Vreau sa divortez fara sa ma prezint la divort

De 3 ani sunt plecata din tara ,am o alta familie si 2 copii gemeni, vreau sa divortez dar fostul sot nu vrea sa imi dea certificatul de casatorie,mentionez ca nu avem ce imparti avem un copil dar e major, am depus cerere la consulat ptr un duplicat astept sa ajunga sa fac o procu ra sa ii trimit maicami sa depune cererea de divort sa vedem ce o sa iasa.Daca el nu vrea sa divorteze se poate pronunta divortul in lipsa lui in cazul in care se prezinta¿?
sau mai rau se prezinta si nu imi acorda divortul
yram
Postat pe 24 Aprilie 2013 09:58
bineinteles ca se poate, nu te tine nimeni casatorit cu de-a sila.
quasaria
Postat pe 24 Aprilie 2013 10:24
daca nu exista copil minor divortul se poate incheia la Oficiul Starii Civile.
Daca unul dintre soti nu se prezinta cred ca se prelungesc termenele si dureaza mai mult, dar divortul se pronunta pana la urma.
cri_cat
Postat pe 24 Aprilie 2013 10:33
ai gasit un MOSULICA BATRAN cu bani multi si acum vrei sa divortezi asta ar fi motivul de divort?
Lauretiu
Postat pe 28 Aprilie 2013 03:38
De la: Lauretiu, la data 2013-04-28 03:38:24 ai gasit un MOSULICA BATRAN cu bani multi si acum vrei sa divortezi asta ar fi motivul de divort?


Nu e treaba ta!! Fiecare isi face viata cum vrea!
Callyope
Postat pe 28 Aprilie 2013 07:02
Nimic mai simplu. Faci o procura speciala de reprezentare unui avocat si se ocupa el de toata treaba.
Clejan_Margareta_1
Postat pe 28 Aprilie 2013 07:12
Hopa, tzupa Vasalii, joaca bine mai Tulii...!
garbo088037
Postat pe 28 Aprilie 2013 07:29
tocmai asta e diferenta dintre starea civila si tribunal, la starea civila merg ambii soti, la tribunal pot lipsi ambii dar sa aiba avocat.
garbo220499
Postat pe 28 Aprilie 2013 08:41
De la: garbo088037, la data 2013-04-28 07:29:56Hopa, tzupa Vasalii, joaca bine mai Tulii...!



Rotty
Postat pe 28 Aprilie 2013 08:44
De la: Lauretiu, la data 2013-04-28 03:38:24 ai gasit un MOSULICA BATRAN cu bani multi si acum vrei sa divortezi asta ar fi motivul de divort?



Ce ai tata ? Iti pute gura de foame si te roade ciuda cum isi fac altii viata ?
Rotty
Postat pe 28 Aprilie 2013 08:46
De la: Callyope, la data 2013-04-28 07:02:37
De la: Lauretiu, la data 2013-04-28 03:38:24 ai gasit un MOSULICA BATRAN cu bani multi si acum vrei sa divortezi asta ar fi motivul de divort?


Nu e treaba ta!! Fiecare isi face viata cum vrea!


michu61
Postat pe 28 Aprilie 2013 08:50
ma ce barbat,laurentiu,asta! bravo! laurentiu,asa vorbesc barbatii ...neputinciosi,cei care se inteleg pe ei dar sunt incapabili sa vada defectele lor asa ca au facut o meserie din a vedea ...greselile femeilor .
...si atat despre tine ..

garbo037883
Postat pe 28 Aprilie 2013 09:03
dar ca, poate, nu se mai inteleg si nu mai au nimic in comun, ai putea pricepe?
daca a plecat din tara (decizie radicala) inseamna ca a fost ceva major care a determinat-o sa ia o asemenea decizie, te-ai putea gandi?
ce nu va convine voua, barbatilor, cand sunteti lasati (nu spun parasiti ci lasati, care are o semnificatie mai aparte: lasi ceva cand nu mai ai nicio speranta de indreptare) si, mai ales daca femeile isi mai si refac viata, bineinteles ca e o nenorocita-curva-nemernica care nu a stiiut sa aprecieze ce mare minunatie-bunaciune-noroc a avut, dar daca-i pui sa si enumere calitatile alea nemaipomenite, auzi, in general "pai uite, aveam o casa, eram impreuna, etc" generaliati d-astea din care nu reiese sub nicio forma super-calitatea "fostului" chiar daca "fostul" le cam avea cu alergatul dupa alte fuste, cantatul la sticla de bere sau vodca, nu conteaza, ca nici harnicia nu prindea coaja pe el, samd
garbo097157
Postat pe 28 Aprilie 2013 10:18
Poti divorta cu acordul ambelor parti,daca nu aveti minori in intretinere( la notar),se numeste divort administrativ,platesti numai o taxa si gata.In rest daca doresti un divort in toata regula cu partaj,beneficii materiale,pensie,etc,,trebuie sa te prezinti in instanta.Desigur, exista si posibilitatea sa pierzi totul la divort si atunci nu este nevoie de prezenta ta continua........asta vrei?
garbo265966
Postat pe 28 Aprilie 2013 10:28
poti sa ceri de unde te-aicununat 'primarie' o copie de certificat .sunt obligati sa iti dea.iar de divort poti sa angajezi un avocat care sa te reprezinte in lipsa .
bafta
mmiriam
Postat pe 28 Aprilie 2013 11:15
evident, calitatea masculului de linga ea era incontestabila, deci singurul motiv care ar fi putut-o determina sa gaseascva altul erau BANII (altul inferior, evident ).
Ce ma uimeste este cum pot ramine indivizii astia la mintea de gradinita toata viata lor.

Ei bine, ghitza, varianta in care nevasta-ta gaseste unul care e tot ce tu n-ai reusit sa fii, si e mai barbat ca tine, si e mai destept ca tine, si foute mai bine ca tine, si il iubeste mai mult decit te-a iubit pe tine ma-ta, cum iti suna?
quasaria
Postat pe 28 Aprilie 2013 11:53
Se poate foarte bine dar fă-ți timp și citește ceva din Codul Familiei ca să știi bine ce anume te va aștepta sau ce documente trebuie eventual,să adaugi la dosar din când în când. Cu cerere directă la Președintele tribunalului poți practic să gestionezi bine procesul și fără să te prezinți,dar cere multă pricepere și de respectat cu rigurozitate modul avocatesc-juridic de adresare și f.important de respectat termenele.Deci,nu te prezinti în aulă,dar din când în când mergi și consulți dosarul cu tot ceea ce stă scris acolo...Succes!

P.S.Dacă a găsit sau nu pe ”moșulică cu bani” este mai puțin important si oricum o privește în mod strict PERSONAL!
CÂND vom învăța să respectăm o decizie a cuiva în toată subiectivitatea ei,
fără a emite judecăți inutile...?!
garbo219536
Postat pe 28 Aprilie 2013 12:31
VREI SA DIVORTEZI ? DIN SOTIE IUBITOARE CU DOI COPII, PLECAND DIN TARA, AI AJUNS O CURVA CU ...DOI COPII !!!
MIHAELA-HARCAN
Postat pe 28 Aprilie 2013 13:03
na, chestia asta cu copanele in sus reprezinta cetateanul respectabil si opinia publica....
quasaria
Postat pe 28 Aprilie 2013 13:11
uite,eu am fost in aceeasi situatie,am pl din tara acum 6 ani ,dupa 4 ani am angajat un avocat in Romania cand am dat o fuga ,i am facut procura avocatului,iti trb contr de munca ca sa demonstr ca nu poti sa te prezinti la tribunal ,si el,avocatul a facut tot fara sa merg eu la proces,nu aveam certif de casatorie pt ca ex sotul meu nu vroia sa l dea ,deci merge fara certif de casat ,il obliga tribunalul sa l prezinte,sa l aduca
deci in linii mari
trb sa mergi in tara sa angaj un avocat ,contractul de munca in strainatate si cam atat ,procura o face avocatul,div meu a durat 6 luni
bafta !!! daca vrei sa ma intrebi ceva ,sau alte sfaturi scrie mi ciao!!
pizzi11
Postat pe 28 Aprilie 2013 13:59
... cu mentiunea ca poti sa faci o procura avocatului si fara sa te intorci in tara: te duci la ambasada/consulatul tarii in care te afli - sau la orice notariat public daca nu exista consulat sau ambasada - semnezi si o trimiti avocatului prin posta.
quasaria
Postat pe 28 Aprilie 2013 14:14
De la: MIHAELA-HARCAN, la data 2013-04-28 13:03:41VREI SA DIVORTEZI ? DIN SOTIE IUBITOARE CU DOI COPII, PLECAND DIN TARA, AI AJUNS O CURVA CU ...DOI COPII !!!
garbo050231
Postat pe 28 Aprilie 2013 14:25
De la: MIHAELA-HARCAN, la data 2013-04-28 13:03:41VREI SA DIVORTEZI ? DIN SOTIE IUBITOARE CU DOI COPII, PLECAND DIN TARA, AI AJUNS O CURVA CU ...DOI COPII !!!



Mihaela draga, se pare ca ai o problema cu cititul sau cu memoria... sau cu amandoua. Din cate am inteles eu, doamna are acum doi copii . De pe vremea cand era ,,SOTIE IUBITOARE" are un copil major. Nu cred ca esti tu cea mai in masura sa dai ,,calificative", atata timp cat nu cunosti aceasta persoana. Eu personal, te-as actiona in judecata si ti-as cere niste despagubiri, de nu ai mai deschide gura , decat atunci cand esti la masa
Sa ai o zi frumoasa!
garbo050231
Postat pe 28 Aprilie 2013 14:35

Poi la masa, daca nu-i mancarea pi gustu' ei, tot nu deschide gura;))

tot zi fr.! si la si la-la!
Fss_ssu
Postat pe 28 Aprilie 2013 14:38
nu.a gasit unul tanar,frumos si cu bani...care e problema ta?sunteti niste frustrati astia care va bagati in seama aiurea...
queenlyly
Postat pe 28 Aprilie 2013 14:39
De la: yram, la data 2013-04-24 09:58:52De 3 ani sunt plecata din tara ,am o alta familie si 2 copii gemeni, vreau sa divortez dar fostul sot nu vrea sa imi dea certificatul de casatorie,mentionez ca nu avem ce imparti avem un copil dar e major, am depus cerere la consulat ptr un duplicat astept sa ajunga sa fac o procu ra sa ii trimit maicami sa depune cererea de divort sa vedem ce o sa iasa.Daca el nu vrea sa divorteze se poate pronunta divortul in lipsa lui in cazul in care se prezinta¿?
sau mai rau se prezinta si nu imi acorda divortul



Intrati pe AvocatNet.ro, faceti-va cont si intrati pe forum.Va vor raspunde avocatii exact cum trebuie sa procedati. Mult noroc !:)
garbo050231
Postat pe 28 Aprilie 2013 14:47
Madam..nu are voie femeia sa divorteze?lol Inca un loc disponibil pt tine..:)))
julia_itl
Postat pe 28 Aprilie 2013 15:44
pai crezi ca vrea sa divorteze de bun ce este barbatul..Sunt si fara bani si rai...si asteapta poate sa il intretina nevasta pana la pensie si dupa aia.
Eu nu zic ca un barbat ar trebuie neaparat sa fie bogat dar este important sa fie cinstit si sa nu astepte bani de le femeie...Sa aiba barbatul bani pt el dar nu sa astepte de la femeie sa ii fie sluga sa si le faca singur..
pt ca doar un barbat nu se casatoreste ca sa aiba o sluga ci ca sa aiba o partenera de viata si treburile sa se injumatateasca corect..nu ca barbatul bate covorul o data la 2 luni si femeia trebuie sa faca mancare si sa faca curat toata ziua..
barbatii vor ca femeile sa fie serioase numai ca ei nu vor sa fie serioasi si corecti.asa ca atunci cand femeia gaseste un barbat mai bun si care o sustine material pt ca daca barbatul apre pretentia ca femeia sa ii faca mai mult treburile casnice asa si femeia are pretentii sa fie sustinuta economic de barbat,ajutor reciproc.
ingerasulluptator
Postat pe 28 Aprilie 2013 16:35
De la: quasaria, la data 2013-04-28 13:11:30na, chestia asta cu copanele in sus reprezinta cetateanul respectabil si opinia publica....


Q, stii de ce te ador eu pe tine? Dintr-un motiv lenes si subiectiv: nu tre' sa mai comentez si eu...
Si-ti multumesc...
Luna_in_capricorn
Postat pe 28 Aprilie 2013 16:49
E problema ei..nu a ta! ..nu fii needucat...sau poate chiar esti
garbo117636
Postat pe 28 Aprilie 2013 16:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie urgent de un sfat va rog 121 De la: sufletista 5 Ianuarie 2010 18:51
pt femei de la un barbat 30 De la: garbo_8352 19 Aprilie 2013 15:26
Divort? 32 De la: garbo_459002 9 Noiembrie 2016 16:40
drepturi parintesti..limitarea lor 21 De la: delinu 10 Ianuarie 2016 18:37
..nu pot si nu stiu sa traiesc fara el... 39 De la: garbo172845 23 August 2011 22:06
Setari Cookie-uri