Chipurile lui Dumnezeu...

426, tu crezi ca numai astia nenorociti, dintre care multi sunt prosti si needucati si care nu dau doi bani pe ceea ce-i bine de facut in vietile lor, urmeaza calea, lumina si adevarul?!? Oricum ei merg la biserica de frica sa nu-i bata Dumnezeu sau pt. ca asa se face, nu constient. Adica religia e pt. tampiti, nu? Dumnezeule mare!... Sunt si oameni normali la cap, cu principii si valori in viata asta, pt. care "calea, lumina si adevarul" vin firesc in intampinarea nevoilor si caracterului lor.
roxana1deac
Postat pe 2 Iunie 2017 10:30
Roxy, mama, a fi timpit e ... un dat natural de cele mai multe, insa a fi nemernic e numai si numai...

...o OPTIUNE/ALEGERE personala!

Asa ca, hai sa nu incurcam lucrurile...

Ca sa nu mai spun ca nu toti pseudo-religiosii (pseudo nu e doar o nuantza!) sint timpitzi, in timp ce majoritatea nativa a timpitzilor chiar e 'religioasa'!
Si asta e si o constatare statistica daca nu chiar si stiintzifica.
Ai idee de ce?...

Nu, desigur, da' iar ai luat-o 'la vale' cu religia si Dumnezeu.
Ai tu o problema cu parerile celorlalti despre 'subiectele' astea, nu-i asa?

Ideea, Roxy, e ca in materie de credintze si convingeri 'problemele' personale ale fiecaruia ar trebui sa si ramina personale/intime si, in nici un caz, sa nu fie 'exportate' indiferent sub ce forma!

Zic si eu...

P.S.
Si sa-ti mai zic una, ca si constatare personala de viatza cit si profesionala, stiintifica:

..."Calea, lumina si adevarul" NU VIN firesc in intampinarea nevoilor si caracterului oamenilor!
Niciodata!
Si asta pt. ca in mod natural 'calea, lumina si adevarul' sint deja in om.

Omul insasi e faurit in 'matricea' ... caii, luminii si adevarului!

Da' totul depinde doar de el exclusiv, din momentul nasterii si pina va trece la ... cele sfinte.
Cine va trece si daca va trece...
garbo101426
Postat pe 2 Iunie 2017 10:47
Damiana_Sararu
Postat pe 2 Iunie 2017 11:03
..."un dat natural de cele mai multe ori"...
garbo101426
Postat pe 2 Iunie 2017 13:01

Rooo- tyyyyy!...

Buna dimineaaa-tzaaaaa!...
garbo101426
Postat pe 3 Iunie 2017 09:41
`Neatzaaaaa !!!!! Stai ca eram ocupata sa fac baie la picioare prin gradina umbland dupa couru` gainilor.
Rotty
Postat pe 3 Iunie 2017 09:52
Acum ca m-am "antrenat" , ies la o tura de plimbaceala si meditatie in natura. Acolo intre copaci si pasarele , ma simt mai aproape de Dumnezeu decat in cea mai mare catedrala.
Rotty
Postat pe 3 Iunie 2017 10:03


Pai nu Natura e cea mai ... mintuitoare catedrala a neamurilor?!?



Ma omori in fiecare zi cite putin cu ... natura asta care si-a facut culcus taman la tine in ograda!

Ia pune, soro, o poza cu ... raiul asta personal al tau. Si nu musai cu koooru' gainilor!

Ca vreau sa-mi clatesc si eu ochii de dimineatza taman de la ... balconul blocului!
garbo101426
Postat pe 3 Iunie 2017 10:07
Nu poci soro, ca-s o toanta... Mi-am sters optiunea de a posta poze si nu pot sa o mai pun inapoi. Stai ca incerc altceva....
Rotty
Postat pe 3 Iunie 2017 11:17


Hai, dom'le, unde-s ... poz(n)ele alea?!?

garbo101426
Postat pe 3 Iunie 2017 11:52
Ti-am zis ca nu mai pot sa pun. Ai rabdare ca tocmai mi-am facut cont pe You Tube si pot sa-ti pun un filmuletz. Astept sa se incarce.......
Rotty
Postat pe 3 Iunie 2017 11:55


Da' pozele si/sau gif-urile de le pui in fiecare dimineatza sau seara la 'Restaurant', cum reusesti sa le pui?...



garbo101426
Postat pe 3 Iunie 2017 12:11
Alea le copiez de pe unde se poate, de pe alte site_uri care accepta. Ca sa pun poze de la mine, trebuie sa fiu logata pe un site cu poze. Inainte puteam sa incarc direct pe Garbo, dar precum ziceam, mi-am sters optiunea de toanta ce sunt.
Incarc filmulete pe You Tube, dar dureaza.
Rotty
Postat pe 3 Iunie 2017 12:43
Okay, np...
Nu inteleg insa de ce nu poti sa-ti reactivezi optiunea de incarcare poze...
garbo101426
Postat pe 3 Iunie 2017 12:47
Asta nu stiu nici eu... Am incercat, da` n-am gasit bumbul, alias butonul care sa ma salveze.
Rotty
Postat pe 3 Iunie 2017 12:52
426 !!! In sfarsit s-o incarcat...

www.youtube.com/watch?v=fIbsF8AVvUk

Clateste-ti ochii...de amiaza ca o cam durat.
Rotty
Postat pe 3 Iunie 2017 13:45
... Deci, cam asa-i la noi in gradina. Si ca sa-mi cunosti si desteptatorul...

www.youtube.com/watch?v=nzm9ajteQ5A

Gata cu filmureala, ma duc sa termin curatenia si sa ma hodin o tzarica.
Dupa amiaza placuta si tie :)
Rotty
Postat pe 3 Iunie 2017 15:13
Rotty, motzata aia pestritza, cafea cu lapte, obraznicutza rau de tot!
Mi-a placut ... cocosul:
Calm, aparent indiferent, aproape ... seniorial si, pe deasupara si ... pana corbului!

Foarte mishto, relaxanta si datatoare de energie mi se pare chiar atmosfera ... dumnezeiasca de pace si armonie intre animalutzele tale atit de diverse.
Stiu din proprie experientza ca asta depinde doar ... de mina 'stapinului'.

Felicitari...

Oricum apreciez gradina ta si placuta senzatie de ... crescuta salbatic, de capu' ei.
Ce suprafatza are?
Ce fel de iarba e aia de pe jos?

Si chiar esti gard in gard cu ... padurea?!?
garbo101426
Postat pe 4 Iunie 2017 09:27
Motzata aia obraznica e Nemo si e o vorbareatza de prima clasa. Si sora-sa Dory e vorbareata, dar Nemo intrece orice limita. Cand merg in gradina tre` sa am grija sa nu o calc, ca-i tot in picioarele mele...si-mi zice, si-mi zice...
Iarba aia e...iarba si trifoi, nimic special, iar din loc in loc e cate o tufa de trandafiri, lavanda, rozmarin, iasomie....lasa ca o sa-ti arat cand mai am timp sa filmez.... Si nu, dincolo de gradina nu-i padure, ci e o alee, dar sunt pomi si arbusti pe ambele parti. Dincolo e campul unui fermier.
Multumesc pentru aprecieri si...buna dimineata.
Rotty
Postat pe 5 Iunie 2017 08:26
Si apropo, ca uitasem....Gaina aia cu trei pene in coada, am salvat-o de la un crescator care o batuse rau de tot. Avea si un hematom groaznic la gusa, iar in primele zile am crezut ca o sa moara. Si-a revenit binisor iar penele o sa creasca si ele cu timpul.
Rotty
Postat pe 5 Iunie 2017 08:35
Buna dimi si tie, Rotty...


Soro, asta-i trai adevarat dat de Mama Natura si Bunul Dumnezeu omului ca sa-i fie viatza buna si sanatatea in regula!

Nu ... cosciugele alea de beton in care traim mai rau si mai nesanatos decit animalutzele din ograda ta!...


Si de timpitzi ce sintem, cimitirele astea supraetajate nu numai ca le numim absolut imbecil ... civilizatie si le mai si onoram cu atribute de ... confort, da' ne mai si chinuim o viatza intreaga ca sa dam pe ele o carutza de bani!...


Kretinoida specie mai sintem, sau asa...

garbo101426
Postat pe 5 Iunie 2017 08:40

Poftim???

Adica exista animale bipede descreierate care au ajuns sa bata pina si ... gainile nu numai ciinii?????

Chiar si in Germania aia ... super-civilizata?!?

Si nu l-a bagat inca nimeni la balamuc pe dobitocul ala sau nu i-au dat nici macar o amenda aia de la protectia anumalelor?


Chiar ca sintem o specie ticaloasa care ne-am 'dat' dracului de buna voie!...
garbo101426
Postat pe 5 Iunie 2017 08:48
Da 426, se pare ca exista. Nici nu am cuvinte sa-mi exprim indignarea.....
In ce priveste viata la apartament, nu-i pentru mine. Si in Ro tot la casa cu gradina mare am locuit, eu mor daca ma pui sa locuiesc intr-un bloc. Cand m-am mutat aici, sotul locuia la bloc. Dupa o luna de zile aveam deja contractul de constructie a casei. Asa ca vezi, civilizatia (cum zici tu), nu-i pentru mine.
Rotty
Postat pe 5 Iunie 2017 09:01
Bravo tie...

Eu am impresia ca am pierdut cel putin 10 ani de viatza si cam 1/3 din sanatate numai si numai pt. ca stau de cind ma stiu in n... sarcofaguri de genu' asta!

Mama ei de civilizatie urbana!...


Cit mai e mp de teren prin zona pe la tine?...
garbo101426
Postat pe 5 Iunie 2017 09:37
Te cred...
Mp pe aici ? Cam la 200 de euro...depinde de locatia exacta. Si inca e ieftin in comparatie cu alte orase.
Rotty
Postat pe 5 Iunie 2017 09:43
Pai stai ca nu mai stiu locatia/zona...
200euro/mp in intravilan, in oras adica, nu?
Sau mai la margine, cu ceva mai mult teren?...
garbo101426
Postat pe 5 Iunie 2017 09:47
In oras. La noi la margine, nu stiu cat sa mai fie, nu am discutat cu nimeni recent despre asta.
Iti ziceam de Münster. Ieri am auzit de la nepotul sotului ca in Frankfurt e dublu. S-a tampit lumea mai omule...
Aoleu ca am trecut la lucruri lumesti si foarte....imobiliare.
Rotty
Postat pe 5 Iunie 2017 10:10

Sa stii totusi ca daca in Frankfurt e 400euro/mp nu-i chiar motiv de speriat. Desi cind ati luat voi terenul ala banuiesc ca era mult mai putin, nu?

Nu de alta, da-n Bucuresti - stii tu, metropola aia intergalactica(sic!) -, 400 e pret de cartier mai periferic, ca in centru cetatzeanul obisnuit nu poate cumpara nici ... 2mp cit sa-si puna o banca, ca sa aiba si el unde sa doarma!


Pai si terenul arabil cit e ha?!?...
garbo101426
Postat pe 5 Iunie 2017 10:47
Pai eu nu stau in oras.... Sunt la margine si...nu mai stiu cat a fost.
Terenul arabil ??? Habar nu am. N-am de gand sa ma fac fermier, imi ajunge cu ce am.
Si vizavi de Frankfurt, din ce discutau astia ai mei ieri, sa-ti cumperi un teren si sa-ti faci casa, ajungi la 800 de mii de euro! .............. Pai noi am avut un noroc chior, ca am gasit oferta cu terenul inclus in pretz si mult, mult mai ieftin. Eu am gasit-o...cu dictionarul, ca la vremea aia vorbeam si scriam in germana cam din 2 in 3... ......Se pare ca Doamne-Doamne stia de ce am nevoie si mi-a dat. Dupa ce am construit noi, la scurt timp, firma a dat faliment. Sa mai zica cineva ca acolo sus cineva nu ne iubeste...........................................
Rotty
Postat pe 5 Iunie 2017 10:52

Tommy_Boy
Postat pe 6 Iunie 2017 08:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Comportamentul baietilor sau barbatilor fata de fete sau femei... 4 De la: luptatoareacurajoasa 28 Iulie 2010 16:14
salut la toata lumea 98 De la: vyva 3 Noiembrie 2009 20:33
tot asa 10 De la: garbo043444 25 Septembrie 2009 01:52
cadouri pentru cei dragi 1 De la: garbo011360 10 Noiembrie 2010 17:01
As dori un sfat 2 De la: garbo391110 26 Decembrie 2016 19:12
Setari Cookie-uri