Divortul m-a impins spre patima alcoolismului

Am crezut ca nu o sa-mi revin dupa divort. Am trecut printr-un soc pe care nu l-as dori nici unei persoane din lume. Nu mi-am iubit sotul la nebunie, insa l-am respectat ca pe nimeni altul. Era tatal baietelului meu si barbatul in care am avut cea mai mare incredere. Asta pana cand l-am prins in patul nostru iubindu-se cu cea mai buna prietena a mea... Atunci nu am vazut o alta solutie pentru demnitatea mea decat divortul. Asa ca am divortat. M-am simtit insa rau dupa aceea, atat de rau incat nici pentru baietelul meu nu am putut sa-mi revin. Atat de rau, incat alcoolul a inceput sa-mi fie cel mai bun prieten. Am inceput sa beau din ce in ce mai mult. Sunt pe punctul de a-mi pierde si jobul din acelasi motiv. Un job la care ma duceam cu drag... Vreau sa-mi revin. Pentru mine, pentru copilul meu. Nu vreau sa aiba o mama alcoolica sau sa-i fie rusine cu mine. Vreau sa imi revin, dar am nevoie de ajutor. Cui sa-i cer ajutorul si la cine sa apelez?
crinama
Postat pe 1 August 2008 14:55
Dragutza de tine! Sigur ca nu este irevocabil. sper din tot sufletul sa ai o foarte buna prietena cu care sa te ajuti. du-te si la medic, psiholog, citeste carti de help-self. Chiar ajuta. Pune copilul inainte de toata durerea ta. Gandeste despre el ca despre cea mai mare bucurie a ta. Schimba perspectiva. Sigur ca socul este soc dar... din moment ce l-ai gasit pe tovarash in acea postura, REALIZEAZA CA ESTE UN GUNOI UMAN SI CA NU MERITATI TU SI BEBE-UL TAU SA VA RUINATI VIATA PENTRU ASTA. Te rog sa te ridici si sa lupti. Asa cum o fac atat de multe femei. Si o fac si barbati. te astept sa imi spui evolutia ta - de care nu ma indoiesc. Incepe chiar de azi. Inlocuieste... veninul cu miere! Si la propriu si la figurat. Bafta. iti tin pumnii.
gianiblue
Postat pe 1 August 2008 15:25
durerea pe care o simti tu vrei sa o simta si copilul tau, sa traiasca cu ideea ca are o mama alcoolica eu mi am vazut personal mama dupa moartea tatei este o imagine dureroasa ptr un copil un lucru pe care nu il poate uita, gandestete la copil la tine si la ce te asteapta in viitor.Crezi ca pentru un barbat merita sa iti distrugi destinul tau si al copilului tau.incearca sa cauti ajutor la psiholg sau la centre specializate dar nu uita adevarata putere sta in tine ,primul pas si cel mai important l ai facut deja aceela de a vedea si de a dori ,restul va veni de la sine.Trezeste te intr o dimineata priveste ti copilul dormind si gandestete la soarta lui gandestete la tine ,incerca sa gasesti puterea interioara ,si spune simplu de azi alcool NU,va fii greu stiiu,dar asta nu inseamna sa renunti.Am reusit eu in urma cu doi ani cand am divortat o simpla pustoaica,sunt sigura k si tu vei reusi ptr tine
yavrum
Postat pe 3 August 2008 02:38
giani, iar o prietena? pai cea mai buna prietena a catadicsit sa i se bage in pat . asa de buna ii era. :)

crinama, tu si numai tu poti face ceva . alcoolismul e o dependenta si da, devine o boala . daca nu spui stop consumului de alcool, vei ajunge sa dormi prin santuri .
neputinta ta de a trece peste acest soc , ti-a pus in mana sticla. ai ales calea cea mai facila de a depasi situatia. daca singura nu poti sa renunti, mergi la un spital de dezalcolizare. nu e placut insa, e un pas de a te salva
si_totusi
Postat pe 3 August 2008 09:30
si totusi, chiar si id-ul tau zice exact ce este bine de retinut in viata: si totusi nu putem generaliza. O "prietena" nu taie posibilitatea unor prietenii adevarate. Pai ce facem? Generalizam ori de cate ori se intampla nenorociri? Pai ar trebui sa nu mai muncesc, iubesc, sa socializez. Sa ma duc in padure. Da. Exista si prietene adevarate. trebuie cautate. Sau macar oameni de bine care sar chiar si in ajutorul strainilor.
gianiblue
Postat pe 4 August 2008 13:59
Un divort e o trauna cumplita. Numai cine a trecut prin asta poate sti.
Mereu am crezut ca femeile care au copii trec mai usor peste asta, dar se pare ca nu e asa. Nu cred ca poti trece singura, fara ajutor. Incearca orice iti poate distrage atentia si imprastia gandurile care te duc mereu in trecut : mergi la biserica, consulta un psiholog sau psihiatru, munceste cat mai mult ca sa uiti, nu te izola de prieteni si mai ales, fugi de bautura. Intr-o zi Bunul D-zeu o sa se indure de tine si o sa vezi viata cu alti ochi. Daca acum spui ca cel mai mare esec din viata ta este divortul, maine o sa spui ca a fost cea mai mare victorie. Nu toate femeile au puterea sa spuna nu! Daca ai facut-o, esti o curajoasa si vei invinge!
amalex
Postat pe 6 August 2008 22:08
Ufff amalex eu traiesc cu un barbat dependent de alcool si este cumplit de greu.Trebuie sa ai vointa, sa uiti alcoolul,iti e sete cumpara suc, bea apa,du-te la medicul de famile si cere ajutor, la psihiatru,oriunde numai spune NU alcoolului.Vrei sa discuti cu cineva, noi suntem aici mai mereu.Si hai mai fetelor, pentru barbati sa ne distrugem noi ca oameni...eu zic ca nu se merita.
emagl
Postat pe 6 August 2008 23:09
Emagl, suna cumplit. Poate glumesti. Nu cred ca exista un viciu mai urat decat alcoolul. Iti doresc succes in aceasta lupta. Eu am incercat si n-am reusit.De cate ori aflu ca o femeie o problema de genul asta in familie, imi reamintesc toate mizeriile din viata mea. Dar, am incercat si am luptat pana la capat. Acest capat a fost sanatatea mea. Familia mea de origine merita sa ma aibe asa cum am venit: un om sanatos. Dupa ce s-a terminat tot, nu mi-am mai dorit decat sa redevin ceea ce eram la inceputul calvarului: fata plina de viata si vise, care-i molipsea pe toti cu optimismul ei.

Poate citeste si doamna in cauza. Nu are dreptul sa condamne un suflet nevinovat de copil la ceea ce inseamna sa stai langa o persoana cu asemenea dependenta. Pe langa raul pe care si-l face ei, tulbura vietile intregii familii.
amalex
Postat pe 8 August 2008 08:39
ai dreptate amalex, dar daca eram dependenta de el poate-mi era mai greu,dar asa...Am servici, colegi mai nou multi prieteni si trec mai usor peste,ei... sunt multe de spus dar de...Sunt o fire mai dura pot spune, sau intre doar sunt balanta
emagl
Postat pe 8 August 2008 13:09
Am divortat si eu in urma cu 2 ani si jumatate. motivele au fost altele in momentul divortului, cu toate ca la mai putin de un an de la casatorie eu l-am gasit in casa cu "o prietena" pe care el mi-o facuse prietena. L-am gasit in casa (cu toate ca amandoi stiau ca eu voi fi plecata pe teren toata ziua - pentru ca avusesem ideea de a le sugera asta)deoarece am ajuns prea devreme acasa- altfel poate-i gaseam si eu in pat. Si aveam 20 de ani!
Dar am mai stat 12-13 ani cu el dupa aceea. In timp am fost precauta si mi-am anuntat intotdeauna telefonic venirea din delegatii mai devreme pentru a nu avea probleme care ar fi putut afecta copilaria fiicei mele. (Asta ii facea pe prietenii nostri sa se distreze si luau lucrurile in gluma.)Si in tot acest timp am fost locomotiva care a tras casnicia pana in 2005 - februarie - cand s-a stricat tractiunea. In toti acesti ani eu am progresat din foarte multe puncte de vedere, iar el a devenit o piatra de moara in viata noastra. La toate actiunile mele (pentru binele nostru) el m-a tras in jos.A inceput sa se simta inferior, frustrat. Pana in 2005 cand m-a lasat pur si simplu in spital, la terapie intensiva, fara niciun ban, doar cu cardul. Si nu ma putem misca din pat. La externare m-a adus sotul unei tipe internata cu mine pentru ca eu nu aveam bani de taxi, iar el era forte ocupat la birou.
Mi-am revenit, am bagat divort, i-am dat 1/2 din valoarea apartamentului (cumparat 80% cu banii parintilor mei)si 1/2 din bunuri (aici intrand epilatorul, uscatorul de par, chiar si jumatate din carligele de rufe). Si am supravietuit. Platesc rate. In schimb la noi in casa este liniste. Fiica mea este ok.
Si mie mi-a fost foarte greu pentru ca dupa divort, cateva luni bune nu mi-au mai ramas bani decat de paine. Am avut noroc cu cativa prieteni si cu parintii mei pentru ca m-au spijinit. Iar acum am alaturi un om extrordinar care ma sprijina si ma respecta asa cum cred eu ca merit. Iar cu fiica mea este prieten. (Atunci cand i l-am prezentat fiicei mele - dupa o pregatire in prealabil - i-am spus sa dea din cap daca-i place sau nu, pentru ca in functie de ce va spune ea eu voi lua o hotarare). Si se inteleg foarte bine.
Totul tine de tine!
Si mai am un exemplu: Am spus ca incepand din acest moment nu mai fumez si de atunci au trecut aproape patru ani!
Fiecare om are la un moment dat un prag de trecut. Depinde doat de el daca ridica piciorul suficient de mult ca sa-l poata trece din prima. Iar daca are si un spijin poate sa-l treaca sigur. Si tu poti pentru ca dincolo de toate necazurile te astepata cea mai mare realizare a vietii tale care vrea sa fie definita pana la sfarsit,idrumata pana cand poate lupta singura, cea mai mare bogatie a ta care nu vrea sa te piarda! Nu-ti pierde nici tu "averea" cea mai de pret!
Si nu toti barbatii sunt niste porci-asa cum si eu am avut tendunta sa cred-, cum nici toate femeile care-ti sunt prietene nu vor sa intre in pat langa partenerul tau.
Totul este sa vrei!
Succes!
dalliamelia
Postat pe 15 August 2008 14:24
Draga mea, nimic pe aceasta lume nu face sa te degradezi in acest fel! Crede-ma ca stiu ce vorbesc. Cunosc tot prin ceea ce treci pt ca si eu am aceeasi problema.Sunt divortata de 5 ani , nu am copii dar tot sper sa se intoarca la mine. Nu stiu dece. Poate din orgoliu. Daca vrei sa stam mai mult de vorba te astept pe id-ul adriana_veche. Sa ai o zi excelenta!
adriana_veche
Postat pe 28 August 2008 07:52
gianiblue imi place cum gandesti! SI TOTUSI trebuie sa existe iubire... pentru viata ,pentru parinti, copii....sau orice altceva.
Sa nu ne irosim viata si sa o facem cat mai frumoasa! Curaj! Intotdeauna e loc de mai bine1
adriana_veche
Postat pe 28 August 2008 07:58
Saru' mana pentru apreciere. Si pentru mine divortul a fost un pas foarte greu dar acum nu mi-as da viata actuala pentru acel om strain care a trecut prin viata mea. Evolutia este pentru cei care indraznesc sa-si urmeze inima si principiile. Evident ca cele nobile. Autocompatimirea nu ajuta ci dimpotriva. Trebuie taiata coada pisicii imediat ce constati ca este necesara operatia. nu avem timp de pierdut pentru oameni si lucruri care nu sunt pentru noi. Ce-i al tau e pus deoparte...
gianiblue
Postat pe 28 August 2008 15:23
Tu poti scapa de chestia asta, dar cat esti dispusa sa lupti in acest sens? Ai in tine toata puterea ca sa scapi de alcool. Pentru inceput, elimina din casa orice bautura. Fa-ti si tu o pomana - fa cadou toate sticlele unor persoane care si-ar dori sa cumpere asa ceva, dar nu-si permit datorita situatiei materiale. Exista destui cersetori care ar zice "bogdaproste" pentru o sticla de vin sau whiskey. Apoi, incearca sa nu frecventezi locurile in care esti predispusa sa bei - baruri, cluburi...Ai nevoie de prieteni cu care sa vorbesti des, la care efectiv sa te vaiti, sa te descarci. Iti mai trebuie perseverenta si rabdare. Nu dispera. Unii scapa chiar de droguri. Ranile sufletesti se vor vindeca si totul va fi bine. Crezi treaba asta!!!

Postat pe 4 Septembrie 2008 13:15
Daca nu te ajuti tu nu te ajuta nimeni
mergi mai departe si iti va fi bine. Pentru un porc sa-ti ratezi viata si sa pierzi dragostea copilului tau. Succes
alex2002
Postat pe 5 Septembrie 2008 16:57
BUNA TUTUROR

E ceva ce te sfisie cind realizezi ca se poate si asa ....
Dar am credinta ca vei gasi drumul , ai avut puterea sa divortezi .....chiar tu ai spus :pentru demnitatea ta ...
Acum ai o mare responsabilitate tot pentru aceeas demnitate de care vorbeai ,trebuie sa iti revii si pentru demnitatea copilului de linga tine ....
Alcoholul ....nu face pe nimeni fie femeie fie barbat mai puternici .....nici nu poate fi paravanul dupa care te poti ascunde
Incearca sa mergi mai departe ,dar cu fruntea sus .......ai foat ranita e drept ,dar trece,toate trec .....dar gindeste ce va fi cu tine ? si in special cu acel suflet inocent care nu poate sa inteleaga de ce? Si alcoholul ridica multe semne de intrebare ........crezi ca vei gasi raspunsul golind inca un pahar ?
Ai puterea sa o faci ....ai forta .....repeta mereu aceste cuvinte si fii sigura ca poti .
Am avut nefericirea sa fiu ani ,linga un sot alcholist dar am avut puterea sa spun stop ,m-am gindit la demnitatea mea ......dar si la copii mei ,de sase ani sunt doar eu si copii si imi pun intrebarea de ce nu am facut-o mai repede .......e atita liniste...incearca sa iti uiti durerea ......PRIVESTE CU MINIE IN URMA DAR MERGI MAI DEPARTE ZIMBIND
Iti doresc toate cele bune si atunci cind simti ca nu mai poti ....,stringe din dinti ,plingi dar mergi mai departe ......dar fao cu demnitate
mariannn123
Postat pe 9 Septembrie 2008 09:06
Cred ca cel mai bine ar fi sa te duci la un centru de dezalcolizare, informeaza-te trebuie sa ai multa vointa ca sa te lasi de baut... am avut o prietena care si ea a trecut prin asta desi era foarte tanara.. iubitul ei cu care fusese 4 ani desi se stiau de mici a inselat-o cu prietena ei cea mai buna..si ea o luase pe un drum gresit fuma pachete de tigari ajunsese la 2-3 pe zi plus ca o perioada nu se putea abtine si bea ca sa uite de el dar dupa s-a gandit ca nu se merita sa se distruga pt el..am fost alaturi de ea in tot acest timp si stiu cat de mult a suferit...acum merge la Psiholog si incet incet se recupereaza

Postat pe 9 Septembrie 2008 09:45
incearca sa-ti umpli timpul cu alte chestii: mers la sala, plimbari, vizite la prieteni samd.

Postat pe 9 Septembrie 2008 18:42
Te rog grabeste-te si rezolva-ti problema inainte de a te distruge de tot! De dragul femeii care ai fost odata si de dragul fiului tau cauta ajutor specializat! Macar 4,5 sedinte sa poti sa pui o baza in alcatuirea unei rutini care sa te tina departe de gandurile negre si de bautura. De tine depinde, succes!

Postat pe 13 Septembrie 2008 22:55
Am devenit criminal de serie, pentru ca ma enervau mustele.De cate ori mancam cate o prajitura, patrupedele astea se asezau in varful ei ca cireasa in varful dealului.Atunci am scos pistolul si am tras.Daca a murit si vanzatoarea, se datoreaza faptului ca trebuia ori sa goneasca mustele cu prastia, ori sa acopere prajiturile cu celofan.O justificare este cu atat mai comica, cu cat este mai absurda.Daca la piata masuram ceea ce cumparam cu greutatile(chiar daca gestul de a cantari este o aparenta, pentru ca tot vom fi furati, asta daca plasa nu are gaurile prea largi,), sentimentele omenesti nu se masoara in alcool. Vai, lipseste 50 de grame din iubirea lui pentru mine.Hai sa o compensez cu 50 de grame de tuica.Vasile, varul lui Suzuki, i-a furat acestuia vaca.Cand a fost prins de politie, a declarat:
-Vaca asta a fost ca si copilul meu.Am luat-o de suflet ca sa o cresc.
-Bine, dar nu iti dai seama ca asta este un furt?
-Ba nu este un furt, domnule sef de post.Am luat vaca numai cu acordul ei.Si dupa cum vedeti, nu este minora.

Postat pe 14 Septembrie 2008 06:16
Lupta pt copilul tau si nu te mai gandi la alcool

Postat pe 14 Septembrie 2008 10:48
Ea a gresit partenerul de lupta.Daca lupta cu alcoolul, nu are nici o sansa de castig.Cred ca procedeul de full contact este aplicat gresit.Alcoolul nu se da peste cap.Se sparge numai sticla cu comtinut cu tot.Daca totusi sticla rezista, cheama-l draga pe Jean Claude van-Damme.

Postat pe 14 Septembrie 2008 15:23
Puterea de a a-ti reveni exista numai in tine,cu ajutorul unui psiholog,si chiar a copilului tau.E dureros ca ai picat in starea asta,trzeste-te,las-o dracu de bautura,iti place cum mirosi?Ai puterea de a te ridica din noroi pt.copil si pt.tine.
sorina_barbie
Postat pe 15 Septembrie 2008 00:49
Alcoolul nu-ti rezolva nici o problema si din perspectiva mea poti trece si peste acest impas din moment ce ai avut puterea sa te retragi in momentul in care ai descoperit tradarea. Cu putina incurajare si vointa se poate. Curaj si mergi mai departe. O sa vina soarele si pe strada ta. Succes.
liana_20052001
Postat pe 17 Septembrie 2008 22:03

Iti propun sa incerci o activitate noua ca sa te motiveze sa nu mai ai timp sa traiesti in trecut. daca esti interesata scrie-mi pe cernencuirma@yahoo.com Mariana O OPORTUNITATE. PENTRU OAMENI DE CALITATE.
Forever Living Products. Pur si simplu. Despre Aloe vera, produsele Forever Living si oportunitatea FLP.

10 motive pentru care merita sa faci afacerea Forever

1. Venit suplimentar: Indiferent cat castigi, ai tot timpul cheltuieli si intotdeauna este loc de mai mult. Un ban in plus este binevenit. Fie ca vrei sa-ti cumperi ceva, sa-ti platesti o datorie sau sa-ti suplimentezi (sau sa inlocuiesti) venitul existent.

2. Independenta financiara: Sa-ti permiti sa-ti cumperi toate lucrurile pe care le doresti: masina, casa, livada ta... Sa poti calatori. Sau pur si simplu sa scapi de datorii si sa ai banii tai!

3. Detinerea propriei afaceri: Forever Living iti ofera unul dintre putinele mijloace (legale) prin care poti avea propria afacere cu investitie minima sau fara investitii. Afacerile �traditionale� presupun investitii majore si sunt deseori expuse unor riscuri mari. Cele mai multe afaceri nu supravietuiesc primului an; inclusiv francizele nu sunt lipsite de risc si presupun investitii imense.

4. Mai mult timp liber: In climatul economic actual, angajatilor li se cere sa munceasca tot mai multe ore pentru acelasi salariu si le ramane tot mai putin timp pentru a face lucrurile pe care si le doresc. Patronii muncesc de dimineata pana seara si sunt supusi unui stres continuu. Daca alegi sa-ti petreci mai mult timp cu copiii, familia, prietenii, sa-ti permiti un hobby sau un stil de viata liber, Forever Living iti ofera mijloacele pentru a putea realiza acest lucru.

5. Dezvoltare personala: Din ziua in care ne nastem ni se spune mai degraba ceea ce nu putem face decat ceea ce putem. Forever Living ofera oportunitatea si incurajeaza implinirea adevaratului potential al fiecaruia dintre noi, prin cresterea increderii in sine si prin demonstrarea faptului ca multe lucruri devin posibile doar daca incerci.

6. Ajutorarea oamenilor din jur: Colaboratorii Forever Living devin persoane de succes numai daca isi ajuta partenerii sa se dezvolte. Poti sa ii ajuti pe altii sa-si mareasca veniturile, prin oportunitatea afacerii FLP, sau sa-si imbunatateasca sanatatea, cu ajutorul produselor. Una dintre cele mai mari bucurii este sa vezi oameni care si-au imbunatit viata si sa stii ca ai avut o contributie importanta la acest succes.

7. Noi cunostinte si prieteni: Forever Living iti ofera un cadru social in care sa iti desfasori afacerea. Pentru ca si ceilalti colaboratori au dorinte similare si sunt oameni pozitivi, afacerea Forever este o oportunitate excelenta pentru a lega prietenii durabile.

8. O pensie decenta: Din pacate, putini dintre oamenii care se pensioneaza de la locul de munca actual isi permit sa traiasca din pensie. De fapt, multi oameni nu au pensie deloc. Oamenii traiesc mai mult si acest fapt poate fi chiar un motiv de ingrijorare� Cu Forever Living veniturile continua sa creasca chiar dupa momentul in care vine varsta pensionarii. Este o schema de pensionare non-contributiva pe care o poti pune in aplicare de acum!

9. Mostenire solida pentru urmasi: Afacerea Forever poate fi lasata mostenire in familie. Poate oferi celor dragi un venit care le poate schimba viata in bine.

10. Recunoastere: Se spune ca �mai multi oameni merg la culcare infometati de recunoastere decat de hrana.� Putine companii isi evidentiaza angajatii altfel decat la modul negativ. Un �multumesc� lipseste de cele mai multe ori. Cu Forever Living sarbatorim realizarile fiecarui colaborator, de la cel mai nou distribuitor pana la top manageri.

FOREVER LIVING PRODUCTS.
Nu este, cu siguranta, singura solutie pentru a-ti rezolva problemele. Dar pentru noi a functionat. Poate fi si raspunsul la framantarile tale. O oportunitate care iti poate schimba viata. In bine.

Postat pe 24 Septembrie 2008 19:17
Prea tare! Iti dau un sfat: mai bine o inviti in oras.

Postat pe 25 Septembrie 2008 13:47
...Buna!...Singura persoana care te poate ajuta esti tu, insuti..."Alcoolul" este pentru cei "slabi"...Daca te consideri ca facand parte dintre ei, nu vei reusi...Trebuie sa lupti, ca viata e frumoasa...BAFTA!
kitt
Postat pe 26 Septembrie 2008 19:20
De regula, un divort te scapa de o serie de obligatii incurcate si te lasa liber sa faci ce vrei.Pe barbati, divortul ii impinge in bratele femeilor.La femei ar trebui sa se intample invers.Dar desigur, este posibil ca divortul sa provoace si reactii neasteptate.Suzuki, dupa ce a dat divort de prima lui amanta, si-a cumparat un magarus.A zis ca s-a plictisit sa tot fie el "cineva "care sa faca permanent piata.Si in felul acesta s-a ales cu un mijloc de transport gratuit, renuntand chiar la abonamentul lunar pe toate traseele.Cel mai teribil lucru care i s-a intamplat prietenei lui, -a ramas biata femeie, aproape socata,-a fost cand Suzuki a venit la intalnire, calare pe magarusul lui.Atunci ea a intrebat:
-Nu va suparati domnilor, dar care dintre voi este Suzuki?
Iar magarul a raspuns imediat:
-Y...Haaaa....Y...Ha......
La care Suzuki i-a dat o palma peste fund si i-a zis lui Suzi:
-Nu este adevarat.Minte.

Postat pe 27 Septembrie 2008 23:46
de ce dati vina tot timpul pe altii sau dezamagire. vointa vine din interiorul fiecaruia si daca nu gasim taria in noi degeaba cerem ajutor de la ceilalti. la un moment dat refuzi ajutorul tuturor, chiar daca tu nu vrei acest lucru si te trezesti reprosand celorlalti ca nu te-au ajutat. de fapt tu ai refuzat ajutorul lor si te-ai indepartat de ei.... si atunci de unde crezi ca iti va veni ajutorul? raspunsul este tot la tine si in ceea ce vrei sa ti se intample intr-un viitor apropiat sau indepartat. nu iti cauta refugiul in ceva ce te va controla. trebuie sa iti controlezi tu viata nu viata pe tine. mai e o vorba destinul e cum si-l face omul, daca treci printr-o periaoda grea nu cauta raspunsuri in bautura, droguri sau alte asemenea chestii care poate te fac sa uiti pe moment, dar in timp te vor controla ele pe tine si atunci nu vei mai avea nici prieteni nici ajutor de nicaieri. asa ca gandeste-te bine ce vrei sa faci si nu mai bea. nu vrei sa distrugi viata nimanui? dar pe a ta? fi tare si tine-te departe de ispite, fii mai tare decat ele si Dumnezeu te va indruma si-ti va calauzi pasii spre bucuriile vietii. fi tare!
mitzura
Postat pe 28 Septembrie 2008 13:00
Asta o spun si eu, dar nu ma asculta nici o femeie.Femeilor le trebuie tarie.Dar nu la litru si nici la jumatati, ca se imbata si se duce totul de rapa.Sa-si cumpere niste greutati, sau sa se foloseasca de greutatile pe care le intalnesc zi de zi in viata lor.Si sa lucreze cu ele cel putin, doua ore pe zi, in timpul liber si in timpul programului de lucru.
Gica, s-a insurat cu o femeie care facea haltere.El nu stia asta, dar dupa ce l-a ridicat o data cu o singura mana spre tavan, a aflat.Acum, ea, numai deschide usa, se uita la el cu un ochi cercetator(sau de cercetatoare) si-l intreaba cu o voce groasa pe sub mustacioara ei subtirica si blonda, aratandu-si muschii de gladiatoare:
-Gica, cine este barbat in casa asta?
Iar el raspunde cu o voce pierduta si subtire pe deasupra mileului pe care il croseteaza:
-Tu mama...

Postat pe 28 Septembrie 2008 18:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sunt obsedata de ideea ca poate ma insala... 33 De la: valentino 24 Mai 2009 19:25
sex...in afara dormitorului!!:-> 79 De la: superbus 31 Ianuarie 2009 17:12
am primit de la viata exact ce nu mi-am dorit...un barbat fals 31 De la: lory89 4 Iunie 2009 01:02
oare ce parere are acum despre mine????? 5 De la: Ioana007 19 Decembrie 2008 15:24
iubesti o data sau poti iubi de mai multe ori in viata? 285 De la: micabis 16 Iulie 2009 22:25
Setari Cookie-uri