Vreau sa divortez

Buna ziua..am si eu o problema,as dorii sa stiu cum trebuie sa procedez in cazul in care sunt hotarata sa plec de acasa cu doi copii minori ,sa bag divort de sotul meu fara ca el sa alfe nu inainte de plecarea mea..am cunoscut pe cineva care este din alt oras..neam hotarat sa ne casatorim..dar eu nu prea pot sa scap de sotul meu.imi este frica de el ,este foarte posesiv si ar fi instare de orice nu as vrea sa raman fara copii mei..va multumesc si astept un raspuns..sunt disperata nu stiu ce sa fac.
garbo177916
Postat pe 29 Noiembrie 2010 12:18
chanty
Postat pe 29 Noiembrie 2010 12:22
divorteaza, daca zici ca esti in stare de orice pentru copii, ce mai astepti, daca esti plecata crezi ca nu poti divorta?
Laura_M
Postat pe 29 Noiembrie 2010 12:22
s-ar putea sa ramai fara copii tai,daca se va demonstra ca ai amant,sau vre-o aventura,inainte de pronuntarea divortului....
daca,chiar asta iti doresti cere-i divortul face to face......
anaROBERT
Postat pe 29 Noiembrie 2010 12:26
nu-s de profesie, da' nu cred ca i se pot lua copiii sub acest pretext.
in principiu, daca demonstreaza ca-i poate intretine, copiii raman cu mama!
acuma, ca sfat, nu te muta la amant pana nu esti divortata, o sa ai mai putine probleme!
zambila
Postat pe 29 Noiembrie 2010 12:47
nu trebuie sa fi de profesie.....asta este legea,daca sotul afla ca ai amant si face demersurile legale pentru divort si custodia coppilor,va avea de castigat.....
ai fi luata drept mama denaturata si dai exemplu prost coppilor....sunt o gramada de cazuri....

de aia,sa bage divortul mai intai,pana atunci sa stea cuminte ca sotul are toate sansele sa ii ia copii daca se va afla.....
anaROBERT
Postat pe 29 Noiembrie 2010 12:50
hmmm, eram tentata sa fac niste completari, da' ma abtin, ca mi-o iau
zambila
Postat pe 29 Noiembrie 2010 12:54
Laura_M
Postat pe 29 Noiembrie 2010 12:56
"Un sot rau nu e neaparat si un parinte rau"
Este un principiu in dreptul familiei. Deci, Ana, mai usor cu "denaturata" pe scari, ca nu suntem in America
Imoralitatea nu consta in faptul ca mama sau tatal si-a gasit un/ o amant/a

Pe partea cealalta, depinde si de varsta copiilor precum si de optiunea lor. Daca minorii au minim 10 ani, instanta este obligata sa ii asculte in Camera de Consiliu. Astfel copiii vor avea posibilitatea sa isi exprime optiunea cu cine vor sa ramana. Daca minorii au sub 10 ani, instanta poate sa ii asculte (fara a fi obligata) si sa ia in considerare opiniile lor, urmand sa le acorde importanta cuvenita, in raport cu varsta si cu gradul de maturitate al copiilor.

Bineinteles ca incredintarea copiilor va fi stabilita de instanta in raport de multe alte aspecte
Thor_again
Postat pe 29 Noiembrie 2010 13:05
acuma, daca is mici copiii, nici daca vrea ea sa-i lase sotului cadou, n-o sa vrea el
zambila
Postat pe 29 Noiembrie 2010 13:10
Eu as zice ca madam garbo a deschis un topic la 'shto. S-a trezit si ea ca "are o problema" cand si-a dat seama ca s-a indragostit de nush ce amorez din alt oras si acum vrea s-o intinda la el...
Ma rog, eu i-as spune in felul meu sa stea pe couru' ei; chiar daca nu e reala faza, garbolina asta chiar o merita: un taur comunal accepta mai greu o vaca cu vitei in staulul lui...
Thor_again
Postat pe 29 Noiembrie 2010 13:14
Cand am vrut sa divortez nici pe mama n-am intrebat-o cum sa procedez...

PS: 916...ti-e frica de sotu` posesiv dar ai amant. asta ti se pare o decizie buna?
ufishor
Postat pe 29 Noiembrie 2010 13:14
pana la urma, nici nu conteaza daca-i pe bune au ba topicul, noi discutam un principiu...ea face exact cum doreste!
zambila
Postat pe 29 Noiembrie 2010 13:18
asta cam asa e, zambilici. iar de principiu am spus care e problema, un pic mai sus. nu parintii decid cui ii vor ramane copiii, ci instanta. care instanta are de cantarit muuuulte aspecte, incepand cu conditiile cele mai bune de viata, educatie, dezvoltare s.a.m.d. pe care le poate oferi unul sau altul dintre parinti.
Thor_again
Postat pe 29 Noiembrie 2010 13:22
Thor,eu nu am facut femeia denaturata,desii i se potriveste ca o manusa....
atata timp cat este sotie si mama ar fi trebuit sa isi vada de casa si familia ei,nu sa isi caute amant si fara un divort sa fuga in alta comuna.....dar,fiecare cu familia si treaba lui.



depinde si de varsta copiilor foarte mult,eu nu am discutat despre acest apect cum nici ea nu a facut-o...

acum iti voi spune despre un caz cunoscut mie,sotia cu 1 copil de 8 anisori si-a facut un amant,asta a durat aproape 2 ani de zile,nu a stiuto nici vantul nici pamantul pana ce nu a prins-o sotul,evident au divortat,copilul nu a fost intrebat nimic de nimeni,ulterior dat tatalui pe motiv ca mama a fost amanta,nu si-a crescut copilul cum trebuia si exeplu prost.....si in ziua de astazi copilul are aproape 12 anisori este crescut de tata......


eu nu stiu prea multe,nu este domeniul meu,spun doar ca ii poate lua copilul...legal.
anaROBERT
Postat pe 29 Noiembrie 2010 13:48
de ce mai ana, lasa femeia sa aiba amant, si ce daca? :)) daca ala e posesiv si alea alea, de ce sa mai stea langa el cand poate sa-si gaseasca altul?

poate o da la abandon de domiciliu, nu ca e mama denaturata
Laura_M
Postat pe 29 Noiembrie 2010 13:53
Ano, am zis eu ca ai facut-o denaturata pe garbolina? Eu nu imi amintesc. Era doar o discutie de principiu, cum zice si zambilica, in care tu ziceai ca una care are amant poate fi catalogata drept denaturata (ma rog, termenul corect era imorala, nu denaturata ).
Instanta insa nu face astfel de catalogari. Cu totul altele sunt imprejurarile in care un om este catalogat drept imoral, simplul fapt de a avea un amant nu este definitoriu dar, da, poate sa fie luat si el in considerare, coroborat cu altele.

Thor_again
Postat pe 29 Noiembrie 2010 13:58
uite, laura zice mai bine!
asta am omis noi, daca pleaca de acasa are toate sansele sa piarda copiii...fara legatura neaparat cu amantu
zambila
Postat pe 29 Noiembrie 2010 14:09
whatever.....ea stie mai bine ce are de facut.....capul face,capul trage...
nu sunt in masura eu sa ii dau sfaturi,cum nimeni de aici nu este,legal ceea ce se poate intampla va vedea ea pe parcurs daca va baga divort sau nu....
alegerea ii apartine...
anaROBERT
Postat pe 29 Noiembrie 2010 15:20
Buna ziua...deci scumpilor in primul rand copii mei is micuti au intre 4 si 9 anisori...eu am 27 de ani,nu sunt chiar asa dusa cu pluta sau ceva de genul asta..nu ma puteti eticheta ca o mama denaturata ptr ca nu sunt..totusi is langa copii mei nu as putea renunta niciodata la ei ptr nimeni si nimic in lumea asta..eu langa sotul meu sunt de 5 ani..si asta datorita familiei mele care l'au ales si acceptat,eu nu il iubesc si nici nu l'am iubit vreodata...el este genul posesiv.injura,bea nu stine cont de abosul nimic..ptr el femeia respectiv eu suntem doar niste gunoaie care nu avem dreptul la nimic..eu nu ies din casa fara el sau fara vre'un insotitor doar ptr ca el este exagerat de gelos obsedat as putea spune..el este mai mare ca mine cu 10 ani..iar despre plecarea mea pot spune doar ca nu as pleca singura de acasa si nu inainte de a demara divortul acesta...dar odata ce ii spun ca vreau sa divortam nu'mi va da nici'un copil asta mi'a spus clar ca eu sunt libera sa plec cand doresc dar fara copilasi..ceea ce eu asa ceva nu accept niciodata sa plec fara ei...respectivul ma accepta asa cum sunt asta vizavi de com lui Thor_again ..crede'ma ca ma accepta cum is eu..si cu doi copii si el si familia lui am stat de vb deci nu se pune prob asa dragule. si nu cred,ca te poti numii imorala sau denatura cand iubesti si esti iubit asta din punctul de vedere al unei femei..barbatii au altfel de gandire ,va multumesc anticipat ptr ca mi'ati raspuns..o zi buna si toate cele bune sa fiti iubiti :)
garbo177916
Postat pe 30 Noiembrie 2010 10:02
1. nu te-a facut nimeni in nici un fel, daca asta ai inteles
1. ai destule motive sa divortezi, fara legatura cu amantul si sa iei si copiii cu tine! un om agresiv si dependent de alcool nu poate creste copii.
3. ma intreb cum ai totusi un amant din moment ce nu poti sa iesi singura din casa?
da' astea-s detalii tehnice deja....
zambila
Postat pe 30 Noiembrie 2010 12:46
amantul e 'insotitoru`' pus in 'carca' de sot....da, perfect adevarat , barbatii au altfel de gandire, si se pare ca au si motive sa creada ca femeia te inseala si cu tine de mana, iaca...
ufishor
Postat pe 30 Noiembrie 2010 12:50
ooo, da!!!
cine vrea sa insele, inseala oricum si oriunde...
zambila
Postat pe 30 Noiembrie 2010 12:58
Da, barbatul gelos se teme ca-i inselat si cu umbra lui!
Ma intreb doar, nu aobservat la el gelozia, posesivitatea si patima bauturii, inainte de a avea cu el cei doi copii?
m_ada
Postat pe 30 Noiembrie 2010 13:45
poate ca nu...sau poate s-o fi gandit ca se schimba dupa...

cat despre cei obsedati ca sunt inselati, probabil stiu de ce sunt ei in stare...
zambila
Postat pe 30 Noiembrie 2010 13:56
Da, tot hotul se teme de hoti!
m_ada
Postat pe 30 Noiembrie 2010 14:39
La Multi Ani ! :)) Credeti-ma ca din afara se vede totul foarte roz..dar numai eu stiu ce este inauntru..gelozia lui a urmat dupa ap 1an si ceva mai exact...cand eu am spus ce am simtit si ceea ce simt ptr el mai exact nimic..de baut zicea ca nu bea ca nu'i place ceea ce s'a dovedit a fi contrariul la ceea ce spunea :)) cat despre schimbare niciodata nu cred,ca un barbat se va schimba..lupul isi schimba blana dar naravul ba,,iar ''amantul'' asa cum il numiti voi l'am cunoscut prin intermediul netului...nu aveam de gand sa incep o relatie inafara casniciei mele...dar acest om mi'a deschis ochii si m'a facut sa ma gandesc si la mine macar odata in viata ptr ca intotdeauna m'am lasat condusa de familia mea si de sotul meu...nu m'am gandit decat la copii mei si niciodata la ce inseamna sa fi fericit alaturi de cine iubesti..nu totul se rezuma doar la bani si cariera...dar nu toti gandim la fel...
garbo177916
Postat pe 1 Decembrie 2010 10:11
draga mea, e putin important cum se vede din afara o relatie, ceea ce conteaza e cum te simtit, cum va intelegeti
parerea mea sau a altora de pe garbo sau din familie e apa de ploaie!
aduna-te si hotaraste ce vrei sa faci in viata...te poti baza numai pe tine si trebuie sa ai grija de copii
zambila
Postat pe 1 Decembrie 2010 10:23
cred ca ceva mi-a scapat, adica dupa aprox, 2 ani, i-ai spus ca ti se rupe de el, dar i-ai facut 2 copii, mai apoi pe net ti-ai gasit un amant, la un sot posesiv, cum ai reusit sa ...copulezi, si mai ales in alt oras...ceva suna dogit......deocamdata atat, sa mai citesc sa vad ce mi-a scapat
casperphantom
Postat pe 4 Decembrie 2010 20:16
acum am bunghit-o, pai se pare ca un motivut tot are, ca vad ca numai un copil e al lui, celalalt...oricum....parerea mea, nu conteaza,dar eu nu inteleg cum si de ce familia ta te-a casatorit ??? esti cumva oaia neagra a familiei ???
casperphantom
Postat pe 4 Decembrie 2010 20:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O alta poveste de viata, asa cum probabil sunt multe in lumea asta... 7 De la: tutankhamon 6 Iulie 2009 02:10
am facut bine??? 118 De la: liaiedera 11 Aprilie 2010 21:55
Ajutati-ma sa-mi salvez casnicia !!!!! 49 De la: garbo_7212 28 Februarie 2014 10:51
drept dupa divort 4 De la: iuliana_sava 3 Decembrie 2011 22:54
Divort 5 De la: Gina_Giner_1 6 Martie 2016 12:58
Setari Cookie-uri