S-a schimbat dupa nasterea copilului...

Sotul meu s-a schimbat enorm dupa nasterea copilului. Fetita deacum are 10 luni, e bucuria vietii mele, ma simt atit de fericita acum insa fericirea nu este deplina din cauza ca relatia cu sotul meu a ajuns intr-un impas. Pina la casatorie eu eram cea alintata, poate putin egoista, acum e invers. Am devenit mai rabdatoare, mai calma, el invers.Posibil ca cauza ar fi ca el este acel care aduce banii in casa, eu stau cu copilul acasa. Sotul meu deseori este plecat in deplasari, uneori lipseste cite 2-3 saptamini....eu deacum m-am deprins, nu ii reprosez nimic, inteleg ca asta e serviciul lui si ca avem nevoie de el.....Insa cind vine acasa, doar vrea sa se jace cu fetita, nu o adoarme, nu o hraneste...lasa totul pe mine....nu stie cum sa faca unele lucruri dar nici nu vrea sa stie, nu vrea sa stam de vorba....e dependent de telefon si internet, unde cel mai des priveste niste emisiuni timpite....nu vrea sa se dezvolte ca personalitate. Si cel mai rau ca nu ii pasa deloc ,daca il reprosez de ceva ce nu-mi place....nu il intereseaza ce parere o sa-mi fac eu....crede ca-s legata de el. Uneori, recunosc e un sot bun, grijuliu, insa uneori nu-l recunosc, e nervos si orice fleac, orice fraza spusa calm il face sa ridice vocea si sa se comporte ca o printesa. Ce sa fac?Nu e atit de rau ca sa ma despart dar nici asa nu pot!
garbo_398552
Postat pe 12 Martie 2014 04:51
Ai incercat sa discuti cu el ? Comunicarea este cea mai buna solutie de rezolvare a problemei ! Barbatii tind sa devina gelosi pe micutul pui, nu mai sunt ei pe primul loc . Incearca sa-i explici ca ai nevoie de ajutor, iar cea mica are nevoie de el la fel de mult ca si tine . Succes !
Celtic_Frost
Postat pe 12 Martie 2014 06:53
".Insa cind vine acasa, doar vrea sa se jace cu fetita, nu o adoarme, nu o hraneste...lasa totul pe mine.."

552 , te-ai gandit ca fiind mult timp plecat a pirdut faze importante din viata fetitei , faze care nu le va recupera niciodata ? Lasa totul pe tine pentru ca are incredere ca tu faci ceea ce e corect. Tu ai fost tot timpul alaturi de ea , tu-i stii tabieturile , tu ai hranit-o de la inceput. Te-ai gandit ca poate ii e teama sa nu faca ceva rau ?
Citind ultima parte a postarii tale , imi face impresia ca si tu esti putin cam irascibila . Ca se uita la emisiuni "tampite" ? Poate ca fiind plecat si plictisindu-se , a prins firul acelor emisiuni si le urmareste. Ce e rau in asta ?

" uneori nu-l recunosc, e nervos si orice fleac, orice fraza spusa calm il face sa ridice vocea si sa se comporte ca o printesa."

Fato , in casa voastra s-a schimbat "atmosfera" odata cu venirea pe lume a fetitzei. Tu ai prins asta din mers , dar pentru el e ceva nou. Gandeste-te ca atunci cand e plecat , are oarecum linistea lui. Face ce vrea in timpul liber , pe cand acasa e nevoit sa se conformeze vietii de familie (fetita plange , pe tine te apuca povestitul tocmai cand e emisiunea lui preferata...etc ) . Barbatii nu au capacitatea de adaptare asa de dezvoltata ca noi femeile. Uneori au nevoie de mai mult timp , sau de o scuturatura zdravana sa se trezeasca.
Iti doresc multa rabdare si intelepciune. Zi frumoasa.

Rotty
Postat pe 12 Martie 2014 07:48
"nu vrea sa se dezvolte ca personalitate" - chestia asta n-am inteles-o....
Da, poate nu vrea. Poate vrea sa stea linistit cu picioarele in sus cind vine acasa, daca tot pleaca cite 2-3 saptamini. Si mi se pare normal. Acasa e locul lui de relaxare, nu de dezvoltarea personalitatii.
Bineinteles ca lasa totul pe tine pentru ca tu nu muncesti si inteleg ca v-ati impartit atributiile. Si tu lasi toate veniturile pe seama lui si nu contribui cu nimic, nu? Si ti se pare ca schimbind scutece personalitatea ta e in plina perioada de dezvoltare?
Ei bine, din experienta proprie iti spun ca nu e. Ce faci tu acum nu e nici chiar faza ta maxima de evolutie. Nu contesta nimeni ca vrei si asta ai ales sa faci dar.... priveste putin mai obiectiv lucrurile inainte sa sari la scos ochi.
quasaria
Postat pe 12 Martie 2014 12:35
Cred ca ai fost un pic prea alintata inainte sa vina fetita deaceea acum privesti lucrurile asa. gandeste-te si la el. Are nevoie. :* :)
Daniela-Georgiana
Postat pe 12 Martie 2014 13:44
lucrez cu multi barbati, de fapt sunt singura fata si vreo 20 de barbati in birou si absolut toti se plang ca dupa nasterea copilului femeia se concentreaza doar pe copil si ca uita sa mai aiba macar un pic grija de ei. acest lucru incepe din timpul sarcinii... trebuie sa vorbesti cu el ca tu sa nu ajungi in depresie post natala. nu se pune problema despartirii, nu esti ajutata si deja obosesti... trebuie sa rezolvati probleme , pentru ca ele de acum incolo se vor rasfrange asupra copilului, nu prea mai e vb doar de voi 2 ... copilul simte tot si o sa aiba traume, frici...s.a.m.d
garbo002770
Postat pe 15 Martie 2014 02:40
in plus observ ca esti certata pe aici...e absolut normal ca tu sa stai acsa si sa ai grija de copil si el sa castige bani pentru amandoi. asa e familia voastra formata, daca peste 10 ani el ramane fara job si ti se ofera tie o oportunitate sa lucrezi??? faptul ca nu te ajuta cu copilul pentru el aduce bani in casa nu e o scuza! copilul este fructul dragostei si din cate stiam nu l faci singura... asa cum tu iubesti copilul si el o face... tu dupa ce ai ascut ai suferit un soc atat psihic cat si fizic... nu mi pare o scuza ca el aduce bani in casa si de restu' tenocupi tu! un barbat responsabil are grija ca familia lui sa fie fericita , ca si nevasta lui la fel.
garbo002770
Postat pe 15 Martie 2014 02:47
Toate problemele au cel putin doua solutii.
da,este buna comunicarea,dar nu in orice fel,doar cea corecta.
Adica,sa spui ce simti,fara sa critici pe celalalt,si fara sa para un repros.
Simplu spui ce ti-ai dori de la el,si cum te simti vis a vis de o situatie,fara sa invinuiesti.Si daca nu prinde,dupa ce spui de doua trei ori,nu in orice moment,trebuie sa fie si momentul potrivit...este putin dificil,dar merita.
Comunicarea gresita,duce la inrautatirea problemelor,in timp,si nu rezolva nimic.
pomul bun se cunoaste dupa roade,cum zicea Iisus.
De obicei,cand ne vine un repros din partea cuiva,raspundem cu atac,si contraatac.In loc sa aratam ca l-am inteles pe celalalt.Si asa incepe cearta,iar pentru o cearta este nevoie de doi.
Daca ai incercat sa ii vorbesti,si nu a dat rezultat,trebuie schimbata tactica,felul in care o faci.femeile sunt capabile in fata problemelor,in general,si cred ca vei reusi,ai putina rabdare,pentru ca oamenii schimba greu obiceiurile lor.
Iar ajutatul cu bebele,lasa-l,doar sa se joace cand bebele este odihnit,ca sa se creeze o legatura afectiva puternica intre ei.Unii tati nu stiu sa ajute cu copilul,sau nu au rabdare.
daniilia
Postat pe 15 Martie 2014 08:31
parerea mea e ca posibil sa se simta neglijat,nu mai are toata atentia te......multe femei tind sa fie mai mult mame decat sotii,eu zic sa incercati sa comunicati .....dar teai gandit k ar putea avea o alta'relatie'?din cate povestesti u pe langa faptul k nu sta prea mult pe acasa datorita muncii macar cand e acasa ar putea sa petreaca si cu tine
dyana_sweet
Postat pe 15 Martie 2014 10:16
De la: dyana_sweet, la data 2014-03-15 10:16:43parerea mea e ca posibil sa se simta neglijat,nu mai are toata atentia te......multe femei tind sa fie mai mult mame decat sotii,eu zic sa incercati sa comunicati .....dar teai gandit k ar putea avea o alta'relatie'?din cate povestesti u pe langa faptul k nu sta prea mult pe acasa datorita muncii macar cand e acasa ar putea sa petreaca si cu tine


Iote cum isi baga dracu` coada. Asa k_k -indu-se .
Rotty
Postat pe 15 Martie 2014 10:19
normal, ce mama dreak...ia sa fie unicul provider in familie si dupa ce munceste full time ca boul sa intretina trei, sa mai vina fugutza acasa sa spele si vasele, si scutecele copilului si eventual sa spele si nevasta pe picioare, ca doar biata de ea e "traumatizata"....
Si n-a facut copilul singur. Atunci de ce e singurul care plateste facturile?
Treziti-va nene la realitate. Dupa aia ziceti ca nah, e viata asta nedreapta cu voi.....
quasaria
Postat pe 15 Martie 2014 11:44
Draga mamica si sotie,

Eu sunt absolut convinsa ca sfaturile pe forum nu te vor ajuta sa gasesti ce cauti...Mai exista posibilitatea chiar sa te incurce. Sunt convinsa ca cei care ti-au raspuns au avut cea mai buna intentie si au empatizat cu tine, cu voi... Insa, vei constata ca sfaturile si parerile oamenilor sunt influentate in proportie de 100% de convingerile, experientele, starea sufleteasca actuala ale acestora, care cu siguranta pot fi diferite peste o vreme daca experienta lor se schimba, automat schimbandu-le perceptia. Asa ca, gaseste rezolvarea in interiorul tau, in sufletul tau.
Regulile:
1. Cauta sa povestesti apasarile tale sufletesti cu o singura persoana matura si bine intentionata, care va cunoaste pe amandoi, care tine la voi sincer si va respecta...te va ajuta mai mult, pentru ca niciodata nu iti va transmite mesaje negative, nu il va critica nici pe el, nici pe tine...este esential crede-ma.
2. Privirea din alt unghi...relatia de cuplu presupune, furtuni si zile senine...o viata intreaga aveti in fata sa va tot cunoasteti prin multele provocari care apar si numai iubirea este cea care ofera rabdarea, respectul, libertatea si intelegerea ca fiecare are propria existenta individuala cu bagajul imens de emotii si lupte interioare.
3. Aminteste-ti sa fii mereu femeie...o femeie care este mamica, e si mai sexy. Ai toata increderea in femeia din tine (va avea incredere in barbatul din el) ca sa alungi teama...ca poate s-a pierdut femeia- barbatul implicit pasiunea si au ramas in casa mama-tata copilasului. Ex: (cere ajutorul cuiva si pregateste o masa romantica, pune-ti o rochita frumoasa sub care se afla o dantela, un ruj rosu si nu uita sa zambesti - va fi o surpriza in ziua cand ajunge, obosit, hartuit psihic si frustrat dupa o deplasare...toti iubim suprizele...nu insira atunci nevoile tale si nici nemultumirile...atunci vei asculta doar, vei fi afectuoasa si intelegatoare - atat...indiferent ce reactii va avea, sau ce va spune). In general nimic din ce fac ceilalti nu are legatura cu noi, are legatura cu starea lor sufleteasca.
4. Barbatii sunt de pe Marte, femeile de pe Venus...suntem fff diferiti, cu nevoi si reactii diferite. Cartea "Marte si Venus se ciocnesc" - Dr. John Gray, nu trebuie sa lipseasca parerea mea din nici un camin :) (in carti gasim cei mai loiali si buni prieteni)
5. Incredere si pretuire - deveniti iubire!




garbo044439
Postat pe 15 Martie 2014 13:42
Nu doar el s-a schimbat de la naşterea copilului: amândoi aţi facut-o!!!!
Acuma sincer, de la naşterea copilului aţi mai făcut împreună ceva din lucrurile pe care le făceaţi înaite doar voi doi?
Naşterea unui copil nu înseamnă că trebuie să renunţi complet la viaţa personală.
Şi sunt activităţi pe care le puteţi face toţi 3: de câte ori l-ai invitat şi pe el cand ai ieşit cu copilul la plimbare?
De ce când se joacă cu cel mic nu te implici şi tu, să vă jucaţi toţi 3? Să vă distraţi impreună?
De ce nu îl încurajezi atunci când este alături de cel mic? - să-i spui că e un tată grozav, că se pricepe la copii; să vă faceţi planuri împreună (chiar dacă unele din aceste planuri vor rămâne doar in stadiul de vise).
Şi încă ceva: nu discuta cu el doar despre copil: vorbiţi şi despre voi, despre visele voastre - pe care dintre ele le-aţi atins; pe care nu aţi reuşit încă să le realizaţi, despre cum puteţi să le adaptaţi situaţiei actuale (ca să includeţi şi copilul); vorbiţi şi despre problemele fiecăruia dintre voi (de la servici. cu vecinii, etc.).
Mulţi bărbaţi nu se implică prea mult în primii 2-3 ani de viaţă ai copilului. Se simt intimiaţi, se tem să nu îi facă rău, să nu îl strângă prea tare în braţe, să nu îl scape, să nu păţească copilul ceva , etc. şi nevasta să nu îl considere vinovat - mai ales dacă e vorba de primul copil!!!! De la al doilea încolo se mai învaţă. Sunt şi femei care se panichează la primul copil, chiar dacă, în teorie, ar trebui să ştim TOATE instinctiv ce să facem.
Mult succes în rezolvarea problemelor.
Noiniumi
Postat pe 15 Martie 2014 13:43
Eu am o intrebare: cum vine asta ca el e singurul care aduce bani in casa? Adica tu nu ai lucrat deloc sau tu esti in concediu de ingrijire a copilului? Ca daca esti in concediu de ingrijire a copilului, din cate stiu eu, primesti 75% din salariu lunar, iar asta ar insemna ca nu e singurul care face bani.
gothikz
Postat pe 15 Martie 2014 13:50
Eu zic sa rupi pisica acum, dupa ce trec anii e mult mai greu, deoarece copilul creste si e mai complicat.Eu regret ca nu am facut asta, la momenul in care omul cu care m-am casatorit, din dragoste, s-a schimbat cu 180 de grade.
UserGabriela
Postat pe 15 Martie 2014 17:34
ma sperii, nu am copii si imi doresc din tot sufletul
lllorena
Postat pe 16 Martie 2014 07:34
De la: Gabriela_Pop_1, la data 2014-03-15 17:34:29Eu zic sa rupi pisica acum, dupa ce trec anii e mult mai greu, deoarece copilul creste si e mai complicat.Eu regret ca nu am facut asta, la momenul in care omul cu care m-am casatorit, din dragoste, s-a schimbat cu 180 de grade.



Mai da repede mai sariti cu sfatul de divort ! Cum pune una o problema conjugala , suntetzi vreo cateva care o si indrumati sa se desparta. Daca tu ai avut ghinionul sau nepriceperea sa ajungi la un divort , asta nu inseamna ca nu sunt casnicii unde problemele se mai si rezolva.
Rotty
Postat pe 16 Martie 2014 08:07
Mda ...
pygmalyon
Postat pe 16 Martie 2014 15:10
Ai foarte mare dreptate ...Unele !
pygmalyon
Postat pe 16 Martie 2014 15:11
De ce iti este frica ...de aia nu scapi !
pygmalyon
Postat pe 16 Martie 2014 15:13
Unghiul drept fierbe la 90 de grade ! Dupa cum spui matale , acolo este caldura mare dom'le !
pygmalyon
Postat pe 16 Martie 2014 15:14
Da de cheltuit , cine ii cheltuie ?
pygmalyon
Postat pe 16 Martie 2014 15:16
In fiecare dimineata cand ma trezesc , sotia ma saruta si ma intreaba ...
--Cum ai dormit dragule , vrei sa-ti aduc o cafea ?
Pana sa bolborosesc eu ceva , ea vine cu cafeaua ...O tigare vrei scumpule ? Nici nu apuc sa ingaim ceva ca tigarea este deja aprinsa , in scrumiera , langa ceasca aburinda de cafea !
Dar niste prostioare , vrei dragule ? Am chemat doua amice pe la mine si ar fi incantate de un menaj a trois....Nici nu apuc sa.......
--Haideee breee , ai patit matale asta ?
--Nu ! Dar mi-ar placea ...
pygmalyon
Postat pe 16 Martie 2014 15:22
Problema asta cu postnatalu' este destul de intortocheata ! De obicei , barbatii nu au acest complex , ba inca abia asteapta ca sotia sa nasca sa poata relua ...Ma rog stiti voi , ghidusiile ! sau cum ar spune un nene mai "cetit" ...activitatea sexuala ! Daca nu a facut-o in prima luna , nici a doua nici a cincea , desi nu sunt incantat sa o spun , dar este un semnal de alarma ! Probabil ca in perioada de "embargo" , a facut alte "contracte" si acum joaca in deplasare ! Mi-as dori sa ma insel ! Femeile prin natura lor sunt intr-o permanenta competitie , de multe ori nejustificata , insa alteori justificata pe deplin ! Faptul ca s-au produs cateva mici schimbari atat biologice cat si psihice , nu ar trebui sa determine o femeie sa abandoneze lupta ! Din contra , acum este si mai motivata decat inainte de a avea copilul ! La guerre comme a la guerre ...Sau mai pe intelesul nostru , scopul scuza mijloacele ! O doamna din aristocratia Britanica , afirma nonsalant in public , referitor la conditia femeii casatorite , ca trebuie sa fie "o doamna in societate si o tarfa in pat " ! Ei bine , ce se intampla in dormitor , ar trebui sa fie un subiect intim sunt convins ca doamna a spus ce a spus pentru a atrage ceva simpatii , insa ....avea dreptate ! Sunt convins ca dupa ce ai nascut , te simti mai matura , mai altfel , insa nu lasa astfel de amanunte sa-ti influenteze viata ci folosestele ca unelte pentru a ti-o fauri asa cum vrei ! orice femeie dupa nastere are tendinta sa devina mai calculata , mai moderata in decizii uneori pierzand un pic din feminitatea feciorelnica de dinainte ! De fapt , unii barbati , spun unii , deci ma autoexclud , percep nasterea copilului , ca pe o a doua pierdere a virginitatii sotiei ...Pentru doamnele care vor sa sara la gatul meu , specific ca am 5 ! Cinci ! Doua fete , trei baieti ! Cat mine de mari ! Faptul ca ai pus topicul ma face sa cred ca esti oarecum pe punctul de a ceda ! Altefel nu ai fi strigat dupa ajutor ! Sfaturi sunt cu duiumul , unele bune , altele mai putin bune , altele desi bune nu se potrivesc ...Un singur lucru pot sa-ti spun ! Fruntea sus , nu dispera , poti fi si mama buna si soatie buna in acelasi timp ! Trebuie doar sa te regasesti ! Cunosc femei trecute bine chiar de a doua tinerete si care inca starnesc spiritele barbatilor indiferent de varsta ! Au ceva in plus ? Este un biet sot , nu o fortareata ! Ataca-l , lupta si sa auzim VICTORIE !
pygmalyon
Postat pe 16 Martie 2014 16:00
asa sunt unii barbati. nu trebuie sa il iei in seama. poate ca nu se simnte pregatit sa fie tatic. pt unii copii sunt doar obiecte de joaca si atat. totul depinde de tine. cred ca domnului tau ii place libertatea iar acum a pierduto si se refugiaza in deplasari. parerea mea e ca tu trebuie sa te gandesti doar la tine si copil. daca tie iti este bn ii este bn si copiluilui. pune copilul pe primul plan iar pe el lasal pe locul 2 pana isi va da seama ca atitudinea lui nu e buna si isi va reveni din amorteala. pana la urma el pierde nu tu.ma bucur sa aud ca e grijuliu si are grija de tine .timpul le rezolva pe toate. trebuie sa ai doar rabdare. multa bafa.
kenb30
Postat pe 16 Martie 2014 16:08
De la: quasaria, la data 2014-03-15 11:44:28normal, ce mama dreak...ia sa fie unicul provider in familie si dupa ce munceste full time ca boul sa intretina trei, sa mai vina fugutza acasa sa spele si vasele, si scutecele copilului si eventual sa spele si nevasta pe picioare, ca doar biata de ea e "traumatizata"....
Si n-a facut copilul singur. Atunci de ce e singurul care plateste facturile?
Treziti-va nene la realitate. Dupa aia ziceti ca nah, e viata asta nedreapta cu voi.....



Pai de unde sa mai fie dreapta doamna ?

De viata era vorba , nu ?
pygmalyon
Postat pe 16 Martie 2014 16:12
Chiar nu ti cont ca asa cum muncesti tu acasa , munceste si el si poate e la fel de stresat si obosit ca tine poate chiar mai mult deoarece se mai si deplaseaza si are alte responsabilitati?Cum doresti tu sa te ...odihnesti lasand pe el grija cu copilul cand vine de la munca, (din depalsare) poate tot as isi doreste si el sa se odihneasca cand vine acasa .Ar trebui sa fi fericita ca se joaca cu copilul dandu-ti libertatea de a te ocupa de alte lucruri
cristina5
Postat pe 16 Martie 2014 16:22
mititca, a cautat niste raspunsuri pe forum si a primit doar reprosuri .... in loc s o sfatuim ii cerem mai mult noi socoteala ...
garbo002770
Postat pe 17 Martie 2014 15:45
asa mi se intampla si mie
garbo038627
Postat pe 18 Martie 2014 08:53
decand am ramas insarcinata ,a devenit altu,dormim cu paturi separte,si daca ma mai pupa pe buze,,,
garbo038627
Postat pe 18 Martie 2014 08:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
moare cineva virgin 17 De la: preciouss 26 Septembrie 2009 19:38
IDEMNIZATIE DE CRESTERE A COPILULUI 9 De la: Adriana_Nutu_1 13 Martie 2013 17:14
Exista dragoste la prima vedere? 62 De la: garbo_1249 17 Aprilie 2012 07:57
Am fost un pariu 52 De la: faith74 14 Octombrie 2011 20:12
singuratate in doi 35 De la: Cassey 9 Iulie 2009 14:40
Setari Cookie-uri