Invitatie

Mi-ai starnit curiozitatea, @101426 cu ficatii de la animale sau pasari abia sacrificate. Tu mananci in stare proaspata, fara a-i tine in prealabil intr-o marinada sau altceva, sa-i fragezeasca?
Cu carnea cruda cum procedezi, o toci la robot sau o tai maruntel? Carnea cruda e greu de triturat, noi oamenii avem dentitia mai plata, mai tocita.
DanielaChiru
Postat pe 23 Februarie 2017 14:21
426 am incercat sa gasesc ceva despre aceste doua diete, insa am dat peste un mesaj mai vechi postat de tine. Recomandai "Macrobiotica" de Ohsawa. O sa incerc sa caut si eu cartea, cred ca m-ar ajuta pentru a avea un regim de viata cat mai sanatos.
garbo_463179
Postat pe 23 Februarie 2017 14:32
Ei, carevasazica tot de mine ai dat!
Oricum mai multe n-o sa prea gasesti. Ar fi minunat sa-l citesti pe Ohsava!
Prima dieta o poti gasi eventual cu acronimul din engleza (ei sint cei care au creat-o si cercetat-o) iar doua ...nu exista scrisa mai pe nicaieri.

1. RAI = Restrictie Alimentara Intermitenta.
Si inseamna exact ceea ce spune chiar titlul si e cam asa:
Maninci zi de zi tot ce maninci de obicei - cu restrictii de bun simtz, evident, adica nu-ti dai in petec! - dupa care, la fiecare 2-3 zile alternezi cu cite o zi in care nu manici decit foarte sanatos (nu conteaza cantitatea) da' doar in echivalentul a max 800 cal/zi.
Nu-ti fa griji, in mod paradoxal dupa ziua de 'post', ziua urmatoare n-o sa ai tendintza sa te indopi!
Dupa citeva luni o sa ramii surprinsa cit de bine o sa te simti, ce energii nebanuite o sa ai si ce frumos ti s-a modelat corpul in zonele in care era cazul. Minus kilogramele eferente, desigur...

2. GOEP = Dieta de detoxifiere cu Griu si Orez a doctorului Emil Puscasu. Care e o varianta mai stricta a dietelor lui Ohsawa.
Asta fiind o de fapt cura de dezintoxicare si nu o dieta si e fara echivalent in lumea nutritiei. Si desi pare extrem de dura, cu vointza o poate tine absolut oricine!
Cei din Iasi care l-au cunoscut pe fenomenalul doctor, stiu despre ce vorbesc.
Cind chiar o sa ai nevoie de asa ceva, o sa-ti spun despre ce e vorba.
Rolul ei nu e sa slabesti ci sa-ti redobindesti sanatatea prin detoxifierea NATURALA a organismului.
Cu metoda sa, doctorul Puscasu a intors chiar si din moarte o gramada de oameni carora medicina alopata deja ... le pusese cruce!
Am chiar in famile exemple.
Din pacate nu e pt. cei care-si imagineaza ca sanatatea se recapata luind pastile de citeva ori pe zi.
Si in principiu trebuie sa fii extrem de speriat de existentza vreo unei boli terminale sau sa fii ... extrem de inteligent ca sa poti intelege simplitatea de geniu a unei cure incredibil de accesibile, absolut gratuite si uluitor de eficace...
garbo101426
Postat pe 23 Februarie 2017 14:45
De la: DanielaChiru, la data 2017-02-23 14:21:56Mi-ai starnit curiozitatea, @101426 cu ficatii de la animale sau pasari abia sacrificate. Tu mananci in stare proaspata, fara a-i tine in prealabil intr-o marinada sau altceva, sa-i fragezeasca?
Cu carnea cruda cum procedezi, o toci la robot sau o tai maruntel? Carnea cruda e greu de triturat, noi oamenii avem dentitia mai plata, mai tocita.


Daniela, ficatul se consuma CRUD si in stare ABSOLUT PROASPATA. Sau macar de la un animal sacrificat de curind si a carui carne/organe au stat imediat in frigider maxim 24-48 ore, in punga vidata.
Cind il consumi, ficatul se taie in fisii/cubuletze cit mai usor de mestecat.
Pt. inceput poti sa-i pui putina sare deasupra si patrunjel sau marar tocat, dupa preferintze, ca sa-ti fie cit mai usor sa te apuci de asa ceva.
O sa ai o surpriza placuta, mai ales ca ficatzii proaspeti de pasare si cel de porc sint ... dulci la gust.
E absolut okay si ficatul de vitzel, da' e mai aspru si ceva mai atzos, nu prea e pt. ... incepatori!

Carnea cruda se taie bucatzele cit mai mici dupa care o toci cit mai fin cu un satir sau cu un cutit corespunzator, pe fundul de lemn.
Similar ca si cum ai toca vinete!
O sa obtii o tacatura marunta, de marimea bobului de orez pina la cea a bobului mic de soia; in robot sau la masina de tocat obtii doar o pasta care oxideaza f. repede.
Ideea e sa faci 'pe loc' tocatura pt. biftecul tartar si s-o consumi cit mai repede, cit timp culoarea e inca roz.
Nu se pastreaza astfel nici macar 15' la frigider sau altfel.
Probabil ca ai putea s-o pastrezi citeva ore sau chiar de pe o zi pe alta, pusa imediat dupa tocare intr-o punga vidata la o temperatura minima de inghetzare.
Ce-i drept, n-am incercat varianta asta.
Ideea e ca daca si-a schimbat culoarea din roz in ... maroniu (s-a oxidat), nu mai e cazul s-o consumi ca atare.
O faci doar pirjoale/piftele sau musaca ori o folosesti ca materie prima la ardei sau dovlecei umpluti...
garbo101426
Postat pe 23 Februarie 2017 15:04
Nu prea mananc eu foarte mult (decat atunci cand sunt tentata de farfuria sotul meu, ceea ce se intampla foarte rar) dar decat 800 de calorii pe zi, mi se pare cam putin. Ar trebui sa mananc cam 260 de calorii la o masa. Nu imi doresc sa slabesc, chiar din contra, imi doresc sa ma mai maresc putin in partea de jos a corpului. Sa ma maresc cu muschii, si ca sa fac muschii, am nevoie de mancarica si bineinteles de un antrenament pe masura. Crezi ca asi putea sa ma maresc daca tin aceasta dieta (tine cont ca nu pap foarte mult intr-o zi obijnuita, desi asi putea pentru ca am arderile destul de bune).
garbo_463179
Postat pe 23 Februarie 2017 15:04
De la: garbo101426, la data 2017-02-23 15:04:15
De la: DanielaChiru, la data 2017-02-23 14:21:56Mi-ai starnit curiozitatea, @101426 cu ficatii de la animale sau pasari abia sacrificate. Tu mananci in stare proaspata, fara a-i tine in prealabil intr-o marinada sau altceva, sa-i fragezeasca?
Cu carnea cruda cum procedezi, o toci la robot sau o tai maruntel? Carnea cruda e greu de triturat, noi oamenii avem dentitia mai plata, mai tocita.


Daniela, ficatul se consuma CRUD si in stare ABSOLUT PROASPATA. Sau macar de la un animal sacrificat de curind si a carui carne/organe au stat imediat in frigider maxim 24-48 ore, in punga vidata.
Cind il consumi, ficatul se taie in fisii/cubuletze cit mai usor de mestecat.
Pt. inceput poti sa-i pui putina sare deasupra si patrunjel sau marar tocat, dupa preferintze, ca sa-ti fie cit mai usor sa te apuci de asa ceva.
O sa ai o surpriza placuta, mai ales ca ficatzii proaspeti de pasare si cel de porc sint ... dulci la gust.
E absolut okay si ficatul de vitzel, da' e mai aspru si ceva mai atzos, nu prea e pt. ... incepatori!

Carnea cruda se taie bucatzele cit mai mici dupa care o toci cit mai fin cu un satir sau cu un cutit corespunzator, pe fundul de lemn.
Similar ca si cum ai toca vinete!
O sa obtii o tacatura marunta, de marimea bobului de orez pina la cea a bobului mic de soia; in robot sau la masina de tocat obtii doar o pasta care oxideaza f. repede.
Ideea e sa faci 'pe loc' tocatura pt. biftecul tartar pe loc; si s-o consumi cit mai repede, cit timp culoarea e inca roz.
Nu se pastreaza astfel nici macar 15' la frigider sau altfel.
Probabil ca ai putea s-o pastrezi citeva ore sau chiar de pe o zi pe alta, pusa imediat dupa tocare intr-o punga vidata la o temperatura minima de inghetzare.
Ce-i drept, n-am incercat varianta asta.
Ideea e ca daca si-a schimbat culoarea din roz in ... maroniu (s-a oxidat), nu mai e cazul s-o consumi ca atare.
O faci doar pirjoale/piftele sau musaca ori o folosesti ca materie prima la ardei sau dovlecei umpluti...


De asta intrebam daca o toci sau o tai marunt cu un cutit, carnea tocata(nu taiata) oxideaza imediat. Interesant modul asta de nutritie, se pare ca revenim la obiceiurile alimentare ale stramosilor, numai ca nici carnea nici culturile de cereale nu mai sunt foarte curate. Stiu ca orezul negru e extrem de sanatos dar f rar, o varianta ar fi orezul brun, ca totusi sa mancam sanatos...
DanielaChiru
Postat pe 23 Februarie 2017 15:11
@179, rolul dietei RAI nu este sa slabesti!
Ci doar sa-ti modeleze metabolismul, scazind depozitele de grasime de acolo unde sint si 'transferind' energia astfel eliberata chiar spre cresterea masei musculare.

Ai doar impresia ca 800 cal/zi e f. putin.
Trebuie doar sa cauti acele alimente sanatoase cu valoare calorica mica si pe care sa le poti minca in cantitate suficienta cit sa-ti acopere senzatia de eventuala foame.
Atita tot.
Tu esti astfel ... propriul tau bucatar si nutritionist!
Si te asigur ca nu e greu deloc, chiar daca la inceput e posibil sa ti se faca foame mai spre seara...
garbo101426
Postat pe 23 Februarie 2017 15:13
Daniela, carnea prospata tocata cu un cutit/satir de inox sau ceramica ... . NU OXIDEAZA!
Decit daca o lasi pe masa o jumatate de zi, in plina vara.

In Romania, la tzara, lucrurile mai sint inca 'primitive' si destul de curate si sanatoase.
Daca nu gasesti sau n-ai incredere, poti apela la o ruda de-a ta de la tzara, mai pe linga casa, ca sa-ti creascca gaini sau curcani cu hrana naturala/biologica si fara premixuri industriale sau faina de peste!
Contra cost desigur - griu/porumb/soia/vegetale/etc. - sau ... in natura!
Adica sa aiba si ruda ta gaini sau curcani de taiat din alea ale tale...
garbo101426
Postat pe 23 Februarie 2017 15:21
426 multumesc pentru informatii!
garbo_463179
Postat pe 23 Februarie 2017 15:28
De la: garbo101426, la data 2017-02-23 15:21:13Daniela, carnea prospata tocata cu un cutit/satir de inox sau ceramica ... . NU OXIDEAZA!
Decit daca o lasi pe masa o jumatate de zi, in plina vara.

In Romania, la tzara, lucrurile mai sint inca 'primitive' si destul de curate si sanatoase.
Daca nu gasesti sau n-ai incredere, poti apela la o ruda de-a ta de la tzara, mai pe linga casa, ca sa-ti creascca gaini sau curcani cu hrana naturala/biologica si fara premixuri industriale sau faina de peste!
Contra cost desigur - griu/porumb/soia/vegetale/etc. - sau ... in natura!
Adica sa aiba si ruda ta gaini sau curcani de taiat din alea ale tale...

Multu si eu.
DanielaChiru
Postat pe 23 Februarie 2017 15:33
Mai e cineva pe aici?
garbo_463179
Postat pe 23 Februarie 2017 22:46
Eu da...
garbo101426
Postat pe 23 Februarie 2017 23:18
Buna dimineata si aici.
Nu, n-am venit sa servesc micul dejun BARF, imi beau doar apa cu lamaie si miere si fac inviorarea.

http://www.top.me/wp-content/uploads/2016/04/Calf-and-Hamstring-Stretch.gif

Dupa cafea o sa ma gandesc ce o sa mananc la micul dejun.
Rotty
Postat pe 24 Februarie 2017 08:01
De la: garbo_463179, la data 2017-02-23 14:12:11Nici macar ceaiul verde nu e bun? Daca nu pentru retentie (voi incerca ceva ceai diuretic), macar pentru arderea grasimilor?



Impotriva retentiei de apa e bun ceaiul de urzica, papadie si matase de porumb. Cred ca si cel de cozi de cirese, dar nu sunt sigura. Buna dimineata :)
Rotty
Postat pe 24 Februarie 2017 08:14
Buna dimineata Rotty! Multumesc pentru sfaturile cu ceaiul. O sa le trec si pe acestea pe caiet.
garbo_463179
Postat pe 24 Februarie 2017 10:36
Ce liniste e! Nimeni nu cred ca are astazi chef de "streching" la gura banuiesc ca va pregatiti sa sarbatoriti Dragobetele
garbo_463179
Postat pe 24 Februarie 2017 12:15

Da, da, da...


Toata lumea cred ca se pupa de zor!


Aiurea...
garbo101426
Postat pe 24 Februarie 2017 15:13
Ce romantic!!!!
garbo_463179
Postat pe 24 Februarie 2017 17:47
Eu nu ma pup, ci fac de cina.
Buna seara.
Rotty
Postat pe 24 Februarie 2017 19:38
Ma pup toata si ma iubesc de nu mai pot!
Schmetterling
Postat pe 24 Februarie 2017 19:53
Oooo atata romantism nu am vazut in viata mea toata lumea iubeste si petrece
garbo_463179
Postat pe 24 Februarie 2017 21:23
De la: Schmetterling, la data 2017-02-24 19:53:54 Ma pup toata si ma iubesc de nu mai pot!




Narcisisto!...



garbo101426
Postat pe 25 Februarie 2017 10:09
Chiar deloc sau poate in faza incipienta?! Tre' sa cujet!
Schmetterling
Postat pe 25 Februarie 2017 16:16
Stii vreo reteta de tartar cu psyllium,@101426? Am auzit ca are efecte benefice pt. colon iritabil.
DanielaChiru
Postat pe 25 Februarie 2017 18:10

Tartar cu psyllium?!?
Tu vorbesti serios sau faci un mishto 'lejer' de simbata seara???
Sau doar ... ma testezi?!?


Nu de alta, da' nu numai ca nu exista gogomanie culinara mai mare, da' mi se pare imposibil asa ceva pt. ca prin definitie este o ... 'monumentala' alaturare!

Adica carnea tocata cu psyllium e un fel de ... lucrare contra-naturii!
Tocmai pt.ca sint la ... polii opusi ai nutritiei!


Daca insa ai vrut sa spui ... tarta(r) cu psyllium, ei bine, asta exista!
Fie doar ca taritze sau chiar ca faina de psyllium.


Cred eu insa ca acolo unde ai citit chestia asta era vorba de fapt de cu totul altceva:
Exista pe piatza, chiar si cea romaneasca, un praf de copt ceva mai 'special' si care are in compozitie in loc de bicarbonat de sodiu si fosfati, bitartrat de potasiu, fara fosfati.
Acest praf de copt poarta si denumirea comerciala deee...

...CREAM OF TARTAR!


Adica ... 'crema de tartar'!
Si care, evident, n-are absolut nici o legatura cu tartarul clasic.
Fie el ... sos sau ... biftec!

E doar o prescurtare si referire la ... potassium bi_TART(r)A(R)(t)(e)!

Iar acest praf de copt, bitartratul de potasiu, e o alternativa mult mai sanatoasa a celui binecunoscut cu bicarbonat de sodiu.


Se spune ca si aluatul creste oarecum mai altfel, e afinat mai fin in procesul eliberarii dioxidului de carbom, iar aluaturile facute cu el au chiar un gust mai placut.

Recunoc, nu am facut prajituri cu asa ceva, da' am mincat cu ceva ani in urma la cineva si mi s-au parut f. gustoase.

Eu am pus asta insa doar in seama talentului culinar al gazdei!...


P.S. Atentie!
Din cite stiu faina si mai ales taritzea de psyllium nu sint prea bine suportate chiar de toata lumea. Unora le produce balonari, dureri abdominale si ... diaree!

Asa ca trebuie testata serios de fiecare in parte mai intii.
Si oricum in conditii foarte nashpa ale unui colon deja iritat, nu cred ca e cazul sa te 'arunci' fara sa consulti medicul gastro-enterolog. Iar daca ala e ... tufa de Venetia, atunci macar un nutritionist priceput.


Cel mai bine insa e ca la colonul ala sa eviti TOTAL aluaturile dospite!

Iar ca fainuri alternative mai sanatoase sa folosesti faina de orez, faina de ovaz sau faina de quinoa.
Sau orice faina ... fara gluten!


Pt. tine si oricine altcineva de pe-aici realmente interesat de starea de sanatate proprie, uite o traducere a unui articol exceptional referitor la fainuri, pe intelesul tuturor ... amatorilor sau profesionistilor in ale bucatariei:

dulciurilenuingrasa.ro/cu-ce-putem-inlocui-faina-de-grau-in-alimentatie/

garbo101426
Postat pe 25 Februarie 2017 21:20
Tartar de vita cu psyllium si verdeturi, despre asta stiam, de la o d na dar nu-i nutritionist. Ma gandeam ca mixezi ingredientele si gata dar nu stiu proportia.
DanielaChiru
Postat pe 25 Februarie 2017 21:35

Okay, inteleg impulsul sau dorintza fiecaruia de a inventa sau experimenta in bucatarie, da' nu inteleg rolul psyllium-ului in carnea tocata cruda!


Daca ar fi fost vorba de carne tocata pt. ... piftelutze/pirjoale care urmeaza sa fie prajite in ulei, atunci ar fi avut o ratziune de, sa zicem, ... 'coalescentza' culinara.

garbo101426
Postat pe 25 Februarie 2017 22:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Inot Iancului 1 De la: ElenaStefan 5 Iunie 2009 13:43
Utilizarea preparatelor naturale CaliVita pentru stimularea activitatii fizice 8 De la: anamariatoma 25 Februarie 2013 14:45
sporturi pentru slabit 26 De la: anonima20 12 Noiembrie 2018 17:24
exercitii pt acasa 2 De la: Ariad 31 Octombrie 2012 06:35
Sport ca sa slabesti in scurt timp? 69 De la: greatexpectations 6 Noiembrie 2017 14:19
Setari Cookie-uri