Nu mai sunt atrasa de el.

Buna. Am si eu o problema. Am o relatie de 3 ani si jumatate ,iar de un an ne-am mutat impreuna . La inceput lucrurile au mers foarte bine , doar ca acum a aparut o prolema. Noi nu mai intretinem relatii sexuale (decat o singura data pe luna , in cazuri fericite de doa ori) .
Ce-i drept el mai incearca uneori doar ca eu pur si simplu nu mai vreau , nu mai pot . Nu ma mai simt atrasa fizic de el .
Iar acum imi tot framant capul cu intrebari
Maria_Mar_1
Postat pe 7 August 2016 19:32
Ce sentimente ai pentru el?
Sassette
Postat pe 7 August 2016 21:51
Bine ai revenit Axl_R, dar să postezi, nu te lăsăm!

Hai măi, o femeie sănătoasă, o singură dată pe lună?
Uite, eu nu te cred!
Axl_R
Postat pe 8 August 2016 10:26
De la: Maria_Mar_1, la data 2016-08-07 19:32:09Buna. Am si eu o problema. Am o relatie de 3 ani si jumatate ,iar de un an ne-am mutat impreuna . La inceput lucrurile au mers foarte bine , doar ca acum a aparut o prolema. Noi nu mai intretinem relatii sexuale (decat o singura data pe luna , in cazuri fericite de doa ori) .
Ce-i drept el mai incearca uneori doar ca eu pur si simplu nu mai vreau , nu mai pot . Nu ma mai simt atrasa fizic de el .
Iar acum imi tot framant capul cu intrebari
dragoste cu forta nu se poate, poate ai gasit o partida mai buna....depinde de tine, ce si cum.
caleidoscop
Postat pe 21 August 2016 12:49
De la: Maria_Mar_1, la data 2016-08-07 19:32:09Buna. Am si eu o problema. Am o relatie de 3 ani si jumatate ,iar de un an ne-am mutat impreuna . La inceput lucrurile au mers foarte bine , doar ca acum a aparut o prolema. Noi nu mai intretinem relatii sexuale (decat o singura data pe luna , in cazuri fericite de doa ori) .
Ce-i drept el mai incearca uneori doar ca eu pur si simplu nu mai vreau , nu mai pot . Nu ma mai simt atrasa fizic de el .
Iar acum imi tot framant capul cu intrebari
...................................................De ce nu te simti atrasa de el? de ce nu mai vrei sa faci sex cu el?...ai tu motivele tale de ai ajuns sa afirmi asa ceva!.....cauta singura raspunsurile la intrebarile tale, la asa zisul monolog si hotaraste pe viitor ce vei face,ca asa nu-i bine deloc....ai sa te imbolnavesti,atat psihic cat si fizic.
caleidoscop
Postat pe 22 August 2016 13:30
De la: Maria_Mar_1, la data 2016-08-07 19:32:09Buna. Am si eu o problema. Am o relatie de 3 ani si jumatate ,iar de un an ne-am mutat impreuna . La inceput lucrurile au mers foarte bine , doar ca acum a aparut o prolema. Noi nu mai intretinem relatii sexuale (decat o singura data pe luna , in cazuri fericite de doa ori) .
Ce-i drept el mai incearca uneori doar ca eu pur si simplu nu mai vreau , nu mai pot . Nu ma mai simt atrasa fizic de el .
Iar acum imi tot framant capul cu intrebari
...........................nu ma mai simt atrasa fizic de el,afirmi tu?....nu se ingrijeste?....nu te respecta?....sa nu uitam ca barbatul este oglinda femeii, dar ce te faci cand este incapatanat?
caleidoscop
Postat pe 22 August 2016 13:33
La inceputul relatiei voastre,ai fost atrasa sexual de el...si nu ti-ai pus problema daca iti place de el sub toate aspectele..Era el ,barbatul capabil sa fie tatal copiilor vostri ??? Acum...dragostea fizica s-a consumat...si nu mai esti atrasa de el.din cauza ca nu corespunde cerintelor tale...atasament,respect,intelegere...etc
Gigica_Hardea_1
Postat pe 27 August 2016 03:25
Tot ce trebuie sa faci, e sa-i spui adevărul. Probabil lucrurile o sa se complice după ce o sa afle și el treburile astea, dar dacă tu ești sigura ca relația nu merge și nu mai vrei sa continui, mai bine pui punct acum. Încă nu e târziu. O singura viata avem și nu cred ca e cazul s-o irosim cu persoane nepotrivite. Părerea mea!
Lavinia_Gliga_1
Postat pe 27 August 2016 08:15
.......ne-ai cerut parerea....ti-am dat-o, insa chiar ai dat bir cu fugitii?.....nu vrei sa ne mai spui ce si cum ai de gand si cum ai reusit poate sa-l aduci in stare sa te doreasca din nou si din nou, sau esti in faza de experiment?.....scuze daca insist insa de asta te afli printre noi ca sa purtam DISCUTII "active".
caleidoscop
Postat pe 27 August 2016 11:47
Imi cer scuze ca nu am raspuns , am fost putin prinsa cu altele.
Multumesc pentru sfaturi.
Sa iti raspund sincer la intrebare , nu stiu exact de ce anume nu mai sunt atrasa de el. In parcursul acestor ani s-au intamplat multe lucruri,care m-au indepartat incetul cu incetul de el . Nu imi pot explica exact.
In ceea ce priveste ingrijitul , se ingrijeste,asta nu este o problema.
Maria_Mar_1
Postat pe 29 August 2016 10:55
De la: Axl_R, la data 2016-08-08 10:26:34Bine ai revenit Axl_R, dar să postezi, nu te lăsăm!

Hai măi, o femeie sănătoasă, o singură dată pe lună?
Uite, eu nu te cred!


Uite ca din pacate asa se intampla ,sanatoasa fiind.(sper )
Maria_Mar_1
Postat pe 29 August 2016 14:49
De la: Sassette, la data 2016-08-07 21:51:09Ce sentimente ai pentru el?


Asta e problema , ca nici macar asta nu mai stiu . Sunt putin confuza .
Am momente cand am impresia ca nu mai simt nimic pentru el , ca mai apoi sa cred ca parca totusi ceva-ceva mai exista. . .
Maria_Mar_1
Postat pe 29 August 2016 14:51
De la: Gigica_Hardea_1, la data 2016-08-27 03:25:59La inceputul relatiei voastre,ai fost atrasa sexual de el...si nu ti-ai pus problema daca iti place de el sub toate aspectele..Era el ,barbatul capabil sa fie tatal copiilor vostri ??? Acum...dragostea fizica s-a consumat...si nu mai esti atrasa de el.din cauza ca nu corespunde cerintelor tale...atasament,respect,intelegere...etc


La inceput , ca in toate relatiile , probabil, totul era roz si frumos. Mi-am asumat ca dupa un anumit timp nu o sa mai fie la fel ,ca o sa dispara 'fluturasii' si toate celelalte.
Doar ca am trecut prin multe lucruri mai putin placute , inclusiv in ultima perioada, ce m-au facut sa ma indepartez de el incetul cu incetul si sa nu mai simt atractia fizica ,caci despre asta este vorba. Cat despre atasament,respect,intelegere si lucrurile astea mi-a fost mai usor sa le storc de undeva si sa i le ofer.
Maria_Mar_1
Postat pe 29 August 2016 15:00
De la: Maria_Mar_1, la data 2016-08-29 14:51:04
De la: Sassette, la data 2016-08-07 21:51:09Ce sentimente ai pentru el?


Asta e problema , ca nici macar asta nu mai stiu . Sunt putin confuza .
Am momente cand am impresia ca nu mai simt nimic pentru el , ca mai apoi sa cred ca parca totusi ceva-ceva mai exista. . .



Hai, mai, chiar asa???
Adica ... confuza?
Si de la ce ma rog?
Confuza sau doar ... a 'zburat' atractia in alta parte?!?


Ca a nu vrea si a nu putea sint doua lucruri absolut diferite!
Asa ca banuiesc eu ca confuzia aia e de alta natura, mai ales ca nu spui ABSOLUT NIMIC in postarile tale, doar invirti vorbele prin gura, asa, ca sa nu te plictisesti cumva.


Adica nimic concret, iar tu ceri sfaturi la ... nimic!

Mai ales ca ... 'pro-lema' aia de care faceai vorbire in topic, cred ca e chiar ...

...problema ta adevarata!


No offence!
garbo101426
Postat pe 29 August 2016 15:07
De la: garbo101426, la data 2016-08-29 15:07:09
De la: Maria_Mar_1, la data 2016-08-29 14:51:04
De la: Sassette, la data 2016-08-07 21:51:09Ce sentimente ai pentru el?


Asta e problema , ca nici macar asta nu mai stiu . Sunt putin confuza .
Am momente cand am impresia ca nu mai simt nimic pentru el , ca mai apoi sa cred ca parca totusi ceva-ceva mai exista. . .



Hai, mai, chiar asa???
Adica ... confuza?
Si de la ce ma rog?
Confuza sau doar ... a 'zburat' atractia in alta parte?!?


Ca a nu vrea si a nu putea sint doua lucruri absolut diferite!
Asa ca banuiesc eu ca confuzia aia e de alta natura, mai ales ca nu spui ABSOLUT NIMIC in postarile tale, doar invirti vorbele prin gura, asa, ca sa nu te plictisesti cumva.


Adica nimic concret, iar tu ceri sfaturi la ... nimic!

Mai ales ca ... 'pro-lema' aia de care faceai vorbire in topic, cred ca e chiar ...

...problema ta adevarata!


No offence!



Intr-adevar e o mare diferenta intre a nu vrea si a nu putea. Daca nu vroiam , probabil ca nu mai stateam sa incerc cumva sa realizez ce se intampla si sa incerc sa salvez totul.
In cealalta privinta , te pot asigura ca atentia nu mi-a zburat atentia in alta parte,sau in mod direct,la altul. Nu despre asta e vorba.

Nu stiu din ce cauza ti se pare tie ca eu nu fac altceva decat 'sa invart vorbele prin gura,ca sa nu ma plictisesc'. Am postat aici ceea ce ma interesa si am cerut sfaturi in legatura cu asta. Atat.
Cand am spus ca am trecut prin multe, inseamna ca am avut multe probleme in decursul acestor ani , am trecut prin multe lucruri mai putin frumoase , pe care nu stiu daca ar trebui sa le enumar aici . Nu vad ce relevanta ar avea. Si in plus , nu vreau sa imi destanui toata viata .

Am trecut prin lucruri care m-au facut sa ma indepartez destul de mult de el , apoi anumite chestii m-au facut sa ma mai apropii putin . Tocmai de aici si confuzia mea , care te-a indignat asa tare.
Maria_Mar_1
Postat pe 30 August 2016 16:58
'Indignarea' mea?!?


Pai e chiar viatza ta la mijloc si tu te formalizezi de ... 'indignarile' celor carora le ceri sfatul?
Pai atunci de ce-o mai faci?


N-ai spus absolut nimic inteligent - no offence! - referitor la ATITUDINEA ta in toata tarasenia asta familiala!

Decit ca esti ... confuza. Iar confuzia se 'trateaza' altfel, nu cu parerile postacilor de net!

Exista pt. stari dintr-astea ceea ce se cheama ... psihologi de cuplu. De care personal n-as avea nevoie intr-o situatie limita sa-i spunem.
Da' eu sint o cu totul alta persoana decit tine...


P.S. Cuplurile din viatza reala - facute sa reziste incercarilor timpului -, nu se bazeaza pe ... atractzia reciproca.
Niciodata in viatza reala!

Filmele siropoase de genul asta sint 100% fictziuni.
Iar viatza bate intotdeauna ... filmul!


Pina n-o sa-ti clarifici de ce sinteti de fapt voi impreuna si care au fost 'asteptarile' tale vis-a-vis de cuplul vostru, nici n-o sa intelegi ce se intimpla cu tine si intre voi.


Si nici n-o sa intelegi ca 'confuzia' ta personala e in fapt o...
...confuzie de idei, dorintze, nazuintze si idealuri...
garbo101426
Postat pe 31 August 2016 15:51
De la: garbo101426, la data 2016-08-31 15:51:03'Indignarea' mea?!?


Pai e chiar viatza ta la mijloc si tu te formalizezi de ... 'indignarile' celor carora le ceri sfatul?
Pai atunci de ce-o mai faci?


N-ai spus absolut nimic inteligent - no offence! - referitor la ATITUDINEA ta in toata tarasenia asta familiala!

Decit ca esti ... confuza. Iar confuzia se 'trateaza' altfel, nu cu parerile postacilor de net!

Exista pt. stari dintr-astea ceea ce se cheama ... psihologi de cuplu. De care personal n-as avea nevoie intr-o situatie limita sa-i spunem.
Da' eu sint o cu totul alta persoana decit tine...


P.S. Cuplurile din viatza reala - facute sa reziste incercarilor timpului -, nu se bazeaza pe ... atractzia reciproca.
Niciodata in viatza reala!

Filmele siropoase de genul asta sint 100% fictziuni.
Iar viatza bate intotdeauna ... filmul!


Pina n-o sa-ti clarifici de ce sinteti de fapt voi impreuna si care au fost 'asteptarile' tale vis-a-vis de cuplul vostru, nici n-o sa intelegi ce se intimpla cu tine si intre voi.


Si nici n-o sa intelegi ca 'confuzia' ta personala e in fapt o...
...confuzie de idei, dorintze, nazuintze si idealuri...



Pur si simplu asta mi-a dat mie de inteles tonul postarii tale , indignare. Spui totul pe un ton superior . In fine . In momentul in care am postat aici , cu siguranta scopul meu nu era sa intru in polemici. Deci , am sa ignor faptul ca si in al doile post ai pastrat acelasi aer superior.
Nu ma astept la o relatie ca in filme , nu visez scenele alea din filme.
Am ajuns sa postez asta pentru ca pana acum ceva timp in urma ,cu speranta ca am avut o relatie ce facea parte tot din viata reala,nu simteam acelasi lucru. Atunci cand se ajungea in acel punct nu simteam ce simt acum.
Da , stiu si eu ca exista terapie de cuplu si alte lucruri,doar ca prefer sa ajung acolo in momentul in care simt ca n-o sa mai pot face fata. Momentan incerc sa aflu anumite raspunsuri , incerc sa salvez relatia .
Cand am ales sa postez aces lucru , am facut-o gandindu-ma ca poate cel putin o persoana din care vede a trecut prin asta si imi poate da un sfat din propria experienta.
Nu inteleg ce te face sa fii atat de revoltat/a in privinta mea,dar in fine .
Maria_Mar_1
Postat pe 31 August 2016 21:29
E de-a dreptul jenant si penibil sa ma apuc sa fac retroversiuni din ... romana in romana pt. toate neintelesele, ofuscatele si suferindele de ... tonul prea 'superior' al altora!
Care poate chiar iti sint superiori, dragutzo...

Stii de terapia de cuplu da' tu preferi ... 'terapia' de forum, nu-i asa?!?
Cu atitudinea asta vadit nepotrivita - in cuplu, nu vis-a-vis de mine -, ma gindesc ca poate si omu' ala o fi simtit exact ce simt si eu ... printre rindurile tale:

...Inadecvare, 'inapetentza' pt. viatza de cuplu, indolentza referitoare la cauzele adevarate a ceea ce zici ca simti (sau nu!), incongruentza in definirea sentimentelor si prioritatzilor cit si foarte multa...

...INACTZIUNE !

Ori tu poate te asteptai sa te 'tratam' cu ... puf, sa-ti pansam ranile sub ... anestezie si chiar sa-ti plingem toti/toate de mila ... neputintzelor tale emotionale sau doar umorale, daaa??!

Avind in vedere insa ca esti femeie matura (?!?), ar trebui sa stii ca problemele de cuplu se rezolva...

...DOAR IN CUPLU !!!

Adica e obligatoriu sa incearci in primul rind sa vorbesti - deschis si sincer pina la singe cum se spune - cu cel pe care in fond ti l-ai facut in mod liber consimtzit partener.

Si, cu parere de rau, eu chiar sint competenta sa-ti dau deja o veste cit se poate de trista; mai ales avind in vedere experientza mea de viatza cit si cea profesionala (neurostiintzele):

...Ai depasit de mult 'punctul' ala in care crezi tu ca nu faci fatza.
Numai ca nu-ti dai seama...

In viatza reala nu-i suficient doar sa cugetzi ca sa si crezi ca existi cu adevarat sau ca sa dispara problemele.
Fara suparare, da' egoismul asta al tau imi pare cit se poate de evident:
...N-am vazut nici cea mai mica ... umbra de intelegere si empatie in ceea ce priveste trairile si sentimentele partenerului tau.
In toate comentariile tale e vorba numai si numai ... de tine!
Iar problema fundamentala e exact asa cum am banuit din primul meu comentariu:

...DOAR LA TINE !

Daca o sa continui cu ignorarea cauzelor, cu arogantza si self-suficientza asta usor schizoida, te asigur ca partenerul tau o sa oboseasca la un moment dat sa trebuiasca sa tot inteleaga...

...'neintzelesul'!

P.S. Daca nu poti sa iei sfaturile bune din ceea ce-ti spun cei care s-au deranjat sa inteleaga 'problema' ta - oricit de 'superioare' sau 'indignate' ti se par tie -, atunci probabil ca nu ai nevoie de ele.
Si deci nici nu meritzi sa le primesti...
garbo101426
Postat pe 1 Septembrie 2016 14:15
Buna, este o situatie cam dificila dar nu imposibila de rezolvat. Cea mai buna cale care eu o consider utila din punctu meu de vedere este sa iti ei un pix o hart si sa faci o balanta de lucruri negative si positive, momente frumoase , mai putin frumoase. La sfarsit trage linie si analizeaza. Nu mai esti atrasa fizic de el din motive care tu le sti cel mai bine dar nu vrei sa le vezi acm pt ca pe o parte tot il iubesti sau poate pur si simple obisnuinta te face sa nu iti deschizi bine ochii.
Deschide fffff bine OCHII si daca nu inchidei de tot.
Multa bafta, si gandeste-te la tine in 1 rand orice decizie vei lua este vb despre viata ta, pe prim loc tu apoi restul.
Dulcyka_Danyella_1
Postat pe 27 Septembrie 2016 20:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce face un barbat care se gandeste la... viitor? 158 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:38
Sunt foarte confuza, va rog ajutati-ma! Am scris mult :), insa avetzi rabdare, va rog! 76 De la: garbo106648 4 Iunie 2010 17:40
AJUTOR 17 De la: garbo_7015 5 Octombrie 2012 22:24
S-a schimbat dupa nasterea copilului... 47 De la: garbo_398552 12 Mai 2014 15:28
Sotia nu mai simte atractie fata de mine. 22 De la: garbo_463204 21 Martie 2017 19:14
Setari Cookie-uri