cati parteneri sexuali ati avut?

Buuun Jacobsul ala tu-i mama lui.Amaroy? N-am auzit.E italiana?
Aemulus
Postat pe 9 Mai 2009 18:33
am observat ceva incrancenare pe mai multe topicuri, sau topice(cum draq le zice?)ce aveti copilasi?

unde exista pareri diferite,exista actiune,unde este actiune, nu exista plictiseala...sa nu transformam micul nostru coltisor (garbo)intr-un cerc exclusivist...cu circuit inchis,lasati si userii noi sa dea din cioc....

daca asa inteleg ei sa-si faca intrarea.. prin critici, e ok,eu de multe ori m-am imprietenit cu oameni care nu dadeau doi bani pe mine in faza initiala,superficiali si grandomani...deh...

si apoi..uneori si criticile sunt bune...depinde,nu se construieste nimic prin unanimitate...
iasomia
Postat pe 9 Mai 2009 18:33
De la: prometeus_wife, la data 2009-05-09 18:28:19de care de-alea de suflet, suflete ? de pahar si inima albastra ? blues-uri de-alea sa-ti tai venele?

fii mai explicit, ca sa stiu cum te abordez...

apropos de abordaj...ma duc repede sa fac o cafea, ca vine pro de la job...

mey!!!...da cu sticla aia...de shampanie...de bord...si aUD YO...CUMVA!!!
ovidiu42
Postat pe 9 Mai 2009 18:38
De la: any35, la data 2009-05-08 21:58:26tocmai pt ca am fata ....ma ingrozeste ce vad pe aici.....Mi-e groaza ,sincer.....si ma tot intreb ce trebuie sa fac ..

Pune-o sa scrie pe Garbo.Dupa ce ai s-o citesti ai sa stii ce sa faci.
valentino
Postat pe 9 Mai 2009 18:40
De la: Mada11C, la data 2009-05-08 15:53:52Adevarul e ca si eu imi fac probleme din cauza asta pentru ca in ultima vreme mi-am mai pierdut din principii datorita alcoolului. S-a intamplat in ultimele 2 saptamani, cu cel mai bun prieten al meu, cu care poate nici nu voi mai fi asa de apropiata, iar apoi, de 1 mai...de ce? Datorita bauturii, bat-o vina! Si uite asa, am sarit de la 6, (si ziceam ca-s multi), la 8...asta la 19 ani doar. Mi-am inceput vita sexualis la 14 ani, de prostie mai mult, si naivitate, cedand datorita slabiciunii si neputintei de-a spune "nu". Dupa ce am avut 2, am stat "pe sec" 2 ani jumate, si mam combinat urmatorul. Cu cativa dintre ei s-a intamplat doar o data, nu ca as fi adepta one-night-stand-urilor, chiar imi displace asa ceva, dar asa s-a nimerit. In ciuda numarului maaaaaaaaaare de masculi pentru varsta mea, (asta in gandirea unora doar, care inca sunt inlantuiti de prejudecati si mai ales de ipocrizie), nu cred ca sunt o femeie usoara. Sau poate sunt dar ma abtin, pentru ca mereu am aspirat la dragoste totala si la o relatie lunga, in care sa imi fie impartasite sentimentele. Pe nicinul din barbatii cu care am fost, nu i-am iubit, si mi-as dori sa dau un reset, dar nu mai pot. Si stiti ceva? Nici nu mai vreau sa ma gandesc la asta, doar ca m-am cam tulburat cand am vazut forumul acesta si mai ales reactiile stupide ale unora, care se dau mari puritane, judecand in stanga si dreapta. Decat sa fiu o ipocrita si sa sustin lucruri pe care nici eu nu le cred, si sa imi pice falca la auzul sau ma rog, vazul unor chestii de genul acesta, mai bine imi accept situatia si caut in profunzime ceea ce le caracterizeaza mai bine pe acele femei, si mai ales pe mine. Blamati-ma!


Papusica sint doua vorbe: ,,la trecutu-ti mare mare viitor" si cealalta: ,,inceputu-i promitator,sfirsitu-i...TRAGIC".
valentino
Postat pe 9 Mai 2009 18:49
buna ,la toata lumea!..se pare ca s-a comentat mult pe aici....si am nij raspunsuri de dat...
any35
Postat pe 9 Mai 2009 18:54
De la: any35, la data 2009-05-09 18:54:36 buna ,la toata lumea!..se pare ca s-a comentat mult pe aici....si am nij raspunsuri de dat...

Toarna,nu ne tine sub tensiune...
valentino
Postat pe 9 Mai 2009 18:56
De la: micabis, la data 2009-05-09 02:30:05Ia spune tu Any35, citi ani are fetita ta de-ti faci griji? Ca tu esti tinerica, deci si copila ta cred ca e micuta, nu? Cit sa aiba 10 poate 11 ani, nu?
fetita mea are 12 ani la iarna....,e inca mica, dar deja ii place sa se gateasca .....sa fie placuta de cei din jur...cred ca ...incepe ...calvarul meu....
any35
Postat pe 9 Mai 2009 19:00
De la: valentino, la data 2009-05-09 18:56:37
De la: any35, la data 2009-05-09 18:54:36 buna ,la toata lumea!..se pare ca s-a comentat mult pe aici....si am nij raspunsuri de dat...

Toarna,nu ne tine sub tensiune...
ce tensiune? nu am o poveste de spus.....
any35
Postat pe 9 Mai 2009 19:03
De la: any35, la data 2009-05-09 19:00:39
De la: micabis, la data 2009-05-09 02:30:05Ia spune tu Any35, citi ani are fetita ta de-ti faci griji? Ca tu esti tinerica, deci si copila ta cred ca e micuta, nu? Cit sa aiba 10 poate 11 ani, nu?
fetita mea are 12 ani la iarna....,e inca mica, dar deja ii place sa se gateasca .....sa fie placuta de cei din jur...cred ca ...incepe ...calvarul meu....

Stii povestea cu drobul de sare?.Nu face aceeasi greseala.E normal sa se skimbe,anormal ar fi sa ramina la fel si la 18 ani ca la 8.Tu trebuie sa te faci prietena ei cea mai buna.Nu sa o controlezi sau sa o manipulezi,ci sa o ajuti sa prinda strada buna...lasindu-i LIBERTATEA sa aleaga.
valentino
Postat pe 9 Mai 2009 19:05
De la: prometeus_wife, la data 2009-05-09 09:04:29mai any...nu stiu cati ani are fetitza ta, dar eu cred ca daca reusesti sa ai o relatie in care comunicati, nu ai de ce sa-ti faci griji

stiu ca se discuta mult despre "copiii din ziua de azi"...dar eu cred ca acesti copii sunt ceea ce vor parintii sa fie

eu vorbesc din perspectiva unei mame de fata...toti ne confruntam cu o anumita perioada "rebela" in viata copiilor nostrii, perioada in care ei contesta autoritatea parintilor, au impresia ca sunt neintelesi, etc...

ideea este sa fii apropiat de copilul tau, sa stie ca poate avea incredere in tine sa iti povesteasca ce se intampla in viata lui, sa nu ii fie frica de reacria pe care tu ca parinte o poti avea...

ca un exemplu...eu am discutat cu fiica mea foarte devreme despre ce inseamna sexul...cred ca avea 12 ani...desigur , pe intelesul ei, si cu anumite nuante

si pe la 14, 15 ani, i-am explicat ca o relatie sexuala presupune maturitate, si in primul rand responsabilitate...ca nu e ca o haina pe care e curioasa sa o probeze...

stiu din experienta unor prietene ca situatia poate derapa foarte usor. dar eu cred ca asta se intampla doar in momentul in care nu esti atent la copilul tau, din lipsa de timp, din superficialitate...

si inca ceva, tot din experienta mea, si care la mine a dat rezultate...nu incerca sa iti impui punctul de vedere cu forta calitatii tale de parinte. nu ii spune: faci asa cum am zis eu pentru ca eu stiu mai bine.

incearca sa argumentezi de ce nu e bine acel lucru. nu ii spune niciodata: eu te-am facut, eu te omor...copiii inteleg din asta ca sunt un fel de propietate personala a parintilor

incearca sa ii oferi un fel de libertate controlata, cu anturajul verificat la sange...

cam asta ar fii, in mare
copiii din ziua de azi vor sa se maturizeze prea repede,mult prea repede.....Recunosc ca nu am vrbit cu ea despre sex.....inca nu pot Daca ii repet des cv sunt vorbele ca noi am fost ca ea ,dar ea ca noi nu.....spunandu-i mereu sa nu ne minta si sa ne spuna totul...dar ...se ascunde,daa ...descoper ca se ascunde ...E foarte energica si cauta sa copie o domnisoara care e mai mare ca ea...Discut cu ea ,mai dormim amandoua ,si atunci imi mai sp din "secrete"....Am mai citit pe alte topicuri cum sau cand trebuie sa vrb cu copii despre sex....se vrbeste mult despre carti... si care mai e rolul parintelui care sustine sus si tare ca stie sa-l educe... dandu-i sa citeasca carti despre sex?ok ...e simplu asa...Asa pot si eu....Asa am invatat si eu la timpul meu fara sa astept sa-mi zica mama,pt ca muream de rusine...si eu si ea.......Referitor la verificatul anturajului....e verificat la sange,si tocmai din cauza asta ne certam....
any35
Postat pe 9 Mai 2009 19:31
De la: valentino, la data 2009-05-09 19:05:37
De la: any35, la data 2009-05-09 19:00:39
De la: micabis, la data 2009-05-09 02:30:05Ia spune tu Any35, citi ani are fetita ta de-ti faci griji? Ca tu esti tinerica, deci si copila ta cred ca e micuta, nu? Cit sa aiba 10 poate 11 ani, nu?
fetita mea are 12 ani la iarna....,e inca mica, dar deja ii place sa se gateasca .....sa fie placuta de cei din jur...cred ca ...incepe ...calvarul meu....

Stii povestea cu drobul de sare?.Nu face aceeasi greseala.E normal sa se skimbe,anormal ar fi sa ramina la fel si la 18 ani ca la 8.Tu trebuie sa te faci prietena ei cea mai buna.Nu sa o controlezi sau sa o manipulezi,ci sa o ajuti sa prinda strada buna...lasindu-i LIBERTATEA sa aleaga.
nu-s Pacala!normal ca vreau sa fiu prietena ei cea mai buna...incerc s-o ajut sa prinda....strada cea buna,cum zici u....dar nu prea am cum...Nu degeaba ma alarmez.....poate am motive....
any35
Postat pe 9 Mai 2009 19:40
De la: Mada11C, la data 2009-05-09 15:56:04Pentru any35, :)) Parintii...sunt intelectuali si au avut sa zicem grija sa ma educe dar nu intr-un mod sanatos in legatura cu sexul, acesta fiind un subiect tabu, deci am aflat singurica ce si cum. Din punct de vedere teoretic, ca citeam prin reviste. Si nu au avut vina pentru ceea ce am facut eu, decat daca ne apucam sa intram in detalii si sa ajungem in strafundurile psihologiei, ceea ce e mult prea greu. Cat despre copii, cred ca suntem in secolul 21 si sunt metode destule de-a evita chestiile astea. Cat despre alcool, a trebuit sa mi se intample ceea ce era mai rau, ca sa invat sa ma feresc de el, pentru ca daca nu as fi baut atunci, nu se intampla asta.
mor.... DC crezi ca parintii tai nu te-au educat intr-un mod sanatos in legatura cu sexul?Ai invatat TEORETIC din reviste....dar cum altfel vroiai sa inveti?Ce ai asteptat sa-ti spuna ei?Te-ai saturat de teorie si ...scuza-ma ...ai invatat apoi ...practic.....si ...din cauza parintilor?Ce ti s-a intamplat atat de rau de ai invatat sa te feresti de alcool? Daca tot ai inceput continua pana la sfarsit....Inca cv....bine ca cunosti metodele de a evita sa se intample sa ramai insarcinata ....sunt destule care mai raman insarcinate chiar daca suntem in sec 21...Chiar acu trece pe strada o "domnisoara "care...parea ..documentata...si e in luna a 8 a cred si... vine de la liceu.....
any35
Postat pe 9 Mai 2009 20:04
Tu stii mai bine decit mine care-s motivele...Spuneam si altei fete p-aci: copilul trebuie sa te simta prieten,povesteste-i tu din copilaria si tadolescenta ta,asa o faci sa vada ca si tu ai fost ca ea.Stati de povesti de lucruri marunte,fa-ti timp sa o asculti,kiar banalitati spunindu-ti...Noua,ca adulti,nu numai ca ne e timpul scurt,dar vrem ca si ei,copii,sa gindeasca ca noi imediat.Stii,intelepciunea,rabdarea parintilor,face educatia aleasa a copiilor.
valentino
Postat pe 9 Mai 2009 20:11
De la: valentino, la data 2009-05-09 20:11:46Tu stii mai bine decit mine care-s motivele...Spuneam si altei fete p-aci: copilul trebuie sa te simta prieten,povesteste-i tu din copilaria si tadolescenta ta,asa o faci sa vada ca si tu ai fost ca ea.Stati de povesti de lucruri marunte,fa-ti timp sa o asculti,kiar banalitati spunindu-ti...Noua,ca adulti,nu numai ca ne e timpul scurt,dar vrem ca si ei,copii,sa gindeasca ca noi imediat.Stii,intelepciunea,rabdarea parintilor,face educatia aleasa a copiilor.
copilaria mea nu se potriveste deloc cu a ei...I-am povestit-o...Tare as vrea sa semene cu mn...Tare as vrea sa gandeasca ca mn cand eram adolescenta...Aveam parintii ff severi,imi placea si mie sa ma distrez...sa ma lase cu prietenii ...slabe sanse.....ma confundam in carti citind ff mult linistindu-ma, neavand incotro...ERAM CIUDOASA...zicand ca eu nu voi fi asa ....Acum.....am ajuns mama ...si ma port la fel... aproape ,dar numai pt ca e prea mica sa o las sa faca ce vrea... E prea mica si are personalitate...
any35
Postat pe 9 Mai 2009 20:30
deja vorbim prea mult despre acest subiect ....nu e locul lui aici...
any35
Postat pe 9 Mai 2009 20:33
buna seara.prometeus,nu pun pe nimeni la zid...nu este poza mea si nici a fiicei mele,este o poza data de garbo....am voie sa-mi spun parerea,si asta fac.nu tin lectii de morala,dar am voie sa fiu bulversata de ceea ce este in jur,pentru ca in lumea asta cresc copii nostrii.cum spuneam si eu am gresit si m-am maritat la 16 ani si 8 luni,dar asta nu insemna ca trebuie sa capat experienta cu alti barbati.nu?acum sunt alte menttalitati si ai voie sa faci tot ce-i rau.fiecare sa faca numai ce vrea ,desigur,eu nu impun nimic la nimeni,spuneam numai sa aiba grija de ele.gresesc cumva?eu nu vorbesc din telenovele,crede-ma si nici nu sunt lup moralist,spun din suflet ca am trecut prin viata cat de cat.imi pare rau daca am fost dura s-au fara sa vreau am atins moral pe cineva.
mialmi
Postat pe 9 Mai 2009 20:45
nu stiu pe cine ai atins moral, draga...
wife_de_zmeu
Postat pe 9 Mai 2009 20:49
poate pe ce-i ce m-au criticat.si ca fapt divers ...o perversa a scris prostia asta pe topic in octombrie 2008 si noi raspundem la provocari....probabil ea se amuza.
mialmi
Postat pe 9 Mai 2009 20:55
VORBA MULTA SARACIA OMULUI
scrichy
Postat pe 9 Mai 2009 21:01
dap... ce-ar fi sa intram pe forum si sa ne uitam numa' la poze?... ne-am imbogati cu totii, macar sufleteste... he,he,he...
zambil
Postat pe 9 Mai 2009 21:05
Any, ia pune tu niste poze cu fetita ta de 11 1/2 ani sa ne dam si noi cu parerea daca trebuie sa-ti faci griji sau nu.Dupa privire cunosti un copil la virsta asta.
Sunt off topic, stiu dar am asa un sentiment ca o cunosc pe Any de undeva.Cred ca ar trebui sa facem privata conv. noastra, nu?
Aemulus
Postat pe 10 Mai 2009 03:00
De la: micabis, la data 2009-05-10 03:00:50Any, ia pune tu niste poze cu fetita ta de 11 1/2 ani sa ne dam si noi cu parerea daca trebuie sa-ti faci griji sau nu.Dupa privire cunosti un copil la virsta asta.
Sunt off topic, stiu dar am asa un sentiment ca o cunosc pe Any de undeva.Cred ca ar trebui sa facem privata conv. noastra, nu?
...nu am nimic impotriva sa vorbim privat ,chiar imi face placere!O zi placuta va doresc la toti,cum imi doresc si mie.. .
any35
Postat pe 10 Mai 2009 07:45
Any, eu ti-am scris dar tu nu mi-ai raspuns.mai, mai mai ce fata de Galati esti tu?
Aemulus
Postat pe 10 Mai 2009 08:00
any...am mai zis eu odata ca tonul face muzica...

eu nu sunt in masura sa dau sfaturi altui parinte, poate doar sa povestesc cum am procedat eu cu copilul meu...

incearca sa nu subliniezi permanent ca tu ai fost ca ea dar ea mai are pana e ca tine...de maturitate vorbesc

niciun copil nu vrea sa auda asta...il face sa se simta brusc in defensiva. eu, de cate ori eram tentata sa derapez cu severitatea excesiva, imi aminteam ce gandeam eu la varsta cand facea mama dresura de circ cu mine. si in loc sa ma comport ca mama mea, am ales sa ma port altfel.

nu stiu cum functioneaza la alti parinti reteta comunicarii, dar stiu ca la mine si fiica mea a mers. am trecut prin perioada adolescentei foarte lin, fara convulsii foarte mari. am stiut ce se intampla cu ea, ce simte, ce-si doreste, ce gandeste, si in felul asta, am putut sa previn orice tentativa de deraiere.

si sa stii ca si acum, imi povesteste tot ce se intampla in viata ei, chiar daca are 25 de ani. stie ca eu ii sunt cea mai buna prietena, si ca indiferent ce va face, eu am sa fiu langa ea. increderea pe care copilul nostru o capata in noi nu e ceva ce se ofera cu usurinta.

cu o severitate excesiva, sau cu jena de a discuta anumite subiecte, nu cred ca se reuseste prea mult.

si inca ceva, foarte important...nu te astepta ca fiica ta sa aiba aceeasi maturitate ca si tine, pentru ca e clar ca nu o are. impune-ti regulile tale, dar de fiecare data argumenteaza pentru ce doresti sa respecte acele reguli.
wife_de_zmeu
Postat pe 10 Mai 2009 09:29
De la: micabis, la data 2009-05-10 08:00:34Any, eu ti-am scris dar tu nu mi-ai raspuns.mai, mai mai ce fata de Galati esti tu?
scz micabis...am intrat un pic dimineata ,apoi am iesit ,la fel si acum am intrat doar putin si ti-am raspuns! deci nu-s aceeasi persoana...
any35
Postat pe 10 Mai 2009 12:16
Pentru cei care s-au legat de ce-am zis eu de parintii mei, cred ca am mentionat clar ca nu ii invinuiesc de ce am facut eu. Si imi asum responsabilitatea, chiar daca atunci cand voi fi cu "acela" (in caz ca va veni), nu ii voi relata tot, dar pe topicul asta am vrut sa zic, poate sa ma descarc si sa observ ca prejudecatile inca sunt in top!
LaFlame
Postat pe 10 Mai 2009 16:25
Este foarte greu sa scapi de prejudecati.Ideea este ca anumite secrete de inima trebuiesc pastrate departe de noi ceilalti.
Ioana007
Postat pe 10 Mai 2009 16:44
De la: LaFlame, la data 2009-05-10 16:25:36Pentru cei care s-au legat de ce-am zis eu de parintii mei, cred ca am mentionat clar ca nu ii invinuiesc de ce am facut eu. Si imi asum responsabilitatea, chiar daca atunci cand voi fi cu "acela" (in caz ca va veni), nu ii voi relata tot, dar pe topicul asta am vrut sa zic, poate sa ma descarc si sa observ ca prejudecatile inca sunt in top!


Ca tu parintilor nu le atribui nici o responsabilitate,e un gest nobil.Asta nu inseamna ca kiar nu au.Dar e limitata si ca dimensiune si in timp.De ceva vreme,responsabilitatea faptelor tale,iti apartine.Stii de cind???,de atunci cind ai trintit nervoasa usa si ai tipat: stiu ce fac,sint majora si RESPONSABILA.Acum intrebarea,daca tot veni vorba,e: ce-ti doresti tu de la viata???Nu uita ca semintele puse primavara in pamint,aduc toamna rod...fie spini,fie griu...baga de seama cum iti asterni viitorul...
valentino
Postat pe 10 Mai 2009 18:04
De la: prometeus_wife, la data 2009-05-10 09:29:39any...am mai zis eu odata ca tonul face muzica...

eu nu sunt in masura sa dau sfaturi altui parinte, poate doar sa povestesc cum am procedat eu cu copilul meu...

incearca sa nu subliniezi permanent ca tu ai fost ca ea dar ea mai are pana e ca tine...de maturitate vorbesc

niciun copil nu vrea sa auda asta...il face sa se simta brusc in defensiva. eu, de cate ori eram tentata sa derapez cu severitatea excesiva, imi aminteam ce gandeam eu la varsta cand facea mama dresura de circ cu mine. si in loc sa ma comport ca mama mea, am ales sa ma port altfel.

nu stiu cum functioneaza la alti parinti reteta comunicarii, dar stiu ca la mine si fiica mea a mers. am trecut prin perioada adolescentei foarte lin, fara convulsii foarte mari. am stiut ce se intampla cu ea, ce simte, ce-si doreste, ce gandeste, si in felul asta, am putut sa previn orice tentativa de deraiere.

si sa stii ca si acum, imi povesteste tot ce se intampla in viata ei, chiar daca are 25 de ani. stie ca eu ii sunt cea mai buna prietena, si ca indiferent ce va face, eu am sa fiu langa ea. increderea pe care copilul nostru o capata in noi nu e ceva ce se ofera cu usurinta.

cu o severitate excesiva, sau cu jena de a discuta anumite subiecte, nu cred ca se reuseste prea mult.

si inca ceva, foarte important...nu te astepta ca fiica ta sa aiba aceeasi maturitate ca si tine, pentru ca e clar ca nu o are. impune-ti regulile tale, dar de fiecare data argumenteaza pentru ce doresti sa respecte acele reguli.
Ai dreptate ....tonul face muzica...dar ma supara rau ....ii explic dc nu trebuie aia sau aialalta...dar tot suparata pe mn este...Daca nu i-as atrage atentia niciodata ca treb sa invete inainte sa se joace ...ca treb sa manance ..ca treb sa doarma la oara cutare , ca trebuie sa ....off multe chestii din astea marunte...as fi mama cea mai buna...O sa spuneneti ca dc spun trebuie mereu,sp si dc trebuie si vede si ea doar ,dar ...uita repede.Trebuie sa ma fac ca nu vad cf ea ,sa nu-i sp niciodata sa invete...ca sa nu se mai uite urat la mn,dar nu pot,nu o las....Am luat-o in toate modurile si cu frumosul si cu ...cearta...descopar ca nu stie cum sa se comporte....ii spun ...nu-i place ... sau nu vrea....E inca copila ,nu e ca alta fata de 13 ani care am citit pe aici ca merge de la scoala in baruri ,in cluburi...NUU ,asa cv nu!!DAA, aveti dreptate sfaturi nu se pot da....se pot spune doar modurile cum a procedat fiecare parinte si acum este multumit de copilul lui,dar depinde fff mult de temperamentul fiecarui copil sau a fiecarui parinte...Mmmulta rabdare trebuie,stiu....Nu-mi este frica decat ca o sa se ascunda de mn si nu o sa putem comunica cand v-a veni vremea aia....si voi fi condamnata poate ....A mai sp cnv sa nu fac ca in povestea aia cu drobul de sare...Nu fac asa ....doar ma gandesc la viitorul nostru de fiica si mama ...si imi este frica.Am continuat acest subiect, aici ,pt ca am vazut ca ....am atras atentia ...nuj daca buna sau rea o zi buna!
any35
Postat pe 11 Mai 2009 15:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
as vrea sa ascult parerea domnilor... 320 De la: Ioana007 1 Mai 2009 09:03
Copilul altuia sa devina copilul lui? 7 De la: garbo001220 10 Mai 2009 17:17
vreau sa inchiriez garsoniera in zona Doamna Ghica..... 1 De la: garbo164273 18 Septembrie 2010 10:41
Oferta Speciala 1 De la: macarena 10 Octombrie 2008 22:20
amicitie sau altceva? 24 De la: Clm 23 Februarie 2009 19:29
Setari Cookie-uri