Sotul meu nu mai vrea sa lucreze

De aproape un an si-a dat demisia de unde lucra pentru ca nu ii placea colectivul si nici jobul si de atunci imi tot promite ca isi va cauta altceva. A fost la 2-3 interviuri, dar spune ca toti sunt nesimtiti, vor munca multa pe bani putini. Sta toata ziua pe canapea cu telecomanda in mana sau in fata calculatorului si seara spune ca e foarte obosit. De fecare data cand incerc sa discut deschis cu el sa il impulsionez sa isi caute alt job imi reproseaza ca nu il inteleg si ca si el vrea sa lucreze, ca s-a saturat sa stea asa. Mie cred ca ii convine situatia asta. Eu am un job bine platit, dar nu am de gand sa il intretin si pe el, mai ales ca de cand e somer s-a schimbt complet. Nu mai e afectuos, e tot timpul morocanos si obosit, imi reproseaza tot timpul tot felul de nimicuri, de genul c e praf pe mobilier, ca nu gatesc bine, desi ar putea si el sa ma ajute. M-am saturat. Il vreau inapoi pe barbatul cu care m-am casatorit!
Cristinica_eu
Postat pe 1 August 2008 13:27
solutie: ultimatum. Da-i ultimatum. DACA TOT NU MAI ESTE BARBATUL DE CARE TE-AI INDRAGOSTIT, NU VEI REGRETA DACA PREFERA SA PLECE... Experienta tuturor dovedeste ca, mai ales barbatii, reactioneaza numai la fermitate. Reactioneaza intr-un fel dorit sau contrariul. Nu te mint ca este risc de esec... pentru ceea ce vrei sa obtii. Dar, daca esti sigura ca nu mai poti suporta situatia, spune-i foarte clar asta si pune-l sa aleaga. Vrea sa fie barbat de casa, sa-si asume gatitul, curatenia etc si sa fie dragutz si dragastos. Vrea cariera, atunci sa plece la razboi. Nu se poate sa fie acceptat DOAR PENTRU CA EXISTA. Si in aceasta forma nefericita...
gianiblue
Postat pe 1 August 2008 14:03
Nu accept ca un om sa fie intretinut de altul, si cand zic om ma refer atat la femeie cat si la barbat, sa ne ajutam reciproc da,dar unul sa munceasca si altul nu...nu se poate.Am trecut si eu prin asa ceva, si...cine stie poate voi mai trece, deoarece am un salariul mai mic,copil la liceu domnul nu mai "pupa" nimic, asa ca a fost nevoit s-o ia din loc.
emagl
Postat pe 8 August 2008 19:43
Si sotul meu cam tragea mata de coada,doua luni serviciu ,trei luni acasa si tot asa ca mi-a ajuns cutitul la os.Asa ca am strans din dinti si l-am obligat sa plece afara(cu toate ca ani de zile am zis nu acestei alternative).Asa ca am ramas doar eu si cu fetita noastra iar el trebuie sa se descurce singur acolo unde e pentru ca nu mai e "MARITA" langa el sa-i puna toate pe tava.Eu cu copilul ma descurc,nici macar nu am nevoie de banii lui castigati prin strainataturi,nu-mi doresc decat sa realizeze ce a pierdut din cauza lipsei de interes fata de familie.Dar poate tu ai sa fii mai norocoasa,discuta cu el dar nu pe un ton acut,incurajeaza-l,poate nu mai are incredere in el iar reprosurile pe care ti le face sunt doar semnele neputintei lui.Incearca sa-l ajuti dpdv psihologic.Poate se simte exclus din societate,poate...Mai incearca.
marianarascanu
Postat pe 13 August 2008 23:42
buna...si eu am avut parte de asa ceva si i-am spus sa se hotarasca ...ori munceste si aduce bani (dar sa-i mai lase si acasa, caci avea obiceiul de ai tine in masina)...ori..eu asa nu mai pot pt ca copilul intreaba: mami vreau dulciuri, mami vreau bicicleta...mami..mami...mami...pai da' ce? numai mama are? asa s-a dat si domnul pe brazda si acum este altceva....aduce banii acasa, se ocupa si de copil(pt ca nu prea-l baga in seama ' are 4 ani jumate')...fi tare si infigete putin in el....sa vezi tu ca trebuie sa o ia din loc...te pup...si mult succes
ver_utza
Postat pe 14 August 2008 09:07
vorbeste cu el deschis ca il consideri un barbat adevarat si ca si el trebuie sa contribuie in casa cu bani ca nu te-ai maritat cu un neica nimeni si te bazezi pe el ca va face tot ce-i sta in putiinta sa-si gaseasca un job bine platit.daca a muncit inseamna ca se poate sa se duca in continuare ca sa fie alt om.normal cand stai acasa e rau ,e rau si la munca dar mai rau este si acasa deoarece daca nu ai colectivitate te plafonezi si devii morocanos.sigur nu-i convine situatia dar probabil ca nu are deocamdata un impuls ,cand s-o plictisi definitiv ai sa vezi ca o ia singur din loc.
crys
Postat pe 14 August 2008 16:18
icercati sa discutati ca doi prieteni si ca soti ca sa aplanati alte situati si so rezolvati pe aceasta bafta
mihatm80
Postat pe 20 August 2008 19:42
incearca sa discuti cu el fara patimi si..poate reusiti sa puneti cumva ordine in acest incident.
eu...cred ca n-ar trebui neaparat pusa pb. asa cum am vazut aici ca...'marsh si cauta ceva...bine platit..." si alte chestii de genul asta...
poate ca omu...chiar nu mai are curajul sa incerce...poate...nu se mai simte stapan pe el..
poate...chiar are o depresie...nu poti sti...pana nu aveti un dialog deschis...si sincer in ce priveste optica lui de a rezolva pb. si...conjunctura in care a ajuns...
dar...de ce a ajuns aici?...nu cumva e vb de...lipsa de pregatire?
sau...mai exact...de ce a trebuit sa tolerati amandoi...sa treaca deja...atata vreme?
si...ma gandesc ca...nici el nu are...se pare ...ambitia aceea care o au barbatii...de obicei...si...se complace asa...
iata ca...pb poate lua multe aspecte...iar noi vb aici...fara a avea prea multe detalii legate de asta...
deci...sfatul meu...e sa aveti o discutie...si...acolo cred ca se poate pune punctul pe..."I"


succes...si...sper sa si reusiti!!
ovidiu42
Postat pe 5 Septembrie 2008 04:07
nulasa prea mult sa treca prea mult timp gaseste o cale sa-l deterrmini sa-si gaseasca ceva, altfel ai sa patesti ca mine, trec 10-11 ani si tot nu face nimic, am incercat si eu sa-l inteleg dar nici acum nu pot, atat s-a complacut in situatia aceasta..recunosc ca nici eu n-am prea stiut cum sa procedez, si uite unde am ajuns, sta acasa de atatia ani...nu e nimic dar nici nu vrea sa lucreze altceva... nu se pricepe la nimic..iar pentru job bine platit si fara efort fizic nu are pregatirea necesara ..si uite asa ne chinuim. sa dea Dumnezeu sa rezolvati problema cat mai repede ca altfel nu e bine.pe curand.ios
ios
Postat pe 5 Septembrie 2008 09:24
Mamaaa, ce sfaturi crestinesti (cu mici exceptii)...Nu-i asa ca-i mai usor sa zici "paraseste-l daca nu te mai intretine", dacat "fa tot posibilul sa-l readuci la tonusul lui initial"? Omul are o problema si, ca urmare, trebuie sa i se ofere ajutor si nu un stres in plus. O femeie bine intentionata nu poate sa uite de partenerul sau de viata din motiv ca el nu mai lucreaza. Nu e normal. Ce te faci daca, Doamne fereste, se intoarce roata si, dupa ce il parasesti pe el si te recasatoresti cu altul, da o boala peste tine de nu poti sa mai mergi un metru? Poate ar trebui sa fii la randul tau parasita ca partenerul tau sa-si refaca viata cu o femeie sanatoasa, nu? In nici un caz. Nu parasesti pe cineva care are o problema.

Postat pe 17 Septembrie 2008 15:38
De la: Michael32, la data 2008-09-17 15:38:29Mamaaa, ce sfaturi crestinesti (cu mici exceptii)...Nu-i asa ca-i mai usor sa zici "paraseste-l daca nu te mai intretine", dacat "fa tot posibilul sa-l readuci la tonusul lui initial"? Omul are o problema si, ca urmare, trebuie sa i se ofere ajutor si nu un stres in plus. O femeie bine intentionata nu poate sa uite de partenerul sau de viata din motiv ca el nu mai lucreaza. Nu e normal. Ce te faci daca, Doamne fereste, se intoarce roata si, dupa ce il parasesti pe el si te recasatoresti cu altul, da o boala peste tine de nu poti sa mai mergi un metru? Poate ar trebui sa fii la randul tau parasita ca partenerul tau sa-si refaca viata cu o femeie sanatoasa, nu? In nici un caz. Nu parasesti pe cineva care are o problema.
este adevarat ce spui, dar problema devine a amandurora, fiecare tebuie sa participe la rezolvarea ei, el ar trebuie sa accepte si un job mai putin platit(daca nu este alta posibilitate)sa nu-si piarda dexteritatile, sa simta femeia ca-l intereseza si pe el bunastarea familiei. Aici nu este vorba nicidecum de "femeie bine intretinuta"din contra una cu un salariu bun care se poate intretine si singura.. si apoi unde este orgoliul barbatesc?.pe curad
ios
Postat pe 18 Septembrie 2008 15:19
Un barbat adevarat nu accepta sa aduca numai sotia bani in casa.Una este sa fii bolnav si sa nu poti lucra, alta este sa nu vrei sa lucrezi sau sa nu iti convina nimic.
Dintotdeauna au existat femei casnice, dar datoria barbatului este sa intretina familia..
Nu este datoria femeii sa plateasca intretinerea unui barbat.
Lui ar trebui sa ii fie rusine sa astepte bani de la nevasta.
lidia44
Postat pe 8 Noiembrie 2008 12:15
pune piciorul in prag. zi-i vreo doua. trezeste-l la realitate. stiu si eu pe cineva care si-a pierdut locul de munca dar nu se grabeste sa isi gaseasca altul. sta toata ziua la calculator si se joaca.
fluturasalb85
Postat pe 12 Noiembrie 2008 18:01
Spunei sa isi caute de munca, din moment ce tu ai un servici, ca doar nu trebuie sa devina un intretinut.Trebuie sa fie constient, ca la un apartament, se aduna multe datorii si tu singura, nu o sa le poti face fata..
adinus
Postat pe 14 Noiembrie 2008 15:42
Ia da-ti si tu demisia. Si stai acasa cu el sa vada cum e.
Micass
Postat pe 16 Noiembrie 2008 09:18
Bebeilor, e clar treaba de pisholog, DE UNUL BUN. e delicata problema. Sigur ca trebuie sa fim alaturi de parteneri la rau (desi barbatii fac rar acest lucru, foarte rar). Dar daca chiar ne preocupa binele lor, trebuie sa ii ajutam sa faca tot ce scrie la carte ca tine psihicul omului in picioare: sa se simta util, sa fie barbatul in casa, sa socializeze, etc. Deci indemnul de a munci nu este sau nu ar trebui sa fie in primul rand unul egoist. Ii face bine la creier personajului in cauza sa munceasca. In plus asta asigura un trai mai bun.
Eu am stat pe tusa doar un pic si am simtit ca mor. Trebuie sa fim activi, importanti pentru cei din jurul nostru. Ce frustrari am putut aduna intr-o perioada scurta, ce lipsa de respect de sine... Hrrrr. nu mai vreau . never ever.
De aia e buna munca: pentru sanatate mintala, pentru tonus. First of all!
Va pup prin pupare.
gianiblue
Postat pe 17 Noiembrie 2008 06:44
Adica, dupa ce ca e un trantor nesimtit, sa ii mai platim si psiholog sa se trateze de lene?
Micass
Postat pe 19 Noiembrie 2008 09:41
da un barbat adevarat nu acepta ca doar sotia sa aduca bani in casa...stiu si eu un barbat care se da adevarat dar sta si astepta ca sotia sa vina acasa cu pachetul de tigari..etc of offffffff Doamne, e greu....
ios
Postat pe 19 Noiembrie 2008 19:38
OAMENII SUNT SUB VREMURI...VREMURILE NE SKIMBA PE FIEKRE,FIE K VREM SAU NU!...DAK OMUL DE LANGA TN S-A SKIMBAT SI, NU ITI PLACE SKIMBA-TI ATITUDINEA!...AI INSA GRIJA :CUM,CAT SI IN CE FEL,ASTFEL K REZULTATUL SA FIE CEL SCONTAT!..
luminita07
Postat pe 2 Decembrie 2008 13:43
De la: gianiblue, la data 2008-11-17 06:44:37Bebeilor, e clar treaba de pisholog, DE UNUL BUN. e delicata problema. Sigur ca trebuie sa fim alaturi de parteneri la rau (desi barbatii fac rar acest lucru, foarte rar). Dar daca chiar ne preocupa binele lor, trebuie sa ii ajutam sa faca tot ce scrie la carte ca tine psihicul omului in picioare: sa se simta util, sa fie barbatul in casa, sa socializeze, etc. Deci indemnul de a munci nu este sau nu ar trebui sa fie in primul rand unul egoist. Ii face bine la creier personajului in cauza sa munceasca. In plus asta asigura un trai mai bun.
Eu am stat pe tusa doar un pic si am simtit ca mor. Trebuie sa fim activi, importanti pentru cei din jurul nostru. Ce frustrari am putut aduna intr-o perioada scurta, ce lipsa de respect de sine... Hrrrr. nu mai vreau . never ever.
De aia e buna munca: pentru sanatate mintala, pentru tonus. First of all!
Va pup prin pupare.


Pot sa-ti spun Blue? Imi pare rau ca citesc atat de tarziu subiectul(tarziu fata de data ultimelor comentarii). Ti-am citit cateva postari,si pe alte teme, gandim atat de " aproape la fel", incat te simt ca pe o geamana a mea. Tot ce spui mai sus am trait si am infaptuit, in tacere sau fatis, mi-am sustinut jumatatea in devenirea sa, din dorinta de a-l ajuta sa-si recastige respectul de sine. In cativa ani a devenit alt om, unul fericit si multumit de el, de realizarile sale, de statutul sau.Doamnele ar trebui sa stie, daca nu sunt femei de afaceri sau cu salarii de mii de Euro, ca un barbat, sustinut si motivat, odata antrenat in a-si sustine familia (a face bani, sa spunem) o face mult mai bine dacat o femeie. Parerea mea.
Brain
Postat pe 9 Decembrie 2008 11:33
sunt de acord cu sustinerea, dar de antrenat la modul real e mai greu....trebuie s-o faca singur..(e o parere)
ios
Postat pe 9 Decembrie 2008 15:27
Daca vrei sa stii cat de mult te iubeste si cat de mult tine la tine persoana iubita, DIVORTEAZA DE EA, astfel dupa aceasta vei afla daca acel om te merita, te iubeste si ar face orice pentru tine si relatia voastra.
Avocatii
Postat pe 13 Decembrie 2008 09:50
parerea mea e k persoana in cauza sa merite efortul... ...de pilda cumnatul meu dupa ce si-a dobandit independenta financiara,a strans bani pe ascuns,ulterior plecand de acasa,lasand totul vraiste!...
luminita07
Postat pe 13 Decembrie 2008 23:26
la munca cu el ,nu sunt deacord ca numai unul sa contribuie cu bani si celalalt sa stea degeaba fiind sanatos tun asa ca ia masuri viata e grea
edy_sword
Postat pe 14 Decembrie 2008 15:05
eu cred ca e si asa cum spune el. ca multi sunt nesimtiti si vor munca pe degeaba, dar ce facea el inainte, ce slujba avea?ca nu ai spus...daca sta in fata televizorului e normal sa fie obosit, desfiinteaza-l. arunca-l pe fereastra si zii sa cumpere el altul. din banii lui.:D glumeam....da-i sa citesca ceva instructiv. cauta-i de lucru pe "ejob" sau "best job" si mai sunt siteuri...fa-i cv uri si trimitele...ajuta-l cit poti sa iasa din asta si nu-l cicali ca nu e in stare sa lucreze undeva. acum cu criza asta angajatorii fac fite. hai ca-l descurci tu pina la urma...si nu mai sta la calculator cu forumurile...cauta-i de lucru
karmenrosa
Postat pe 15 Decembrie 2008 02:29
De la: luminita07, la data 2008-12-13 23:26:57 parerea mea e k persoana in cauza sa merite efortul... ...de pilda cumnatul meu dupa ce si-a dobandit independenta financiara,a strans bani pe ascuns,ulterior plecand de acasa,lasand totul vraiste!...
...........dupa 2 ani,acelasi lucru a facut si fratele lui
,adik fostul sot!....
luminita07
Postat pe 15 Decembrie 2008 16:25
bun. si in cate zile devii milionar?
si_totusi
Postat pe 30 Decembrie 2008 10:05
barbat adevarat?dar e si el om ca si noi, in plus e barbatul pe care il iubesti,ce se intampla chiar nu-ti dai seama ca are o problema si ca nu-i bine.eu inteleg ca unele femei ar dori un cavaler pe cal alb care face totul perfect,dar asta e o mentalitate de copil.gandeste-te ca sotul tau are doar nevoie sa intelegi ce are pe suflet,de restul e responsabil.crezi ca barbatul tau are nevoie sa fie "barbat adevarat" in fata ta daca tu ii esti ca o straina care ii zice hai,misca din propria viziune de fapte.apropie-te de el,incearca sa intelegi de ce nu mai gaseste motivatia in a face ceva...daca zici ca ai vrea sa regasesti barbatul pe care il iubesti,te asigur ca este inca acolo,nu il pierde
lisa1313
Postat pe 6 Ianuarie 2009 14:37
torasexy
Postat pe 6 Ianuarie 2009 15:25
De la: Falcone, la data 2008-09-17 15:38:29Mamaaa, ce sfaturi crestinesti (cu mici exceptii)...Nu-i asa ca-i mai usor sa zici "paraseste-l daca nu te mai intretine", dacat "fa tot posibilul sa-l readuci la tonusul lui initial"? Omul are o problema si, ca urmare, trebuie sa i se ofere ajutor si nu un stres in plus. O femeie bine intentionata nu poate sa uite de partenerul sau de viata din motiv ca el nu mai lucreaza. Nu e normal. Ce te faci daca, Doamne fereste, se intoarce roata si, dupa ce il parasesti pe el si te recasatoresti cu altul, da o boala peste tine de nu poti sa mai mergi un metru? Poate ar trebui sa fii la randul tau parasita ca partenerul tau sa-si refaca viata cu o femeie sanatoasa, nu? In nici un caz. Nu parasesti pe cineva care are o problema.[/quot




PROBLEMA ASTA SE CHEAMA LENE ,NESIMTIRE ,LIPSA DE RESPONSABILITATE
Nu este o problema de viata .
Si pentruca tot intrebati ce sa faceti-OARE CE FACETI VOI DOAMNELOR CU GUNOIUL? IL TINETI IN CASA ?DESIGUR ,VETI RASPUNDE -NU !!!
ATUNCI???
dyanapetrescu
Postat pe 9 Februarie 2009 18:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
barbati inselati 31 De la: reyya 14 Decembrie 2009 19:35
MAREA DESCOPERIRE ?NU -DOAR O CONVINGERE CARE POATE NU TREBUIA 11 De la: Ioana007 10 Decembrie 2008 19:13
Un an plin de minciuni....de ce? 66 De la: estela 30 Mai 2010 04:26
colegul de birou 97 De la: vieru_cezar_iasi 9 Februarie 2009 02:03
dragoste sau frica de despartire? 198 De la: roby_cado 23 Aprilie 2010 22:55
Setari Cookie-uri