barbatul care ma iubeste

"nu poate fi nimic bun la un tigan"

si tu ai dezvoltat o obsesie pentru sorin. e valabil si "nu poate fi nimic bun la un roman?"

sau numai la tigani e valabila expresia?
si_totusi
Postat pe 20 Noiembrie 2008 19:44
off!
sorin e trecutul meu dureros.
nu-l mai iubesc, dar ma doare prostia mea.
ma dor toate sacrificiile, tot devotamentul, toata rusinea pe care mi-a provocat-o.
si cam atat.
double_chock
Postat pe 20 Noiembrie 2008 20:13
ehhh,parca am mai auzit asta draga mea....sooorin,ufff.
vanghelis,tu esti barbat,da niscai sfaturi fetii,doar te pricepi la vorbe!
si eventual sa-i gasim un dragutel p'acilea,poate ai tu cunostinta de asa ceva,sigur,in afara de tine
nicoll
Postat pe 20 Noiembrie 2008 21:20
cioc mic...

esti prea dura!

in fond nu te-a fortat nimeni ...daca intelegi ce vreau sa spun...

apropos..mai arunc cate un ochi la "regina",continuarea de la "inima de tigan"(prima mi-a placut mai mult,fatuca care o joaca pe regina nu ma impresioneaza..plus ca scenele de amor sunt extrem de nereusite)...nu sunt un fan al telenovelelor,dimpotriva.."fac bube pe mine" ca sa citez pe cineva...dar la asta m-am mai uitat..

mda...am uitat ce am vrut sa zic..


a! spun unii ca astia fac "reclama" tiganilor cu telenovela asta...mie dimpotriva mi se pare ca ii arata intr-o lumina extrem de nefavorabila,ii arata asa cum sunt...hoti,falsi,caracatere mici,..pe cine avem noi acolo ca ex pozitiv?

pe medalion? aha ! exceptia care confirma regula....

si totusi chock...cred ca exista si oameni minunati printre tigani,ca nu am avut eu norocu' sa-i cunosc ..asta-i alta mancare de peste...

daca nu se intelege ce spun acilea,scuze...ma supara "reuma"..sau "romantismul" asa ii zicea unu' nea sile la reumatism....
iasomia
Postat pe 21 Noiembrie 2008 08:46
pai da, iasomico, se confunda sau se cufunda sau scufunda ca m-am zapacit de cap.

reumatismul aista devine romantic uneori. cand te dor salale nici nu stii de unde-ti vine durerea. o fi de la efort sau ca vremea a fost ploioasa? oricum ai da-o, tot la amintiri frumoase te duce...he, he! ce frumos e cand ploaia picura in geam, in casa e cald si bine si, si...langa tine e cineva drag care sa -ti spuna cuvinte frumoase. parca iti ia cu mana grijile din sufletel. ca si asta poate avea reumatism cand nu e mangaiat .....
si_totusi
Postat pe 21 Noiembrie 2008 12:31
matza,

iubire...:)

vrei sa ma urc in tren .. sa vin la tine.. sa-ti fac o frectie?...


numa' ca.. dupa cum vorbesti ..tu ai nevoie de o frectie interna, nu externa...
iasomia
Postat pe 21 Noiembrie 2008 12:38

foaie verde bob negara
de la moara pan la gara
e drum lung si.....as astepta in gara mea mica, un barbat, totusi. .


am vrut sa fiu romantica si mi-ai stricat bunatatea de sentiment
si_totusi
Postat pe 21 Noiembrie 2008 12:42
foaie verde solz de peste

ce? femeia nu-ti prieste?...



eu nu vreau sa te "lucrez"

vreau sa te doftoricesc

sa te ung cu carmol frate

ca sa poti sa stai pe spate...




iasomia
Postat pe 21 Noiembrie 2008 12:49
iasomico, iote ce zice cantecul.

"dragoste e ca si-o raie
te mananca si-n calcaie
dragostea-i ca bautura
cand o bei te ia caldura
ea te-nmoaie si te-nbata
si te lasa lesinata "


si_totusi
Postat pe 21 Noiembrie 2008 12:54
ai pus suta totusica

manc-o mama de pisica...





iasomia
Postat pe 21 Noiembrie 2008 12:58
uite,pt ca ma simt aiurea..ma simt aiurea si vinovata ..fata de tiganii frumosi la suflet..care sufera pt ca sunt marginalizati..

Boabe de ras

de Zarra

Trecea cu joagrul
peste codrii seculari de la Cldruani,
ddea cu sacz pe corzile vocale
i glgia boabele de veselie
n ha i hi,
i trimitea rsul peste capetele prietenilor
din copilrie ca peste dealuri mofluze,
zbrlite n soarele dimineii,
i revenea dup lunga muenie.

Rdea, alb ca un after shave prelins pe obrazul
fr pic de pr,
i urmele lamei o dureau.

Rdea, ca i cnd rsul i-ar fi vindecat
arborele genealogic,
voia s evadeze din ara lui Gulliver
i nu visa dect la ziua cnd
nu va mai fi nevoie de nimic pentru asta.

ntre rsu-i liliputan i tcerea uria
ar fi vrut s tie cum e s-i cad plnsul
pe propria imagine retuat


cu scuzele de rigoare...:)

dar nu este vina noastra ca am luat de atatea ori teapa,sa speram ca viitorul ne va schimba parerea..
iasomia
Postat pe 21 Noiembrie 2008 13:36

Postat pe 21 Noiembrie 2008 16:57
De la: vanghelis007, la data 2008-11-21 16:57:34

barbati...oare iubesc ...??????
cobilita
Postat pe 23 Noiembrie 2008 20:32
ce avem copii aici? un biss? buuun...



Atenie, se filmeazǎ!

de gabriela pachia-tiganca


Ultimele retuuri!

Punei puin fard roz,

Nu trebuie sǎ se vadǎ cǎ suntei goi !

Aranjai-vǎ reverul amintirilor !

V-ai ntlnit deja cu vntul ?

Nu trebuie sǎ se tie cǎ suntei triti !

Aici plouǎ zilnic, ase luni pe an,

La orele singurǎtǎii !

Nu trebuie sǎ bǎnuii cǎ suntei melancolici !

Iedera s-a cǎǎrat deja pe venele voastre.

Nu trebuie sǎ se observe cǎ suntei anemici !

Lentilele aparatului de filmat

Rǎstoarnǎ oricum planurile voastre !

Nu trebuie sǎ se creadǎ cǎ privii n sus !

Nici mǎcar nu mai trebuie
Sǎ vǎ aranjai uvia rebelǎ de pe frunte,

Morii nu merg la coafor !

Ai chiulit la cursurile de esteticǎ ?

Nu-i nimic! S-a inventat estetica deeurilor !

Atenie, se filmeazǎ ! Motor !

Hei, tu, de-acolo !

Ce tot amesteci culorile curcubeului ?

Veri bidoanele cu vopsea i strici decorul !

Aici se filmeazǎ bǎtrnee fǎrǎ tineree

i moarte fǎrǎ de viaǎ !

Aducei alt figurant !

Cu mascǎ de oxigen !

N-a mai rǎmas niciunul ?








iasomia
Postat pe 25 Noiembrie 2008 08:41
si totusi, el este barbatul care m-a iubit cel mai mult.
double_chock
Postat pe 2 Decembrie 2008 22:36
chock...:)

e greu la tine acolo..stii vorba aia din batranii.."si cu aia in *** si cu sufletul in rai... nu se poate"


sau se poate?....






asteptam vesti...


hai sa-ti fac o confidenta,de ani de zile nu m-am mai uitat cu drag la un barbat tanar,connect r asta mi-a placut de cand l-am vazut,credeam ca este facut cu vreun negru ceva..aiureala,e tigan..tigan,tigan...a zis baiatu' si de care,dar am uitat.

http://www.youtube.com/watch?v=PyN2yqKf1O8&feature=related
asa ca sa nu spui niciodata,niciodata....
iasomia
Postat pe 3 Decembrie 2008 10:31
ba da ce s-a ingrosat "niciodata" ala...crez ca am pus suflet cam mult....
iasomia
Postat pe 3 Decembrie 2008 10:45
Offf, controversat subiect!!

Eu am cam avut norocul sa nu dau peste prea multi tigani rai, asa ca nu stiu ce sa-ti zic...
Am copilarit la sat la bunici, si am avut si vecini tigani, n-ai fi zis ca sunt tigani, sincer, erau mai destepti si mai buni decat noi....mai spirituali, mai deschisi....am avut o relatie speciala cu ei!!

Ca majoritatea fac mult rau....asa e, nu incerc sa contrazic pe nimeni, dar sunt si OAMENI printre ei!!!

Acum, decizia e ta, si nu e greu de luat, din moment ce zici ca nu-l iubesti!!
In principiu, desi pretind ca sustin egalitatea intre oamnei, si eu am idei preconcepute si as prefera sa nu am de a face cu tiganii, nu pot sa explic de ce, nu am nimic cu ei, dar prefer sa pastrez distanta!!cel putin de cei care traiesc ca si tiganii, pt ca sunt si unii de care n-ai zice ca sunt tigani!

probabil ca n-ati inteles nimic din ce am vrut sa zic, nici eu nu mai stiu exact...

oricum, pup toate matzele de pe forum
zambila
Postat pe 11 Decembrie 2008 15:54
pai ,si eu ce fac?


ca sunt floricica....

raman nepupata?
iasomia
Postat pe 11 Decembrie 2008 16:26
nu draga iasomia, pt tine un pupic special!!!
zambila
Postat pe 12 Decembrie 2008 10:24
zambila,


ne pupacim? la tigani acilea? hai ca-mi place...
iasomia
Postat pe 12 Decembrie 2008 13:41
Pentru zambilici si iasomia,
Doi pupici cat palaria.
Ioana007
Postat pe 13 Decembrie 2008 19:41
Cu stupoare si dezgust pentru calitatea discutiilor si, desigur, a celor care se ascund in spatele dragalaselor pseudonime, va aduc la cunostinta ca "stimata iasomie" de Bucuresti a folosit/postat, in 25.XI.2008, o poezie aparuta in volum, in 2007 cu drept de autor, aducand "supliment de informatie" nereala autoarei, pe care o numeste "tiganca". Precizez ca aceasta "mal-tratare" a textului atrage asupra site-ului Dvs. consecinte juridice, iar asupra "iasomiei" oprobriul, cu toata incercarea dumneaei - demna de lauda de altfel - de a lectura, fie si in bataie de joc, pagini de literatura, care i-ar putea eleva spiritul. Autoarea
gabritruth
Postat pe 13 Decembrie 2008 19:54
De la: gabritruth, la data 2008-12-13 19:54:02Cu stupoare si dezgust pentru calitatea discutiilor si, desigur, a celor care se ascund in spatele dragalaselor pseudonime, va aduc la cunostinta ca "stimata iasomie" de Bucuresti a folosit/postat, in 25.XI.2008, o poezie aparuta in volum, in 2007 cu drept de autor, aducand "supliment de informatie" nereala autoarei, pe care o numeste "tiganca". Precizez ca aceasta "mal-tratare" a textului atrage asupra site-ului Dvs. consecinte juridice, iar asupra "iasomiei" oprobriul, cu toata incercarea dumneaei - demna de lauda de altfel - de a lectura, fie si in bataie de joc, pagini de literatura, care i-ar putea eleva spiritul. Autoarea


1. nu stiu ce stupoare v-a apucat stimata autoare. sunt niste discutii normale, omenesti si nu mi se pare ca domnia ta ar trebui sa fie asa oripilata de nivelul lor si nici sa consideri ca ai fost "mal - tratata" de userita pe care o ironizezi .

2. poezia a fost postata spunandu-se clar ca e un c/p

3. daca iasomia a inteles ca autoarea e tiganca, nu cred ca e o greseala asa de mare. te simti ofensata daca ar crede cineva ca faci parte din aceasta etnie? si daca da, de ce?

vorbesti de elevarea sufletului. ce comportament ai dumneata , elevat, fata de o etnie de care ti-i rusine dar, postezi poezii - pagini de literatura cum le numesti - ce par a fi scrise din inima?
cum se numeste un astfel de comportament cameleonic?

atentionarea domniei tale mi se pare un gest infatuat si lipsit de eleganta, fata de userii de aici pe care ii tratezi de la inaltimea unui luceafar al literaturii romane, cat si fata de niste oameni care te-au citit si au crezut in sinceritatea cuvantului scris de dumneata . se dovedeste ca cele versuri sunt doar niste cuvinte goale lipsite de suportul emotiei sincere

prin postarea aceasta , nu ai facut decat sa jignesti o intreaga etnie. nu stiam ca exista o rusine de a fi om; fie el tigan, roman, armean sau mai stiu eu ce natie. dar, poate asa se "poarta " acum. autorii de literatura sunt niste meteori si nu au nimic in comun cu nimicnicia telurica

e usor a scrie versuri.....cand ...insirand....




si_totusi
Postat pe 13 Decembrie 2008 23:30
pacat de versuri. erau frumoase.
sufletul omului e urat cateodata; plin de venin si de orgolii
care nu folosesc la nimic
si_totusi
Postat pe 13 Decembrie 2008 23:41
mda...se pare ca este imperios necesar sa aduc niste lamuriri:

1 din dorinta mea (sincera) de a demonstra ca printre tigani gasim spirite inalte,speciale..am dat cautare ..."poezii scrise de tigani"sau "poezii tiganesti" (nici nu mai stiu ce am tastat),acolo am gasit aceasta poezie.

2 probabil, un cetatean de etnie roma,un tigan(sunt f multi tigani care nu suporta "apelativul" romi)rezonand in mod nefericit cu aceasta creatie plina de sensibilitate a doamnei autoare.. a postat poezia,precizez ca nu era facuta sublinierea : autorul este roman,nu este tigan.

3 avand in vedere modul (in opinia mea defectuos) in care autoarea si-a exprimat protestul "dezgustat",consider ca nu este necesar sa-mi cer scuze,iar daca asupra mea va cadea"oprobriul"... "maselor"nu va fi absolut nicio problema,viata mea nu este aici.

4 refuz sa cred ca un suflet de poet(a) poate avea atat venin,si totusi...aproape ca-mi vine sa spun ca este un fake aceasta postare,am dat cautare ...iar poza doamnei autor timite un zambet cald,pare un om care mai degraba "m-ar fi urecheat" prieteneste...buun,altceva?


mai este mult pana departe dragi prieteni...avem cale lunga..

PS site-ul nu are nicio vina pt faptul ca un user da copypaste dupa niste poezii publice.

oare chiar aici s-a ajuns?
sa nu mai putem sa ne bucuram de o poezie frumoasa?
pt ce?

chiar! pt ce?....
iasomia
Postat pe 14 Decembrie 2008 08:46




si pt ca (totusi) mama m-a invatat ca atunci cand gresesti, trebuie sa-ti ceri scuze:

Va rog sa ma scuzati doamna autoare ,pt faptul ca am adaugat in mod nefericit "tiganca" langa numele dumneavoastra!

eu sper ca momentul "dezgustului " a trecut,si am convingerea ca o sa judecati "la calm" situatiunea...ce a fost chiar atat de jignitor pana la urma?


semnez:

"stimata iasomie" "iasomia de bucuresti" si ma opresc aici..este duminica si nu vreau sa ma indispun.

duminica buna ,dragi useri.
iasomia
Postat pe 14 Decembrie 2008 09:00
am dat cautare si am vazut ca poezia face parte din volumul "Frunza nemarginirii , in toamna"

nu are intr-adevar nimic in comun cu subiectul discutiilor noastre de pe acest topic.daca autoarea ar fi facut efortul sa citeasca atent, ar fi vazut ca nimeni nu a luat in bataie de joc textul mal- tratandu-l.

si_totusi
Postat pe 14 Decembrie 2008 09:26
Multumesc ,si totusi...

tu stii ca eu in ale netului sunt bata...




iasomia
Postat pe 14 Decembrie 2008 09:33
ehh,arunc si yo un ochi pe forumul asta si ce gasesc?!
iasomico si tusico,autoarea se simte "printre randuri tiganca"sau face parte din etnia rroma?nu de alta dar n-am inteles de ce e ofuscata de fapt,iasomica a facut cumva publica poezia DOAMNEI si si-a pus numele drept autor?!
Apoi, draga autoare,toata stima pt mata dar sa ai grija cand citesti si ce citesti si sa nu ameninti fara sa ai motivul real si serios la baza!
in rest....of topic



si ca am suflet bun incerc sa-i inteleg si pe tigani,pardon,rromi!


o sa citesc acum poezioara,sa vad ce imi inspira,sa citesc direct de la sursa nu de la iasomica
nicoll
Postat pe 14 Decembrie 2008 14:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mam indragostit fara sa vreau de cine nu trebuia 6 De la: eu_geminy 19 Decembrie 2011 02:54
E mai bine cu un frate/sora sau singur? 8 De la: garbo075336 12 Noiembrie 2012 19:41
sinceritate sau nu ... 6 De la: scrichy 26 Mai 2009 01:19
Sexul Fara Probleme 58 De la: lysa77 24 Februarie 2009 04:55
Cum treci peste o despartire? 27 De la: garbo055472 25 Februarie 2010 02:01
Setari Cookie-uri