Facultate la 29 de ani... e prea tarziu?

de ce crezi ca ar fi tarziu facultatea la 29 de ani?? daca tu consideri ca acum e timpul ei..mai bine acum decat deloc.
Eu stiu pe cineva care are 33 de ani si face liceul la seral deabia...ce sa-i faci dc nu a vrut sa invete la timp..
b_roxanna
Postat pe 15 Aprilie 2009 23:26

buna
sunt Carmen (41)
- tot pt avansarea profesionala am ales o facultate....asa ca fii serioasa....CURAJ
- aveam colege de 50 de ani la facultate....acum este o moda...nu se mai cere ce stii sa faci si ce experienta ai....se cer hartii indiferent daca stii sau nu cu ce se mananca ce ai terminat....
- la mine a trecut deja un an....

CURAJJJJJJJ

numai bine

viptelsrl
Postat pe 16 Aprilie 2009 01:27
cum sa fie tarziu?niciodata nu e prea tarziu ptr nimic.eu am 27 ani si mai am un pic si termin anul1 id.pot spune caci si eu am crezut ca e tarziu ptr mine,dar cand am vazut si persoane trecute de 50 ani.............am zis ca e o.k.bafta.si am 2 copii si un sot care nu m-a sustinut deloc.spunand ca la varsta asta ce imi trebuie mie facultate?
garbo001171
Postat pe 16 Aprilie 2009 12:39
foarte bine ,nu este deloc tirziu sa faci o facultate ,eu am 44 de ani si ma gindesc sa fac arte plastice , succes :
mofleni
Postat pe 28 Aprilie 2009 07:36
De la: mofleni, la data 2009-04-28 07:36:08foarte bine ,nu este deloc tirziu sa faci o facultate ,eu am 44 de ani si ma gindesc sa fac arte plastice , succes :


M-am gindit si eu,cu un prietenar sa dam la vreo facultate,dr,stii,am avut ghinion: intii,nu am avut destule pietre in buzunare,doi,aveau geamuri securizate,trei,si securitate,asa ca...nu mai fac nici ce faceam inainte...
valentino
Postat pe 28 Aprilie 2009 07:42
in 1998, am absolvit facultatea de drept. dar, am facut o gresala scuzabila oarecum. Nu mi-am dat licenta, ca semn de protest fata de sumele exorbitante care se dadeau pt. accsul la meseria de notar, etc. Practic, erau caste inchise cu acces doar pt. copii si cunoscuti din cadrul grupului. In 2002, m-am inscris la facultatea de stiinteb economice, si am absolvit in 2007. Din 2007-2009, am facut un master in integrarea internationala a turismului si serviciilor. Acum, am 42 de ani, si sunt mandra de reusitele mele. Licenta am luat-o cu 9,64, iar masterul cu 9,33. Si da, cred ca este mult mai bine sa faci facultatea mai tarziu, cand alegi profilul in functie de necesitate. pot spune doar ca, lucrez la aceeasi firma de 12 ani, la inceput am fost contabil, apoi contabil sef si acum director economic.
Se potriveste reclama '' daca vrei, poti''
maerangela
Postat pe 3 Iunie 2009 22:10
Nu mai sta pe ganduri, ai timp suficient sa te hotarasti ce vrei sa faci cu licenta respectiva. Va fi o provocare cu tine insuti , niciodata nu esti batran, atata timp cat in suflet esti mereu tanar. Am facut un master si sincer aveam colegi la 20 si ceva de ani, care abia de reuseau sa se miste, obositi, blazati, indecisi, si tot timpul ziceau ceva de genul " Vai, atatia ani ai? pai la ce iti mai trebuie....." Ani vin si trec, de tine depinde cum!
catinca2007_yahoo_com
Postat pe 10 Iunie 2009 14:55
EU LA 56 DE ANI AM URMAT CURSURI DE CONTABILITATE ASISTATA DE CALCULATOR NICIODATA NU E PREA TIRZIU BAFTA LA ADMITERE
garbo004422
Postat pe 23 Iunie 2009 20:01
EU IMPLINESC IN IULIE 42 ANI CHIAR IN ZIUA IN CARE DAU EXAMEN DE LICENTA SI MA SIMT FERICITA. DE CE?1)AM FACUT CE IMI DOREAM CU ADEVARAT
2)IMI PARE RAU CA NU AM INCERCAT MAI PE LA 30 ANI ,3)MA NUMAR PRINTRE TINERI SI LA PROPRIU SI LA FIGURAT, AM COLEGI DE 20-55 ANI
4)MI-A FOST F,F, GREU-SERVICI, CASA ,EXAMENE(N-AM PICAT NIMIC) DAR FERICIREA DE FINAL E ULUITOARE
SUCCES SI PUTERE ITI DORESC
garbo003920
Postat pe 25 Iunie 2009 09:16
La 20 ani nu intelegem cat de importanta este implicarea noastra in aprofundarea unui domeniu prin prisma facultatii..insa la o varsta in care experienta isi spune cuvantul singurul motiv ptr care un om hotarat si care stie exact ce vrea sa faca facultate este de a acumula cat mai multe cunostinte pe care le va identifica cu activitatea sa..asta daca esti pe domeniu..FA CEVA UTIL..NU MAI TRAIM TIMPURILE IN CARE PASIUNEA SA NE TINA DE FOAME..TREBUIE SA FI FOARTE BUN SI PREGATIT PE UN DOMENIU CARE SE CAUTA..ALTFEL NICIO SANSA...DECAT DACA NU AI PILE..MULT SUCCES..TRIST DAR ADEVARAT.
l87cia
Postat pe 25 Iunie 2009 23:56
Nici la 70 de ani nu e prea tarziu, important e ceea ce vrei sa faci cu viata ta. Sa cantaresti exact ce facultate si la ce iti foloseste. Si nu in ultimul rand, afla tot ce se poate despre facultatea respectiva, sa fie acreditata. Mult succes si nervi tari!
catinca2007_yahoo_com
Postat pe 26 Iunie 2009 15:13
povesti
l87cia
Postat pe 27 Iunie 2009 15:56
Nu este tarziu.Important este sa ti placa ceea ce faci sa inveti si sa iei toate examenele. cand dai sesiunea nu intreaba nimeni ce varsta ai intreaba ce ai invatat si asa treci peste ce varsta ai. dar ce zici ca sunt altii la 40 sau 50 de ani si invata. indiferent de varsta daca pui creerul sa lucreze nu apare nici scleroza ma refer la cei in varsta asa ca SUCCES LA EXAMENE. 3 ANI ACUM TREC.BAFTA.
garbo011957
Postat pe 5 Iulie 2009 16:42
si eu sunt anul I la facultate si am 30 de ani,parerea mea este ca nu trebuie sa gandesti niciodata ca este prea tarziu ca-ci astfel nu mergi niciodata inainte,si ca o incurajare sa stii ca am si colegi de 50 de ani si credema ca-i admir foarte mult
garbo004381
Postat pe 5 Iulie 2009 20:56
nu e deloc tarziu eu la 41 de ani mi-am luat licenta adica anul trecut, dar eu eram tinerica in grupa aveam o colega care in ianuarie a iesit la pensie si in iulie a dat licenta.
garbo008330
Postat pe 5 Iulie 2009 22:17
gagici...e o rusine sa fii prost...nu sa inveti, indiferent la ce varsta....
tutankhamon
Postat pe 6 Iulie 2009 00:07
mia79x
Postat pe 6 Iulie 2009 00:08
apropo de asta...am auzit cateva asa-zise perle de la bac-ul asta, ...god, nu stiam daca sa rad macabru...sau sa ma ascund...parca-mi era mie jena...de ce puteau scoate copchii aia din ei...of, doamne...
dar ce sa faci...daca alte griji si treburi ii domina...in aceasta etapa
mia79x
Postat pe 6 Iulie 2009 00:16
un subiect super.indifrent de varsta,care o ai,chiar i la 100 de ani,poti sa faci facultate .nu conteaza motivatia,conteaza ca vrei ,sa inveti.ca ai ambitie.daca o faci de placerea,de cunoastere si nu numai de nevoie,meritul tau.inseamna ca sti ce vrei in viata.acum cand exista o evolutie acerba,spre involutie,merita s fi apreciat pt acest lucru.nici nu sti cat iti va ajuta,din foarte multe puncte de vedere.iti recomand unul ca stimulent:gandete-te mai intai,ce iti place sa lucrezi mai mult,in ce domeniu.apoi faci facultatea care ajuta acelui domeniu.si daca esti intligent (a)fa-ti propia afacere.fa un plan ,fiabil,daca nu poti i-a un consultant,vezi ca se vor da ,imprumuturi avantajoase,de cate banci pt,asemenea afaceri.studiaza,bine ,si fa si marketing.daca vrei sa ai bucatareasa,trebuie s sti um sa-i comanzi mancarea,altfel,te va conduce bucatsreasa.e valabil iorice domeniu.bafta!!!
allexanndrra
Postat pe 6 Iulie 2009 03:20
un subiect super.indifrent de varsta,care o ai,chiar i la 100 de ani,poti sa faci facultate .nu conteaza motivatia,conteaza ca vrei ,sa inveti.ca ai ambitie.daca o faci de placerea,de cunoastere si nu numai de nevoie,meritul tau.inseamna ca sti ce vrei in viata.acum cand exista o evolutie acerba,spre involutie,merita s fi apreciat pt acest lucru.nici nu sti cat iti va ajuta,din foarte multe puncte de vedere.iti recomand unul ca stimulent:gandete-te mai intai,ce iti place sa lucrezi mai mult,in ce domeniu.apoi faci facultatea care ajuta acelui domeniu.si daca esti intligent (a)fa-ti propia afacere.fa un plan ,fiabil,daca nu poti i-a un consultant,vezi ca se vor da ,imprumuturi avantajoase,de cate banci pt,asemenea afaceri.studiaza,bine ,si fa si marketing.daca vrei sa ai bucatareasa,trebuie s sti um sa-i comanzi mancarea,altfel,te va conduce bucatsreasa.e valabil iorice domeniu.bafta!!!
allexanndrra
Postat pe 6 Iulie 2009 03:20
un subiect super.indifrent de varsta,care o ai,chiar i la 100 de ani,poti sa faci facultate .nu conteaza motivatia,conteaza ca vrei ,sa inveti.ca ai ambitie.daca o faci de placerea,de cunoastere si nu numai de nevoie,meritul tau.inseamna ca sti ce vrei in viata.acum cand exista o evolutie acerba,spre involutie,merita s fi apreciat pt acest lucru.nici nu sti cat iti va ajuta,din foarte multe puncte de vedere.iti recomand unul ca stimulent:gandete-te mai intai,ce iti place sa lucrezi mai mult,in ce domeniu.apoi faci facultatea care ajuta acelui domeniu.si daca esti intligent (a)fa-ti propia afacere.fa un plan ,fiabil,daca nu poti i-a un consultant,vezi ca se vor da ,imprumuturi avantajoase,de cate banci pt,asemenea afaceri.studiaza,bine ,si fa si marketing.daca vrei sa ai bucatareasa,trebuie s sti um sa-i comanzi mancarea,altfel,te va conduce bucatsreasa.e valabil iorice domeniu.bafta!!!
allexanndrra
Postat pe 6 Iulie 2009 03:21
si eu am facut facultatea tarziu,aveam26 de ani cand am inceput-o
aveam un coleg de 60 de ani ,asa ca varsta nu conteaza
malyka
Postat pe 6 Iulie 2009 13:27
Ceea ce nu spuneti toate cite postati aici este cit ati platit pentru bucata aia de hirtie si mai ales cu ce ati ramas dupa o luna de la terminarea asa zisei facultati. Dupa 28 de ani nu se mai poate vorbi de invatat ceva nou, doar de aprofundat. Or fiecare lucru la timpul sau. Asa ca degeaba va "chinuiti" la 50 de ani ca nimeni nu va crede. Diploma va ajuta sa mai ciuguliti un ban din administratia publica ca in alte domenii nimeni nu se uita la voi.
bertha
Postat pe 6 Iulie 2009 15:31
Nu este tarziu niciodata. Mi-am crescut copiii, si la varsta de 40 de ani m-am inscris la facultate.Acuma am 44 si sunt anul doi la master Audit financiar si consiliere si stagiar anul I la Ceccar Experti Contabili. Daca vreau sa le duc la capat pe toate mai am de invatat 4 ani. Asa ca, ai incredere in tine si schimba-ti viata in mai bine. Adica sa acumulezi cunpstinte noi. Nici nu-ti dai seama ce pierzi daca nu incerci.
myriam
Postat pe 6 Iulie 2009 20:33
Draga Bertha, daca facem facultate dupa 28 de ani, inseamna ca avem mai mult de un neuron, si ii punem la treaba sa se inmulteasca, sa nu zdrangane in cap degeaba. In alta ordine de idei, daca te uiti in DEX, gasesti ca explicatia cuv. aprofundat ar fi ''a completa cu idei noi, a adanci, a dezvolta''. Te-ai prins, care este chestia cu aprofundatul? Indiferent de ce zici tu, si inainte de '89 se facea facultate pe bani, carne, branza, etc.Dar, cine vroia sa invete, invata. Ca vorba aceea, ''multi intrati, putini alesi''. Si culmea, cei mai multi care pica examenele sunt proaspetii absolventi de liceu. Asa ca, fa rost de bani si fuguta la scoala cat se mai poate, ca mai incolo nici cu bani nu-ti mai poti resuscita neuronul.
maerangela
Postat pe 7 Iulie 2009 00:16
maerangela....te inseli...si acuma se face facultate pe carne, bani, masini, diamante/aur.....nu e greu sa faci o facultate...important este cum folosesti cunostintele acumulate mai tarziu si cum le dezvolti...
tutankhamon
Postat pe 7 Iulie 2009 00:36
Buna. Sunt de acord cu tine. In conditiile in care o persoana face facultate doar de dragul de a avea o diploma, si din pacate sunt si asemenea persoane, aceasta nu dobandeste cunostinte in timpul facultatii pt. ca nu o intereseaza, si atunci nu are ce aprofunda si nici ce dezvolta dupa facultate.Dar nu asta este problema. Am plecat de la afirmatiile Berthei, care mi se pareau putin rautacioase, cand spunea ca ''dupa 28 de ani nu se mai poate vorbi de invatat ceva nou, doar de aprofundat''. Personal cred ca nu exista varsta la care poti spune STOP, nu mai trebuie sa invat. Colegelor mele mai tinere, le spun de fffffffff. multe ori ca fiecare persoana are si parti bune, si parti rele. Invata, sa iei de la fiecare doar ce-i bun, si pune in practica.Si chiar am fost multumita de evolutia uneia dintre ele care se asezase sub o aripa gresita. Si uite asa, invatam sa mergem prin viata.
maerangela
Postat pe 7 Iulie 2009 23:18
niciodata nu este prea tirziu sa faci ceea ce-ti doresti...daca iti doresti cu adevarat.eu am 39 ani si sunt anul 3 la facultate si niciodata nu pot spune ca este prea tirziu pt ceva.Ai grija ce-ti doresi ca se poate indeplini
garbo010466
Postat pe 8 Iulie 2009 09:05
nu e deloc tarziu, curaj 3 ani trec repede,eu am prins forma lunga de invatamant si am facut politehnica 5 ani, si acum mai fac 2 master, niciodata nu e prea tarziu, nu conteaza varsta daca vrei si esti motivata poti ,bafta la inscriere
salomeea
Postat pe 20 Iulie 2009 10:10
bravo panseluta si felicitari pentru curaj nu mai sta pe ginduri inscriete pentru ca nici nu stii cind trece timpul o sa simti ca traesti cu adevarat ,o zi buna
garbo020869
Postat pe 20 Iulie 2009 13:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Romania sau alte tari? 14 De la: violete 7 Noiembrie 2013 12:19
credeam ca e un forum free 9 De la: pik_nik 29 Noiembrie 2009 09:42
Consilieri juridici 14 De la: lumi11 24 Mai 2016 20:41
CPU compatibil cu placa de baza? 0 De la: 3 Martie 2010 21:46
:((...de ce baietii din ziua de azi vor doar sex 7 De la: eladaela 6 August 2009 15:28
Setari Cookie-uri