avort - fetita de 16 ani

fetita unei prietene a ramas insarcinata. eu sunt mai apropiata de fata si a venit la mine sa o ajut sa faca avort. m-a pus sa jur ca nu ii spun mamei ei si nu stiu ce sa fac. pe de o parte ma bucur ca a venit la mine, in loc sa se bazeze pe sfaturile colegelor ei, pe de alta parte nu stiu daca ar fi corect sa nu ii spun mamei ei. stiu ca o data cand a intarziat foarte mult acasa a batut-o de nu a putut sa se duca la scoala cateva zile si imi este teama de pedeapsa pe care ar primi-o.

Postat pe 2 Iulie 2008 12:02
Pacat ca nu poate fi prietena mama cu fiica....eu am fost apropiata de mama mea si dak exista comunicare intre ele nu se ajungea in situatia asta, trebuie sa o ajuti, dar stai de vb serios cu ea, trebue sa vb cu mama ei indiferent cat de dura este, are ea motive sigur.Intrebarea e alta.....de ce nu te-a intrebat inainte ce trebuie sa faca sa se fereasca sa nu ajunga in aceasta situatie??? I-o fi fost rusine....

Postat pe 2 Iulie 2008 12:46
Sigur ca mama ei trebuie sa afle.... e normal sa stie ce se intampla cu copilul ei...Daca va afla din alta parte mai tarziu cine crezi ca va cadea vinovata pentru toata situatia? Ea e copil...i-a fost frica sa spuna....dar tu? Nu vei avea nici o scuza. Insa problema cea mai importanta e acum fetita. Trebuie ajutata sa avorteze pentru ca altfel se va alege praful de viitorul ei...dar daca mama ei e atat de violenta si a batut-o atat de tare atunci, poate ca ar trebui sa apelezi la protectia copilului...sau sa o tii la tine o vreme pana se mai calmeaza lucrurile.Apoi, cel mai bine ar fi sa o ajuti tu sa nu se repete povestea...pentru ca, daca la 16 ani deja intretine relatii sexuale o va face in continuare. Invat-o sa foloseasca prezervativ...o fereste si de boli... insa aud mereu baieti care refuza sa il foloseasca pretextand ca nu simt aceeasi placere. Sa ia anticonceptionale, desi e cam mica si iti da tot organismul peste cap...la 16 ani ar fi trebuit sa aiba alte activitati, dar ... faptul fiind consumat, trebuie sa o ajuti si sa gasiti impreuna o solutie pentru evitarea unor astfel de situatii.

Postat pe 4 Iulie 2008 14:20
daca ii vei spune mamei ei...o vei pierde...ea(fetita) are incredere in tine,iti cere tie sfaturile pe care ar trebui sa i le ceara mamaei...nu o dezamagii!nu-i spune mamei...pt ca daca are antecedente de violenta fizica asupra minorei...cu siguranta acum nu o va intelege ci ...va aplica din nou "corectia"...
just_me
Postat pe 9 Iulie 2008 10:18
Poate o pierde de moment.....fata o sa se maturizeze si o sa-si dea seama ca nu i-a vrut decat binele, nu cred ca o sa fie chiar asa de dura mama, trebuie sa se trezeasca la realitate....poate aceasta situatie o sa le apropie pe ele....o sa realizeze si mama ca fata a crescut si trebuie sa o ajute.....nu cred ca doare pe cineva mai mult decat pe mama, suferinta copilului tau te seaca....

Postat pe 9 Iulie 2008 15:46
sunt oameni si oamneni...cum poti cere unui copil...pe care l-ai maltratat toata viata sa aiba icredere in tine?din c am citit fata lua bataie de trebuia sa stea in pat cateva zile....doar pt o simpla intarziere de cateva minute...NU...inca nu trebuie sa-i spuna mamei...va suferii destul si va fi destul de traumatizant avortul si fara reprosurile si bataia pe care i-o va aplica CU SIGURANTA mama(cu toate ca ea si-a facut-o cu mana ei)....daca e sa fie cineva care -i spune mamei...singura in masura sa o faca e chiar fata !
just_me
Postat pe 10 Iulie 2008 15:43
Dragutelor, aici sunt doua probleme.Una a relatiilor sexuale, si a doua a increderii.In ce priveste problema relatiilor sexuale, nu sunt avizat sa dau sfaturi, pentru ca indiferent ce sfaturi as da, planeta tot de rapa o sa se duca, si jur, ca nu am impins-o eu.In ce priveste increderea, cel care tradeaza increderea celui care si-o pune in el, este cea mai marsava fiinta, si merita lovita cu oua rosii, cu rosii, castraveti, cartofi, etc.., cam ce avem noi cand venim de la piata.Un prieten de-al meu, venea de la amanta lui.Pe scari, se intalneste cu sotul celei la care a fost./-Salut Gica./-Salut Vasile./-De unde vii Gica?-intreba curios sotul./Dupa Dvs., ce trebuia sa-i spuna Gica?Un adevar, sau o minciuna?Eu cred ca sunt uneori situatii cand adevarurile nu se spun, oricat de rau ne-ar supara gandul ca in felul acesta devenim intr-un fel complici, si respectiv oameni necinstiti.Cate promisiuni electorale vi se fac inainte de votare? Dvs., chiar credeti ca alesii au de gand sa se tina de ele, sau 90% sunt spuse doar asa, pentru ca acestia ne iau de fraieri?Si sa jurati cu mana pe inima, ca desi stiti asta, nu va duceti la vot.

Postat pe 10 Iulie 2008 20:36
Spiritual ca-n totdeauna....vanghelis....oare ai copii?????....ce ai prefera, sa fii mintit???...de catre copil, sa-ti ascunda suferinta lui?

Postat pe 11 Iulie 2008 01:56
Buma Cryle.Am patru, doi baieti si doua fete.A minti sau a spune adevarul..A minti, inseamna sa ascunzi in sufletul tau o teama, o nesiguranta, o lipsa de incredere.Optiunile apartin in egala masura tuturor.Dar fata aceea, nu a mintit, adica, nu a substituit un adevar cu altceva.Ea a avut nevoie de un ajutor, intr-un moment de disperare.Si orice om normal i-ar fi acordat acest ajutor, fara sa faca prea multa filozofie.Daca cineva vine la tine si iti cere un pahar de apa, ii dai apa, nu incepi sa-ti pui intrebari existentiale si persoana respectiva o lasi sa moara de sete.Acelasi lucru se intampla si in relatia in doi, in general.Ea se bazeaza pe increderea pe care o avem unul in cewlalalt.Cand un partener te inseala, inseamna ca a luat o decizie proasta ca ti-a tradat increderea si lucrul acesta te doare mai rau decat toate cuvintele din lume.Fata aceea a capatat o lectie de viata.Daca a inteles-o, este spre binele ei.Daca nu a inteles-o, inseamna ca a crescut degeaba.Dar cand vine la tine sa iti ceara ajutorul, sa nu ii inseli increderea niciodata.

Postat pe 11 Iulie 2008 06:51
Sa-ti traiasca , sa fie sanatosi si ei si dumneavoastra, dak eu am o relatie bazata pe prietenie cu copilul meu mi se pare corect si normal ca toata lumea sa aiba, eu asa am fost invatata de mica sa am incredere numai in mine si in mama, consider ca ea e singura persoana care sufera pt orice problema a mea, greseala, sau neizbanda......eu mi-as da o mana si un picior numai sa-mi stiu copilul sanatos si fericit....cu toate ca fericirea nu este decat un ideal....si eu as fi ajutat-o pe fata, fara sa ma mai gandesc la consecinte. Sincer....nu as fi intrebat pe nimeni ce sa fac intr-o astfel de situatie....

Postat pe 11 Iulie 2008 18:02
Cryle...da, asa este normal sa fie, sa existe o relatie de prietenie, o apropiere intre o mama si fiica. Din pacate, nu este asa...oricat de mult ne-am dori, si aici ma dau eu k ex. orice as face, sau oricum as fi, nu este bine. Eu incerc sa inteleg k este mai exigenta, ptr k imi vrea binele, dar ceea ce nu intelege este k, prin aceasta atitudine ma indeparteaza. Si k sa revin la subiect, ganditi-va un pik la ceva...cum ar fi sa afle mama k fata ei a avut mai multa incredere intr-o prietena, decat in ea?! Pe de alta parte, cred k nu a avut curaj, i-a fost teama de reactia mamei, si avea nevoie de ajutor disperat. Mai mult nu-mi pot da cu parerea, ptr k una e sa spui, si alta e sa fii parinte si sa se intample asa ceva...nu stii cum reactionezi.
victoria_arii
Postat pe 11 Iulie 2008 18:52
Ai dreptaste Cryl.Gandesti frumos, si intr-adevar, prietenul cel mai bun al copilariei noastre si adolescentei, este mama.Totusi, cu tot respectul care-l am pentru mame, exista un moment din viata noastra cand trebuie sa stam pe propriile noastre picioare.Sa-ti spun ce-a patit Suzuki.Nebunul meu de prieten, Suzuki, si-a cumparat o sticla cu palinca.
-Ce faci Suzuki?
-Draga V., sa stii ca eu am o mare incredere in sticla asta.Uite si tu ce idei limpezi si frumoase plutesc inauntru ei.Vreau sa ma impartasesc si eu din ele, ca din ideile tale de doi bani, m-am plictisit.
Vine a doua zi la mine Suzuki, murdar ca un purcel care s-a jucat vesel intr-o baltoaca.
-Mai, d-l. v., am ajuns la o concluzie existentiala.Unii prieteni profita de inocenta si slabiciunea ta si cand ti-e lumea mai draga, nici nu stii cand te trag de nas si te vara cu capul in sant.
Concluzia generala,particulara sau diferentiata dupa caz, ar fi urmatoarea:Toate filozofiile sunt bune, dar sa bei cu masura.

Postat pe 12 Iulie 2008 05:07
Ma opresc aici cu comentariile......deviem, in loc sa o ajutam sa ia decizia cea mai buna pt fata si de ce nu pentru prietenia ce o are cu fata si mama fetei, dak retin bine.....noi comentam aici si poate s-a si rezolvat "problema"....care nici nu cred ca exista cu adevarat.....din curiozitate v-ati uitat la profilul tipei care a postat acest subiect???????.....cati dintre voi, cand v-ati facut cont pe garbo ati si postat in prima zi?????...oare cine e naiv, cel ce lanseaza subiectul sau eu ca-l comentez????

Postat pe 12 Iulie 2008 17:25
Cryle,ai dreptate.Si Suzuki a abservat chestia asta.Imi povestea ca intr-o zi plecase la piata sa cumpere peste si a ajuns in parc pe o banca, stand langa o sirena, care l-a lasat fara grai.Cred ca ii intrase apa in gura.In alta zi, plecase cu nevasta la mare si a ajuns cu o vecina la munte.
-Domnule v., ma intreb daca nu cxumva in viata, toata lumea deviaza sau are deviatii cum s-ar spune.Un coleg de-al meu de facultate avea deviatie de sept, si de aceea cand pleca in oras, se invartea in cerc.Cred ca Galileo avcea dreptate cand spunea ca toata lumea deviaza.Eu m-am gandit sa acxhimbam punctele cardinale, dar asa sa nu se prinda nimeni, si sa vedem ce se mai intampla.

Postat pe 13 Iulie 2008 10:35
Suzuki al dumneavoastra are, sa zic asa....probleme de personalitate...sa nu incepeti sa-mi povestiti cam cine poate fi suzuki, am citit ce ai postat matale pe garbo, de cand mi-am facut cont eu, trebuie sa recunosc k la inceput ma fascina imaginatia dumneavoastra, stiti si asta ca v-am scris in mai multe randuri, dar cum dumneavoastra sunteti un domn, am apreciat si faptul ca mi-ati raspuns:)....va las in lumea basmelor pline de iubire si sentimente marete, de fluturi si flori in culori orbitoare, cu miros imbatator...bla, bla ,bla, realitatea din ziua de azi zau ca ma face sa le ignor, nu pot sa ies din rutina de zi cu zi si sa plutesc printre nori:(...Un week-end placut in continuare si tot ce va doriti.:*:):)...la toti cei care comenteaza acest subiect.

Postat pe 13 Iulie 2008 16:13
draga sma.gandeste-te bine si fa in asa fel incat sa nu te peirzi de fata.probabil ca esti singurul om pe care se poate baza , pe care il simte de incredere.mamei ei nu ia spus pt ca nu merita! nu-ti poti bate copilul in halul asta si sa pretinzi ca faci educatie.eu am o fata de 18 ani cu care sunt f buna prietena.i-am spus ca indiferent cat ma va supara si cat o voi certa sau pedepsi pt greselile ei promit sa o ajut indiferent cat de mari ar fi.ne-am inteles f bine.daca aceasta fata ar fi avut pe altcineva sau s-ar fi putut baza pe baiatul care e tatal copilului nu ar fi venit la tine.e disperata si tu esti singurul ei prieten.nu ii lua singurul umar pe care il are,pe care se poate sprijini !ramanand amica ei va prinde incredere in tine si o poti sfatui si pe viitor, nu e vina ta ca mama ei nu a fost in stare sa ii vorb despre viata sexuala ,despre sentimente....sa si-o apropie.
lauracris
Postat pe 15 Iulie 2008 19:47
Asa e Lauracris.Multe fete ar dori o mama ca tine.Numai Cryle, nu stiu ce are cu Suzuki.Si sa vezi ce simpatic, mai ales cand isi face degetele cu rimel.

Postat pe 16 Iulie 2008 20:27
De la: vanghelis007, la data 2008-07-16 20:27:06Asa e Lauracris.Multe fete ar dori o mama ca tine.Numai Cryle, nu stiu ce are cu Suzuki.Si sa vezi ce simpatic este, mai ales cand isi face degetele cu rimel.

Postat pe 17 Iulie 2008 10:32
:)):)):))....ideea era alta, imi place Suzuki, natural, fara rimel:D, dar asta scrisesem in urma cu ceva timp......Eu apreciez frumusetea interioara nu cea exterioara care de cele mai multe ori este .......artificiala.....

Postat pe 17 Iulie 2008 15:39
Parerea mea este ca secretul trebuie sa ramana secret.Nu cred ca-i vei face un bine fetei daca vb cu mama ei.Ea va aprecia acest lucru la tine si...vei ramane prietena ei buna.
emagl
Postat pe 17 Iulie 2008 17:55
Nu este vorba de secret ci de incredere.Este aceeasi cu care plecam la intalnire, ne casatorim si suntem dezamagiti cand ramanem in pana.Tradarea increderii unui om, este ca si cum ai intra cu masina in singurul corcodus de pe marginea soselei, intr-o zi cand aceasta sosea este libera, ziua este frumoasa, iar politiei i s-a stricat radarul.

Postat pe 18 Iulie 2008 19:10
IN PRIMUL RAND BRAVO VANGHELIS ESTI SUPER ADEVARAT:)In al doilea rand da si eu sunt de acord ca mma trebuie sa fie cea mai buna prietena a copilului dar si eu am o relatie super cu mama mea si am facut un avort dar nu i am spus nu stiu ce rost avea sa sufere si ea dupa cat am suferit eu,de aceea nu i am spus nu ca m as ascunde de ea sau alte chestii,pur si simplu nu am vrut sa o ranesc stiu ca e dureros pentru tine ca persoana sa treci prin asa ceva si e greu de ce i as fi spus mamei sa mai sufere si ea pentru mine!cat despre mama din situatia sta sincer nu e sanatoasa!eu chiar daca i as spune nu m ar bate nimeni si nici nu m ar pedepsi ok ca nu mai e cazul dar oricum nu cred ca ar reactiona asa!cel mai bine e sa taci din gura si sa ajuti fata daca tot a venit la tine!vorba lui vanghelis cu paharul de apa!Si gandeste te ca daca ii spui mamei ii faci un rau in plus ei,dupa ce ca trebuie sa treaca prin avort,dupa asta mai trece si prin pumnii mamei super nu?mai bine o ajuti o sustii si incerci sa i bagi mintiile in cap sa nu se mai intample si gata! si cam atat impuscati-ma daca am batut campii prea mult:))
mauinboots
Postat pe 20 Iulie 2008 06:16
Iti multumesc Mau, pentru aprecieri.As fi fost poate mai aproape de adevar, daca as fi trecut printr-un avort, si as fi avut o mama conservatoare(denumire care este specifica femeilor cu copii si stiu sa faca conserve pentru iarna.), sau care este experta in Kung-Fu.

Postat pe 20 Iulie 2008 06:47
Incearca sa convingi fata si faceti-va un plan cum sa ii spuneti impreuna mamei... Numai impreuna si cu acordul fetei ii puteti spune.
In caz de agresivitate vei fi acolo sa o potolesti... sau sa ceri ajutor de la protectia copiluli...
Discuta mai intai cu mama (fara sa-i spui ce-i cu fata) si incearca sa-i explici ca fata ei are nevoie de o prietena adevarata care ii vrea cu adevarat binele si care ar putea fi chiar ea, adica mama...
umblataprinlume
Postat pe 21 Iulie 2008 01:55
Poate ne anunti si pe noi ce hotarare iei,vad k nu ai mai.....scris nimicutza..... , suntem curiosi, nu de alta , oare ce se intampla cu fata?

Postat pe 21 Iulie 2008 11:24
Mda de trecut printr-un avort iti spun eu ca esti un norocos ca nu ai trecut si nici nu trebuie sa treci prin asta,insa referitor la mama experta in kung-fu nu am de unde sa stiu cum e insa cunosc specimene de genu si am prietene care o pateau rau de tot pe acasa...exemplu:mama unei prietene a aruncat pe ea un luighean inttreg cu apa murdara de pe balcon pentru ca nu i-a adus fata nu stiu ce carpa cand trebuia,nu mai zic de bataile pe care le lua asa din senin si pentru orice,acum a ales sa plece de acasa si traieste in casa parintiilor prietenului ei cu toate ca el e plecat in afara dar cel putin acolo e linitita si nu o bate nimeni!!!De aia spuneam cu o mama de genul asta nu te poti intleege,nu stie alte solutii decat bataia...Nu ai pentru ce...referitor la aprecieri:)
mauinboots
Postat pe 21 Iulie 2008 12:06
Draga Mau, ai deschis un subiect foarte interesant, acela al violentei in familie, violenta care imbraca fel si fel de chipuri.Ideia artelor martiale, de aici a venit.De foarte multe ori, oamenii in loc sa foloseasca inteligenta ca suport pentru educatie, folosesc aceasta metoda primitiva si salbatica, care defineste nivelul cultural la care ne gasim noi astazi.De aceea, daca cei de langa noi, incearca un astfel de tip de constrangeri, prin care sa ne forteze sa luam anumite decizii sau sa facem anumite lucruri, trebuie ripostat in acelasi limbaj primitiv.Dar nu suprematia individului alfa este importanta aici.Exista si cealalta cale, prin care riposta se poate face respectand legile sociale.Atentie.Aceasata este calea corecta,dar stii si tu cum se spune:Pana la Dumnezeu, te mananca sfintii.La un moment dat trebuie sa stii sa te aperi singur.Pentru ca intotdeauna politia intarzie.Iar uneori legile pot fi atat de ciudate, incat intreaga belea, cade tot pe capul victimei.

Postat pe 21 Iulie 2008 12:57
Clar intreaga belea tot pe victima cade...pai nu stii ca scosesera niste legi tampite daca cineva iti incalca proprietatea si te ataca spre exemplu cu un cutit tu nu ai voie sa ripostezi cu o arma de acelasi calibru te poti apara in cel mai bun caz doar cu o bata,iar daca te ataca cu o arma te poti apara cu un cutit deci cele mai mari tampenii doar la noi in tara le am auzit:)))hahahaha!! o sa stau sa fiu impuscata cred ca...ideea e ca iau si eu vorba lui mircea badea si o sa spun ca TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL!!!NOROCUL MEU E CA NU MAITRAIESC IN ROMANIA DE PESTE UN AN :))LUCKY ME:))
mauinboots
Postat pe 22 Iulie 2008 02:19
Asa este Mau.Partea interesanta, este ca ori unde ai sta, tu esti o bucata de pamant romanesc.

Postat pe 22 Iulie 2008 21:13
dap tot o bucata de pamant romanesc sunt si sa stii ca de cate ori vad cat de varza sunt spaniolii sunt mandra ca s romanca,sunt mandra ca s apreciata si ca am putut ajunge sa vb o alta limba in doua luni de zile cu atata usurinta incat sa nu se cunoasca ca nu s de aici si ca lumea lauda romanii!!!ma simt super si pot spune ca imi pare rau ca in romania nu stiu nu suntem apreciati cum ar trebui de proprii nostri semeni...pacat suntem un popor cu valoarea dupa parerea mea,nu ar trebui sa ne autocriticam atat si sa ne pierdem valoriile!
mauinboots
Postat pe 23 Iulie 2008 15:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am si eu o problema ! 1 De la: ombtron 11 Mai 2009 18:06
adoptia unui copil, dar nu permanenta 14 De la: quasaria 4 Ianuarie 2010 23:32
parintii lui 7 De la: reyya 10 Noiembrie 2009 15:52
Soacra care violeaza intimitatea 3 De la: Micass 26 Decembrie 2008 09:27
Am nevoie de ea 3 De la: tutankhamon 24 Aprilie 2009 12:51
Setari Cookie-uri