Invitatie

Multumesc pentru sfaturi garbo!
garbo_463179
Postat pe 22 Februarie 2017 18:19
426, eu aici sunt de acord cu Camil. Carne de pasare cruda...nu prea, nu prea. Oua ?...de la gainile mele as incerca, dar altfel, nu. Si apropo oua....omleta de albusuri e indicata.
Rotty
Postat pe 22 Februarie 2017 18:22
Da Rotty aveam in plan si o omleta din albusuri. Stiu ca galbenusurile cresc colesterolul. Ce parere aveti de o friptura de pui(piept de pui)cu salata simpla de sfecla rosie dupa antrenament?(sincer am fc deja pt video cu porc dar cred ca o sa refac videoul si o sa il fac cu pui)
garbo_463179
Postat pe 22 Februarie 2017 18:49
Am citit, (stiti ca inca nu am facut nici un curs) ca sfecla rosie stimuleaza metabolismul prin continutul sau mare de iod, ca este un puternic detoxifiant si ca energizeaza organismul. Daca ei gresesc atunci si eu gresesc.
garbo_463179
Postat pe 22 Februarie 2017 18:54
Sfecla rosie e buna si sanatoasa. Eu beau suc de sfecla rosie dimineata pentru digestie, dar ajuta si la fiere si ficat. Daca vrei sa stii mai multe, intreaba-l pe Gogu (google) si primesti o gramada de raspunsuri.
Chestia cu galbenusurile e...relativa. Pana si celor cu colesterol mare le sunt recomandate 3...4 oua pe saptamana. In schimb albusuri poti sa manancisi 10...pe saptamana, bineinteles.
Rotty
Postat pe 22 Februarie 2017 19:06
Din cate am observat cam toate sunt relative....unii spun ca e buna sfecla rosie, altii spun ca nu e buna deoarece contine un numar mare de zaharuri....eu sincer mananc, imi place si ma simt ok dupa ce o pap, adica ma simt usoara si satula.
garbo_463179
Postat pe 22 Februarie 2017 19:13
Asta conteaza cel mai mult Roxy. Nu suntem cu totii la fel, asa ca nici alimentatia nu e standard.
Acum nu mai am timp sa stau pe aici, asa ca-ti urez o seara placuta in continuare si mmai tarziu nani bun si om mai dezbate si maine tema /temele. -ici fata draga.

http://i6.tagstat.com/p1/0/YwhG_FJ12ubGMGrG-mivBM1c6wLHWfg4_iNQGtBH_csatQxT4nMMOQ==.gif
Rotty
Postat pe 22 Februarie 2017 19:31
Noapte buna si somnic pufos Rotty!
garbo_463179
Postat pe 22 Februarie 2017 19:53
De la: Camil5y8, la data 2017-02-22 18:14:53Totusi cauzele de mortalitate pe care le enumeri, nu au vreo legatura cu mortalitatea cauzata de salmonella, plus alte bacterii. Una-i una si alta-i alta... Putem manca sanatos si fara a apela la carnea cruda, adica fara grasimi, sare si zahar in exces, cat mai multe legume, fructe, seminte. Dar carnea cruda nici macar nu-i bine metabolizata de sistemul digestiv uman, care-i omnivor si nu are sucurile gastrice ale unui animal carnivor...


N-ai inteles mesajul si importantza consumului de carne si oua crude!
Te inteleg ca nu ti-e usor, da' de unde prostia asta ca nu ar fi metabolizate de sist. digestiv?!?
Pai tocmai ca omul e omnivor si poate consuma si carne cruda si oua crude!
Eu maninc de o viatza intreaga si te asigur ca e absolut okay daca chiar vrei sa te alimentezi cit mai sanatos si mai aproape de natural. Evident, nu zice nimeni sa maninci numai crud.

Sa-ti mai povestesc de importantza enzimelor, vitaminelor si aminoacizilor neprelucrati termic?
Sau de faptul ca la 42-43 grade toate astea de mai sus pur si simplu ... MOR?!?
De ce crezi tu ca toti marii sportivi consuma carne cruda si oua crude?
De prosti ce sint?!?
Iar japonezii probabil sint imbecili de-a dreptul cu cca. un sfert din bucataria nationala care e pe baza de alimente crude sau cel mult fermentate, nu-i asa?!?

Cred ca macar de ... sushi ai auzit, nu?...
garbo101426
Postat pe 22 Februarie 2017 21:36
Probabil ca ai dreptate. Nu am cum sa te contrazic....dar sincer nu cred ca pot sa beau oua crude....voi incerca sa fac un smoothie cu oua crude si ceva fructe sau legume. Mai are acelasi efect daca combin ouale intr-un smoothie?
garbo_463179
Postat pe 22 Februarie 2017 21:51
Alta prejudecata si prostie uriasa cu ... ouale care sint 'pline' de colesterol!
Asta-i rezultatul educatiei facute pe net sau pe la tv-uri!
Absolut ridicol si inacceptabil, fetelor!...

Nu va pun sa cititi chimie alimentara sau bio-chimie si nici sa cercetati care-i adevaratul rol al colesterolui in mentinerea vitalitatzii celulelor umane.
E de altfel si foarte greu sa va explic aici cum ca acest colesterol e exact precum ... mortarul intre caramizi, raportat la celulele corpului viu!
Credeti sau nu da' cea mai mare cantitate de colesterol, in ordine descrescatoare, se gaseste in ... peste, creier, ficat, lapte si abia pe urma galbenusul de ou!
Aveti habar ca o ceasca de lapte, chiar si degresat, contine mai mult colesterol decit un galbenus de ou?
Bine-nteles ca nu...
Imaginativa cit colesterol este intr-un litru de lapte neprocesat!
Da' vorbim si colportam 'informatii' ... digerate gata de altii!

P.S. Bunicul meu, ala de tot va povestesc si care a facut doua WW cu arma in mina, a murit sanatos tun la ... 84 de ani. Si n-a fost bolnav niciodata, nici macar pe front!
Si tot toata viatza a mincat in fiecare dimineatza, pe stomacul gol, si pina la ... 6(sase) oua crude!
De gaini adevarate, desigur...

Saracul de el habar n-avea de nutritie stiintifica sau colesterol si a murit absolut stupid, inecat cu o bucata de piine in timp ce era singur acasa.
Daca ar fi fost careva in preajma sa-i faca manevra Heimlich, va garantez ca traia si in ziua de azi.
Cind ar fi avut ... 119 ani!!!
garbo101426
Postat pe 22 Februarie 2017 21:55
De la: garbo_463179, la data 2017-02-22 21:51:46Probabil ca ai dreptate. Nu am cum sa te contrazic....dar sincer nu cred ca pot sa beau oua crude....voi incerca sa fac un shake cu oua crude si ceva fructe sau legume. Mai are acelasi efect daca combin ouale intr-un shake?


Ouale crude se consuma ... doar crude!
Nu le amesteci cu nimic si cu atit mai putin cu fructe/legume sau alte proteine.
Pt. ca banuiesc ca vi se face greatza - nu stiu de ce - numai cit auziti de albus crud, va recomand sa cobnsumati numai galbenusul crud, care nu are absolut nimic gretos in el.
Iar din albusuri puteti face o omleta light, fara ulei, intr-o cratitza ceramica.
garbo101426
Postat pe 22 Februarie 2017 21:58
Multumesc pentru sfat! Chiar o sa incerc!
garbo_463179
Postat pe 22 Februarie 2017 22:07
De la: garbo101426, la data 2017-02-22 21:36:54
De la: Camil5y8, la data 2017-02-22 18:14:53Totusi cauzele de mortalitate pe care le enumeri, nu au vreo legatura cu mortalitatea cauzata de salmonella, plus alte bacterii. Una-i una si alta-i alta... Putem manca sanatos si fara a apela la carnea cruda, adica fara grasimi, sare si zahar in exces, cat mai multe legume, fructe, seminte. Dar carnea cruda nici macar nu-i bine metabolizata de sistemul digestiv uman, care-i omnivor si nu are sucurile gastrice ale unui animal carnivor...


N-ai inteles mesajul si importantza consumului de carne si oua crude!
Te inteleg ca nu ti-e usor, da' de unde prostia asta ca nu ar fi metabolizate de sist. digestiv?!?
Pai tocmai ca omul e omnivor si poate consuma si carne cruda si oua crude!
Eu maninc de o viatza intreaga si te asigur ca e absolut okay daca chiar vrei sa te alimentezi cit mai sanatos si mai aproape de natural. Evident, nu zice nimeni sa maninci numai crud.

Sa-ti mai povestesc de importantza enzimelor, vitaminelor si aminoacizilor neprelucrati termic?
Sau de faptul ca la 42-43 grade toate astea de mai sus pur si simplu ... MOR?!?
De ce crezi tu ca toti marii sportivi consuma carne cruda si oua crude?
De prosti ce sint?!?
Iar japonezii probabil sint imbecili de-a dreptul cu cca. un sfert din bucataria nationala care e pe baza de alimente crude sau cel mult fermentate, nu-i asa?!?

Cred ca macar de ... sushi ai auzit, nu?...



Daca te indoiesti de inteligenta celor care nu consuma carne si oua crude, ne poti "injura" cel putin pe mine si pe Rotty. Daca nu pe 99% din populatie...
Carnea nici macar nu-i necesara organismului... poate fi suplinita, cu proteine vegetale, de ex ciuperci, migdale, quinoa, fasole, s.a.m.d, care furnizeaza toti aminoacizii, lipidele si sarurile minerale vitale.
Camil5y8
Postat pe 22 Februarie 2017 22:09
Carne cruda nici eu nu pot sa mananc, dar un galbenus tot imi doresc sa incerc.
garbo_463179
Postat pe 22 Februarie 2017 22:12
De ce nu poti?
Ai incercat macar vreodata?
Japonezii maninca, laponii si inuitzii maninca, rusii din Siberia maninca, africanii maninca, chinezii maninca, pina si englezii maninca ... biftec tartar cel putin o data pe saptamina.
Chair si Regina!

Tu de ce crezi ca 'nu poti'?!?
Iti spun eu de ce nu poti:
Pt. ca ne-am fixat deja o serie de ... tabu-uri alimentare absolut inadecvate, nereraliste si aducatoare chiar de boli serioase, dupa cum stii!

Taie o gaina de la tzara sau un porc si o sa vezi ce gust minunat are ... ficatul lor crud, de exemplu.
Pui putzina sare pe el la inceput ca sa-ti fie mai usor.
E sanatate curata, crede-ma, nu fac misto de tine!...

garbo101426
Postat pe 22 Februarie 2017 22:31
"Cred ca macar de ... sushi ai auzit, nu?..."

La ce-a devenit carnea de peste, in ce acvaculturi sunt mentinuti acestia, adevarate focare de deseuri si bacterii, te poti trezi ca odata cu imbietoarea si presupus sanatoasa bucata de peste destinata pregatirii unui tartar(de regula se foloseste ton) sau unui sushi, ingerezi si viermi nematozi sau stafilococi, rezultati dintr-o carne aparent proaspata.
N-or fi japonezii astia infailibili in alimentatie dar macar ei au garantia ca se aprovizioneaza cu marfa 100% proaspata. Comparatia cu Romania e inutila.
Camil5y8
Postat pe 22 Februarie 2017 22:38

Bai, Camile, tu poti s-o tii pe-a ta si o mie de ani de-acu' inainte.
La fel ca toti ceilalti ... 99%, np, e doar optiunea voastra!


Ce legatura are inteligentza cuiva cu bunele sau proastele obiceiuri alimentare?!?

Da' vorbim ca sa vorbim...


Sorry, da' nu degeaba vorbea Neagu Djuvara de cei 99% in termeni de ... 'majoritate djuvariana'!


E chiar stupid sa aduci ca argument taman ... 'inteligentza' a 99% dintre oameni!

Cu urmarile cotidiene binecunoscute...


P.S. Tartarul se face DOAR din carne de vita/vitzel!

Iar daca n-ai nici un pic de incredere nici macar in pestele prospat pescuit chiar de tine, atunci iti recomand pestele pescuit industrial de pescadoare (plin cu mercur si benzen) sau cel din conserve, aprobat de autoritatile sanitar vetrinare si alimentare, nuuu?!?

Peste plin fix cu exact ce scrie pe cutie!...

garbo101426
Postat pe 22 Februarie 2017 22:40
Incerc treptat sa mananc cat mai curat(acu sunt undeva la 70% in limita posibilitatilor) si in asa fel in cat sa avansez, sa imi maresc muschii si sa ma tonifiez. Sincer nu am incercat niciodata carne cruda si nu vreau sa te contrazic, dar nu cred ca am, sau cel putin nu inca, puterea necesara sa incerc.Pana acu vreo 10 ani, nu mancam carne apoape deloc.
garbo_463179
Postat pe 22 Februarie 2017 22:42
De la: garbo101426, la data 2017-02-22 22:31:29De ce nu poti?
Ai incercat macar vreodata?
Japonezii maninca, laponii si inuitzii maninca, rusii din Siberia maninca, africanii maninca, chinezii maninca, pina si englezii maninca ... biftec tartar cel putin o data pe saptamina.
Chair si Regina!

Tu de ce crezi ca 'nu poti'?!?
Iti spun eu de ce nu poti:
Pt. ca ne-am fixat deja o serie de ... tabu-uri alimentare absolut inadecvate, nereraliste si aducatoare chiar de boli serioase, dupa cum stii!

Taie o gaina de la tzara sau un porc si o sa vezi ce gust minunat are ... ficatul lor crud, de exemplu.
Pui putzina sare pe el la inceput ca sa-ti fie mai usor.
E sanatate curata, crede-ma, nu fac misto de tine!...



Tu mananci ficatul de porc sau pasare, nici macar macerat? Asa, in stare naturala?!?
Camil5y8
Postat pe 22 Februarie 2017 22:42
Camil ai dreptate, in Romania nu sti ce mananci. Aici lumea ar vinde orice pentru putin profit.
garbo_463179
Postat pe 22 Februarie 2017 22:46
De la: garbo101426, la data 2017-02-22 22:40:29
Bai, Camile, tu poti s-o tii pe-a ta si o mie de ani de-acu' inainte.
La fel ca toti ceilalti ... 99%, np, e doar optiunea voastra!


Ce legatura are inteligentza cuiva cu bunele sau proastele obiceiuri alimentare?!?

Da' vorbim ca sa vorbim...


Sorry, da' nu degeaba vorbea Neagu Djuvara de cei 99% in termeni de ... 'majoritate djuvariana'!


E chiar stupid sa aduci ca argument taman ... 'inteligentza' a 99% dintre oameni!

Cu urmarile cotidiene binecunoscute...


Pt. ca noi n-am beneficia de ce-i mai bun din carnea si ouale crude, asa ai spus. Ca urmare ca nu intelegem cu caputu ce aport imens aduc in alimentatie.

Tartarul se face si din ton, parol, ce spui tu e biftec tartar.
Iar tu l-ai recomandat chiar si din carne de curcan.
Camil5y8
Postat pe 22 Februarie 2017 22:47
Da, exact asa, in stare prospata, nemacerata!

Da' doar de la animalele taiate atunci, sub ochii mei, sau la distantza de cel mult citeva ore si doar de la cei in care am deplina incredere!
Si numai ficat de la animalele mai tinere si mai rar de la vitzel, care e mai 'aspru' la gust.

Si, evident, nu maninc asa ceva de trei ori pe zi!
Oua crude insa cam in fiecare dimineatza...
garbo101426
Postat pe 22 Februarie 2017 22:51
Scuze, 179 pt atitudinea de azi. Sunt destule persoane care promoveaza agresiv ceea ce fac, si "propunandu-se", asa cum spuneai tu si e atat de urat... ne-am cam saturat de reclame aici, pe forum.
Camil5y8
Postat pe 22 Februarie 2017 22:59
Camil nu ai de ce sa iti ceri scuze! Am inteles ca ai avut o zi mai proasta. Imi pare rau daca v- ati facut o parere gresita despre mine, cu "promovarea". Este pentru orima data cand sunt pe un blog pe bune. Sincer asta a fost singura idee a mea de a ma promova. Nu stiu cum sa ma promovez si nici nu am mai facut-o. Cand am postat pe acest blog, am mai postat pe cateva atata tot. Puteti sa ma judecati, insa asta a fost singura idee. Nu vroiam sa ma promovez ca persoana (poate ai observat ca nu imi filmez fata), ci eu chiar imi doresc sa fac exercitii, si daca cu exercitiile mele pot sa ajut si pe altcineva sunt cea mai fericita. Nu ma asteptam sa fiu luata atat de tare chiar de la inceput, ma asteptam sa fiu criticata insa nu atat de mult si de constant. Oricum eu apreciez comenturile voastre si incerc sa iau tot ce e mai bun din ele.
garbo_463179
Postat pe 22 Februarie 2017 23:23
Mai, Camile, nu stiu ce-i cu tine uneori.
Citeodata nu intelegi ce spune omul iar alte ori esti doar ... Gica-contra, zau asa!

Ce spui tu:
"Tartarul se face si din ton, parol, ce spui tu e biftec tartar.
Iar tu l-ai recomandat chiar si din carne de curcan."

Si ce spun eu:
"E f. simplu sa faci de ex. un ... biftec tartar din piept de curcan. Vezi pe net cum se prepara si nu faci altceva decit sa inlocuiesti carnea de vita/vitzel cu cea de piept/pulpa de curcan."

Unde am spus eu doar tartar?
Acu' ia-le din nou la comparat si vezi ce-ti iese!

Si nu uita:
1. In engleza 'tartar/e' e unul si acelasi lucru cu 'tatar', adica ... tatar!
Mongol, carevasazica.
Ca exact de-acolo si vine notiunea de carne cruda tocata. Iar in Europa a ajuns - cum altfel! - prin intermediul ... ungurilor. Nu mai e cazul sa dezvoltam, da?
2. Tartar/e de la sosul tartar n-are absolut nici o legatura cu tartar/e de la beffsteak-ul tartar! Pt. ca e doar adjectiv si vine din franceza, de la un soi de mustar f. picant.
Tartar n-are cu atit mai putin legatura cu ... pestele (ton sau somon)! Desi o sa gasesti confuzia asta lingvistica si culibnara perpetuata nici eu nu stiu cum mai peste tot. Probabil datorita faptului ca se refera tot la carne cruda.
In fond e doar o confuzie/asemanare lingvistica neintentionata probabil de catre francezi. Iar in legatura cu pestele, adica 'tartarul de peste (sic!), sigur e doar o inventie frantuzeasca. Probabil ca sa le-o dea peste nas englezilor care au 'reinventat' carnea cruda tocata a tatarilor si care ... detin 'patentul' pt. adevaratul biftec tartar!
Logic, daca chiar vrei sa analizezi, o sa-ti dai si tu seama ca mongolii/tatarii nici macar n-au fost vreodata ... consumatori de peste!
Pt. ca nici nu se ocupau cu asa ceva si pestele nici nu putea fi pastrat proaspat si crud prin lungile lor drumuri prin stepele Asiei.
Intelegi?
3. Credeam ca e simplu sa te prinzi ce rost aveau in comentariul meu fix cele 3 puncte de suspensie de dinainte de biftec tartar!
Mai ales ca am precizat ca se inlocuieste practic doar carnea de vita/vitzel (si uneori chiar de cal!) cu carnea de piept de curcan.
Ce Dumnezeu o fi asa de greu?!?

P.S. Reteta originala si adevarata de biftec tartar englezec e asta:
Carne proaspata (nu din supermarket!) de vitzel (vrabioara sau muschii circulari de linga coloana din zona spatelui), tocata marunt de tot (aproape da' nu pasta!) cu satirul pe fundul de lemn, asezonata usor de tot doar cu sare si piper negru, pusa in forme speciale sau facuta ca un hamburger gros cu mina sau ... polonicul, foarte putin 'trecuta' prin foc (de regula gratar/plita incinsa moderat/tigaie de teflon sau ceramica) fara ulei, acoperita din plin cu hasmatzuchi/patrunjel cretz/patrunjel frantzuzesc extrem de fin tocat, si peste care se pune deasupra, in centru, un galbenus (bine separat de albus) de ou proaspat de gaina 'adevarata'.
Mie personal mi se pare mult mai gustos si hranitor cu 6-7-8 galbenusuri de oua de ... prepelitza!
Atita tot.
Restul e 'filozofie' inutila...
garbo101426
Postat pe 23 Februarie 2017 01:37
426, incerci sa ne treci pe BARF ? Cu mine n-ai nici o sansa ca inca n-am imprumutat stomacul lui Samir. Si apropo de carnea cruda de pasare, omul nu are enzimele necesare sa distruga Salmonella, pe cand cainii da.
Si lasa-l pe bunicul sa se odihneasca in pace, ca daca traia in vremurile noastre astea otravite sigur nu manca el atata carne cruda si ramanea sanatos. Si sa nu-mi zici de carnea de la tzara, mediu curat...bla...bla...ca aia nu mai exista. Ploile acide si dragutzul de cherosen cade peste tot...nu ?
Offf...ca era sa uit sa zic frumos buna dimineata.
Rotty
Postat pe 23 Februarie 2017 07:28
Buna dimineata, Rotty.
426, biftec = beefsteak, adica felie de vaca, bucata de vaca, friptura, muschi de vaca.Beefsteak-ul tartar e clasicul tartar de vita, tartarul facut din altceva nu se poate numi nici cu puncte de suspensie, beefsteak. N-avea tu grija mea, am inteles foarte bine ce ai spus.
Pe de alta parte, crezi ca ma ocup cu etimologia cuvantului tartar, stiu si eu ca ca e un sos, nu ma intereseaza insa daca o fi fost preferatul lui Alakhai Beki sau al vreunui Han, pe carne cruda sau ca mot pe vanatul de mistret, tot crud si el....
E ridicol, zau...
Camil5y8
Postat pe 23 Februarie 2017 08:03
`Neata Camil.
Eu stiu una si buna: ma duc imediat sa-mi fac doua ochiuri din ouale de la gainutzele mele. Cleioase, nu prea moi, nu prea tari. Si sa vezi ce bine mere cu doua feliutze de paine de secara din aia cu maia (fara drojdie, fara zahar) si o salatzica dintr-un avocado. Ce zici ?
Da` gainile nu le pap ca-s fetele lui mama si mama le da zilnic banane si alune, si grauntze nemodificate genetic sa faca outze bune, bune.
Rotty
Postat pe 23 Februarie 2017 08:23
De la: Rotty, la data 2017-02-23 07:28:10 426, incerci sa ne treci pe BARF ? Cu mine n-ai nici o sansa ca inca n-am imprumutat stomacul lui Samir. Si apropo de carnea cruda de pasare, omul nu are enzimele necesare sa distruga Salmonella, pe cand cainii da.
Si lasa-l pe bunicul sa se odihneasca in pace, ca daca traia in vremurile noastre astea otravite sigur nu manca el atata carne cruda si ramanea sanatos. Si sa nu-mi zici de carnea de la tzara, mediu curat...bla...bla...ca aia nu mai exista. Ploile acide si dragutzul de cherosen cade peste tot...nu ?
Offf...ca era sa uit sa zic frumos buna dimineata.


Rotty, pana la a-ti face digestia cu carne nepreparata, mirosul si gustul de crud iti intorc stomacul. Omul civilizat mananca CARNE GATITA, ca nu mai traim in pesteri. Cate un ou crud, proaspat de prepelita sau de gaina mai zic si eu(ouale de rata sunt pline de salmonella) dar sa mancam organele si carnea cruda, in conditiile in care s-au descoperit de atata timp, si cu un rost, gazul si electricitatea...plus ca nici functiile noastre gastrice nu mai sunt adaptate la consumul de carne cruda, mi se pare o bizarerie.
Camil5y8
Postat pe 23 Februarie 2017 08:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Utilizarea preparatelor naturale CaliVita pentru stimularea activitatii fizice 8 De la: anamariatoma 25 Februarie 2013 14:45
Esti o persoana activa ? Faci sport de performanta sau de placere? Ajuta-te !!! 1 De la: fittnescoffe 17 Martie 2012 10:44
Absorbante profilactice si terapeutice 1 De la: deliapetrescu 11 Iunie 2009 12:03
INVITATIE la o Suuuper Petercere KANGOO JUMPS !!! 1 De la: aerobicclass 2 Octombrie 2009 18:26
codex alimentarius/ a-ti auzit de el? semnati petitia impotriva acestei aberatii! 2 De la: iasomia 6 Noiembrie 2009 14:25
Setari Cookie-uri