Divortul.......o decizie greu de luat! Ce sa fac?

Sunt casatorita de 9 ani,dar ceva nu mai merge de vreo 3 ani.Totul a inceput cand eram insarcinata,atunci am luat prima palma de la el.Pe moment m-a surprins pt ca el nu mai facuse asa ceva niciodata.Apoi a inceput sa bea,azi o bere,maine o bere...pana a ajuns sa bea zilnic,sa vina acasa sa imi faca scandal.Faptul ca a inceput sa bea m-a deranjat f tare si cand i-am spus-o a devenit f violent.L-am dat afara din casa de vreo 3 ori,precizez ca sta la mine in apartament,dar fara nici un rezultat.Nu a vrut sa plece,mi-a promis ca se schimba lucru pe care bineinteles ca nu l-a facut,se linistea o perioada dupa care iarasi incepea cu certurile,cu jignirile la adresa mea etc.In decembrie eram hotarata sa bag divortul,dar ca o ironie a sortii am ramas fara servici si nu am mai putut face acest lucru din motive financiare.Acum sunt la ''mana'' lui si nu mai stiu incotro sa o mai apuc!Traiesc o viata care nu mai este a mea demult si nu stiu daca se merita!Nici macar pt copil!Ce sa fac?Ajutati-ma va rog cu un sfat,o vorba ceva......
mada80
Postat pe 30 Iunie 2009 13:48
Capul sus! Angajeaza-te.Fii independenta. AI CASA TA .Restul stii.
Succes!
A ! Intereseaza-te ce poti face d.p.d.v. legal impotirva agresiunii.
blanca
Postat pe 30 Iunie 2009 14:05
in primul rand vreau sa sti ca te inteleg si sfatul meu e sa pleci de langa acea persoana cat mai repede stiu ca e usor de zis dar mai greu de facut insa gandeste_te la copii tai,cand vor creste mari vor fi marcati de faptele tatalui lor iti spun din experienta proprie:tatal meu a fost un betiv,a batuto pe mama timp de 20 de ani fara sa_i pese de ea sau de noi,copii lui,mama nu a divortat cica pt noi sa avem un tata dar decat asa tata mai bn singuri.cauta un sprijin cum ar fi parintii sau cineva apropiat si nu_ti fie frica vei reusii sa treci peste toate.scuze daca te_am suparat cu ceva dar sincer asta e parerea meu.sunt si eu casatorita si am o fetita de 10 luni si sincer sper sa nu am de trecut prin experiente asemanatoare cu ale tale.iti doresc succes si putere sa treci peste toate
marryy_06
Postat pe 30 Iunie 2009 14:12
un divort costa putin daca te reprezinti singura. aduci martori ca el bea si e violent - martorii pot fi rude sau vecini . divortata, daca e casa ta, omul trebuie sa paraseasca locuinta.
si_totusi
Postat pe 30 Iunie 2009 14:23
dragutzo... sfatul meu este sa te adresezi pe un site de specialitate, daca inca nu vrei sa te consulti cu un avocat. cu toate ca una e sa vezi - ca jurist vorbesc - la fata locului ce si cum si cu totul alta sa citesti o postare pe un forum, fara alte amanunte esentiale pentru cauza.

hai ca iti dau si un link:
http://www.avocatura.com/modules.php?name=Forums&file=index&c=1

derulezi matalutza un pic mai jos si intri in sectiunea de dreptul familiei.

bafta si rabdare, ca forumul ala e incarcat rau si merge un pic mai greu.
Thor
Postat pe 30 Iunie 2009 14:34
multumesc pt incurajari,probabil ca am sa ies eu la capat cu bine din toata treaba asta!
mada80
Postat pe 30 Iunie 2009 16:18
ma confrunt cu aceeasi problema ca a ta .De tine depinde .Vrei ca copilul tau sa-i urmeze exemplul mai tarziu? Noi suntam puternice si trebuie sa luptam pentru copii .
aldama
Postat pe 1 Iulie 2009 19:43
De la: aldama, la data 2009-07-01 19:43:54ma confrunt cu aceeasi problema ca a ta .De tine depinde .Vrei ca copilul tau sa-i urmeze exemplul mai tarziu? Noi suntam puternice si trebuie sa luptam pentru copii .
viata e o continua lupta vezi daca merita sa lupti
aldama
Postat pe 1 Iulie 2009 19:47
Paraseste-l. Creste-ti copilul . Ai casa. Cere ajutor pentru mama si copil agresati.Divorteaza urgent . Viata merge inainte. De pierdut el va pierde.
anca_53
Postat pe 4 Iulie 2009 13:19
dragaaa....ce mama calului.....da-l afara din casa ta.....sa plece unde-o vedea cu ochii....schimba yala de la apartament si cauta-ti de lucru...in ce ordine vrei sa le faci tu decizi....nu sta cu el, pentru ca psihicul copilului va suferi de la ce va vedea - bautura, vorbe urate, violenta si altele.....
tutankhamon
Postat pe 4 Iulie 2009 13:46
Draga mea,
Baga divort !!! Acum e vacanta judecatoreasca, dar pana se termina, ai timp sa-ti pui documentele la punct.
La divort cu minori, daca ceri incredintarea, trebuie sa dovedesti ca poti sa-l intretii (poate si cu ajutorului alor tai, sper).
Se face ancheta sociala, iti trebuie doi martori care sa declare ce ai postat tu aici.
Ideea e sa gasesti job pana depui actiunea si sper ca o vei depune !!!
Se poate termina f repede si iti va fi MUUULT MAI BINE !!!
Crede-ma, stiu ce spun. Mai bine decat as vrea sa stiu.
Iti urez mult noroc si sunt alaturi de tine, desi nu te cunosc.
Blue_Tattoo
Postat pe 4 Iulie 2009 21:15
Draga Aldama daca te confrunti cu aceeasi problema , taie raul din radacina.
Destinul il putem ameliora dar nu il putem schimba.
anca_53
Postat pe 5 Iulie 2009 16:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eUniversum 1 De la: eUniversum 27 Octombrie 2011 09:21
buna seara 1 De la: maxalina 22 August 2012 20:55
Eu maritata el arestat 27 De la: garbo116458 12 Martie 2011 14:02
pastile super slim 7 De la: yanyacharberet 5 August 2009 17:04
..nu pot si nu stiu sa traiesc fara el... 39 De la: garbo172845 23 August 2011 22:06
Setari Cookie-uri