relatii parinte - copii !

Care dintre mamicile de aici aveti copii mari ( eu am fata de 23 si baiat de 28 de ani ) , mi-ar placea sa discutam dintre relatiile care sunt sau ar trebui sa fie intre noi si copiii nostri la aceasta varsta !
garbo078762
Postat pe 29 Ianuarie 2013 19:42
scuze ! ... " despre relatiile ... "
garbo078762
Postat pe 29 Ianuarie 2013 19:45
Na,ca si aici tot de mine te lovesti...Eu am fecior de 24 . ....Sa-ti traiasca .
Rotty
Postat pe 29 Ianuarie 2013 19:55
Sara!

Sa-ti traiasca si sa va bucurati impreuna: ei ca "copii "si tu ca mama ;)

Teoretic,pt. orice mama copilul(indiferent de varsta) ramane tot copil.
Relatia mea cu parintii se rezuma la vizite reciproce, respect, mama ma iubeste facandu-mi multe prajituri si mi le trimite cu dif. mijloace de transport Vb. mult la telefon despre diverse...asta findca ne desparte o distanta in ....Km. Tata, inca ii capu' familiei :D dat fiind ca ma au numai pe mine si.......cam atat.
Da tu, di ce vrei sa afli??
Fss_ssu
Postat pe 29 Ianuarie 2013 19:56
Mereu am considerat ca sunt o mama prea grijulie si din cauza asta mai fac si greseli ! Stiu ca , la aceasta varsta, nu le mai place sa fie atata dadaciti si le place sa -si ia viata in piept ! Si baiatul meu este departe de mine, foarte departe , acum e pe cale sa-si intemeieze familia lui, fata este inca cu mine , are un prieten, dar...simt ca uneori gresesc cu atata grija fata de ei si mi se reproseaza lucrul asta !
garbo078762
Postat pe 29 Ianuarie 2013 20:02
Poi, forte bine iti face ca iti reproseaza ,asta denota ca isi poarta deja singura de grija.
Mai, tu ca mama nu iti dai seama ca nu mai trebuie sa te implici si sa ii "oranduiesti" viata de la o varsta anume (doar ca asa o procedat parintii tai)???
Ii matura la varsta asta,las-o sa se "coaca" si daca esti prin preajma, astepta sa iti ceara ea sfatu'/ajutorul iar atunci,intra in actiune ca parinte..na! Eu asa as proceda.
Di asta vezi pisti tat, numa fata lu' mama si a lu "papa"...findca nu-i lasati "copacel"
Fss_ssu
Postat pe 29 Ianuarie 2013 20:12
Uneori nu e rau sa-i lasi sa-si dea cu capul de pragul de sus,ca sa-l vada pe cel de jos. Chiar daca tu veghezi din umbra(dar asta nu tre sa stie ei). Doar asa vor invata.
Rotty
Postat pe 29 Ianuarie 2013 20:15

Sara!
Poi asa zaceam si eu ....eu am cazut di nus'cate X si am vazut si cu ochii....da mi-am Revenit:) si numa' m-o certat, da n-o stat catza pi mini....
Daca vrei sa simti ca esti o mama buna in continuare ti invat eu cum sa iei fata;)) ca pi baiat nu-ti tine ghine? :D
Rottycica,Relatia dintre noi prinde distanta .....observi? >:(
parca ma vad lasat pi drum la 1 noaptea si sa "merg" si 10 Km.....la galop
Fss_ssu
Postat pe 29 Ianuarie 2013 20:31
Supratu' tu ci Supi mici ai crescut?
Aaaa, i eti mmic, nu?
Axl_R
Postat pe 29 Ianuarie 2013 20:40

...nu am crescut-o eu, o crescut singura si mama ei are grija sa nu fie suparata :D
da cand o avea 20j'deani,nu o lugu-lugu ca pi plod.....ieeee! da di ce te'ntereseaza?
Mai, daca vrei sa stii copii is "deseneaza" cecul di la 14 ani...mai ales fetili
Fss_ssu
Postat pe 29 Ianuarie 2013 20:54
Mda, :BZ.

O sar fain!
Axl_R
Postat pe 29 Ianuarie 2013 21:02
Da` di ce vrei sa te departezi Supi ? Io nu ti las pi drumuri....Doamne feri.
Rotty
Postat pe 29 Ianuarie 2013 21:06
Numai mama sa nu fii ...nu ?...parca asa era o vorba !...Rotty, tu cred ca ma intelegi mai bine !...
garbo078762
Postat pe 29 Ianuarie 2013 21:17
Numai eu stiu de cate ori certam ca trebuia si apoi plangeam in baie cu nasul intre prosoape....He heeeee....Dar a trecut,iar acum sunt mandra de ce am crescut.
Rotty
Postat pe 29 Ianuarie 2013 21:20

...n-am zis ca ma indepartez....doar prinde distanta Relatia ....Si, nu mi-e frica, de mult stau "copacel" ;)
Mai, drumurile/cararile sunt prietenele mele calauzitoare:D
Fss_ssu
Postat pe 29 Ianuarie 2013 21:20
Va doresc o seara frumoasa in continuare la toti !...si maine o zi faina !
garbo078762
Postat pe 29 Ianuarie 2013 21:21
Ahaaaa....Sorry,pricepui pe stanga....

Si tie la fel 62 .
Rotty
Postat pe 29 Ianuarie 2013 21:22
Da Rotty, trag in pat, mi-s cam obosita ! Nopate buna !
garbo078762
Postat pe 29 Ianuarie 2013 21:25
Si eu am o fiica de 23 de ani,acum casatorita,un bebe de 9 luni...dar de la 20 de ani e independenta....dar dependenta de bugetul nostru-amandoi studenti,acum in plin examen.. Si desi e dependenta de bugetul nostru-nu ne lasa sa ne amestecam in relatia ei cu sotul ei,in cresterea fiului lor...si noi le respectam dorinta! Desi uneori ma supara ca ma intreaba ce fac eu cu...?de ce nu merg la doctor?...dar imi trece repede,pe copii tai nU te poti supara cu adevarat!! II iubesti neconditionat si le ierti orice!! Sa ne traiasca copii,nepotii si noi pe langa ei!
elisabeta_boia
Postat pe 30 Ianuarie 2013 15:19
Eu am 2 fete una de 36 si cealalta de 35 anul acesta.Sunt casatorite si fiecare pe linga perechea baiat,fata, cea mare a mai facut o fetita.Ei sunt cea mai mare realizare a vietii noastre si cei 5 nepotei sunt lumina noastra.Sunt bucuroasa ca dupa atitia ani de casnicie in familiile lor lucrurile decurg normal .Mi-a fost destul de greu sa le scot din anturajele in care au intrat la liceu dar amindoua au terminat facultatea.Totul este sa te gindesti ca nimic din ce faci pt copilul tau,orice sacrificiu faci, nu este degeaba sa nu se simta niciodata abandonat sa-i arati ca-l iubesti si-l intelegi cind are nevoie. Astfel se pastreaza relatiile si intotdeauna ne bucuram de timpul petrecut impreuna .Acum cind sunt in familia lor nu intervin cu sfaturi de genul stiu eu mai bine pt ca fiecare stie mai bine pt familia lor ,nici mie nu mi-a placut sa-mi spuna altcineva ce sa fac asa ca sunt adepta ....ce tie nu-ti place altuia nu face.
fengari
Postat pe 3 Februarie 2013 00:10
De la: Rotty, la data 2013-01-29 20:15:04Uneori nu e rau sa-i lasi sa-si dea cu capul de pragul de sus,ca sa-l vada pe cel de jos. Chiar daca tu veghezi din umbra(dar asta nu tre sa stie ei). Doar asa vor invata.


Imi place sfatul tau Roty!
gavril
Postat pe 3 Februarie 2013 09:13
Ma inteleg excelent cu copiii mei, suntem prieteni , ...insa am o problema cu expresia asta " lasa-i sa-si dea singuri cu capul de pereti " ...zic ca e bine sa-i prevenim, sa nu faca greseli...dar vad ca toti sunteti de parere ca sa faca cum stiu ei !
garbo078762
Postat pe 4 Februarie 2013 19:35
Chiar daca le dam sfaturi , credeti ca ne asculta ?

Poate ne aproba in fata , sa nu ne supere , dar fac tot ce stiu ei
Argentina_Malcea_1
Postat pe 15 Februarie 2013 11:35

Bine spus : " noi pe langa ei "
Argentina_Malcea_1
Postat pe 15 Februarie 2013 11:37
Buna ziua! Sunt mamica a trei copii frumosi si sanatosi,doi baieti de 16 si 14 ani si o fetita de 5 ani.Relatia mea cu copiii,este exceptionala,comunicam f f mult si am incercat sa fiu o mama moderna,in trend cu necesitatile si nevoile adolescentilor.Nu a fost deloc usor,dar cu rabdare si ceva tact, am reusit sa avem o relatie de prietenie,bazata pe incredere si intelegere.SPER DIN TOT SUFLETUL,CA TOTI PARINTII DIN LUME,SA POATA AJUNGA SA FIE PRIETENII DE SUFLET AI COPIILOR LOR!
roedre
Postat pe 16 Februarie 2013 11:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Daca toti am fi la fel, cum ar fi viata? 41 De la: caleidoscop 24 August 2016 22:31
viata de doi lei,,oameni de 2 lei 182 De la: garbo166623 13 Septembrie 2010 20:15
De ce la oameni le place sa fie șefi sa conducă pe alți oameni 10 De la: ingerasulluptor1 27 August 2017 21:41
Casatorie Iintre atei si crestini? ce parere aveti? 13 De la: tutankhamon 6 Decembrie 2009 17:32
comportament dupa dizvirginare..... 122 De la: DaMarkus09 28 Martie 2011 12:40
Setari Cookie-uri