barbatul care ma iubeste

nicoll,

ola,la,la..je suis tres..comme c'est dire? desole?

mais, je ne crois pas?...
iasomia
Postat pe 15 Noiembrie 2008 20:30
chock,

telenovela fetita... nu alta

iasomia
Postat pe 15 Noiembrie 2008 20:40
hoooooo.uite cum cade iasomicooo,fata!comentarii?o gramada1conteaza daca are bani?eu am fost maritata cu un bancher care nu era tigan,era austriac si ce am facut dupa 8ani?am luat-o la sanatoasa....un singur sfat iti dau.stai departe de cei care cred ca totul li se cuvine,care se cred cumva cineva doar din cauza ca stau pe o caruta de bani!
nicoll
Postat pe 15 Noiembrie 2008 20:41
nu am vazut niciodata o telenovela dar din cate vad aici...credeam ca sunt unica! cum sa zic,wellcome to the CLAN?
nicoll
Postat pe 15 Noiembrie 2008 20:48
nicoll, n-ai o adresa ceva? ca il fac eu sa o ia la sanatoasa si raman cu milioanele . ca am un talent sa fac oamenii sa o ia din loc, ceva de necrezut . pierde si caruta, si caii si banii. bine, fie de la mine. ii las caruta
si_totusi
Postat pe 15 Noiembrie 2008 20:49
caruta o iau yo,ca tot am muncit s-o fac!si e pre greoaie pt el...intr-un final i-am zis:cara-te ba,ca tot maimute ne facea,numai ca ,nu numai tiganii erau maimute...ci toata rasa de romani
nicoll
Postat pe 15 Noiembrie 2008 20:59
hai toptusi sa -i lasam si lui ceva. ca oameni suntem. nu fii rea la inima. macar un set de potcoave , ca amintire
si_totusi
Postat pe 15 Noiembrie 2008 21:07
sigur,2 perechi de potcoave dans le cour,cum zice iasomica si suntem chit!consider ca e corect sa primeasca un grand shut from me,ca tot m-a omenit toti anii astia.asa ca ,daca fata noastra cu topicuul doreste sa ia de invat,bine ar fi pentru ea,dar...
nicoll
Postat pe 15 Noiembrie 2008 21:14
nicoll,

tu ce faci mami acolo?

fumezi?....
iasomia
Postat pe 16 Noiembrie 2008 09:02
,,nu eu am propus subectul, ci o fata care este combinata cu un tigan, probabil in lipsa de altceva, probabil din razbunare pe viata sau probabil ca sa o scoata din foame.. e treaba ei. Nu e pielea ci vaginul ei la mijloc. Eu am vrut sa ii deschid ochii, ceva la modul direct, dar mergand intr-o directie colaterala..."

Dumnezeule mare!nu esti prea crud?

Nu ma scoate din foame.
Am o situatie buna si eu, chiar daca imi lipseste palatul si kg de aur.

am urmarit comentariile tuturor si .............e trist.
Asa voifi judecata daca o sa accept o rel completa cu tiganul?
Ma dor vorbele unor necunoscuti de pe net, dar cand ma gandesc ca voi pierde familia, prietenii, respectul celor care ma stiu drept dna profesoara.....


Nu-l iubesc si nici nu am de gand sa o fac.l-am lasat sa se apropie pt ca pasiunea si atasamentul lui fata de mine imi plaeau, ma faceau sa fiu mai puternica, dar si mai vulnerabila cand vedeam de unde il privesc.

cat despre CELALALT, a avut drept K: ,,nu merita nici macar gramul de iubire de care a dat dovada acum multa vreme".

tiganul trebuie sa iasa din viata mea. Am muncit mult ca sa fiu unde sunt, nu pot permite sa se duca dracu totul!O sa-l indepartez incet si cu eleganta.Am nevoie de un barbat asemeni mie.
Si Gata.


double_chock
Postat pe 16 Noiembrie 2008 09:24
De la: double_chock, la data 2008-11-15 20:29:40Iasomia, Nu stiu ce sa zic: este intr-adevar atipic.
Contabil, asculta muzica buna,dar acasa are un palat si o menajera (romanaca!!!)
Parintii lui au kg de aur, mama lui poarta un colier cu un diamant imens (intotdeauna, indifernt de tinuta sau ocazie!!!).
Si stiti cumse numeste sora lui? Lucsita!!!!
Cand il cert,imi spune" : ,, te rog ,iubita, nu te tigani cu mine! "
Acum vrea sa-si cumpere motor si sa-si tatueze numele meu pe brat.

mmmda, astept comentariile............



si tiganul nu e asemeni tie? are un ochi in plus si 5 urechi?

choc, de ce am impresia ca ti-i rusine cu el doar pentru faptul ca e tigan? sau pentru ce spune lumea?
lumea e cu ale ei, voi cu ale voastre.
spui ca omul e contabil, ca e educat.
de ce nu ar fi de nasul lui matale?
ca o cheama pe sora lui Luxita sau ca are menajera?

si_totusi
Postat pe 16 Noiembrie 2008 09:34
chock,

Amin!...



nu pt ca tiganii au ar merita iubire,ci pt ca nu este cazul sa sari din lac in put!...

vrem nu vrem,asta este societatea in care traim..

desi..uneori mi-e rusine ca suntem asa...
iasomia
Postat pe 16 Noiembrie 2008 09:35
iasomico, cum adica?
mai fratilor, dar chiar exagerati. adica un roman cu cravata si papuci cu scart e mai bun decat un tigan care are o educatie, o meserie , se respecta si respecta la randul lui?pai de ce?

da ce? tiganul nu e om? e un fel de paria?
adica sa-l excludem din start pentru ca e tigan de gura societatii?
care societate? asta in care mizeria morala e la rang de virtute?
cand e vorba de un roman toata lumea da sfaturi gen mai discuta cu el, mai vezi, incearca sa-l intelegi. cand omul e tigan, spunem clar sa i se dea papuci. adica, tiganul e un animal care trebuie alungat . bravos !

cati romani asa zis educati nu fac viata calvar iubitelor lor? cati romani nu-si bat sotiile sau nu le dau afara din case?

adica e ok ca nu e tigan in rest, dumnezeu cu mila.

si_totusi
Postat pe 16 Noiembrie 2008 09:43
totusico,

nu dramatiza pasarica... este duminica...

stii cum ne iau gatzii?
harst!

mi-au furat toate capacele de la canale de pe strada,bicicleta din pivnita,ba..aveam si o mobra antica(dar in stare de functionare) mi-au julit-o si pe aia..

spun mai sus ca mi-e rusine..ce vrei mai mult?

ce draq! ca nu e gagicu' meu...

hai..duminica placuta!...
iasomia
Postat pe 16 Noiembrie 2008 09:53
adevarat ce spune si totusi,societatea noastra e mediocra si judeca,se stie ca gura lumii n-o astupa decat pamantul,ideea in cazul fetei ,e urmatoarea:poate suporta consecintele avand o rel cu un tigan?daca ea are puterea sa traca peste gura lumii...bravo ei.depinde si ce principii are el,ea,cum privesc apropiatii ei o astfel de relatie si daca merita omu...faptul ca are bani si ca e oarecum educat,nu va schimba niciodata faptul ca e tigan.Daca era sarac si un job bunicel,se mai uita la el?lasand la o parte palatul,aurul,menajerele................ufff.
nicoll
Postat pe 16 Noiembrie 2008 09:58
iasomica, nu pune pe toti intr-o oala.

fata spune ca acest baiat e contabil. parca nu-l vad pe el luandu-ti capacele de la canal si nici furandu-ti motoreta antica.

si nu dramatizez. de unde ai scos asta?
si_totusi
Postat pe 16 Noiembrie 2008 09:59
nicoll, daca chloc nu facea ultima postare, te-as fi contrazis.
acum, iti dau dreptate.
spunea undeva ca de ziua ei a scos-o din starea aiurea un copil. culmea un tiganus.
ei, aici e aici. cine-i om si cine-i caine? :)))
si_totusi
Postat pe 16 Noiembrie 2008 10:11
nicoll,

ia uite ce zice chock:


"Nu-l iubesc si nici nu am de gand sa o fac.l-am lasat sa se apropie pt ca pasiunea si atasamentul lui fata de mine imi plaeau, ma faceau sa fiu mai puternica, dar si mai vulnerabila cand vedeam de unde il privesc.

cat despre CELALALT, a avut drept K: ,,nu merita nici macar gramul de iubire de care a dat dovada acum multa vreme".

tiganul trebuie sa iasa din viata mea. Am muncit mult ca sa fiu unde sunt, nu pot permite sa se duca dracu totul!O sa-l indepartez incet si cu eleganta.Am nevoie de un barbat asemeni mie.
Si Gata."

no comment!

iasomia
Postat pe 16 Noiembrie 2008 10:11
Am incercat de multe ori sa dau o sansa tiganilor. Si de fiecare data mi-am luat-o. Oricat ai dori sa-i integrezi, mai devreme sau mai tarziu adevaratul caracter al speciei iese la iveala. Incerc sa imi infrang gandul de a dori celor care inca mai cred ca tiganii ar merita si ei o sansa sa aiba cu adevart de aface cu ei. Asa mergand pe strada sau stand incasa la tv e usor sa spui ca trebuie sa fim oameni sa i intelegem, etc, etc. In momentul cand te lovesti cu adevarat de ei iti dai seama cine sunt cu adevarat. Am mai avut prietene care promovau egalitatea intre semeni si sanse egale tuturor (asta referitor la tigani). Pana s-au lovit de ei. Si de atunci si-au schimbat parerea. Imi cer scuze pentru cei 1% care au reusit sa-i depaseasca conditia. Eu cred ca e de fapt un fel de egoism al natiei lor. La tigani e simplu: nu au bani, fura. Nu au nici un fel de bun simt si respect pentru cei din jur. Important e sa se simta ei bine. E bine pentru ei, rau pentru noi.
Micass
Postat pe 16 Noiembrie 2008 10:28
simplu fapt ca exista atatea pareri controversate,unele nefondate si ca toti incercam sa vedem din punctul nostru de vedere sit Adinei,prin prisma principiilor si judecatii noastre,ma tem sa n-o afundam intr-un abis,si sa nu mai fie capabila sa ia o decizia doar din initiativa dorita de ea.isi doreste dar nu poate da frau liber unei relatii cu el tocmai din cauza faptului ca are mentalitati,ca si noi ceilalti de altfel,mentalitati de ordin social,de intagrare,etc.si cu asta si-a putut raspunde singura la dorinta ei care nu e suficient de mare de a avea o rel cu un tigan.daca il iubea,era alta treaba.de multe ori gresim cand iubim si se pare ca ea inca nu l-a uitat pe fostul.ar fi cazul sa stea o perioada putin singurica si inainte sa paseasca intr-o noua relatie sa se uite intai la pragul de jos inainte sa se uite la cel de sus!TOATE CELE BUNE!si o duminica linistita.
nicoll
Postat pe 16 Noiembrie 2008 11:12
,, si totusi", lasa-ma sa-ti spuns cum s-a intamplat.........
E foarte greu in cateva cuvinte sa incerc sa cuprind gama de sentimente pe catre o traiesc de cand m-a lasat Sorin si sa am pretentia sa ma si intelegi!

Nu revin asupra aniversarii mele sau asupra dorului de Sorin (pentru ca ura insoteste dorul de el intotdeauna) si doare inca.
Am jurat sa nu mai privesc in urma pt ca asa cum spunea Elena Carstea ,,orice femeie greseste", iar despartirile sunt ceva normal.
Intr-o dupa amiaza, ma plimbam ganditoare pe strada, meditand la cuvintele mamei (care m-a gasit beata turta intr-o dimineata):
,, Adina, CE FACI TU tu cu viata ta?", cand unul dintre elevii mei de la a 3 a imi sare in cale luandu-ma in brate:,, Dra MEA de franceza, ce mult ma bucur sa va revad!"
M-am aplecat asupra tiganusului, l-am imbratisat si eu, si apoi,dupa ce ne-am jucat putin prin parc , l-am condus acasa.

Si ma intreb: d c pt acest copil eram ,,Domnisoara LUI de franceza?" Pt ca i-am cumparat mai demult o gogoasa de la coltul strazii? Sau pt ca ii plac orele mele?De mine, in mod special?Sau poate doar franceza, separata de personalitatea celui care o preda?

cum m-a scos din depresie? Nu stiu.
Dar cat am stat cu el prin parc, am inteles ca nu am dreptul sa ma gandesc la moarte, cand pot face atatea pt cei din jur.
In scoala mea sunt elevi eceptionali, care nu au ce manca, iar prin Bucuresti, adolescentii de bani gata,blazati, isi baga droguri in vene.
Trebuie sa lupt pt ei, sa merg m departe in incercarea de a le gasi sponsori, burse pt ca ei sa poate ramane la scoala.
Si dupa ce o sa reusesc, abia atunci imi voi da ragazul de a ma gandi la moarte de ciuda ca ,, nu mai sunt cum am fost".

Un barbat de 30 de ani se straduieste sa-si termine liceul la seral. Nu are inca permisul auto(face naveta cu un scuter) si este dator la doua banci.Locuieste in provincie intr-o cutiuta de casa cu un tata vitreg alcoolic si o mama bolnava. Nu are nimic la propriu, iar la fgurat, da, nu are nici o calitate!
Acest barbat mi-a spus MIE ca sunt ciudata,, dependenta de carti....traiesc intr-o lume a mea....vreau cumva sa ajung vreun geniu?"Pt el am suferit eu?
pt un nimeni? un ratat de 30 de ani, pe care eu am incercat sa-l transform, sa-si termine scoala, sa-si gaseasca un job m bun......pt acest barbat m-am certat cu toti, am vrut sa renunt la tot, dar mai intai la mine, ca om, ca femeie....pe acest barbat l-am rasfatat, l-am respectat, l-am adus in casa mea punandu-l pe un piedestal, glorificandu-l ca pe un zeu si obliganu-i pe toti sa-l respecte?
Nu, nu poate fi adevarat! Nu se poate sa fi fost chiar atat de proasta!
si pt ce sa se termine viata mea?
Pt ca si-a batut joc sorin?
Ma tinea in brate, noaptea, si, mangaindu-ma pe burta, imi spunea:,, ....cand vom avea un bebe aici,va voi tine in brate pe amandoi", ca apoi sa afirme ca el nu si-a dorit niciodata o relatie serioasa cu mine, si ca, in viata lui, am fost ceva mai mult decat o aventura.

Gata!

E duminica si am de realizat un elefant verde pt serbarea de Craciun.Trebuie sa fie suficeint de mare incat sa intre in el doua dintre fetitele mele de la a 6 a, si nu stiu inca daca il voi face din carton sau din panza.
Si tot ce am pierdut ramane pierdut, dragostea si timpul sunt irecuperabile.

O zi senina!


double_chock
Postat pe 16 Noiembrie 2008 12:09
cioc,

"buna, am 33 de ani si de citiva ani incoace de ziua mea ...oof ce ma mai recunosc in povestea ta...

dar stii...? toate vor trece si vei gasi puterea in tine. culmea e ca vei gasi si speranta ca anul viitor sa iti aduca mai mult si mai bine . as vrea sa te incurajez dar nu prea pot, am 3 ani de cind sper si nu s-a intimplat nimic. asa ca ma incurajez singura :zimbeste miine poate fi mai rau de atit!

as vrea sa iti spun sa nu mai suferi dar stiu ca de la 24 de ani si pina acum suferinta m-a lovit de fiecare data cind am zis GATA! de azi voi fi puternica . La 24 de ani am devenit mama , poate de asta gasesc putere de fiecare data . Cauta un motiv serios sa rezisti si acela sa fii TU pentru ca meriti .

Ai spus ca esti profesoara . Gindeste-te la copiii care se uita la tine ora de ora . daca din ei unul singur iti soarbe cuvintele concentreaza-te la el .te va face sa uiti restul problemelor chiar si numai pt 50 de minute . Iti aduci aminte cum ridica mina sa raspunda? sau cum spun o trasnaie ? eu imi aduc aminte cum ma ascundeam dupa o carte sa nu fiu vazuta (la chimie) Micile bucurii ale vietii se aduna si depasesc tristetile in care ne cufundam noi uneori . Si...desi e toamna si natura cam moare si iti amplifica starea pe care o ai acum, incearca sa te umpli de optimism. Va veni si primavara stii? Si odata cu primavara si ziua mea - din pacate din fericire ? nu stiu si nici nu vreau sa ma gindesc

Lupta ! Meriti ! Nu se stie ce iti va aduce anul 2009 .
si atunci ... sa iti aduci aminte si de mine "


sa nu o uiti pe Oanta..mami.....


uite ce bine ti-a grait ea aici,s-ar putea ca ea sa-ti fi luat "panza" de pe ochi,iar ala mic sa fi fost doar ingerasu'!
Bafta! si asa sa fii toata viata,tu!
Eu asa am fost,si sunt... si pe cuvant daca imi pare rau...
iasomia
Postat pe 16 Noiembrie 2008 13:20
Eu zic sa faci din panza elefantul ala...

Ani de zile m-am ocupat de spectacolele baietilor mei (am talent ce draq sa fac?)

eu eram cu recuzita,costumele...Doamnee! si coseam de mana

panza are un avantaj,se mai intinde..cartonul este rigid!

spor la treaba si elefant reusit!..
iasomia
Postat pe 16 Noiembrie 2008 13:29
adina, e un articol aici pe garbo "il iubesc pentru ca imi face rau" . citeste-l ca e interesant si bine scris.gasesti multe raspunsuri la intrebarile ce ti le pui.se fac acolo referiri la modul in care receptam persoanele care ne fac rau si totusi, le iubim.

te-am inteles inca de la inceput dar asa sunt eu. nu ajut laudand sau plangand alaturi de userul care cere un sfat. nu-l ajut cu nimic asa.il scutur pana vede ca mai sunt si alte cai de a rezolva un conflict interior decat sa caute motivatii in ce a fost si de ce.asta o fac cu userii pe care ii simt ca pot intelege ceva si au destula personalitate ca sa vada ca se poate si altfel

recunosc . sunt dura dar nu rautacioasa. viata mi-a dat aceasta duritate nu asa sunt eu. e ceva dobandit si nu sunt mandra de asta.
vezi, trecem prin tot felul de intamplari, stabilim diverse relatii; unele merita, altele nu. nu putem sti din start daca am facut o alegere buna sau rea. e normal sa luptam, sa incercam a intelege, sa trecem peste multe . dar, cand vedem ca omul in care investim sentimente, incredere si vise isi bate joc, trebuie sa facem intoarceri.

ca suferim, ca simtim pamantul fugind de sub picioarele noastre, asta e altceva. trebuie sa rezistam si sa o luam pe alt drum. spre binele nostru. altfel, ne pierdem aiurea. ai vazut. incercai sa uiti consumand alcool. de ce? merita el asa ceva? meriti tu sa te distrugi, sa te faci de ras? pentru ce?

incerca , daca poti, sa te detasezi putin si sa nu-ti mai pui sufletul pe tava cand iubesti.si, crede-ma ca e mai bine.
si_totusi
Postat pe 16 Noiembrie 2008 13:58
Important este sa un uiti goarna.Cat de mare sunt eu, si nu reusesc sa imit un elefant, cand vorbeste pe strada.

Postat pe 16 Noiembrie 2008 20:15
spui: e barbaul care ma iubeste! dar tu il iubesti??? DOAR ASTA CONTEAZA! nu etnia! tu spui ...este tigan! undeva in subconstientul tau nu te simti mandra de acest lucru, asa pare....incerca sa te descoperi! ..... TE IUBESTE! nu este o relatie implinita daca nu ai aceleasi sentimente fata de el
iluzie
Postat pe 17 Noiembrie 2008 10:31
Nu vorbesc in necunostinta de cauza despre tigani...cititi-mi povestea ca nu a citit-o si vreau sa spun ca in acea poveste am omis sa spun ca el este tigan chiar daca nu am vorbit niciodata despre asta si familia lui nu se considera din asta natie.Dar trebuie sa ai mare grija daca te incurci cu ei...sunt oameni foarte saritori, iar daca ii superi cu vreo ceva sau daca vrei mai tarziu sa te desparti de el...greu scapi.Spun asta pentru ca acum cateva zile m-am hotarar sa-i spun ca vreau sa ma despart si mi-a zis sa dispar de tot din Resita ca daca raman aici o sa am numai probleme si acum mi-e frica sa plec, mi-e frica sa nu merg pe strada si sa ma trezesc ca-mi da cineva in cap...Atat as vrea sa plec...DAR MI-E FRICA!Ce sa fac ?Sa renunt la serviciul meu si sa ma intorc iar in Moldova?Nu doresc nimanui sa treaca prin ce trec eu. de aceea vreau sa spun sa fiti foarte atente cand va incurcati cu oameni ca ei!Va pup!!!!!!!!
eu_butterfly
Postat pe 19 Noiembrie 2008 08:54
poftim!
se pare ca la tigani,gelozia e ereditara.
stati cuminti,nu va incurcati cu ei ca nu mai dormiti nici noaptea daca-i parasiti.
nicoll
Postat pe 19 Noiembrie 2008 09:06
Dar ce, draga Nicoll, trebuie sa-i pazeasca noaptea cineva cand dorm?Sa-si ia bodyguard.

Postat pe 20 Noiembrie 2008 14:02
buna.
ai avut dreptate.
si ati avut cu totii dreptate.
nu poate fi nimic bun la un tigan.
a dezvoltat pt mine o adevarata obsesie si mi-e f greu sa mai scap de el.
double_chock
Postat pe 20 Noiembrie 2008 19:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Copiii intr-o relatie 3 De la: anima 8 Decembrie 2008 09:49
FEMEIA -cea mai artistica fiinta... 48 De la: Ioana007 10 Mai 2009 08:48
diferenta mare de varsta ....problema mare ? 143 De la: scrichy 1 Iulie 2009 22:02
il insel daca ma gandesc la alt barbat cand facem sex? 111 De la: valentino 12 Mai 2009 04:57
l-am inselat, am luat gonoree 33 De la: tutankhamon 12 Februarie 2010 21:33
Setari Cookie-uri