Facultate la 29 de ani... e prea tarziu?

Daca iti doresti ceva cu adevarat ,varsta nu conteaza....
Am avut parinti medici,dar am inceput ca muncitoare in fabrica apoi am fost laborant,tehnician...la 29 ani insarcinata mi am sustinut licenta si in acelasi an am intrat in Barou.Mi am facut stagiatura greu cu bebe dupa mine....Dar la 3 ani ai lui bebe deja eram avocat definitiv si puteam sa-i ofer totul....
Am plecat din tara dupa inca 5 ani...pentruu viitorul lui si sufetul meu pereche...Nu afost chiar asa,dar intr adevar este alta lume si ii poti oferii unui copil infinit mai multe lucruri care la noi ar fii un lux....De exemplu in tara inotul cu naveta zilnica ma costa 250.000 lei iar aici doar 12 euro pe luna de 3 ori pe saptamana..Nu mai vb de calitatea invatamantului si a respectului dar mai ales a civilizatiei...Am 41 de ani si am luat-o de la capat intr-o alta tara...Mi este foarte greu,dar de fiecare data ma gandesc la bebe care va ramane tot bebe al meu ,chiar daca acum are 12 ani...Asa ca ma pregatesc de un master de 3 ani...
Ideea este ca trebuie sa fii motivata si sa iti doresti acest lucru cu adevarat.Nu va fii usor si vor fii momente cand poate vei dorii sa renunti.
Dar daca asta vei dorii cu adevarat si ai vointa atunci totul va fii ok iar satisfactiile pe masura...
avocat_anca_paun
Postat pe 8 Martie 2009 15:33
nu exista E PREA TARZIU ,eu am 40 si sunt studenta in anul 1 MULT NOROC
gaby_alexe_68
Postat pe 8 Martie 2009 16:14
am facut facultatea la 43 de ani. la 47 am terminat.o, nu-mi pare rau, ba din potriva, dintr-o biata secretara am devenit o biata profesoara, dar sper sa ma angajez in profilul facultatii. M-am inscris ;i la masterat, si mai fac o postuniversitara. Am crescut doi copii singura, si acum sunt mari. unul chiar la casa lui. Asa ca bafta multa. Nu mai sta pe ganduri
sarmisegetuza
Postat pe 8 Martie 2009 18:38
draga mea,niciodata nu este prea tarziu pentru un nou inceput!am 38 de ani si in aceasta vara termin o facultate,dupa care va urma masterul,evident!daca iti doresti cu adevarat,fa asta!te mobilizeaza,te stimuleaza si mai mult de atat,iti dao anumita siguranta la jobul tau,incredere si aspiratie catre un viitor mai bun.am o colega de an care are virsta de 56 de ani si este plina de energie,crede-ma!si vrea si la master,nu pentru siguranta jobului...pentru o implinire proprie!deci,curaj si la toamna sa postezi ca esti student-boboc!
antoaneta
Postat pe 8 Martie 2009 21:01
Buna ,
Nu este prea tarziu si eu am inceput facultatea tot la 29 ani.Acum ma pregatesc de licenta.
marriana_alexa
Postat pe 8 Martie 2009 21:20
asta parca-i topicu' cu papuceii... indiferent de ce spui, apar o gramada de personaje care bat campii cu realizarile lor universitare...

alta facatura...
zambil
Postat pe 8 Martie 2009 21:47
Nu , nu este prea tarziu ! Eu am terminat facultatea la 35 ani si sunt foarte bine . Important este sa stii ce vrei . Multa bafta !
tr_florentina
Postat pe 8 Martie 2009 21:52
panselutza belimeai putzav ! cu gurutza %
acam
Postat pe 9 Martie 2009 03:15
uite nene un barbat finutz, care s-a gandit la o floare de ziua femeilor... he,he,he...
zambil
Postat pe 9 Martie 2009 07:43
Nici vorba sa fie prea tarziu, inca este la moda sa faci o facultate la varsta asta, inca esti foarte tanara. Eu am 40 de ani si anul viitor termin facultatea de drept(4 ani) Vreau sa iti spun ca la varsta asta altfel vezi lucrurile, esti mai constiincioasa la invatat, eu am luat toate examenele pana acum in anul III numai cu nota 9 si 10. Si sunt mandra de mine ca la dau lectii baietilor mei de ce note are mama.
popagabi
Postat pe 9 Martie 2009 08:31
bai nene... e vreun concurs, ceva, de posteaza fetele astea ca somnambulele pe topicu' asta?... se dau diplome la liber?...

nu-i de mirare ca pe fratele acam l-au lasat nervii azinoapte... de la lipsa de comunicare se trage...
zambil
Postat pe 9 Martie 2009 08:35
Dupa terminarea liceului, am intrat la facultate unde am avut o colega care avea 55 de ani. Acum am terinat masterul si soacra-mea s-a inscris la facultate si are 50 de ani. Asa ca...niciodata nu e prea tarziu
nikolle22_1983
Postat pe 9 Martie 2009 10:43
parca sunt teleghidate, asa vorbesc de facultatile astea, parol...

bref, poti sa faci facultate la orice varsta, dar va si foloseste ?

intrebarea este daca sunteti implinite profesional...
wife_de_zmeu
Postat pe 9 Martie 2009 10:59
Nu e tarziu deloc..Vei avea de muncit,vei gasi prieteni noi,cu preocupari comune,si vei avea de trecut examene,pentru care vei renunta la multe,dar multumirea ta sufleteasca,si mandria ta va fi sa fii absolventa..sa spui..'I DID IT!!!!' Multa bafta sa ai,fa-o!!
mihaelap
Postat pe 9 Martie 2009 11:38
Singurul sfat este ca daca o faci macar alege o facultate ca lumea , din care sa ramai cu ceva. Nu te incalzeste cu nimic sa ai doar un carton obtinut prin plata examenelor.
mihaelapelin
Postat pe 9 Martie 2009 12:18
eu am 40 de ani si am inceput masterul, anul trecut am terminat facultatea si am luat si licenta. asa ca dupa parerea mea daca te duce capul si ai rabdare sa inveti, deoarece cerintele sunt mari, se poate chiar si la 70, nu vad ce ar impiedica o persoana sa invete daca are posibilitate si capacitate de a invata.
02051996
Postat pe 9 Martie 2009 13:27
Draga mea,eu am 40ani si urmez o facultate sunt in anul1?ma simt mandra...fii si tu!
mirachimirachi
Postat pe 9 Martie 2009 14:02
Tarziu? Eu ce sa zic, sint din nou studenta LA ZI, la 25 de ani de la terminarea primei facultati. Fac si master in paralel, e foarte interesant si motivant. Tinerii mei colegi m-au integrat foarte bine, cu alte cuvinte "sunt in gasca".

Indiferent cum poti, la zi sau id, stat sau particulara (vezi, sa fie AUTORIZATA si ACREDITATA, 2 CHESTII DISTINCTE) - GO AHEAD!
anca16
Postat pe 9 Martie 2009 15:26
De la: SIDEEA, la data 2009-03-07 09:27:24am inceput-o la 35 si am terminat-o la 39,nu e tarziu niciodata,numai sa vrei.
buna am 39 ani si m-am apucat de facultate dar oare o sa pot practica meseria?
lucrir70
Postat pe 9 Martie 2009 19:00
FELICITARI!
De la: gaby_alexe_68, la data 2009-03-08 16:14:18nu exista E PREA TARZIU ,eu am 40 si sunt studenta in anul 1 MULT NOROC
ioanacuna
Postat pe 9 Martie 2009 21:35
ASA TI-A FACUT MAMA TA?
De la: acam, la data 2009-03-09 03:15:00 panselutza belimeai putzav ! cu gurutza %
ioanacuna
Postat pe 9 Martie 2009 21:40
Draga mea nu ai 100 de ani,ai doar 29 ani si ai toata viata ininte,la 32 - 33 vei fi licentiata.Eu am terminat facultatea anul trecut chiar la 32 ani,evident eram angajata si crede-ma ma ajutat foarte mult, acom ma doare in cot de toti pentru ca inainte vezi doamne nu aveam studii superioare,asa ca curaj.
dana_sabau
Postat pe 10 Martie 2009 12:00
aiurea, niciodata nu e prea tarziu, eu am 31, sunt in anul 2 si ma gandesc sa incep inca una anul viitor
emilia
Postat pe 10 Martie 2009 20:45
Eu am iceput la 40 de ani, am terminat la 45 dupa care am continuat si cu un master de 2 ani.
carmenuta
Postat pe 10 Martie 2009 22:46
de ce sa fie prea tirziu?eu am aproape 53 de ani si sunt un anul I,e vreo problema?eu ma simt minunat!si nu ma intereseaza parerea altora atata timp cat eu sunt multumita si fac fata!
ana_gavril56
Postat pe 12 Martie 2009 11:47
Niciodata nu este tarziu sa inveti, in viata intotdeauna trebuie sa invatam multe, acelasi lucru fac si eu. Mult succes
poli
Postat pe 12 Martie 2009 12:48
Buna draga mea,
...tarziu la 29 ani???? dar la 46 de ani , urmez cursurile unui master, cum ti se pare???
...nu, nu este tarziu, esti foarte tanara, si este foarte bine ca ai gandit asa...
...conteaza mult , urci o alta treapta , treci intr-o alta etapa a vietii, te vei simti foarte bine , tu cu tine insu-ti, si apoi cu ceilalti....te sfatuiesc , chiar sa te apuci de treaba, sa nu mai lasi timpul sa treaca, si vei vedea tu singura rezultatele.....
...iti doresc multa bafta si intelepciune de a lua o decizie cat mai buna pentru tine...
tamaramarinescu
Postat pe 15 Martie 2009 15:23
asta parca-i topicu' cu papuceii... indiferent de ce spui, apar o gramada de personaje care bat campii cu realizarile lor universitare..........

alta facatura.............









Daca se ..........bat campii, de ce v-ati intregistrat pe acest site !?
OCTOMBRIE
Postat pe 23 Martie 2009 09:18
Nu este niciodata tarziu.Eu am inceput facultatea la 37 de ani si am terminat-o la 42 de ani. Am facut la ASE, chiar la zi.Este adevarat ca eram printre cei mai maturi din an, dar am avut ambitie si am terminat printre primii din an.Apoi, m-am inscris la Master, tot la ASE , pe locuri de la buget si am terminat acum in martie.
Sa sti ca este o provocare si iti tine mintea mereu in priza. Nu are rost sa te gandesti la varsta. Fa-o, pentru ca nu sti ce iti ofera viata mai tarziu.
Succes! ,
marinamarilena
Postat pe 13 Aprilie 2009 15:44
In niciun caz sa nu renunti! La 29 de ani am inceput facultatea! Eram asistenta medicala , acum conduc un departament important intr-o televiziune! Ma simt implinita si fericita! Nu vreau sa ma laud , m-am dat exemplu ca sa vezi ca se poate ...
Iti doresc numai bine si urmeza-ti visul!
Daniela
elis11
Postat pe 15 Aprilie 2009 10:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ne hranim cu vise sau ele sunt doar o un remediu pentru a ne ajuta sa luptam si sa nu ne dam batuti ? 18 De la: LILO 5 Ianuarie 2010 22:42
Ce salar net i se ofera unui contabil? specificati si zona..plzzzzz 53 De la: paula_daniela 7 Septembrie 2009 08:16
Euro-Kaput? 1 De la: ratuscaceaurata 6 Noiembrie 2011 19:21
oportunitate licenta gratis pina in 10 dec. 1 De la: garbo050217 24 Noiembrie 2010 19:56
CPU compatibil cu placa de baza? 0 De la: 3 Martie 2010 21:46
Setari Cookie-uri