AM DIVORTAT INSA NU-MI GASESC LINISTEA

De la: gabitzza11, la data 2009-03-11 19:04:23pitzipoance ..astea uita sa-si scoata batul din partea dorsala, cand ies din casa.. totusico...
poate ca astea sunt sotiile zilelor noastre.fereasca Sfantu'.ce e mai rau,e ca si cele din garda veche(sa le zic asa),prind foooaaaarte repede astfel de deprinderi.Cu stima CATALIN.
roby_cado
Postat pe 12 Martie 2009 01:04
Cataline, acum cativa ani faceam naveta cu trenul. Dimineata pe la 4.30 cand plecam ca s-ajung la serviciu la 6 , 90 % din persoanele care asteptau ca si mine trenul in statie, erau femei . Intamplator , fiindca localitatea din care plecam e mica ,ii stiam pe oameni.Crescusem acolo . Acele femei aveau soti care nu lucrau fiindca fabrica din localitate concediase o mare parte din angajati dupa '89 si nu mai aveau serviciu . Dar nici nu-l cautau - cel putin o parte din ei , de regula partea masculina- spun asta pentru ca evenimentul concedierii avusese loc cu 4-5 ani in urma.Femeile, asa cum iti spun le vedeam dimineata asteptand trenul. Aceleasi femei le auzeam la intoarcere facand planuri legate de treburile pe care le mai aveau de facut acasa . Acele femei aveau soti , care , asa cum am mai spus,nu lucrau- dar nici nu pareau ajutate de ei .
Deci, unde e "trasul in doi la caruta"?

Eu nu contest ca nu sunt si situatii exact pe dos.De asta nici nu sustin de obicei o tabara sau alta .
Ce nu pricep e cum de gasim tot felul de acuzatii pe post de motive ca sa explicam situatii de viata.

Stii ce cred eu? Parca am mai scris asta undeva : ca oamenii se casatoresc prea devreme , asta dupa mine insemnand pana nu sunt maturi d.p.d.v.psihologic si dupa un timp cand in mintea lor se lamureste cine sunt ei si de cine ar avea nevoie sa le stea alaturi( de regula pe la 30si... ceva de ani),constata ca au comis "ireparabilul" , au deja o familie si de multe ori si un copil , dar nu alaturi de omul care-i completeaza. Si mai constata ca viata nu se opreste dupa 30 de ani ca foarte bine te poti indragosti si dupa aceasta varsta si ca dragostea asta are de multe ori mai multa substanta decat cu 10 -15 ani in urma .Mai vad ,contrar celor spuse de varstnici ca unele etape din viata nu au neaparat o succesiune dinainte stabilita. Si-ncepe drama . Si stau si-si rasucesc mintea incepand din acel moment, cum sa faca sa rezolve onorabil aceasta situatie. Acum, onorabilul asta e si el la libera interpretare a fiecaruia (adica dupa mintea , educatia si sprijinul pe care-l are in imediata apropiere).
blanca
Postat pe 12 Martie 2009 21:49
De la: mielutza, la data 2009-03-12 21:49:41Cataline, acum cativa ani faceam naveta cu trenul. Dimineata pe la 4.30 cand plecam ca s-ajung la serviciu la 6 , 90 % din persoanele care asteptau ca si mine trenul in statie, erau femei . Intamplator , fiindca localitatea din care plecam e mica ,ii stiam pe oameni.Crescusem acolo . Acele femei aveau soti care nu lucrau fiindca fabrica din localitate concediase o mare parte din angajati dupa '89 si nu mai aveau serviciu . Dar nici nu-l cautau - cel putin o parte din ei , de regula partea masculina- spun asta pentru ca evenimentul concedierii avusese loc cu 4-5 ani in urma.Femeile, asa cum iti spun le vedeam dimineata asteptand trenul. Aceleasi femei le auzeam la intoarcere facand planuri legate de treburile pe care le mai aveau de facut acasa . Acele femei aveau soti , care , asa cum am mai spus,nu lucrau- dar nici nu pareau ajutate de ei .
Deci, unde e "trasul in doi la caruta"?

Eu nu contest ca nu sunt si situatii exact pe dos.De asta nici nu sustin de obicei o tabara sau alta .
Ce nu pricep e cum de gasim tot felul de acuzatii pe post de motive ca sa explicam situatii de viata.

Stii ce cred eu? Parca am mai scris asta undeva : ca oamenii se casatoresc prea devreme , asta dupa mine insemnand pana nu sunt maturi d.p.d.v.psihologic si dupa un timp cand in mintea lor se lamureste cine sunt ei si de cine ar avea nevoie sa le stea alaturi( de regula pe la 30si... ceva de ani),constata ca au comis "ireparabilul" , au deja o familie si de multe ori si un copil , dar nu alaturi de omul care-i completeaza. Si mai constata ca viata nu se opreste dupa 30 de ani ca foarte bine te poti indragosti si dupa aceasta varsta si ca dragostea asta are de multe ori mai multa substanta decat cu 10 -15 ani in urma .Mai vad ,contrar celor spuse de varstnici ca unele etape din viata nu au neaparat o succesiune dinainte stabilita. Si-ncepe drama . Si stau si-si rasucesc mintea incepand din acel moment, cum sa faca sa rezolve onorabil aceasta situatie. Acum, onorabilul asta e si el la libera interpretare a fiecaruia (adica dupa mintea , educatia si sprijinul pe care-l are in imediata apropiere).
spuneam undeva ca,exista oameni care nu au nici in clin ,nici in maneca ,cu casatoria.ce spui tu.......,ma rog.adica,abia dupa 30 de ani suntem maturi?.ok.dar pana la 30 de ani,acel om ,nu observa ca dobitocul de langa el nu e cel pe care-l doreste?aaaaaaaaa......,pana la 30 de ani ne este bine.dupa care?.ne dam seama ca dobitocul ala,oricat ar incerca el,parca.....nu e in stare sa ne ofere ce am dori noi.dar...,se intreaba cineva cum era in urma cu 10 ani?.inainte de a pleca la drum cu dobitocul respectiv?.nu.am fost dusi in brate pana aici?,ok,ms frumos,eu vreau mai mult. .acea "caruta"trebuie simtita"nu vazuta" de catre cele doua dobitoace la unison.nu se intampla asta?se alege praful.Cu stima CATALIN.
roby_cado
Postat pe 13 Martie 2009 19:54
eu sunt Nastratin Hogea de serviciu: Gabitza ai dreptate, Cata si tu ai dreptate.
sa va zic ce cred eu: cei care nu stiu sa traga la carutza asumata sunt - si viata o dovedeste - niste imaturi eterni. Viata nu este o distractie... SE STIE DEJA! Moralitate, coloana vertebrala, etc se cer imperios in astfel de intreprinderi cum este casnicia.
Dragostea se si cultiva, se intretine, se remonteaza. Nu putem fugi la prima plictiseala, etc. Totusi oamenii se iau din dragoste chiar si de foarte tineri. aaaa. ca nu stiu sa-si aminteasca asta atunci cand sunt pe muchia divortului... uite de aia s-a inventat consilierul marital. totul este sa nu abandonezi lupta din cauza de fitze. abandonezi lupta atunci cand celalalt iti face rau care te destabilizeaza si imbolnaveste clar dar nu renunti doar pentru ca azi nu este efervescent sau in forma.
gianiblue
Postat pe 13 Martie 2009 20:10
si inca ceva: cu ce drept incurcam vietile altora? daca nu suntem capabili sa fim si la greu atunci de ce ne inhamam? si raspund ca si Cata: din comoditate temporara. nu conteaza ca-i stric viata celuilalt si il pun sa dea totul si sa creada ca stau la capataiul lui cand moare ci iau tot ce mi se ofera, ma conserv si cand vine "marea iubire" o sterg din relatie.
Doamnelor si domnilor, sa nu ganditi niciodata asa. chiar daca faceti rau initial, mai tarziu vi se intoarce insutit. caci daca deja sunteti tentati sa ganditi asa... nu mai vin cu argumentul omeniei si bunului simt...

gianiblue
Postat pe 13 Martie 2009 20:13
De la: gianiblue, la data 2009-03-13 20:13:57si inca ceva: cu ce drept incurcam vietile altora? daca nu suntem capabili sa fim si la greu atunci de ce ne inhamam? si raspund ca si Cata: din comoditate temporara. nu conteaza ca-i stric viata celuilalt si il pun sa dea totul si sa creada ca stau la capataiul lui cand moare ci iau tot ce mi se ofera, ma conserv si cand vine "marea iubire" o sterg din relatie.
Doamnelor si domnilor, sa nu ganditi niciodata asa. chiar daca faceti rau initial, mai tarziu vi se intoarce insutit. caci daca deja sunteti tentati sa ganditi asa... nu mai vin cu argumentul omeniei si bunului simt...

omenie?,bun simt?,coloana vertebrala?.off GIANI.parca citezi din basmele lui Ispirescu.de fapt chiar citezi.suntem in 2009,priveste in jur.Cu stima CATALIN.
roby_cado
Postat pe 13 Martie 2009 20:36
dragii mei,am citit cu atentie fiiecare replica data de voi,stiti ca fiecare din voi spune ceva ,,,,dar eu cred ca intr0un cuplu se iubeste in doi...se greseste in doi ,,,iar dupa parerea mea cand se ajunge la singurarate in doi atunci este trist ,,,,,si poate cel mai slab cedeaza...nui bine sa spunem ce ai semanat culegi....ca ne referim la copiiidar ce-ti faci tu cu mana ta ....se numeste lucru manual...asa ca sa gandim de doua ori inainte sa afirmam unele lucruri,,,despre unele cupluri,,,,fiecare casa are crucea ei dar nu toti o pun la usa!!daca noi cei mari ne gasim jumatatea intrebare...copiii nostri care jumatate sa o caute?multumesc!sa fiti fericiti!cu stima taby!
kiss72
Postat pe 18 Martie 2009 16:58
Daca se iubeste in doi, atunci normal ar fi sa se educe in doi si sa nu greseasca.Ce suntem in clasa I-a?
Ioana007
Postat pe 18 Martie 2009 17:06
Capul plecat deformeaza coloana vertebrala. Ce sa insemne oare???
emagl
Postat pe 18 Martie 2009 20:37
ai dreptate ioana007,se greseste prin nestiinta dar cand se face voit si cu buna stiinta asta nu mai e greseala!!!!e ipocrizie si egoism.sau
kiss72
Postat pe 21 Martie 2009 15:47
Aceea intr-adevar nu mai este greseala, ci este calcul.
Ioana007
Postat pe 22 Martie 2009 15:49
Catalinule, din comentariul tau inteleg eu asa:
1 nu ti-a trecut - stiu ca ai avut de curand probleme ,e clar ca nu le-ai depasit si inca nu poti judeca la rece .
2 crezi ca gasind vinovatul ai rezolvat problema . Eu cred ca te inseli . In situatii dinastea nu e un singur "vinovat" . Unul a dus de nas si celalalt s-a lasat dus, dintr-un motiv sau altul .
3 cand spun acolo de educatie, minte, etc vad ca nu prea "trage la cantar". - asta nu-i bine fiindca nu le consideri importante si-ai sa gresesti si altadata facand probabil alegeri care le ignora .


Nu trebuie sa fii de acord cu mine...
Noi oamenii gandim atat de diferit , si-n fond acolo-i frumusetea ....DAR , eu cred ca discutiile astea sunt un prilej pentru fiecare sa ne gandim din alt punct de vedere la lucruri care ne framanta, si sa intelegem altadata poate un punct de vedere diferit de al nostru , fara patima , fara sa punem omul la zid pentru ca e pur si simplu diferit .Si nu in ultimul rand, sa facem alegeri in consecinta intelegand ca aceste diferente, pe termen lung s-ar putea sa aiba O MARE IMPORTANTA si daca la un moment dat ni s-au aprins calcaiele dupa cineva ,acestea or sa duca in final la despartiri ;dureroase mai ales pentru cine-a vrut sa traiasca cu ochii inchisi.
blanca
Postat pe 23 Martie 2009 21:17
De la: mielutza, la data 2009-03-23 21:17:54Catalinule, din comentariul tau inteleg eu asa:
1 nu ti-a trecut - stiu ca ai avut de curand probleme ,e clar ca nu le-ai depasit si inca nu poti judeca la rece .
2 crezi ca gasind vinovatul ai rezolvat problema . Eu cred ca te inseli . In situatii dinastea nu e un singur "vinovat" . Unul a dus de nas si celalalt s-a lasat dus, dintr-un motiv sau altul .
3 cand spun acolo de educatie, minte, etc vad ca nu prea "trage la cantar". - asta nu-i bine fiindca nu le consideri importante si-ai sa gresesti si altadata facand probabil alegeri care le ignora .


Nu trebuie sa fii de acord cu mine...
Noi oamenii gandim atat de diferit , si-n fond acolo-i frumusetea ....DAR , eu cred ca discutiile astea sunt un prilej pentru fiecare sa ne gandim din alt punct de vedere la lucruri care ne framanta, si sa intelegem altadata poate un punct de vedere diferit de al nostru , fara patima , fara sa punem omul la zid pentru ca e pur si simplu diferit .Si nu in ultimul rand, sa facem alegeri in consecinta intelegand ca aceste diferente, pe termen lung s-ar putea sa aiba O MARE IMPORTANTA si daca la un moment dat ni s-au aprins calcaiele dupa cineva ,acestea or sa duca in final la despartiri ;dureroase mai ales pentru cine-a vrut sa traiasca cu ochii inchisi.
1,Da,ai dreptate,nu mi-a trecut.2.Crezi ca asa se pune problema?care pe care duce de nas?hmm....3.Am spus-o si o repet,educatia nu are nici o legatura cu caracterul omului.nici o facultate din lume nu-ti poate da: bun simt,"cei 7 ani de acasa",si suflet(nu neaparat in ordinea asta).ba din contra as putea spune.Acum......,cine trebuie pus la zid.....,sa fie pus la zid.in felul asta nu mai avem senzatia ca am trait cu ochii inchisi.Daca am avut INCREDERE nu inseamna ca am trait cu ochii inchisi.parerea mea.Iertati-mi lipsa de "educatie".Cu stima CATALIN.
roby_cado
Postat pe 24 Martie 2009 02:04
Cum se poate ajunge la o intelegere pe aceest forum? in loc sa dati sfaturi persoanelor cu probleme, nu faceti decat sa criticati unele persoane, poate uni se exprima gresit dar nu trebuie sa faceti circ, uni inteleg doar ce vor ei. Lipsa de educatie si a bunului simt sunt la ordinea zilei Fiecare om greseste in viata mai mult sau mai putin, dar depinde si de oamenii din jurul sau si de cei din familie. Fiecare persoana face ce doreste nu suferiti voi in locul lor. Fiecare sa se vada pe el insusi, ce a facut in viata nu sa sara pe altii cu parul, nimeni nu are dreptul sa critice pe alti. Va doresc o seara placuta si numai fiti asa de rai. Astept sa ma criticati uni dintre voi ca asa e obiceiul sigur am gresit ceva.
marimari
Postat pe 24 Martie 2009 18:55
marimari, reciteste... vei vedea ca iese dorinta de a ajuta ca uleiul. sunt schimburi de pareri si evaluari ale unor situatii...
gianiblue
Postat pe 24 Martie 2009 21:00
Atatea lamentari si unele "cu stima" ! Fiecare vorbeste din experienta sau din ceea ce i s-a spus despre moralitate. De multe ori, demagogie cat incape !,
Nu-mi place sa dau sfaturi, dar, imi dau si eu, din cand in cand cu parerea : n-as sta nici o zi la o caruta care nu merge. Viata e prea scurta ca sa faci compromisuri pe sufletul tau.
Daca am invata sa ne asumam consecintele propriilor fapte, lumea ar fi altfel.
Titlul e foarte sugestiv pentru cine poate sa inteleaga: dupa nici un divort nu exista liniste.
amalex
Postat pe 29 Mai 2009 15:55
Marimari ,
uite ca nu te-a criticat nimeni . ca sa vezi !
Totusi , daca vrei sa fii criticata fii mai explicita . Defapt nu stiam despre cine vorbesti !

blanca
Postat pe 29 Mai 2009 16:13
Multa dreptate aveti.....dupa divort,nu exsista liniste,fiindca nu a fost liniste inainte,.....doar dupa ce ......daca......,intalnesti dragostea adevarata,...poate aparea linistea,........,dar nimeni nu poate sa ne garanteaze acest lucru.....
Uneori ,cred ca asa este viata ,unii au noroc in viata,altii......nu!
TEODORRD
Postat pe 29 Mai 2009 16:40
teo, am sa-ti spun ceva din experienta personala

pe mine divortul m-a linistit, m-am simtit eliberata cand s-a finalizat

pentru ca ultimii 20 de ani au fost atat de urati, in momentul cand am realizat ca nu mai trebuie sa imi bat capu' cu o casnicie esuata, m-am simtit de parca tocmai scapasem dintr-un cataclism

eu cred ca totul tine de cum simte fiecare, si de gradul de stres in care a trait


fiecare avem reactii diferite...eu am doua prietene care au divortat, si care inca au o atitudine vindicativa fata de ex...in loc sa lase trecutul unde este, urmaresc miscarile fostilor si se bucura ca au dat-o aia in bara, ceea ce mi se pare foarte trist
wife_de_zmeu
Postat pe 29 Mai 2009 16:45
pai este trist ...
Suntem toti de acord ca dragoste cu sila nu se poate ...cu practica insa e mai greu .
blanca
Postat pe 29 Mai 2009 17:29
daca ai stii cati raman ancorati asa, in trecut...

si eu aveam prietene binevoitoare care tineau mortis sa ma informeze despre cat de rau a ajuns exu'

doar ca eu am fost ferma si am taiat din fasa discutiile...de ce sa-mi mai pierd vremea cu ceva care e istorie ? si cu ce ma incalzeste ca bea si mai mult, sau ca a ajuns rau ?

vanare de vant, scumpo...
wife_de_zmeu
Postat pe 29 Mai 2009 17:33
o fii si asta un mod de a-si alina suferinta ..si in fond de a nu recunoaste ca nici cum era nu mergea. cum zici tu : vanare de vant..
blanca
Postat pe 29 Mai 2009 17:38
mda...eu cred ca tipele astea doua, de care iti spun, nu isi incheiasera conturile...desi un divort cam asta face

stii ce e culmea ? ca una dintre ele fusese batuta sistematic ani de zile, dar pretindea ca totul este ok in casnicie...mereu gasea scuze penibile ca sa justifice vanataile de la ochi, scuze pe care nu le credea nimeni

traia intr-o narcoza totala, saraca...si cand o auzeam cum abereaza despre ce grozava este dandu-i la nesfarsit o sansa alauia...hmmm...

sunt prea multe care sunt abuzate si in public abereaza despre cat de fericite sunt...pana divorteaza...si-atunci devin ca niste scorpii...
wife_de_zmeu
Postat pe 29 Mai 2009 17:44
Stii, ce spui cu bataia mi-a adus aminte de o imtamplare:la mine la serviciu sunt f multe femei . Cand se lucra program prelungit auzeam adesea ca una sau alta dintre ele fusese batuta de sot.
La unele mai se tot repeta.Interesant era ca multe nu pareau genul care nu au nimic de spus si ne intrebam ce le face sa accepte un astfel de comportament .Bineanteles ca e vorba de multe ori de saracie , de copii...de cate si mai cate . Si totusi ... Cineva a spus ca poate le place. Eu , sincer am fost f afectata de o asemenea teorie fiindca mi se pare mai mult decat cinic sa gandesti asa dar, ma intreb Ce-o fi dincolo de toate astea ? Fiindca motivele enumerate mai sus mie nu-mi par motive . Poate ca as vedea un motiv in Frica dar tot cred ca mai e ceva ...


Poate ne ajuta Gabitza .Mi-a traznit mie ceva prin minte dar inca nu e coerent .
blanca
Postat pe 29 Mai 2009 18:19
e mandria aia ca se cheama ca ai familie si barbat si esti in randul lumii, adicatelea...

astea prefera sa se lamenteze, sa se dea lovite, sa faca pe victimele si sa il injure pe la colturi...rar ajung la divort

si daca totusi divorteaza, mustesc de rautate...din cauza ca au acumulat prea multa umilinta
wife_de_zmeu
Postat pe 29 Mai 2009 18:26
Tu chiar vrei sa ma intristezi !Si avusesem o zi buna
blanca
Postat pe 29 Mai 2009 18:30


nu asta am vrut...

dar eu asa am vazut la multi, mielushelul...
wife_de_zmeu
Postat pe 29 Mai 2009 18:34
De la: prometeus_wife, la data 2009-05-29 18:26:05e mandria aia ca se cheama ca ai familie si barbat si esti in randul lumii, adicatelea...

astea prefera sa se lamenteze, sa se dea lovite, sa faca pe victimele si sa il injure pe la colturi...rar ajung la divort


sau am avut ocazia sa asist la o conversatie de genul: "vai draga al meu e si mai rau decat al tau, dar nah, ce sa-i faci cand ii trece e un scump si mi-i drag de mor"...
susidallyama
Postat pe 29 Mai 2009 18:38
ai uitat-o pe-aia : "stau pentru copii...sa aiba copiii tata...ce ? altu' e mai bun ? "
wife_de_zmeu
Postat pe 29 Mai 2009 18:43
...si daca nu mai e bun il fac eu ...aiurea !
blanca
Postat pe 29 Mai 2009 18:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Indaratul unui divort 0 De la: 22 Iunie 2009 12:09
OARE MAI ARE ROST...? 17 De la: tutankhamon 29 Decembrie 2009 00:24
problemele copiiilor problemele parintilor 9 De la: neco 7 Iunie 2012 15:29
Clarviziune, cartomantie 1 De la: mateialina69 17 Ianuarie 2010 21:28
simt ca nu mai pot 469 De la: ancutza_76 10 Ianuarie 2016 18:29
Setari Cookie-uri