ce parere aveti despre o relatieitre un barbat mai tanar si o femeie mai invarsta?

@si_totusi...Stiu ca nu a fost o referire la o situatie anume. Si am inteles ca ai raportat la tine. Asta facem toti, de fapt, cautam "retete", raportand situatiile la noi. Partea frumoasa, e ca fiecare reactioneaza diferit in aceeasi situatie. Asta ne face de fapt unici, nu? Altfel, lumea ar fi un loc teribil de plictisitor...Toti avem in noi un strop de dumnezeire si asta ne salveaza de banalitate...

Toate cele bune...
prometeus_969
Postat pe 31 Decembrie 2008 11:38
"Toti avem in noi un strop de dumnezeire si asta ne salveaza de banalitate..."
Si eu care credeam ca lucrurile stau tocmai...invers.Acesta nu este insa un motiv, sa trageti in pianist.
Ioana007
Postat pe 1 Ianuarie 2009 19:27

Ioana scumpo, sunt fascinata de modul in care iti exprimi tu opiniile...!!! Sunt convinsa ca pe undeva pe acolo, exista si o logica in ceea ce spui, dar nu am reusit inca sa o gasesc. Dar tu nu te preocupa, da-i inainte...Paguba noastra, a astora de nu pricepem nimic.... !!!
Ella34
Postat pe 2 Ianuarie 2009 15:17
Hi...hi...
prometeus_969
Postat pe 2 Ianuarie 2009 15:23
Eu sunt cu un baiat ce e mai mic ca mine dar nu stiu cu cat deoarece nu vrea sa-mi spuna varsta ... Am incercat cu tot felul de intrebari dar e foarte bine pus in garda! Vreau si eu sa stiu ce varsta are... Am crezut ca este mai mare ca mine si acum o luna i-am spus ce varsta am eu si nu vrea sa imi spuna varsta lui.
Voi ce credeti?
dafffne
Postat pe 2 Ianuarie 2009 17:23
Exista capcane usoare spre care poti sa-l impingi, ca sa afli varsta.Cand este mai cald, poti sa-l trimiti la colt sa cumpere un pachet de tigari.Sau, intreaba-l pe unul dintre prietenii lui, cati ani are, si spune-i surprinsa ca erai convinsa ca prietenul tau este mai mare ca el(sau mai mic.)Si sa vezi cum o sa-ti explice, fara sa-si dea seama ce ai urmarit tu de fapt.
Ioana007
Postat pe 2 Ianuarie 2009 17:32
care e problema ca "el tot va pleca"? ...iti garanteaza cineva ca un barbat mai in varsta cu 10 ani va imbatrani langa tine doar ptr ca e mai batran? in schimb poti sa intelegi ca o relatie dintre o femeie mai matura si un barbat mai tanar e ok doar ptr ca ea a trecut de varsta "fitelor" si este mai intelegatoare! eu am fost casatorita cu un barbat de aceeasi varsta cu mine si la fel de nematurizat si de "cu capul in nori" ca si mine! si dupa 13 ani de casnicie am divortzat si el este acum cu o femeie mai invarsta decat el cu 4 ani si ea divortzata! ( poate fi cineva atat de ingust la minte sa nu inteleaga ca cealata persoana are dreptul sa iubeasca pe altcineva??? e obligat cumva barbatul de o bucata de hartie sa te iubeasca cum esti si cum vei deveni indiferent de gusturile sale?!!! e la fel si cu femeia ! daca nu mai corespunde unul pentru celalat si daca nu se poate trece peste o perioada de asteptare...atunci mai bine se despart oamenii civilizat! )si mai cred ca depinde de persoana, femeie sau barbat, daca e inebunita dupa diversitate sau se plictiseste repede, mai devreme sau mai tarziu va cauta "altceva"...eu sincer, nu as vrea sa fiu un barbat tanar si sa am o relatie cu tanara care eram...mofturile nu se mai terminau si nici prea multa intelegere nu manifestam!...poate alte tinere sunt gata "perfecte" eu insa nu am fost. am avut nevoie de experienta de viatza ca sa ma maturizez! si nu regret acest divortz! in sensul ca ajunsesem intr-un punct in care cea mai buna solutie a fost divortul! asta nu inseamna ca nu ma voi casatori din nou ! la om e fantastica puterea de a spera in ciuda experientei si a evidentelor! si asta e defapt puterea noastra in lupta cu destinul!!daca speram capatam curaj si asa ne schimbam ceea ce ar fi "predestinat",...deci indrazniti sa iubiti si lasati ca o stupizenie de "oricum peste 10 ani o sa te paraseasca pentru alta mai tanara" sa va stea in cale!!! poate el o sa traiasca 9 ani si nu o sa mai apuce sa caute alta femeie!!!!!e si asta un punct de vedere, si poate ca e si realist!!indrazniti sa va construiti viatza ca fericirea depinde doar de noi !
catastoica72
Postat pe 3 Ianuarie 2009 10:13
adica, la mofturile tale, nu-ti trebuia unul tanar ci, unul mai in varsta.urmand logica propusa, femeia tanara sa fie cu cel mai in varsta si viceversa .

daca femeia e mai coapta, atunci barbatul tinerel ere numai de castigat. iar povestea cu " peste 10 ani te va insela" chiar ca e o stupizenie. numai ca, ar fi o conditie aici , necesara si suficienta: sa promita ca in loc de 10 ,va trai numai 9 ani. asa da. merita incercat
si_totusi
Postat pe 3 Ianuarie 2009 10:31
@si_totusi...cred ca vroia sa spuna ca nu exista retete in dragoste si nici chestii batute in cuie, dar s-a pierdut in detalii
prometeus_969
Postat pe 3 Ianuarie 2009 12:04
De la: Ioana007, la data 2009-01-02 17:32:45Exista capcane usoare spre care poti sa-l impingi, ca sa afli varsta.Cand este mai cald, poti sa-l trimiti la colt sa cumpere un pachet de tigari.Sau, intreaba-l pe unul dintre prietenii lui, cati ani are, si spune-i surprinsa ca erai convinsa ca prietenul tau este mai mare ca el(sau mai mic.)Si sa vezi cum o sa-ti explice, fara sa-si dea seama ce ai urmarit tu de fapt.


Faza asta mi-a facut-o el... eu credeam ca are vreo 30 de ani si m-a intrebat ce varsta cred eu ca are un prieten de-al lui.Eu i-am spus ca are 25 si el mi-a raspuns ca are 29 si ca e mai mare ca el..
Am incercat sa-l fac sa-mi arate permisul dar nu a tinut a cotit-o in stil grandios. Si el intra in contact cu multe persoane ca mine si are papagal ca mine asa ca ce sa fac si el gandeste ca mine 13 lucruri deodata.

Altceva ce sa incerc... ca am impresia ca e mai mic ca mine si stie ca io nu vreau sa am deaface cu baieti mai mici... iar prietenii lui sunt pusi in garda. Mi-am dat seama cand povestream io ca s-a dat un pusti de vreo 20 de ani la mine si un prieten de-al lui si-a schimbat fata si a devenit f serios.
dafffne
Postat pe 3 Ianuarie 2009 20:13
Off..! Dafffne scumpo, tare complicata poveste .mai ales ca la mijloc sunt si doi papagali...
Dar, stai linistita! Ceva imi spune ca, va gasi Ioana o solutie si pentru problema asta....,
Te pup Ioana !!!
Ella34
Postat pe 3 Ianuarie 2009 22:18
Lasati-ma sa ma gandesc, si am sa fac eu de-o vraja, sa ma pomeneasca.
Ioana007
Postat pe 4 Ianuarie 2009 15:32
Citesc si nu-mi vine sa cred.....ca puteti gandi asa! la "prometeus_969", fara sa-l jignesc, doamne fereste, nici nu pot sa ma astept la altceva, este foarte, foarte tanar, nici nu stie bine cu ce se manaca viata, dar la voi fetelor Ella74, catastoica72? Nu mai sunteti niste pustoaice si poate stiti bine, pe pielea voastra, ca moda vine si se duce............Or fi la mare moda relatiile de acest tip dar nu aduce nimic bun. Ce vreau sa spun prin asta? Pai nu poti intemeia o familie, nu poti trai pana la adanci batraneti cu cineva care nu este pe aceeasi lungime de unda cu tine, cu aceleasi preocupari, cu aceleasi asteptari imediate! Din ce ati scris voi sa preocupa doar clipa, in fond este strict problema voastra. Numai bine
lilico
Postat pe 5 Ianuarie 2009 10:59
ctina, iti inteleg reactia, pt. ca si eu gandeam la fel pana in urma cu 2 ani. Ce usor si frumos e sa te scalzi in teorie si sa faci pe moralistul, atata vreme cat nu te-ai aflat nici macar o clipa in aceasta situatie.....!
Crede-ma, perspectivele se schimba radical atunci cand traiesti aceasta experienta. Si, te inseli amarnic... nu e vorba de moda, e vorba de IUBIRE!
E vorba de sentimentul acela divin pe care il cautam toata viata, dar din pacate, putini dintre noi se dovedesc norocosi...! Foarte multi, traiesc o viata, fara sa-l cunoasca.
Iubirea adevarata e rara. Ea nu tine cont de timp si spatiu, de varsta, rasa si statut social! Stiu ca suna a cliseu, dar e cat se poate de adevarat.
Atunci cand apare in vita ta, trebuie sa-i deschizi usa si sa o primesti cu bratele deschise, sub orice forma s-ar prezenta si oricat ar dura.
Nu va grabiti sa aruncati cu pietre...nu in iubire! Sunt atatea alte lucruri pe care ar trebui sa le respingem...dar nu si iubirea! Ar fi pacat!
Si permite-mi o sugestie: incearca sa-l cunosti pe prometeus...vei avea o surpriza deosebita!
Ella34
Postat pe 5 Ianuarie 2009 11:35
@ctina...cumva...ma asteptam la asemenea reactii. Dar daca sunt tanar, nu inseamna ca nu stiu cu ce se mananca viata. Eu sunt unul dintre copiii aia care nu a avut copilarie. Am inceput sa muncesc de la 13 ani, sapand santuri. Asa m-am intretinut in liceu. Si asa am terminat si facultatea de jurnalism. Crezi ca doar batranii inteleg viata? Cine zice ca daca esti batran, neaparat esti si intelept, si ti-ai trait viata frumos? Asa cum a spus si buna mea prietena Ella, iubirea , atunci cand ai norocul sa o intalnesti, te defineste. Asa cum am mai spus, nu exista retete in dragoste. Eu am ales sa fiu fericit langa cineva care ma iubeste si ma cunoaste mai mult decat ma cunosc eu. Si, cu siguranta, mai mult de cat ma cunosc ceilalti, care ar fi trebuit sa imi fie aproape. Nu sunt atat de prost incat sa dau cu piciorul la singura sansa pe care mi-a oferit-o cineva, doar pentru ca intamplator s-a nascut cu 20 de ani mai devreme decat mine.
Ca sa-l citez pe Kalil Gibran...Cnd Iubirea v face semn, urmai i ndemnul,
Chiar dac drumurile-i sunt grele i prpstioase,
i cnd aripile-i v cuprind, supunei v ei,
Chiar dac sabia ascuns n penaju-i v-ar putea rni,
Iar dac vocea-i v vorbete, dai-i crezare,
Dar dac, stpnii de team, vei cuta doar tihna i plcerea dragostei,
Atunci e mai bine s v acoperii goliciunea i s ieii din treieriul Iubirii,
Spre a v ntoarce n lumea fr de anotimpuri, unde vei rde, dar nu cu ntreaga voastr bucurie i unde vei plnge, dar nu n toate lacrimile voastre."

Cele bune iti doresc...
prometeus_969
Postat pe 5 Ianuarie 2009 14:56
prometeus,

te citesc si...ma abtin..:)

as fi vrut sa o fac si de data aceasta,dar..20 de ani?este mult puiule,tare mult...sunt mamoasa cu tine pt ca baiatul meu cel mare este mai mare ca tine,sper sa nu te deranjeze asta...

iti doresc sa te tina starea asta de bine cat mai mult timp,sa va bucurati cu patima de fiecare clipa,pt ca dragul meu..acum mai merge,femeia la 44 inca "poate" ,inca e femeie...ce va fi cand ea va avea 55 si tu 35 vom vedea, sau ma rog,veti vedea ...eu va tin pumnii....


asta este pt baietelul acela de 12 sau 13 ani..fara copilarie,am citit povestioara la profilul tau...
iasomia
Postat pe 5 Ianuarie 2009 15:15
Multumesc, iasomia...si sa stii ca "tine" deja de 2 ani si nu s-a schimbat nimic. Doar ca asteptam o fetita...Cum am mai spus...ar trebui sa iubim pe cineva pentru ceea ce reprezinta, pentru cum te defineste si te redefineste...si nu pentru ca are prospetimea unor 20 de ani...Am intalnit atata superficialitate la cei din generatia mea, atata imposibilitate emotionala...atata lipsa de decenta si banalitate...Dar...traiasca cliseele...
Cele bune iti doresc...
prometeus_969
Postat pe 5 Ianuarie 2009 16:06
va doresc sa aveti parte de fetita-ella...:)

si mie mi se spune deseori asa,am zambit cand am citit ca asa vrei sa-i pui numele,sa ai parte de ea! si sa-ti traiasca!


copiii facuti facuti din iubire.. ies frumosi...
iasomia
Postat pe 5 Ianuarie 2009 16:14
Multumesc...ne dorim atat de mult un copil...
prometeus_969
Postat pe 5 Ianuarie 2009 17:19
Nu se observa, cu conditia ca nici barbatul sa nu dea dovada de nepolitete si sa-i fure , placa din pahar.
Ioana007
Postat pe 5 Ianuarie 2009 20:25
dezastruoasa.ea va fi geloasa,se va simti batrana, nesigura... se mai face cevadoar cand iubirea e OARBA ai sanse...dar ce e justitie, sa fie oarba? si cand te trezesti?Invers sunt mai multe cazuri...e bine sa incerci pe pielea ta, daca iti da mana...succes!
cercelmarilena
Postat pe 16 Ianuarie 2009 23:26
De la: ctina, la data 2009-01-05 10:59:39Citesc si nu-mi vine sa cred.....ca puteti gandi asa! la "prometeus_969", fara sa-l jignesc, doamne fereste, nici nu pot sa ma astept la altceva, este foarte, foarte tanar, nici nu stie bine cu ce se manaca viata, dar la voi fetelor Ella74, catastoica72? Nu mai sunteti niste pustoaice si poate stiti bine, pe pielea voastra, ca moda vine si se duce............Or fi la mare moda relatiile de acest tip dar nu aduce nimic bun. Ce vreau sa spun prin asta? Pai nu poti intemeia o familie, nu poti trai pana la adanci batraneti cu cineva care nu este pe aceeasi lungime de unda cu tine, cu aceleasi preocupari, cu aceleasi asteptari imediate! Din ce ati scris voi sa preocupa doar clipa, in fond este strict problema voastra. Numai bine


ctina...si eu citesc ce-ai scris tu...si-mi pun urmatoarea intrebare : lungimea de unda cine-o stabileste?! sufletul n-are varsta, doar prejudecatile noastre ne impiedica sa fim de multe ori fericiti.

nu cred ca elle, prometeus....sunt oameni care trebuiesc pusi la zid pentru ca traiesc clipa. in definitiv, o viata traim si daca n-o traim asa cum vrem noi,cum simtim noi, fiecare in parte, mai avem oare acea senzatie de implinire?!
eira
Postat pe 17 Ianuarie 2009 21:06
De la: ctina, la data 2009-01-05 10:59:39, ca moda vine si se duce............Or fi la mare moda relatiile de acest tip dar nu aduce nimic bun.

Chiar crezi ca e o moda asta? De cand lumea exista relatii cu diferente de varsta: ea mai mare sau el mai mare. Pana acum probabil ca a fost jena femeii mai mature sa recunoasca ca are un iubit, sot mai tanar pentru existau pupeze ca tine care comentau ca tine si priveau femeile ca pe niste paria a societatii.
Micass
Postat pe 18 Ianuarie 2009 10:04
micass...da ce infuriata esti, dear...


ctina vorbeste de moda?

da, am observat si eu ca aici pe garbo e o moda sa te cocoti pe un munte de moralitate, chit ca nu pricepi nimic...

si sa mustesti de moralitate proletara...

si oricum...cui ii pasa ca femeia vietii mele e mai mare decat mine?
mie, cu siguranta ca nu...
alternativa ar fi fost o inteligenta de 20 de ani, aspiranta la titlul de "pitzipoanca wanna be"...no thank's !!!

adica daca una de 20 se marita cu un italian de 60 e ok, nu ?

aceleasi cumetre vorbesc la rand la Billa..."ce noroc a avut
aia"...

Da nu cumva sa se intample invers, ca ....vai...ce oroare...

Micass, dear...somnul ratiunii naste monstrii...

prometeus_969
Postat pe 18 Ianuarie 2009 11:26
Ba nu m-a enervat deloc. Bine, bine, m-a enervat putin. Ok. M-a enervat!!
Micass
Postat pe 18 Ianuarie 2009 15:39
Nici eu nu am crezut vreodata ca voi fi cu un baiat mai mic decat mine dar cred ca sunt in aceasta situatie...
Acum e c-am tarziu sa mai dau innapoi... Vad ce o sa iasa...
Oricum de ce ne tot cramponam ca femeia tre sa se simnta batrana si ca el se va uita dupa alta... Tot timpul daca o luam la rece indiferent de varsta partenerei, e posibil ca el sa se uite dupa una mai tanara...Daca e sa fi nesigura tre si partenerul de viata sa te ajute sa ai incredere in tine sau mai bine spus in el...
dafffne
Postat pe 18 Ianuarie 2009 16:10
De la: dafffne, la data 2008-10-14 23:11:42credeti ca se poate asa ceva?
daca ai bani,normal ca se poate ca doar nu sta frumuselul tinerel cu mamica pe gratis!

Postat pe 18 Ianuarie 2009 21:08
Binenteles ca barbatii tineri stau cu femei mai in varsta numai pentru bani ca doar nu pt altceva ! Traiti-va clipa daca pt voi asta e important! As vrea sa-l aud pe dl. prometeus_969 peste vreo 10 ani. Nu sunt rea, doamne fereste, dar cei care se complac in astfel de realatii nu au voie sa se planga dupa......... nu au voie, e interzis, pentru ca sfarsitul e pevizibil de la inceput. Si nu imi vindeti mie povesti din filme; eu chiar cunosc un asemenea "caz", pe viu, de-adevaratelea si am ascultat plansete si suspine de femeie batrana si parasita dupa 13 ani de trait clipa.E deplorabil, scuze. Va pup
lilico
Postat pe 19 Ianuarie 2009 09:59
ctina, eu zic ca nu e bine sa generalizam.
...se spune ca...
dpdv material :ca cei tineri stau cu cele mai in varsta pentru bani...
dpdv psihologic : ca ei sunt prea legati de mama si inca mai cauta protectia materna, iar ele n-au incredere prea mare in propria persoana....
dpdv al ...prejudecatilor....si aici sunt asa de multe...
pana la urma, daca e sa nu mearga, nu merge oricum....cu si fara diferente. daca e sa se termine, se termina oricum!
te simti la fel de mizerabil si in cazul in care esti parasita de un barbat de-o seama sau mai mare decat tine, sentimentul este acelasi... perioada de dinainte insa, poate fi de mii de ori mai incarcata de implinire!
who knows?!
fiecare alege cum sa-si traiasca viata.
fericirea este o notiune mult prea subiectiva....asa ca...


eira
Postat pe 19 Ianuarie 2009 13:03
Hello! eu mi-am spus parerea! Nu generalizez si nu ma intereseaza de altii dar asta e parerea mea vis-a-vis de asemenea relatii si basta! Clar ca nu mi-o poate schimba nimeni asa cu nu mi-as schimba religia, orientarea sexuala si multe alte asemenea. Fiecare sa traiasca cum ii place, sa traiasca modern, sa traiasca lipsit de prejudecati, s.a. Eu am ales sa traiesc asa cum am pomenit la parintii si bunicii mei si asa vreau sa imbatranesc: langa omul drag de care ma leaga doi copii si enorm de multe sentimente, cuvinte, stari, emotii, lucruri pe care le-am avut si avem impreuna, in conformitate cu varsta si preocuparile noastre comune, deoarece intre noi este o diferenta de varsta normala. Va pup din nou.
lilico
Postat pe 19 Ianuarie 2009 13:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sunt insarcinata si doresc sa ma despart de tatal copilului 142 De la: lollyme 1 Februarie 2020 22:28
Despre o posibila sarcina?? 4 De la: garbo_1348 13 Februarie 2014 05:51
Experientele mele si cum sa le faci fata 2 De la: garbo_491789 21 August 2018 23:39
MARIAN COZMA, ADIO 5 De la: prometeus_wife 10 Februarie 2009 18:01
Virgina la 30 de ani 358 De la: Micass 8 Mai 2009 08:48
Setari Cookie-uri