EMO

De la: daria_pet, la data 2009-09-03 10:06:51Nu stilul emo trebuie sa ne ingrijoreze....fiecare generatie a avut modelul ei. Al meu a fost ://www.youtube.com/watch?v=iikKzQwgBJc
Copiii inchisi in ei, depresivi, care isi doresc autodistrugerea pentru ca sunt neintelesi, se automutileaza.....sunt cei care trebuie ajutati de catre societate (colectivele unde invata, psihologul scolii...)
Acestia au probleme nu din cauza lor, ci din cauza parintilor.
Ii putem gasi atat in familiile de bani gata (banii nu asigura iubirea de care au nevoie), cat si in cele de la marginea societatii.
Daca ii iubiti de mici si incercati sa fiti apropiati de ei, chiar daca uneori nu-i intelegeti, depresia nu se poate instala.
Trebuie sa fiti atenti la "strigatul" lor de ajutor din care razbate dorinta de a fi iubiti http://www.youtube.com/watch?v=uEX2xlq6A9g




..


>:D<

















:D:D:D:D:D



in fine...gata q emoticoanele...
dragutza descrierea ta,si modul in care gandesti...ma bucur k mai e cnv kre sa ii mai apere ji p ei...
DroPDeaD
Postat pe 3 Septembrie 2009 21:18
salut!in general se vorbeste despre emo de parca ar fi ciudateniile pamantului..si nu este asa,eu desi nu sunt emo am vorbit cu persoane care erau emo si sa va spun ce am constat:sunt foarte inteligenti majoritatea pricepandu-se la tehnologie,au firi sensibile,fetele compun poezii de obicei,au mult bun simt,stilul este foarte important pentru ei prin asta se si individualizeaza ca grup,sunt ca o familie fiind gata sa sara in ajutor mai ales ca majoritatea sunt adolescenti neintelesi care au probleme in familie,sunt rare cazurile in care intr-adevar se ajunge la lama(e nevoie de psiholog sau de trezirea la realitate a parintilor ce trateaza cu superficialitate problemele adolescentilor pt ca nu li se par importante)acelea fiind cazuri grave...oricum a devenit mai mult o moda in ultimii 2 ani..iar cei care posteaza poze cu ei pe Hi5 in diferite ipostaze cu lama o fac doar ca sa faca pe interesantii...deci multi emo st fake-emo oricum...legat de acei emo care se strang in cimitire..o fac doar pentru ca acolo nu st judecati si pot fi ei insisi fara a fi deranjati,asculta muzica(care apropo nu e satanica precum cred unii..versurile sunt profunde)si vorbesc...ar trebui ca lumea sa fie mai ingrijorata daca odraslele lor au prieteni manelisti sau hip-hopperi decat prieteni emo...fata de emo,aia beau de sting,multi se si drogheaza si rar sunt printre ei cu preocupari inteligente...
NamelessGirl
Postat pe 4 Septembrie 2009 11:40


numai in cimitire gasesc liniste, numai acolo pot asculta muzica, numai acolo pot vorbi. a devenit cimitirul un fel de club de noapte.

asta e. moda . teribilismul...
si_totusi
Postat pe 4 Septembrie 2009 12:01
De la: si_totusi, la data 2009-09-04 12:01:57

numai in cimitire gasesc liniste, numai acolo pot asculta muzica, numai acolo pot vorbi. a devenit cimitirul un fel de club de noapte.

asta e. moda . teribilismul...



teribilism... cred k glumesti...:)la faza asta gresesti...oriqm...emo e o ramura a stilului rock...:D:D:D:D
whatever..:D:D:D
mda...ji faza q fake-emo ai dreptate fato`...multi se considera desi nu sunt emo...:P
DroPDeaD
Postat pe 4 Septembrie 2009 15:09
se vorbeste despre emo ca si cum ar fi singurii care se sinucid ...pana acum cativa ani in ro nu se stia despre generatia"emo"...asta inseamna ca pana atunci tinerii din tara noastra nu se sinucideau ?!...numai ca acum sunt mult mai mediatizate toate aceste cazuri...daca s-ar sinucide in acelasi tp 2 tineri dintre care unul "emo"cu siguranta vei vedea la tv decat "tragicul caz al adolescentului"emo"care s-a sinucis"...
gia85
Postat pe 8 Septembrie 2009 16:26
Daca te imbraci si te tunzi gen 'emo' nu inseamna ca trebuie neaparat sa fii emo. Multi confunda chestiile asta. Cei care sunt emo sunt de obicei cei neintelesi sau care au destul de multe complexe incat au instincte sinucigase. Ascestia erau si inainte in romania doar ca nu aveau denumire. Acum de cand a inceput fenomenul 'emo' toata lumea ii cred ciudati. Stilul este cel rock-punk care exista si inainte. Doar ca a fost asociat cu persoanele sadice si sinucigasii.
ak1ru
Postat pe 8 Septembrie 2009 22:44
hm!esti ceea ce simti!ceea ce maninci,ce imbraci,ce respiri si aspiri....moda are farmecul si capcanele ei...sinucigasii nu tin neaparat de "curentul" emo...exista un diagnostic "groaznic" ce tine de depresie....depresie care duce inevitabil la suicid
LILO
Postat pe 8 Septembrie 2009 22:50
O mare vina pentru ca acesti copii au ales acest fel de-a fi o au parintii lor...Intotdeauna prea ocupati ,coplesiti de evenimentele sociale si economice,neglijeaza de cele mai multe ori acesti adolescenti,multumindu-se (cei care au)sa le dea niste sume de bani,si sperand ca banii acestia vor suplini lipsa lor de atentie si de comunicare...Emo ,exista ca si concept de scurt timp ,dar tineri cu acelasi gen de probleme au existat si in generatiile trecute,chiar dak nu s-au afiliat unor grupuri care sa asculte acelasi gen de muzica...erau ca si acum,adolescenti cu suflete sfasiate, neantelesi si stigmatizati gratuit de o societate care nu face nici cel mai mic efort sa-i inteleaga...iar cei mai puternici dintre ei s-au ancorat de cate o mica speranta ,care in timp,cu mult efort din partea lor,i-a scos la liman...
Leona_Forever
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:01
eu nu vad ce e rau in chestia asta...sunt emo si asta e viata....si nu stiu ce vi se pare cv rau...pfff....normal k pt cei care nu stiu cum e vb aiurea....:(:(:(.....>:D
alynutza_kaulitz
Postat pe 17 Septembrie 2009 16:31
imi pare rau sa-ti zic dar tokio hotel sunt emo toata lumea stie asta....in plus si eu sunt fana tokio hotel
alynutza_kaulitz
Postat pe 17 Septembrie 2009 16:33
da ba mami...exista si emo happy....
o sa-ti treaca,eu de ex nu purtam furou,ceea ce pt generatia mea era o mare indrazneala,acu' mi se par chiar sexi,toamna binenteles...
iasomia
Postat pe 17 Septembrie 2009 16:42
fata d mai sus...

fato` u chiar nu stii c muzik knta tokio hotel
TH canta pop-rock..asa k nu comm dak nu stii...dar k sa stii ji u trupe emo...sunt d ex:my chemical romance,paramore,fall out boy,simple plan....si multe altele...

in fine... TH trupa emo
DroPDeaD
Postat pe 18 Septembrie 2009 00:53
asta e o fantezie de a ta
nu neaparat copiii emo se mutileaza
sunt persoane cu muulte sentimente pe care nu ii asculta nimeni :-??
garbo052009
Postat pe 23 Septembrie 2009 16:51
Am citit toate comurile si pro si contra.
oricum eu am ajuns la concluzia ca un copil
trece prin aceasta perioada din diverse motive:
1.ca e la moda(cool)
2.influenta anturajului
3.se considera neantelesi
...da,am spus"trec" deoarece cu cresterea
in varsta apar alte prioritati si int'radevar
conteaza foarte mult abordarea parintilor
cand se confrunta cu situatia de a avea copilul
sau un prieten emo.
Cum spunea cineva mai sus,nu trebuie sa ii interzici
din contra sa incerci ca ii cunosti acesti prieteni
sa vina acasa si sa se simta intelesi de tine ca parinte,
sa vb cu ei ca un prieten de varsta lor.
Daca vei intelege prietenul, copilului tau, de ce este emo
iti vei da seama foarte usor daca copilul tau este
predispus la a deveni emo sau unde gresesti tu.
Nu trebuie sa raportam "emo" cu sinucigasi
sau cu cei care se automutileaza,acestia sunt
excepti si copiii care intradevar au nevoie de ajutor
de specialitate.
Chestia cu tunsorile nu mi se pare nimic rau,
sincer chiar imi plac,daca as fi mai tanara poate m'as
tunde si vopsi si eu ca ei
imbracamintea,este ok,din punctul meu de vedere,
decat cu fundul gol(la fete) sau cu panataloni pe vine(la baieti)
de li se vad chiloti,cred ca arata mai bine asa cum se imbraca ei.
Muzica...hmmm....fiecare dintre noi are un anumit
stil de muzica care il prefera fara a se raporta la un anumit curent.
Am facut un mic studiu si am observat ca emo apare
cam la varsta de 14 ani si tine cam pana in anul 2-3
maxim 4 de facultate.

mimosa
Postat pe 25 Septembrie 2009 08:00
mdea...eu sunt d acord q parerile voastre...:D...
DroPDeaD
Postat pe 26 Septembrie 2009 12:22
dak eu ascult tokio hotel si imi plac asta nu inseamna k sunt emo si in orice caz nu vad ce e rau unde filmeaza....da pot filma si in baie care e problema....dak ei asa trebuie sa faca video. asa il fac k nu-l fac de capu lor....si mai bn spus vai de capu tau
alynutza_kaulitz
Postat pe 26 Septembrie 2009 22:50


tokio hotel trupa emo!!! dr cum de ai ajuns la concluzia asta?sigur esti fana?
gia85
Postat pe 27 Septembrie 2009 18:29
gia85
Postat pe 27 Septembrie 2009 18:31
inseamna ca nu stii ce asculti
gia85
Postat pe 27 Septembrie 2009 18:34
daca asculti TH nu inseamna ca esti emo
gia85
Postat pe 27 Septembrie 2009 18:40
sweetpyky
Postat pe 28 Septembrie 2009 10:45
buey TH e o trupa d pop-rock pt cei c nu stiu...
doar pt k solistul are parul ji hainele intr-un stil nu inseamna k e o trupa emo... data viitopare knd mai vrei sa scrii cv informeazate!;)...
DroPDeaD
Postat pe 30 Septembrie 2009 19:24
De la: DroPDeaD, la data 2009-09-30 19:24:26buey TH e o trupa d pop-rock pt cei c nu stiu...
doar pt k solistul are parul ji hainele intr-un stil nu inseamna k e o trupa emo... data viitopare knd mai vrei sa scrii cv informeazate!;)...
gia85
Postat pe 1 Octombrie 2009 15:06
Copii mei au prieteni EMO,,,nu au nici un impact asupra lor , pur si simplu unii sunt EMO altii adopta stilul EMO, deci,,,,,,,,,,cred ca nu ar trebuii sa ne speriem asa de tare .
Sery
Postat pe 8 Octombrie 2009 13:46
De la: Sery, la data 2009-10-08 13:46:07Copii mei au prieteni EMO,,,nu au nici un impact asupra lor , pur si simplu unii sunt EMO altii adopta stilul EMO, deci,,,,,,,,,,cred ca nu ar trebuii sa ne speriem asa de tare .

da bine dar copiii tai sunt tot EMO?
Ai fost trist cind i-ai conceput?
Dubluritza
Postat pe 6 Noiembrie 2009 03:19
DECI EU URASC "COPII" EMO........MI SE PAR ATAT D IDI0TI PE BUNE........NU POT SA SPUN CA NU IMI PLACE NIMIC LA EI ...IMI PLAC FOARTE MULT FRIZURILE LOR...DAR FELUL IN CARE SE COMPORTA,STILUL LOR PE MINE MA ENERVEAZA......FELUL CA NU VORBESC SI DACA VREI SA LE VORBESTI STAU CA MUTII SI NU ZIC NIMIC...x(........PE MINE MA ENERVEAZA CAND PUN O INTREBARE SI NU IMI RASPUNDE ACEA PERSOANA CARUIA I`AM PUS INTREBAREA.............FERITI`VA DE GRUPURILE EMO......
chistok
Postat pe 22 Noiembrie 2009 10:03
Credeti ca acei copii" EMO " ar putea reprezenta un pericol pt copilul dumneavostra ?:D...Majoritatea au ceva cu acesti copii, insa nu cred k ar reprezenta un pericol. Eu ii consider mai degraba niste copii care ar trebui ajutati sa comunice mai mult cu cei din jurul lor si mai ales cu familia, care cu siguranta nu prea le acorda atentie si singura lor modaliatte , adik cea mai usoara modalitate de a trece peste nepasarea parintilor e aceea de a se " inchide " in ei, ceea ce nu e prea bn. Probabil k un psiholog i-ar putea ajuta sa depaseasca problema, insa cu siguranta k acestia isi cauta prieteni!.. Nu cred ca ar fi bine sa le interziceti copiilor sa nu aiba nicio legatura cu acesti copii.:) Multumesc dak imi cititi opinia si imi cer scuze dak am zis ceva pe langa subiect!:)


claudiata
Postat pe 30 Noiembrie 2009 21:28
Ca toti consumatorii de mass media aveti numai idei preconcepute si stereotipii si etichetati fara sa ganditi.
De ce confundati adolescentii depresivi cu probleme cu adolescentii care sunt adeptii unui curent?
A fii emo nu inseamna sa te tai cu lama nici sa asculti Tokio Hotel (aia e o formatie pop rock si Bill are freza scene nu emo). Emo kids sunt copii ca toti ceilalti nu e nimic anormal nici special si nu va mai panicati atat vai daca copilul meu e emo. Daca aveti copii emo inseamna ca sunt copii sensibili, pasionati de muzica, foarte romantici si visatori si sincer nu vad nimic rau in asta.
Haideti sa nu aruncam vina sinuciderii anumitor copii in bratele muzicii. E mult mai usor pt societate sa zica " a da e emo de aia s-a sinucis" decat sa zica "avea probleme in familie/ la scoala etc". De ce sa confruntam problemele adevarate cand putem gasi scuze si nimeni nu e tras la rapsundere.
Eu am fost catalogata emo de foarte multe ori, chiar si azi m-a intrebat una in metrou daca sunt emo si aveam bretonu prins in fine.. nu ma tai nu plang 24/24 prietenii mei nu se taie, nu se drogheaza sunt oameni normali cu probleme, bune si rele ca tot omu'.
Xandria
Postat pe 11 Decembrie 2009 18:01
copii care au prieteni emo sunt de doua categorii:prima-copiii care chiar nu se pot exterioriza si care nu pot vorbi deschis despre ceea ce simt,si a doua categorie-emoneii care pur si simplu vor sa fie la moda... ...acum,depinde....sunt un copil si pot sa raspund detasat..nu incercati sa-i interziceti anumite lucruri,pur si simplu,vorbiti deschis cu el/ea despre ceea ce simte,puneti-va in pielea ei,si incercati sa-i povestiti cate ceva despre copilaria sau adolescenta dumneavoasta,nu ca as fi eu cu stea in frunte,insa eu chiar as aprecia asta.Sper sa fie macar putin folositoare sugestiile mele.
Cristina_Maria_B
Postat pe 17 Decembrie 2009 20:37
Un lucru pot sa spun cu inima deschisa: copiii care au comentat pe topicul asta sunt mult mai intelepti decit adultii (asta incluzindu-ma).
Am invatat lucruri pe care altminteri nu le-as fi stiut si ca mama de adolescent le multumesc tinerilor care si-au adus contributia la iluminarea mea.
Dragii mei, ma bucur sa constat ca sunt copii maturi, care vorbesc deschis de problemele lor si care chiar stiu ce spun.

Merci mult Dropdead, Gia, crys, xandria.......si celorlalti.
Ciresica
Postat pe 6 Martie 2010 03:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o mama pe cale sa-si creasca singura copilul 44 De la: garbo261975 31 Ianuarie 2012 15:59
EMO 93 De la: ALEXA_NASPA 6 Martie 2010 03:18
baloane pentru copiii ingeri 4 De la: Ciresica 3 Iunie 2010 18:59
Un gest frumos in prag de sarbatori 4 De la: b727ana 6 Decembrie 2013 10:43
copiii- sensul vietii noastre 474 De la: crina86_c 9 Iulie 2010 01:18
Setari Cookie-uri