Invitatie

Stai linistit Camil, ca nu-s adepta carnii crude. Cel mult un steak medium plus din cand in cand, sau o felie de somon afumat. Asta tot din cand in cand. Carnea cruda o dau lui Samir.
Rotty
Postat pe 23 Februarie 2017 08:36
De la: Rotty, la data 2017-02-23 08:23:56`Neata Camil.
Eu stiu una si buna: ma duc imediat sa-mi fac doua ochiuri din ouale de la gainutzele mele. Cleioase, nu prea moi, nu prea tari. Si sa vezi ce bine mere cu doua feliutze de paine de secara din aia cu maia (fara drojdie, fara zahar) si o salatzica dintr-un avocado. Ce zici ?
Da` gainile nu le pap ca-s fetele lui mama si mama le da zilnic banane si alune, si grauntze nemodificate genetic sa faca outze bune, bune.




Si mie imi plac ouale cleioase si combinatia cu avocado in salata sau simplu, cu un strop de otet balsamic. Sau avocado cu branza degresata.

Bine faci ca nu papi gainutele.
Camil5y8
Postat pe 23 Februarie 2017 08:37
Despre ce vorbiti voi aici?
Eu nu ma tem de mancare Ce e drept, majoritatea e de casa, insa nici din magazin cand cumpar nu patesc nimic. Carne cruda?
Schmetterling
Postat pe 23 Februarie 2017 08:39
De la: Rotty, la data 2017-02-23 08:36:45Stai linistit Camil, ca nu-s adepta carnii crude. Cel mult un steak medium plus din cand in cand, sau o felie de somon afumat. Asta tot din cand in cand. Carnea cruda o dau lui Samir.


Spuneam si eu... stiind desigur ca nu mananci carne cruda.
Camil5y8
Postat pe 23 Februarie 2017 08:41
De temut, nu ma tem nici eu Fluturas. Pap ce-mi cade bine si cand imi cade bine. Corpul "spune" ce vrea, important e sa-l ascultam. Chiar cate o pita cu untura si ceapa imi place uneori.
Rotty
Postat pe 23 Februarie 2017 08:47
De la: Schmetterling, la data 2017-02-23 08:39:29 Despre ce vorbiti voi aici?
Eu nu ma tem de mancare Ce e drept, majoritatea e de casa, insa nici din magazin cand cumpar nu patesc nimic. Carne cruda?


Buna dimineata, Fluturas.
Da, cruda si cica-i o... delicatesa.
Camil5y8
Postat pe 23 Februarie 2017 08:48
De la: Rotty, la data 2017-02-23 08:47:47De temut, nu ma tem nici eu Fluturas. Pap ce-mi cade bine si cand imi cade bine. Corpul "spune" ce vrea, important e sa-l ascultam. Chiar cate o pita cu untura si ceapa imi place uneori.


Sau clisa fripta la care mai pui si pita si ceapa rosie.....
Camil5y8
Postat pe 23 Februarie 2017 08:53
Clisa ? Io-i zic slanina, sau slana. Buna-i ma!
Dar...haideti sa nu fim rai si neintelegatori....Nu suntem la fel, nu suntem trasi la indigò. Daca lui 426 i cade bine carnea si organele crude.....treaba ei. Poate ca asa-i cere organismul si i place. Eu una, daca as fi de fata la sacrificarea animalului, nu i-as manca ficatul, ci as deveni vegana pe moment. Nu poci zau, sa vad asa ceva.
Rotty
Postat pe 23 Februarie 2017 09:00
O sa mananc sanatos ca la carte mai indata Deodata, imi fac de cap, dar am de gand sa fiu mai atenta la alimentatie
Camil, salut! Ce e aia clisa?
Schmetterling
Postat pe 23 Februarie 2017 09:00
De la: Schmetterling, la data 2017-02-23 09:00:55O sa mananc sanatos ca la carte mai indata Deodata, imi fac de cap, dar am de gand sa fiu mai atenta la alimentatie
Camil, salut! Ce e aia clisa?



Care carte ?
Clisa e slanina.
Rotty
Postat pe 23 Februarie 2017 09:02
De la: Rotty, la data 2017-02-23 09:00:29Clisa ? Io-i zic slanina, sau slana. Buna-i ma!
Dar...haideti sa nu fim rai si neintelegatori....Nu suntem la fel, nu suntem trasi la indigò. Daca lui 426 i cade bine carnea si organele crude.....treaba ei. Poate ca asa-i cere organismul si i place. Eu una, daca as fi de fata la sacrificarea animalului, nu i-as manca ficatul, ci as deveni vegana pe moment. Nu poci zau, sa vad asa ceva.


Bine spui.
Pe mine, in special organele, ma ingretoseaza de mor.
Camil5y8
Postat pe 23 Februarie 2017 09:02
Cartea de bucate, plina cu toate bunatatile
Ma gandeam eu ca e posibil sa fie slanina.Si, da, bine ar merge!
Bineinteles, fiecare mananca cum si ce considera, nu am comentat din acest punct de vedere.De multe ori zic ca ar trebui sa mananc mai sanatos, insa sfarsesc prin a manca"sanatos"!!!
Schmetterling
Postat pe 23 Februarie 2017 09:05
Fluturas,
Slana, slana, da buna-i facuta pe jar.
Camil5y8
Postat pe 23 Februarie 2017 09:06
"Pe mine, in special organele, ma ingretoseaza de mor. "

N-as putea spune, cateodata merge un ficatzel de pui inabusit... Vezi ca nu suntem la fel ?
Rotty
Postat pe 23 Februarie 2017 09:06
De la: Schmetterling, la data 2017-02-23 09:05:47 Cartea de bucate, plina cu toate bunatatile
Ma gandeam eu ca e posibil sa fie slanina.Si, da, bine ar merge!
Bineinteles, fiecare mananca cum si ce considera, nu am comentat din acest punct de vedere.De multe ori zic ca ar trebui sa mananc mai sanatos, insa sfarsesc prin a manca"sanatos"!!!


Ba io manc sanatos...pentru mine. Da` nu 100 % , ca coruptia-i mare...mare...
Rotty
Postat pe 23 Februarie 2017 09:08
De la: Rotty, la data 2017-02-23 09:06:56"Pe mine, in special organele, ma ingretoseaza de mor. "

N-as putea spune, cateodata merge un ficatzel de pui inabusit... Vezi ca nu suntem la fel ?


Organele crude ma ingretoseaza dar gatite sunt ok.
Camil5y8
Postat pe 23 Februarie 2017 09:09
De la: Rotty, la data 2017-02-23 09:08:43
De la: Schmetterling, la data 2017-02-23 09:05:47 Cartea de bucate, plina cu toate bunatatile
Ma gandeam eu ca e posibil sa fie slanina.Si, da, bine ar merge!
Bineinteles, fiecare mananca cum si ce considera, nu am comentat din acest punct de vedere.De multe ori zic ca ar trebui sa mananc mai sanatos, insa sfarsesc prin a manca"sanatos"!!!


Ba io manc sanatos...pentru mine. Da` nu 100 % , ca coruptia-i mare...mare...


Exact!
Schmetterling
Postat pe 23 Februarie 2017 09:11
De la: Camil5y8, la data 2017-02-23 09:09:36
De la: Rotty, la data 2017-02-23 09:06:56"Pe mine, in special organele, ma ingretoseaza de mor. "

N-as putea spune, cateodata merge un ficatzel de pui inabusit... Vezi ca nu suntem la fel ?


Organele crude ma ingretoseaza dar gatite sunt ok.



Oooo!!!....Io n-am voie, ca aproape zilnic le tai la pisici fasiutze de ficat crud. Da` nu gust !!!
Rotty
Postat pe 23 Februarie 2017 09:11
Camil5y8
Postat pe 23 Februarie 2017 09:13
Buna dimi tuturor!
Pt. ca astia n-au pus si niste cesti de cafea...

"N-avea tu grija mea, am inteles foarte bine ce ai spus."

Serios?!?
Din commentul facut la postarea mea am vazut ca nu prea.

Da' ma bucur ca am apucat sa explic ce si cum.
Ca macar poate citesc altii...


Si ce-mi mai place discutia gen ... n-am argumente decit cele pe care le au si ceilalti 99% de 'intelepti' ai lumii!
Chiar asa, salmonella ... dusmanul de moarte al umanitatzii!...


"E ridicol, zau..."
Aici ai dreptate. Chiar ca e ridicol...
garbo101426
Postat pe 23 Februarie 2017 09:52
Buna dimineata, 426 E ridicol sa discutam in contradictoriu, fiecare isi cunoaste organismul ce-i face bine, preferintele alimentare si limitele in alimentatie. N-or fi 99% intelepti, dar nici 99% imbecili.
Camil5y8
Postat pe 23 Februarie 2017 10:04
Buna dimineata!
garbo_463179
Postat pe 23 Februarie 2017 10:39
Buna dimineata ,179!
Camil5y8
Postat pe 23 Februarie 2017 10:45
O zi buna, tuturor.
Camil5y8
Postat pe 23 Februarie 2017 10:46
"N-or fi 99% intelepti, dar nici 99% imbecili"...

Serios?!?
Pai despre care majoritate djuvariana crezi tu ca vorbea Neagu Djuvara?

Adica nu stii tu exact cum sint/nu sint cei 99%, da' stii FOARTE SIGUR ca carnea cruda ne omoara cu sigurantza prin salmonella, huh?!?


Bref, asa cum ziceam, japonezii maninca carne cruda, laponii si inuitzii maninca, rusii maninca, africanii maninca, amerindienii maninca, chinezii si majoritatea asiaticilor maninca, aborigenii maninca, iar englezii maninca ... biftec tartar chiar la greu!

Si mi-aduc aminte din citeva episoade cu 'Enterprise' ca ... klingonienii garantat mincau si ei!

Pina si bunicul meu a mincat.


Iar de Regina Marii Britanii care maninca biftec tartar in fiecare saptamina, nici nu mai vorbim. Si maninca asa de mai multe ... zeci de ani!

Ma si mir cu dracu' n-o fi asasinat-o pina acum pe Regina ... terorista aia de salmonella!?!


P.S. In general e recomandabil sa nu ne-apucam sa 'contrazicem experientza multor ... sute de milioane de oameni de pe planeta asta (macar vreo 10-15% din populatia lumii) doar pt. ca noi nu am experimentat asa ceva sau avem ... 'greturi' apriori si idiosincrazii culinare!
garbo101426
Postat pe 23 Februarie 2017 10:47
Eu am spus ce aveam de spus in privinta carnii crude, cu sau fara salmonella. Chinezii mananca si supa de fetus de om, creier de maimuta extras in momentul servirii, fiere si sange de cobra, cambodgienii mananca viermi si oua de rata cu pui in ele, tot chinezii dar si coreenii mananca sobolani, o specie de sobolan crescuta pt. consumul uman. Iar aborigenii si ... klingonienii nu ma conving.
Nu contrazic experienta celor dinaintea noastra... atunci mai erau si conditiile de mediu, spiritul lor de salbaticiune etc. Dar asta nu inseamna ca eu trebuie sa mananc asa ceva.
Camil5y8
Postat pe 23 Februarie 2017 11:07
Doamne!!!!! Cum sa mananci supa din fetus de om?????
garbo_463179
Postat pe 23 Februarie 2017 11:10
Pai daca nu manici asa ceva, iti repugana si nu te intereseaza experientza culinara a sute de milioane de oameni (nici macar din curiozitate), atunci de ce tot ii dai inainte cu comentariile 'contra'?
Mai ales ca nu cunosti subiectul dpdv stiintific...

Nu pt. tine a fost postarea mea initiala si nici nu ma pasioneaza sa te conving sa maninci taman tu carne/oua crude sau sa fii de acord cu asa ceva!
Ce maninca fiecare e problema lui personala.
Eu vorbeam cu @179!
Punct.

P.S. Se pare ca nemernica salmonella nu prea are 'succes' la rasa galbena, nu?
Altfel nu-mi explic cum chinezoii aia au ajuns la 1,4 miliarde de oameni si cum doar numai in Romania sarmana bacterie face ravagii.
In special laaa ... tv-uri!
Are rost sa-ti mai spun si ca salmonella se raspindeste si infecteaza in peste 90% din cazuri doar prin ... consumul de apa?!?
garbo101426
Postat pe 23 Februarie 2017 11:32
Nu vorbesti cu mine dar te iei de argumentele aduse in discutie.
Vezi bine ca 179 nu-i interesata de consumul de carne cruda.
Zi din punct de vedere stiintific. Pana acum n-am vazut decat o pledoarie "laica" si personala, referitoare la aminoacizii pe care de altfel ii putem procura din mai multe surse, nu doar consumand carne si oua.
Camil5y8
Postat pe 23 Februarie 2017 11:39
426 iti multumesc frumos pentru sugestii. Apreciez modul in care va sustineti si va argumentati ideile. Dupa cum am mai spus carne cruda nu am mancat niciodat, insa la galbenusul ala nu renunt!

garbo_463179
Postat pe 23 Februarie 2017 11:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dieta cu ajutorul sportului 4 De la: roxana98ful 7 Noiembrie 2017 12:53
ms am gasit 3 De la: garbo162151 8 Iulie 2010 11:39
Esti o persoana activa ? Faci sport de performanta sau de placere? Ajuta-te !!! 1 De la: fittnescoffe 17 Martie 2012 10:44
inot 9 De la: garbo065280 5 Decembrie 2009 10:16
Sportul deformeaza femeia ,dieta conteaza 18 De la: garbo261156MADALINA 25 Iunie 2012 18:46
Setari Cookie-uri