ce parere aveti despre o relatieitre un barbat mai tanar si o femeie mai invarsta?

credeti ca se poate asa ceva?
dafffne
Postat pe 14 Octombrie 2008 23:11
Nu numai ca sa poate...dar e minunat!
Depinde de cuplu...Eu vorbesc din experienta mea ...intre mine si barbatul meu sint 10 ani diferenta-el e mai tinar
Nu se observa...nici fizic nici mental...el e mai matur,eu sint copilaroasa si nu imi arat virsta...amindoi parem de circa 33 de ani...el are 28,eu 38.
Daca la nivel intelectual si sufletesc partenerii sint compatibili...la nivel fizic relatia e delicioasa pentru amindoi.
Sa nu va pese de virsta...traiti clipa...viitorul cine stie ce aduce...
Sapunul
Postat pe 14 Octombrie 2008 23:58
Sunte-ti casatoriti?
Mie imi e teama sa nu fiti exceptia ce confirma regula... ( nu o spun cu o rautete, te rog sa ma intelegi )...
Oare fiecare varsta nu are valorile ei? De unul este mai tanar si acela este barbatul nu e posibil sa nu se ajunga la casatorie?
Eu nu doresc sa ma marit si atat ! Vreau dar cu persoana cea mai potrivita... dar oricum nu trag spre casatorie si ma gandesc ca ar trebui partenerul sa traga spre asa ceva sa ajung cum se spune prin batrani : in randul lumii!
dafffne
Postat pe 16 Octombrie 2008 13:31
De la: dafffne, la data 2008-10-16 13:31:06Sunte-ti casatoriti?
Mie imi e teama sa nu fiti exceptia ce confirma regula... ( nu o spun cu o rautete, te rog sa ma intelegi )...
Oare fiecare varsta nu are valorile ei? De unul este mai tanar si acela este barbatul nu e posibil sa nu se ajunga la casatorie?
Eu nu doresc sa ma marit si atat ! Vreau dar cu persoana cea mai potrivita... dar oricum nu trag spre casatorie si ma gandesc ca ar trebui partenerul sa traga spre asa ceva sa ajung cum se spune prin batrani : in randul lumii!


Iti spun si eu concret ca se poate.Prietena mea cea mai buna...e casatorita cu un tip mai tanar decat ea cu 7 ani.Si se inteleg super!!Au si o fetita...si sunt super ok.Desi este mai tanar,este un tip extrem de rational,responsabi.Deci se poate!!!Darrr...bineinteles ca depinde si de temperamentele partenerilor.
walkiria
Postat pe 17 Octombrie 2008 19:53
Da sintem casatoriti,dar nu asta e elementul fundamental. Cind am inceput relatie eram in divort,am un copil,si am cu 10 ani mai mult,si cu toate astea el m-a iubit din prima clipa,cu toate ca putea sa-si aleaga o femeie fara probleme,mai tinara, mai frumoasa...etc. E vorba de compatibilitate,si de ceea ce uneste doi oameni. Noi intr-adevar sintem o exceptie,din pct de vedere fizic nu se observa diferenta..asta o spun altii care nu ne cunosc virsta ..oricum noi nu ne ascundem. Din pct de vedere spiritual si intelectual sintem f apropiati. El e cel serios,eu sint mai copilaroasa....Noi sintem impreuna pentru ca avem f multe in comun, si asta sudeaza o relatie. daca va dura...numai Dumnezeu stie ce ne ofera in viitor. Am vazut cupluri in care femei mai tinere cu zeci de ani erau parasite de partenerii lor virstnici pentru alte femei...deci .....
Eu cred ca daca fiecare ofera celuilalt ce are el nevoie(in toate privintele),atunci relatia rezista si infloreste....Va doresc succes!
Sapunul
Postat pe 19 Octombrie 2008 21:05
Am o cunostinta foarte buna care e casatorit cu un barbat cu 14 ani mai tanar ca ea si e o relatie cum nu s-a mai vazut de buna
.Nu se ascund nu fac secret din asta , cu toate ca femeie avea deja 2 copii dintr-o casatorie anterioara . Au crescut copii impreuna acum sunt mari si le respecta. Voi daca va iubiti mergeti inainte fericirea nu depinde de ce spun altii mie nu mi-ar pasa.pot sa spun ca exista relatie foarte buna am vazut cu ochii mei si nu singurul caz.INSA ASTA E MAI DEOSEBIT PENTRU CA ESTE INCA SI ACUM ATATA IUBIRE INTREEI CA RAMAI MUT CAND LE VEZI.dECI AI INCREDERE. VA PUP .
nagy_ikako
Postat pe 26 Octombrie 2008 17:34
cu parere de rau....dar eu am alta parere....toti barbatii tineri isi doresc pentru experienta si satisfactia lor...o,,tanti,,dar.....decit sa fiu vazuta in pat si in societate ca o femeie in virsta sau,,tanti,,......prefer sa am alaturi de mine un barbat matur care sa ma faca sa ma simt tinara si sa ma aprecieze,sa ma simt implinita....barbatii mai tineri sint buni doar in pat ptr. femeile care cauta implinirea si satisfactia doar in sex...
sony
Postat pe 14 Noiembrie 2008 12:25
Buna,

Da se poate sa avem o relatie cu un barbat mai tanar ca noi,dar dupa mine nu e prea de durata,daca diferenta e prea mare se vede la un moment dat .Imbatranim mai frumoase nu ne facem si se va vedea acea diferenta.Am o colega la servici care este casatorita cu un tip mai mic cu 10 ani,totul a fost minunat la inceput,pana cand el sa trezit ca sotia lui e mai \"batrana\"si sa incurcat cu o femeie de varsta lui.Acum din pacate sunt la divort.
Mie personal nu imi plac diferentele mari de varsta,cu cat mai aproape de varsta mea e mai bine,plus ca imi plac barbatii maturi.
andra_30_tm
Postat pe 16 Noiembrie 2008 11:38
Sigur ca se poate.Numai ca nunta de aur va trebui serbata in cimitir.

Postat pe 16 Noiembrie 2008 19:43
De la: vanghelis007, la data 2008-11-16 19:43:31Sigur ca se poate.Numai ca nunta de aur va trebui serbata in cimitir.


Bine si-acolo ca eu stiu o fetita care ar putea realiza asta, avand in vedere ca "Dragul, ei drag" e cu 30 de ani mai batran. Ca ea. Poate o casa nu mai construieste omul ca e obosit, da' un mic Cavou?! Brrrr!

Postat pe 16 Noiembrie 2008 22:55
Lasa mai, ca vara este racoare.,Si cand vii acasa si nu il gasesti, esti sigura ca este la madam melinte, peste trei morminte.In tr-un cimitir, nevasta se cearta in cavou cu sotul ei:
-Unde ai fost netrebnicule, toata noaptea.Si pe lumea asta ma inseli?
-Nu-i adevarat draga.Am fost la o pomana cu prietenii.Poti sa-l intrebi si pe bunicul.
-Bunicule, este adevarat?
-Da draga, este.Dar eu nu am mancat coliva, fiindca mi-au cazut toti dintii.

Postat pe 17 Noiembrie 2008 07:41
Macabri mai puteti fi! Ce-are varsta cu perfectura?
Perfectiunea, excusez-moi, s'il vous plait!
Cand doi oameni se iubesc nu mai conteaza nici sexul, iar doi-trei(zeci) de ani acolo. ce sunt?

Dorutza
Postat pe 17 Noiembrie 2008 21:41
Exista dragoste si dragoste.Si mie mi-a placut de Mata Hari, dar desi sunt 007, nu m-am intalnit niciodata cu ea.

Postat pe 19 Noiembrie 2008 09:38
sunt multe cupluri cu diferente de ani, eu am avut si am inca relatii cu tipi mai tineri decat mine cu 10-12ani.este ok, diferentele de varsta nu se vad fizic, si nici nu se simt.important este sa te simti bine cu persoana de langa tine, s lasi prejudecatile si mai ales sa nu te intereseze ce spun altii.
mirelami2003
Postat pe 28 Noiembrie 2008 13:46
Sunt femei tinere ce arata mult mai invarsta, si invers...
Conteaza deci si aspectul fizic.
Dar oare o relatie cu un tip mai tanar nu te va face tot timpul sa ai griza de infatisarea ta?
dafffne
Postat pe 28 Noiembrie 2008 15:21
o relatie este exact ceea ce pot face din ea cei pe care ii implica. sunt o femeie aratoasa de treizeci si opt de ani. de trei ani impart bune si nebune cu un barbat mai tanar cu aproape paisprezece ani. nu ma feresc de nimeni. sunt zile cand nu se vede diferenta. zile cand se vede ca is mai mare. zile cand pare ca e el al mai batran. culmea. toti avem zile proaste, nu? da, o relatie cu un barbat mai tanar te obliga sa te ingrijesti permanent. dar nu te obliga la asta si relatia cu tine insati, daca esti o femeie care macar incearca sa se respecte? indiferent de buletine, pe care nu ni le cere nimeni - mai, astia, ia dati actele alea, ca voi pareti ca dracu de ca nuca in perete de diferiti in varste... - suntem "cuminti si teferi". daca vreunul dintre noi va vrea sa plece, va pleca. deocamdata ramanem.
catwalk
Postat pe 29 Noiembrie 2008 01:13
Vi se pare oare ca anul scris in buletin da dreptul sa se spuna cine e tanar si cine e batran? Am vazut femei de douazeci si ceva de ani imbatranite si psihic si fizic, dar se mandreau ca au 20 si ceva de ani. Si am vazut femei de treizeci si ceva care usor pot fi confundate cu tinere de 20 si ceva. Desi pare un cliseu, chiar cred ca doar conteaza cum te simti si cum arati. Si cum te face sa te simt un astfel de om. Anul din buletin e doar teoretic.
Micass
Postat pe 29 Noiembrie 2008 09:08
ba da. cu siguranta ca iti vei face tot felul de griji ca sa nu pierzi atentia partenerului tau.cate eforturi emotionale, in primul rand, va trebui sa faci ca sa facifata. in timp va fi o relatie care te va lasa epuizata de stres, temeri si angoase, in care vei mai consuma energie si ca sa maschezi fata de tine insati ca ai asemenea preocupari ... si mie imi face curte un tip cu 11 ani mai tanar. la inceput nici nu mi-am imaginat ca este o asemenea situatie intre noi. dar cum am aflat eu am batut in retragere si i-am spus ca eu aleg sa nu intru in asta chiar daca sunt foarte atrasa de el. bineinteles ca el a insistat si azis ca orice probleme are solutii. numai ca eu nu vreau ca relatia mea sa fie o problema la care sa caut solutii.
claudia7777777
Postat pe 29 Noiembrie 2008 10:35
Hm, depinde intr-adevar de la caz la caz, nu se poate generaliza, parintii mei au fost impreuna 39 ani, tata mai mic decat mama cu 5 ani, si din pacate el a fost primul care s-a dus....

Eu am fost maritata cu un barbat cu 3 ani mai mic decat mine dar relatia nu a mers. Nu din cauza varstei. Acum sunt maritta cu un barbat cu 9 ani mai mic ca mine, avem si certuri dar relatia merge bine. Varsta intre noi nu se vede, eu par de 26 ani desi am 37 dar nu se vede, probabil e genetic, iar el pare oricum mai mare decat varsta fizica. Mental, oscilam, cand eu gandesc mai matur, cand el, este un echilibru pe undeva. Relatia in pat este normala, nu cred ca sexul are vreo legatura cu varsta. Daca exista dragoste cred ca se poate. Nici noi nu ne ascundem dar nu facem din asta o drama. Am trecut prin multe impreuna si faptul ca eu sunt mai mare ca el nu e o piedica, oricum am depasi barierele "conventionalului" astuia impus de societate.
Cum spuneau si alte persoane pe acest forum nu cred ca este o reteta a fericirii in cuplu tinad cont d varsta. Se pot destrama si cupluri in care ea este mai tanara cu 10 ani. Revenind la intrebarea principala, eu zic, da, se poate, dar depinde de foarte multe: personalitate, fizic, psihic, mentalitate, dragoste, compatibilitate. Acum depine ce intelege fiecare din normalitate si unde incepe anormalul?!



O zi buna tuturor!
redfire
Postat pe 29 Noiembrie 2008 14:52
dar oare nu este cam naspa ptr. ca in timp se observa diferenta de varsta? Oare tre sa fie o limita la diferenta de varsta?
dafffne
Postat pe 30 Noiembrie 2008 13:56
Problema este foarte simpla... traim intr-o lume plina de prejudecati si sincera sa fiu ma intreb daca era invers "obiceiul" ca barbatul sa fie mai mic decat femeia (ca oricum ei sunt mai slabi decat noi...) ce s-ar fii intamplat? Cine a inpamantenit acest obicei ca femeia sa fie mai mica? Pentru suflet varsta nu conteaza si in eter nu exista timp... Eu te sfatuiesc sa fii fericita si sa te bucuri de relatia ta.
Ella72
Postat pe 2 Decembrie 2008 13:29
iti spun din experienta alor mei, ca nu s-a vazut diferenta nici dupa 30 ani de casnicie, dar, repet, asta tine de fiecare in parte de genetica fiecaruia.
la ai mei nu se vedea ca mama e mai mare ca tata, si au fost ok impreuna.
redfire
Postat pe 2 Decembrie 2008 20:47
dragele mele,
diferenta sigur se vede, daca nu acum, peste 2, 3, 10 ani si tot se vede si el tot va pleca. Asta se poate intampla si cu un partenaer de aceeasi varsta sau mai mare dar,...............atunci cand te paraseste un barbat mai tanar e mai mult decat dureros, e ucigator. Nu mi s-a intamplat, in schimb am vazut asemenea pereche, asemenea chinuri si va rog sa ma credeti ca mi-a fost foarte greu sa inteleg de ce ea nu i-a dat un simplu sut in fund; de ce ea a suferit ca naiba si s-a umilit in fata lui. N-are nicio legatura cu temperamentele si alte minuni insirate de voi, este vorba depre tinerete si batranete si apoi dragele mele, barbatul e barbat si de la natura lasat sa fie copilaros. Eu nu cred intr-o asemenea relatie, suferinta e prea mare pentru ea, eu nu m-as chinui asa pt nimic in lume. Dar fiecare isi duce crucea.
lilico
Postat pe 3 Decembrie 2008 15:18
SAU MERGE FOARTE BINE SAU NU MERGE DELOC . SUNT CASATORITA CU UN BARBAT MAI TINAT SI NE MERGE FOARTE BINE . POT SPUNE CA AM NOROC
palors
Postat pe 3 Decembrie 2008 15:26
nu cred ca esti fericita, aste sunt texte de autosustinere a moralului.un barbat mai tanar are nevoie de protectie, de cocoloseala; o sa se duca naibii toata feminitatea ta alaturi de un asemenea barbat. si o sa renunti la tot pentru el, si o sa-i indeplinesti toate mofturile si toate dorintele si o sa plangi din iubire............o prostie !
lilico
Postat pe 3 Decembrie 2008 16:01
Orice relatie de dragoste implica clipe de fericire si de suferinta..iubim ,suntem fericiti...si/apoi..inevitabilul sfarsit ..durerea..ca e mai tanar ,ca e mai batran ,noi tot ii cocolosim..mie nu mi/ar place pustani langa mine ...mie imi place sa am ce admira la un barbat ,sa invat din experienta lui ,sa fiu dadacita ,protejata ..n/am simtit ca mi/ar putea oferi toate astea unul mai tanar..desi ocazii au fost.Important e sa iubim ,sa fim iubite si fericite..restul ..nu conteaza!Succes!
ornela
Postat pe 20 Decembrie 2008 15:08
"atunci cand te paraseste un barbat mai tanar e mai mult decat dureros, e ucigator."
Asa este.O baba se plangea de despartirea barbatului de ea, exact cu aceleasi cuvinte.
-Este dureroasa aceasta despartire?-o intreba vecina.
-Da maica.Ma doare spinarea, dar si mainile si picioarele.
-Dar sufletul?
-Mai putin.Problema este cand aduc galeata de la fantana, ca este tare grea.Cu celelalte ma descurc eu.
Ioana007
Postat pe 21 Decembrie 2008 08:32
Stati linistite, la cat de mult cade speranta medie de viata, nu mai apuca nimeni sa vada diferenta de varsta la un astfel de cuplu. De ce ganditi asa departe?
Micass
Postat pe 21 Decembrie 2008 11:05
ctina, ai dreptate. Si eu am fost cu un "copil" mai tarnar cu 4 ani juamte decat mine si hm intradevar trebuie sa-i faci pe plac mereu ca o mama. Trebuie sa te lasi pe tine pentru iei, etc. Cum a zis cineva iei sunt buni doar in pat dar pe alocuri nici macar acolo. Prefer un barbat cu 3 sau 4 ani mai mare decat mine, decat un copil care se crede barbat.
Laura76
Postat pe 21 Decembrie 2008 13:33
De ce nu o intrebati pe Mihaela Radulescu, sau pe Dichiseanu?
Ioana007
Postat pe 21 Decembrie 2008 17:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
casatoria ıntre persoanele de acelai sex.. 68 De la: mia79x 7 Iunie 2009 14:00
in cautarea fericirii.. 28 De la: clau_ro 13 Iunie 2016 19:57
ore cum e mai bine??? 24 De la: Riana_look 26 Noiembrie 2008 09:00
ce ascunde comportamentul ciudat al unei prietene 64 De la: si_totusi 14 Octombrie 2010 16:10
Fosta lui sotie nu apartine tocmai trecutului 28 De la: garbo_413281 12 Septembrie 2015 14:55
Setari Cookie-uri