barbatul care ma iubeste

nicoll, imi pare rau ca nu poti sa porti o discutie pe care ai inceput-o, si sincer cred ca malitiozitatea ta ar putea avea o soarta mai buna decat ridicolul de acum daca ai citi exact ceea ce am scris. Nu contest ca nu stii cate ceva, bravos tie daca ai lucrari si pareri de rau ca nu le faci publice, inclusiv noua, poate asa mai aflam ceva nou. Si apoi, eu m-am referit la niste referate sustinute in timpul facultatii si dupa, despre teoria lombrosiana in cadrul catorva simpozioane de criminologie. Ar trebui sa subliniez ca sa intelegi ce am scris?

si totusi, corect. Ca si apartenenta, ursarii si ceangaii sunt cei cu infractionalitate ridicata. Dintre nomazi,cei mai ca lumea sunt tiganii muzicanti, dar astia sunt asimilati tismanarilor.
anakin
Postat pe 13 Noiembrie 2008 21:58
anakin,ce sa continui?subiectul initial era un cu totul altul...iar daca ma reintorc la baza lui constituie o problema? De ce se trece de la un subiect la altu'?sunt prea multe pareri si dai prioritate celor care conteaza/au nevoie!cat despre ridicol...te rog sa mi-l arati,daca e cazul raspund,poate am ceva de invatat in afara de a cauta esenta acolo unde nu exista!
nicoll
Postat pe 13 Noiembrie 2008 22:08
eu nu am zis ca sunt sfinti stiiu ca au partile rele poate chiar mai multe decat cele bune dar credeti-ma ca si romani au facut destule stricaciuni
yavrum
Postat pe 13 Noiembrie 2008 22:20
lumea este asa cum este,crimele,violurile,furturile,samd,au existat dintotdeauna si vor coexista alaturi de lucrurile bune.etniile,minoritarii,majoritarii,toti sunt si cresc sub acelasi cer iar daca ajungem sa judecam..
nicoll
Postat pe 13 Noiembrie 2008 22:29
Fata draga,
ca.i tigan roman arab chinez ungur sau ce.o fi tot om este.
intamplari mai putin fericite a trait fiecare din noi cu oameni..indiferent de ce nationalitate erau acestia. ceea ce ii face mai putin oameni nu este nationalitatea sau religia sau orientarea sexuala ci modul de raportare asupra vietii, reperele care le au sau nu, valorile morale si principiile de viata.
daca tu consideri ca aveti un drum comun urmeaza.l. daca consideri ca e doar o pasiune trecatoare, sau ca faci un transfer emotional pe el, gandeste.te inainte de a.ti pune pirostriile in cap.
apoi..mai ia in calcul daca vrei sa ai o relatie serioasa..caci un intelectual asa cum esti tu..nu va face casa decat cu cineva asemeni lui..caci la un mom dat daca lucrurile stau altfel relatia incepe sa se strice datorita distantei care apare intre voi.
poate si el este un om cu studii sau un intelectual..si atunci aveti macar un punct comun stiti ca aveti ce discuta.
apoi daca e tigan si ai prieteni sau familie cu idei preconcepute..ai de grija ca ai sa cam ramai singura..caci oamenii judeca gresit. si atunci vei vedea cine iti e sau nu prieten adevarat.
si cand ai sa treci tu peste exprimarea..e tigan..cand nu o sa te mai deranjeze pe tine in interiorul tau..atunci cu siguranta vei stii ce e bine pentru tine.
cineva cu pretentii de absolvent a 3 facultati nu are voie sa astepte pareri pertinente pe forumuri de genul.
insa are voie sa isi dea voie sa se analizeze cu sinceritate..sa vada ce ii convine si ce nu..ce e dispus sa faca si ce nu..pana unde e dispus sa mearga cu acel..tigan si tot asa.
eu cred cu tarie ca cine se aseamana se aduna.
si nu cred in culoarea pielii ca fiind un impediment intr.o relatie decat poate pe la 1900 toamna.
in secolul nostru mi se zbarleste parul in cap cand vad cat de rai suntem si cat de putin am evoluat.
si acum ce dracu,.,daca au un presedinte negru...tu de ce nu ai avea un barbat tigan?
ll1
Postat pe 14 Noiembrie 2008 02:20
minunat raspuns!!!
nicoll
Postat pe 14 Noiembrie 2008 07:50
cine e cu publicitatea, macar sa-mi zica totusi cine e barbatul care ma iubeste. asa parca zice numele topicului

tot am tinut eu cu tiganii. poate un tarot, un ghicit in cafea, ceva acolo
si_totusi
Postat pe 14 Noiembrie 2008 15:57
ia sa aerisim...ca ne-a zapacit publicitatea asta..

Cand un barbat iubeste o femeie
E subjugat de toamna in amurg
Si fumul vechi al lemnului de santal
Rasfata ochii lui de demiurg
Induplecat ca fiara in capcana
Cu pieptul podobit de-o rana grea
Prin vamile orbirii se inalta
Pentru a-si lua lumina de la ea
Si toata viata lui se face orga
In catedrala unui camp de maci
Initiat in tainele nuntirii
Reancarnarea unui antic vraci
Preschimba-n aur ,tot ce va atinge
Depunde jertfe pe altarul ei
Marinimos ca printul ce salveaza
Crestinii dati la gropile cu lei
Un sentiment intre extaz si jale
Ceva bolnav si purificator
Cand un barbat iubeste o femeie
Se-mperecheaza ingerii in zbor

uite cum vede corneliu vadim tudor barbatul care iubeste,nu-l plac,dar are carisma nebunu'
iasomia
Postat pe 14 Noiembrie 2008 17:30
nicoll,

eu in general tin cu fetele..de data asta insa.. mie nu mi se pare ca anakin s-a abatut de la subiect,daca urmarim sa purtam discutiile in "stricto senso" topicul devine mult prea plictisitor,nu putem sa o tinem langa cu "iubita! curaj"."te inteleg perfect", "nu conteaza rasa,conteaza iubirea"etc.

chiar daca unii au opinii dure,rasiste,opace..sau eu mai stiu cum..este misto sa mai citesti si Altceva...

mai ales daca omul este inteligent si documentat...



ca sa nu te superi pe mine ...uite,iti dau o poezioara care imi place...:)

Cnd mi-ai spus: Te ursc!,
Am luat-o la propriu.
Am plecat dezamgit.
Doamne, i cte sperane mi pusesem!
Dar drag, tu nu ai simul umorului
Nici mcar un pic!
Sigur c am glumit!
Acum, de fiecare dat
Cnd mi spui Te iubesc!
Stau cteva clipe descumpnit:
Am oare, simul umorului,
Mcar un pic?


iasomia
Postat pe 14 Noiembrie 2008 17:53
matza-totusica,

am incercat,oricat as da eu cu subsemnatul aici,tot sub mine apari...ce publicitate agresiva nene...
iasomia
Postat pe 14 Noiembrie 2008 17:57
vaaaaaai! acum apar si eu..ma car ,pana nu ma apuca dracii....week end placut,frumosilor...
iasomia
Postat pe 14 Noiembrie 2008 17:59
Nu trebuia nici prin gand sa ti treaca sa te motivezi pt ca i tigan...si nici sa nu te stanjenesti nici o clipa...daca omul ala merita s te iubeste si te respecta si te simti implinita alaturi de el lasa alte prejudecati...Cat despre Celalalt ...nu merita nici dramul de iubire de care a dat dovada ..
klarakla
Postat pe 14 Noiembrie 2008 19:21
inteleg bine iasomico,puterea unora de a discerne ce se afla in spatele cuvintelor poate fi mediocra or daca ne departam de la topic,ceea ce am si facut,nu inseamna ca nu-l putem avea in vedere din cand in cand,doar doar sa nu uite fata care a deschis topicul ca ne gandim si la ea,pana la urma conteaza pt cei care deschid aceste topicuri ca doar nu o fac din plictiseala.... sau cine stie?!oricum,e posibil sa ne si plictiseasca si sa vrem putina variatie,nu?IMI PLACE cum se desfasoara discutiile in forum dar unii tind catre exagerari,vezi anakin,a ofensat si nu e corect fata de cineva de aici,se stie cine...cand a spus ca e veriga lipsa din...si ca e un fel de plaga extinsa la nivel mondial..Mi s-a parut cumva ca e acrit de etnia rroma si subiectul lui mi s-a parut deplasat.o facea intentionat!sa ma scuze anakin dar faptul ca are o meserie care il pune in contact direct cu unele subiecte fierbinti cum ar fi crimele,drogurile,violurile,spargerile de locuinta,etc si ca printre faptuitori se numara si tiganii,nu-i da dreptul sa si judece,poate doar constata si sa exprime o parere...or el era deja patruns si a apelat la vastele lui cunostinte de a da detalii,ce au facut tiganii peste mari si tari...in fine,incerc sa inteleg pe toata lumea...
nicoll
Postat pe 15 Noiembrie 2008 10:08
gresesti nicoll... citeste mai bine ce am scris eu.
1. cand am scris ca tiganii sunt veriga lipsa a lantului trofic, care face legatura intre primate si hominizi, am scris-o inainte de a citi ceva despre yavrum. Ca s-a simtit si a sarit ca arsa, e altceva, dar apoi a recunoscut ca nu e tiganca, ci doar a crescut pe strada cu tigani. Iar chestia cu veriga lipsa se poate argumenta istoric, numai daca stai sa te gandesti de unde provin de fapt tiganii, cand au aparut, cine i-a adus in Europa, etc. E interesant, sa stii, citeste putin din Descriptio Moldaviae a lui Dimitrie Cantemir si vei afla mai multe.
2. Plaga a societatii... pai ce inseamna plaga in termeni medicali? Ia sa faci o comparatie cu numarul de infractiuni comise de tigani si vei vedea ca am dreptate. Statistic vorbind, in jur de 80% din infractiuni (adica incepand cu incalcari ale ordinei publice - de la injurat simplii oameni pe strada pana la acostarea persoanelor in plina zi- si terminand cu crime, violuri, talharii, sechestrari de persoane samd), sunt comise de catre tigani, de la simpli copii de 7 ani pana la a ajunge sa vorbim de organizatii paramilitare, cum era clanul Camatarilor, al Dudulestilor, etc, si care au un singur numitor comun : terorizarea victimelor. Sincer, nu iti doresc sa treci prin ceea ce trec victimile lor, crede-ma.. am vazut destule si nu are sens sa descriu ceea ce li se intampla. Oricum, arsul cu tigara aprinsa este cel mai light.
3. nu eu am propus subectul, ci o fata care este combinata cu un tigan, probabil in lipsa de altceva, probabil din razbunare pe viata sau probabil ca sa o scoata din foame.. e treaba ei. Nu e pielea ci vaginul ei la mijloc. Eu am vrut sa ii deschid ochii, ceva la modul direct, dar mergand intr-o directie colaterala... Insa de aici pana la a-mi impune tu ce sa scriu, sau ce sa gandesc, este o cale extreeem de lunga si pe care ai strabatut-o cu viteza unuia care nu stie ca viata nu este roz pentru toata lumea... mai este si gri, si neagra...
4. nu exista etnie rroma, ci doar etnie tiganeasca. Am explicat mai sus ce s-a intamplat in 1990.
5. pe cine am judecat eu? eu ti-am explicat, tie si celor care ne-au mai citit, cuprinsul problemei, incercand sa spun ca o a fura, a insela sau a minti sunt lucruri adiacente natiei de tigani, si ca putinii tigani corecti sunt exceptiile care confirma regula. Daca era sa judec, emiteam altfel opiniile, crede-ma... poate ca m-oi pricepe si la asa ceva, fir-ar sa fie! Evident, putem insira aici personalitati ale tiganilor care au facut cinste Romaniei, dar din pacate pentru ei, ii numeri pe degete. In schimb, exista sute de dosare cu infractiunile tiganilor comise si in Romania, si in strainatate.
Sper sa fi fost clar. Pana la urma, fiecare intelege ce vrea sau ce poate de aici.
anakin
Postat pe 15 Noiembrie 2008 15:02
sunt tiganca si am crescut cu tigani si nu am sarit ca arsa dar nu imi place cand sunt amestecate mai multe in aceiasi oala daca seream ca arsa insemna sa incep sa arunc cu jigniri lucru care nu imi sta n caracter
yavrum
Postat pe 15 Noiembrie 2008 15:19
ce anume am amestecat eu acolo, in oala mea si nu ti-a convenit?.. vroiai sa spun ca altceva? ca numai romanii fura si ca tiganii sunt niste sfinti, niste persoane romantice si sensibile, care planteaza flori in timpul liber? .. imi pare rau, dar nu pot sa mint, nici pe mine nici pe altii.
anakin
Postat pe 15 Noiembrie 2008 16:17
au!Dar ce polemici se ivira!haideti sa nu facem din tantar armasar si sa nu ne aruncam cu cenusa in ochi,apoi daca fiecare are dreptul sa se exprime,s-o faca cu conditia de a nu deranja pe altii si anakin,aici vorbesc de bun simt,strict!mai ales ca esti barbat....intelegi ce vreau sa spun? eu stiu ca partial ai dreptate,dar tu,da,tu,sau eu sau altii,ce facem,schimbam noi ceva?unde este intelegerea,umanismul,ca prin rau nu aduci bine,prin negativism nu scoatem pozitivism,de ce nimeni nu face altceva decat sa vooooorbeasca,a?mie imi pare rau ca nu vrei sa intelegi ca mai bine e sa intinzi o mana de ajutor decat sa nimicesti,verbal....Acest subiect a fost atat de mediatizat incat ma lasa rece,iar daca tot vorbim de cate orori se comit si nu numai tiganii le fac,am vazut si eu suficiente si crede-ma,un hoit uman,aproape descompus care pute si zace mancat de viermi pe jumatate,undeva intr-un canal,cu ceva sobolani calare pe el,sau una care isi taie venele incat se vad oasele sau prunc in latrina,si alte multe altele...te asigur ca nu tiganii se ocupara cu aceste cazuri,erau oameni obisnuiti,cu job bunicel cei care comit astfel de fapte,ma rog,unii dintre ei...si daca-i vezi par atat de inocenti,unii invoca nebunia altii...nu mai conteaza...ca satula sunt de discutii in van si daca ne-ar pasa cu adevarat de aproapele nostru,cefrumos ar fi.dar cum nu se intampla,ramane speranta in stadiul de larva si ne jigodiim pe zi ce trece.dar ce,exista vreun Dumnezeu?!........si imi cer scuze daca nu va place modul meu de a discuta caci conversatie nu fac!
nicoll
Postat pe 15 Noiembrie 2008 18:09
ca o concluzie la ce am scris pana acum,vreau doar sa mai fac o precizare,nu numai tiganii se ocupa cu atrocitati,poate ca au ceva probleme in educatie,sau lipsa educatiei i-au condus pe drumuri gresite,o parte dintre ei,si ma indoiesc ca ar fi ceva genetic,nu de alta dar inca nu s-a demonstrat cum ca teoria lombrosiana ar fi valabila la scara larga...e practicata cumva pretutindeni,anakin? nu stiu,tu tre' sa cunosti acest aspect!si imi vine in minte...memoria celulara exista?ca tot am auzit ici si colo...
nicoll
Postat pe 15 Noiembrie 2008 18:34
auch!
cadavre,latrine,morti,raniti..ia sa vedem,ce vrea de fapt fata asta ,choc?
nu de alta, dar vad ca pusaram de o morga mica?...:)


"Acesta este barbatul vietii mele.

Un alt barbat a aparut in viata mea.
E tigan.
Si e barbatul care ma iubeste. Tigan, dar atipic. Ce fac?"


din moment ce in ochii tai "este tigan",nu mai are sens sa faci nimic,lasi omul pe drumul lui,este evident ca nu-ti plac tiganii,altfel nu puneai problema asa...pt ca atunci cand iubesti... nu mai vezi nene ca e tigan..il vezi alb ca spuma laptelui.


cand suntem parasiti(cum esti tu acum)avem tendinta sa ne agatam de primul venit care ne adora...si sa ne batem joc de sufletul lui,e pacat fetelor..daca voi ati fost ranite si stiti ce inseamna suferinta..macar sa nu mai stie si altii,sa nu mai fie victime..

parerea mea..
iasomia
Postat pe 15 Noiembrie 2008 18:58
anakin,nicoll...


Qui s'aime se taquine ..





nu stiu daca am scris corect,nu am scris in franceza de vreo 35 de ani...si apoi le zbarcesc eu in romana..daaarr...

"M ia mereu peste picior
Iar eu m fac mereu c plou
Cci mine, tiu, plin de dor,
O s m ia peste-amndou."

iasomia
Postat pe 15 Noiembrie 2008 19:08
iasomico,ti-am spus cat ma amuzi,esti singura de altfel de aici care e...vesela,sau mise pare. oricum,am inteles cam tarzior modul tau de a...ajuta!imi dai si mie un shut in fund?
nicoll
Postat pe 15 Noiembrie 2008 19:37
nicoll,

pe vremuri le dadeam o vasla-n cap,pac!la nevoie le faceam si basici la cour...stii ca eram buna?

acum am mai imbatranit...
iasomia
Postat pe 15 Noiembrie 2008 19:45
eiii,faptul ca ai constatat tu ca esti mai in varsta,te face mai inteleapta,ca tot e lumea lipsita de acesti oameni...deci...sparge-le memeaca si da si mie vreo doua palete,sa ma trezesc la realitate!
nicoll
Postat pe 15 Noiembrie 2008 19:56
fetita,

dar par de 36..parol...


ma scuzi,dar eu sambata ma laud...



hai ca doar te-am zgaltait,te bat data viitoare...

vezi ca am har,sigur ti-ai revenit...


iasomia
Postat pe 15 Noiembrie 2008 20:03
la cate lanturi , bratari, inele , cercei, au tiganii, numai de veriga lipsa nu pot fi banuiti.

tiganii pot fi vecinii maimutelor in lantul trofic asa cum si noi , putem aspira la acel loc cu brio. de ce ne credem mai evoluati?

si la o adica, eu nu prea cred ca maimutica e stramoasa noastra. poate doar moasa

devierile de comportament depind de educatia avuta si de mediul din care provenim.
se bate multa moneda pe tiganii hoti, violatori , ucigasi si mancatori de oameni .
nu e in structura genetica a omului crima , dupa cum sustine lombroso. cel putin asta e parerea mea si a altor oameni de stiinta asemeni mie

fura si romanul si neamtul si mexicanul. sunt violuri facute si de spanioli si de canadieni . talharesc si italienii si francezii si englezii. trag cu pusca ca la verdum pe strada sau in scoli americanii,te taie bucati mici pentru a incapea in valiza, chinezii si te ascund rusii de nu te mai gasesc nici ei.

sistemul e vinovat. o tara care baga bani in educatie, in socializarea unor grupuri etnice sau care stie sa-si tina in frau leprele, are probleme putine in aceasta privinta. cand sistemul social, juridic si politenesc e labil, apar si astfel de manifestari.



si_totusi
Postat pe 15 Noiembrie 2008 20:09
...mon coeur c'est fini pour l'amour,iasomico!je ne crois que l'amour c'est pour moi,je suis tres....comme c'est dire?perdues...?!
nicoll
Postat pe 15 Noiembrie 2008 20:16
ffffff adevarat si totusi,mersi pt initiativa!
nicoll
Postat pe 15 Noiembrie 2008 20:17
bai totusico,

venisi si tu cu valiza...numai aia lipsea din peisaj,o sa visez urat la noapte..


oaliuu!! si eu ce chef de zburdat aveam....aici la "barbatu' care ma iubeste" ca asa imi plac mie barbatii..simtitori...

dansez,doar pt tineeee dansez,la,la...


chiar fetelor!!!! cum va explicati, ca pe un site de gagicute practic,nu vorbim despre "dansez pt tine", despre "regina"???

"fataaaa" om fi draq barbati?
iasomia
Postat pe 15 Noiembrie 2008 20:21
hai iasomico, ce ai cu valizele? nu a fost mereu visul omului de a sta comod , in spatiu cat mai restrans?

au aia un talent de a te taia si anume prin niste puncte si a te aseza frumos, ca pe raft, ca nu-ti bine a crede cat de lejer circuli prin lume
de se chinuie putin, cred ca le ramane si loc de dans. la spatiul din valiza ma refer
si_totusi
Postat pe 15 Noiembrie 2008 20:25
Iasomia, draga mea, incepe sa-mi placa f mult de tine.

Nu m-a furat tigaul.Nu!
Dar de cand am deschis top acesta,s-au intamplat atatea!
Cu privire la tigan,desigur!
Nu stiu ce sa zic: este intr-adevar atipic.
Contabil, asculta muzica buna,dar acasa are un palat si o menajera (romanaca!!!)
Parintii lui au kg de aur, mama lui poarta un colier cu un diamant imens (intotdeauna, indifernt de tinuta sau ocazie!!!).
Si stiti cumse numeste sora lui? Lucsita!!!!
Cand il cert,imi spune" : ,, te rog ,iubita, nu te tigani cu mine! "
Acum vrea sa-si cumpere motor si sa-si tatueze numele meu pe brat.

mmmda, astept comentariile............

double_chock
Postat pe 15 Noiembrie 2008 20:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DATI-MI UN SFAT,VA IMPLOR! 49 De la: eladaela 25 Noiembrie 2009 11:08
ajutor !!!!!!!!!!!! 1 De la: yullynar3 22 August 2010 09:56
Anticonceptionale pt barbati 13 De la: estela 14 Iulie 2010 01:52
La Targu Mures 2 De la: tutankhamon 24 Aprilie 2009 13:10
Sotul meu nu mai vrea sa lucreze 31 De la: dyanapetrescu 9 Februarie 2009 18:08
Setari Cookie-uri