ce te deternima sa alegi o anumita facultate ?

Dupa ce criterii alegi o facultate ? Conteaza ce iti place sau castigul? ce facultate ati alege in ziua de azi ? si de ce..
Mihu
Postat pe 4 Ianuarie 2010 22:12
Am ales ce mi-a placut ( si inca-mi place ) , dar acum...nu stiu ! Si ce ar trebui sa alegi , in amarata asta de tara , ca sa castigi bine ??? Spuneti-mi si mie sa ma reprofilez sau sa fac reconversie profesionala , pt ca azi nu mai suntem acei oameni din " societatea multilateral dezvoltata"
eu_vio
Postat pe 4 Ianuarie 2010 22:23
cine munceste, nu are timp sa castige. asa ca alegeti stiintele politice
pik_nik
Postat pe 4 Ianuarie 2010 22:25
m-am gandit ..dar trebuie sa ma gandesc si ce fac apoi :D acuma sunt intr-o dilema ..
Mihu
Postat pe 4 Ianuarie 2010 22:38
e important sa faci ce-ti place si mai ales daca domeniul pe care ti-l alei este legat de oameni cred ca cu totii uram functionarii publici care ne trosnesc hartiile in nas ca si cum ne-ar zice tu nu ai alta treaba decat sa vii pe aici sau mediiicii care uneori ne treateaza foarte rece. fiecare ne cunoastem cat de cat si trebuie sa ne axam in domeniul acela insa este important sa ne uitam daca ne ajuta si din punct de vedere financiar pentru ca in fond asta este scopul nostru sa ne asiguram un trai decent
izulet
Postat pe 4 Ianuarie 2010 22:44
e destul de greu sa alegi in ziua de azi...poate trebuie sa vezi si ce ar merge si in strainatate, in cazul in care n-o sa faci multi pureci pe aici, la salariile noastre...

fiica-mea s-a orientat spre drept(notar) si spre limbi orientale( chineza, japoneza, coreeana)
sora_ilsi
Postat pe 4 Ianuarie 2010 22:52
adelino...macar dreacu daca tot ai mai multe clone...fii si tu desteapta si nu te da de gol cu greselile de ortografie......
tutankhamon
Postat pe 4 Ianuarie 2010 22:55
la cine te referi ?
Mihu
Postat pe 4 Ianuarie 2010 23:00
este peste putirinta ei...asta cu greselile de gramatici...e greele
LILO
Postat pe 4 Ianuarie 2010 23:00
In primul rand eu as alege o facultate din care poti avea VIITOR atat in Romania , cat si in strainatate , sa fi RESPECTAT , sa iti PLACA ceea ce faci , si sa fi CAPABIL sa faci . Eu m-as duce pe domeniul IT (inginerie calculatoare) deoarece imi place sa lucrez cu calculatoarele , sa programez sa fac pagini web ,stiu ca sunt capabila, este o meserie de viitor (chiar daca sunt multi care au terminat o facultate asemanatoare -informatica , cu care in ziua de astazi nu se face mai nimic , nu se invata atata ca si la ing. IT - nu toata lumea ajunge undeva sus),si totodata ai si un castig bunicel chiar de la inceput (incepand de la 3000-4000 RON daca esti baiat destept :D ). Alte facultati bune ar fi medicina ( eu nu as opta pentru asa ceva pentru ca nu imi place , nu mi se potriveste sa fiu doctorita , e mult de invatat , la inceput castigi putin , deci pana la vreo 30-40 vei fi dezamagit ca ai ales acest drum ) , stiintele economice ( multi o fac , putini se pricep ) , si multe altele. Fiecare trebuie sa se gandeasca bine ce vrea , ce ii place , ce ii se potriveste , pentru ce este capabil , si daca va avea un viitor si un trai decent cu acea meserie .
oanaoana92
Postat pe 20 Noiembrie 2010 13:17
pana una-alta, si deplinele facultati mintale sunt bune... celor ce le cam lipsesc...:D
:))))
eu_geminy
Postat pe 20 Noiembrie 2010 13:18
Eh nici chiar asa... Sunt care sunt in stare de unele lucruri , si sunt care doar se simt in stare dar nu vor face fata. Eu as prefera sa nu visez la ceea ce nu se poate , ci doar la ceea ce se poate si este posibil. Daca te chinui cu ceea ce nu poti , s-ar putea sa ramai ZuZu :D
oanaoana92
Postat pe 20 Noiembrie 2010 13:31
in final ..........tu ce facultate faci??????
jeanette40
Postat pe 20 Noiembrie 2010 13:34
Eu ma pregatesc incet pentru inginerie calculatoare. :) doar sunt in ultimul an la liceu (12-a)
oanaoana92
Postat pe 20 Noiembrie 2010 14:05
Sper sa primesc niste sfaturi referitoare la problema pe care o expun si anume: sunt anul I la ASE, marketing, dar pana acum nu imi place cum se desfasoara timpul meu, adica merg la cursuri si seminarii dar nu sunt genul care sa alerge dupa oportunitati nu sunt infipta si am ajuns la concluzia ca nu mi se pliaza facultatea asta; inainte de a intra aici mi-a placut atat matematica cat si economia, dar situatia pare ca s-a schimbat nu mai e nici matematica si multe rude de ale economiei cam greu de asimilat pentru mine. ce as vrea eu sa fac e sa dau la medicina (am dat bacul la chimie) ma gandesc ca invat ceva real sa nu zic palpabil dar stii o raceala o gripa si asa mai departe au aceleasi simptome etc.nu se compara cu a sti sa vinzi niste produse ale unei firme. asadar cam ce ma sfatuiti sa fac?
garbo_mimi
Postat pe 18 Februarie 2011 17:14
De la: pik_nik, la data 2010-01-04 22:25:12cine munceste, nu are timp sa castige. asa ca alegeti stiintele politice
ooooof ce mieste dor de omul asa
floare_cu_colti
Postat pe 18 Februarie 2011 17:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce te deternima sa alegi o anumita facultate ? 16 De la: floare_cu_colti 18 Februarie 2011 17:20
pff 3 De la: dor72_ 18 Decembrie 2011 12:59
Ne hranim cu vise sau ele sunt doar o un remediu pentru a ne ajuta sa luptam si sa nu ne dam batuti ? 18 De la: LILO 5 Ianuarie 2010 22:42
ce fceti 36 De la: garbo_394570 30 Iunie 2015 15:52
Invitatie! 1 De la: garbo020670 26 August 2009 12:12
Setari Cookie-uri