Invitatie

Nu crezi ca-i cam mult prea mult sa-mi atragi tu mie 'atentia' pe cine intereseaza si pe cine nu comentariile mele???
Nu e nici treaba si nici problema ta, mai ales ca nu cunosti subiectul nici macar din perspectiva experientzei personale.

Doar cu ... povesti scelerate din media si cu ce mai birfesc precupetzele la coltzul strazii, chiar nu ma dau in vint!

Ai idee ce spune statistica despre cite cazuri de infectii cu salmonella prin ingestie de carne sau oua crude au fost in Romania in 2016, de ex.?
Cu sigurantza nu, da' vorbim ca sa facem conversatie...

E mare catastrofa nationala consumul de carne si oua crude, da' e perfect okay modul 'civilizat' prin care ai luat-o tu in primire pe @179!
Si eu - gisca fara minte! - ma mai si apuc sa ... disculp agresorul verbal, nuuu?!?
Np, chestie de educatie si oricum n-o sa se mai repete...


P.S. Pt. 'argumente' mai stiintifice decit ai fost tu in stare sa decelezi in postarile mele ai la dispozitie ... tot netul. Ca doar n-o sa te trimit la lucrarile de bio-chimie, bio-fiziologie, chimie alimentara si nutritie metabolica.

Dpmdv subiect este incheiat.
Doar in ceea ce te priveste...
garbo101426
Postat pe 23 Februarie 2017 11:56
Nu ti-am atras atentia si ai fi putut intra in biochimie alimentara daca voiai sa sfatuiesti avizat.
La cate fatuci isi fac reclama si mascata... Si m-a nemultumit ca nu asociase corect alimentele, orezul cu carne(de porc)...sa fim seriosi! Eu mi-am cerut scuze oricum.

Decat am fost in stare sa decelez?! Pe bune?!?? ... chestie de educatie...
Camil5y8
Postat pe 23 Februarie 2017 12:00
De la: garbo_463179, la data 2017-02-23 11:44:33426 iti multumesc frumos pentru sugestii. Apreciez modul in care va sustineti si va argumentati ideile. Dupa cum am mai spus carne cruda nu am mancat niciodat, insa la galbenusul ala nu renunt!



Perfect.
Tu o sa-ti dai seama daca poti incerca si 'biftecul' crud de curcan (dupa retzeta pe care am spus-o), pestele crud (sushi) sau ficatul crud si f. proaspat de pasare sau porc.

P.S. Ai mare grija ca ouale alea sa fie f. proaspat si daca se poate cumparat de la tzarani.
Si musai sa fie macar ... doua galbenusuri, dimineatza pe stomacul gol si de preferat imediat dupa ce te-ai sculat si spalat.
Iar urmatoarele alimente sa fie la cel putin jumatate de ora distantza...
garbo101426
Postat pe 23 Februarie 2017 12:05
Camil sunt constienta de faza cu orezul, stiu ca nu aveam voie sa le combin si stiu ca orezul e bun inainte de antrenament si nu dupa, insa am considerat ca nu e o cantitate atat de mare de orez, ca predomina legumele. Am gresit, sunt om
garbo_463179
Postat pe 23 Februarie 2017 12:08
Am inteles 426. Cred ca o sa o iau treptat. Incep cu un galbenus, si cu timpul o sa ajung si la 2. Eu sunt multumita daca pentru inceput reusesc sa beau unu.
garbo_463179
Postat pe 23 Februarie 2017 12:12
De la: garbo_463179, la data 2017-02-23 12:12:54Am inteles 426. Cred ca o sa o iau treptat. Incep cu un galbenus, si cu timpul o sa ajung si la 2. Eu sunt multumita daca pentru inceput reusesc sa beau unu.


Aaaaa, deci deja ai inceput sa bei???

Minunat, felicitari!

Cum ti se pare?


Nu uita sa maninci celelalte alimente la distantza.
Si ca sa poti trece si la faza cu consumul albusului, iti recomand ca sa bati bine oul inainte de consum, ca la omleta.
Pina o sa poti sa bei tot continutul oului direct din ou...
garbo101426
Postat pe 23 Februarie 2017 12:18
Nu. Nu am inceput pentru ca aveam din pacate oua din comert. dar promit ca azi o sa ma duc sa caut oua de tara si maine dimineata o sa incerc. Iti spun daca reusesc.
garbo_463179
Postat pe 23 Februarie 2017 12:21
Eu mananc omleta mai putin facuta si carnea de vita tournedos, rozalie, si nici nu spal carnea, ca i se duce aroma. Cruda n-am incercat, mi-e ca mi dezvolt tendinte canibale. Laptele il beau crud cu galbenus, pt raceala.
DanielaChiru
Postat pe 23 Februarie 2017 12:41
Buna Daniela. Eu pap carnita facuta bine....nu am incercat rozalie, cum ziceai tu, dar poate incerc sa vad daca imi place.
garbo_463179
Postat pe 23 Februarie 2017 13:16
Cred ca mai bine ii dau sotului sa incerce primul, si pe urma incerc si eu
garbo_463179
Postat pe 23 Februarie 2017 13:18
Da, shodoul face f. bine la raceala cu gitlej inflamat.
Numai ca oul ala crud e frecat cu zahar si laptele e fierbinte.
Mai corect ar fi cu miere de albine sau, si mai bine, cu xilitol sau eritritol ca sa nu bagam in sistem dulce in mod inutil...

Bine preparat tournedos-ul este excelent.
Mie imi place cu garnitura de spanac 'la capac'.
Cit mai mult spanac!...
garbo101426
Postat pe 23 Februarie 2017 13:35
Buna. Incearca si facuta mediu.
@garbo 101426, nu pun zahar in sodoul meu: stiu ca se face cu lapte fierbinte dar eu nu suport lichidele fierbinti si laptele nu-l fierb. E foarte bun, sanatos nefiert si fara zahar. Acu' n-as suporta sa mananc chiar galbenus crud, il emoliez si eu cu lapte, sa fie suportabil pt. papile.
DanielaChiru
Postat pe 23 Februarie 2017 13:35
pe al meu nu il dau pe nimic in lume. Al meu e foarte pretentios la mancare, si acu sunt si eu asa.... incerc sa il fac sa nu mai pape asa de condimentat, in rest este perfect!
garbo_463179
Postat pe 23 Februarie 2017 13:43
Sunt bune condimentele si pt. gust si pt. sanatate.
DanielaChiru
Postat pe 23 Februarie 2017 13:45
Lui ii place cam sarat, iar eu am retentie de apa....am auzit ca e indicat sa mananci mai putina sare cand ai retentie de apa. Corectati-ma daca gresesc.
garbo_463179
Postat pe 23 Februarie 2017 13:49
Sarea nu face bine, sunt bune piperul, mustarul, ghimbirul, oregano, ardeii iuti.
DanielaChiru
Postat pe 23 Februarie 2017 13:52
Da am incercat si cu mancarea picata....unii zic ca e buna, altii nu prea o recomanda. Am inteles ca mancarea picata ajuta si la arderi, dar si ca nu e buna pentru organism. Eu mai pap si picant uneori pentru ca imi place mult mancarea picanta.
garbo_463179
Postat pe 23 Februarie 2017 13:54
Daca-i place varza calita scazuta incerca sa-l surprinzi cu urmatoarea retzeta:

Cumperi 2-3 ... gituri proaspete de curcan , le bagi la cuptor la foc mediu, direct pe gratar sau in tava pe citeva bucati de unt, le asezonezi cu sare si piper dupa gust, le intorci mareu ca sa nu se faca prea tare da' sa fie usor crocante la suprafatza si cu miros de afumatura, le scoti si le lasi sa se raceasca, le separi cam la doua vertebre daca giturile sint mari, dupa care le pui impreuna cu varza alba (nu murata) taiata fidelutza in oala in care vrei s-o faci.

De regula ii dai culoare si o acresti usor cu suc de rosii sau bulion, mai la sfirsit. Sau chiar de la inceput daca vrei o varza mai ... al dente!

O servesti fierbinte cu patrunjel tocat dupa gust (noi folosim din abundentza), cu mamaligutza calda (eu prefer rece, e mai armonizata) si cu ardei iute. Sau folosesti ce condimente verzi ii plac sotului.
Iti garantez ca o sa se linga pe bot si pe degete si o sa-ti spuna...

..."Saru' mina, mama'!

P.S. Eu folosesc gituri afumate pt. ca avem norocul ca exista pe-aici un producator care asa le face, fara sa adauge nici un fel de conservanti sau chimicale...

Pofta buna!

garbo101426
Postat pe 23 Februarie 2017 13:55
Merci pt. reteta, @garbo101426.
DanielaChiru
Postat pe 23 Februarie 2017 13:59
Multumesc pentru reteta! Cred ca e foarte gustoasa mancarea de care zici, insa nu cred ca m-ar ajuta pe mine....margarina/untul nu cred ca sunt prea indicate pentru mine....si sosul de rosii sau bulionul decat daca il fac de casa, din comert nu prea cumpar. Sincer sosul de rosii il face soacra, dar il face cam sarat....
garbo_463179
Postat pe 23 Februarie 2017 14:00
De la: garbo_463179, la data 2017-02-23 13:49:43Lui ii place cam sarat, iar eu am retentie de apa....am auzit ca e indicat sa mananci mai putina sare cand ai retentie de apa. Corectati-ma daca gresesc.


La retentia de apa se pune sare in mincare fix...

...ABSOLUT DELOC!

Plus ca trebuie sa excluzi laptele daca consumi asa ceva pt. ca are extrem de multa sare, chiar daca nu se simte datorita grasimilor din el.

Poti sa mai atenuezi edemele cu Apuretin (la unii merge la altii nu), cu Tertensif SR (ai nevoie de acordul medicului), cu ceaiuri diuretice, cu ceai de cozi de cirese/visine, de matase de porumb sau fiertura de patrunjel radacina si pastirnac.
Sau, mai costisitor, suc de patrunjel verde.
Macar de 2 ori pe zi cite 50ml, vreme indelungata. Asta e si cea mai energizanta metoda caci patrunjelul verde este o adevarata minune vegetala!
garbo101426
Postat pe 23 Februarie 2017 14:01
Multumesc! Apuretin am incercat, dar la mine nu prea isi face efectul
garbo_463179
Postat pe 23 Februarie 2017 14:03
Soacra nu are hipertensiune?!?

Cind mai face bulion dai 'comanda' sa va faca voua ... fara sare, doar pasteurizat.


Am spus ca poti sa faci giturile alea si pe gratar, fara unt...
garbo101426
Postat pe 23 Februarie 2017 14:04
Intr-o vreme am incercat ceaiul verde si ceaiul negru, am inteles ca ceaiul verde e bun si pentru arderea grsimilor, iar cel negru contine o cantitate mare de cofeina, adica e energizant.
garbo_463179
Postat pe 23 Februarie 2017 14:07
De la: garbo_463179, la data 2017-02-23 14:07:25Intr-o vreme am incercat ceaiul verde si ceaiul negru, am inteles ca ceaiul verde e bun si pentru arderea grsimilor, iar cel negru contine o cantitate mare de cofeina, adica e energizant.


Da' nici unul din ele nu scade retentia de apa!
Cel negru chiar o accentueaza...
garbo101426
Postat pe 23 Februarie 2017 14:08
o sa dau "comanda"
garbo_463179
Postat pe 23 Februarie 2017 14:09
Nici macar ceaiul verde nu e bun? Daca nu pentru retentie (voi incerca ceva ceai diuretic), macar pentru arderea grasimilor?
garbo_463179
Postat pe 23 Februarie 2017 14:12
Pt. 'arderea' grasimilor cele mai bune si verificate vreme indelungata sint 'dietele' RAI si GOEP.
Plus exercitiile fizice usoare sau simplul plimbat cardiotonic in pas sustinut vreme de macar 30' in fiecare zi...
garbo101426
Postat pe 23 Februarie 2017 14:17
De la: DanielaChiru, la data 2017-02-23 13:59:53Merci pt. reteta, @garbo101426.


Cu multa placere, Daniela!

garbo101426
Postat pe 23 Februarie 2017 14:19
Nu prea sunt adepta dietelor, incerc sa mananc cat mai sanatos si curat. Nu imi place sa fiu limitata de o anumita dieta. Sincer nu stiu ce fel de dieta este, numele imi pare cunoscut. O sa citesc putin despre ele sa vad despre ce este vorba.
garbo_463179
Postat pe 23 Februarie 2017 14:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
INVITATIE la o Suuuper Petercere KANGOO JUMPS !!! 1 De la: aerobicclass 2 Octombrie 2009 18:26
ms am gasit 3 De la: garbo162151 8 Iulie 2010 11:39
Sport ca sa slabesti in scurt timp? 69 De la: greatexpectations 6 Noiembrie 2017 14:19
Absorbante profilactice si terapeutice 1 De la: deliapetrescu 11 Iunie 2009 12:03
Divort 2 De la: Christina_Christina_1 26 Martie 2017 08:55
Setari Cookie-uri