EMO

Mimosa, considerind ca cei mai multi dintre cei care au raspuns pe acest topic sunt ei insisi copii....e si normal sa nu stie ce e de facut intr-o atare situatie.
Eu, ca parinte cu copii la virsta transformarilor stiu exact ce fac ca sa preintimpin situatii nefericite.Stiu ca nu e totul in puterea mea, dar macar incerc sa-i tin aproape si pe ai mei si pe cei care se considera prietenii lor.
Aemulus
Postat pe 28 Ianuarie 2009 18:44
o intrebare ciudata !!! eu zic sa-i ajutam !!!! www.dermavital-med.ro
mcornelia19
Postat pe 17 Februarie 2009 09:47
De la: ios, la data 2008-10-13 20:07:13
De la: mimosa, la data 2008-10-08 15:27:45Ce faceti cu copii care au prieteni EMO?
mimosa, scuze, am auzit de ei dar nu stiu sa-i identific,, ajuta-ma! am si eu copil adolescent....merci anticipat
erbaru
Postat pe 11 Martie 2009 15:31
ERBARU si mai cum?si eu sunt tot o ERBARU.
erbaru
Postat pe 11 Martie 2009 15:34
De la: mcornelia19, la data 2009-02-17 09:47:44o intrebare ciudata !!! eu zic sa-i ajutam !!!! www.dermavital-med.ro


da' ce, sunt bolnavi!?
geo32
Postat pe 11 Martie 2009 16:21
mimoasa e adevarat sik eu am fost la o perioada emo...eram inchisa in mine...nu vorbeam cu ei....si aveam din ce in ce mia putini prieteni se scapa usor de asta...eo de exemplu miam gasot un iubit care ma ajutat sa trec peste asta....cel mai bine este sa stae mai mult afara cu prieteni sa se distreze...

Postat pe 30 Aprilie 2009 08:22
buna.raman siderata,de unele raspunsuri.dupa cum toti cred ca stiu,emo vine de la emotional.noi nu avem in tara,copii emo.cei care ii vedeti ca se comporta sau se imbraca,intr-un mod mai bizar,adaugand si pieptanatura lor,sunt doar ,copii care sunt neintelesi ,de unii parinti,profesori sau de unii dintre noi.ar trebui sa stiti ca de multe ori,copilule maiinteligentdecat parintele,ca ai ce invata de la copii de azi,ca trebuie sa comunici cu ei.nu sa le impui,un comportament pe care il consideri tu ca matur,adecvat.(imi cer scz pt probleme de tastatura,voi remedia)trebuie sa ii acorzi copilului adolescent,libertatea de alegere in decizii.ii poti da sfaturi dar nuil poti obliga,sa le si urmeze.invatati sa comunicati cu copii.deocamdata ei va atrag atentia,prin acest compotament,de necomunicare cu adultii,si prin muzica sau acesta bizara coafiura.presa a gresit cand a mediatizat excesiv,un asa zis concept,emo.scoala are si ea gresselile ei,in conceptii invechite,anumite subiecte de studiu,care sunt depasite.va aduc aminte de vremea rockului,prin care ne manifestam si noi,neintelegerea parintilor,pantaloni evazati,baieti cu plete,renumitul cenaclu flacara.iar despre faptulca asa zisii emo se taie,se zgarie sau spanzura,este total gresita,mediatizarea,dezinformarea,care duce la nenorociri,la neintelegeri.invatati sa comunicati si sa ascultati ce au de spus si copii vostrii,nu-i transformati in ceea ce de fapt nu sunt.
allexanndrra
Postat pe 6 Iunie 2009 20:04
Cred ca exista de cind lumea conflictul dintre generatii - copiii de acum 500 de ani or fi fost si ei oarecum neintelesi si "emo" pentru parintii nedumeriti de noile freze si trenduri.
Probabil si actualii emo se vor ingrozi de cum isi vor manifesta odraslele lor personalitatea, si se vor intreba "da' unde om fi gresit, noi adultii, de au iesit astia asa? Ca noi eram altfel..."
Evident ca erau altfel. Viata inseamna evolutie, in diverse sensuri - evolutia nu e neaparat asa cum ne-o imaginam noi.

Nu cred ca toti emo se taie cu lama asa cum nici toti rockerii nu erau satanisti, cum se zvonea... si nici toti punkerii drogati, samd.
Iar copii nefericiti, la fel, au existat intotdeauna - copii neglijati si facuti aiurea, ca mamica si taticu' au alte treburi. Nu este nimic nou sub soare.
quasaria
Postat pe 10 Iulie 2009 22:34
De la: micabis, la data 2009-01-28 18:44:23Mimosa, considerind ca cei mai multi dintre cei care au raspuns pe acest topic sunt ei insisi copii....e si normal sa nu stie ce e de facut intr-o atare situatie.
Eu, ca parinte cu copii la virsta transformarilor stiu exact ce fac ca sa preintimpin situatii nefericite.Stiu ca nu e totul in puterea mea, dar macar incerc sa-i tin aproape si pe ai mei si pe cei care se considera prietenii lor.



nu sunt chiar toti copii....ca parinte cu copii la varsta transformarilor, e bine sa credem ca stim exact ce sa facem pentru a preintampina situatii nefericite.....dar sa nu ignoram si alta categorie..a mai putin stiutorilior si care cer sfaturi...comunicarea ajuta...
ios
Postat pe 14 Iulie 2009 22:25
Ai dreptata Ios, comunicare intre parintii cu tineri la virsta transformarilor e buna.Schimb de experienta as numi-o.
Dar mai ales comunicare intre parinti si copii e benefica.
Am un baiat de 13 1/2 ani...a inceput deja dar inca nu ma sperie.
Incerc sa-i dau spatiul lui si sa ma "bag" in seama numai cind vad ca el e pregatit sa ma asculte.
In vreo doi ani de acum incolo o sa mai vad...
Aemulus
Postat pe 14 Iulie 2009 22:29
buna mimosa sunt Andreea... dak copilul/copiii tau/tai are/au prieteni Emo nu trebuie sa-i/sa le zici : "Nu mai ai/aveti voie sa umbli/umblati q ei ca nush ce sh bla bla bla" cel mai bne este sa vb q el/ei sh sa t integrezi in grupul lui/lor inceark sa-i/sa le fi mai mult prietena decat mama :P :* mult succes !!! Andreea
anndrreead_sexygirl
Postat pe 21 Iulie 2009 21:09
cred ca acesti copii trebuie tratati la fel...la urma urmei ei sunt tristi mereu...asta e singura diferentza...decat sa stam intr-una sa ne legam de felul cum se comporta,cum se imbraca mai bine ne-am uita la noi sa vedem daca noi suntem perfecti si in stare sa comentam despre atitudinle altcuiva.....asta este parerea mea....si ei sunt tot oameni...trebuie tratati la fel...
m1rey
Postat pe 24 Iulie 2009 16:26
1.emo nu sunt neaparat prosti;)..
2.tokio hotel nu e emo..si daca s-a facut scanadal pe tema asta la tv..nu inseamna ca din cauza "don't jump" cantat intr-un garaj.tipa s-a omorat..o fi avut parinti stresati cu care nu se intelegea, un iubit ipocrit, prieteni falsi, si sunt multe alte motive;
gandeste-te la izolarea fata de grup..


emo au un stil propriu:)..

copiii care au ales asta au avut motive:).vorbesc de emo adevarati nu facaturile astea care umbla in "carduri" prin "the hood" si asculta lady gaga si alte rahaturi de genu':)
scuzati limbajul:)

there is nothing you can do to change our way:)
tokio_rullz
Postat pe 29 Iulie 2009 23:02
in primul rand trebuie sai intelegeti.emo este la moda...si eu ador sa fiu emo
criss1234
Postat pe 30 Iulie 2009 11:24
De la: criss1234, la data 2009-07-30 11:24:35in primul rand trebuie sai intelegeti.emo este la moda...si eu ador sa fiu emo


emo este la moda pentru cei care nu au o atitudine aparte, pentru cei care nu se identifica prin propriul comportament si uite asa toti sau majoritatea s-au facut emo..pai de ce?ca e la moda!!! ce idee prosteasca E LA MODA! Nu inseamna ca tot ce e la moda e si bun sau ca iti face bine ca individ! emo e dor o chestie de pusti...Pentru cei mai in varsta..cand erau la putere marile trupe de rock-eri de era toata lumea imbracata in negru, machiati, cu pantaloni de piele si bocanci in mjlocul verii, baietii cu parul lung...a fost ceva..a venit si a trecut.adica vreau sa zic ca si atunci era aproape la fel dar acum s-a inventat EMO.toate au varsta lor!
omidutu
Postat pe 2 August 2009 00:18
De la: cristina_rea, la data 2008-11-19 18:44:30prostii....copii emo???sa fim seriosi
fiecare generatie a fost inflentata de un anumit curent muzical.acum muzica emo,reprezentata de tokyo hotel daca nu ma insel..da hai sa fim seriosi,cum pot niste adolescenti sa cante muzica deprimanta???
parca mai bine suna hendrix pe la wood decat un don`t jump intr-un garaj




tokio hotel nu sunt emo
si oricum nu au mai cantat d mult
laraysa
Postat pe 4 August 2009 00:33
De la: Arwena, la data 2008-11-18 15:18:40Cei care sunt EMO se pot identifica foarte usor, nici nu trebuie sa intrii in contact cu ei ca sa iti dai seama ca sunt emo, in special imbracamintea, frizura si genu de muzica ascultat. Obisnuiesc sa se imbrace in negru, sa isi faca frizuri specifice,iar scuza lor este emotionalul, caci EMO provine de la EMOTIONAL, de obicei "cica" au suferit deceptii in dragoste, se simt neintelesi de ceilalti si isi creeaza lumea lor.


nu ii recunosti sunt multi fakeri
care se imbraca la fel au aceleasi tunsori....si aceiasi muzik in mp4 precum un emo (chiar dak cand sunt singuri asculta blaxy girls sau mai rau manele)....dar fac asta pentru moda pt k li se pare cool sa fie j ei emo ...ei insa nu au tupeu sa se taie....si de multe ori se comporta normal cand nu e nimeni de impresionat prin preajma
laraysa
Postat pe 4 August 2009 00:39
Emo?... hmm, multi nu stiu ce inseamna emo. Emo sunt copii inchisi in ei,neingrjiti. Multi copii imita stilul emo in imbracamite ciudate..cat mai strident. Defapt nu aceia sunt emo,..emo sunt persoanele cu personalitate dificila..inchisi in ei!
AnonimSbS
Postat pe 9 August 2009 10:53
Din punctul meu de vedere emo are deja doua intelesuri..

1. 'Moda' emo, adica stilul de imbracaminte, parul, muzica pe care o asculta... O gramada au devenit 'emo' peste noapte, fiindca asa este cool. Aceia nu se pot numi emo in adevaratul sens al cuvantului. Pentru ei este un stil si nimic mai mult, nu le influenteaza caracterul.

2. Adevaratii emo, copii inchisi in ei, depresivi, tristi, neintelesi etc. Da, majoritatea asculta rock, punk sau mai stiu eu ce, sau se imbraca mai ciudat, dar asta nu are nici o legatura. Poti fi emo si sa asculti manele si sa te imbraci normal, poate chiar 'pitzi style'... Nu are nici o legatura. Bine, nu am intalnit pe nimeni pana acum dar anyway :)

Cat despre Tokio Hotel, si eu mai ascult uneori si nu sunt emo deloc. Poate ma simt uneori neinteleasa etc., dar nu ma consider emo. Nici ca moda, nici in adevaratul sens al cuvantului. Oricum, nu am nimic cu emo adevarati, chiar daca multi le sar in cap ca sunt prosti sau mai stiu eu cum, fiindca se taie sau eu stiu ce prejudecati. Mai rau mi se par cei falsi, desi probabil ca nu ar trebui sa-i critic... :)
swim406
Postat pe 18 August 2009 14:14
http://www.info-ghid.com/stilul-emo-emo-kids-muzica-emo-comportament-emo-moda-si-manifestare-sociala-printre-adolescentii-de-azi-s.html
Bunica
Postat pe 18 August 2009 14:28
oops, era sa scriu despre parintii emo, da' iara' primesc cartonash din partea fetelor :P
anticenzura
Postat pe 18 August 2009 16:59
Si care este ma rog problema cu un emo? Au existat si alte curente cum ar fi miscarea flower power...

Emo este si o forma de protest... Daca ei protesteaza sau aleg sa stea langa oameni care protesteaza nu e cazul sa faci o tragedie din asta...

Si asa suntem un popor de blazati, mamaligi si vai si amar de capul nostru... Barbatii nu mai au barbatie decat pentru ca sa procreeze... Femeile cred ca numai banii dau valoare...

Cei tineri vad mai bine decat noi si ceva ii revolta. Asta e foarte bine. Lasa-i libertatea de a alege ca sa nu se transforme intr-un control-freak blazat ca si tine!
lauraymail_yahoo_com
Postat pe 22 August 2009 12:22
pai incerci sa-i accepti prietenii emo...parerea mea
garbo043482
Postat pe 27 August 2009 15:42
heiii!!!Buna tuturor.In legatura cu stilul emo,vreau sa intru putin in discutie eu am 15 ani si sunt emo nu-mi place ca suntem criticati.In alte tari in care exista stilul asta emo,nu ii critica nimeni.Pt ca s-au obisnuit cu ei?Nope.Pt ca altii stiu sa inteleaga,fratilor.
O sa ziceti :"ce se baga si pustioaica asta de 15 ani in seama cu filozofiile ei?" : :-D
Ela_kid
Postat pe 27 August 2009 18:15
hey.Imi place ce ai scris,Lauraymail(sper ca am scris bine numele) faptul ca tinerii au gasit felul lor de protest..Frumos zis.Bravo. Se stie ca tinerii emo au zis NU urei si violentei..se bazeaza..reformulez.Ne bazam pe dragoste si intelegere RECIPROCA. ceea ce intre ceilalti nu gasim..oamenii sunt rai,vor bani si putere..rar gasesti dragoste adevarata..am dreptate?
Ela_kid
Postat pe 27 August 2009 18:24
da,in societate,la ora actuala,din pacate,totul se invirteste in jurul banilor.scara valorilor autentice,este rasturnata...a ramas un fel de pustiu in jur...oamenii hipersensibili simt asta si se izoleaza in lumea lor interioara
LILO
Postat pe 27 August 2009 18:31
sincer...majoritatea sunt emo pt ca asa e in trend sau vezi doamne li se pare ca sunt neintelesi :)) oricum...celor mai multi dintre ei,dupa o varsta,cand se trezesc la realitate,le trece.
garbo045715
Postat pe 1 Septembrie 2009 17:23
da...si mie imi place stilul,dar c'mon,fara taieturi si chestii.
garbo045715
Postat pe 1 Septembrie 2009 17:27
mda...toata lumea comm despre cei emo... ..ma i`a somnu`....ji c dak sunt emo lasatzi copii in pac...soarta...eu nu sunt emo...am avut asemenea tendinte...dar m`am lasat d meserie...aqm m`am bagat sunt intr`un grup d rockeri...ji ei sunt mai mult q negrul...emo se caracterizeaza prin culori multe,comportament,piercing...etc. ...deci 14-15-17 chiar ji 18 ani....acesti ani sunt km difili din kuza schimbarilor,si a multor depresii din dragoste sau certe q parintii...mai multe lucruri...intelegeti`i p copii emo[adolescentii],e varsta d vina chiar ji parintii uneori[in multe cazuri],la fel ji dragostea asta[bat`o vina;))]deci nu ii urati dispretuiti sau nu mai stiu yo c...sunt copii normali dar q o mentalitete putin diferita...asta e...pa-pa>:D
DroPDeaD
Postat pe 3 Septembrie 2009 09:25
Nu stilul emo trebuie sa ne ingrijoreze....fiecare generatie a avut modelul ei. Al meu a fost ://www.youtube.com/watch?v=iikKzQwgBJc
Copiii inchisi in ei, depresivi, care isi doresc autodistrugerea pentru ca sunt neintelesi, se automutileaza.....sunt cei care trebuie ajutati de catre societate (colectivele unde invata, psihologul scolii...)
Acestia au probleme nu din cauza lor, ci din cauza parintilor.
Ii putem gasi atat in familiile de bani gata (banii nu asigura iubirea de care au nevoie), cat si in cele de la marginea societatii.
Daca ii iubiti de mici si incercati sa fiti apropiati de ei, chiar daca uneori nu-i intelegeti, depresia nu se poate instala.
Trebuie sa fiti atenti la "strigatul" lor de ajutor din care razbate dorinta de a fi iubiti http://www.youtube.com/watch?v=uEX2xlq6A9g
daria_
Postat pe 3 Septembrie 2009 10:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
emo 3 De la: smm18 8 Martie 2010 18:19
Probleme cu cel mic la gradinita. 26 De la: nicoleta26 6 Septembrie 2013 14:12
seminte de susan 14 De la: Dor_marunt 11 Aprilie 2010 07:00
Ce premergator sa cumpar? 15 De la: IonelaB 22 August 2014 10:10
am nevoie de un sfat va rog, 4 De la: kairia 9 August 2009 12:26
Setari Cookie-uri