Dar intr-adevar, s-a schimbat femeia?

Exista barbati care uneori nu-si dau seama cat de norocosi au fost sa intalneasca o femeie speciala, femeia "potrivita" pentru ei . O femeie care ii iubeste neconditionat, chiar pana la punctul de a le ierta unele escapade.
Pentru ca atunci cand o femeie iubeste cu adevarat, nu cere nimic mai mult decat sa fie reciproc sentimentul, Vrea sa auda ca cele doua inimi bat la unison .
Sa fie o viziune prea romantica? Sau femeia in ultimii ani a devenit mai cinica si oportunista, asemanatoare barbatului?
garbo_466560
Postat pe 16 Mai 2017 22:29
Sunt femei si femei si barbati si barbati.
Esti asa de sigura ca femeia aia chiar iarta? Cat de departe merge iertarea asta? Si daca iarta, de ce reproseaza?
Unii sunt cinici, altii iertatori, altii vorbareti si asta de mii de ani.
Deliaaa
Postat pe 16 Mai 2017 22:51
Mi-ar placea sa vb despre romantism, asa cum era pe vremuri, cel putin cum am citit eu prin carti.In zilele noaste prin email-uri si sms.
Da, o femeie poate ierta cateva escapade , dar pana la un moment pe care il considera pragul ei de suportabilitate. A ierta inseamna a uita, Ceea ce este imposibil . Eu as inlocui a uita cu... a nu-mi aduce aminte.
Cred ca reprosurile apar in momentele de furie.
Dupa cum spineai "Sunt femei si femei si barbati si barbati."
garbo_466560
Postat pe 16 Mai 2017 23:46
garbo101426
Postat pe 16 Mai 2017 23:48
Sint de toate, mai ales aici, in virtual....idei.... Barbatul se schimba, draga....tricouri roz, pantaloni... gesturi de pitipoanca....romantism ? de unde ? poate un evantai, sa nu lesine !!!! barbatul, nu femeia !!!!
garbo_406968
Postat pe 17 Mai 2017 07:55
"A ierta inseamna a uita, Ceea ce este imposibil . Eu as inlocui a uita cu... a nu-mi aduce aminte. "

Aici ai dat-o cu batzu-n balta rau de tot.
Rotty
Postat pe 17 Mai 2017 08:13
De la: garbo_466560, la data 2017-05-16 22:29:17Exista barbati care uneori nu-si dau seama cat de norocosi au fost sa intalneasca o femeie speciala, femeia "potrivita" pentru ei . O femeie care ii iubeste neconditionat, chiar pana la punctul de a le ierta unele escapade.
Pentru ca atunci cand o femeie iubeste cu adevarat, nu cere nimic mai mult decat sa fie reciproc sentimentul, Vrea sa auda ca cele doua inimi bat la unison .
Sa fie o viziune prea romantica? Sau femeia in ultimii ani a devenit mai cinica si oportunista, asemanatoare barbatului?


Vremurile de care vorbesti erau altele si oameni-s mereu in pas cu vremurile. Nimic mai mult. Cat despre escapade, cum pot sa bata doua inimi la unison, cand se intampla asa ceva?
roxana1deac
Postat pe 17 Mai 2017 08:43
No, am de cujetat!
Schmetterling
Postat pe 17 Mai 2017 08:50
De la: Schmetterling, la data 2017-05-17 08:50:04No, am de cujetat!


La ce?
roxana1deac
Postat pe 17 Mai 2017 08:56
La profunzimea si complexitatea subiectului in tema. Ori iubire si romantism, ori escapade duse la limita suportabilului si iertarii. Greu...
Schmetterling
Postat pe 17 Mai 2017 09:01
Romantismul nu a murit. Nici reumatismul.
Romantismul zace neapreciat de femei si barbati deopotriva. Nu de toate femeile si nu de toti barbatii. Timpul are miscare accelerata si este mult mai usor si profitabil sa fii pragmatic si pe fata si pe dos. Inainte multi erau pragmatici numai pe dos.
Ce atata vorbarie...cu petale si urme de pasi sarutate, adieri diafane, ochi adumbriti de...nu mai stiu. Daca face el cafeaua si gateste e romantic sau "de casa?". Un romantic va culca el copiii sau ii va deschide galant usa ei sa mearga la ei sau sa intre cu plasele de cumparaturi?


Deliaaa
Postat pe 17 Mai 2017 09:29
Nimic nu-i da prostului un sens mai profund al implinirii decat sa fie in pas cu timpul sau...
roxana1deac
Postat pe 17 Mai 2017 09:54

Sincer va spun, eu stiu cam de multisor ca lumea s-a cam timpit si omu', ca fiintza biologica, e in degradare continua, da' zau asa, sa mai aud si imbecilitatea cu...

..."Femeia care vrea sa auda ca cele doua inimi bat la unison",


parca totusi mi se pare prea mult.
Mult prea mult!...


Iar asertziunile abracadabrante de genul asta sint doar urmarea blocarii in 'proiectele' personale de pe la ... 11-12ani.

Stiti voi, alea cu ... 'oracolul' din shcoala generala sau cele din perioada de trecere de la shotron si shoshoni laaa ... feromoni!


Unele dintre muieri nu se maturizeaza si nu-si revin din visare nici macar dupa ce se marita si au copii.

Si asta oricit ... feminism si dezvoltare personala li se pompeaza in neuronii parca vesnic neadecvati la realitatile lumii.

Sau poate tocmai de-aia!...


Intrebati-o pe @uly, va lamureste ea, nu-i asa @560?...


garbo101426
Postat pe 17 Mai 2017 09:56
De la: garbo101426, la data 2017-05-17 09:56:47
Sincer va spun, eu stiu cam de multisor ca lumea s-a cam timpit si omu', ca fiintza biologica, e in degradare continua, da' zau asa, sa mai aud si imbecilitatea cu...

..."Femeia care vrea sa auda ca cele doua inimi bat la unison",


parca totusi mi se pare prea mult.
Mult prea mult!...


Iar asertziunile abracadabrante de genul asta sint doar urmarea blocarii in 'proiectele' personale de pe la ... 11-12ani.

Stiti voi, alea cu ... 'oracolul' din shcoala generala sau cele din perioada de trecere de la shotron si shoshoni laaa ... feromoni!


Unele dintre muieri nu se maturizeaza si nu-si revin din visare nici macar dupa ce se marita si au copii.

Si asta oricit ... feminism si dezvoltare personala li se pompeaza in neuronii parca vesnic neadecvati la realitatile lumii.

Sau poate tocmai de-aia!...


Intrebati-o pe @uly, va lamureste ea, nu-i asa @560?...




Ai sa razi dar oracolelor alora le-a trecut timpul, nu-i ating nici pe cei aflati la perioada pre-pubertatii.... cu visarea nu-s pe aceeasi lungime de unda, doar cu punerea in acord cu oamenii si situatiile de viata intalnite.
Care-s realitatile? Ce ni se spune ca ar fi sau ce este din bun simt personal, din simt al firescului, lumina aia, care ar trebui sa fie divina? Personal nu am dileme dintr-astea...
roxana1deac
Postat pe 17 Mai 2017 10:02
De la: Rotty, la data 2017-05-17 08:13:08"A ierta inseamna a uita, Ceea ce este imposibil . Eu as inlocui a uita cu... a nu-mi aduce aminte. "

Aici ai dat-o cu batzu-n balta rau de tot.


de ce?este un exercitiu al mintii extraordinar. si chiar functioneaza.
dupa un timp nici nu mai crezi ca s-a intamplat, a fost undeva in imaginatia ta.
si merge la orice problema cu dus-intors.
garbo_466560
Postat pe 17 Mai 2017 10:06
De la: delada, la data 2017-05-17 09:29:50Romantismul nu a murit. Nici reumatismul.
Romantismul zace neapreciat de femei si barbati deopotriva. Nu de toate femeile si nu de toti barbatii. Timpul are miscare accelerata si este mult mai usor si profitabil sa fii pragmatic si pe fata si pe dos. Inainte multi erau pragmatici numai pe dos.
Ce atata vorbarie...cu petale si urme de pasi sarutate, adieri diafane, ochi adumbriti de...nu mai stiu. Daca face el cafeaua si gateste e romantic sau "de casa?". Un romantic va culca el copiii sau ii va deschide galant usa ei sa mearga la ei sau sa intre cu plasele de cumparaturi?



am o prietena cu care ma intalnesc la un shopping si o cafea , din cand in cand,
ca tot vorbesti de romantism si reumatism( poate sa apara la orice varsta). imi povesteste ca barbatul ei cand vine acasa (cam de doua ori pe saptamana) ii aduce un fir de trandafir. asa isi da seama cam de unde vine. ea ca raspuns pune trandafirul intr-o sticla de plastic,
cand o intreaba de ce, ii raspunde ca s-a spart vaza de flori.
garbo_466560
Postat pe 17 Mai 2017 10:16
De la: garbo101426, la data 2017-05-17 09:56:47
Sincer va spun, eu stiu cam de multisor ca lumea s-a cam timpit si omu', ca fiintza biologica, e in degradare continua, da' zau asa, sa mai aud si imbecilitatea cu...

..."Femeia care vrea sa auda ca cele doua inimi bat la unison",


parca totusi mi se pare prea mult.
Mult prea mult!...


Iar asertziunile abracadabrante de genul asta sint doar urmarea blocarii in 'proiectele' personale de pe la ... 11-12ani.

Stiti voi, alea cu ... 'oracolul' din shcoala generala sau cele din perioada de trecere de la shotron si shoshoni laaa ... feromoni!


Unele dintre muieri nu se maturizeaza si nu-si revin din visare nici macar dupa ce se marita si au copii.

Si asta oricit ... feminism si dezvoltare personala li se pompeaza in neuronii parca vesnic neadecvati la realitatile lumii.

Sau poate tocmai de-aia!...


Intrebati-o pe @uly, va lamureste ea, nu-i asa @560?...




da, se poate ca cele doua inimi sa bata la unison.sunt momente si momente.
ce e mai frumos decat sa visezi, mai ales cu ochii deschisi, sa-ti urmezi visele sa le transformi in realitate. visele nu ti le poate lua nimeni.

p.s intrebarea era ptr tine din cauza nesigurantei?
eu stiu cine sunt.
garbo_466560
Postat pe 17 Mai 2017 10:34

Ce-are una cu alta?!?...

garbo101426
Postat pe 17 Mai 2017 10:45
De la: garbo_466560, la data 2017-05-17 10:34:40
De la: garbo101426, la data 2017-05-17 09:56:47
Sincer va spun, eu stiu cam de multisor ca lumea s-a cam timpit si omu', ca fiintza biologica, e in degradare continua, da' zau asa, sa mai aud si imbecilitatea cu...

..."Femeia care vrea sa auda ca cele doua inimi bat la unison",


parca totusi mi se pare prea mult.
Mult prea mult!...


Iar asertziunile abracadabrante de genul asta sint doar urmarea blocarii in 'proiectele' personale de pe la ... 11-12ani.

Stiti voi, alea cu ... 'oracolul' din shcoala generala sau cele din perioada de trecere de la shotron si shoshoni laaa ... feromoni!


Unele dintre muieri nu se maturizeaza si nu-si revin din visare nici macar dupa ce se marita si au copii.

Si asta oricit ... feminism si dezvoltare personala li se pompeaza in neuronii parca vesnic neadecvati la realitatile lumii.

Sau poate tocmai de-aia!...


Intrebati-o pe @uly, va lamureste ea, nu-i asa @560?...




da, se poate ca cele doua inimi sa bata la unison.sunt momente si momente.
ce e mai frumos decat sa visezi, mai ales cu ochii deschisi, sa-ti urmezi visele sa le transformi in realitate. visele nu ti le poate lua nimeni.

p.s intrebarea era ptr tine din cauza nesigurantei?
eu stiu cine sunt.


Cum adica, sunt momente si momente?! Asta nu inseamna ca bat la unison. Parerea mea, uly, e ca tu nici nu iubesti, doar visezi. Nu poti sa iubesti azi si maine nu prea... Visele de care vorbesti, daca nu au legatura cu realitatea, sunt cam inutile... nu ti le ia nimeni, dar nici nu ajungi nicaieri.

roxana1deac
Postat pe 17 Mai 2017 10:45
De la: delada, la data 2017-05-17 09:29:50Romantismul nu a murit. Nici reumatismul.
Romantismul zace neapreciat de femei si barbati deopotriva. Nu de toate femeile si nu de toti barbatii. Timpul are miscare accelerata si este mult mai usor si profitabil sa fii pragmatic si pe fata si pe dos. Inainte multi erau pragmatici numai pe dos.
Ce atata vorbarie...cu petale si urme de pasi sarutate, adieri diafane, ochi adumbriti de...nu mai stiu. Daca face el cafeaua si gateste e romantic sau "de casa?". Un romantic va culca el copiii sau ii va deschide galant usa ei sa mearga la ei sau sa intre cu plasele de cumparaturi?




De ce ar zace neapreciat, romantismul?! Neapreciat de cine... ca doar nu esti romantic fata de orice neica nimeni pt. viata ta?... Intelegi? Daca esti romantic/a ce te-ar impiedica sa fii asa fata de persoana pe care o iubesti? Nu cumva e neputinta de a iubi pt. a fi cu adevarat romantic, si nu cu petale de trandafir si alte chestii cliseistice? Unde mai pui ca e nevoie sa fii puternic pt. a sfida trendul vremurilor astora nebune si dement de simpliste si pragmatice, dupa care suntem randuiti sa mergem...
roxana1deac
Postat pe 17 Mai 2017 16:10
garbo101426
Postat pe 17 Mai 2017 16:21
De la: garbo101426, la data 2017-05-17 16:21:12


Nu stiu ce sa inteleg.

roxana1deac
Postat pe 17 Mai 2017 16:26
426, nu-i vina mea daca topicul te plictiseste. Eu am postat in tema propusa.
Putem, de asemenea, sa deschidem topice in masura intereselor noastre. Eu asa voi proceda.
Numai bine.
roxana1deac
Postat pe 17 Mai 2017 16:49

Pt. ca m-a apucat 'somnul' la asa ... fabulos topic, fix dupa postarea ta, asta inseamna ca ma refeream la comentariul tau?


Eroare logica, soro!


Daca era asa, atunci mai intii citam comentariul tau, nu crezi?!?...

garbo101426
Postat pe 17 Mai 2017 17:17
De la: roxana1deac, la data 2017-05-17 16:10:46
De la: delada, la data 2017-05-17 09:29:50Romantismul nu a murit. Nici reumatismul.
Romantismul zace neapreciat de femei si barbati deopotriva. Nu de toate femeile si nu de toti barbatii. Timpul are miscare accelerata si este mult mai usor si profitabil sa fii pragmatic si pe fata si pe dos. Inainte multi erau pragmatici numai pe dos.
Ce atata vorbarie...cu petale si urme de pasi sarutate, adieri diafane, ochi adumbriti de...nu mai stiu. Daca face el cafeaua si gateste e romantic sau "de casa?". Un romantic va culca el copiii sau ii va deschide galant usa ei sa mearga la ei sau sa intre cu plasele de cumparaturi?




De ce ar zace neapreciat, romantismul?! Neapreciat de cine... ca doar nu esti romantic fata de orice neica nimeni pt. viata ta?... Intelegi? Daca esti romantic/a ce te-ar impiedica sa fii asa fata de persoana pe care o iubesti? Nu cumva e neputinta de a iubi pt. a fi cu adevarat romantic, si nu cu petale de trandafir si alte chestii cliseistice? Unde mai pui ca e nevoie sa fii puternic pt. a sfida trendul vremurilor astora nebune si dement de simpliste si pragmatice, dupa care suntem randuiti sa mergem...


Zace neapreciat de cei care nu il apreciaza.
E nevoie de puterre sa iubesti romantic? Si daca esti pragmatic esti slab? Albul e alb si rosul e rosu chiar daca unii le pun in valoare cu roz.
Deliaaa
Postat pe 17 Mai 2017 17:57

"Zace neapreciat de cei care nu-l apreciaza"... alo, logica elementara...
"E nevoie de puterre sa iubesti romantic? Si daca esti pragmatic esti slab? Albul e alb si rosul e rosu chiar daca unii le pun in valoare cu roz."
Ce-am spus eu si ce-ai inteles... : :sml-ashamed0001
roxana1deac
Postat pe 17 Mai 2017 18:11
De la: garbo_466560, la data 2017-05-17 10:06:00
De la: Rotty, la data 2017-05-17 08:13:08"A ierta inseamna a uita, Ceea ce este imposibil . Eu as inlocui a uita cu... a nu-mi aduce aminte. "

Aici ai dat-o cu batzu-n balta rau de tot.


de ce?este un exercitiu al mintii extraordinar. si chiar functioneaza.
dupa un timp nici nu mai crezi ca s-a intamplat, a fost undeva in imaginatia ta.
si merge la orice problema cu dus-intors.



Este o mare tampenie fara pic de logica. Si....prefer sa raman cu mintea intreaga, nu sa "cred ca nu s-a intamplat". Indiferent despre ce e vorba in viata. Maica Domnului.......da` lasa, mai bine tac ca oricum n-are rost.
Rotty
Postat pe 17 Mai 2017 19:10
@460 eu te-as intreba ce este iertarea pt tine?
Din cite am inteles tu practici genul "te iert da' nu uit", ceea ce nu prea e iertare , e doar o aminare pt. razbunare atunci cind iti vine tie bine.
Cind ierti, ierti cu sufletul nu cu mintea, nu faci exercitii mentale.

Si mai cred ca cinismul este in egala masura apanajul si al femeilor.
Tommy_Boy
Postat pe 17 Mai 2017 19:25
De la: Rotty, la data 2017-05-17 19:10:38
De la: garbo_466560, la data 2017-05-17 10:06:00
De la: Rotty, la data 2017-05-17 08:13:08"A ierta inseamna a uita, Ceea ce este imposibil . Eu as inlocui a uita cu... a nu-mi aduce aminte. "

Aici ai dat-o cu batzu-n balta rau de tot.


de ce?este un exercitiu al mintii extraordinar. si chiar functioneaza.
dupa un timp nici nu mai crezi ca s-a intamplat, a fost undeva in imaginatia ta.
si merge la orice problema cu dus-intors.



Este o mare tampenie fara pic de logica. Si....prefer sa raman cu mintea intreaga, nu sa "cred ca nu s-a intamplat". Indiferent despre ce e vorba in viata. Maica Domnului.......da` lasa, mai bine tac ca oricum n-are rost.


La ora asta sunt obosita si nu ma pot concentra .Iti las un site unde gasesti raspunsul la diferenta intre „a uita” si „a nu-ti aminti.”
https://predicatorul.wordpress.com/2007/12/20/geneza-45-intelepciunea-de-a-oferi-iertare/
garbo_466560
Postat pe 17 Mai 2017 19:55
De la: garbo_466560, la data 2017-05-17 19:55:24
De la: Rotty, la data 2017-05-17 19:10:38
De la: garbo_466560, la data 2017-05-17 10:06:00
De la: Rotty, la data 2017-05-17 08:13:08"A ierta inseamna a uita, Ceea ce este imposibil . Eu as inlocui a uita cu... a nu-mi aduce aminte. "

Aici ai dat-o cu batzu-n balta rau de tot.


de ce?este un exercitiu al mintii extraordinar. si chiar functioneaza.
dupa un timp nici nu mai crezi ca s-a intamplat, a fost undeva in imaginatia ta.
si merge la orice problema cu dus-intors.



Este o mare tampenie fara pic de logica. Si....prefer sa raman cu mintea intreaga, nu sa "cred ca nu s-a intamplat". Indiferent despre ce e vorba in viata. Maica Domnului.......da` lasa, mai bine tac ca oricum n-are rost.


La ora asta sunt obosita si nu ma pot concentra .Iti las un site unde gasesti raspunsul la diferenta intre „a uita” si „a nu-ti aminti.”
https://predicatorul.wordpress.com/2007/12/20/geneza-45-intelepciunea-de-a-oferi-iertare/


predicatorul.wordpress.com/2007/12/20/geneza-45-intelepciunea-de-a-oferi-iertare/
garbo_466560
Postat pe 17 Mai 2017 19:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hei 7 De la: hermosa20 16 Iulie 2012 02:16
ce putem face ca sa intram in contact cu Dumnezeu? 183 De la: tutankhamon 23 Decembrie 2009 22:41
ANIMALELE DIN SPATIILE COMUNE 1085 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:39
hellou 1 De la: hermosa20 28 Iunie 2012 15:25
test beton: gasiti o cheie in padure, noaptea. cum arata cheia? 49 De la: fleurdelis 25 Decembrie 2009 00:22
Setari Cookie-uri