Ce face un barbat care se gandeste la... viitor?

Traiesc o experienta de neinteles si nu stiu daca e bine sa o impartasesc cu dumneavoastra, dar o fac, fiindca mi-e mult mai usor sa tastez decat sa vorbesc. Dupa mai mult de 13 ani, intr-o dupa amiaza de duminica aparent linistita, m-am trezit cu (inca)sotul meu, usor ,,ametit'' ca sa prinda curaj, ca-mi adreseaza cu zambetul pe buze urmatorul mesaj: ,,esti/ai fost o sotie extraordinara, nu am, nu gasesc motive sa ma plang, dar vreau sa divortez!". Neaga orice legatura extraconjugala, vrea numai sa fie liber...!?
Sunt destul de matura, dar tot ma doare si nu stiu cum sa reactionez. Ne-am iubit neconditionat. Inca il iubesc! Atunci cand nu aveam bani pentru ce ne propuneam sa facem, lucram cot la cot si realizam tot ce ne doream, ne-am inteles foarte bine, apoi, cand au aparut si banii nu prea am mai avut timp de noi, dar am avut incredere in el si in tot ceea ce face. Cred ca aici am gresit... Dupa ce si-a pus pe picioare o mica afacere, eu, m-am ocupat numai de serviciu si de gospodarie, iar el... Vreau sa pastrez numai amintirile placute alaturi de el, dar nu stiu daca va fi posibil. Am crezut ca sunt o femeie puternica, dar nu e deloc asa... mi-e teama de ce va urma, ma simt ranita in orgoliu...
garbo_1763
Postat pe 28 Octombrie 2012 17:21
Nu ai gresit...te-ai comportat ca o sotie devotata....nu-ti aduce invinovatiri....nu este corect!
Nu va urma nimic iesit din comun...tu esti si ramai tu...iar el...va deveni...ceea ce nu a fost niciodata....un egoist si un imatur!
The_rock_flower
Postat pe 28 Octombrie 2012 17:28
Eu am alta parere .Stii ce inseamna sa ai un job personal?Inseamna independenta,evolutie,un venit maricel si contactul cu alte persoane care la randul lor fac si ei afaceri,deci fac parte din acelasi mediu.Se pare ca el acum se supraestimeaza si tu te subestimezi.Te descri ca o gospodine,o femeie de casa care o intereseaza doar serviciul,gospodareala si cumparaturile sa il astepti cu mancarea calda.Tu acum te gandesti la trecut in loc sa incerci sa evoluezi si tu.Intra si tu in lumea afacerilor,eu asa as face ,mi-as schimba imaginea si modul de viata.Lasa barfa treci de la cratita direct la o afacere sau intra direct cu el in afacere.te simti in stare de o asemenea schimbare?Asa vei intra in lumea lui si ii vei intelege schimbarea si lasa vaicarelile.Succes!
garbo_8672
Postat pe 28 Octombrie 2012 18:05
Multumesc, aveti dreptate! In momentele astea ma simt lipsita de initiativa si de interes fata de toate lucrurile pe care le fac; sunt constienta ca nu-i bine sa-mi plang de mila, dar mi-e greu, nu-mi vine sa cred ca trec prin asa ceva; aveti idee cat de cumplit este sa te simti nesigura pe tine, sa te temi de singuratate sau sa nu stii ce-ti mai rezerva ziua de maine? O am pe soacra-mea care ma sustine si-mi ridica moralul cat de cat, nu e de acord cu ,,fitele'' lui, dar... pana la urma e fiul ei si nu stiu cat voi mai conta eu. In schimb, am un job bunicel, independent de al lui, fac ceea ce-mi place si... da, mi-ar trebui o schimbare, dar acum nu am putere si nici nu stiu cu ce sa incep.
garbo_1763
Postat pe 28 Octombrie 2012 20:43
Deci ai un job independent de al lui?lasa vaicarelile schimba-ti imaginea,transforma-te intr-o doamna adevarata si lasa vaicareala.Fa-i niste surprize placute,,schimba-ti si comportamentul,fii puternica ,gandeste pozitiv ,invita-l in oras la un pranz,pregateste-i si surprize erotice,imbracaminte adecvata,lumanarele,sampanie...etc.Invata ca in afara de sotie trebuie sa stii sa ii fi si amanta.Mergeti in concediu,o camera de hotel ,etc,etc ,surprinde-l prin schimbarea ta,nu bate la cap.Lupta pentru iubirea ta ,recastiga-l.succes!
garbo_8672
Postat pe 28 Octombrie 2012 21:28
Deci ai un job independent de al lui?lasa vaicarelile schimba-ti imaginea,transforma-te intr-o doamna adevarata si lasa vaicareala.Fa-i niste surprize placute,,schimba-ti si comportamentul,fii puternica ,gandeste pozitiv ,invita-l in oras la un pranz,pregateste-i si surprize erotice,imbracaminte adecvata,lumanarele,sampanie...etc.Invata ca in afara de sotie trebuie sa stii sa ii fi si amanta.Mergeti in concediu,o camera de hotel ,etc,etc ,surprinde-l prin schimbarea ta,nu bate la cap.Lupta pentru iubirea ta ,recastiga-l.succes!
garbo_8672
Postat pe 28 Octombrie 2012 21:28
Deci ai un job independent de al lui?lasa vaicarelile schimba-ti imaginea,transforma-te intr-o doamna adevarata si lasa vaicareala.Fa-i niste surprize placute,,schimba-ti si comportamentul,fii puternica ,gandeste pozitiv ,invita-l in oras la un pranz,pregateste-i si surprize erotice,imbracaminte adecvata,lumanarele,sampanie...etc.Invata ca in afara de sotie trebuie sa stii sa ii fi si amanta.Mergeti in concediu,o camera de hotel ,etc,etc ,surprinde-l prin schimbarea ta,nu bate la cap.Lupta pentru iubirea ta ,recastiga-l.succes!
garbo_8672
Postat pe 28 Octombrie 2012 21:28
Deci ai un job independent de al lui?lasa vaicarelile schimba-ti imaginea,transforma-te intr-o doamna adevarata si lasa vaicareala.Fa-i niste surprize placute,,schimba-ti si comportamentul,fii puternica ,gandeste pozitiv ,invita-l in oras la un pranz,pregateste-i si surprize erotice,imbracaminte adecvata,lumanarele,sampanie...etc.Invata ca in afara de sotie trebuie sa stii sa ii fi si amanta.Mergeti in concediu,o camera de hotel ,etc,etc ,surprinde-l prin schimbarea ta,nu bate la cap.Lupta pentru iubirea ta ,recastiga-l.succes!
garbo_8672
Postat pe 28 Octombrie 2012 21:28
Deci ai un job independent de al lui?lasa vaicarelile schimba-ti imaginea,transforma-te intr-o doamna adevarata si lasa vaicareala.Fa-i niste surprize placute,,schimba-ti si comportamentul,fii puternica ,gandeste pozitiv ,invita-l in oras la un pranz,pregateste-i si surprize erotice,imbracaminte adecvata,lumanarele,sampanie...etc.Invata ca in afara de sotie trebuie sa stii sa ii fi si amanta.Mergeti in concediu,o camera de hotel ,etc,etc ,surprinde-l prin schimbarea ta,nu bate la cap.Lupta pentru iubirea ta ,recastiga-l.succes!
garbo_8672
Postat pe 28 Octombrie 2012 21:28
Deci ai un job independent de al lui?lasa vaicarelile schimba-ti imaginea,transforma-te intr-o doamna adevarata si lasa vaicareala.Fa-i niste surprize placute,,schimba-ti si comportamentul,fii puternica ,gandeste pozitiv ,invita-l in oras la un pranz,pregateste-i si surprize erotice,imbracaminte adecvata,lumanarele,sampanie...etc.Invata ca in afara de sotie trebuie sa stii sa ii fi si amanta.Mergeti in concediu,o camera de hotel ,etc,etc ,surprinde-l prin schimbarea ta,nu bate la cap.Lupta pentru iubirea ta ,recastiga-l.succes!
garbo_8672
Postat pe 28 Octombrie 2012 21:28
Deci ai un job independent de al lui?lasa vaicarelile schimba-ti imaginea,transforma-te intr-o doamna adevarata si lasa vaicareala.Fa-i niste surprize placute,,schimba-ti si comportamentul,fii puternica ,gandeste pozitiv ,invita-l in oras la un pranz,pregateste-i si surprize erotice,imbracaminte adecvata,lumanarele,sampanie...etc.Invata ca in afara de sotie trebuie sa stii sa ii fi si amanta.Mergeti in concediu,o camera de hotel ,etc,etc ,surprinde-l prin schimbarea ta,nu bate la cap.Lupta pentru iubirea ta ,recastiga-l.succes!
garbo_8672
Postat pe 28 Octombrie 2012 21:28
Deci ai un job independent de al lui?lasa vaicarelile schimba-ti imaginea,transforma-te intr-o doamna adevarata si lasa vaicareala.Fa-i niste surprize placute,,schimba-ti si comportamentul,fii puternica ,gandeste pozitiv ,invita-l in oras la un pranz,pregateste-i si surprize erotice,imbracaminte adecvata,lumanarele,sampanie...etc.Invata ca in afara de sotie trebuie sa stii sa ii fi si amanta.Mergeti in concediu,o camera de hotel ,etc,etc ,surprinde-l prin schimbarea ta,nu bate la cap.Lupta pentru iubirea ta ,recastiga-l.succes!
garbo_8672
Postat pe 28 Octombrie 2012 21:28
Deci ai un job independent de al lui?lasa vaicarelile schimba-ti imaginea,transforma-te intr-o doamna adevarata si lasa vaicareala.Fa-i niste surprize placute,,schimba-ti si comportamentul,fii puternica ,gandeste pozitiv ,invita-l in oras la un pranz,pregateste-i si surprize erotice,imbracaminte adecvata,lumanarele,sampanie...etc.Invata ca in afara de sotie trebuie sa stii sa ii fi si amanta.Mergeti in concediu,o camera de hotel ,etc,etc ,surprinde-l prin schimbarea ta,nu bate la cap.Lupta pentru iubirea ta ,recastiga-l.succes!
garbo_8672
Postat pe 28 Octombrie 2012 21:28
Deci ai un job independent de al lui?lasa vaicarelile schimba-ti imaginea,transforma-te intr-o doamna adevarata si lasa vaicareala.Fa-i niste surprize placute,,schimba-ti si comportamentul,fii puternica ,gandeste pozitiv ,invita-l in oras la un pranz,pregateste-i si surprize erotice,imbracaminte adecvata,lumanarele,sampanie...etc.Invata ca in afara de sotie trebuie sa stii sa ii fi si amanta.Mergeti in concediu,o camera de hotel ,etc,etc ,surprinde-l prin schimbarea ta,nu bate la cap.Lupta pentru iubirea ta ,recastiga-l.succes!
garbo_8672
Postat pe 28 Octombrie 2012 21:28
Deci ai un job independent de al lui?lasa vaicarelile schimba-ti imaginea,transforma-te intr-o doamna adevarata si lasa vaicareala.Fa-i niste surprize placute,,schimba-ti si comportamentul,fii puternica ,gandeste pozitiv ,invita-l in oras la un pranz,pregateste-i si surprize erotice,imbracaminte adecvata,lumanarele,sampanie...etc.Invata ca in afara de sotie trebuie sa stii sa ii fi si amanta.Mergeti in concediu,o camera de hotel ,etc,etc ,surprinde-l prin schimbarea ta,nu bate la cap.Lupta pentru iubirea ta ,recastiga-l.succes!
garbo_8672
Postat pe 28 Octombrie 2012 21:29
Axl_R
Postat pe 28 Octombrie 2012 21:36
cu ce sa incepi?
poate cu acceptarea faptului ca povestea voastra de iubire s-a incheiat...cu accetparea oricarui ajutor pentru a trece prin perioada asta..eventual chiar un psiholog care sa te sprijine in perioada care va urma
september
Postat pe 28 Octombrie 2012 21:42
belele astea de barbati,,poate ca barbatul are pe alta si9 nu recunoaste ca sa nu te faca sa suferi..si practic vrea sa divorteze ca sa poata sa faca ce vrea si sa isi traiasca viata cum vrea.....are niste idei fixe sa devina liber
poate l-ai neglijat,,barbatii sunt obisnuiti ca femeia sa ii bage in seama chiar daca ei la inceput se strafoaca sa cucereasca femeia apoi asteapta totul dea gata..
eu zic sa ii verifici telefonul,,cred ca are el vro pipita vopsita...nu vreau sa te amarasc..
dar eu nu cred ca exista iubire intre oameni nici macar in casatorie..ci doar interese...
dar nu te amara,,cucereste-l daca nu barbati mai sunt pe toate drumurile numai ca putini au caracter din pacate...Unii sunt draguti dar cand incep sa deschida gura iti vine sa o iei la fuga
ingerasulluptator
Postat pe 28 Octombrie 2012 22:30
Copii aveti?Si unde locuiti? Intr-o locuinta cumparata impreuna, sau nu? Iti pun aceste intrebari pentru a intelege cit de mare este suferinta prin care treci. Oricum cred ca ai fost nevasta perfecta daca el nu a gasit nici un motiv pe care sa ti-l reproseze. Cu toate astea vrea sa divorteze de tine.Posibil nu te mai iubeste, adica s-a indragostit de altcineva.
cdg69
Postat pe 28 Octombrie 2012 23:13
Ma simt mai binisor... Socul a fost destul de puternic, dar va trece sunt convinsa de asta. Am fost corecta fata de el, iar el macar realizeaza ca nu poate folosi o minciuna drept motiv de divort. Din pacate, sau din fericire, nu avem copii, am facut tot ce ne-a stat in putinta sa dobandim macar un bebe al nostru, dar nu s-a putut... si credeti-ma, apoi, am mers pana acolo cand i-am acceptat o aventura de dragul de a face un copil care macar sa fie al lui daca eu nu-i pot oferi si... rezultatul a fost ca, dupa ce s-a intamplat, nu vrea sa o mai recunoasca. Sunt fraiera, nu? Dar cu toate astea e un om minunat, nu am avut certuri sau scandaluri in familie, am avut, in general, o atmosfera calda si linistita, ne-am inteles foarte bine; sa fie oare banii de vina sau prea multa liniste l-a determinat sa alega o viata agitata?(asta mi-a si spus la ultima conversatie:,,nu mai vreau liniste..., vreau nebunie..., vreau sa dorm in masina...'', dar noaptea vine tot in pat. Avem o casa a noastra construita numai de noi, dar in care nu ne-am mutat fiindca nu am terminat finisarile si locuim tot in casa socrilor; ma simt legata de ambele locuri. Mi-ar place sa pot ura un pic, sa am puterea sa injur o data-de doua ori si sa plec, dar... nu stiu ce voi face.
garbo_1763
Postat pe 29 Octombrie 2012 11:06
Si cea mai puternica femeie s-ar zdruncina la o asa veste...Daca pe mine, anonima cititoare, m-a lasat fara replica, imi imaginez tu! Vrea sa divorteze, ok. Tu vrei? Daca nu, va trebui sa inventeze un motiv. Daca vrei si tu-pentru "binele" lui sa zicem...va despartiti si basta, il "eliberezi" .
Stii vorba aia din film, daca cineva vrea sa plece de langa tine, lasa-l sa plece! Daca se va intoarce, e al tau, daca nu, nu a fost niciodata al tau. Habar n-am daca banii au rol important in chestia asta a lui, criza sa-i zicem, cu timpul vei afla...
Luna_in_capricorn
Postat pe 29 Octombrie 2012 11:20
nu stiu daca merita sa "recuceresti" un barbat care iti rezerva asemenea surprize. Si nici nu inteleg "teama de singuratate". De ce iti e teama? De tine insati?! Mie mi-ar fi mult mia teama de cel de linga mine... dupa ce mi-a demonstrat ca dorm cu un om pe care nu il cunosc. Si unul care loveste la fix cu zimbetul pe buze.
Zau ca m-as simti mult mai in siguranta eu cu mine.
quasaria
Postat pe 29 Octombrie 2012 11:35


buna, o mie shepte sute shaizeci si trei... ! problema ta e o problema universala care a definit-o de mult un scriitor englez - trimit varianta engleza, in caz ca nu stii
engleza, incerc sa-ti traduc fraza, desi nu e usor " -nd the love boat crushed against the everyday pe limba noastra - barca dragostei sa distrus lovind viata de zi cu zi - mai simplu, oricat de mare a fost dragostea la inceput viata de zi cu zi o anihileaza. deci pentru a retrai inceputul ai nevoie de o noua dragoste si se poate sa incerci si s-o gasesti... ! ce afli numai dupa aia e ca nu o sa fie la fel e doar imaginatia noastra sau mai concret amintiri duioase !

succes !
barboneli
Postat pe 29 Octombrie 2012 12:04
Daca ati fi avut copii nu ar fi avut puterea sa divorteze.I-ar fi fost greu sa isi paraseasca familia avand in vedere ca nu are ce sa iti reproseze. Dar asta nu inseamna ca nu te-ar fi inselat. In situatia voastra el nu face decat sa se ,,elibereze,, din casnicia voastra, asa cum bine zicea cineva mai sus, pentru a putea trai linistit si fara probleme cu persoana de care acum este indragostit. Intr-un fel este corect pentru ca nu traieste cu doua femei in paralel.Poate este genul de om care nu se poate preface si nu stie minti, cel putin nu pe termen lung. Dar acest lucru din pacate pe tine nu te ajuta. Si daca vrea sa divorteze, orice vei face el tot va divorta.
cdg69
Postat pe 29 Octombrie 2012 22:44
Ceva-i putred in Danemarca, cred ca de fapt e putreda toata Danemarca. Probabil are o iubita si se vede deja omul cu afacerea, iubita si casa. Chiar daca nu aveti copii, aveti dreptul la 50% din bunurile obtinute in timpul casatoriei. Eu zic ca ar trebui sa chiuiti, sa dansati, sa beti, sa faceti bairam, fara sa vreti aveti mingea ridicata la fileu, nu ramane decat sa scoateti AS-ul din maneca!
Vorba frantuzului: "un mal pour un bien".
garbo107912
Postat pe 30 Octombrie 2012 00:24
Numele tau de-al doilea e "Danemarca" ? .....Cam asa pare
Rotty
Postat pe 30 Octombrie 2012 06:13
De la: Rotty, la data 2012-10-30 06:13:16 Numele tau de-al doilea e "Danemarca" ? .....Cam asa pare






adica e ceva putred in Danemarca.ne dai povestea cu lingurita,aflam mereu lucruri noi.nu poti sa faci copii?pentru unii barbati poate fi un motiv de divort,dar tu stiai acest aspect?tot repeti ca ai fost o sotie perfecta,pe pamant nu exista perfectiune.daca ai avut o viata"perfecta"cu el si il iubesti ofera-i libertatea pe care si-o doreste.iti place sa te simti mereu singura in doi?oi fi tu buna gospodina dar ai alte lipsuri.
garbo_8672
Postat pe 30 Octombrie 2012 13:06
De la: Axl_R, la data 2012-10-28 21:36:42






nici eu nu inteleg de ce se repeta de atatea ori mesajul.
garbo_8672
Postat pe 30 Octombrie 2012 13:09
Va multumesc mult pentru opinii; va citesc cu mare atentie, uneori imi dau lacrimile, alteori va dau dreptate.
M-am gandit si eu la aspectul ,,recuceririi'', fiindca as fi naiva sa-l cred ca nu exista alta persoana, dar nu stiu daca mai am rabdare(uneori plang si mi-l doresc, alteori sunt rece ca gheata si ma indoiesc ca nu se va mai repeta), asta si datorita faptului ca i-am iertat o aventura si i-am acceptat o fetita pe care nu vrea s-o mai recunoasca. Incepusem sa am mii de intrebari fara raspuns, nu pot sa dorm linistita, mi-a cerut sa plec in chirie... De aceea mi-am luat ,,inima-n dinti'' si am mers sa stau de vorba cu un avocat. Acum imi cunosc drepturile si stiu ce ma asteapta: este o cale simpla, scurta, amiabila si o cale lunga si costisitoare. Cel care se grabeste este el, eu nu plec nicaieri, ii acord divortul cu conditiile mele; este sau nu de acord... ramane de vazut.
garbo_1763
Postat pe 30 Octombrie 2012 13:35


asa-mi placi... !!!!!
barboneli
Postat pe 30 Octombrie 2012 13:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dragoste impartita:( 32 De la: garbo208934 15 Iulie 2011 10:56
Cum e cu pauza in relatie????? 65 De la: Alins80 30 Martie 2012 21:23
Cine sa ii mai inteleaga ???? 29 De la: fitze_21 8 Decembrie 2009 12:34
buna. am si eu o problema dk ma poate ajuta cineva 51 De la: nelly05 27 Februarie 2010 14:37
CUPLU 10 De la: 53 19 Mai 2010 20:20
Setari Cookie-uri