dragele mele frumoase :)

Am nevoie de sfaturile voastre !!! ma confrunt cu o problema legata de epilare . folosesc un aparat de epilat ,nu foarte performant , pentru picioare .Tin minte ca totul era bine la inceput ,dar acum cand ma uit la picioarele mele observ ca arata inestetic . Pielea nu este neteda ,fina ,ci aspra , pe cea mai mare parte a suprafetei se gasesc fire crescute sub piele ,negre ,care cres parca inauntru nu inafara . se vede foarte urat ,nu stiu ce sa fac ,imi vine sa mor !!! arata destul de urat ,cu puncte negre de la firele de par crescute .S-a mai confruntat careva dintre voi cu aceasta problema ? Ce ma sfatuiti ?
eligeanta
Postat pe 30 Iunie 2009 11:58
da! am patit si eu asa draga mea. singura solutie e sa folosesti un gel de dus abraziv si sa freci bine picioarele pt. a face o exfoliere a buna a pielii; sau sa folosesti o periada o alta metoda de epilare (lama de mas de axemplu) pt. ca firul de par sa nu mai fie asa subtire si sa reuseasca sa strapunga pielea. mult succes si o vara frumoasa!
alexal
Postat pe 21 Iulie 2009 11:50
Foloseste ceara de epilat.
Ancuuu
Postat pe 4 August 2009 02:29
laser
pik_nik
Postat pe 4 August 2009 02:47
De la: pik_nik, la data 2009-08-04 02:47:51laser


Cred ca costa si destul de mult.
Ancuuu
Postat pe 4 August 2009 17:04
alterneaza lama cu aparatul de epilat....eu, de la aparat am deja zone in care nu mai creste par deloc....
tutankhamon
Postat pe 4 August 2009 23:31
ideal inainte sa faci o baie sa fie pielea inmuiata apoi te epilezi cu aparatu , iar la sfarsit dati cu ulei de masline pe picioare este cea mai ideal creama de corp
cinezee
Postat pe 4 August 2009 23:50
Eligeanta, draga, cu problema epilatului m-am confruntat ani de zile si-ti pot spune sigur ca aparatul de epilat, daca nu este super performant, nu poate sa-ti aduca decat efectele pe care tu le-ai descris. Ce-am mai eficienta epilare este cea cu ceara si te sfatuiesc sa-ti cumperi din comert ceara la kilogram sau ceara in doze si un aparat de incalzit si fasii si sa te faci singura acasa sau sa ceri ajutorul unei prietene. Eu ma epilez singura de mult timp si clar e mai economic. exfolierea este foarte importanta, asa ca, foloseste un burete foarte abraziv, faina de malai sau o crema exfolianta de picioare. Eu ma frecam cu piatra ponge pe picioare pana iesea sange..............atat de multe fire sub piele aveam. Stai la soare si bronzeaza picioarele si nu se va mai observa atat de tare imperfectiunile aparute in urma aparatului si neaparat sa hidratezi pielea cu ulei de masline, cum bine scria cineva pe-aici. Si........cand strangi banutzi, du-te la epilare definitiva..............eu am facut epilat scurt si sunt extrem de multumita.Numai bine! Charlotte
garbo003374
Postat pe 5 August 2009 17:09
Eu, in schimb, am alta problema.............cu acneea. Am peste 30 de ani si parca sunt intr-o continua pubertate! Am tenul mixt si din cauza excesului de sebum, a dereglarilor hormonale si a mai stiu eu ce, am perioade cand mi-este foarte incarcat tenul. Fac si tratamente cosmetice, folosesc cu atentie produsele cosmetice si dermocosmetice, nu mananc dezordonat, condimentat sau gras, am tinut si tratamente naturiste si totusi, nu scap de accnee.Multe sunt inchistate si pe langa asta m-am umplut si de foliculita pe gat si pe maxilar. Daca stie cineva vreo "reteta" sau poate sa-mi dea vreun sfat, referitoare la aceste probleme, m-as bucura tare mult sa le primesc. Multumesc anticipat.
Charlotte
garbo003374
Postat pe 5 August 2009 17:18
Recomandat ptr tenul mixt sau gras sunt; Sistem hidratant si Sistem balancing Artistry essentials. A... DACA AI OCAZIA SA MERGI LA O CLINICA DE INFRUMUSETARE ARTISTRY , foloseste cu incredere produsele . SANATATE
garbo008875
Postat pe 21 August 2009 21:54
De la: eligeanta, la data 2009-06-30 11:58:07 Am nevoie de sfaturile voastre !!! ma confrunt cu o problema legata de epilare . folosesc un aparat de epilat ,nu foarte performant , pentru picioare .Tin minte ca totul era bine la inceput ,dar acum cand ma uit la picioarele mele observ ca arata inestetic . Pielea nu este neteda ,fina ,ci aspra , pe cea mai mare parte a suprafetei se gasesc fire crescute sub piele ,negre ,care cres parca inauntru nu inafara . se vede foarte urat ,nu stiu ce sa fac ,imi vine sa mor !!! arata destul de urat ,cu puncte negre de la firele de par crescute .S-a mai confruntat careva dintre voi cu aceasta problema ? Ce ma sfatuiti ?




Ia un Braun,..si insista.
Firele de sub piele le poti smulge cu penseta...
Uita de lama de ras...
anca_53
Postat pe 31 August 2009 11:45
De la: garbo003374, la data 2009-08-05 17:18:14Eu, in schimb, am alta problema.............cu acneea. Am peste 30 de ani si parca sunt intr-o continua pubertate! Am tenul mixt si din cauza excesului de sebum, a dereglarilor hormonale si a mai stiu eu ce, am perioade cand mi-este foarte incarcat tenul. Fac si tratamente cosmetice, folosesc cu atentie produsele cosmetice si dermocosmetice, nu mananc dezordonat, condimentat sau gras, am tinut si tratamente naturiste si totusi, nu scap de accnee.Multe sunt inchistate si pe langa asta m-am umplut si de foliculita pe gat si pe maxilar. Daca stie cineva vreo "reteta" sau poate sa-mi dea vreun sfat, referitoare la aceste probleme, m-as bucura tare mult sa le primesc. Multumesc anticipat.
Charlotte




Esti alergica,..poate chiar si la tratamente...
Scimba crema de fata,..pudra,..fondul de ten ...si chiar din alimentatie urmareste ce iti provoaca aceste eruptii...
anca_53
Postat pe 31 August 2009 11:47
De la: garbo003374, la data 2009-08-05 17:18:14Eu, in schimb, am alta problema.............cu acneea. Am peste 30 de ani si parca sunt intr-o continua pubertate! Am tenul mixt si din cauza excesului de sebum, a dereglarilor hormonale si a mai stiu eu ce, am perioade cand mi-este foarte incarcat tenul. Fac si tratamente cosmetice, folosesc cu atentie produsele cosmetice si dermocosmetice, nu mananc dezordonat, condimentat sau gras, am tinut si tratamente naturiste si totusi, nu scap de accnee.Multe sunt inchistate si pe langa asta m-am umplut si de foliculita pe gat si pe maxilar. Daca stie cineva vreo "reteta" sau poate sa-mi dea vreun sfat, referitoare la aceste probleme, m-as bucura tare mult sa le primesc. Multumesc anticipat.
Charlotte



Du-te la un dermatolog bun ......este singurul in masura sa-ti prescrie un tratament si te asigur ca te vei face bine.....eu am avut problema asta pe baza hormonala si mi-am revenit(avand mereu inainte si acum tenul extrem de curat)...bafta multa!
elenakarla
Postat pe 31 August 2009 23:34
De la: eligeanta, la data 2009-06-30 11:58:07 Am nevoie de sfaturile voastre !!! ma confrunt cu o problema legata de epilare . folosesc un aparat de epilat ,nu foarte performant , pentru picioare .Tin minte ca totul era bine la inceput ,dar acum cand ma uit la picioarele mele observ ca arata inestetic . Pielea nu este neteda ,fina ,ci aspra , pe cea mai mare parte a suprafetei se gasesc fire crescute sub piele ,negre ,care cres parca inauntru nu inafara . se vede foarte urat ,nu stiu ce sa fac ,imi vine sa mor !!! arata destul de urat ,cu puncte negre de la firele de par crescute .S-a mai confruntat careva dintre voi cu aceasta problema ? Ce ma sfatuiti ?


Alterneaza lama cu epilatorul (cand te faci cu epilatorul lasa parul sa creasca macar 2 saptamani,deci preferabil in orice anotimp mai putin vara), foloseste un gel de dus abraziv sau o piatra ponce in timpul dusului si da-te cu o crema hidratanta in fiecare seara ( problema parului crescut sub piele este si din cauza faptului ca pielea ta nu este hidratata); sper sa-ti fie de folos sfaturile..
elenakarla
Postat pe 31 August 2009 23:48
De la: ANTA, la data 2009-08-31 11:47:28
De la: garbo003374, la data 2009-08-05 17:18:14Eu, in schimb, am alta problema.............cu acneea. Am peste 30 de ani si parca sunt intr-o continua pubertate! Am tenul mixt si din cauza excesului de sebum, a dereglarilor hormonale si a mai stiu eu ce, am perioade cand mi-este foarte incarcat tenul. Fac si tratamente cosmetice, folosesc cu atentie produsele cosmetice si dermocosmetice, nu mananc dezordonat, condimentat sau gras, am tinut si tratamente naturiste si totusi, nu scap de accnee.Multe sunt inchistate si pe langa asta m-am umplut si de foliculita pe gat si pe maxilar. Daca stie cineva vreo "reteta" sau poate sa-mi dea vreun sfat, referitoare la aceste probleme, m-as bucura tare mult sa le primesc. Multumesc anticipat.
Charlotte




Esti alergica,..poate chiar si la tratamente...Scimba crema de fata,..pudra,..fondul de ten ...si chiar din alimentatie urmareste ce iti provoaca aceste eruptii...


alergie am facut de la diverse substante sau de la muscaturi de insecte..........se pare ca sunt predispusa la alergii, dar se manifesta altfel, ma umflu, imi apar pete rosii peste tot, pe corp, in special la extremitati, incheieturi......................in fiecare an am facut la altceva....................am dat si o groaza de bani sa-mi faca testele alea pe piele ca sa stiu exact la ce fac alergie, dar degeaba, nu mi-a descoperit. oare acneea si foliculita o fi tot reactie alergica la ceva?
unde gasesc un alergolog bun in Timisoara? cine stie, rog sa ma ajute cu informatii!
garbo003374
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:55
De la: garbo003374, la data 2009-09-01 15:55:37
De la: ANTA, la data 2009-08-31 11:47:28
De la: garbo003374, la data 2009-08-05 17:18:14Eu, in schimb, am alta problema.............cu acneea. Am peste 30 de ani si parca sunt intr-o continua pubertate! Am tenul mixt si din cauza excesului de sebum, a dereglarilor hormonale si a mai stiu eu ce, am perioade cand mi-este foarte incarcat tenul. Fac si tratamente cosmetice, folosesc cu atentie produsele cosmetice si dermocosmetice, nu mananc dezordonat, condimentat sau gras, am tinut si tratamente naturiste si totusi, nu scap de accnee.Multe sunt inchistate si pe langa asta m-am umplut si de foliculita pe gat si pe maxilar. Daca stie cineva vreo "reteta" sau poate sa-mi dea vreun sfat, referitoare la aceste probleme, m-as bucura tare mult sa le primesc. Multumesc anticipat.
Charlotte




Esti alergica,..poate chiar si la tratamente...Scimba crema de fata,..pudra,..fondul de ten ...si chiar din alimentatie urmareste ce iti provoaca aceste eruptii...


alergie am facut de la diverse substante sau de la muscaturi de insecte..........se pare ca sunt predispusa la alergii, dar se manifesta altfel, ma umflu, imi apar pete rosii peste tot, pe corp, in special la extremitati, incheieturi......................in fiecare an am facut la altceva....................am dat si o groaza de bani sa-mi faca testele alea pe piele ca sa stiu exact la ce fac alergie, dar degeaba, nu mi-a descoperit. oare acneea si foliculita o fi tot reactie alergica la ceva?
unde gasesc un alergolog bun in Timisoara? cine stie, rog sa ma ajute cu informatii!




Alergia se amelioreaza nu se trateaza. Din experienta iti spun ca daca esti alegica la o singura componenta a medicamentului iti da tot felul de dereglari si blocaje... Incerca miere de salcam,.. poliflora inchisa,.. Urmareste din alimentatie ce iti provoaca alergia.si renunta la ele... Consuma fructe, salate de cruditati,..carne, peste daca suporti... Eu nu pot manca peste de loc...si nici alte alimente care au miros de peste,..mai mult nu suport nici mirosul de peste... Dar au fost perioade cand nu am putut trece pe langa o pescarie,..sau placintarie... Acum trec,..fara medicamente,.sau alergolog... BAFTA.
anca_53
Postat pe 2 Septembrie 2009 13:29
Multumesc Anta pt. sfaturi.........din fericire imi place pestele. Nu stiu ce sa zic cu alergia asta. Sunt fericiti cei care stiu exact la ce fac, dar asa...........tre sa am grija mereu si sa stau cu medicamentele in geanta.
garbo003374
Postat pe 4 Septembrie 2009 15:24
du-te la o cosmeticiana, ca te rezolva, o sa-ti spuna ea ce sa faci
ana02
Postat pe 4 Septembrie 2009 15:28
Cea mai buna si mai corecta solutie:ceara de epilat,NU cea de unica folosinta!
Alice_Bv
Postat pe 4 Septembrie 2009 20:35
mergi la cosmetica si cu cateva sedinte cu ceara vei scapa! si nu mai folosi nicodata lama sau aparat de ras!
garbo002091
Postat pe 15 Octombrie 2009 15:08
De la: garbo003374, la data 2009-08-05 17:18:14Eu, in schimb, am alta problema.............cu acneea. Am peste 30 de ani si parca sunt intr-o continua pubertate! Am tenul mixt si din cauza excesului de sebum, a dereglarilor hormonale si a mai stiu eu ce, am perioade cand mi-este foarte incarcat tenul. Fac si tratamente cosmetice, folosesc cu atentie produsele cosmetice si dermocosmetice, nu mananc dezordonat, condimentat sau gras, am tinut si tratamente naturiste si totusi, nu scap de accnee.Multe sunt inchistate si pe langa asta m-am umplut si de foliculita pe gat si pe maxilar. Daca stie cineva vreo "reteta" sau poate sa-mi dea vreun sfat, referitoare la aceste probleme, m-as bucura tare mult sa le primesc. Multumesc anticipat.
Charlotte


eu iti recomand sa mergi la Plafar si sa iti iei crema de fata si suspensie cosuri de la Favisan - amandoua te costa max 30 ron si sunt f bune si proaspete. Sau le poti comanda de pe net: www.favisan.ro, sunt f bune, eu cu intreaga familie folosim(ei au sediul la Lugoj si nu vand in sistem MLM sau pe comisioane)...pur si simplu sunt f incantata de ele..
...............................................................
http://www.exposhop.ro/Code/Applications/web/index.cgi?action=blog§ion=4&art=10
exposhop
Postat pe 15 Octombrie 2009 15:23
multumesc exposhop, am sa-mi cumpar!
garbo003374
Postat pe 16 Octombrie 2009 22:54
Roaccutane 10 mg,(20 mg fiint mult prea puternic) la recomandarea medicului ...este un medicament usor controversat produs de comp farmaceutica Roche, avizat in 2008. S a spus ca multe sinucideri a fost puse pe seama acestui medicament ...eu insa pot spune ca a fost singurul care a raspuns la forma mea de acnee produsa de solar,deshidratare, folosirea epilatorului urmata de scoaterea firelor de sub piele cu acul ...si o gramada de chestii destepte...
nicol_sagetator
Postat pe 23 Noiembrie 2009 18:24
roaccutane trebuie administrat numai sub controlul unui medic....tocmai pentru a se lua masuri in momentul in care apar aceste efecte secundare nedorite...
tutankhamon
Postat pe 23 Noiembrie 2009 18:28
Eu una folosesc ceara. E super ok, de durata si nici nu am avut pb de genul... Sfatul meu, foloseste o per gel de dus abraziv si foleoseste intotdeauna o crema hidratanta... :)
Alexutzza22
Postat pe 25 Noiembrie 2009 10:18
mergi la un dermatolog.este cel mai corect lucru pe care il poate face cineva in situatia ta.
garbo056874
Postat pe 9 Decembrie 2009 20:09
foloseste o crema pentru epilat.da rezultate f.f.f. bune
garbo056874
Postat pe 9 Decembrie 2009 20:14
benzile de ceara sunt chiar foarte bune:d
wwwww
Postat pe 18 Ianuarie 2010 14:30
Am facut un sacrificiu acum multi ani,si am purtat toata iarna pantaloni,iar sub ei strampi,colanti grosi.pentru ca nu aveam bani de epilare definitiva.
rezultatul:pielea s-a uscat,parul a cazut,si acum numar pe degete,firele de par care ausupravietuit,au trecut ani de zile,si nu au mai crescut la loc,celelalte.
Dupa epilat,folosesc alcool,si apoi o crema hidratanta.
daniilia
Postat pe 19 Februarie 2010 13:01
De la: alexal, la data 2009-07-21 11:50:29da! am patit si eu asa draga mea. singura solutie e sa folosesti un gel de dus abraziv si sa freci bine picioarele pt. a face o exfoliere a buna a pielii; sau sa folosesti o periada o alta metoda de epilare (lama de mas de axemplu) pt. ca firul de par sa nu mai fie asa subtire si sa reuseasca sa strapunga pielea. mult succes si o vara frumoasa!


Subscriu!Insa mai vazusem ca cineva spunea de ceara de epilat cu care eu personal nu sunt de`acord...+ ca multe din prietenele mele au renuntat demult la ea deoarece spun ca pe langa faptul ca irita ca draq,le raman pete!
Acum depinde...Oricum...sincera sa fiu am incercat de toate si nimic nu m`a multumit mai tare decat clasicul "big" (eu folosesc Gillette for women si chiar s`au rarit firele) deci puteti sa`mi admirati piciorusele in poza de la avatar!
AdrianaR
Postat pe 19 Februarie 2010 13:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Va rog, am nevoie de un sfat! 76 De la: liaiedera 11 Aprilie 2010 16:20
doamne cu amanti 31 De la: si_totusi 1 Ianuarie 2010 21:55
sani lasati 220 De la: nuti_vio 26 Martie 2010 08:56
Varsta in dragoste 1 De la: byanka_rcv 29 Martie 2010 09:58
Implanturi gambe 7 De la: garbo_406583 15 Mai 2015 14:36
Setari Cookie-uri