Facultate la 29 de ani... e prea tarziu?

Am 29 de ani, la anul schimb prefixul... si ma gandesc sa ma apuc de o facultate, pentru ca am nevoie de o noua provocare, poate de o avansare in cariera... Dar ma tem ca este mult prea tarziu, ca la varsta mea sa mai dau la facultate.
Panseluta
Postat pe 23 Decembrie 2008 14:27
Nu consider ca e deloc prea tarziu ca la 29 de ani sa faci o facultate! Eu am rude chiar si colegi mult mai in varsta decat tine care urmeaza o facultate...asa ca,daca te hotarasti cu adevarat sa faci pasul acesta, eu iti urez mult,mult succes!!!
365
Postat pe 23 Decembrie 2008 15:33
din contra,e o varsta potrivita.Banuiesc ca pana acum ai avut destule experiente in ceea ce priveste munca si esti destul de matura astfel incat sa-ti alegi o meserie care sa te reprezinte si care sa-ti placa binenteles,nu sa faci o facultate doar de dragul de a o face si de a avea o diploma asa cum fac nenumarate persoane.
euforia30
Postat pe 13 Februarie 2009 14:02
Chiar deloc nu e tarziu. Important e daca iti va folosi licenta la ceva concret. Eu stiu oameni interesati si dupa 40 de ani pentru care licenta ii ajutau in cariera. Iar altii care profesional isi completau si diversifica o activitate care era mai putin solicitanta.
Dar nimeni nu cred ca o sa critice, daca o faci doar din plictiseala.
Eterna_iubire
Postat pe 18 Februarie 2009 00:40
NICIODATA, dar NICIODATA nu e prea tarziu! Nu sunt simple vorbe..
Niciodata nu este prea tarziu pentru nimic...mai ales pentru studii..
Ai incredere in tine..
Eu am multi colegi la facultate de varsta ta si am tot respectul pentru ei
ramo_ptk_2008
Postat pe 23 Februarie 2009 15:47
un vot te rog.... http://www2.tvr.ro/trezirealaapel/ a doua poza de pe primul rand....cea cu mutritza trista...multumesc mult
maimuticagogosica
Postat pe 23 Februarie 2009 18:45
bravo tie daca vrei sa mergi la facultate ...sa sti ca e adevarata zicala aceea ,,mai bine mai tarziu decat niciodata,,si cum zic si altii sunt persoane mult mai batrane la facultate...de exemplu eu am 20 de ani si am colegi la facultate de 45 de ani,barbati,femei,la randul lor au copii la aceeasi facultate...

Postat pe 24 Februarie 2009 11:35
NU Eu am 38 de ani si anul acesta termin facultatea adica la 39 si ma simt foate mandra de acest lucru. Mult succes
danaana1970
Postat pe 27 Februarie 2009 08:55
Niciodat nu e prea tarziu. Eu, la aproape 33 ani sunt la master, anul I. Si licenta am luat+o acum 10 ani. Succes!
financserv
Postat pe 27 Februarie 2009 14:25
Iubita, la 29 ani am nascut o fetita- primul copil si fiind nevoita sa stau cu ea acasa, m-am inscris la o facultate - studii la frecv redusa pt ca nu as fi suportat sa nu imi folosesc neuronii decat la citit studii despre bebei... Asa ca am ales un domeniu absolut diferit de prefesia mea la acel moment(cadru did). Dupa 2 ani am facut si un baietzel deci in anul 3 aveam 2 copii de ingrijit, sotul pleca cate 1-3 luni din tara cu serviciul si revenea pt max 2-3 sapt. Deci ajutor zero din partea lui. Parintii mei sunt moderni: ne-am pensionat ca sa ne ohihnim nu pt a suporta copii asa ca descurca-te! Nu am vrut sa am 1 sg copil, eu mai am 1 frate si e super in 2, deci exclus sa ma fi limitat la unul singur si satisfactia obtinerii de rezultate f bune la facultate compensa oboseala si izolarea sociala a celor 4 ani ce-au trecut. Acum sunt anul 5(ultima promotie care face fac. de 5 ani, lucrez in noul domeniu de 6 luni, seara stau cu piticii mei(merg la gradi pana la ora 18) iar in week-end merg la facult si e f bine. Sotul meu si-a skimbat si el job-ul si acum pleaca rar (1-3 zile cam la 3 luni), in vara voi sustine licenta + exam scris la care fac noastra nu renunta inca si te rog sa intelegi ca majorit colegilor din anul meu sunt maturi, adica doar 5 sunt sub 26-26 ani. Mergi si studiaza fara nici o retinere daca iti doresti intr-adevar, insa nu te sfatuiesc sa renunti la job: mergi la ID, la FR la ce-o fi dar nu iti lasa serviciul. Pupici si curaj in demararea noilor planuri!!!
mufasa
Postat pe 1 Martie 2009 14:29
garbo...potoleste-te ca deja ce e prea mult strica...

ori mai schimba indicativul
wife_de_zmeu
Postat pe 1 Martie 2009 14:32
felicitariiii ptr acest proiect realizat

eu anul acest fac 38 si nu m-am gandit sa termin nici macar sa maapuc de facultate , din pacate nu ii vad rostul in situatia in care sunt eu de ceva ani

asa ca m-am reprofilat si am devenit bona


felcitari celei ce se apuca de facultate , la varsta asta( 29 ani ) nu e nimic tarziu , ba e chiar bine ales

inclin sa cred ca oarecum tarziu sa te apuci de facultate ar fi dupa 45 ani , numai daca cumva locul de munca in care esti la acel moment patronu , vrea sa ai si tu studii in loc sa te dea afara si sa aleaga o alta ( felcitari daca ar fi un asa patron )
De la: danaana1970, la data 2009-02-27 08:55:27NU Eu am 38 de ani si anul acesta termin facultatea adica la 39 si ma simt foate mandra de acest lucru. Mult succes
cinezee
Postat pe 1 Martie 2009 15:06
chiar mi se pare o varsta potrivita pt a incepe o facultate si-ti spun si de ce...abia de pe la 27. 28 ani iti dai seama cu adevarat ce vrei, ce te reprezinta, care-ti sunt necesitatile, pt ca vrem, nu vrem sa recunoastem se simte o oarecare maturizare psihologica in jurul acestei varste.eu am 29 ani, mi-am luat licenta la prima facultate acum 4 ani, iar anul asta sau la anul voi incepe un master sau o a doua facultate pt ca vreau sa ma reprofilez.in jurul acestei varste iti poti schimba radical, complet viata or asta o poti face si incepand o noua facultate, alegand un nou drum, nu?eu pur si simplu simt ca abia acum stiu ce si cum conteaza si-ti spun sincer ca nu prea are a face cu ce am facut pana in momentul asta, deci imi voi schimba domeniul de activitate odata cu schimbarea prefixului...ce poate fi mai potrivit? deci, da-i batai si apuca-te de facultate.personal, cred ca-i cea mai potrivita varsta pentru a-ti alege ceva ce te reprezinta cu adevarat.pupicii.
miamia79
Postat pe 4 Martie 2009 11:31
nu inteleg de ce iti faci probleme, atata timp cat altii la varsta ta se apuca de liceu. eu sunt profesoara si am clase de seral unde sunt si oameni la 30-40 ani, asa ca...cu atat mai mult poti face o facultate.nu iti abandona planurile pt k ti se pare nepotrivit, niciodata nu-i prea tarziu, dar nu-ti lasa serviciul!
andreeastancila
Postat pe 4 Martie 2009 13:11
Buna seara! Eu am 45 de ani in prezent. Din varii motive m-am apucat de a doua facultate, la zi (pe prima nu am terminat-o, tot din varii motive) si spre invidia multor persoane frustrate am terminat-o cu brio. Im preezent sunt la master. Mentionez faptul ca nu am facut o facultate oarecare doar de dragul unei diplome. Mie, NU mi-a fost rusine si nici increderea in mine nu mi-am pierdut-o sa fac o facultate la 41 de ani. pe cale de consecinta, TREBUIE SA AI INCREDERE IN TINE SI IN CAPACITATILE TALE. Multa bafta!!!
dc5_1
Postat pe 7 Martie 2009 00:07
Am uitat sa mai adaug ceva....si anume faptul ca am facut 4 ani de facultate la zi, noaptea lucram si in plus de asta am si familie compusa din sot si 3 copii minunati (majori, ce-i drept)...DECI? DACA VREI, POTI...
dc5_1
Postat pe 7 Martie 2009 00:13
Viata-i o provocare...asa ca tot inainte.Nu e tarziu...am 39 de ani si sunt studenta anul 2.
emagl
Postat pe 7 Martie 2009 01:42
Felicitari pentru decizie!
Bravo!! Nu este deloc tarziu!
..si eu am 28 ani,in vara implinesc 29 si vara trecuta m-am inscris la facultate, mai am putin si pot spune ca deja trece anul 1,sunt la ID ce-i drept ca la zi mi-ar fi fost imposibil sa urmez o facultate cat timp am si un serviciu si nu pot lipsi.
Sunt la Relatii publice, la ID la Universitatea Bucuresti si sunt multumita.
Iti doresc mult succes!
babycrazyromantic
Postat pe 7 Martie 2009 02:20
cum sa fie tirziu?????????
eu am 60 de ani si am inceput o facultate,ma ajuta f mult experienta de viata ,e ca si cum am inversat un pic regula mai intii
practica ,acum teoria ,
e super sa ti complectezi cunostintele sa acumulezi cit mai multe si asta fara limite toata viata!dec i fara complexe ,succes draga mea sa vezi ce minunat este sa evoluezi mai ales intr-un domeniu care sa-ti si placa sa ai si interes dar si abilitati ,vocatie
,Inca odata succes!
miagligor
Postat pe 7 Martie 2009 02:59
Nu cred.eu am facut-o la 38 ani si vreau sa fac si masterul
thasha
Postat pe 7 Martie 2009 05:27
Parerea mea este ca niciodata nu este prea tarziu,important este ca in viatza sa iti urmezi telurile si sa incerci sa le realizezi.Vei constata cu uimire cate persoane trecute e 40 de ani merg la facultate,atunci cum sa fie tarziu la 29 de ani? Implineste-ti visele.Bafta.
cezara_40
Postat pe 7 Martie 2009 06:43
Felicitari pentru idee! Multa ambitie si perseverenta in continuare.
Japonezii se dedica acestui gen de studiu la si la iesirea in pensie.Stiu si de ce fac acest lucru !
Fii pozitiva si vei avea de castigat !
Iti doresc multa bafta !
pasin
Postat pe 7 Martie 2009 06:47
Salut!
Nu,nu e prea tarziu,eu am 37 de ani si sunt studenta anul 1 la ID,am trecut cu bine de prima sesiune,nu zic ca e usor ptr.ca trebuie sa inveti singura,sa cauti dar daca iti alegi ceva ce iti place ai sa faci fata.Si eu am familie,un baiat de 15 ani care pot spune ca e incantat de ce fac ba chiar m-a si ajutat un pic la informatica deci daca vrei si iti doresti apuca-te de facultate.
DANNA_TOMA
Postat pe 7 Martie 2009 07:30
Mult succes vei reusi!

Postat pe 7 Martie 2009 07:38
Draga Panseluta, eu am inceput facultatea la 39 de ani, iar vara trecuta am absolvit. In prezent ocup un post cu studii superioare. Asa ca daca eu am avut curaj, fa-ti si tu...si eu aveam cu 10 ani mai multi...sa-ti spun un secret> am terminat facultatea odata cu fiul meu, iar din cauza asta pe erioada studiilor a fost foarte distractiv, ca ma verifica daca invat. Acum ma gandesc sa fac un master...si am 43 de ani!!!!!!!
ginren01
Postat pe 7 Martie 2009 07:40
buna,
Cum??????la 29 de ani sa fie tirziu?????eu,am 53 ani si sint in ultimul an la psihologie.Ce zici?Am lucrat in contabilitate 29 ani,m-am saturat sa dau cu subsemnatul si intr-o zi am zis i-mi schimb meseria.Si asa afost.Lucrez in asistenta sociala si am capatat vechime si anul acesta dupa ce termin facultatea mi se va transforma postul.Si sa stii ca a 2-a meserie o fac din placere.Asa ca: LA SCOALA!
ioanacuna
Postat pe 7 Martie 2009 07:42
Hello,
Eu am 30 ani si m-am apucat de facultate deoarece tot am inceput una alta si din diferite cauze m-am lasat. Adevarul e ca mi-am construit deja o cariera si asta vine ca cireasa de pe tort. Bafta si sper sa te poti tine si orice gand ai sa renunti incearca sa il stergi. PS : si pe verisorul meu l-am convins sa studieze cu mine desi are 42 ani deci niciodata nu e prea tarziu.Bafta
raluca_ivanus
Postat pe 7 Martie 2009 07:50

Te asigur ca nu e prea tarziu....eu am 37 de ani si am absolvit in 2007, si eu aveam aceeasi indoiala cand m-am inscris, credeam ca e prea tarziu...sincer credeam ca nu sunt in stare, am uitat cum se invata, cum se iau notite si cum sa retii esentialul din 200 de pagini de curs... A fost o provocare, ma bucur ca am avut acea experienta , am luat examene la care mai tinerii mei colegi mergeau a 6-a oara si am fost mandra de mine , intr-un cuvant mi-am demonstrat in primul rand mie si apoi lumii ca sunt in stare !!! Deci, niciodata nu e prea tarziu....si sincer face bine ego-ului personal sa reusesti in pofida greutatilor !!!
rj2008
Postat pe 7 Martie 2009 08:07
felicitari!incep a doua facultate la 44 de ani si nu am nici un complex... Multa bafta!totul este sa-ti doresti acest lucru.Si nu uita: anii trec oricum, depinde de noi sa profitam de trecerea timpului.
adela65
Postat pe 7 Martie 2009 08:12
Tarziu, la 29 de ani, eu am 41 si fac facultatea si marea majoritate a acolegilor mei sun sariti bine de 30 de ani. Nu spun ca imi este usor, este clar ca nu mai ai ususruinta de a ainvata de la 18 ani, dar cu rabdare si tenacitate orice este posibil. Deci, bafta!!
medaeleftere
Postat pe 7 Martie 2009 08:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Castiga bani prin activitate pe internet! 5 De la: missys 15 Ianuarie 2011 00:49
vreau sa fac videochat in Iasi! 17 De la: laura83 29 Octombrie 2019 18:09
un banc 3 De la: daniilia 8 Februarie 2014 23:30
Linkedin 45 De la: lady67 17 August 2009 11:34
Despre trecut si despre prezent 11 De la: buna01 9 Februarie 2010 15:30
Setari Cookie-uri