Facultate la 29 de ani... e prea tarziu?

Berta,
Nu postam pe net doar de dragul de a jigni. Incearca sa ajuti dand un sfat pertinent. Daca nu, mai bine taci. Sunt persoane care chiar au nevoie macar de un suport moral din partea celorlalti. Ca sa faci ceva in viata trebuie sa ai vointa si putinta. Vezi, cel mai important este sa vrei, pe urma gasesti si cai de a pune in practica ce vrei sa faci.
maerangela
Postat pe 27 Iulie 2009 10:48
De la: bertha, la data 2009-07-26 21:12:32micabis,
Nu mi-as dori in niciun chip sa am colege de teapa ta, de-asta nu ii imbogatesc pe unii. Iar studiile eu mi le-am completat in strainatate (nu zic unde, sa nu va simtiti si mai ofensate). Asa ca impostorii sa-si vada lungul nasului si sa recunoasca ca o facultate e pentru intelectuali nu pentru palmasi!


halal studii in strainatate!!!...si daca le-ai facut ce ai castigat???? ca vad ca cei 7 ani de acasa i-ai uitat in romania......nu-ti da nimeni dreptul sa te iei de cei care vor sa faca o facultate la 50 de ani....poate pana atunci si-au intemeiat o familie...ce, tu nu ai asa ceva si ti-e ciuda????....aaa...stai...m-am prins....ai si tu o diploma din aia data pe naspa si pe neve de la universitatea in discutie acuma in romania, care dadea diplome prin cele strainataturi....pe bani grei....bravo fata!...esti tare!!!....lasa femeie grija pentru altii, vezi mai bine de problemele din viata ta - ca sunt convinsa ca ai cateva, atata timp cat o bananai pe aici....
tutankhamon
Postat pe 27 Iulie 2009 10:59
De la: tutankhamon, la data 2009-07-27 10:59:43
De la: bertha, la data 2009-07-26 21:12:32micabis,
Nu mi-as dori in niciun chip sa am colege de teapa ta, de-asta nu ii imbogatesc pe unii. Iar studiile eu mi le-am completat in strainatate (nu zic unde, sa nu va simtiti si mai ofensate). Asa ca impostorii sa-si vada lungul nasului si sa recunoasca ca o facultate e pentru intelectuali nu pentru palmasi!


halal studii in strainatate!!!...si daca le-ai facut ce ai castigat???? ca vad ca cei 7 ani de acasa i-ai uitat in romania......nu-ti da nimeni dreptul sa te iei de cei care vor sa faca o facultate la 50 de ani....poate pana atunci si-au intemeiat o familie...ce, tu nu ai asa ceva si ti-e ciuda????....aaa...stai...m-am prins....ai si tu o diploma din aia data pe naspa si pe neve de la universitatea in discutie acuma in romania, care dadea diplome prin cele strainataturi....pe bani grei....bravo fata!...esti tare!!!....lasa femeie grija pentru altii, vezi mai bine de problemele din viata ta - ca sunt convinsa ca ai cateva, atata timp cat o bananai pe aici....




mai dar calmativa suratelor, tutankhamon ai dreptate niciodata nu e prea tarziu , limite exista doar in modul nostru de a gandi.


bertha, vezi ca nu toata lumea are pedigree de acasa sau oportunitatile tale, si de unde vii cu ideile astea preconcepute , tocmai pt ca ai studiat in strainatate ar trebui sa fi mai open mind, gandirea ta e cam limitata, un om poate face orice indiferent de varsta , depinde de vointa si de cat de mult isi doreste sa faca ceva, mai bine mai tarziu decat niciodata.Hai noroc
salomeea
Postat pe 27 Iulie 2009 15:23
De la: bertha, la data 2009-07-26 18:44:26draga leano,

Quod erat demonstrandum! In ce calitate ati intilnit in cariera dvs oameni de diverse paturi sociale, nu e greu de ghicit. Ati fi fost poate o biata secretara ce peste noapte s-a vrut a fi referent, apoi consilier, miine-poimiine ministru. Dar pina atunci invatati sa scrieti corect, caci greselile pe care le faceti nu se datoreaza doar grabei de a lua apararea incultilor cu diploma ci mai ales ignorantei. Si sa fiti sigura ca am intilnit oameni foarte destepti de la care am avut si am in continuare ceva de invatat.
Mult succes la schimbat scutecele nepotilor si la invatat in acelasi timp.

Draga Bertha (scuze pt ca sumt nevoita sa te tutuiesc ,dar nu-ti pot spune d-na Berha cum ii spun coafezei!)
Nu stiu ce crezi ai ghicit ,dar dupa cum vad ,esti departe de adevar. Nu am fost o biata secretara(imi pare rau sa te dezamagesc !) si nici nu intentionez sa ajung ministru ! Nu mi-e rusine cu meseria mea si chiar daca este respectabila(nu practic cea mai veche meserie din lume-nu de alta dar la cum vorbesti s-ar putea sa si gandesti la fel! )nu cred ca are rost sa sti care este, mai ales ca sigur nu se ridica la pretentiile tale!Spre deosebire de tine , eu am trait intens si bune si rele, viata mi-a oferit si necazuri si bucurii ,le-am primit pe toate si cred ca am si invatat ceva!
In ceea ce priveste greselile gramaticale pe care le fac, cred ca este normal , am terminat liceul cand tu probabil te jucai..Dar nu-mi fac griji, am auzit ca ,mai nou ,la facultate profesorii incep cu alfabetul si nu-mi fac griji, pe asta il stiu!
Mergand mai departe( vreau sa-ti raspund la toate ,,intrebarile"!),ajungem la nepotei si la scutece !Daca se va intampla,o voi face cu placere.Nimic nu poate face mai fericit un parinte decat sa-si vada copii impliniti si traiasca suficient cat sa-si creasca nepotii! Dar.. nu stiu de ce bat campii !?!Am senzatia...nu, e convingere! .. ca tie viata nu prea ti-a daruit multe !Ti-a dat doar sansa de a-ti finaliza studiile in strainate, si ai ramas doar cu asta !
Imi pare rau pentru tine!Vad ca nu mai esti utilizator si nu-ti pot vizualiza profilul, dar , cu toate greutatile mele,constat inca o data ce rau este sa te acresti inainte de vreme !
Ce sa mai spun...ai face bine sa lasi dracului cariera si studiile(mi-e sa nu te apuci de alte specializari de atata singuratate si amaraciune !)si invata sa te bucuri de viata , trece asa de repede ! Nu lasa durerea ta sa-i raneasca pe altii,care n-au nici o vina !
In speranta ca am scris cat de cat, corect, inchei dorindu-ti toate cele bune!
O viitoare bunicuta (muuuult mai tanara ca tine - la suflet!)

mile
Postat pe 27 Iulie 2009 18:18
marileno...

ce te chinui atata, fata?... cel mai probabil cine a scris din contu' bertha nu e nici pe departe asa cum s-a descris... mare mirare daca nu cumva e un barbat...

da' daca tii sa-ti exersezi arta retoricii, atunci e ok...
zambil
Postat pe 27 Iulie 2009 18:22
Recitind ce am scris constat ca s-au strecurat iarasi cateva greseli, ai mila, bunicutele stii ca au nevoie de ochelari si eu nu-i aveam cand am scris !
ILEANA
mile
Postat pe 27 Iulie 2009 18:22
ai dreptate. un singur comentariu as avea - singuratatea si neimplinirea, nu neaparat inraieste omul, il intristeaza dar asta nu inseamna ca se apuca sa dea in ceilalti! nu cred ca am jignit pe cineva!
lady_corina
Postat pe 27 Iulie 2009 18:25
De la: zambil, la data 2009-07-27 18:22:47marileno...

ce te chinui atata, fata?... cel mai probabil cine a scris din contu' bertha nu e nici pe departe asa cum s-a descris... mare mirare daca nu cumva e un barbat...

da' daca tii sa-ti exersezi arta retoricii, atunci e ok...

Daca si reusesc sa fac din asta o arta e bine. In meseria mea (nu cea de secreta !) chiar am nevoie sa exersez aceasta arta! Insa cred ca pentru cei care citesc poate fi o lectie, inveti multe doar citind parerile celorlalti !
Multumesc , pentru suport!
mile
Postat pe 27 Iulie 2009 18:30
ai avut intotdeauna si suportul meu doar sa nu generalizezi...nu toti oamnii sunt la fel!
lady_corina
Postat pe 27 Iulie 2009 18:33
De la: corinadd, la data 2009-07-27 18:33:02ai avut intotdeauna si suportul meu doar sa nu generalizezi...nu toti oamnii sunt la fel!

Multumesc! Nu generalizez, daca as fi luat in seama toate din viata mea, as fi fost si eu ca ea (el?) !
mile
Postat pe 29 Iulie 2009 21:05
lady_corina
Postat pe 29 Iulie 2009 21:08
tinsa iti spun ca eu am inceput facultatea de instalatii la 43 deani si am terminato cu f bine
INSTALATORUL_AIUD
Postat pe 24 August 2009 20:56
felicitari,ma bucur pentru hotararea ta,este foarte bine,sa stii ca nici cand nu este tarziu,eu am 51 de ani,si-acum am posibilitatea sa-mi desavarsesc pregatirea profesionala.
pt cariera ta nimic nu este prea tarziu sau prea devreme.FELICITARI inca o data si success
pusy_aol
Postat pe 6 Septembrie 2009 18:38
buna, eu am 40 si fac o facultate, nu conteaza varsta, daca vei o noua provocare, ref la a schimba locul de munca!
garbo002091
Postat pe 6 Septembrie 2009 20:07
eu am avut colegi de 26, 28 de ani si inca un coleg de vreo 35 care avea nevoie de diploma ca sa obtina o alta incadrare si bineinteles un salariu mai mare; tatal unei colege s-a apucat de facultate la 52 sau 53 de ani, tot pt obtinerea unei alte incadrari si salariu mai mare...asa ca 29 sau poate deja ai 30 nu mi se pare o varsta atat de inaintata incat sa te simti prost ca vrei sa faci o facultate, mai bine la 30 cat inca nu ai la fel de multe responsabilitati cate ai avea la 40...spor
mirelacm
Postat pe 9 Septembrie 2009 22:38
niciodata nu-i prea traziu

bafta si celorlalte persoane care fac o facultate la o varsta mai diferita ...
mirelacm
Postat pe 9 Septembrie 2009 22:43
Niciodata nu este prea tarziu pentru a face o facultate. Nu acelasi lucru se poate spune despre cariera.
Asa ca am sa-i raspund direct lui pik ca sa-l motivez nitel ca-l vaz doritor de a studia...
Am avut la facultate un coleg ce avea 54 de ani, doua facultati si un masterat. Ii spuneam mosul. Era ceva de speriat cu venitul la cursuri si burta pe carte. L-am intrebat la ce buna ii trebuie inca o facultate? Si ne-a luminat. Avea mosulica al nostru o pramatie de baiat in grupa cu noi, ce incepuse vreo doua facultati si nu terminase nici una..asa ca s-a inscris bietul om cu pramatia la facultate ca sa aiba ala micu dupa ce cursuri sa invete.
Nu va las sa spuneti ce s-a intamplat intr-un final ca nu v-am spus o ghicitoare. Cand eram in anul 4, ala micu avea o garla de restante, inclusiv din anul doi. A mers omu pe la toti profi si, de rusinea lui ca era om batran, i-au trecut pramatia ca sa poata da licenta. Mosul a luat licenta cu medie mare, iar pramatia de fi-su abia dupa doi ani a reusit sa-si ia patalamaua.
Acu, depinde pe tine ce te motiveaza...?
daria_
Postat pe 10 Septembrie 2009 00:31
Ma uimeste faptul ca unii cred ca au dreptul sa puna conditii si verdicte in fruntea celorlalti...
Unde scrie cand ai dreptul sa faci ce vrei cu viata ta? Unde scrie ca altii au dreptul sa te judece ca tu vrei sau nu vrei sa faci ceva si cand anume?
panty_C
Postat pe 10 Septembrie 2009 04:42
pt panseluta,suntem in aceasi situatie si eu am inceput la 29 de ani facultatea,acum intru in anul II si ma simt mult mai bine acum,vreau sa-ti spun ca este chiar un avantaj pt.ca fata de altii mai tineri stii mult mai bine ce-ti doresti si conteaza mult si experienta de viata acumulata in timp.succes
garbo004381
Postat pe 10 Septembrie 2009 18:33
De ce sa fie tarziu Imi amintesc ca am reusit la facultate cand aveam 22de ani atunci se reusea mai greu.acum sanatate sa ai ,putere de minca ,dorinta de a invata si ...bani! Urmeaza o facultate ca mai tarziu o sa-ti para rau.SUCCES!
felixfely
Postat pe 13 Septembrie 2009 16:43
ioanacuna,ai facut facultate??????????????????pui virgula intre subiect si predicat???????????????????????????scrii i-mi????????????
tudorita22222222
Postat pe 13 Septembrie 2009 16:51
Nu sunt de acord ca poti incepe un studiu superior, in speta, o facultate,la orice varsta deoarece capacitatea de memorare a tinerilor este mult superioara celei varstnicilor.

Desigur,nu imi veti impartasi punctul de vedere...
amrita
Postat pe 14 Septembrie 2009 09:54
eu implinesc 43 ani si sunt anul 3 la drept ,ce-i drept imi ajuta in cariera
Duduie
Postat pe 16 Septembrie 2009 17:05
succes!

si multi inainte!
panty_C
Postat pe 16 Septembrie 2009 17:07
Niciodata nu este tarziu.Asa nu vei mai sta la mana sotului.Verisoara mea s-a inscris la facultate la 33 ani,a terminat-o si face si masterul.O sa ai alt statut.
garbo015953
Postat pe 19 Septembrie 2009 15:20
eu am terminat anul trecut facultatea si anul asta am dat la master...da sincer nu stiu ce ma asteapta...ca un an am umblat dupa servici si n-am gasit...probabil voi face si doctoratul...sa sper ca voi gasi ceva de lucru

crezi ca faci facultatea pentru statut?iti ridica moralul pentru putina vreme, dar cind vezi ca te pisi pe ea de diploma...
si eu am terminat cu 9.86,m-a bucurat un pic si mi-a trecut.
karmenrosa
Postat pe 19 Septembrie 2009 18:06
nu stii ce te asteapta? iti dau un sfat: pentru inceput cauta adresa AJOFM local, adica somajul mai pe romaneste. ca aia sigur te asteapta
ready_vivus
Postat pe 19 Septembrie 2009 18:09
eee..hai ce'i cu dramatizarile asteaa?? noo!!! fruntea sus &razboi inainte!
fleur_de_lis
Postat pe 19 Septembrie 2009 18:10
Niciodata nu este prea tarziu pentru nimic.
In viata, indiferent de varsta,este bine sa faci lucruri care te fac fericita, care te fac sa te simti implinita. Nu din obligatie.
Nirvana
Postat pe 21 Octombrie 2009 13:10
Important e sa ai vointa.Varsta nu prea conteaza.De asemenea conteaza sa urmezi cursurile unei facultati,,ca lumea'' acreditata.nu gen USH .BAFTA!ITI RECOMAND CU CALDURA ASE-UL
lumi_ni_ta
Postat pe 21 Octombrie 2009 13:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum se conjuga corect? 2 De la: reyya 23 Februarie 2010 23:22
Lucky ducky strikes back? 1 De la: charmelen 23 Noiembrie 2011 21:46
ce credeti ca putem face noi romanii sa iesim cu bine din criza 77 De la: Alexxandra 7 Mai 2010 11:25
Facultate medicina sau stomatologie la 25 ani ? 3 De la: garbo_414986 25 Septembrie 2019 01:00
masuri anticriza 18 De la: dorina1939 29 Iunie 2010 15:57
Setari Cookie-uri