Sunt foarte confuza, va rog ajutati-ma! Am scris mult :), insa avetzi rabdare, va rog!

Buna, e prima data cand scriu pe un forum insa fac acest pas pentru ca am nevoie de sfaturi cat de cat obiective..
O sa incep povestea mea inca de cand aveam 17 ani, eram o fata timida dar cu ambitii mari, aveam energie si vise maretze, cu toate ca acasa in familie eram mai tot inconjurata de certuri, conflicte si alte chestii. Aici tzin sa precizez ca mamica mea este o fire foarte foarte temperamentala...e ca si timpul de afara, se trezeste de dim si e furtuna...dupa 5 min apare soarele si pe strada ei, apoi iar - cred ca si vremea e mai stabila ca ea :). Ea in timpul asta se recasatorise si a ramas insarcinata cu 2 gemene, eu ma rog....am acceptat noua noastra viatza, cu toate ca in centrul atentiei era sotzul ei, in fine faptul ca eu eram "uitata" nu ma afecta prea tare, pentru mine era important sa fie liniste in casa. Au aparut si dulcetzile - gemenele, eu din prima clipa le-am adorat mai mult decat propria-mi viatza....mamica le nascuse prin cizeriana (varsta ei innaintata) ma rog, nu avea puteri, eu am intzeles totul si mi-am asumat eu toata responsabilitatea....si anume, sa dorm cu bebelusii, sa fac curat, sa-i schimb, sa-i hranesc, sa-i spal....sa fie totul luna cand o sa vina sotzul ei acasa....plus ca mai aveam si scoala, culmea e ca pe atunci invatzam cel mai bine :). In fine, asa a trecut ceva timp....eu eram mai tot timpul surminata de oboseala. Insa intr-o seara mi-am permis sa ma duc sa ma diostrez, acolo in clubul respectiv am intalnit un baiat...care el se indragosti-se nebuneste de mine inca din prima clipa...cat despre mine, nu prea, poate de loc, era doar o dorintza de a evada din peisajul familial. Ne-am intalnit cateva ori, apoi el a plecat in strainatate, insa ma suna in fiecare zi, a cheltuit o avere intreaga pe tel. In timpul asta, eu traiam un calvar acasa, situatzia scapa de sub control, certuri, mamica parca inanbunea, se certa cu sotzul ei, el pleca des de acasa, apoi iar se intorcea si tot asa....si toate toanele astea ale ei si nervozitatzile, eu trebuia sa le inghit plus si copii astea mici care nu purtau nici o vina. Inceracm sa tzin situatia sub control dar fara nici un succes. Dupa 4 ani, fetitzele aveau 4 :)...iar eu eram anul I la UNi...mi-sa oferit sansa sa plec acolo la iubitul meu, care in tot acest timp mai venea pe acasa, apoi iar pleca, insa discutziile telefonice erau aceleasi, multe si aprinse :). Deci am plecat la el....pentru mine e a fost o tragedie, lasand in urma surioarele care parca erau copii mei...a fost un calvar. Am ajuns acolo, el lucra la un hotel si eu trebuia sa-i fiu alaturi...Nu dupa mult timp, convetzuind impreuna am realizat ca avem foarte putzine in comun...eu daca faceam o greseala la serviciu el avea niste reactzii exagerate, de parca am distrus Berlinu cu bombe nucleare si tot asa...Departe de casa, cu un dor de nedescris pentru alea mici si cu suferintza in mine, am suportat multe si nevrute....Asa au trecut inca 4 ani, dupa care ne-am mutat de la hotel, de atunci eu numai lucrez, stau acasa si-l astept sa vina el de la serviciu....si aici ca si acasa, trrebuie sa-mi indeplinesc datoriile, curatenie, mancare si alte chestii. Am mai fost pe acasa in tot timpul asta, o bucurie enorma ca mi-am revazut sufletzele mele mici dar in acelasi timp niste certuri de nedescris cu maicamea...in acesti 4-5 ani de absentza mamica mea pur si simplu a cedat psihic....poate exagerez dar asa este. Imi cere scuze de fiecare data pentru tot ce a facut, numai sa ma intorc acasa, insa eu stiu ce ma asteapta...
Stiu ca am scris mult, nu era intentia mea, insa sunt disperata, va rog ajutati-ma! Ce sa fac, sa plec de la el, pentru ca viatza mea alaturi de el e la fel un calvar doar ca e o suferintza tacuta...linistita, o rutina ce doare enorm....o deprindere, care mai mult se aseamana cu o mancarime de piele si o dependentza bizara.....Nu stiu, atat de confuza nu am fost niciodata in viatza mea! Si eu care innainte puteam sa misc muntii din loc! Va multumesc!
sweety25
Postat pe 12 Mai 2010 12:17
Pleaca fata daca nu ti-e bine.
Doara
Postat pe 12 Mai 2010 12:19
DIN CATE AM INTELES NICI ACASA VIATA NU E ROZ DAR NICI CU EL NU E OKI.PAREREA MEA E CA FAMILIA E FAMILIA IAR DACA CU EL NU MAI AI O RELATIE FERICITA AS ZICE SA MERGI ACASA SI CU TIMPUL O SA-TI REVII DIN DUREREA PE CARE O VEI SIMTI(ASTA DACA CREZI CA RELATIA NU POATE REVENI LA NORMAL) PT EL.FA CE-TI ZICE SUFLETUL.MULT NOROC
dalla17
Postat pe 12 Mai 2010 15:47
pleaca de la el si angajeaza-te, intretine-te singura - si atunci nu trebuie sa mai suporti pe nimeni pentru ca n-ai incotro.
quasaria
Postat pe 13 Mai 2010 00:34
Parerea mea e ca ar trebui sa te gandesti ca alturi de el nu ai un vitor foarte stralucit,ai o singura viata si ma indoiesc ca vrei sa ti-o traiesti asa cand poti veni alturi de familia ta unde iara nu e roz totul, dar macar nu esti sluga lui ,acasa langa ai tai e cel mai bine :D cum spuneai u la inceput ca a rasarit soarele pe strada:D asa poate sa rasara si pe strada ta cand te intorci ,trebuie doar sa ai rabdare si va fi bine.
garbo118689
Postat pe 13 Mai 2010 01:24
trsta poveste ceva asemanator cu a mea numai ca eu nu ma intelegam ku ai mei mai ales cu tata care mi-a strikat viata pot zike ca ma maritat cu cine a vrut si nu numai nu am lasta nikiodata cu barbatul iubit el fiind tigan si nu avand bani ca si tata dar ce am facut hm.......da din pacate m-am maritat akum 3 ani si ceva dar dupa 3 saptamani de la nunta ce am facut .......am zis nu ma lasi ku barbatul vietii mele si niki ferikita nu sunt cu cel care ma maritat cu forta sau mai bn zis pe bani am FUGIT de acasa dupa numai 3 saptamani de casatorie akum sunt departe mi-am realizat ceva in viata asta singurika ....multumesc domnului .....akum am iubit si nu este cine stie ce stralukita relatia il iubesc si sunt multumita cat de cat cu viata mia caci am luat-o singura in piept la 18 ani .....akum cu ai mei este ok vb cu ei am duk pe acasa deci..........fata draga poti fi si singura si sa lupti si daca u te gandesti bine pana la urma este mama ta;) rea sau buna numai o mama ai ce sa zik successsssss si bafta in viata :)
nimikkk
Postat pe 13 Mai 2010 01:42
nu mai sta o clipa acasa sa-l astepti.CAUTA-TI DE LUCRU SI O SA VEZI CA VEI FI INDEPENDENTA SI SA AI MULT MAI MULT RESPECT PENTRU TINE DE ACUM INCOLO NU PENTRU ALTII. AI FACUT DESTUL PANA ACUM VEZI-TI DE VIATA TA .ESTE CEL MAI IMPORTANT ACUM PT TINE. ITI DORESC SA AI DIN NOU CURAJ SI PUTERE.
garbo079365
Postat pe 13 Mai 2010 12:42
Important e sa fii tu linistita, si daca langa el nu ai gasit linistea care o cautai, mai ai timp in alta parte! "Ce nu te omoara, te-ntareste" - asta ar trebui sa ai in minte cand iti faci bagajul...
Androna
Postat pe 13 Mai 2010 14:20
Se vede ca esti confuza... In primul rand, sunt 2 subiecte ce n-au nici o legatura unul cu celalalt: daca sa-ti parasesti iubitul si daca sa te intorci la mama ta; bineinteles ca trebuie sa-l parasesti! Aici nu cred ca ai nevoie de sfaturi ci de curaj... Ia-ti viata in maini ca esti f tanara si , daca nu acum, atunci nu stiu cand vei reusi! Si vei vedea ca in momentul in care iti castigi existenta si nu depinzi de nimeni vei fi in stare sa muti din nou muntii! Cat despre mama ta, nu fi asa de speriata! Ea va supravietui f bine si fara tine! Fa-ti un rost singura si lasa un pic timpul sa treaca si sa te linistesti! Ai sa vezi cu alti ochi viata! Si atunci poti sa iei cu adevarat o hotarare buna!
minia
Postat pe 13 Mai 2010 14:22
In primul rand tzin sa va multumesc ca atzi fost receptivi la problema mea. Sincer, eu stiu care e solutzia, pentru ca totul are o logica...doar ca nu am curajul sa fac acest pas! Imi este frica si nu doar sa fac pasul asta dar si ce se va intampla dupa....daca nu voi mai gasi pe nimeni?, in toti acesti ani alaturi de el mi-am pierdut increderea in mine, personalitatea mea aproape e stearsa, cel putin asa cred eu....Innainte ma simteam frumoasa, sexy...acum imi vad doar defectele. El ma iubeste si-mi arata...de fapt nu stiu prin ce-mi arata?! Acasa nu ma asteapta o viatza roz stiu asta...insa partea buna a lucrurilor e ca o sa fiu alaturi de surioarele mele si as putea sa ies in oras de cate ori o sa vreau si cu cine o sa vreau....aici nici macar prieteni nu am...In fine, chiar sunt al dracului de confuza, ca daca nu eram, nu mai scriam eu aici...
sweety25
Postat pe 14 Mai 2010 10:43
mda... asta e teama universala, ca nu vom mai gasi pe nimeni dupa... am trecut si eu prin asta si din fericire am trecut si peste. acuma imi e mai frica de o relatie (sau Doamne pazeste de o casatorie!) nefericita decat sa a ramane singura. relatia asta oricum nu cred ca avea prea mari sanse de reusita. tu ai inceput-o fara sa-l iubesti, ca sa fugi de acasa iar el... spui ca te iubeste. cand iubesti pe cineva vrei sa-l vezi fericit, nu? nu cred ca il tii acasa ca pe un servitor si ii faci scandal pentru orice nimic. daca are nevoie de servitori, sa-si plateasca.

tu... fugi de acolo, regaseste-te pe tine, ocupa-te de cariera ta, de viata ta si n-ai grija, lucrurile bune se intampla cand te astepti mai putin. exista si un termen pentru asta, nu-mi vine acum in minte, poate ma ajuta fetele cu mai multi neuroni functionali.

aa, si stii ce? cred ca, fara sa-ti dai seama, te-ai maturizat in acest timp si ai devenit suficient de puternica sa faci fata problemelor de acasa.
te pup, numai bine iti doresc.
garbo010448
Postat pe 14 Mai 2010 12:26
Este o perioada in viata cand trebuie sa te gandesti la tine, la ceea ce doresti sa fi, nu prin cineva anume (parinti, prieteni, sot, copii), ci prin tine, toti tanjim dupa un umar sau o mana pe care sa ne sprijinim in momentele mai grele ale vietii, nu intotdeauna le avem aproape. Nu cred ca trebuie sa-ti fie frica pentru nereusita, "misterioase sunt caile Domnului, cand o usa se inchide, o alta se deschide...doar sa ai ochii deschisi si sa o vezi", pune altfel problema: ce vrei sa faci? Vrei independenta sau sa gasesti pe cineva care sa aibe grija de tine? Nu cauta portite de salvare (daca nu merge cu el, ma duc acasa). Nici acasa, nici aici unde stai nu este ceea ce-ti doresti, asta inseamna ca trebuie sa sa-ti gasesti "locul". Nimeni nu spune ca o sa fie usor dar merita sa incerci. Nu este o tragedie daca gresesti, intelepciunea se dobandeste in timp.
garbo_lili
Postat pe 14 Mai 2010 15:50
Nu te-am ajutat prea mult dar iti doresc din tot sufletul noroc. Nu vreau sa te intristez dar avea un coleg o vorba "orice ai face oricum o sa regreti". Asa suntem noi oamenii! Continua studiile , daca le-ai intrerupt, nu sta in umbra nimanui si nu lasa pe nimeni sa-ti spuna ca nu poti mai mult. E timpul sa iesi in lume. Si cum spune dalla17 familia e familie, nu e necesar sa stai cu ei dar sa nu-i uiti si sa-i ajuti.
garbo_lili
Postat pe 14 Mai 2010 17:47
Draga mea....viata este atit de scurta, incit este mare pacat sa n-o traiesi asa cum crezi de cuviinta!Disperata , ceri ajutorul semenilor, dar crede-ma nimeni nu-ti poate da un sfat mai bun decit cel pe care ti-l poate da propria -ti constiinta. Analizeaza cu multa seriozitate toate variantele ce-ti par cit-de-cit rezonabile si alege-ti singura calea ce-o vei urma. Astfel ,nimeni nu se va face vinovat de un eventual (Doamne fereste!)esec. Eu una asa am procedat si crede-ma viata nu a fost chiar ,,amabila", cu mine. Dar dupa furtuni nenumarate, a aparut in sfirsit soarele si pe strada mea. Fii tu propriul tau sfatuitor si decide singura ce e mai bine sa faci (asta dupa ce vei analiza situatia si-o vei intoarce pe toate fetele...)Dumnezeu sa -ti lumineze calea , sa te aiba in grija Lui...iar noi sa auzim de bine !...
garbo118501
Postat pe 14 Mai 2010 19:06
pleaca de langa iubitul tau, din moment ce nu te simti implinita, dar ai grija si acasa, alaturi de mama ta.nu ajunge sa-i traiesti tu viata ei, pt ca mai tarziu vei fi gata obosita pt viitoarea ta familie si posibil sa nu mai ai rabdare, sa devii si tu impulsiva si lipsita de viata. ia-ti un job si fii mai detasata fata de certurile din familie, stiu ca-i greu, dar e pt binele tau.nu te uza inainte de vreme.munceste, castiga-ti banuti, iesi, distreaza-te, cunoaste noi oameni si cu surioarele pastreaza aceeasi legatura stransa, dar tot asa...mama lor e una, nu tu esti.detasare e cuvantul de baza.incearca sa-ti faci propria viata si bucura-te cat poti, cum poti si nu te lasa doborata sufleteste si psihic atat de mult de vietile celorlalti, fii si tu mai egoista...ca daca tu nu te gandesti la tine si la viitorul tau, se pare ca nimeni nu o va face.
magdabeauty
Postat pe 14 Mai 2010 19:29
nu te lasa prada disperari si lupta sa poti sa fii pe propriile picioare, sa nu depinzi niciodata de persoana de linga tine ca nu ajungi nicaieri
c_costel18
Postat pe 16 Mai 2010 20:50
daca nu te simti fericiat pleaca,acum cat nu e prea tarziu
estela
Postat pe 17 Mai 2010 01:30
Draga mea, avand in vedere ca ai vazut pe pielea ta ce inseamna sa ai o casnicie in care sa nu existe DRAGOSTE, RESPECT si cele ce inseamna o relatie cat de cat normala, pleaca de la individul acela. Stii de ce se poarta urat cu tine? pentru ca el crede ca din doua rele tu vei alege raul cel mai mic, adica sa suporti toate umilintele si cate iti mai face. Asa ca, viata abia ai inceput-o, nu trebuie sa ti-o irosesti asa, pentru ca nu ne nastem de 2 ori.
Asadar, sfatul meu este sa te intorci acasa si acolo o sa-ti gasesti pe cineva si sa-ti refaci viata. Nu mai accepta calvarul de acolo, vino acasa, continua-ti studiile si refa-ti viata.
Acolo, neavand nici servici esti la mana lui si te vei salbaticii. El asta incearca sa te izoleze de lume, sa stai acasa sa-i faci menajul.
Si ai grija sa nu ramai insarcinata. Nu te lega de maini si picioare.
Viata e prea scurta si frumoasa ca sa ramai sa fii batjocura lui; Dumnezeu iti va avea de grija sa gasesti si tu un baiat bun, pentru ca prea mult ai suferit. Macar acasa, esti cu mama ta si surioarele tale, o mai ajuti sa iasa din starea de depresie in care a intrat. Daca ea nu a avut noroc in viata, macar tu fa-ti viata mai buna.
Iti doresc mult noroc, putere sa depasesti toate greutatile si ai grija cum faci sa te intorci acasa. Vezi cum abordezi situatia pentru a nu avea probleme. Tu il cunosti cel mai bine pe partenerul tau, asa ca sa ai mare grija de tine !!!!
SysrQwe
Postat pe 17 Mai 2010 08:19
Offf, iti multumesc mult pentru sustinere iar cu treaba ca: ai grija sa nu ramai insarcinata....ai nimerit-o la fix: acum imi este frica cel mai mult de treaba asta, sper ca e doar o intarziere, pentru ca nu mi-as ierta niciodata lucrul asta. Mi-as ierta toti anii de somnolentza, toti anii de umilintza insa nu faptul ca atunci cand sunt practic cu bagajele in mana sa mi-se inchida portzile in halul asta exact in nas...E ca si cum, as fi o prizoniera si pentru un moment am avut posibilitatea sa vad cat de frumoasa poate fi lumea, dupa care m-am reintors la vechea mea celula. Deci ma doare sufletul atat de mult, nici nu va imaginatzi....atatia ani alaturi de el, traind practic probl si viatza lui, fiind unica persoana pe pamantul asta care mai credea in el....si uite care este rasplata. Doamne, tot ce-mi doresc e sa evadez, sa devin independenta.....poate sunt prea pesimista si putini care ma intzeleg....insa am suferit atat de mult pana acum si sunt atat de insetata de fericire si de zile frumoase. Si stiu ca totul depinde de mine, insa nu e usor sa-ti iei zborul in necunoscut.
P.S.Inca o data, va multumesc mult pentru receptivitate, inseamna foarte mult pentru mine!
sweety25
Postat pe 17 Mai 2010 10:44
PARASESTE_L !
Dar parerea mea e sa nu vii acasa , altii vor sa plece din tara asta de rahat , banuiesc ca stii limba tari in care stai , cauta de munca acolo , mai bine o ajuti pe maicata cu banii cistigati acolo decit venind in tara si negasind de munca , basca plata proasta de aici !
Oricum fetitele sint maricele acum banuiesc , se poate descurca cu ele , tu ce sa faci aici sa-ti inchizi din nou viata , esti tinara descurcareata , asa ca veziti de VIATA TA fara individul ala evident , dar FA CEVA PENTRU TINE .
angin
Postat pe 17 Mai 2010 15:31
parerea mea;de fapt tu nu erai indragostita.ai fugit de situatia de acasa.f bine ai facut.pt ca fiecare isi traieste propria lui viata.de ce sa te sacrifici pt altii?crezi ca schimbai tu situatia de acasa?nu.ai incercat sa iti faci propria ta viata .dar nici acolo nu a mers bine,pt ca erai mereu cu gandul in trecut.niciodata sa nu porti trecutul dupa tine ca o cocoasa.pt tine nu exista prezent.aici ai gresit.daca consideri ca barbatul cu care esti,nu iti satisface idealul vietii tale,paraseste-l.cea mai mare greseala ai facut ca stai acasa si nu muncesti.trebuie sa fi pe picioarele tale.sa presupunem ca el te va parasi.tu fara serviciu,vei pleca spre trecutul tau romanesc.si o vei lua de la inceput.vei deveni sluga.nu realizezi,iarta-ma,dar astaesti azi.sluga in Romania daca te intorci,sau sluga celui cu care traiesti,sa-i suporti toanele si asta pt ca nu esti pe picioarele tale,cu serviciul sau venitul tau.trezeste-te draga mea,iesi din gogoasa,pana nu te vei transforma,in intretinuta oricui sau sluga familiei.ridica-te din pat dimineata,priveste-te bine si judeca,cum arati,cine esti in prezent,ce vrei pt viitorul tau strict,nu pt altii si de fapt ce crezi ca iti va oferii viata daca tu stai in complacere?cine vei devenii si ce?nu gandii decat la tine..tu esti importanta.iesi afara din cocon si transforma-te .lasa totul in spate ,cauta alta adresa,cauta de lucru si fii puternica.daca vrei sa ajuti fetitele,fa-ti o situatie,si cheama-le afara din tara la majorat.caci in tara asta totul,totul este de mucava.invata repede ce se cauta de munca in jurul tau.schimba-ti grupul de prieteni si asa cum spuneai,muta iar muntii din loc.pana acum ti-au luat altii energia ta.ai sa ti-o pierzi de tot,daca nu fugi,de promiscuitate.nimeni nu conteaza fata in viata ta acum decat tu.ce alegi pt tine?sluga la darlog sau un viitor om chiar si de afaceri?nu te duce creierul?daca sunt mai dura ,incerc doar sa te trezesc la realitate.fuuuugi de viata ta din trecut si de acum.fii stapana pe tine.FII STAPANA PE TINE,FII PUTERNICA!bafta.
alexxandra
Postat pe 17 Mai 2010 18:52
nu stiu ce sa-ti zic..si eu am probleme la ora actuala k iubitul meu...m-a inselat..si acum ii pare fff rau ,isi cere scuze ,zice k a fost doar o aventura etc..doar k mama mea stie si nu intelege k el a gresit fara sa vrea...zice k isi bate joc de mine...ce sa fac sa o conving..va rog ,un sfat...kt de mic dar sa fie..
grigo
Postat pe 17 Mai 2010 21:21
A gresit fara sa vrea? A fost viol?
Doara
Postat pe 18 Mai 2010 06:19
scurta ta descriere a calvarului prin care ai trecut si treci nu este o poveste originala in totalitate ,nu inseamna ca nu e adevarata.e dureros de adevarata si se intampla multora dintre noi sfatul meu e sa faci ceea ce iti spune cugetul ca e corect si oricum ar suna parerile din exterior este important sa faci asa cum consideri tu ca este bine e tot ce conteaza . deciziile nu sunt usoare si aduc multa povara sufletului dar ele trebuie sa ne apartina in totalitate caci acestea sunt testele de maturitate ale vietii . iti urez sa fi stapana pe tine si deciziile tale
garbo112538
Postat pe 18 Mai 2010 07:52
Buna! Dupa cum ai expus lucrurile, parerea mea este ca trebuie sa iti faci ORDINE in viata! De ce te limitezi doar la 2 optiuni, prietenul tau si mama ta?? si de fapt nu o vezi pe a 3-a... si cea mai linistita! Daca pleci de langa el, nu e musai sa te intorci acasa la mama, chiar daca tii foarte mult la gemene, nu zice nimeni sa rupi legatura cu ele. Trebuie sa iti traiesti VIATA TA, nu viata mamei tale sau a prietenului tau!!! Asa ca angajeaza-te, strange niste banuti, muta-te singura si uite asa ai facut curatenie, iar in felul asta, vei putea face loc in viata ta, cuiva care merita... Ai grija! O zi buna!
garbo036516
Postat pe 18 Mai 2010 10:03
si eu zic ca ar trebui sa-l lasi daca nu te simti implinita
garbo085388
Postat pe 18 Mai 2010 12:10
De la: grigo, la data 2010-05-17 21:21:15nu stiu ce sa-ti zic..si eu am probleme la ora actuala k iubitul meu...m-a inselat..si acum ii pare fff rau ,isi cere scuze ,zice k a fost doar o aventura etc..doar k mama mea stie si nu intelege k el a gresit fara sa vrea...zice k isi bate joc de mine...ce sa fac sa o conving..va rog ,un sfat...kt de mic dar sa fie..



draga mea.inca nu esti casatorita.multi barbati au aventuri.si femeile la fel.nu generalizam.dar tu trebuie sa decizi ,nu mama ta,daca ii ierti greseala.poate nu este prima,nu ai de unde sa stii!dar daca vb serios intre voi cei doi tineri,nu lasa implicatii din familie,si daca pana te vei marita,daca va fii cu el,nu va mai "
gresi",atunci totul va fi bine si intr-adevar a fost o tentatie.insa fii mai drastica,incearca sa vezi ce diferenta era intre voi doua,vb cu el f serios,explicandu-i ca nu il ierti,dar ii mai acorzi o ocazie de a dovedi,ca a fost doar o tentatie.desigur ca viata iti va face dovada celor sustinute de el.tu decizi daca ii mai acorzi o sansa,nu mama ta ,insa ar fii bine sa decizi cu mintea nu cu inima.fii inteleapta,lasa dragostea deoparte cand vei judeca daca il ierti sau nu.si ar fi bine sa ii spui si lui.ca nu il ierti din NAIVITATE,ci doar vrei sa mai acorzi o sansa dragostei dintre voi,daca ea exista de ambele parti.aceasta experienta judecata cu intelepciune ,iti va ajuta mult in viata,cand te vei intalni si cu alte experiente neplacute.aceasta este proba ta de foc.insa spune-i si lui,toate aceste lucruri.pt ca apoi iertarea ta sa nu fie considerata prostie.fii inteleapta!dar ai grija,a persista in greseala,este deja in cazul acesta obisnuinta.bafta si ai grija!
alexxandra
Postat pe 18 Mai 2010 15:38
auzi...tu esti cam desteptacutza la varsta de 10 ani :P
yoyo2000
Postat pe 19 Mai 2010 12:14
Draga mea eu sunt o femeie de 53 ani ,nu detin adevarul absolut dar sa stii ca am ceva experienta de viata . Eu te sfatuiesc sa-ti iei soarta in propriile maini ,ca esti ca o subjugata la el, iti cunoaste traiul de acasa ( este cea mai mare prostie sa-i spui unui barbat ca acasa ai trait greu cu ai tai ),in general magarii astia de barbati in loc sa-ti aline suferinta ,se comporta tot asa si ei, considerand ca esti calita . Iar sa revii acasa ,vei avea aceiasi viatza ,ba inca si reprosuri ca nu ai ascultat....chiar daca acum te implora sa vii.
Cea mai buna solutie este sa incerci sa te descurci singura ,nu-ti va fi usor ,dar nu vei mai depinde de nimeni.
Independenta si sanatatea unui om sunt cele mai pretioase diamante de care are nevoie orice fiinta de pe pamant.
Iti doresc bafta si succes !
GETULINO
garbo086615
Postat pe 21 Mai 2010 23:27
Mai Getulina, dar pana acum in ce si-a luat soarta? In degetele de la picioare, sau a calcat pe ea cand a apasat pe accelerator?
Ioana007
Postat pe 22 Mai 2010 06:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sexul copilului 1 De la: mariana1971_12_08 1 Aprilie 2010 13:50
sf valentin:X 19 De la: garbo195305 14 Martie 2011 01:33
O poveste cu sad-end 39 De la: betty37 1 Martie 2011 19:56
Pe cine sa aleg ? 29 De la: elisabeta_boia 30 Iunie 2011 00:00
Probleme 9 De la: garbo_420921 24 Noiembrie 2015 15:52
Setari Cookie-uri