Facultate la 29 de ani... e prea tarziu?

bv tie.si eu am 41 si imi este necesara aceasta facultate nu stiu daca pt avansare cat pt a ma mentine in servici,cu normele noi de la ue nu stiu daca ei sau ai nostri vor noutati asa ca ma pun la adapost sa nu aiba ce comenta.daca stiam ca viata de student este asa de frum. ma apucam mai devreme,dar ma multumisem cu o postliceeala,oricum bafta tuturor si curaj.
stefi_andra
Postat pe 23 Iulie 2009 15:14
niciodata nu este prea tarziu cand iti doresti cu adevarat ceva, am 31 si in acest moment astept inceperea anului 2 seral, ideea .. simpla, peste 2 ani, dupa bac... facultate
remember :
Viitorul apartine celor care cred in frumusetea propriilor vise !!!
Avocatii
Postat pe 23 Iulie 2009 19:47
Cand e vorba de o noua provocare...nimic nu este prea tarziu ...sa faci o facultate..un master..fie el nu la 29 de ani ci si la 50 de ani.....este ok....iti urez succes....si multe multe satisfactii si impliniri.....o sa inveti lucruri noi...ai sa cunosti persoane noi care iti vor fi colegi(e)...prieteni(e)....va fi o experienta extraordinara pentru tine...cu bune cu rele...cu greutati...cu impliniri...si uneori poate si ceva dezamagiri...dar sa speram ca nu...pa si iti doresc o seara placuta
garbo017339
Postat pe 23 Iulie 2009 22:59
Stai linistit ca stiu persoane care s-au apucat de a 2-a facultate la 45 si 50 de ani!
lady_corina
Postat pe 23 Iulie 2009 23:02
Draga mea, eu in ianuarie fac 40 de ani si tocmai m-am inscris!
Cand am terminat liceul aveam alte optiuni, pe urma a venit revolutia, pe urma copii, apoi alte necazuri si greutati, timpul a trecut, dar nu in favoarea mea! Cu ceva timp in urma mi-am dat seama ca am facut lucruri pentru toti, mai putin pentru mine, cu atat mai mult cu cat un post bine platit necesita studii superioare! Din acest motiv, in toamna voi fi boboaca ( chiar daca am trecut de stadiul de puf, am pene in toata regula!) si cu ajutorul lui Dumnezeu peste trei ani voi fi licentiata!
Mult succes!
mile
Postat pe 24 Iulie 2009 00:00
De la: bertha, la data 2009-07-06 15:31:09Ceea ce nu spuneti toate cite postati aici este cit ati platit pentru bucata aia de hirtie si mai ales cu ce ati ramas dupa o luna de la terminarea asa zisei facultati. Dupa 28 de ani nu se mai poate vorbi de invatat ceva nou, doar de aprofundat. Or fiecare lucru la timpul sau. Asa ca degeaba va "chinuiti" la 50 de ani ca nimeni nu va crede. Diploma va ajuta sa mai ciuguliti un ban din administratia publica ca in alte domenii nimeni nu se uita la voi.


Poate ca te numeri printre cei care au facut asta la timp si de aceea vorbesti asa1 Insa in conditiile in care sti mai multe decat unul care a terminat ...o facultate ( la timpul lui dealtfel !), dar nu te poti angaja deoarece ocuparea postului respectiv necesita studii superioare ( nu neaparat de specialitate !),este necesar sa faci asta . Mai mult , sunt oameni care chiar isi doresc , chiar se straduiesc sa invete si chiar reusesc indiferent de varsta! Si sunt tineri care dau spagi la greu sa termine facultatea ( destui....)si apoi ?Nu au nici experienta, nici cunostinte ....ce-ai prefera daca ai avea afacerea at ? Pe cine ai angaja ?
mile
Postat pe 24 Iulie 2009 00:11
Urez mult succes celor de pe aici care la 40-50 de ani s-au inscris la prima facultate si sa nu uite sa ne anunte, dupa ce isi vor fi luat licenta, daca se vor inscrie si la liceu ca doar si diploma de bacalaureat conteaza!
bertha
Postat pe 24 Iulie 2009 15:19
fi mai explicita!!!!!!nu inteleg eu sau crezi ca suntem mai prejos de cat altii??????scuze dar cred ca te afli in fata calculatorului doar din plictiseala ,noi facem o facultate ca asa vrem (unii)si ca ne este necesara(altii)chiar daca ,nu cred ca as fi mai prejos decat nimeni(din cei cu licente) oricum bafta tuturor,si nu va lasati atinsi de rautatile altora(le place sa se creada mai bunu...dar nu sunt)
stefi_andra
Postat pe 24 Iulie 2009 15:28
Mai clar de atit nici nu se poate! La virsta asta ati fi putut sa va laudati ca v-ati inscris la un doctorat. Adevaratii profesionisti au multi ani de invatatura in spate, multe examene, concursuri, cunostinte si mai ales multa experienta in domeniu si incep sa formeze ei pe altii. Or voi abia acum incepeti sa invatati "alfabetul" O cariera nu se cladeste in 3 ani la ID.
bertha
Postat pe 24 Iulie 2009 17:15
Fratilor!!!!!!!!!!!!!! Iar mentalitate arhaica de "romanica"??? In vest exista oameni care vor sa invete, pentru ei! Nu mai stiu exact, dar era celebru cazul unuia care era trecut de 60 de ani, era pensionar si a vrut sa aiba o licenta. Ce-i rau in asta? Nu fiti absurzi. De ce trebuie sa aratam cu degetul spre cei pe care nu-i intelegem? Din invidie?
lady_corina
Postat pe 24 Iulie 2009 17:20
De acord cu cei ce vor sa invete pentru a se dezvolta spiritual si intelectual. Dar nu cu cei care vineaza o diploma doar pentru a obtine sau pastra un post caldut. Asa ca toate interventiile mele se refera la ei.
bertha
Postat pe 24 Iulie 2009 17:32
De la: bertha, la data 2009-07-24 15:19:39Urez mult succes celor de pe aici care la 40-50 de ani s-au inscris la prima facultate si sa nu uite sa ne anunte, dupa ce isi vor fi luat licenta, daca se vor inscrie si la liceu ca doar si diploma de bacalaureat conteaza!




......zise ea.....
angel_oldmit
Postat pe 24 Iulie 2009 17:53
De la: corinadd, la data 2009-07-24 17:20:31Fratilor!!!!!!!!!!!!!! Iar mentalitate arhaica de "romanica"??? In vest exista oameni care vor sa invete, pentru ei! Nu mai stiu exact, dar era celebru cazul unuia care era trecut de 60 de ani, era pensionar si a vrut sa aiba o licenta. Ce-i rau in asta? Nu fiti absurzi. De ce trebuie sa aratam cu degetul spre cei pe care nu-i intelegem? Din invidie?



subscriu
angel_oldmit
Postat pe 24 Iulie 2009 17:56
De la: bertha, la data 2009-07-24 17:15:43Mai clar de atit nici nu se poate! La virsta asta ati fi putut sa va laudati ca v-ati inscris la un doctorat. Adevaratii profesionisti au multi ani de invatatura in spate, multe examene, concursuri, cunostinte si mai ales multa experienta in domeniu si incep sa formeze ei pe altii. Or voi abia acum incepeti sa invatati "alfabetul" O cariera nu se cladeste in 3 ani la ID.


Mult stimata doamna, va rugam sa ne scuzati pe noi incultii si neinstruitii ca ne bagam in seama cu o personalitate ca dumneavoastra ! Imi permit sa va intreb:ati intalnit cumva in vasta dumneavoastra experienta oameni care din pdv profesional sunt mai buni decat domnia voastra ? Eu sunt convinsa ca sunt ! Datorita meseriei pe care o am , in ultimii 7 ani am cunoscut de la femei de serviciu pana la ministrii si credeti-ma stimata doamna,sa fi om nu este egal studii ( dovada o avem deja!)si nici sa-ti faci meseria cu dragoste si placere, sa-ti doresti sa devii mereu mai bun, nu inseamna sa faci o facultate ! Stim deja cu totii ca dupa ce termini facultatea nu folosesti decat o mica parte din ce inveti acolo (cu exceptia catorva domenii ), adevarata meserie o inveti ,,la locul de munca"!
in ceea ce priveste bacalaureatul, chiar si fraerii ca noi stiu ca nu poti da la facultate fara sa ai aceasta diploma. De fapt, de-aia facem facultatea asa tarziu, pana acum ne-am chinuit sa terminam liceul !
Acestea fiind spuse,imi cer scuze ca v-am inoportunat si mi-am permis sa pun la indoiala parerea pertinenta a domniei voastre !
mile
Postat pe 25 Iulie 2009 18:45
De la: bertha, la data 2009-07-24 17:32:06De acord cu cei ce vor sa invete pentru a se dezvolta spiritual si intelectual. Dar nu cu cei care vineaza o diploma doar pentru a obtine sau pastra un post caldut. Asa ca toate interventiile mele se refera la ei.

Draguta , cei care vor sa obtina un post au de muncit oricum , cei care vor sa-l pastreze au deja ceva experienta pe acel post lucru deloc neglijabil...
Asa ca, incearca sa fii mai putin rautacioasa in mod gratuit!
blanca
Postat pe 25 Iulie 2009 19:22
draga leano,

Quod erat demonstrandum! In ce calitate ati intilnit in cariera dvs oameni de diverse paturi sociale, nu e greu de ghicit. Ati fi fost poate o biata secretara ce peste noapte s-a vrut a fi referent, apoi consilier, miine-poimiine ministru. Dar pina atunci invatati sa scrieti corect, caci greselile pe care le faceti nu se datoreaza doar grabei de a lua apararea incultilor cu diploma ci mai ales ignorantei. Si sa fiti sigura ca am intilnit oameni foarte destepti de la care am avut si am in continuare ceva de invatat.
Mult succes la schimbat scutecele nepotilor si la invatat in acelasi timp.
bertha
Postat pe 26 Iulie 2009 18:44
Bertha esti... abject de ingrata si daca taceai intelept ramineai.
Asa, ai deschis gura si te-ai dat de gol.Sa stii ca inca sunt locuri la vreo facultate si pentru tine.
Tu pe cine invidiezi de fapt? Probabil ca vinovati sunt toti cei din jurul tau si numai tu esti cea sublima.
Aemulus
Postat pe 26 Iulie 2009 18:50
Eu personal nu ii vad rostul facultatii la 50 si ceva de ani poti acumula informatiile dorite si citind survoland pe net fara a merge la o facultate

asa ca Bertha nu ai dreptate aici

DAr daca la anii aia iti indeplinesti visul de a avea afacerea dorita si in acel domeniu iti trebuie specializarea pe domeniu da atunci trebuie facuta , atlfel restu se poate invata din mers
cinezee
Postat pe 26 Iulie 2009 19:07
micabis,
Nu mi-as dori in niciun chip sa am colege de teapa ta, de-asta nu ii imbogatesc pe unii. Iar studiile eu mi le-am completat in strainatate (nu zic unde, sa nu va simtiti si mai ofensate). Asa ca impostorii sa-si vada lungul nasului si sa recunoasca ca o facultate e pentru intelectuali nu pentru palmasi!
bertha
Postat pe 26 Iulie 2009 21:12
Poi draga bertha...daca 'mneata ai studii in cele strainatatzuri,de ce te cobori la nivelul nostru - niste palmase amarate??! Poi matale ar trebui sa porti discutii elevate cu Obama - cel putin! -la ora asta,nu sa pierzi vremea pe forumuri indoielnice!
preciouss
Postat pe 26 Iulie 2009 21:17
Bertha, nici o sansa papusa sa fim noi colege.
Si ma intreb, asa ca prostul (de fapt eu nici liceul nu l-am terminat) ce cauti tu pe un forum de umili si prapaditi de romani? De ce nu socializezi tu cu cei cu care poti sa ai un schimb de replici de pe aceasi pozitie?
Sau tu vii aici dar ca sa umilesti si sa arati ce tare esti? Nici o grija, draguta, ca nimeni nu se va obosi sa-ti dea magna cum laude pentru educatia primita.
Valedictoriana de la nush ce Universitate cum esti du-te fata draga la valedictorienii tai!
Aemulus
Postat pe 26 Iulie 2009 21:19
Dumnezeule mare, ajung sa-mi fie rusine ca am studii!
lady_corina
Postat pe 26 Iulie 2009 21:21
Pai, asteptam sa se trezeasca Obama, ca doar stii cum e problema cu fusul orar.
bertha
Postat pe 26 Iulie 2009 21:21
Fus orar????? Ce e aia ca eu n-am auzit decit de fusul de tors lina de la bunica!

Corina, tu faci cinste studiilor tale, n-ai motiv de inrosire!
Aemulus
Postat pe 26 Iulie 2009 21:25
Merci Mica, da' cand vaz ce scot unii pe gura, asta, pe tastatura, ma apuca groaza...
lady_corina
Postat pe 26 Iulie 2009 21:29
poti astepta matale mult si bine dupa fusul orar...ca Obama nu se trezeste ca sa face conversatie cu matale! are biznisuri mai importante,ca mi-a spus mie cand i-am incheiat aseara pijamaua aia flausata de i-o facui cadou anu' trecut: "ai grije pretioasa mica sa nu ma deranjeaza iar bertha aia de ti-i rusine ca-i de-o natie cu tine,ca nu mai suportez sa te vaz botoasa pe asea very unimportant reason"....
preciouss
Postat pe 26 Iulie 2009 21:39
Aemulus
Postat pe 26 Iulie 2009 21:43
pupe maica inelusule ,he,he...

blanca
Postat pe 26 Iulie 2009 22:35
pretioaso, cu toate riscurile, ia d-aci de la moshu'
numa' sa nu-mi dai cu aluna-n bot sau ghinda!

bertho: la 30 de ani am definitivat un doctorat. NU la o facultate particulara; la 31 m-am apucat de o a doua facultate, tot la stat, pur si simplu de plictiseala...
cu toate astea am intalnit si eu in cariera oameni de TOATE categoriile si nu, nu sunt secretara. la 34 de ani aveam 6000 de oameni (sase MII) in subordine, in 3 judete.
cea mai scarboasa categorie insa, pe care am intalnit-o, a fost cea a SNOBILOR, mai ales a celor cu studii prin strainataturi, pe banii babacului, care s-au dus boi si s-au intors vaci.
vorba aia:"Ai nostri tineri la Paris invata..."
Thor
Postat pe 26 Iulie 2009 23:18
bre nea vidare...

sase mii zici?... da' ce erai, nene, sefu' securistilor?...
zambil
Postat pe 26 Iulie 2009 23:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa fac videochat in Iasi! 17 De la: laura83 29 Octombrie 2019 18:09
Voturi concurs Garbo Castiga o excursie pentru-intreaga familie la Disneyland-Paris Castiga o excursie pentru-intreaga familie la Disneyland-Paris 3 De la: albinuta_eu 10 Octombrie 2011 07:56
Ne hranim cu vise sau ele sunt doar o un remediu pentru a ne ajuta sa luptam si sa nu ne dam batuti ? 18 De la: LILO 5 Ianuarie 2010 22:42
un fel de feed back 71 De la: delada 19 Ianuarie 2017 20:46
Portrete la comanda 1 De la: garbo196393 15 Martie 2011 16:19
Setari Cookie-uri