vreau o parere

Buna. am si eu nevoie de o parere. tocmai m-am despartit de prietenul meu cu care am fost timp de 6 ani. eu am pus punct pentru ca dupa parerea mea nu ne potriveam ca si caracter si personalitate. nu eram fericita si nici nu puteam sa imi imaginez o viata alaturi de el. eu cred ca am facut tot ce am putut ca sa salvez relatia dar nu am reusit. cat eram impreuna era foarte posesiv (lucrez de ceva timp si se enerva de fiecare data cand nu raspundeam la telefon in timpul programului, sau daca mergeam pana in oras cu un coleg fara sa il sun si sa ii spun lui...). in ultima perioada a relatiei era rece, indiferent, nu prea ne mai intalneam pentru ca avea treaba, sau asa pretindea. dupa toate aceste lucruri si multe altele, care nu stiu daca are rost sa le mai spun, am luat o pauza de doua saptamana in care eu mi-am dat seama ca nu il iubesc. cand ne-am intalnit i-am spus ca nu mai vreau sa continuam. mi-a mai cerut o sansa si am spus nu. timp de doua saptamani ne-am intalnit doar ca prieteni. in ultima seara cand ne-am intalnit i-am spus ca imi pare rau si ca nu vreau sa sufere dar nu mai poate fi nimic intre noi. de atunci nu am mai vorbit dar avem o prietena comuna cu care am vorbit si am aflat ce face. la inceput ea(prietena) a fost de acord cu mine si a zis ca nu se baga intre noi. astazi, dupa 3 saptamani de cand nu am mai vorbit cu el m-a sunat prietena mea si mi-a spus sa ma mai gandesc pentru ca "el ma iubeste,vorbeste foarte frumos despre mine, ca o sa am alaturi de el casnicia care o vreau eu, ca se schimba". eu una nu vreau sa ma intorc la el doar pentru ca ma iubeste si spune ca nu poate trai fara mine. va rog spune-ti-mi ce crede-ti.
andreea0607
Postat pe 6 Martie 2009 21:09
in primul rand te apreciez ca ai avut curaj sa faci pasul asta si in al 2 lea rand daca tu crezi ca asa e bn ,mergi inainte,nu poti sta cu un om daca nu il iubesti.ce e al tau e pus deoparte.si nu te lasa influentata de prietena ta,tu stii cel mai bine ce si cum a fost.bafta in continuare si sa vii cu vesti bune.
ana_fleur72
Postat pe 6 Martie 2009 22:26
credem ca se scrie corect "credeti"

si_totusi
Postat pe 7 Martie 2009 07:50
Totusico, si tu acida de dimineata?
Fetelor ce dragi imi sunteti.
Aemulus
Postat pe 7 Martie 2009 07:52
si...totusi nu pot intelege,cum pot unii oameni sa vina sa ceara parerea altor oameni care nu ii cunosc,care nu stiu nimic despre aceasta relatie.Asta e ca o ecuatie de cu n..necunoscute stiindu-se doar rezultatul.X+Y+Z-W=1...Oare de ce o fi rezultatul 1???Cam complicat


walkiria
Postat pe 7 Martie 2009 08:22
Pai daca nu au dormit bine, de aia. Dimineata la comp., pe forum, e un fel de prelungire a visului care s-a terminat dar mai continua inca..... Ca si baietelul ala de 19 ani care s-a trezit cu chef de iubit dragutul de el.
Aemulus
Postat pe 7 Martie 2009 08:30
Eeeee...ale tineretii valuri!!!
walkiria
Postat pe 7 Martie 2009 08:33
Fata mea, mai lasa-l 2 luni sa vezi ca o sa aiba o prietena noua
'fara care nu poate trai". Fa-ti viata asa cum simti. Iar daca "prietena" aia a ta te mai sfatuieste sa faci ceva ce tu nu simti si nu vrei inseamna ca nu iti e prietena. De regula prietenii te sfatuiesc sa faci cum e mai bine pentru tine si nu pentru altii. Stiu ca e greu sa te rupi dar daca acum simti ca nu il iubesti in cativa ani te vei ura pe tine daca te intorci. Ai sa ajungi o ciufuta care uraste viata si pe cei din jur. Lasa-l ca ii trece lui. Si inca repede. Important e sa iti treaca tie. Ia nu va mai traiti viata traind pentru altii. A avut 6 ani vreme sa iti demonstreze ce si cum. Acum nu mai pierde timpul. Daca ai reusit sa rupi firul nu-l mai innoda. Nu va mai merge nici cat inainte.
Micass
Postat pe 7 Martie 2009 08:58
Da, ce pot s-i spun este faptul c depinde de ceea ce simi tu. Dac tu consideri c relaia voastr nu mai merge pune punct acum i mergi mai departe.Vezi cum i este fr el o perioad mai lung, apoi i-a decizia n funcie de ce simi.
garbo010098
Postat pe 11 Iunie 2009 10:30
f bine ai facut. Eu am stai tot 6 ani langa el dar cu diferenta ca ne-am si casatorit de 2 ani. Si s-au facut 8. Mai bn il lasi acum knd nu e prea tarziu. dupa 2 ani de casnicie acum ne despartim si crede-ma ca e mult mai greu. nici nu stiu ce sa fac si incotro sa o apuc. si culmea..el vrea divortul. La fel era si el de gelos la inceput si uite unde s-a ajuns. si nici macar nu am o explicatie, un motiv. asta e. asa e viata. dupa cum vezi la tine e o nimica toata...sunt lucruri mult mai grave in viata.te pup. o zi buna
adinutza2007
Postat pe 7 Iulie 2009 15:03
Lupul isi schimba parul dar naravul ba...
Si daca nu-l iubesti dece mai ceri pareri???
Nu este ceea ce ai sperat.
anca_53
Postat pe 4 August 2009 12:54
Intr-adevar, niste probleme existentiale...Eu zic sa-ti cauti o ocupatie ca sa nu-ti mai bati capul cu prostii din-astea. Ai pus punct unei relatii si acum o iei de la capat. Si gata. Ce mai conteaza ca omul te iubeste sau ca te sfatuieste prietena sa te intorci la el?! Vezi-ti de viata ta si lasa-i pe ceilalti. O sa ai destule probleme si situatii urate in viata pentru care sa te agiti.
Just_a_girl
Postat pe 26 Ianuarie 2010 17:11
barbatii niciodata nu suporta sa ii se dea papuci . e orgoliul lui masculin ranit si obijnuinta nu ie dragoste pentru ca daca era dragoste te respecta si iti arata ca te iubeste iar in legatura cu prietena ta probabil ca iubitul tau i se confeseaza iar ea femeie botanista ii ie mila de el . daca il iubesri intoarcete la el dar nu te intoarce din mila sau mai cere un ragaz mergi undeva la tara te relaxezi departe de el si meditezi,
ungardelia
Postat pe 26 Ianuarie 2010 19:19
Conteaza ce simti si tu , nu numai ce simte el sau pretinde ca simte doar pt ca in final a vazut ca nu mai esti langa el ( trebuia sa anticipe asta ) . Iar tu clar , asa cum ai afirmat aici, ai spus ca nu te simti bine cu el ( posesivitatea lui, nu e atent cu tine ..etc) si nu-l iubesti. Deci..ti-ai raspuns singura la problema care te apasa, atat timp cat nu-l iubesti chiar nu vad de ce ti-ai dori sa continui relatia asta.
reyya
Postat pe 26 Ianuarie 2010 19:27
Daca prietena e asa ,,miloasa" sa-l pastreze ea ...chiar nu vad unde ar fi problema ta atat timp cat oricum nu-l ( mai ) iubesti.
reyya
Postat pe 26 Ianuarie 2010 19:29
poate ii oferi prietenei miloase si o mica "pensie" lunara, pentru intretinerea valorosului
pik_nik
Postat pe 26 Ianuarie 2010 19:55
De la: andreea0607, la data 2009-03-06 21:09:17Buna. am si eu nevoie de o parere. tocmai m-am despartit de prietenul meu cu care am fost timp de 6 ani. eu am pus punct pentru ca dupa parerea mea nu ne potriveam ca si caracter si personalitate. nu eram fericita si nici nu puteam sa imi imaginez o viata alaturi de el. eu cred ca am facut tot ce am putut ca sa salvez relatia dar nu am reusit. cat eram impreuna era foarte posesiv (lucrez de ceva timp si se enerva de fiecare data cand nu raspundeam la telefon in timpul programului, sau daca mergeam pana in oras cu un coleg fara sa il sun si sa ii spun lui...). in ultima perioada a relatiei era rece, indiferent, nu prea ne mai intalneam pentru ca avea treaba, sau asa pretindea. dupa toate aceste lucruri si multe altele, care nu stiu daca are rost sa le mai spun, am luat o pauza de doua saptamana in care eu mi-am dat seama ca nu il iubesc. cand ne-am intalnit i-am spus ca nu mai vreau sa continuam. mi-a mai cerut o sansa si am spus nu. timp de doua saptamani ne-am intalnit doar ca prieteni. in ultima seara cand ne-am intalnit i-am spus ca imi pare rau si ca nu vreau sa sufere dar nu mai poate fi nimic intre noi. de atunci nu am mai vorbit dar avem o prietena comuna cu care am vorbit si am aflat ce face. la inceput ea(prietena) a fost de acord cu mine si a zis ca nu se baga intre noi. astazi, dupa 3 saptamani de cand nu am mai vorbit cu el m-a sunat prietena mea si mi-a spus sa ma mai gandesc pentru ca "el ma iubeste,vorbeste foarte frumos despre mine, ca o sa am alaturi de el casnicia care o vreau eu, ca se schimba". eu una nu vreau sa ma intorc la el doar pentru ca ma iubeste si spune ca nu poate trai fara mine. va rog spune-ti-mi ce crede-ti.
Pai nu stiu ce sa zic...Daca asa este firea lui mai posesiva...Si tie nu iti place,,asta poate il enerveaza si mai mult...Eu zic sa nu te iei dupa capul prietenii tale,si sa faci ceea ce simti tu..Nu lasa sa te casatoreasca altii...Ci alege-ti tu un barbat care sa te potrivesti cu el si sa fii si tu fericita....Eu nu stiu daca el se va schimba..Poate ca asa este firea lui...Poate ca tu esti fata buna,,dar daca nu va potriviti nu are rost..Poate el se va comporta frumos o perioada,,apoi o va lua de la capat..Eu zic ca daca nu sunteti casatoriti,,nu are rost sa te mai impaci cu el...Cauta-ti un baiat linistit si testeaza-i temperamentul inainte,,intereseaza-te ce ii poarta capul,,dar de la mai multe persoane care nu sunt prieteni cu el..Pt ca de obicei prietenii il lauda...Pt ca cine stie ce interese mai au si aia
omulsincer
Postat pe 26 Ianuarie 2010 20:52
ma ustura gatul de mooor! am o stare de lesin .... mi se rupe de toate ..... ma mai vindec? cum?
clippy
Postat pe 26 Ianuarie 2010 21:00
nu-ti face probleme, tu sa fii sanatoasa! gatul se usuca si cade
pik_nik
Postat pe 26 Ianuarie 2010 21:01
De la: clippy, la data 2010-01-26 21:00:28 ma ustura gatul de mooor! am o stare de lesin .... mi se rupe de toate ..... ma mai vindec? cum?
Pai trebuie sa iei tablete de supt..Sa nu iesi la frig..Sa bei ceai..Sa nu fumezi
omulsincer
Postat pe 26 Ianuarie 2010 21:02
ha???
pik_nik
Postat pe 26 Ianuarie 2010 21:05
merci pika! asta speram si eu, sa cada odata!

please, fara tablete de-alea ca bombonelele, pe care dai banii degeaba!
clippy
Postat pe 26 Ianuarie 2010 21:05
De la: clippy, la data 2010-01-26 21:05:40merci pika! asta speram si eu, sa cada odata!

please, fara tablete de-alea ca bombonelele, pe care dai banii degeaba!
Pai atunci stai asa..Eu cand au dureri bag la pastile in mine ca sa imi treaca mai repede...Pt ca nu suport durerea
omulsincer
Postat pe 26 Ianuarie 2010 21:08
gata, clippy, te-ai facut bine cu raspunsul lui pik? asa de repede?
sora_ilsi
Postat pe 26 Ianuarie 2010 21:09
irinuco, ai uitat ghilimelele la pastile
pik_nik
Postat pe 26 Ianuarie 2010 21:09
bine! ma duc sa fac o gargara cu apa fierbinte si sare!
clippy
Postat pe 26 Ianuarie 2010 21:10
offf, clippy... mi-ai amintit de vecina mea.
la fel a patit si ea, Dumnezeu s-o odihneasca...



dupa ce s-a vindecat, a lovit-o masina...



.
garbo_C
Postat pe 26 Ianuarie 2010 21:12
sanatate, clippy!
sora_ilsi
Postat pe 26 Ianuarie 2010 21:12
da, ilsy, mi-a trecut! nu ma mai plang ca nu intereseaza pe nimeni si nici nu doare pe altcineva in loc!
clippy
Postat pe 26 Ianuarie 2010 21:13
De la: Celleste, la data 2010-01-26 21:12:40offf, clippy... mi-ai amintit de vecina mea.
la fel a patit si ea, Dumnezeu s-o odihneasca...



dupa ce s-a vindecat, a lovit-o masina...



.
tragic
yanyacharberet
Postat pe 26 Ianuarie 2010 21:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
divort la distanta 5 De la: garbo_392381 14 Decembrie 2013 17:05
divort 6 De la: simonici24 10 Ianuarie 2016 18:35
divort 6 De la: Rotty 4 Octombrie 2013 13:11
Divort 15 De la: garbo_5389 31 Iulie 2012 10:59
Renasterea dupa divort. Multumesc sufletelor de pe Garbo! 191 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:08
Setari Cookie-uri