IUBIRE

VA ROG RASPUNDETI MI SI MIE CUM UN BARBAT POATE IUBI 2FEMEII IN ACELASI TIMP NU VI SE PARE BIZAR?

Postat pe 25 Ianuarie 2009 00:15
am mai auzit asta insa, nu cred ca e posibil.
omul poate iubi in multe feluri. exista iubirea fata de parinti, copii, iubita

aici e e ici. in cazul iubitei ,intervine pasiunea. cum poti sa iubesti doua femei cu aceeasi masura?

cred ca de fapt, e o contradictie

una e pasiune , flacara, emotie . e ceva ce nu ai mai trait demult si dupa care tanjesti,
cealalta e doar femeia pe care o ai

ca vrem sa admitem sau nu, casnicia inseamna si rutina. dispare acea scanteie de emotie pura. intervin sentimente mai puternice dar, lipseste ceva. si, acel ceva ,poate sa se transforme intr-o noua dragoste ce-i drept, superficiala raportata la trainicia sentimentelor dar mai pasionala privind trairile

in timpul unei casnicii ei pot trece prin mai multe faze din astea. daca sotia lor nu stie , se consuma fara sa lase urme. de asta se spune ca un barbat nu isi paraseste familia si se intoarce intodeauna la casa lui

cand barbatii spun ca iubesc doua femei, de fapt nici ei nu stiu daca e asa. e o mare zapaceala in minte si inima.

noua cucerire devine centrul lor de atentie si asupra ei isi revarsa toata atentia , tandretea si disponibilitatea de a fi iar cavalerul in armura stralucitoare

cealalta devine doar omul de acasa. o respecta, ii leaga de ea copii, anii de trai impreuna, amintirile tineretii, familia, grupul de cunostinte, etc

adica ,de ea e legata de viata lor si face parte din ce au trait pana atunci. e pilonul lor de stabilitate si siguranta. ea e cea care le creaza imaginea de normalitate in familie si societate.de asta nu renunta la sotii.

dar pasiune? flacara aceea ce arde? emotiile starnite de o noapte in doi? nu.
tin la sotie dar , nu mai e iubirea aceea ce arde . incetul cu incetul, sotia devine ca o sora. cat s-ar zbate ea sa fie si amanta, nu va reusi.

sunt si cazuri cand, iubirea insoteste un cuplu pana la adanci batraneti dar, sunt rare

si_totusi
Postat pe 25 Ianuarie 2009 10:29
Si-totusi, ai dreptate. din pacate oamenii nu stiu cum sa lupte pentru iubirea lor. ei asteapta mereu pe celalalt sa lupte pentru dragostea lor. ceea ce este eronat. fiecare dintre noi trebuie sa lupte pentru sentimentele proprii: sa incercam sa vedem frumosul si binele in fiece zi in persoana de langa noi, sa nu cedam ispitelor, etc. Din pacate omul este comod si alege mereu ce-i mai simplu: o noua sursa de adrenalina exterioara lui. Dar daca vrei sa fii cu cineva, sa-l iubesti pana la moarte - asa cum te-ai angajat, trebuie sa lupti in primul rand cu slabiciunile tale, cu delasarile. celalalt nu este decat partial "vinovat" daca iti dispare iubirea fata de el.
asta nu intelege societatea moderna si egoista: ca individul trebuie sa dea mult din maini pentru propriile sentimente si stabilitati. Omul modern este superficial: daca primesc acum e ok, stau in relatie; daca nu mai primesc o perioada (din motive obiective sau pentru ca chiar eu gresesc...) nu mai stau. nimeni nu-si asuma greselile si neputintele. mereu celalalt e vinovat. Nu mai are nimeni fata de nimeni toleranta si intelegere.
de exemplu; cand o femeie, super obosita de griji, copii, etc nu mai poate fi amanta perfecta, barbatul ei, in loc sa fie miscat de greutatile de pe umerii ei, sa o ajute si astfel sa aiba si ea timp sa devina amanta, o condamna ca a ajuns in postura de femeie la cratita.
gianiblue
Postat pe 25 Ianuarie 2009 10:57
in principiu, nu pot!

sau mai bine zis, au impresia ca s-au indragostit de amanta!! totul tine pana cand raman cu amanta pe cap, iar vraja dispare!

poate mai sunt si exceptii, dar astea sunt rare!

barbatii sunt pasionali doar atunci cand nu au responsabilitati, cand li se da impresia ca sunt cuceritori, cand au impresia ca vaneaza ceva ravnit de altii (nu neaparat si de ei)

ideea e ca majoritatea barbatilor realizeaza ca de fapt, daca ar transforma aventura in ceva stabil, s-ar duce naibi pasiunea!
asa ca se multumesc cu ce au pe acasa...probabil ca au si avut motive serioase cand s-au hotarat totusi sa se insoare, asa ca raman acasa!
zambila
Postat pe 26 Ianuarie 2009 12:50
Sincer, eu consider ca un om nu poate iubi doua persoane in acelasi timp, cred ca-i place sa-si complice viata si in nici un caz sa iubeasca .Propriu zis el iubeste aventura, daca ar iubi cu adevarat ar simti durerea sufletului
candvaodata
Postat pe 28 Ianuarie 2009 13:52
stai sa inteleg...

cum poate iubi doua femei in acelasi timp?... sau... poate iubi doua femei in acelasi timp?...

raspunsul este da, la amandoua variantele...
zambil
Postat pe 28 Ianuarie 2009 15:24
stai sa te contrazic

nu exista " da" pentru ambele amandoua pentru ca:

prima zice clar " cum poate iubi doua femei in acelasi timp".

deci, logic, raspunsul trebuie sa lamureasca pe cel "cum" adica :metode, idei, pozitii , numere de telefon cu prefix 69, etc cum s-ar zice se refera la parte tehnica

la doua varianta , iar nu poate fi adevarat cel "da". chiar in acelasi timp? chiar in clipa aceea? :sml-happy0009
pai aici e cu dichis. unde mai pui ca poate iesi cu scandal. cu doua in pat, anunta vecinii pompierii
si_totusi
Postat pe 28 Ianuarie 2009 20:24
frate zambil, dezvolta si tu putin ideea!!!?

ca eu sunt femeie, si ma prind mai greu!!
cum e cu iubirea asta?? cum iubesti 2 persoane???
si fizic si emotional e destul de complicat, nu?? si pana la urma, chiar la fel...nu cred??

zambila
Postat pe 29 Ianuarie 2009 12:45
stai sa-ti spun eu ,pt.k cunosc o femeie care crede k iubeste 2barbati,si nu e asa...isi iubeste sotul,dar crede k il iubeste si pe amant,deoarece el ii ofera o altfel de placere(sexuala)si alte cadouri pe care sotul nu i lea oferit,si alte vorbe dulci cu care o ademeneste si saraca e asa dezorientata k nici ea nu mai stie ce sa creada.NU POTI IBI 2 FEMEI IN ACELS TIMP,CU ACEEAS IUBIRE
coleccionista
Postat pe 9 Februarie 2009 13:08
draga...m-ai luminat!
deci, o femeie, poate crede ca iubeste 2 barbati in acelasi timp, dar un barbat nu poate!! sau cum??

eu inca nu mi-am dat seama daca iubesc macar unul...dar asta e alta poveste!!
zambila
Postat pe 9 Februarie 2009 13:16


zambila...esti tare, scumpo...
prometeus_969
Postat pe 9 Februarie 2009 14:46
[quote
coleccionista
Postat pe 2 Martie 2009 12:35
De la: nicnel61, la data 2009-01-25 00:15:00VA ROG RASPUNDETI MI SI MIE CUM UN BARBAT POATE IUBI 2FEMEII IN ACELASI TIMP NU VI SE PARE BIZAR?


nu, nu mi se pare bizar!
geo32
Postat pe 7 Martie 2009 17:08
Eu iubesc toate femeile de pe garbo, si nu m-am ales inca cu cucuie.Deci se poate.Cu o singura corectie.Nu o data ci pe rand.
Ioana007
Postat pe 19 Martie 2009 07:17
doamnelor sunte ti naive habar nu aveti ce inimi mari si confuze mai au si barbatii astia
yavrum
Postat pe 19 Martie 2009 07:20
Nu-ti face probleme.Te iubesc si pe tine.
Ioana007
Postat pe 19 Martie 2009 07:24
Este foarte ciudat acest fenomen de a iubi 2 persoane.Eu presupun ca apare acest fenomen atunci cand te iubesti doar pe tine.DAca iubesti o persoana...o iubesti asa cum este,esti multumit cu ceea ce iti ofera...iar prin comunicare relatia se poate imbunatati.In cazul in care exista unlele lipsuri...nu le cauti la altcineva...incerci sa le rezolvi impreuna cu persoana iubita!
In momentul in care cauti ceea ce lipseste in relatie la altcineva...nu mai poti spune ca iubesti.Deja te gandesti doar la tine...la dorinta ta de a obtine ceea ce iti doresti,indiferent de mijloace si bineinteles...fara prea mari eforturi.Nu poti iubi doua persoane la fel de mult...cu aceiasi pasiune,cu aceiasi ardoare...
Probabil in prima relatie intervine obisnuinta,obligatia ...in timp ce a doua, starneste o noua pasiune!!In cazurile barbatilor casatoriti ,ei prefera sa nu divorteze din comoditate sau poate ca la cea de a doua persoana nu gaseste calitati pe care le are prima.Mai e si teama de un nou inceput.Aceste lucruri denota faptul ca de fapt ...persoana care sustine ca ar iubi 2 persoane...de fapt se iubeste doar pe el insusi.Iubirea se dovedeste...nu se exprima in cuvinte.Vorbele trec...faptele raman!!!
walkiria
Postat pe 19 Martie 2009 07:43
De ce iti spune tie walki?Daca rationamentul tau este acesta pentru dragostea daruita la doua persoane diferite, ce zici de dragostea pentru trei?
Ioana007
Postat pe 19 Martie 2009 17:32
Pe unul il iubeste si de celalalt ii e drag!
Aemulus
Postat pe 19 Martie 2009 18:45
Vezi ca nu esti practica?Unul este barbatul ei de zi, si celalalt este barbatul de noapte.In felul acesta , in conditiile crizei mondiale, ai scapat de la somaj doua suflete.
Ioana007
Postat pe 20 Martie 2009 16:31
Eu cred ca UNII barbati pot.
Fiecare femeie are defectele si calitatile ei.
Iar sotia este TOTAL diferita de amanta...OPUSA chiar....
Va fi greu pentru barbat sa cantareasca la un moment dat iubirea sau aprecierea pe care o nutreste pentru fiecare dintre ele, in cazul in care va trebui SA ALEAGA.
Cand intervine plictisul pentru amanta, castiga sotia. Alaturi de ea, va putea trai alte-si-alte experiente...
Daca amanta s-a cuibarit bine in sufletul lui si I-A CASTIGAT INCREDEREA, atunci castiga amanta. Sotia va fi o sita ruginita.
Copiii nu cred ca conteaza prea mult. Ii pot vedea mereu...le va explica atunci cand vor fi mari ca mama lor era o "scorpie" si au fost nevoiti sa plece...in plus, plata pensiei alimentare le da senzatia ca-si fac datoria de tata...unii isi vad copiii mai des dupa divort decat inainte....

Nu uitati : am zis UNII barbati....tatal meu, de exemplu...
FelixTomescu
Postat pe 20 Martie 2009 18:42
pisi...lasa dreaku copy-paste-ul...ca ne disperi...iei fiecare topic cu consultanta ta?
wife_de_zmeu
Postat pe 6 Aprilie 2009 17:33
Eu cred ca atunci cand isi inchipuie ca iubesc doua pers. in acelsi timp defapt o cauta pe a treia .
blanca
Postat pe 9 Aprilie 2009 18:29
...o a treia care sa intruneasca calitatile celor doua ...

mielushel...suntem telepatice, scumpo...
wife_de_zmeu
Postat pe 9 Aprilie 2009 18:34

sau o dam pe logica ?
blanca
Postat pe 9 Aprilie 2009 18:58


si mie mi-a fost dor de tine, scumpo....
wife_de_zmeu
Postat pe 9 Aprilie 2009 19:00
Atunci hai sa ne pupam ca suntem pe topicul potrivit.
uite si-o floricica ca taare ma bucur sa te vad "bombanind" pe-aici
blanca
Postat pe 9 Aprilie 2009 19:04
ha...eu nu bomban...carcotesc....
wife_de_zmeu
Postat pe 10 Aprilie 2009 09:36
Draga, nu exista femei ideale, decat in poezie.In marea majoritate, ele carcotesc.
Ioana007
Postat pe 21 Aprilie 2009 21:53
Ioano, femeile carcotesc pentru ca nu exista barbati ideali NICI MACAR IN POEZIE.
gianiblue
Postat pe 22 Aprilie 2009 07:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
smoking kills 7 De la: Jojolin 19 August 2010 00:39
anul 2012...sfarsitul lumii? 23 De la: LILO 2 Ianuarie 2010 22:18
IMPORTANT...SPUNETI NU VACCINULUI ... 31 De la: Anouk 16 Ianuarie 2010 20:08
politica 78 De la: daria_pet 27 Iulie 2010 23:50
Dumnezeu si rautatea oamenilor 232 De la: ramonabambache 5 Septembrie 2011 09:48
Setari Cookie-uri