BANII,IUBIREA SAU POTI SA AI DIN AMANDOUA?

Am trait in concubinaj vreo 8ani jumate cu un barbat,a rezultat un baietel din aceasta relatie si cateva bunuri materiale,case terenuri,masini,etc,toate pe numele meu...problema e ca,dupa ani de umilinta si teroare,m-am decis sa ma despart,ceea ce am si facut.O alta problema e ca mi-e teama in continuare de el,fiind un om cu o oarecare putere financiara in domeniul bancar.Am plecat din bucuresti,mi-am adus copilul cu mine in orasul in care locuiesc de cateva luni,practic,m-a scos din casa...ideea e ca l-am iubit,stiu ca a muncit pt tot ce am lasat in urma si nu e putin deloc,doar ca doresc un simplu apartament,momentan locuiesc cu chirie,si e destul de greu avand in vedere ca nu ma duc sa iau ce mi se cuvine prin lege,atat i-am cerut,un apartament si spune ca nu merit iar daca incerc sa iau ceva din ce e pe numele meu,ma va distruge,cum,nu stiu...Povestea e mai ampla si mult mai complexa,dar,am nevoie de un sfat!!!CE SA FAC?Am pe cineva,locuim impreuna,un om minunat care ma sprijina,baietelul meu tine foartela el,sigur ca isi iubeste si tatal,de aceea incerc sa iau o decizie corecta...cineva mi-a spus ca stau pe o caruta de bani si sunt incapabila sa iau ce ar trebui sa iau,avand in vedere prin ce am trecut,mi-e cam teama...
nicoll
Postat pe 26 Octombrie 2008 12:43
trimite-mi id-ul tau de messenger .............. de dragul copilului, pt el.....trebuie sa faci ceva si nu orice !!!!!!
constantinescuadina73
Postat pe 31 Octombrie 2008 21:09
Multumesc pt sfat...apreciez intotdeauna o vorba buna!ID-ul meu dumitrachenicoleta_cf@yahoo.com.Referitor la fotografi,da,eu am facut-o.O seara linistita iti doresc!
nicoll
Postat pe 31 Octombrie 2008 23:24
Lupta si ia ceea ce e al tau. Ce inseamna asta? Ai un copil de crescut. Daca el nu se gandeste la asta tu trebuie sa te gandesti. N-are ce sa-ti faca. Te ameninta tocmai pentru ca stie ca n-are ce sa-ti faca. Nu renunta la ce ai muncit o viata. Nici nu conteaza daca meriti sau nu. Daca e lucrul tau ia-l inapoi.
Micass
Postat pe 16 Noiembrie 2008 11:09
nicoll,

imi cer scuze,nu vazusem asta..:)

tu pari o femeie cu picioarele pe pamant,cum te intrebi ce sa faci?

iti iei un avocat f bun ,si vezi ce este de facut!

nicoll,

o singura intrebare am..tu te-ai hotarat sa-l parasesti in momentul in care ai gasit alt iubit?si el a aflat?

daca da! atunci este explicabul comportamentul lui,oamenii cu pozitie,oamenii puternici..nu prea accepta "tradarea"...



iasomia
Postat pe 17 Noiembrie 2008 15:41
Aoleu!

sa nu ma intelegi gresit,vad cata suferinta ai indurat,dar fetele in general.. cand isi iau puiul sub aripa si pleaca in lume,fara sa aiba un acoperis al lor deasupra capului,este ceva...unele se simt vinovate cu ceva...


spune aici ce si cum,usureaza-te...
iasomia
Postat pe 17 Noiembrie 2008 17:47
nicoll,trebuie sa lupti si sa nu te lasi intimidata ca o sa faca el si o sa dreaga. ai dreptul la un acoperis deasupra capului

el nu e instanta de judecata. cu un avocat bun, castigi. trebuie sa ai puterea de a lupta si taria de a-l infrunta

referitor la intrebare, se poate sa ai si bani si dragoste cum foarte bine poti sa nu ai nici una. in viata, e vorba si de putin noroc. de obicei, banul strica omul. dar asta o stiti fiecare.


sunt rare cazurile cand un om ramane om ,avand posteriorul plasat pe o comoara. de obicei ,crede ca cea valoare a banului, ii da valoare si fundului sau. il crede de nepretuit si nu-si mai gaseste locul intre semeni
si_totusi
Postat pe 17 Noiembrie 2008 19:22
multam' voua,pt incurajari. stiti si voi cum e,lupti si lupti pt ceva,dar cu morile de vant....e in van!aveam nevoie de el,ca om,s-ar putea spune ca n-am facut totul iar eu chiar am facut totul,doar ca daca nu ai cu cine,dupa un timp renunti,eu n-am mai putut.adevarat e faptul ca l-am iubit si am suferit din cauza lui,un om integru,o minte geniala,dar proooost rau cand vine vorba de a mentine o relatie,o familie.m-am pripit,caci sunt impulsiva,am gandit cu inima si am crezut in el...mare greseala.mi-a facut atata rau si tot mi-e mila de el...Am fost o piesa de mobilier cu care se mandrea,dar niciodata nu m-am simtit apreciata,mangaiata sau iubita,era atat de orgolios,nemernicul!cred in iubire si daruire,in fidelitate si omenie,in dreptate si bucurie or viata alaturi de el a fost doar educatie nemteasca de-am ajuns un om acru,obsedat de ordine si disciplina,sa nu mai simt decat trecerea timpului si muuuulte responsabilitati.asta e tot?nu!eram o femeie,cumva ma simt inca copil,pe alocuri...ma durea lipsa apropierii intre doi oameni,imi era dor de atingerea si gustul unui barbat,nu am inteles niciodata de ce nu a mai vrut sa facem dragoste,de ce nu s-a gandit ca sunt tanara,si am nevoie de dragoste,l-am urat ca nu m-a atins ani de zile si nu am inteles nicicum de ce un barbat nu poate sa-si atinga nevasta care nu e urata si nici grasa si tot timpul eram frumoasa pt el...in fine,toate au trecut,sunt o fire introvertita si nu vorbesc despre mine mai deloc,e prima oara de fapt cand vorbesc cumva,acum cu voi.am decis cumva despartirea din inertie,daca nu-l intalneam pe barbatul cu care sunt acum,nici ca ma desparteam...credeam ca jungla e afara,dupa cum spunea fostul,si ma intreb,unde e,ca n-o vad.n-am avut dreptul la prieteni,familie,rude,caci in imaginatia lui bolnava,toti vor ceva de la tine,doar bani,bani,bani.cred ca urasc bani.zic yo acu',ca doamne fereste sa-i ai...nu zic ca e usor fara ei dar e f greu cu ei.apoi dragele mele,sper sa nu va fi plictisit cu povestioara mea,am incercat s-o scurtez si sa-i dau un iz de umor negru, ma bucur sa simt dragoste cand ofer dragoste si Dumnezeu nu lasa pe nimeni daca-i cere ajutorul,am inceput sa zambesc si sa ma simt om!bine e sa si invatam din greseli si sa alegem,ca totul consta in decizii si alegeri,eu am ales,am ales sa nu mai sufar daca nu se merita.
nicoll
Postat pe 18 Noiembrie 2008 11:24
"imi era dor de atingerea si gustul unui barbat,nu am inteles niciodata de ce nu a mai vrut sa facem dragoste,de ce nu s-a gandit ca sunt tanara,si am nevoie de dragoste,l-am urat ca nu m-a atins ani de zile si nu am inteles nicicum de ce un barbat nu poate sa-si atinga nevasta care nu e urata si nici grasa si tot timpul eram frumoasa pt el..."

1 hmmm! aici este ceva in neregula,barbatul chiar daca are pe altcineva pe care iubeste enorm(a alta amanta), tot mai vine draq matol acasa intr-o zi, si te intoarce cu cracii in sus,chit ca se gandeste la aia cand te giugiuleste..cu alte cuvinte varianta ca ar fi avut pe altcineva ..cade!
concluzia?probabil omu' este homo,un nefericit..bietu' de el..
faptul ca ai un copil, nu exclude ce iti spun acum.


"daca nu-l intalneam pe barbatul cu care sunt acum,nici ca ma desparteam..."

2 exact ce ti-am spus,femeile pleaca foarte greu,extrem de rar cu plodul sub aripa ,in necunoscut..daca nu au pe altcineva..
iasomia
Postat pe 18 Noiembrie 2008 15:28
"credeam ca jungla e afara,dupa cum spunea fostul,si ma intreb,unde e,ca n-o vad.n-am avut dreptul la prieteni,familie,rude,caci in imaginatia lui bolnava,toti vor ceva de la tine,doar bani,bani,bani.cred ca urasc bani.zic yo acu',ca doamne fereste sa-i ai...nu zic ca e usor fara ei dar e f greu cu ei."

3 dap! din pacate pe om banul il tampeste..

scrisesem mult,mult de tot..dar vad ca nu mi-a luat mesajul,dezvolt cu alta ocazie...
iasomia
Postat pe 18 Noiembrie 2008 15:52
mda iasomico,femeile pleaca dintr-o relatie greeu si nu din cauze minore recurg la despartire ci ca e ca o ultima rezerva in viata,de a trai, ca ce dumnezeu,o viata avem si ne batem joc si de asta....si cand ma gandesc acum la cate si mai cate am indurat...IAR cat despre homosexualitatea lui,hmm,nu am gasit nimic,ci acum multi ani,vreo 7,am gasit fire de par de la o bruneta,in cada mea,in dormitor si sa nu mai zic alte alea,si-a lasat chilotii in sauna,ca deh,fata simtea nevoia sa se relexaze in casa alteia...ehh,dar toate au trecut,as fi mancat carne vie din ea daca o gaseam acolo.cand ma gandesc cateodata la faptul ca sunt femeie,mi-e rusine,tocmai din cauza a niste surogate care se numesc...ladyes. tocmai am dat si yo cu parerea pe un topic,"ce as face daca pt o zi as fi barbat?" am dat un raspuns bun,chiar le-as trage-o femeilor! la unele dintre ele!
nicoll
Postat pe 18 Noiembrie 2008 16:34
vezi ce ai retinut tu din tot ce am scris acolo?...:)

astazi nu este o zi potrivita pt dialog....


"si yo cu parerea pe un topic,"ce as face daca pt o zi as fi barbat?" am dat un raspuns bun,chiar le-as trage-o femeilor! la unele dintre ele!"


sa nu-mi spui ca ai pus ochii pe mine....



iasomia
Postat pe 18 Noiembrie 2008 18:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
povestea vietii mele 6 De la: Ioana007 23 Aprilie 2009 14:46
cam nou pe aici..help ? 42 De la: Mark_1990 26 August 2012 16:26
MARIAN COZMA, ADIO 5 De la: prometeus_wife 10 Februarie 2009 18:01
CREDETI CA ATI PUTEA FACE ALT CEVA DECAT CEEA CE A-TI FACUT? 2 De la: garbo233027 2 Aprilie 2012 19:40
care este cel mai nebun lucru pe care l-ati facut in pat? 102 De la: tutankhamon 1 Octombrie 2009 13:41
Setari Cookie-uri