Facultate la 29 de ani... e prea tarziu?

Nu-i prea tarziu niciodata sa faci o facultate, daca asta iti doresti cu adevarat fa-o. Satisfactiile vor fi pe masura ...o spun din proprie experienta
santeo
Postat pe 7 Martie 2009 08:21
Am 41 ani, sunt absolventa de facultate si din toamna sunt hotarata sa ma apuc de o a doua.Ce mai conteaza ca baiatul meu va fi student in anul II atunci? Si cred ca nicodata nu e prea tarziu sa faci ceea ce-ti doresti.
cruelty_a
Postat pe 7 Martie 2009 08:21
Te felcit! si eu am simtit la varsta ta aceiasi senzatie ,voiam sa progresez nu eram multumita ,si.... am plecat in germania si iata-ma la 29 de ani faceam a doua facultate.A fost superr ,esti mult mai matura ,iei invatatul si studiul mult mai in serios decat o faci la 19 ani! am terminat cu brio si ... a fost si tare interesant ca totzi studentii erau cu 10 ani mai tineri ca mine insa acest lucru nu i-a indepartat de mine dimppotriva si acum cand m-am reintors in romania inca mai pastrez legatura cu fosti colegi care sunt de pretutindeni pe glob.SUPERRRRR FA_O daca simti!
lucreziadan1
Postat pe 7 Martie 2009 08:36
Nu este tarziu mai ales daca simti provocarea. Probabil este momentul cel mai potrivit pentru a face facultatea.
Eu iti doresc mult succes.
ciortealucia
Postat pe 7 Martie 2009 08:41
Felicitari pentru aceasta hotarare si multa bafta....conteaza numai sa faci ceea ce-ti place.
Sunt sigura ca o sa te descurci foarte bine, pentru ca sti ce vrei de la viata
rozi
Postat pe 7 Martie 2009 08:47
FELICITARI!!!
Niciodata nu este prea tarziu pentru nimica! Never say never...Important ii sa stii ceea ce vrei si sa iti focalizezi energia spre ceea ce iti doresti si cu siguranta vei reusi.
Iti urez multa bafta...Adevarul este ca nu suntem mai destepti daca avem mai multe facultati....dar ne deschide mai multe usi....In ziua de azi conteaza diploma pentru "intrare" si dupa aceea daca si dovedim prin fapte ceea ce stim, suntem intradevar apreciati si ne pastram locul de munca...
Succes inca o data....
joanv81
Postat pe 7 Martie 2009 09:12
anul trecut am terminat o facultate la distanta.majoritatea colegilor mei aveau peste 40 de ani, erau casatoriti si aveau copii.faceau facultatea de nevoie (la munca aveau nevoie de ea pentru a fi avansati in grade) sau din placere.erau mai constinciosi decat cei mai tineri si aveau cele mai mari note la examene.dupa licenta marea majoritate s-a inscris la master.

in urma cu 2-3 ani se zvonea ca la facultatea de agronomie din cluj este un student care avea peste 65-70 de ani.
simona_persa
Postat pe 7 Martie 2009 09:18
am inceput-o la 35 si am terminat-o la 39,nu e tarziu niciodata,numai sa vrei.
SIDEEA
Postat pe 7 Martie 2009 09:27

Te felicit pentru hotararea luata. Eu am avut 39 de ani cand am inceput prima facultate la zi, am avut familie,copil si un serviciu destul de greu (invatamant).Am fost studenta in anul I,am avut clasa a-I-a si pentru prima data am lucrat in acest domeniu. Colegii au facut pariu ca nu voi reusi sa termin facultatea.Am terminat , cu medie generala peste 8 ...si...in anul trei am inceput a doua facultate in paralel si am terminat-o. In prezent lucrez in ambele domenii si au trecut deja mai mult de 10 ani de cand am absolvit. Alege un domeniu care iti place si va fi usor. MULT SUCCES.
Maria_Si
Postat pe 7 Martie 2009 09:44
draga Simona, exista facultate unde poti sa faci si copii?Vreau sa ma inscriu si eu.
Ioana007
Postat pe 7 Martie 2009 09:49
Sparrow, fly away.
Aemulus
Postat pe 7 Martie 2009 09:50
Ceea ce ai scris dupa Sparrow, este linkul?
Ioana007
Postat pe 7 Martie 2009 09:53
yeap, linkul linkului de link.

Hai pa, ca am treaba nu ca altii.Ne-om mai auzi.
Aemulus
Postat pe 7 Martie 2009 09:54
Am 40 de ani si in vara am examenul de licenta! Nu numai k nu este prea tarziu sa faci o facultate la o varsta mai putin obisnuita ci este chiar o experienta foarte placuta si eficienta. Eu am o meserie placuta si destul de banoasa-cosmeticiana-insa,am dorit sa schimb ceva,sa invat mai multe, sa incerc sa ma autodepasesc chiar daca sunt constienta ca tineretea are prioritate. Deci decat sa regreti k nu ai facut o facultate,mai bine fa o! Indiscutabil,trebuie facuta!Te simti mai implinit si mai fericit,deci, ce nu facem in viata ptr a fi fericiti?
ella_20_68
Postat pe 7 Martie 2009 09:57
Si eu am inceput facultatea tarziu la 30 de ani.Anul acesta o termin la 33 de ani.In viata orice lucru trebuie facut la timpul lui,dar eu nu eram pregatita la acea varsta pentru asa ceva.Am inceput aceasta facultate cand am simtit ca este nevoie si ca acest lucru ma implineste si asta conteaza cu adevarat pentru mine.Dar sa stii ca ai o satisfactie nemarginita.SUCCES si nu mai sta pe ganduri daca chiar asta simti, inscriete.SUCCES!
garbo1303
Postat pe 7 Martie 2009 09:57
Am 40 de ani i am intrat anul acesta la facultatea de Administratie Publica.... intr-o tara straina, intr-o limba straina. Deci la 29 de ani MULTA MULTA BAFTA!
irenpak
Postat pe 7 Martie 2009 09:58
Nu este deloc tarziu. Eu am 44 si acum urmez a doua facultate pe profil economic si in paralel mai fac si un master pe domeniul in care activez.Am 2 copii pe care-i cresc singura si crede-ma ca se poate.
loreta_baltatescu
Postat pe 7 Martie 2009 10:11
La 30 ani am inceput cea de a doua facultate, am si nasct primul meu copil. Eram la zi, eram si angajata. Nu este usor dar, se poate. Depinde cine te poate ajuta acasa (asta daca ai treburi foarte multe si grele), ce facultate alegi(eu am ales telecomunicatii, poti zice chiar grea) si de cat poti tu duce la invatatura (eu personal nu ma plang). Nu crede ca cei care au 20 ani sunt mai buni decat tine, uite eu am 41 acum si crede-ma nu ma pun cu unul de 25 de ani cand trebuie sa invat si stii de ce? Sa nu-l fac praf. Tu te cunosti cel mai bine. Orice faci trebuie sa fi foarte hotarata. Bafta!
ticolea
Postat pe 7 Martie 2009 10:19
nu e deloc tarziu; cunosc pe cineva care la o varsta la care are si nepoti a facut o a doua facutltate pt ca avea nevoie de o provocare si sa nu mai spun ca a avut notele cele mai mari din grupa lui; in plus asa cum a scris cineva mai devreme, esti la o varsta la care vei face o alegere buna; de exemplu eu am mai facut o facultate pentru ca prima nu a fost o alegere inspirata - la 18 ani nu ai destula experienta sa faci cele mai bune alegeri; am prieteni care regreta ca nu au ales o alta specializare asa ca tu fii fericita ca poti face o facultate la o varsta la care deja stii ce vrei! Iti urez multa, multa bafta si sa ne spui si noua ce specializare alegi si cum e :d
justmeandonlyme
Postat pe 7 Martie 2009 10:23
absolut deloc.....felicitari ca ai curaj sa te apuci iar de invatat...eu am 28 ani si am terminat anul trecut facultatea...si ziceam atunci ca dupa ce termin o sa incep alta, aveam eu niste planuri...dar acum mi-e greu sa ma apuc iar de invatat...cine stie, poate anul asta incep alta, daca nu la anul, dar de facut tot fac inca o facultate.....felicitari tie...si sa ne vedem peste cativa ani cu diploma de licenta...bafta
maryaclaudya
Postat pe 7 Martie 2009 10:23
bravo bine ca o faci uite eu am 40 si anu asta incep si eu o facultate ca sa mi demonstrez ca pot face ce vreau eu cu viata mea in sensul bun a l cuvintului si ca nu am facu to cind trebuia succes tuturora care au curajul s o faca
edy_sword
Postat pe 7 Martie 2009 11:08
daca te simti in stare sa o faci si vei lupta in continuare pentru a profesa ceea ce vei invata nu est deloc tarziu...., eu am colege de serviciu care au facut facultatea peste 40 de ani, dr treb. sa-ti alegi bine profilul ca sa te poti realiza- adica sa-ti placa ceea ce faci ca sa reusesti..., ca s-o faci numai de dragul diplomei mai bine nu. Succes iti doresc, Maria
d_nacam
Postat pe 7 Martie 2009 11:10
P.S. daca lucrezi undeva si iti place ceea ce faci, ar fi bine sa faci facultatea in acel domeniu sa poti avansa cat mai repede. Numai bine si bafta
d_nacam
Postat pe 7 Martie 2009 11:12
niciodata nu e prea tarziu, eu cred ca este o varsta optima. succes la examene.
roxana62valeanu
Postat pe 7 Martie 2009 11:19

daca iti doresti sa o faci niciodata nu e prea tarziu, eu am facut_o la 40 ani si nu a fost nici o problema .
SUCCES SI MULTA INCREDERE IN PUTERILE TALE.
mio_2par
Postat pe 7 Martie 2009 11:23
sa nu cumva sa indraznesti sa te consideri prea "batrana" pt a mai face o facultate acum ! am colegi de facultate care au 60 de ani .....da ai citit bine ! 6 decenii....asa ca varsta nu este absolut niciun impediment , iar tu la 29 de ani..esti tanara...pt a face o facultate si tot ce mai vrei tu....succes !!!
analia
Postat pe 7 Martie 2009 11:38
Am terminat asistenta sociala la 44 de ani si termin psihologia la 50 de ani........important este sa vrei si sa faci ce iti place, toata viata invatam:)
tamaravasinc
Postat pe 7 Martie 2009 11:43
Americanii sint studenti si la 70 sw ani ... Ei doresc sa-si mentina mintea in functiune.
Tu mergi inainte si fii convinsa ca ai facut un pas bun.
SUCCES
catana_ioana2
Postat pe 7 Martie 2009 11:49
sincer?...si eu am tot 29 de ani....si anul acesta mi-am propus sa ma apuc de a doua facultate, pentru ca dupa 9 ani de munca am descoperit domeniul care mi se potriveste cel mai bine, dar in care nu sunt specializata. Si daca nu te-am convins, iubitul meu are 31 de ani, este anul doi la Facultatea de Calculatoare....are colegi numai pusti de 20 de ani.....dar e tare mandru si respectat. So...go for it, girl!!!
lia80
Postat pe 7 Martie 2009 11:59
Nicidecum eu am facut a doua facultate la 33 de ani si am fost sefa de promotie. Experienta de munca si viata m-au ajutat foarte mult sa nu invat doar teotetic ci si sa inteleg ceea ce invat. Si apoi am avut colegi mult mai in varsta ca mine care, din varii motive, faceau prima sau a doua facultate, chiar si la 50 de ani si vreau sa-ti spun ca s-au descurcat cu brio, au fost unii si la fara taxa si chiar aveau si bursa, DECI SE POATE!!! NU RENUNTA SI VEI VEDEA CA ASTA ITI VA LARGI ORIZONTURILE SI ITI VA SCHIMBA VIATA IN BINE, NUMAI SA FACI CEEA CE ITI PLACE SUCCES!!!
miotud
Postat pe 7 Martie 2009 12:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Atentie intreprinzatori! O sansa de castig oferita de stat! 1 De la: aura_mihaela 3 Mai 2010 14:18
Militez pentru reducerea numarului de parlamentari si taierea sporurilor lor salariale ca solutie de iesire din criza... 124 De la: snowflake 7 Ianuarie 2010 22:23
Rain oportuniatea maxima a sosit si in Romania 1 De la: ellayy2 29 Ianuarie 2011 21:12
Ce salar net i se ofera unui contabil? specificati si zona..plzzzzz 53 De la: paula_daniela 7 Septembrie 2009 08:16
Castiga bani prin activitate pe internet! 5 De la: missys 15 Ianuarie 2011 00:49
Setari Cookie-uri