mi am inselat barbatul!

De fapt, se vede ce-ai citit. Lectura scolara obligatorie, cu josul in sus...
Vezi ca te faci de tot rasul la temele de discutie de pe forum si nici macar noaptea nu menajezi neuronul ala sui.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 20 Iunie 2016 11:53


Sa stii tipule, de tine bilan vorbesc, esti ridicol ! Probabil ca asta o stii si tu, dar nu poti singur sa-ti dai seama cat de teribil esti de ridicol, de aia te ajut eu ! Stai sa te citez, ca sa nu fac vre-o greseala: "fundul lui 426, care, repet, e cu cateva mii de carti peste voi." Am inteles ca nu la fundul ei, 426, te refereai dar se potriveste de minune cand ai scris acel "mii de carti peste voi" !!!! Cum ti-a atras atentia si Tommy, nu ne cunosti asa ca nu poti sa ne compari cu amica ta si inca asa de convins cu numarul cartilor citite de ea. Deci tu de fapt stii ca noi am citit mai putin de miile de carti citite de 426 ?! Braaavo. Dar ce fel de mii carti a citit scarba aia de 426 draaaga... ? Pentru ca, in caz ca tu insuti nu esti o clona a ei, vezi si singur ce limbaj limitat are, mereu scrie aceleasi cuvinte triviale si josnice, uneori le pune la inceputul frazei, alteori la sfarsit ! La mijloc mai putin, ca dee... mai trebuie si ea sa respire din cand in cand, nu ? Altfel ii mai crapa si vre-o vena sau artera sau mai stiu eu ce are in ea... ! Si in plus ne mai foloseste si toate emoticoanele la asa texte, cand si noi avem nevoie de ele uneori ! am numarat o data pe o pagina si pe care il foloseste cel mai mult. Pe acel care i se potriveste tocmai ei si anume pe asta: , uneori il mai schimba cu asta: De aia e si deosebit de scarbos sa fie citita 426 asta, cea cu miile de carti citite....

barboneli
Postat pe 20 Iunie 2016 18:01
426, pe care-o urasti tu asa de mult e mai aproape de tine decat crezi. Cam la un heartbit distanta.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 20 Iunie 2016 18:08
Hopa Heartbit, Barbo, a venit Oxfordul in vizita tirind si Cambridge-ul dupa el.

Tu vorbesto soro, il uitasi pe "arde-te-ar focul......" la celalat topic.
Cine vorbeste de Ferentari, buricul Zabrautiului.
Macar ti-ai scos sortul de bucatarie cind ai venit in vizita ca neamul prost neinvitata?
Poalele ti le-ai dat jos din briu?
Nu?
Rusinica, rusinica, ti se vede panoramic“cultura” madam.


Tommy_Boy
Postat pe 20 Iunie 2016 18:55
De la: Bilan_Matkotvschi, la data 2016-06-20 18:08:51426, pe care-o urasti tu asa de mult e mai aproape de tine decat crezi. Cam la un heartbit distanta.


Stai o țâră, nea bilan.... in primul rand eu nu o urasc "asa de mult" ! Nu o urasc de loc. Ura e un sentiment si pentru orice sentiment, trebuie energie. Ori eu nu vreau sa cheltui de loc energie pentru 426, 807, etc. ! Dar ii raspund la limbajul si aprecierea ei, asa imi scrie, asa îi raspund ! Cum ai vrea sa-i raspund, eu si ceilalti pe care ii improasca cu tot felul deee... nici nu mai stiu cuvantul potrivit, dar stii la ce ma refer ! Si la ce te referi cand spui ca e "foarte aproape de tine" ? Aproape in sistemul metric, aproape sufleteste, ce fel de "aproape" ! Ca eu n-am observat asta si nici nu cred ca ma intereseaza. Cum pot sa fiu aproape de asa cineva care scrie, nu numai mie, in halul asta ? Deci "aproape sufleteste" nu poate fi vorba, aproape ca distanta, spre norocul meu, iar nu poate fi vorba ! Nu o data mi-a spus "transmediteranian", tradator de tara... deci spre binele meu, e la cel putin 3000Km. de mine ! Asa ca nu inteleg la ce te referi cand scrii "e mai aproape de tine" ! E aproape ca popor, ca varsta, ca sex... ? Si ce legatura are cu heartbit ? De unde stii tu distanta intre mine si el, iar de masura asta "hearbit" inca nu am auzit ! Poate o folosesc chinejii... eu n-am auzit de ea pana acum "la un hearbit distanta" !!! E mai mare de un kilometru ? sau o fi mai mica de un centimetru... ? Imi esti dator cu o explicatie in privinta acestei masuri intre mine si 426 ! Cu heartbit ma inteleg eu... ! Iar pe Maria_22... care nici nu stiu din ce camp de porumb a iesit... o avertizez sa fie mai politicoasa, altfel dau cu tractorul in ea !!! Stai linistita Maria_22, noua clona a lui 426... pe langa numele tau frumos. Maria..., iti pute urma la fel ca lui 426, asa cum am mai scris mai sus, folosesti acelasi emoticon folosit de 426 si repeti cuvinte pe care le-ai vazut la altii ! Ferentari, de exemplu !!! Ai obosit si tu, 426... nici nu mai poti inventa, ti-a secat imaginatia... hai, lasa-ne in pace si o sa te iubim nespus... !
barboneli
Postat pe 20 Iunie 2016 18:59
Barbo, nu-l mai intrerupe pe bilan, ca are multa treaba si nu doar multa dar si vartoasa!
uite ce solemn declara!

De la: Bilan_Matkotvschi, la data 2016-06-20 10:36:56
Doamne sfinte
Exact de bagare in seama, mai ales din partea ta, am eu nevoie, si toate astea pt. a da mai vartos limbi in fundul lui 426, care, repet, e cu cateva mii de carti peste voi. Si asta nu e vreo lauda, e adevar. ....


deci faptul ca el da vartos acolo, nu e o lauda, e un adevar!
s-a inteles?
heartbit
Postat pe 20 Iunie 2016 19:13
Macar a trecut de la biblioteci la carti.
S-a prins ca biblioteca, fie ea si din lemn de nuc, nu e importanta, continutul conteaza.
E un pas inainte.

Mii de carti peste noi ?
Cred ca @426 este o mamaie veritabila asa ca trebuie sa fim mai culanti cu ea.
Tommy_Boy
Postat pe 20 Iunie 2016 19:22


Il las draga, il las... gata. am sa ma stradui sa nu-l mai deranjez... ! E si "el" obosit, nu vedeti cum scrie: "e cu cateva mii de carti peste voi. Si asta nu e vreo lauda, e adevar. ...." Acuma am inteles de ce cand sunt pe garbo... simt o apasare, presiune mare deasupra mea.... ! Credeam ca e de la caldura de aici....
Si Tommy... spune-mi si mie draga cum naiba se scrie corect "vreo" asta, cu cratima sau nu ? Mersi !

barboneli
Postat pe 20 Iunie 2016 19:28
Fara.
Cratima desparte doua cuvinte care au inteles de sine statator.
Vre nu are nici un inteles asa ca vreo, vreuna, vreunul e.t.c.
se scriu fara cratima.
Tommy_Boy
Postat pe 20 Iunie 2016 19:39
A, vad ca ai pus mana pe gramatica intre timp.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 20 Iunie 2016 19:45
Barbo, formele corecte sunt "vreo", "vreuna" si "vreun"
dar la forma asta s-a ajuns din vre-o, vre-un, originea cuvantului este latina [vere-unus], de acolo a derivat si a fost adaptat limbii romane moderne in formele vreo, vreuna, vreun.
heartbit
Postat pe 20 Iunie 2016 19:46
Bou, ca toti boii. Si patentat.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 20 Iunie 2016 19:47
ai mai luat si tu o gura de aer? ok! acum te poti intoarce la activitatile alea vartoase,
...si nu uita, tine-o tot asa, vartos, vartos, sa nu iti scape nimic, nici o zecime de milimetru!

apropos, poti explica sensul cuvantului "patentat" in contextul enuntat de tine?

heartbit
Postat pe 20 Iunie 2016 19:53
Mai Bilan din pacate pentru tine e perfect adevarat ce a spus Hearbit.
Iti las neasemuita placere sa descoperi si sursa.
Bafta.
Tommy_Boy
Postat pe 20 Iunie 2016 19:59

Bilan_Matkotvschi:
"Bou, ca toti boii. Si patentat."

Stiam ! Nu trebuia sa ne repeti asa ferm despre tine. Dar esti sincer cand vorbesti de tine. Un bou nu poate fi decat un bou... in nici un caz nu pot fi doi crocodili...
barboneli
Postat pe 20 Iunie 2016 20:02
De la: heartbit, la data 2016-06-20 19:53:58ai mai luat si tu o gura de aer? ok! acum te poti intoarce la activitatile alea vartoase,
...si nu uita, tine-o tot asa, vartos, vartos, sa nu iti scape nimic, nici o zecime de milimetru!

apropos, poti explica sensul cuvantului "patentat" in contextul enuntat de tine?



Poate a vrut sa spuna "castrat"... dar a uitat
barboneli
Postat pe 20 Iunie 2016 20:04
De la: barboneli, la data 2016-06-20 20:02:28
Bilan_Matkotvschi:
"Bou, ca toti boii. Si patentat."

Stiam ! Nu trebuia sa ne repeti asa ferm despre tine. Dar esti sincer cand vorbesti de tine. Un bou nu poate fi decat un bou... in nici un caz nu pot fi doi crocodili...

Nu-i asa ca tu stii cel mai bine cum sta treaba, tu fiind cel mai trepanat dintre toti boii?
Doar betivul ala, heartbit, cu fantezii scarboase, pe care le pune in aplicare cu betivii lui, te-ar mai putea intrece sau vacuta(ori boul, nu stim) tommy, care in fiecare zi invata un cuvant nou si se lauda (era sa spun, ca proasta) , ca galinaceea care a scos un ou: la orice topic, hop si ea cu cuvintelul nou in ... cur
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 20 Iunie 2016 20:33
De la: Tommy_Boy, la data 2016-06-20 19:39:17Fara.
Cratima desparte doua cuvinte care au inteles de sine statator.
Vre nu are nici un inteles asa ca vreo, vreuna, vreunul e.t.c.
se scriu fara cratima.


Bai pisi, sa mori tu cu DEX-ul pe piept ca exact asta e cratima?!?

Mai, proasta fundamentala a Universului, conform chiar definirii originale grecesti a cuvintului 'cratima', ϰράτημα, asta defineste TOCMAI actiunea de ... A UNI, idioato, si nu de a desparti!
Ce rost ar avea 'sa desparti' doua cuvinte care au sens oricum de sine statator, prin ... unirea lor cu o liniutza?
Care ar fi ratiunea pt. asa ceva, imbecilo?!?
Nu cumva chiar pt. a sublinia ceva prin alaturarea lor mai intima? Si de a le da poate o noua semnificatie, comuna???

ϰράτημα/cratima origineaza din κράτος/putere care provine din κράτ/membru si care a dat mai tirziu δήμο-κράτος/democratie si stat/putere, legatura nationala de limba, cultura si istorie indivizibila a membrilor unei natiuni...

Asa ca, mai mitza stupida si aroganta, cratima se refera initial si in esentza sa la a uni pt. a da un nou inteles atunci cind nu are doar rolul de a separa silabele unui cuvint sau de a da formele contrase (reduse) ale unor cuvinte sau sintagme, bre zerou absolut ce esti!
Te-arati la fel de anal-fabeta pe orice palier orar al zilei, motanash ignorant si infatuat ce esti!
Doar retardatii din Romania care-au absolvit doar gimnaziul cred ca singurul rol al cratimei este de a despati cuvintele in silabe.
C-asa-i (Ooops!) cu invatzamintul/educatia la noi in Romanica:
...Nu le spui tinerilor bizoni prea multe lucruri fundamentale sau exceptii rafinate de la reguli tocmai ca nu carecumva sa-i timpesti de tot si sa-i confuzezi mai tirziu, cind vor ajunge boi in toata regula!

A amintit el ceva pe-acolo @heartbit despre 'vere-unus'/'vel-unus' - cam prea putzin dupa gustul meu si total neconcludent pt. creierii tai -, da' kretinismu-ti e atit de profund, mai pisi, incit n-ai inteles absolut nimic nici macar ... prin ricoseu!
E bine totusi sa stii, mare adulatoare a propriei imbecilitati, ca 'vreo' sau 'vreun' se scrie asa de prin anii '50 si doar printr-o decizie ... administrativ stupido-naroada a lingvistilor alora comunisti de dupa WWII. Adica taman aia de-s ... ancestorii (Oooops!) exact alora de-i pupi tu astazi in fund la fiecare luare de cuvint:
...aka senatul gerontologico-senil al Academiei Romane!
Pina atunci s-a scris exact vre-o/vre'o sau vre-un/vre'un vreme de citeva sute bune de ani...

Sa fi fost oare atit de profund timpitzi si atit de lunga vreme ... ancestorii (Ooops!) nostri?!?
Chiar daca cratima sau apostroful ala nu separa/lega doua cuvinte (vre o sau vre un) cu inteles logic si lingvistic distinct, individual si separt, fiecare?

P.S. Mi-aduc atit de bine minte cind am citit prima data un manuscris adevarat, scris olograf, cu minutza lui adica, chiar de catre Mihail Eminescu, cel caruia ii vom datora veshnic prea putzin comparativ cu cit de mult ne-a inobilat el pe noi...
N-am sa uit niciodata emotia acea incredibila, cu iz de magie din povesti si aer medival sublim, traire pe care n-am mai simtzit-o de atunci niciodata, cu nici o ocazie. E-adevarat ca la vremea aia aveam doar vreo 12 ani, adica exact perioada in care emotiile devin ... veshnice!...
Si desi primisem 'invatatura' folosirii cratimei " - ", nu am avut nici cea mai mica neintelegere sau surprindere la vederea vechiului apostrof, " ' ", folosit chiar de catre intii statatorul...

...Mariei Sale, LIMBA ROMANA !

Iata manuscrisul citit de mine atunci:

"A fost odata ca'n povesti
A fost ca niciodata
Din rude mari imparatesti
O prea frumoasa fata

Si era una la parinti
Si mandra'n toate cele
Cum e Fecioara intre sfinti
Si luna intre stele"

Exact asa, fara nici un fel de punctuatie (pt. asa ceva pe vremea mea ramineai corigent la limba romana, nu?), da' si cu evidenta folosire a apostrofului in loc de cratima cea atit de 'adulata'-n zilele noastre...

Acu', fara dorintza de a-l absolutiza sau ... mitiza pe Eminescu, cam cui ar trebui sa-i dau eu mai multa crezare si incredintzare?
...Academiei Romane sau nepieritoriului geniu?!?...

Eu AM ALES inca de-atunci, de la 12 ani...
Si asta pt. ca nu pt. putzini dintre noi, Eminescu a fost si a ramas ... Dumnezeul acelor vremi!
...Dumnezeul Limbii Romane, desigur...

Alaturi de Labis si, mai apoi, Nichita re-inventatorul de limba si intzelesuri...
garbo101426
Postat pe 21 Iunie 2016 11:50
[quote name='Bilan_Matkotvschi' date='2016-06-20 18:08:51']426, pe care-o urasti tu asa de mult e mai aproape de tine decat crezi. Cam la un heartbit distanta.[/quote]

Buna, @Bilan.
Chiar nu stiam ca esti un atit de bun psiholog...

La un moment dat m-a batut chiar gindul sa deschid un topic referitor la limba romana, in sens mai larg, nu numai pur lingvistic, etimologic sau 'profesoral'.

Ma gindeam ca o astfel de idee ar fi binevenita in contextul lipsei TOTALE de substantza si calitate a majoritatzii topicelor. Si stiam c-ar cam fi citiva pe-aici de la care am reusi toti, daca nu sa invatzam, macar sa aflam ceva rafinetzuri ale frumoasei noastre limbi.
Oameni care chiar au cont pe site-ul asta, da' care din motive evidente prefera sa nu intervina cu comentarii care ar declansa ... mizeria diurna de zace in capetele bandei oligofrenice de mahala!...

Instantaneu insa am realizat 'anomalia' din modul meu de a gindi si m-am ingrozit teribil cind mi-am dat seama cam ce ... latrina ar fi devenit un astfel de topic atunci cind gasca 'alcoolicilor' din crishma aia imunda ar fi dat navala ... tropotind bovin din copite pe astfel de subiect...
garbo101426
Postat pe 21 Iunie 2016 12:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa-l recuperez? 143 De la: gia85 29 Mai 2010 14:30
L-am inselat fara sa vreau! 23 De la: garbo172304 1 Ianuarie 2017 22:23
si totusi ce ramane de facut..... 67 De la: nela_1972 16 Martie 2011 13:02
Vreau o prietena.... 77 De la: PerfectStranger 25 August 2013 19:02
Viata bate filmul 47 De la: ratuscaceaurata 21 Septembrie 2011 17:21
Setari Cookie-uri