mi am inselat barbatul!



Eu ti-am spus mai de mult ca vorbesti sau scrii prostii... dar nu te inveti minte se pare. Eu n-am sa-ti spun vaca stearpa asa cum te "exprimi" tu, pentru ca nu mi se pare ceva potrivit pentru tine... e prea frumos cuvantul ! Si nici vaca... nu vreau sa le compar cu tine, am aici langa mine niste vaci care pasc buruienile pe camp si sunt asa de "dulci" si frumoase si cu ochii blanzi... ca L-aș supara pe Dumnezeu daca ti-as spune asa. Nu ai dreptate, uite ce spune Dex-ul ala defect i (din capul tau defect total loss...):
"ANTECESÓR, -OÁRE s.m. și f. Predecesor, premergător. [Cf. lat. antecessor, it. antecessore]." ! In limba romana (inca) nu exista ancestor ! Ancestru da.
"ancestru' si nu 'antecesor' e cuvintul originar al termenului actual de 'ancestor'!"

barboneli
Postat pe 17 Iunie 2016 18:05
Mai 426, mai "geniul" Carpatilor, iti fac o schema mai jos poate, poate pricepi:

ANCESTRU substantiv masculin

nominativ-acuzativ singular nearticulat:ancestru ; articulat: ancestrul

genitiv-dativ singular nearticulat:ancestru ; articulat: ancestrului

vocativ singular nearticulat: ancestrule; ancestre


ANCÉSTRU s.m. (Liv.) Strămoș, predecesor. [Cf. fr. ancêtre;eng. ancestor < lat. antecessor].

Dupa cum se vede exista numai ANCESTRU care ce sa vezi nu are plural, adica asa cum se invata in gimnaziu, este un substantiv defectiv de plural.
Deci ancestori nu exista in general, nu numai in limba romana.

ANCESTOR exista NUMAI in ENGLEZA dupa cum explica ce sa vezi mataluta, DEX-ul.
Iar pluralul in engleza nu e ancestori ci ancestors conform the Cambrige English Dictionary.
Daca nu crezi DEX-ul da fuguta la dom' profesor sa te lamureasca el ca esti intr-o mare eroare.

Mai draga (vorba unui presedinte), acum inteleg de ce consideri dictionarele cih. Nu stii sa le citesti mamica. Ai vazut in definitie cuvintul ancestor si ai sarit imediat si ai inghitit galusca pe nerasuflate fara sa mai vezi ca in fata lui scrie „eng.” adica in engleza, scumpete mica si ignoranta, in engleza nu in romana.

M-am razgindit, nu esti un "scriitor" de 2,5 lei, cit o calatorie cu metroul ci un "scriitoras" de 1,3 lei cit o calatorie cu tramvaiul.

Haide pa ca e weekend si ma asteapta muntele.



Tommy_Boy
Postat pe 17 Iunie 2016 18:28


Munte placut, Tommy.. ! Pardon... am vrut sa scriu weekend placut si vreme buna pe acolo la inaltimi !
barboneli
Postat pe 17 Iunie 2016 18:45
Multumesc Barbo.

S-au anuntat peste 35 grade in weekend-ul asta asa ca putina racoare de munte nu o sa strice.
Plecam cu mai multi prieteni asa ca distractia e garantata mai ales ca si luni de Rusalii sintem liberi.
Tommy_Boy
Postat pe 17 Iunie 2016 18:54
Si idioti, da' chiar si atit de 'hotariti', e chiar dovada prostiei voastre monumentale!

Daca limba romana ar fi doar ce-ati invatzat voi imbecililor prin shcoala sau ati compilat ca dobitocii de prin DEX,fara sa va puneti cei doi neuroni la contributie, atunci probabil ca nici macar n-o sa putreziti cind o sa crapati de la atita 'unsoare' de-o aveti pe creierele alea prea si prea spalate!

M-apuca risul sa vad doi buni companioni in ale prostiei fara de sfirsit tot dindu-si cu dreptul in stingul pe teme de lingvistica...
Sinteti absolut ... de ne-egalat, 'dragilor'!

Pacat ca nu exista posibilitatea sa fiti nevoit sa dati din nou BAC-ul:
...Ce-am mai lesina de ris!
garbo101426
Postat pe 17 Iunie 2016 19:53
Putzin 'Goagal translatorul' pt. doua monumente de imbecilitate perpetua ca voi:
https://translate.google.com/#en/ro/ancestors


Dupa care o trecem nitzel si prin 'Bantas' si apoi o sa va indes pe gitlejuri si ceva din 'Encyclopaedia Britannica'.
Cit sa nu muriti chiar idiotzi si idioate cu totul!


Deci...

Doi anal-isti si o anal-ista, ce altceva poti 'reductziona' (Ooops!) cu privire la idiotii de tipul astora trei de mai sus? Si nu e vb. - Doamne fereste! - de @Bilan cumva...

Carevasazica un dobitoc, pt. care nu s-a inventat majuscula la inceput de fraza, la pachet cu un imbecil transmediteranian mare 'colectionar' deee ... funii plus o timpitata patenta agramata!
Care retardata - in pauzele de sters praful pe pe calculatoarele din biroul ... sfincterial - confunda board-ul ... gerontologic profund senil al Academiei (si care a produs destule aberatii lingvistice si nu numai demne pina si de risul curcilor din scolile gimnaziale!) cu cercetatorii adevarati ai limbii romane din Institutul de Lingvistica! Oameni care nu numai ca sint oripilati de gafele, stupizeniile si idiotzeniile a-stiintifice produse din ce in ce mai des in si de inaltul for, da' care au inceput pina si sa refuze in mod constant sa mai lucreze cu o institutie mai retrograda decit era pina si pe vremea lui Ceashca si a sinistrei lui ... farfurioare!

Cum poate oare un om sanatos la cap si la limba romana sa-i explice monumentalei oligofrene imbecile motanesti ca de ex. noua 'scriere' din 1993 (plus micile kretine corectii din 2005) referitoare la revenirea la grafia cu litera 'Â' in loc de 'Î' in anumite poziții ale cuvintelor si la scrierea formelor 'sunt, suntem, sunteți' in loc de 'sint, sintem, sinteți' pe care au impus-o ... dinozaurii din Academie - si nu din Institut! - nu au, cf. celui mai mare lingvist roman contemporan, Dumitru Irimia mort in 2009, absolut nici o valoare lingvistica FUNDAMENTATA STIINTIFIC ?!?

Regretatul lingvist, eminescolog eminent si filolog de renume mondial (nu ca stupida pisiceasca de renume ... garbovist!) D.I. spunea in exceptionala sa carte, "Gramatica Limbii Romane"(1997), cu vadita intristare si revolta urmatoarele:

..."Schimbarea normei ortografice prin Hotarirea Academiei Romane din 17.II.1993 FOST IMPUSA cu mijloace agresive si abuzive care au intrat in grava contradictie cu principiile fundamentale ale desfasurării vietii stiintifice si academice. Modificarile impuse atunci (î din â) NU AU INTEMEIERE LINGVISTICA STIINTIFICA!"...

Cum s-o faci sa priceapa pe euglena bok-o-trofa de ... birou sfincterial ca invocarea Institutului de Lingvisica nu are absolut nici cea mai mica legatura cu avizarea asa-zisului DEX in forma stiuta si nici cu munca stiintifica a sutelor de cercetatori care asemeni lui Dumitru Irimia stiu ca mai toate 'normele' lingvistice de dupa '89 au mai multa 'atingere' cu ... politica decit cu limba romana ?!?
Fie si numai datorita faptului ca nemernicul acad. Mihai Draganescu - presedinte al Academiei in epoca respectiva - era membru al acesteia fiind ... inginer de profesie si nu filolog sau lingvist!
Si ca succesul MUTILARII din 1993 a limbii romane se datoreaza in exclusivitate doar 'autoritatzii' prieteniei ... tovarasesti comuniste de o viatza a acestuia cu nimeni altul decit ... Ion Iliescu!
Stiti voi care Ion Iliescu...

La vremea infamantei golanii politruce pseudo-lingvistice votarea s-a facut de catre TOTI membrii Academiei Romane, indiferent de aria lor de expertiza! Forul complet avea in componentza la acea data ... doar 2(doi) lingvisti autentici: legendarul Ion Coteanu si ... exceptionalul Emanuel Kant Vasiliu! Poate cel mai subtil, rafinat si non-conformist cercetator roman al tuturor timpurilor in domeniul fonemelor si al structuralismului lingvistic.
Da' ce sa stie lepadaturile astea doua absolut handicapate mintal de mai sus?
Iar la votul final al 'vestitei' adunaturi politruce din 1993, Ion Coteanu s-a abtinut (desi in anii tineretii a fost categoric impotriva folosirii lui î din â ca norma lingvistica stricta) in timp ce EK Vasiliu a votat ... impotriva!

Celebrul nostru filolog si lingvist George Pruteanu a afirmat chiar ca datorita cumularii starii precare de sanatate cu virsta de 73 de ani a lui Ion Coteanu, acesta ar fi fost 'convins' sa voteze 'pentru'. Datorita probabil unui acces de verticalitate si luciditate a eminentului lingvist, acesta doar s-a abtinut de la vot!
Poziții similare cu cea a acad. Dumitru Irimia de impotrivire la aberanta modificare de grafie a limbii romane au avut si savantii ca Eugen Coseriu, Alf Lombard, Mioara Avram și George Pruteanu.

Si vine aici, pe garbo.ro, cu o obraznicie si o inconstientza anal-fabeta ce frizeaza spitalul de nebuni, chiar idioata perpetua a forumului sa ne spuna in imbecilitatea sub-gindurilor ei 'lingvistice' cum e cu ... ancestori, credentiale si dialogative in contextul atit de penibil si jenant de nenumarate ori chiar al ...'Mariei Sale' ... DEX-ul!
Bai, pisi - homuncul biped esuat, du-te bre de te impusca, de te spinzura, taie-ti venele sau ia niste stricnina sau furadan!
Nu mai pestilentzia atit de abject nivelul minim decent al unui forum scris totusi in limba romana...

P.S. : Cit despre micutzul, ignobilul si cumplit mirositorul oligofren retardat anal-fabet patent caruia-i sta ... bataia inimii fix acolo unde-si tine pretiosul 'furuncul' cefalic - adica in 'garajul' rectal al propriilor dejectii neuronale -, nici nu merita sa ma ocup.
Zeroul asta absolut pur si simplu...
...NU EXISTA!
garbo101426
Postat pe 17 Iunie 2016 20:22
De la: garbo257891, la data 2016-06-12 02:32:45
De la: Ilona30, la data 2016-05-16 09:44:58
De la: gabrielahapy, la data 2016-05-15 23:50:34Am dat click pe link... Îmi scrie ca următoarea ședință e pe 13 iunie! Eu am depus cererea de recurs, de reintrare pe rol pe 12mai.se poate așa ceva? Ar fi minunat. Scrie SUSPENDARE 12 FEBRUARIE. URMĂTOAREA ȘEDINȚĂ 13MAI.


Si ce vrei acum, dupa ce ti-ai expus zoaiele? Asta trebuia sa faci de la inceput fara sa ne povestesti toate porcariile voastre.


daca nu ti-a placut, de ce ai bagat nasul...??? pardon, de ce ai citit??? dadeai next, si gata... nu mai citeai nicio porcarie!!! of...of, ce mai lume buna!!!!


Te pomenesti ca te-a bufnit o mila... numai buna de dat lectii cu ea pe forum. Tanti asta ar fi putut sa-si scrie mai decent povestea, daca tot ne-a confundat cu vreun cabinet psihologic... dar la asa gandire si asa limbaj nu ma mir de multe. Faptul ca a asteptat atata vreme ca sa-i stearga "ranjetul de mascul", in loc sa-l fi lasat de la primele abuzuri, nu-ti spune nimic?
pinkrainbow
Postat pe 17 Iunie 2016 20:30


Depinde pe cine intrebi... ! Ca eu am pierdut deja cursul intrebarilor si al raspunsurilor...
barboneli
Postat pe 17 Iunie 2016 20:53

Exact asta se-ntimpla unora atunci cind sint suficient de idiotzi incit sa copie mot-a-mot - fara sa 'proceseze' si sa intzeleaga esentza - si sa mai ia si de bun 100% cam tot ce se gaseste prin DEX:
...Ii lasa caputzu!


Daca-l au...


garbo101426
Postat pe 17 Iunie 2016 21:28
E cit se poate de simplu, piticutz barbos:
Te duci la baie, te uiti la tine insutzi in oglinda de-acolo si ai in felul asta imaginea vizuala exacta a ceea ce inseamna si reprezinta...

...SUFICIENT DE IDIOT !


Mai descriptiv de-atita chiar ca nu se poate, mai Livache!


Intelegi si singur sau ... sa-ti fac un desen?!?
garbo101426
Postat pe 17 Iunie 2016 22:23
Este o pseudoo-amagire!
Pleaca! Divorteaza!
Gandeste-te la copii.....ei nu au nici o vina...cresc in stres, cresc intr-un climat ostil, le va fi teama toata viata, fata ta va fi fara personalitate iar baiatul va face ce a facut tatal lui, pt ca sunt exemplele vazute.
Nu-ti pasa de tine???
Macar sa-ti pese de copii....
MAGIE
Postat pe 18 Iunie 2016 08:19
Fa-ti bagajele și ia-o din loc nu merita.meriti mult mai mult
marcellll
Postat pe 18 Iunie 2016 11:56
Cerule, cât s-a chinuit acel/acea 426 pe-aici! Amestec de nimeni și nimic.
În rest, tot ce e bun frumos și de folos, Gabrielei, vouă, tuturor!
garbo_402242
Postat pe 18 Iunie 2016 11:57
Dragă Gabriela, porți numele arhanghelului Gabriel care ar trebui să-ți fie prim protector....cu o condiție, så apelezi la el, desigur. Situația voastră familială este simptomatică pentru toți aceia care nu vor să aibă vreo legătură, constrîngătoare după părerea lor, cu Divinitatea. Omul este o ființå teandrică, adică trup și suflet, ori noi ignorăm


total aspectul spiritual al individualității noastre preferînd să trăim după propriile reguli punînd pe primul plan trupul și toate cele ale lui, unele din consecințe sunt acestea.În familie femeia și bărbatul formează un trup și în consecință orice va fi recepționat de toți membri familiei,, cum bine remarcat , fiecare în felul șău, inclusiv copii.În limbaj esoteric toatea acestea au legătură cu Legea reacției universale si Legea rezonanției universale. În conscință acest organism complex care este familia voastră s-a îmbolnăvit..De ce s-a îmbolnăvit ? Pentru că voi l-ați vulnerabilzat trăind în afara perceptelor Divine, respectiv încălcînd Poruncile Divine care sunt de fapt transpunerea în limbaj religios a Legior Universului.Cuvîntul religie vine de la latinescul " relegare" ceea ce s-ar traduce prin reînoirea relației cu Dumnezeu.Aceste legi ale universului funcționează inexorabil, necunoaștera lor nu înlătură consecințelenerespectării lor, deci am putea trage concluzia că se pot evita consecințele dacă am fucționa cît de cît dupa ceea ce Dumnezeu ne sfătuiește.,..Revenind la familie,, ce se poate face cu un organism bolnav ? Desigur trebuie tratat, dar nu oricum nu la medic căci ar fi fără rezultate, ci la Dumnezeu, cu ajutorul bisericii..Trebuie să știm că răul și binele coexistă prin voia Divină care, în marea Sa bunătate nlasă libertatea dea a alege, așa numitul liber arbitruarbitru, dar totodată prin Sfînta Scriptură ne avertizează asupra alegerii greșite..Printre altele in Evanghelia dupa Ioan ni se spune : " Iată ți-am pus în față binele și răul, viața și moartea, alege viața ! ".Să nu uităm nici o clipă că viața noastră nu ne aparține, venim și plecăm din această lume cînd vrea Dumnezeu și trăim cum ne ingăduie Dumnezeu ! O viață chinuită plină de conflicte , boli și lipsuri materiale este întotdeauna consecință a unor alegeri greșite, a ignorării Legilor Divine. Concluzionînd , sfatul meu este să te adresezi unui preot ortodox care în TAINA SPOVEDANIEI îți va transmite prin intermrdiul Duhului Sfînt , care se fsce lucrător în preot in timpul Sfintei Taine a Spovedaniei, sfaturi de la Divinitate pe care dacă le urmezi îți garantez că viața ți se va schimba radical , în bine desigur.Dacå crezi că îți (mai) pot fi de folos cu ceva mă găsești la valeriuflorin@ymail.com.Îl rog pe bunul Dumnezeu să-ți dea puterea și determinarea să faci ceea ce te-am sfătuit.
P.S. De foarte mare și grabnic ajutor sunt rugaciunile adresate Macii Domnului, de preferat în genunchi în fața icoanei.( Paraclisul Micii DomnuluiDomnului, Acatistul Sfîntului Acoperămînt al Maicii Domnului
.
garbo_405011
Postat pe 18 Iunie 2016 13:21
2242, nu trebuie sa te minunezi prea tare, sunt destui oameni suferinzi pe lumea asta care au acuta nevoie de intelegere si compasiune!
totusi e bine atat timp cat ei se manifesta doar in spatiul virtual, atunci cand il depasesc, devine grav!

cuiva trebuie sa i se potriveasca si zicala: Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac!
respectivul personaj este exponent de baza al confirmarii zicalei.
heartbit
Postat pe 18 Iunie 2016 13:21
Nu se merita o viata asa . Am suferit si eu 14 ani dar am renuntat. Destul de greu , dar am invins ...acum sunt o femeie libera ,linistita cu ceva traume ramase dar imi revin nu e usor dar vei reusi daca pleci ,chiar si fara sprijin totul e sa te hotarasti am primit sfaturi de la cei mai intelepti oameni/ voi cita,,dragostea este atunci cand traiesti pentru celalat,.....dragostea nu inseamna suferinta.....
ps am 3 copii am lasat casa masa am plecat doar cu cateva haine si cu copii .dar am luat ce era mai bun incredera ,hotararea ,motivatia ,dorinta,RABDAREA si toate lucrurile bune sufleteste si asa am reusit ,am aruncat la cos neincrederea, indoiala ispita ,orgoliu, mandria si tot ce m ar fi putut impiedica pe drum. Totul depinde de tine . Incepe cu o rugaciune in fiecare zi si ai sa vezi rezultatele trebuie sa ai RABDARE.
garbo271057
Postat pe 18 Iunie 2016 14:14
Nu-i asa, 'eminentza', ca pt. non-apisieni nu s-a inventat inca ... majuscula?

La inceput de fraza macar, ca idiotii oricum n-o folosesc - sub inchipuita 'acceptziune' a netului -, nici macar la inceputul propozitiilor, desigur!

garbo101426
Postat pe 18 Iunie 2016 14:44
De la: garbo_402242, la data 2016-06-18 11:57:16Cerule, cât s-a chinuit acel/acea 426 pe-aici! Amestec de nimeni și nimic.
În rest, tot ce e bun frumos și de folos, Gabrielei, vouă, tuturor!


Ai grija sa te tii de ... ONTOPIC, 'dulcineo'!

Ca inca n-am vazut nimic la subiectul asta emis de capshoru-ti diafan.


Parca e mult mai simplu si mai putzin consumator de ... neuroni sa te bagi singura in seama si mai ales sa te auto-intromisionezi - neinvitata, nesolicitata, neprovocata - in comentariile altora, nu-i asa, minunata faptura mizericordioasa?

Chestie de educatie, bun simtz si civilitate, huh?!?


P.S. A propos:
S-a inventat ... 'telecomanda' intelectuala, dragutzo!
Adica fix arbitrul ala liber in stare sa te faca sa alegi sa citesti doar ce-ti place.

Si, evident, fara sa te **** pe tine grija de grija altora!

Pricepi?
garbo101426
Postat pe 18 Iunie 2016 14:57
Mai@426, mai fiinta care a inventat “satiunea” bipeda si cufureala lingvistica, care se lauda cu un “ancestor” expert in trasul de flegma (la propriu) si ale carui “credentiale” si mai ales “dialogative” ( ) nu trec de genunchiul broastei, ce legatura are dezbaterea in privinta ortografiei unor cuvinte cu faptul ca tu faci varza lexicul limbii romane?
Raspuns: ca intre coada vacii si stampila primariei, tu nefiind la primarie.
Ce legatura are ortografierea cu “â” sau “î” sau ca “sînt” a devenit conform noilor norme “sunt” cu faptul ca “ancestor” nu exista in limba romana iar “ancestori” nu exista deloc?
Niciuna bineinteles dar trebuia sa iesi cumva din propria greseala si ai ales ca de obicei grobianismul in locul dialogului normal.
“A gresi e omeneste, a recunoaste e domneste” a spus cindva un intelept dar
intelepciunea ta se limiteaza din pacate la injuratura si datul poalelor peste cap.

Mai “istetila”, daca nu ar exista dictionarele si normele de scriere, bune, proaste asa cum sint ele ne-am intoarce in secolul XVII cind s-a scris romaneste fara norme corecte numai cu respectarea unor reguli impuse de bucoavne şi bucvare si am scrie si vorbi cam ca Enachita Vacarescu in a sa lucrare ” Observaţii sau băgări-dă-samă asupra regulelor şi orânduelelor gramaticii româneşti”.

Vezi tu mai gluma nesarata a naturii ca din vechime s-a incercat standardizarea scrierii. Pentru asta au aparut dictionarele DEX, DOOM e.t.c.
Dar ce sa priceapa un neica nimeni ca tine care se credea miezul din dodoasca
si “mai superior” (scuze domnilor membrii ai Academiei, dar poate pricepe si loaza asta ca fara reguli, norme si dictionare o sa vorbim ca la usa cortului, ca ea adica) decit lingvistii romani.

P.S.
In ce grajd oi fi trait tu biata fiinta mizera incit boii si vacile sa-ti fie singurele puncte de referinta in viata?!?!i

Tommy_Boy
Postat pe 18 Iunie 2016 14:57
@Boy, te deranjeaza observatiile in ce te priveste? Ca se vede "din avion" ce esti ... O vacutza care se crede bipeda doar pt ca a mai rasfoit cate o carte/revista inainte a adormi.

Cere-i rostul discutiilor astora in care-ti pui mainile in solduri? Vrei sa fii cea mai "inteligenta", vrei trafic pe garbo, te plictisesti sau ai capatat un tic sa dai din taste aiurea?

426 e cu multe biblioteci peste tine, cam greu sa tii pasul, tu, din ciclul primar.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 18 Iunie 2016 15:24
Tupeul pe care-l posezi te ajuta mult mai mult in mediul tau, pana acum te-a ajutat sa iei bac-ul, masteratul, doctoratul si sa te insori.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 18 Iunie 2016 15:45


"... sa iei bac-ul, masteratul, doctoratul si sa te" MARITI, plus sa te faci simpatica si citita cu placere aici pe Garbo cel putin, frazele folosite ca si continutul lor sa para ca susurul unui raulet care coboara lin de la izvorul inteligentei aflat undeva la munte... ! Spre deosebire de gura asta de canal de scurgere, la 426 (plus toate clonele... inclusiv tu bilan) ma refer. Iar "vacutza" ? Deci a avut dreptate Tommy-Boy cand a scris, intrebat: "In ce grajd oi fi trait tu biata fiinta mizera incit boii si vacile sa-ti fie singurele puncte de referinta in viata ?!?!"

barboneli
Postat pe 18 Iunie 2016 16:24
Chiar nu are sens să răspund. Marele discurs, monologul asumat și responsabil al marelui nimic, nu e dialog, e lălăială.
Cât despre topic? Gabrielei, repet, îi doresc ceea ce-și dorește și ea. Fără sfaturi și fără idei preconcepute.
garbo_402242
Postat pe 18 Iunie 2016 16:54
De la: barboneli, la data 2016-06-18 16:24:07

"... sa iei bac-ul, masteratul, doctoratul si sa te" MARITI, plus sa te faci simpatica si citita cu placere aici pe Garbo cel putin, frazele folosite ca si continutul lor sa para ca susurul unui raulet care coboara lin de la izvorul inteligentei aflat undeva la munte... ! Spre deosebire de gura asta de canal de scurgere, la 426 (plus toate clonele... inclusiv tu bilan) ma refer. Iar "vacutza" ? Deci a avut dreptate Tommy-Boy cand a scris, intrebat: "In ce grajd oi fi trait tu biata fiinta mizera incit boii si vacile sa-ti fie singurele puncte de referinta in viata ?!?!"



Cate metafore, neadecvate, pt. o ignoranta oarecare ...
metafore de ciclu primar, care trimit doar la lingusire gretoasa si nevoie absolut disperata de atentie pe forum.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 18 Iunie 2016 17:07
bilan, este patetic cum incerci sa iei apararea hardaului cu laturi numit 426 fosta 5862, adela, vatelina, menstruela, 470 si cate alte clone o mai fi avand, ca vorba ceea mama prostilor e mereu gravida si naste cate-un monstrulet mai repede decat propagarea sunetului in mediul acvatic, inteleg ca va iubiti pana la identificarea unuia cu celalalt, dar totusi... daca va iubiti de ce nu va luati?
nu puteti? atunci e trist!
la dragostea voastra aia mare...(Marginenu - Paraschiva) ...multe lacrimi si multa intristare!

heartbit
Postat pe 18 Iunie 2016 18:25
numarul de biblioteci peste sau sub, nu are nici o relevanta.
doar cititul nu te face nici cult, nici intelectual, pentru a deveni o persoana culta, cultivata, pentru a deveni un intelectual ai nevoie de mult mai mult decat de-a cunoaste scrisul si cititul!
aceste doua deprinderi se invata in ciclul primar, ciclu pe care aceasta eroare genetica, intitulata 426, nu l-a depasit pana in prezent si nu o sa-l depaseasca vreodata! mintea ei este in menopauza de la nastere si asa o sa ramana pana la final. dar nu e vina ei! pur si simplu se mai intampla in natura sa se nasca specimene contra-naturii, impotriva-firii!
a fi o persoana culta, cultivata, a deveni un intelectual, presupune mult mai mult decat cititul si scrisul, presupune o suma de calitati pe care individul le dezvolta in decursul vietii si pe care le pastreaza.
ori la acest specimen - aceste calitati sunt sublime, dar lipsesc cu desavarsire (parafrazandu-l pe Caragiale)
heartbit
Postat pe 18 Iunie 2016 19:05

Wow, concluzii trase chiar de un personaj de-a lui Margineanu ... sau o fi de-a lui Caragiale?
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 18 Iunie 2016 19:42


"o fi de-a lui Caragiale ?"

Esti idiot, amice !!! (asta in cazul ca nu esti si tu, o clona a lui 426...). Asta e pentru "lingusire gretoasa" ! Limbajul asta e tipic numai lui mama clonelor...

www.youtube.com/watch?v=in0AXo49Wgc
barboneli
Postat pe 18 Iunie 2016 20:34
Dupa zeci de dezacorduri, si mii de prostii ontopic inca nu ti-ai dat seama ca esti, pardonnez-mois, idiot? Eu te credeam asa perspicace, amice ...
Mai ales ca stii tu de ce o fi inregistrat mama la clone, lexicul, la osim ...
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 18 Iunie 2016 21:39
bilan, daca iubirea ta cea mare vorbeste din dictionare, si are biblioteci peste, pe sub, in... yin, yang, in cazul tau, lucrurile stau cam pe dos.
poata data viitoare reusesti cu acordurile!
"...personaj de-aL lui ... o fi de-aL lui..."
heartbit
Postat pe 18 Iunie 2016 21:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
amanta...nasului 107 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:49
mereu fosta..... 63 De la: narcysa 8 Octombrie 2011 08:37
ce ne dorim de la viata? 43 De la: caleidoscop 13 Iulie 2012 15:04
acum o vrea pe prietena mea... 17 De la: erika11 18 August 2010 23:57
Abstinenta te mentine tanar ? 71 De la: preciouss 12 Septembrie 2009 21:31
Setari Cookie-uri