trecutul meu

trecutul meu
Buna.

nu vreau sa intru in grupul feministelor.ma situez undeva la distanta egala de acestea si .......de ..........barbati.Despre ei vorbim intotdeauna cu placere sau reprosandu-le orice, totul!In viata mea a existat un singur barbat memorabil, la care ma raportez intotdeauna cand sfarsesc sau cand incep o alta relatie.El a fost barbatul pe care l-am iubit cel mai mult, nu stiu astazi pentru care motive, dar da, e adevarat, inca nu l-am uitat. A trecut un an, nu mai stiu nimic de el, imi lipseste enorm.Desigur ca barbati au mai fost, de regula scurte aventuri in care am cautat parti din cel pe care l-am adorat si sunt convinsa ca orice femeie careia i-a fost zdrobit sufletul cunoaste situatia. Am experimentat cam tot ce se putea experimenta: barbati mai tineri sau mai in varsta decat mine sau femei, care, la un moment dat , au reusit sa ma intereseze sexual, da, prin toate am trecut, dar bratele lui nu le-am uitat. Si nici caldura..., eu aveam mainile reci. Sinuciderea a fost la un pas de a-mi spune ,, hello!'' si nici astazi nu stiu de ce nu am facut-o, pentru ca teama nu mi-a fost. In fine, nu despre drama mea vreau sa vorbesc, ci despre puterea unui om de a seduce un altul, formand un miraj care nu se stinge in timp, iar barbatul acela, intr-un anume fel ,,barbatul meu" este singur acum, si el a pierdut o mare iubire. Niciodata nu iubesti cu aceeasi putere cu care esti iubit la randul tau, un lant al slabiciunilor umane, greseala si prostie totodata, sau poate doar destin.
Si, chiar, exista destin?
A fost scris ca Sorin sa nu fie al meu, sau........exclusiv alegerea lui...?
Cum e?
Spuneti-mi.
Cat am stat impreuna, nimic nu parea sa ne desparta.
Dar el a fugit ca hotul din vita mea, a doua zi dupa aniversarea lui, cand eu il asteptasem cu o masa festiva si cu cativa prieteni. S-a purtat f rece si adoua zi, pe 31 ianuarie, si-a luat talpasita ca un talhar.
Nu a mai venit acasa si a tinut tel inchis.Cand m-am dus dupa el, mi-a aruncat cheile in zapada.Adica asta a fost tot?
Doar cheile de la casa mea il legau de mine? Nici o explicatie?Nimic?
Inca putin si se implineste un an de la eveniment.Povestea e ingropata, dar pentru ca eu am trait-o si pentru ca pe mine m-a marcat,nu pot sa nu ma gandesc.
E trecutul...., unul dureros,ar trebui sa fac dracului ceva, dar nu pot sa las trecutul.
Ma doare inca.
Ma doare inca trecutul meu.




double_chock
Postat pe 6 Noiembrie 2008 21:30
Las partea introductiva shi ma dau cu parerea:
Poate suferi din cauza k iubirea voastra nu a fost consumata?
Poate tzi-e activata inka curiozitatea unei relatzii potentziale cu El?
Poate a fo' doar un lash?
Poate e mai bine ca nu i-ai spalat ciorapii?
Poate ar trebui sa vb cu el?

Postat pe 7 Noiembrie 2008 01:04
E foarte bine ca te gandesti la trecut dar sa n-o faci prea des,prea intens,depresia e ascunsa in gandurile tale ,tocmai de asta revii si simti trecutul ca si cum ieri s-au intamplat toate...Te simti cumva frustrata si te gandesti ca de ce tocmai tie,de ce nu poti uita,de ce,de ce,de ce!important e ca au trecut,iar trecutul exista tocmai ca sa nu uiti,sa ai o experienta,sa nu repeti greseli care te-au dus catre disperare,avem nevoie sa privim in urma si sa ne gandim cum putea sa ne gasim o stare de bine in prezent,lasa trecutul la locul lui si incearca sa traiesi aici si acum,nu conteaza ce faci atata timp cat simti ca respiri,ca gandesti,ca doresti.Aduna-ti amintirile nagative,nefericite,pune-le deoparte si asculta-ti inima,intreab-o ce isi doreste!O intrebare,draga mea:Esti multumita cu viata ta de acum?si inca una,ce lipseste din ea?o zi placuta sa ai!
nicoll
Postat pe 7 Noiembrie 2008 08:37
nu, nu sunt deloc multumita de viata mea.
ma agat de franturi de sperante si mai caut putin noroc, pt ca eu putere nu mai am.
da, l-am iubit enorm, peste firea omeneasca si mi-a fost f bine langa el. Noi nu am avut probleme, traiam aproape un vis, iar cand a plecat ca un las , am cazut de undeva de sus.noi nu am trecut prin perioada de indoiala, cel putin nu eu.
el aluat demult decizia de a ma parasi, dar nu pot sa inteleg de ce a facut-o atunci, la ziua lui, cand eu eram incurcata rau cu serviciul, facultatea si cu mama in spital.
Ce lipseste vietii mele?
el.
sau macar partea acea minunata care m-a facut sa-l iubesc atat.
el.
el care avea grija de mine.
double_chock
Postat pe 7 Noiembrie 2008 11:45
esti un pic pesimista stand cu un picior in trecut,viata are atatea lucruri pe care inca nu le-ai descoperit inca,noi decidem cum sa ne traim viata asta,ce luam din ea,ce se potriveste felului nostru...Ai sa gasesti doar daca cauti,cauti dragoste ori acel barbat a gasit-o in alta parte,nu e vina nimanui doar modul lui e de condamnat!poate ca trebuie si tu la randul tau sa te desprinzi de amintirea lui si sa-ti gasesti un om care sa te iubeasca,asa cum esti.Acel EL trebuie cautat,doar atat,restul ar trebui sa vina de la sine.N-AI nevoie de sfaturi,le ai in tine de mult,cunosti realitatea si o percepi ca atare doar ca siguranta in tine,in viitor e cam incerta,dar asta e...pana nu incerci nu ai de unde sa cunosti ce-ti ofera viata.un pic de optimism nu ti-ar strica
nicoll
Postat pe 7 Noiembrie 2008 13:05
Da-mi tu de la tine contra cost sau macar cu imprumut, te rog.
Imi plac f m randurile tale.
Si sa iti m spun ceva: nu stiu daca tu ai reusit sa conturezi povestea mea din toate forumurile pe care le-am deschis, dar mi-ai raspuns la obiect si asta inseamna nu numai ca m-ai inteles, ci si ca ai trait, macar partial ceva in genul.
muktumesc.

double_chock
Postat pe 7 Noiembrie 2008 19:14
toate am trecut prin asta(eu aveam 24 de ani),o sa-ti treaca in momentul in care ai sa realizezi ca... este mai mult obsesie(fixatie), decat iubire,in clipa in care vei avea puterea asta..sa descoperi ca ai intrat intrun cerc vicios ( din care vei iesi,pt ca esti fata puternica)o sa te simti vindecata...
adina,dupa cum spui si el sufera,dar sufera dupa alta...mai are sens sa suferi atat?stiu ca am un stil mai abrupt de a va spune ce gandesc,dar viata este prea scurta ,nu-mi place lalaiala..nu am timp..

a! esti tanara ,leac pt dragoste,alta dragoste...

si nu uita o chestie..cea mai misto dragoste este ultima....
iasomia
Postat pe 7 Noiembrie 2008 19:30
si eu tot 24 am
oricum, merci pt tot si pt ca ai retinut numele meu
asta inseamna ca ai trecut cu atentie prin forumurile deschise de mine.
sper sa fie si cum zici......
dar, oare am sa mai pot iubi din nou?
iubirea-iubire!
nu atasament, sau obisnuinta.
chiar?
se va putea?
un altul?
n-as crede.....
double_chock
Postat pe 7 Noiembrie 2008 21:11
povestea am conturat-o dintr-un singur forum,era logic sa realizez prin ce treci,nu de alta,doar ca stiu cum sta treaba cu ceea ce simti tu...iti trebuie curaj...Toti traim cumva intens anumite povesti de dragoste dar cand nu mai e cazul trebuie sa renunti altfel cazi si tot cazi, te saturi,plictisesti,devii acra si cumva insensibila la tot ce exista in jurul tau,mecanic le faci pe toate,toate acestea se petrec in caderea asta...Aveam 23 de ani cand am crezut ca dragostea a intrat pe fagasul inimii mele si mi-au luat 8 ani sa ma desprind de o relatie bolnavicioasa,om de care m-am indragostit,l-am iubit toti anii astia dar cand se intampla sa realizezi ca nu te leaga acel sentiment,ca percepe iubirea altfel....a trebuit sa ma duc,cumva,am facut pasul,greu.Am avut o viata luxurianta,intr-o societate cu asa zisa, cu pretentii,el de altfel cu mai multe pretentii...Ehh,prieteni deloc,parintii nicicum,rubedenii nu,singura prietena mi-a fost depresia,si gandul la moarte imi devenise obisnuinta.Am plecat invartindu-ma cand o alta dragoste inocenta,grijulie s-a aratat la orizont,nu credeam sa mai iubesc,doar ca e minunat sa te simti cu adevarat iubit,sa simti grja celuilalt...Iti doresc draga mea,curaj in viata,asta e tot ce ai nevoie,in rest vad ca te descurci
nicoll
Postat pe 7 Noiembrie 2008 23:24
Nu va inteleg!!!! Pur si simplu nu va inteleg. Cand cineva isi bate joc de sufletul vostru si va jigneste fara motiv voi inca suferiti pentru persoana respectiva si inca dupa un an ramaneti agatate in trecut. Pentru mine e inexplicabil. Ti-a atuncat cheile fara explicatie? Atunci e un porc pentru care nici nu merita sa iti bati capul. Indiferent cu ce ai fi gresit trebuia sa iti spuna. Cata vreme a considerat ca nu meriti nici macar o explicatie inseamna ca nici el nu merita macar sa te gandesti la el. Pacat ca va pierdeti timpul, viata, sufletul cu astfel de anonimi.
Micass
Postat pe 8 Noiembrie 2008 08:31
micass,

vorba fetelor de pe forum"am inceput sa te plac"....

nu cerceta aceste legi, si nu-incerca sa le-ntelegi!


sufletul omului este un labirint obscur,daca ne-am naste invatati am fi scutiti de multa suferinta,dar atunci ce ar fi viata?
un paradis?iti spun eu ca ne-am plictisi in doua zile...

am mai zis-o..cum draq sa stii cand e bine,daca nu stii cum este cand e rau,trebuie sa existe frumos-urat,alb-negru,furtuna-senin,soare-ploaie...alternanta asta ne lumineaza!

sigur ,sunt perioade cand simtim cu disperare nevoia de bine, de frumos... dar in anii astia de viata ,am ajuns la concluzia ca binele vine deseori..daca il meriti..
si eu am nevoie de bine acum!
mi-e atat de greata de ce se intampla in tarisoara asta,atata mizerie,atata nedreptate..
dar nu ma las!
tin steagu' sus!!!!

uite,sunt in stare sa ma aplaud si sigura..in fond,nici nu este greu...
bagati optimism...
iasomia
Postat pe 17 Noiembrie 2008 09:24
fetelor,

daca cioc a povestit "trecutul ei" ,poate ne apuca si pe noi sa avem"amintiri din copilarie"..sau altele



iasomia
Postat pe 17 Noiembrie 2008 09:34
Sunt sigura ca nu avem doar amintiri din copilarie ci si amintiri din prezent....poate multe dintre noi chiar ieri au trecut prin ceva care le-a marcat.Si ieri deja e trecut.Diferenta dintre noi si barbati...ei sunt de pe Marte noi dupa Venus.
oana_ramona
Postat pe 23 Noiembrie 2008 10:30
buna,
si eu am trecut prin asta...aveam 19 ani si brusc nu ne-am mai intalnit...si dupa 2 zile am aflat ca se va insura cu fosta... am suferit enorm ...si desi au trecut....11 ani ...ma mai gandesc doar la faptul cat am fost de proasta ca am suferit ca nici nu merita!!!
Atunci cand mi se spunea "ai sa treci peste asta" mi se parea ca nimeni nu ma intelege,ca nimeni n-a trecut prin ce am trecut eu.
Problema e ca durerea din suflet nu trece niciodata,ci se combina cu alte sentimente si mai este si ...trecerea timpului!
mio78
Postat pe 7 Decembrie 2008 13:17
draga adina, am trecut si eu prin ce treci tu acum,am fost parasita de iubirea vietii mele(asa credeam atunci) si am pierdut timpul gandindu-ma la ce frumos ar fi fost daca ar fi fost.nu e asa crede-ma acum sunt cu iubirea vietii mele adica cu sotul meu care ma respecta si ma iubeste si pe care eu nu il merit.
irina78
Postat pe 8 Decembrie 2008 16:15
trecutul e trecut.tu traiesti in prezent si trebuie sa iti faci planuri de viitor.stii cum e vorba aia sunt desteapta vreau si pot.capul sus pieptul in fata , viata e frumoasa.
irina78
Postat pe 8 Decembrie 2008 16:19
Daca barbatul tau a fost memorabil, sa ne arati si noua unde este placa comemorativa, ca am cautat-o si nu am vazut-o nicaieri.
Ioana007
Postat pe 13 Decembrie 2008 19:47
chiar daca poate s-a mai spus ceea ce voi spune si eu se pare ca uneori cei in cauza ori nu vor sa inteleaga ori ignora sfaturile si...ma intreb deja pt ce au mai spus ceea ce au spus!
daca totul "s-a petrecut"...la ce bun sa mai ocupe timpul prezent ?
consider ca trecutul trebuie sa ramana trecut iar viata are nevoie mereu de...PREZENT!
pt ca...viitorul de cele mai multe ori nu prea stie nimeni ce ne rezerva! deci...hai sa incercam sa traim prezentulprin invatatura din trecut si ochii larg deschisi catre ...viitor!!
suna putin eufemistic dar....consider ca asa trebuie sa fie!
asa ca...fetito!...lasa gandurile din trecut...chiar daca iti aminteste de fascinatia dragostei traite si incearca sa compari cu ceea ce a facut si el atunci cand ar fi trebuit sa-ti explice de ce pleaca si ce anume nu mai vrea cu tine!
poate ca a fost frumos pt tine dar...acest frumos...poate reveni oricand...langa altcineva!!
nu trebuie decat sa-i dai voie sa intre in viata ta!
ori tu...procedand asa cum procedezi acum nu faci decat sa inchizi orice usa si sa te intrebi mai tarziu...unde si de ce ai gresit de nu mai reuseste nimeni sa fie alaturi de tine!!
ar fi bine sa nu lasi sa treaca prea mult timp...pt a te intreba asta!!
asa ca...lasa loc in viata ta...pt a nu ramane singura!!
viata TREBUIE sa mearga inainte chiar daca uneori suntem loviti si cadem...trebuie sa ne ridicam si sa tinem pipet loviturilor. altfel...vom ramane acolo...undeva jos...si va fi mult mai usor sa fim din nou loviti...daca nu ne ridicam de fiecare data!!
e adevarat...poate shcul...e puternic...poate ne doare...dar...nu tre sa ne lamentam la infinit...
viata...e asa cum e...iar voi...cei tineri...abia incepeti s-o cunoasteti.nu-i placut ca...primim si lovituri...dar in viitor..e bine sa invatam sa le tratam cu interes sau...dispret...
totul e ca noi sa reusim sa ne mobilizam de fiecare data cat mai rapid!!
deci...uita ce e urat in viata si cauta sa descoperi ceea ce-ti face placere!
ovidiu42
Postat pe 21 Decembrie 2008 20:22
Multumesc.
sarbatori fericite tuturor,pace in suflet,belsug si dragoste infinita!

cu drag, adina.
double_chock
Postat pe 21 Decembrie 2008 22:36
De la: Micass, la data 2008-11-08 08:31:25Nu va inteleg!!!! Pur si simplu nu va inteleg. Cand cineva isi bate joc de sufletul vostru si va jigneste fara motiv voi inca suferiti pentru persoana respectiva si inca dupa un an ramaneti agatate in trecut. Pentru mine e inexplicabil. Ti-a atuncat cheile fara explicatie? Atunci e un porc pentru care nici nu merita sa iti bati capul. Indiferent cu ce ai fi gresit trebuia sa iti spuna. Cata vreme a considerat ca nu meriti nici macar o explicatie inseamna ca nici el nu merita macar sa te gandesti la el. Pacat ca va pierdeti timpul, viata, sufletul cu astfel de anonimi................
sophia
Postat pe 7 Ianuarie 2009 19:48
Poate l ai inselat cu vreo femeie
klarakla
Postat pe 14 Ianuarie 2009 07:24
se poate ,roata face tac,am iubit asa 6 ani si a-m pierdut timpu degeaba iar acum la sfarsit roata a facut tac iar si cel care plange e el ,viata e scurta ,chiar nu e timp...asa ca nu il pierde si speranta moare ulima (in cazul meu roata lui sa intors tot cu mine)
ddddd
Postat pe 16 Ianuarie 2009 15:41
Traieste in prezent ca viata-i scurta si avem doar UNA.Defineste mai intai identitatea ta sexuala (adica ce-ti doresti:un barbat sau o femeie).Poate acel barbat nu merita dragostea ta sincera ,traita la maxim.Exista un site www.psiholog.ro,unde gasesti asistenta on-line a unui psiholog.Iti face bine,incearca.Viitorul te asteapta!

Postat pe 18 Februarie 2009 23:59
De la: mio78, la data 2008-12-07 13:17:59buna,
si eu am trecut prin asta...aveam 19 ani si brusc nu ne-am mai intalnit...si dupa 2 zile am aflat ca se va insura cu fosta... am suferit enorm ...si desi au trecut....11 ani ...ma mai gandesc doar la faptul cat am fost de proasta ca am suferit ca nici nu merita!!!
Atunci cand mi se spunea "ai sa treci peste asta" mi se parea ca nimeni nu ma intelege,ca nimeni n-a trecut prin ce am trecut eu.
Problema e ca durerea din suflet nu trece niciodata,ci se combina cu alte sentimente si mai este si ...trecerea timpului!


Acum 12 ani trebuia sa ma marit, era aproape totul stabilit. Deodata s-a rupt relatia fara nici o expicatie, fara nici un sens. De fapt e foarte greu de explicat ... dar
... dupa 12 ani, mai exat pe 26 iunie 2009 dimineata la cafea m-am gandit la el "oare ce face, trebuie sa il gasesc". Si am plecat la serviciu cu gandul asta, sa il gasesc (acasa nu mai aveam timp sa intru pe net). Si l-am gasit in Italia( pe google ),i-am lasat un mesaj scurt ca nu mai stiam nimic de el si doamne fereste o fi omul insurat...
Mi-a raspuns pe data de 1 iulie. dupa 2zile m-a intrebat daca mai vrea sa ma marit cu el si am spus da, dupa o saptamana am hotarat ca vreau sa fiu langa el ... si acum am 3 saptamani ( aprox. ) de cand sunt in Italia. Hotararea de a lasa totul in Romania, unde aveam un servici destul de bunisor si un trai indestulat, si sa vin aici unde ma simt total dezorientata, a fost luata in momentul in care am inteles ca cei foarte apropiati mie, printre care si mama mea a fost cei care ne-au despartit.
Trecutul a fost urat cu mii de intrebari fara raspuns.Prezentul e frumos si sper din tot sufletul ca asa va fi si viitorul.
yona
Postat pe 8 Septembrie 2009 00:00
Cred ca fiecare trece prin asa ceva.Prin o dragoste care te marcheaza si din greseala cuiva se destrama...si plangi,suferi,il cauti te deprimi..te gandesti la lucruri pe care pana atunci nu ti le imaginai...stiu cum e.dar eu sunt inca mica...poate peste vreo 12 ani am sa patesc si eu ceva frumos...abia au trecut aproape 2 ani...culmea..eram logodita cu el.Dar varsta prospata si mintea de copil m-au invins pe mine...cea de acum.mi-au umplut ochii de lacrimi amintirile vostre...pentru ca stiu prin ce trec si eu.
omidutu
Postat pe 13 Septembrie 2009 17:26
De la: double_chock, la data 2008-11-07 21:11:40si eu tot 24 am
oricum, merci pt tot si pt ca ai retinut numele meu
asta inseamna ca ai trecut cu atentie prin forumurile deschise de mine.
sper sa fie si cum zici......
dar, oare am sa mai pot iubi din nou?
iubirea-iubire!
nu atasament, sau obisnuinta.
chiar?
se va putea?
un altul?
n-as crede.....




Vei putea iubi...si-nca ce fel.....dar,va fi o altfel de iubire...mult mai profunda,mai plina de maturitate....abia atunci vei simti daruirea .
Nu trebuie sa devii o epava nostalgica...viata-si are cursul ei...atentie la auto/control pt a-ti mentine echilibrul(stii despre ce echilibru vorbesc)Bafta si gand curat!
rosioara61
Postat pe 13 Septembrie 2009 17:35
De la: Ioana007, la data 2008-12-13 19:47:11Daca barbatul tau a fost memorabil, sa ne arati si noua unde este placa comemorativa, ca am cautat-o si nu am vazut-o nicaieri.


Nota 10 pentru afirmatie!
Bravo!
M-ai vindecat!
double_chock
Postat pe 4 Noiembrie 2009 21:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce parere aveti despre o relatieitre un barbat mai tanar si o femeie mai invarsta? 442 De la: cinezee 12 Mai 2009 22:50
Iubitul meu imi vorbeste in continuu de fosta sa prietena 76 De la: AngelGirl 12 Mai 2009 20:41
ca nu stiu unde sa apuc 2 De la: tutankhamon 24 Aprilie 2009 13:02
ce ascunde comportamentul ciudat al unei prietene 64 De la: si_totusi 14 Octombrie 2010 16:10
buna!!! 368 De la: yony 17 Septembrie 2009 20:51
Setari Cookie-uri