cati parteneri sexuali ati avut?

valentino,ceea ce ii scrii tu lui LAFLAME este oarecum acelasi lucru care l-am spus si eu fetelor.nu?chestia cu ce sadesti aia culegi.sa vad daca acum mai sare prometeus sa intrebe de cine te iei. la unele persoane distingi caracterul dupa ceea ce gandesc,si ei pe acest topic afiseaza ceea ce gandesc.LAFLAME ,cred ca ai incercat sa-ti spui off-ul care il ai pe suflet,dar e greu sa gasesti persoana potrivita cu care sa vorbesti.unii avem tentinta de a judeca pe altii fara sa-i cunoastem si fara sa stim cu adevareat problema,uitand ca fiecare are "buba lui in cap"intr-un fel s-au altul.si daca vrei parerea mea,parintii tai au o parte de vina.si eu am copii si daca ar avea vre-o problema ar fi in primul rand rodul timpului meu alaturi de ei.eu ii incurajez sa vb cu mine orice,indiferent daca este o realizare s-au esec.toti gresim,dar important este sa ne dam seama,sa nu recidivam si sa trecem peste acea problema.mult noroc.
mialmi
Postat pe 11 Mai 2009 16:12
De la: mialmi, la data 2009-05-11 16:12:50valentino,ceea ce ii scrii tu lui LAFLAME este oarecum acelasi lucru care l-am spus si eu fetelor.nu?chestia cu ce sadesti aia culegi.sa vad daca acum mai sare prometeus sa intrebe de cine te iei. la unele persoane distingi caracterul dupa ceea ce gandesc,si ei pe acest topic afiseaza ceea ce gandesc.LAFLAME ,cred ca ai incercat sa-ti spui off-ul care il ai pe suflet,dar e greu sa gasesti persoana potrivita cu care sa vorbesti.unii avem tentinta de a judeca pe altii fara sa-i cunoastem si fara sa stim cu adevareat problema,uitand ca fiecare are "buba lui in cap"intr-un fel s-au altul.si daca vrei parerea mea,parintii tai au o parte de vina.si eu am copii si daca ar avea vre-o problema ar fi in primul rand rodul timpului meu alaturi de ei.eu ii incurajez sa vb cu mine orice,indiferent daca este o realizare s-au esec.toti gresim,dar important este sa ne dam seama,sa nu recidivam si sa trecem peste acea problema.mult noroc.

Singurul lucru care ar trebui sa-l stii,e cum sa tii pasul in hora Garbo.Tu ai inceput calcindu-ne pe bombiuri si...ni s-au sifonat nitel...
valentino
Postat pe 12 Mai 2009 17:59
Any , eu cred ca e f greu sa povesteasca cineva cum a procedat intr-o situatie . Fiindca sunt destule detalii care pot fii importante in relatie dintre un parinte si copilul lui.Nu te astepta la retete .

Fii insa foarte atenta la mesajele pe care ti le transmite copilul tau . Uneori parintii sunt atat de prinsi in lista asteptarilor pe care le au de la copiii lor, incat transforma ceea ce ar trebui sa fie o relatie apropiata intr-un sir de reguli( trebuie sa... -nu trebuie sa..).
Daca as fii in locul unui asemenea copil , sincer, mi-ar veni sa ma cam razvratesc si sa fac ce am eu chef pentru ca mi-ar parea viata cam searbada...

E doar un scenariu, din mai multe posibile . Ce vreau eu sa spun, e ca trebuie sa-ncerci sa analizezi cu obiectivitate nu numai comportamentul copilului dar si al tau ca sa gasesti raspunsul bun pentru situatia asta. Fiindca toti parintii isi doresc tot ce e mai bine pentru copii dar nu intotdeauna metodele alese sunt cele mai fericite. Si trebuie sa fii sincera cu tine cand ceva nu merge si sa te adaptezi din mers.
blanca
Postat pe 12 Mai 2009 21:47
De la: valentino, la data 2009-05-12 17:59:15
De la: mialmi, la data 2009-05-11 16:12:50valentino,ceea ce ii scrii tu lui LAFLAME este oarecum acelasi lucru care l-am spus si eu fetelor.nu?chestia cu ce sadesti aia culegi.sa vad daca acum mai sare prometeus sa intrebe de cine te iei. la unele persoane distingi caracterul dupa ceea ce gandesc,si ei pe acest topic afiseaza ceea ce gandesc.LAFLAME ,cred ca ai incercat sa-ti spui off-ul care il ai pe suflet,dar e greu sa gasesti persoana potrivita cu care sa vorbesti.unii avem tentinta de a judeca pe altii fara sa-i cunoastem si fara sa stim cu adevareat problema,uitand ca fiecare are "buba lui in cap"intr-un fel s-au altul.si daca vrei parerea mea,parintii tai au o parte de vina.si eu am copii si daca ar avea vre-o problema ar fi in primul rand rodul timpului meu alaturi de ei.eu ii incurajez sa vb cu mine orice,indiferent daca este o realizare s-au esec.toti gresim,dar important este sa ne dam seama,sa nu recidivam si sa trecem peste acea problema.mult noroc.

Singurul lucru care ar trebui sa-l stii,e cum sa tii pasul in hora Garbo.Tu ai inceput calcindu-ne pe bombiuri si...ni s-au sifonat nitel...


ok,inca odata imi cer scuze daca am derajat(s-au am calcat pe cineva pe bombiuri).dar raman la parerea mea ca ar fi bine sa avem grija pe cat de mult posibil de ceea ce facem.si daca suntem noi prea moderne si libertine sa fim atente cata libertate oferim copiilor nostri si cum inteleg ei libertatea.doamne ajuta.
mialmi
Postat pe 13 Mai 2009 14:42
Valentino, au si parintii vina lor si eu bineinteles. Dar si ca sfat, pentru parinti, ar fi bine sa le explice copiilor cat mai multe lucruri astfel incat sa nu sune a cliseu. Mama imi tot spunea "ca de la prietena la perietena" ce e bine si ce nu, dar le auzeam peste tot asa ca isi pierdusera sensul parca. Cel mai grav lucru ca l-a facut mama mea, a fost ca nu mi-a acordat libertate aproape deloc, multa vreme neputand sa imi dau seama de consecintele faptelor mele pentru ca asa is eu, cu iq-ul mai scazut si trebuie sa dau cu capu' ca sa imi dau seama ce si cum. Nici la gradinitza nu m-a lasat mai mult de 2 luni, si am crescut incuiata in casa, la propriu. Nu am avut voie in copilarie sa fac aproape nimic din ce faceau copii altora la aceeasi varsta. In adolescenta, mai exact la 14 ani am inceput sa fac crize mari si sa incerc sa o trezesc la realitate. Si a fost marea ei greseala ca prin libertate a inteles faptul ca imi doresc un prieten. Practic, ea a insistat sa ies cu un baiat, primul meu prieten cu care, (neaavand amici, gasca, eram tare speriata sa nu supar pe nimeni, poate de aici se trage faza cu greutatea de-a spune nu), la insistentele sale, am incercat sa o fac dar nu am facut-o pana la urma. Eram confuza multa vreme si de acolo...so on. Stiti povestea. Asa ca Any, copilului trebuie sa ii dai suficienta libertate cat sa simta pe pielea lui ce e bine si ce nu, nu atat de multa incat sa se arda.
LaFlame
Postat pe 13 Mai 2009 15:36
[quote name='mialmi' date='2009-05-13 14:42:52'
ok,inca odata imi cer scuze daca am derajat(s-au am calcat pe cineva pe bombiuri).dar raman la parerea mea ca ar fi bine sa avem grija pe cat de mult posibil de ceea ce facem.si daca suntem noi prea moderne si libertine sa fim atente cata libertate oferim copiilor nostri si cum inteleg ei libertatea.doamne ajuta.[/quote]
Conosc multe cazuri unde parintii,prea exigenti,au determinat copiii la acte deplorabile.A interzice fara explicatii mareste curiozitatea.Asprimea singura, nu e metoda educativa,imbinata cu arta comunicarii,da.
valentino
Postat pe 14 Mai 2009 10:58
De la: LaFlame, la data 2009-05-13 15:36:11Valentino, au si parintii vina lor si eu bineinteles. Dar si ca sfat, pentru parinti, ar fi bine sa le explice copiilor cat mai multe lucruri astfel incat sa nu sune a cliseu. Mama imi tot spunea "ca de la prietena la perietena" ce e bine si ce nu, dar le auzeam peste tot asa ca isi pierdusera sensul parca. Cel mai grav lucru ca l-a facut mama mea, a fost ca nu mi-a acordat libertate aproape deloc, multa vreme neputand sa imi dau seama de consecintele faptelor mele pentru ca asa is eu, cu iq-ul mai scazut si trebuie sa dau cu capu' ca sa imi dau seama ce si cum. Nici la gradinitza nu m-a lasat mai mult de 2 luni, si am crescut incuiata in casa, la propriu. Nu am avut voie in copilarie sa fac aproape nimic din ce faceau copii altora la aceeasi varsta. In adolescenta, mai exact la 14 ani am inceput sa fac crize mari si sa incerc sa o trezesc la realitate. Si a fost marea ei greseala ca prin libertate a inteles faptul ca imi doresc un prieten. Practic, ea a insistat sa ies cu un baiat, primul meu prieten cu care, (neaavand amici, gasca, eram tare speriata sa nu supar pe nimeni, poate de aici se trage faza cu greutatea de-a spune nu), la insistentele sale, am incercat sa o fac dar nu am facut-o pana la urma. Eram confuza multa vreme si de acolo...so on. Stiti povestea. Asa ca Any, copilului trebuie sa ii dai suficienta libertate cat sa simta pe pielea lui ce e bine si ce nu, nu atat de multa incat sa se arda.

Fetito,ma bucura faptul ca privesti lucrurile in fata...Ok,daca mama ta a facut aceste greseli,cauta la rindul tau sa nu le repeti.Pina atunci,insa,da-ti o ordonata vieti tale ca si conduita morala Spun asta pt ca te cred in stare.
valentino
Postat pe 14 Mai 2009 11:02
Oh vai!si eu am aj la 16 acum 2 zile in urma unei petreceri unde am baut prea mult...pe toti ne apuca damblaua uneori dar de ce sunt altii asa de interesati de vietile noastre?!...priviti spre occident...lumea e libera..din pacate mentalitatea comunista de a sti tot unde cu cine cum poate ruina vietile noastre sociale..de ce sa purtam eticheta daca avem un nume.nu poti desconsidera pe cineva doar dupa nr de parteneri...in spatele unor "golgateri" de acest fel pot sta pers inteligente,amuzante adevarate carti deschise...trebuie descoperite..in plus..poti gresi odata dar caracterul se modeleaza si tot raul spre bine...cu cat cazi mai tare cu atat mai mult vei dori sa te ridici....
DanaMAD
Postat pe 10 Aprilie 2010 12:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
"Daca nu iti place, pleaca!" 65 De la: garbo001979 25 Mai 2009 12:28
"AI GRIJA CE-TI DORESTI ..PT. CA S-AR PUTEA SA TI SE-NTAMPLE..." 33 De la: reyya 29 Ianuarie 2010 16:06
Cu ce am gresit eu si ce pot sa fac ? 17 De la: prometeus_wife 8 Mai 2009 09:54
,,Mami, divorteaza!"- ,,Caut linistea!"-Divortul nu inseamna liniste 30 De la: guineverre 19 Decembrie 2008 09:18
Virgina la 30 de ani 358 De la: Micass 8 Mai 2009 08:48
Setari Cookie-uri