Credem in Dumnezeu cu adevarat sau ....ne prefacem ?

Poate nu chiar totul.De aia mai si tip.Nu?
Ioana007
Postat pe 5 Iunie 2009 11:54
Se face adesea o confuzie intre credinta si religie. Sunt doua lucruri diferite.
In ceea ce priveste credinta, aceasta nu poate avea nimic de a face cu banii. Si nu pentru toti, totul se raporteaza doar la bani.
Nu crezi in Dumnezeu fiindca te plateste cineva pentru asta si nici nu refuzi sa crezi, doar pentru ca ti-e teama ca cineva vrea sa-ti ia banii din cauza asta.
sora_ilsi
Postat pe 6 Iunie 2009 23:08
sister,

din pacate banu' este ochiu' dracului..si popa ala..nu-ti ingroapa mortu' daca nu-l platesti,te lasa cu el pe masa.

apropos,

azi au fost mosii de vara.
ce credeti ca era in tomberoanele de la biserica?

co-li-va!

d-aia cand impart imi aleg oamenii,sa stiu eu ca sunt amarati si mananca.

nu mi-a venit sa cred cand am vazut.

romani...
iasomia
Postat pe 6 Iunie 2009 23:16
o bataie de joc generala, iaso. nimic nou...
gianiblue
Postat pe 6 Iunie 2009 23:18
au aruncat coliva...ce tarani..

e prajitura baaaaii !!

am impartit si eu azi,,numai la cine stiu eu..
gabitzza
Postat pe 6 Iunie 2009 23:21
imi aduc aminte acum cativa ani cand ma duceam cu mama in cimitir la impartit pachete.....erau o gramada de "amariti", majoritatea cu sacii....puneau pachetele claie peste gramada in saci.....asa ca nu ma mira ca acuma se arunca coliva...oricum, pacatul lor sa fie ca arunca ceva sfintit in biserica....
tutankhamon
Postat pe 6 Iunie 2009 23:27
pline tomberoanele!

sa-ti fie mila si sa dai la cersetorii din fata bisericii,te ia spaima si greata...

d-aia dau eu la batranelele din bloc...

am ras de una,da' tare asa cu hohote...ii da o punguta lu' unu,avea in ea:pateuri,portocala,si coliva

si ii zice ala:

asta-i mancare?

am ras ca o tampita in curtea bisericii, de fata ei,m-am simtit prost ca am ras asa..da' asta e..
iasomia
Postat pe 6 Iunie 2009 23:28
s-au facut fuduli pacatoseniile alea. fac nazuri nah... eu nu dau la nici unul..d-astia..

am eu 4 tipe prin bloc aici, ne cam stim...

taranii astia nu stiu ca e o prajitura extrem de sanatoasa, fara suplimente d-alea..griu, nuca..
gabitzza
Postat pe 6 Iunie 2009 23:33
pai si ce vroia? caviar beluga si chateau briante?????
tutankhamon
Postat pe 6 Iunie 2009 23:33
of course !
gianiblue
Postat pe 6 Iunie 2009 23:37
ete pitpalac....nu mananc eu asa ceva si le dau lor caviar de 100 de dolari 50 de grame....ma lesi....
tutankhamon
Postat pe 6 Iunie 2009 23:40
Si eu am vazut un om care cersea, in fata unei biserici.Langa el acvea tananika(un aparat de radio portabil) care canta de mama focului.Daca ii dadeai cativa banuti, ii arunca cat colo.
Ioana007
Postat pe 7 Iunie 2009 09:14
uite eu nu dau nimic la nimeni. nu dau bani la cersetori, nu dau pomana la jegosi...si in general nu ma pun in situatii jenante. am primit coliva de la o doamna....OOOOAUUUU ERA ASA BUUUNA.SI OREZ CU LAPTE.ma si eu sunt buna, da doamna aia m-a luat.... as fi intrebat-o care-i reteta...
karmenrosa
Postat pe 8 Iunie 2009 22:25
te-a vazut mai nevoiasa...
zambil
Postat pe 8 Iunie 2009 22:31
Cine crede, crede, cine se preface, se preface...........fiecare stie sau NU ce este in sufletul lui!
garbo003374
Postat pe 9 Iunie 2009 17:48
Si daca nu stie ce face? Il intreaba pe Zambil?
Ioana007
Postat pe 9 Iunie 2009 18:47
sta cu pomana in mana si se intreaba daca e de mancare.....
tutankhamon
Postat pe 10 Iunie 2009 13:04
De la: Ioana007, la data 2009-06-09 18:47:00Si daca nu stie ce face? Il intreaba pe Zambil?


garbo003374
Postat pe 11 Iunie 2009 10:16
Cei care cred nu sunt siguri pe ei,(motiv penbtru care spun cele mai interesante aberatii), iar cei care nu cred, sunt siguri, dar il lasa pe Dumnezeu ca o alternativa:Si daca exista?
Si unii si altii nu refuza insa un pahar de vin sau o tigare, care sunt servite din alta parte.
Ioana007
Postat pe 11 Iunie 2009 17:05
Ionica,ai dreptate: gresesc cei care cred,cei care sint convinsi,nu.Cit despre vin si tigarii...te contrazic.Nu toti le accepta.
valentino
Postat pe 11 Iunie 2009 21:08
pentru ca nu toti fumeaza sau consuma chiar si un pahar de vin....
tutankhamon
Postat pe 11 Iunie 2009 22:40
De la: Ioana007, la data 2009-06-11 17:05:33Cei care cred nu sunt siguri pe ei,(motiv penbtru care spun cele mai interesante aberatii), iar cei care nu cred, sunt siguri, dar il lasa pe Dumnezeu ca o alternativa:Si daca exista?
Si unii si altii nu refuza insa un pahar de vin sau o tigare, care sunt servite din alta parte.


Cum adica cei care cred nu sunt siguri pe ei? Da-mi voie sa te contrazic cu parerea mea...........cei care cred, cred........se pune problema in ce masura si ce fac cu acea credinta, pt. ca nu este suficient sa afirmi acest crez daca viata ta nu este in concordanta, iar cei care nu cred, pot fi care intr-adevar nu cred, dar pot fi si cei care sunt nesiguri si din comoditate sau varii motive nici nu se sinchisesc sa caute credinta.
Iar cu vinul nu este o chestie general valabila, in nici un caz cu tigara. Stiu atatia oameni care ar refuza si vinul si tigara, dicolo de credinta sau necredinta lor..............
garbo003374
Postat pe 15 Iunie 2009 15:29
Eu cred. Este Singurul in care cred fara rezerve.
Toti striga la nevoie "Doamne ajutama".Apoi uita in general. maria
garbo005851
Postat pe 16 Iunie 2009 10:18
Pai la multi le este rusine sa vorbeasca de dumnezeu in public.Pt ca le pasa de ce zic oamenii,asculta de oameni si nu inteleg de ce?Parca oamenii i-ar ajuta cu ceva?Stiti pt ca pe oamenii necredinciosi ii unesc rautatile si prostiile dar ei se urasc intre ei,si in loc sa se ajute ei se manca intre ei.La fel ca si criminalii,pe ei ii unesc rautatile dar ajung sa se manace intre ei,oamenii necredinciosi sunt negativi,si niciodata nimeni nu poate avea incredere in ei,niciodata nu poti avea un prieten adevarat,pt ca in oamenii negativi nu poti avea incredere pt ca pe ei nu ii ajuta dumnezeu ci ala rau diavolul,care ii atrage in pacate facandu-le frumoase la suprafata dar practic el urmareste distrugerea omului,si de a-i face pe oameni sa se urasca intre ei
irina_24ro
Postat pe 18 Iunie 2009 16:51
De la: irina_24ro, la data 2009-06-18 16:51:54Pai la multi le este rusine sa vorbeasca de dumnezeu in public.Pt ca le pasa de ce zic oamenii,asculta de oameni si nu inteleg de ce?Parca oamenii i-ar ajuta cu ceva?Stiti pt ca pe oamenii necredinciosi ii unesc rautatile si prostiile dar ei se urasc intre ei,si in loc sa se ajute ei se manca intre ei.La fel ca si criminalii,pe ei ii unesc rautatile dar ajung sa se omoare intre ei,oamenii necredinciosi sunt negativi,si niciodata nimeni nu poate avea incredere in ei,niciodata nu poti avea un prieten adevarat,pt ca in oamenii negativi nu poti avea incredere pt ca pe ei nu ii ajuta dumnezeu ci ala rau diavolul,care ii atrage in pacate facandu-le frumoase la suprafata dar practic el urmareste distrugerea omului,si de a-i face pe oameni sa se urasca intre ei
irina_24ro
Postat pe 18 Iunie 2009 16:52
Odata cineva m-a intrebat.De ce nu iti place compania oamenilor necredinciosi? Practic vorbind ne intrebam ce inseamna un om necredincios?Pai sa vedem,un om necredincios inseamna un om care nu asculta de poruncile domnului,el vrea sa traiasca pt placerile lui,dar vrea si o viata linistita.Asa ceva este imposibil,pt ca nu se poate sa fii si cu aia in fund ........... si cu sufletul in rai.Nu se poate sa slujiti la doi domni,ori alegi sa il slujesti pe dumnezeu ori pe ala rau adica diavolul care el uraste omul si incearca sa distruga omul,atragandz-l in tot fel de pacate care par dulci frumoase,dar practic distruge unul,ajunge sa faca oamenii sa se urasca intre ei,sa dispara increderea,pt ca asta urmareste diavolul.Pe cand Dumnezeu iubeste omul,il ajuta.Pt ca am tot stat sa ma gandesc de ce Domnul iisus a trebuit sa sufere atat pt noi pe cruce,ceea ce se numeste rascumparare.El a ales sa primeasca pedeapsa care trebuia sa se reverse asupra oamenilor,Domnul IIsus a luat pedeapsa asupra lui,crucificarea pe care trebuia sa o primeasca oamenii pt pacatele lor nenumarate,pt ca dumnezeu a mai distrus o data omenirea pt rautatile lor.Dar dumnezeu iubeste atat oamenii,de a ales sa trimita pe fiul Lui sa moaara pt rautatile noastre si sa ne trimita un exemplu foarte bun de urmat,Domnul IISUS CRISTOS:De ce oare sa ne fie rusine in public ca credem in dumnezeu? Nu el ne iubeste,nu merita oare si el iubirea noastra si recunostinta noastra?
irina_24ro
Postat pe 18 Iunie 2009 17:05
Buenos dias.!.
kyra
Postat pe 18 Iunie 2009 17:06
dap...ne era dor de tine...
wife_de_zmeu
Postat pe 18 Iunie 2009 17:21
De ce oare trebuie sa ne fie rusine sa recunoastem ca noi incercam sa il slujim pe dumnezeu?Nu este oare Dumnezeu,cel care ne iubeste care ne ajuta?De ce oare trebuie sa mergem cu capul in jos pe ca alegi sa slujesti pe dumnezeu?De ce oare sa ne pese de ce cred altii despre noi?Oricum oamenii necredinciosi ii unesc doar rautatile ca in rest ei se urasc intre ei,ca si pe criminali care ajung sa se omoare,la fel ca si oamenii necredinciosi care pe ei diavolul le distruge vietile si ei se urasc si se manaca intre ei.Trebuie sa mergem cu capul sus,pt ca il iubim pe dumnezeu si sa nu ne pese ce de cred ceilalti, Si daca doresti un sfat pt ajutorul indreptarii tale,mergi la un preot credincios si il rogi sa te ajute sa te sfatuiasca.Pt ca doar dumnezeu iti va fii alaturi de tine,si va semana in tine iubire,vei ajunge sa iti iubesti semenii sa sa ii intelegi sa iesi la lumina.Stiu ca dumnezeu ne pune la multe incercari si ne mai pedespseste, la fel ca un tata care isi pedepseste copiii ,dar el ne va fii mereu alaturi si cei ce slujesc domului, dorintele lor va fii ascultate daca te rogi cu credinta
irina_24ro
Postat pe 18 Iunie 2009 17:23
Trebuie sa lupti pt indreptarea ta,si dumnezeu va vedea osteneala ta si te va sprijini si niciodata sa nu iti fie rusine ca slujesti domnului.De asta trebuie sa mergem cu capul sus cand vorbim de Dumnezeu, sa nu ne fie rusine sa ii cerem la dumnezeu sa fie alaturi de el.Pt ca doar dumnezeu ne poata ajuta sa ne indreptam vietile,sa avem parte de iubire si de liniste.
irina_24ro
Postat pe 18 Iunie 2009 17:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Animalele din spatiile comune-Partea II 1 De la: Moniquee 15 Martie 2010 10:06
comportament inconsecvent 40 De la: ingerasullinistit 29 Martie 2011 16:43
pt fete!v-ati detestat vreodata statutul de femeie? 36 De la: irina31 21 Noiembrie 2009 21:16
test final: verticala, oblica, dreptunghi, spirala 47 De la: garbo018223 2 Iulie 2009 17:12
Despre iubire si comunicare in viata.Ce inseamna sau ce ar trebui sa insemne?! 129 De la: Schmetterling 18 August 2015 09:32
Setari Cookie-uri