imaginatia- cum o dezvoltam?

...prin curiozitate si prin dorinta de a sti cat mai mult-in orice domeniu,....voi ce parere aveti?
sophia1971
Postat pe 6 Octombrie 2009 12:09
..zice la Wikipedia ca ..doua puncte IMAGINATIA JOACA UN ROL IMPORTANT IN ACTIVITATEA UMANA,INCLUZANDU-SE CA VERIGA COMPONENTA CENTRALA A CREATIVITATII.EA ADUCE UN SPOR CONSIDERABIL LA CUNOASTEREA REALITATII DATE SI A VIITORULUI,A POSIBILULUI. si mai zice si ca ea..imaginatia nu are limite si ca din punct de vedere al mecanismelor interne prin care se realizeaza ,imaginatia se organizeaza in adancime pe cateva niveluri functionale,si anume..NIVELUL ONIRIC,NIVELUL REVERIEI SI NIVELUL RELATIONAL ORIENTAT,in cadrul caruia se delimiteaza IMAGINATIA REPRODUCTIVA,IMAGINATIA CREATOARE si VISUL DE PERSPECTIVA.
garbo055472
Postat pe 6 Octombrie 2009 12:30
cu un gat de whisky???
tutankhamon
Postat pe 6 Octombrie 2009 12:47
De la: tutankhamon, la data 2009-10-06 12:47:00cu un gat de whisky???

nuuu....doar cu apa plata"dorna".
sophia1971
Postat pe 6 Octombrie 2009 13:56
da, dar imaginatia are la baza insusiri native, precum inteligenta, fantezia, spiritul de obervatie...
fiti - nonconformisti si activi in viata de zi cu zi!!!
si.fara alcool...doar apa plata
sophia1971
Postat pe 6 Octombrie 2009 14:08
bine ca rezolvarati repede cestiunea...
zambil
Postat pe 6 Octombrie 2009 14:14
aham...keep walking !
melanie
Postat pe 7 Octombrie 2009 18:36
De la: tutankhamon, la data 2009-10-06 12:47:00cu un gat de whisky???
sau cu un gat de martini rosu cu gheata
yanyacharberet
Postat pe 7 Octombrie 2009 18:58
vezi, acu` mai vii de-acasa.. ai vazut cum te-ai inviorat ?
melanie
Postat pe 7 Octombrie 2009 19:00
De la: garbo055472, la data 2009-10-06 12:30:34..zice la Wikipedia ca ..doua puncte IMAGINATIA JOACA UN ROL IMPORTANT IN ACTIVITATEA UMANA,INCLUZANDU-SE CA VERIGA COMPONENTA CENTRALA A CREATIVITATII.EA ADUCE UN SPOR CONSIDERABIL LA CUNOASTEREA REALITATII DATE SI A VIITORULUI,A POSIBILULUI. si mai zice si ca ea..imaginatia nu are limite si ca din punct de vedere al mecanismelor interne prin care se realizeaza ,imaginatia se organizeaza in adancime pe cateva niveluri functionale,si anume..NIVELUL ONIRIC,NIVELUL REVERIEI SI NIVELUL RELATIONAL ORIENTAT,in cadrul caruia se delimiteaza IMAGINATIA REPRODUCTIVA,IMAGINATIA CREATOARE si VISUL DE PERSPECTIVA.


de Albert Camus ai auzit? ca de-aia moare imaginatia, ca ne uitam in wikipedia...

si eu prefer un gin tonic, ca am rezistenta scazuta la alcool... cu mult tonic, stirred and not shaken... multumesc!
snowflake
Postat pe 7 Octombrie 2009 19:08
De la: tutankhamon, la data 2009-10-06 12:47:00cu un gat de whisky???

......... deci cum spuneam,unele"personaje" care se pretind a fi " medici'si, mai mult "inteligente foc" nu fac altceva decat sa vb la misto pe Garbo , pe kudika si pe...alte site-uri.
o vb romaneasca spune ca:"nu te pune in mintea prostului ca are mintea odihnita"...
daca asa medici exista in Romania, mai bine mori decat sa te lasi pe mana lor...
sophia1971
Postat pe 11 Octombrie 2009 17:56
noroc ca exista inteligente ca sofica, cu imaginatie bogata si foarte dezvoltata, care habar nu au despre ce scriu, care dau copy/ paste la citate aiurea si se dau mari credincioase....tocmai...ai punctat foarte bine...nu ma pun cu prostul ca are mintea odihnita.....ia mai trage tu un pui de somn si dupa aia cauta-ma pe kudika.....da cauta-ma bine...pana ma gasesti....si dupa aia mai baga tu din top mostre de inteligenta sa-ti vada tot poporul imaginatia si cum o dezvolti...
tutankhamon
Postat pe 11 Octombrie 2009 18:05
AI VREA TU SA FII CA MINE. ESTY, CEEA CE MERITI SA FII: O PERSOANA IMORALA SI.......LIPSITA DE CARACTER....MAI PRETINZI CA ESTY SI.MEDIC....NICI MACAR VETERINAR NU CRED CA ESTI.
POATE,DAR..AI UN VOCABULAR INADECVACT PROFESIEI DE "MEDIC"....
EU CRED CA ESTY O ..BIATA ASISTENTA CARE AI ASPIRAT SA DEVII MEDIC SI NU AI REUSIT.ASTA E...
sophia1971
Postat pe 11 Octombrie 2009 18:09
AI VREA TU SA FII CA MINE. ESTY, CEEA CE MERITI SA FII: O PERSOANA IMORALA SI.......LIPSITA DE CARACTER....MAI PRETINZI CA ESTY SI.MEDIC.NICI MACAR VETERINAR NU CRED CA ESTI.
sophia1971
Postat pe 11 Octombrie 2009 18:09
sofico, te incuiara chelnerii in bar azinoapte?
pik_nik
Postat pe 11 Octombrie 2009 18:11
sofico, scoate caps lock-ul si nu mai tzipa la noi, te rog!
dihoritza
Postat pe 11 Octombrie 2009 18:14
De la: pik_nik, la data 2009-10-11 18:11:51sofico, te incuiara chelnerii in bar azinoapte?

.........ESTE SUBIECTUL DESCHIS DE MINE. ASA CA VREAU SA VA VAD INTELIGENTA SI IMAGINATIA ...
CHIAR ASTEPT PARERI DAR SERIOASE....
sophia1971
Postat pe 11 Octombrie 2009 18:14
las-o pikule, ca nu numai ca o incuiara, dar se trezi si odihnita, ca dormi pe podeaua berariei...si daca nu o baga nimenea in seama, s-a gasit sa se ia de cei la care banuieste ca gaseste intelegere...ei bine... pentru mine e caz vazut, rezolvat si clasat.....este fara scapare....numarul 9 direct...sectia maniaci si depresivi....mania persecutiei....


si, cum nu are argumente pertinente sa sustina o discutie, arunca cu rahatul scormonit de sub ea....ca deh, whisikiul ala fu cam tare si ii fu greu sa mai ajunga la buda...
tutankhamon
Postat pe 11 Octombrie 2009 18:16
dupa cate tumbe faci pe aici, crezi ca mai avem nevoie de imaginatie?!
pik_nik
Postat pe 11 Octombrie 2009 18:16
AUZI,TUTO...EU AM ARGUMENTE PERTINENTE DAR CU ASA PERSONAJE"INTELIGENTE" CA TINE, CARE SE MAI PRETIND A FI SI "MEDICI"....MAI BINE MOR DECAT SA AJUNG PE MANA UNEIA CA TINE...SAU CA ALTII...
sophia1971
Postat pe 11 Octombrie 2009 18:21
sofioo, hai ca am inteles ca la tutanka contesti calitatea de medic, da' cu mine ce ai, ce rau ti-am facut? te-am rugat sa scoti caps lock-ul ca ma violeaza la ochi, si tu ce faci?
dihoritza
Postat pe 11 Octombrie 2009 18:23
sofico, mama, ai o problema cu faptul ca ai deschis un topic de kko si nu intra nici dreaq pe el???ca vad ca te bagi singura in seama si vrei cu tot dinadinsul sa atragi postari pe topicul tau...uite de-a dreaqului asta e ultima mea postare aici....

dihoritzzooo, pikuleeee...replierea, mami, asta e cu capul....
tutankhamon
Postat pe 11 Octombrie 2009 18:27
...ok, sa revenim la subiectul :imaginatia-cum o dezvoltam?
in viata de zi cu zi.... astept raspunsuri pertinente.

sophia1971
Postat pe 11 Octombrie 2009 18:28
De la: tutankhamon, la data 2009-10-11 18:27:45sofico, mama, ai o problema cu faptul ca ai deschis un topic de kko si nu intra nici dreaq pe el???ca vad ca te bagi singura in seama si vrei cu tot dinadinsul sa atragi postari pe topicul tau...uite de-a dreaqului asta e ultima mea postare aici....

dihoritzzooo, pikuleeee...replierea, mami, asta e cu capul....


'traiti! pe penisul mic adunarea
dihoritza
Postat pe 11 Octombrie 2009 18:37
in concluzie, zestrea genetica primita de la parinti, nu le permite unor"personaje" de pe forum sa aiba si raspunsuri pertinente la un subiect...
sophia1971
Postat pe 11 Octombrie 2009 18:48
De la: sophia, la data 2009-10-11 18:48:04in concluzie, zestrea genetica primita de la parinti, nu le permite unor"personaje" de pe forum sa aiba si raspunsuri pertinente la un subiect...


garbo015564
Postat pe 11 Octombrie 2009 18:53
in ciuda faptului ca omul e un mamifer dotat cu inteligenta nu este capabil sa faca chiar foarte multe, printre altele sa-si autostimuleze imaginatia, cu atat mai putin sa si-o dezvolte. in principiu ea se dezvolta ca si personalitatea la stimuli externi, pe care ii iei din mediul apropiat. as putea sa sugerez ca se dezvolta citind Albert Camus, ale carui idei au fost citate din wikipedia un pic mai sus, dar ar fi o completa pierdere de vreme daca persoana respectiva nu are vocabularul sau are o minte sintetica si isi dezvolta vizual inteligenta. ti-as putea sugera sa-l citesti pe Dan Brown, dar daca in jurul tau se invart persoane cu interese in istorie, vei constata ca nu ai cu cine sa-l discuti. lista poate continua. iar daca incerci sa obtii opinii pertinente, ideal ar fi sa ai una a ta, pe care sa o argumentezi, si de preferinta sa nu ai nevoie de un dictionar ca s-o intelegi.
deci, cred ca un prim pas in dezvoltarea imaginatiei e sa te uiti i jurul tau, sa formezi o opinie si s-o exprimi. cerutul opiniilor altora in asemenea probleme nu este reala... that's all, folkes!
snowflake
Postat pe 12 Octombrie 2009 16:42
snow,

hai mami ca o luasi cu filosofia...

eu am ajuns la concluzia ca pana si imaginatia asta este nativa,o ai sau nu,ca si sharmul...

am eu prietene care au facut cate doua facultati,profeseaza in domenii deosebite,si sunt bata.

dar cum este si firesc,se poate dezvolta:lectura,filme,teatru.

deschiderea spre oameni,relationarea...

ca degeaba ai imaginatie,daca esti singur cuc...si te miri cum iti ocupi timpul..

si nu trebuie sa sarim pe ea prea tare,in fond, ne surprindem postand pe te miri ce topicuri..cu te miri ce teme...

ca e ea mai agitata,e partea doua,da' eu zic ca se face...
iasomia
Postat pe 12 Octombrie 2009 17:08
vaaai..

acum am citit tot...vaaaai jigniri...

bine mai sofico,e frumos?

iasomia
Postat pe 12 Octombrie 2009 17:14
iasomio, ai dreptate, am fost un pic cam extermista. mea culpa. dar imi mentin ideea ca pasul nr 1 sa-ti dezvolti imaginatia e sa vorbesti cu cuvintzelele tale... asta ca sa fac un rezumat al postarii alambicate de mai sus...
snowflake
Postat pe 12 Octombrie 2009 17:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
... raspunsul sotiei 97 De la: zambila 2 Decembrie 2010 09:56
A CRESCUT SEPTELUL 1 De la: garbo270271 19 Martie 2012 01:19
simt ca am devenit un monstru 14 De la: luptatoareacurajoasa 15 Aprilie 2010 20:14
friica 6 De la: Celleste_ 20 Februarie 2010 10:20
acum o vrea pe prietena mea... 17 De la: erika11 18 August 2010 23:57
Setari Cookie-uri