Cum invatam cainele sa-si faca nevoile unde trebuie

Merci Barbo. Mi-ai infrumusetat dimineata cu relatarea ta.
Mia, gasca mea e la fel, doar ca rotticelul e baiat. Pana saptamana trecuta a fost si o catelusa, dar acum alearga dupa iepuri cu Gemi a lui Barbo.
Rotty
Postat pe 21 Martie 2016 06:01
MiaMihaescu
Postat pe 22 Martie 2016 21:18
Sa inteleg ca Mia a avut succes cu educatia ? Macar putin ?
Buna dimineata.
Rotty
Postat pe 23 Martie 2016 07:56


Poate... sau acum se ocupa cu gradinaritul, uite cate flori are de ne imparte si noua...
barboneli
Postat pe 23 Martie 2016 08:11
Ma bucur sa vad mesajele voastre dragii mei! Sa stiti ca am renuntat la catelusa,nu am mai rezistat.Devenisem menajera ei.Am dat-o inapoi proprietarului.Dar in schimb,caut alt caine,sa fie baietel si sa nu faca in casa.Cand voi gasi ,voi posta fotografii cu el,si am sa va spun.Va pup! .Apropo: imi plac florile,si da, mai gradinaresc atunci cand am ocazia (la ghiveci )
MiaMihaescu
Postat pe 27 Martie 2016 23:39
"Dar in schimb,caut alt caine,sa fie baietel si sa nu faca in casa."

Si baieteii fac in casa cand sunt mici si inca needucati, exact ca fetitele. Si exact in pozitia in care fac fetitele. Ridica piciorul doar cand devin "barbati" , adica cand incepe corpul sa produca testosteron.
Neata si o zi buna sa ai.

Rotty
Postat pe 28 Martie 2016 08:36
Dumnezeule mare!...

Stiam EXACT de ce am pus in mod clar toate intrebarile alea!
Etologia canina si experientza de-o viatza nu mint niciodata...
...Q.E.D.!

Asta ca sa nu dezvolt mai mult subiectul cu tipul asta de 'iubitorii' de animale. Aidoma juvenililor imaturi de-si pun precum 'trofeele' neputintzei lor, ... nudurile pe peretzi!

Fereasca-le Dumnezeu pe bietele animalutze care au ghinionul sa li se puna viatza si intregul destin in mina ... 'astora'!!!

Phhhui!...
garbo101426
Postat pe 28 Martie 2016 16:42


Mmda... m-a amuzat chestia cu: "Dar in schimb,caut alt caine,sa fie baietel si sa nu faca in casa." Pai sa stii ca Rotty are dreptate, nu exista nici o diferenta intre fata si baiat in cea ce priveste facutului in casa, pentru ca atunci cand sunt mici, totul e mic si creierul si basica urinara, de aia nu se poate tine mult si nici nu pricepe ca ce vrei de la el/ea, isi face nevoile oriunde pentru ca asa ii cere mama natura... !!! Sper ca n-a suferit ca ai dat-o, uneori se ataseaza repede de cineva si nu e placut sa se desparta. Cu putin noroc sper sa gaseasca o familie care s-o adopteze de tot fara conditii. Merita, micuta de ea....

barboneli
Postat pe 28 Martie 2016 16:49
De la: barboneli, la data 2016-03-19 15:30:15

Tu intrebi sau spui ? Dupa semnul intrebarii eu am inteles ca intrebi si mi se pare o prostie sa intrebi asa ceva, evident ca "TU" ai pus intrebarile alea idioate si inainte si tot evident e ca ele sunt numai pentru "dama cu
cațelul", pe care o cheama Mia... ! Bine ca "TU" (426) n-ai intrebat si ce culoare au ochii cațelusei... ! Oricum, eu cred ca mai bine nu intrai sau nu-ti bagai coada si la topicul asta, pentru ca tot nu esti de nici un ajutor... ! Asa ca stai in cușca ta mai bine si nu mai marai pe aici.....

(Ma scuzi Mia ca a trebuit sa-mi dau cu parerea in modul asta la persoana 426/842)


Nu-i asa, 'eminentza' non-apisiana sferto-docta si n-simtzit self-suficienta, ca prostia nu doare absolut deloc?!?

Acum in contextul nou creat pt. 'desteptul' de tine (absolut previzibil mie inca de la inceput) nu mai ai mincarimea aia permanet insolenta intre cei doi neuroni?

Tot nu te invetzi minte sa stai potolit in mediul tau euglenic si sa nu mai dai sfaturi atunci cind esti doar o nulitate?...
...Si inca in cam toate materiile in care intervii!

Cel mai probabil pt. ca esti un biped prost crescut, cu educatie profund lacunara si posesor deee ...nici o alta ocupatie utila sau inteligenta!
dar...
Cit despre caracter...

Nu-i asa, @Livache, mare vinator primitiv siii ... civilizat si evoluat 'iubitor' de animale?!?
garbo101426
Postat pe 28 Martie 2016 19:58
426, tu chiar nu poti sa traiesti fara sa strici ceva, fara sa jignesti pe cineva ? Zau, intreb asa din pura curiozitate.... Nu crezi ca se supara nepotul cuiva daca strici forumul asta de tot ? Sau asta e telul tau ? Sa ramai singura pe aici ? Nu crezi ca e cam mult de pierdut din punct de vedere financiar ? Si suparata, si pitita, si fassita, ai ce ai cu Barbo. Scuze, dar zau ca m-ai enervat.
Rotty
Postat pe 28 Martie 2016 20:29
De la: Rotty, la data 2016-03-28 20:29:02426, tu chiar nu poti sa traiesti fara sa strici ceva, fara sa jignesti pe cineva ? Zau, intreb asa din pura curiozitate.... Nu crezi ca se supara nepotul cuiva daca strici forumul asta de tot ? Sau asta e telul tau ? Sa ramai singura pe aici ? Nu crezi ca e cam mult de pierdut din punct de vedere financiar ? Si suparata, si pitita, si fassita, ai ce ai cu Barbo. Scuze, dar zau ca m-ai enervat.


Stii sa citesti romaneste si sa-ti folosesti cit de cit 'ilogica' din dotare sau doar te maninca blanitza la vreme de seara si n-are cine sa te scarpine?!?

Iar te bagi ne-invitata, ne-solicitata, ne-fortzta, ne-provocata, ne-politicoasa si n-simtzita in vorba altora?!?
Sau, cum zic romanii, precum ... ******* tirgului?!?

Mai scuteste-ma cu ... 'solidaritatea' asta imbecila de haita!
Nu ma impresioneaza si ma doare fix ... in 14 de parerile celor fara de parere.M-ar interesa mai mult sa aveti macar sare si piper - daca nu exista si alte 'condimente' - si in orice caz, niscaiva bun simtz!
Din nefericire n-aveti decit niste umori bilioase dezgustatoare!...

Doar bipezii primitivi si ... maimutzele arboricole mai au un asemenea comportament deviant!...
garbo101426
Postat pe 28 Martie 2016 20:49
Asta din punctul tau de vedere, de altfel foarte redus dupa parerea mea. Gataaa...Am promis sa nu ma enervez, spre norocul tau. ...Altfel, zau ca as mai avea cateva intrebari.
Rotty
Postat pe 28 Martie 2016 20:54


Stai linistita Rotty, daca pe asa ceva te enervezi tu, e pacat ! Creatura asta nu merita sa cheltuisti nici un gram de energie pentru a o baga in seama, daramite sa te enervezi. Ignorarea nu consuma energie de loc, ura, nervii, dragostea (nu ca e cazul aici, dar e pe lista...) consuma energile din cei ce le simt. Nu merita nici s-o urasti si nici s-o improsti cu noroi, din moment ce asta e mediul el in care traieste. Nici pe ea n-a intrebat-o nimeni si nimic si tot ne-am trezit cu ea pe topic, dar ea se leaga de altii cu aceasi acuzatie... o stim doar cum e, mai mult pe dinauntru decat pe dinafara afara. Cand are crize, isi imbunatateste vocabularul cu cuvinte din dictionarul proligasmilor (nu cauta pe google ca nu mai exista poporul asta de canibali...) si in loc sa se spele pe si in gura, prefera sa scuipe in jur. Daca s-ar putea cantarii esenta spuselor ei cu un cantar electronic de inalta precizie, s-ar descoperii ca din tot ce scrie si gandeste nu s-ar umple nici macar 0,002 din talerul cantarului. Ca ei i se pare ca pe alcineva ar intresa ce scrie, asta e parerea ei. Nici medicamentele pe care le ia sau nu la timp, tot nu o ajuta. Tot tesutul ei e putred si plin de bube pline nu cu puroi ci cu rautate. Se pare ca in felul asta isi mentine respiratia, altfel crapa de mult. La ea, tot ce scrie nu are legatura cu nici un topic, frazele nu au o coerenta disciplinata, sunt aiurea si singura legatura intre cuvinte este secretia ei otravitoare. Eu cred ca 426 emana si un gaz toxic din porii ei cat o nara de bovina, de aceaia este si periculos sa stam mai mult timp decat o secunda, in jurul ei... ! Ufff... eu nu-s obisnuit sa scriu in felul asta si asta m-a obosit. Asa ca ma retrag sa ma spal pe dinti cu o pasta foarte aromata, ca sa nu ramn cu gust urat in gura de la exprimarile mele meritate de 426 !
barboneli
Postat pe 28 Martie 2016 22:42
Livache, ti s-a facut cumva iar un dor nestapinit de-o leoasba peste ... leoarba?

Te maninca chiar atit de tare ... shoricul ala, mai piticutz barbos, prost crescut si cu caracterul parasit neconsolat si lasat de izbeliste prin Moldova natala??

Sa-ti trimit de-aici vreo perie ... de sirma? Sau vreo citeva kile de ... carbid???

Inteleg ca apa e scumpa pe-acolo, da' gasesti tu in sezonul ploios niscaiva ... baltoace cu noroi care sa-ti mai aline 'mincarimea' aia teribil de cochoneasca, nu crezi?!?

De ce nu stai tu potolit si ziditor in banca ta de evreu inteligent ... profund cool-t si agramat?!? nu?...
Ooops!, sper ca n-am produs vreo contradictie in termeni, huh!?!

Vezi ca refuz sa-i raspund chiar oricarui idiot, da' tu - cu mintea aia a ta, mica, rarefiata, patrata si-n A4 formatata -, te-ai gindit c-ar face numai bine la corasonul tau de lepra viperida ... niscaiva cafteala verbala pe-aici, nu-i asa?

C-asa-i 'spiritul' ala al tau:
...Primitiv ca al oricarui vinator, indiferent de IQ-ul din dotare.
Si care, eminamente dobitoc si lipsit de calitati fiind, isi imagineaza egotic ca arma aia a lui - cu care ucide descreierat si miseleste alte animale mult mai evoluate si sofisticate decit el pe scara filogenetica -, o fi probabil chiar vreo ... valoroasa 'prelungire' a propriului creieras!
Si va mai intrebati unii de pe-acolo de ce vor altii sa va puna funia de git sau putzin trotil sub oua, nu-i asa?!?...

Non-apisianule, te sfatuiesc cit se poate de amical sa ramii la nivelul tau de cognitie:
...'iremediabil' vs. 'vesnic', carevasazica.
Sau la 'peisagist', c-asa pari mai ... 'cosmopolit'.
Ca la 'etologie canina' am vazut ca esti tot atit de destept precum un ogar afgan, daca intelegi...
Incearca totusi sa fii (sau macar sa pari) chiar si mai inteligent decit mine, si sa nu-mi raspunzi; caci stiu ca 'posezi' ceva neuroni si chiar si un limbaj suficient de articulat.
...E-adevarat insa ca si unii papagali pot avea asa ceva.

P.S.
Nu stiu de ce, da' cite-odata ma-ncearca chiar un firesc sentiment uman, de ... mila, compasiune si chiar empatie fatza de tine:
...Imi pot imagina cit teribil de durerors e sa fii atit de singur in propriul tau cap, doar cu vocile alea sirenico-diavolesti de-ti spun intr-una sa nu carecumva s-asculti de porunca 22:12 din...

Desi m-am intrebat mereu, cu profunda uimire si dezgust:
...Oare ce fel de Dumnezeu o fi ala care numai sa si gindeasca asa ceva?!?

In mintea ta n-am nici un dubiu ca sigur-sigur te crezi si tu vreun fel de 'ales', sarmane pui...
Si cred cu tarie ca asta-i probabil chiar vrerea lui Big D:
...Ca pina si celui din urma homuncul sa-i fie data incredintzarea ca este si el vreun fel de om...
garbo101426
Postat pe 28 Martie 2016 23:40
Catelusa o aveam de la unchiul meu.Avand in vedere ca fiica lui plangea dupa ea,iar mie imi facea mizerie,i-am dat-o inapoi.Vroiam baiat pt ca cea din curte e fata,chiuaua e fata si va dati seama.Fiind baiat ,ma gandeam ca va fi acceptat mai usor de catre Lola -cea din curte.Va salut prieteni! O seara buna si va multumesc! Nu luati in seama toate postarile,nu va enervati degeaba.Va pup!
MiaMihaescu
Postat pe 28 Martie 2016 23:55

nu cred
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 29 Martie 2016 00:30
De la: Bescuca, la data 2016-03-29 00:30:55
nu cred

Eu nici macar atit!...
garbo101426
Postat pe 29 Martie 2016 02:06
De la: MiaMihaescu, la data 2016-03-28 23:55:50Catelusa o aveam de la unchiul meu.Avand in vedere ca fiica lui plangea dupa ea,iar mie imi facea mizerie,i-am dat-o inapoi.Vroiam baiat pt ca cea din curte e fata,chiuaua e fata si va dati seama.Fiind baiat ,ma gandeam ca va fi acceptat mai usor de catre Lola -cea din curte.Va salut prieteni! O seara buna si va multumesc! Nu luati in seama toate postarile,nu va enervati degeaba.Va pup!



Salutici Mia :) Intr-adevar, daca iei un baietel nu o sa ai probleme cu Lola. Cel putin asa e in majoritatea cazurilor.
Zi buna sa ai.
Rotty
Postat pe 29 Martie 2016 05:23
De la: MiaMihaescu, la data 2016-03-28 23:55:50Catelusa o aveam de la unchiul meu.Avand in vedere ca fiica lui plangea dupa ea,iar mie imi facea mizerie,i-am dat-o inapoi.Vroiam baiat pt ca cea din curte e fata,chiuaua e fata si va dati seama.Fiind baiat ,ma gandeam ca va fi acceptat mai usor de catre Lola -cea din curte.Va salut prieteni! O seara buna si va multumesc! Nu luati in seama toate postarile,nu va enervati degeaba.Va pup!


Neata. Lasa Mia ca eu te cred ! Daca asa sta situatia, o sa fie bine pentru catelusa, si pentru nepoata. Daca gasesti un catel, mai mic sau mai mare si ai posibilitatea sa alegi, vezi sa aiba urechile in jos, adica ceva mai mari. Stii tu cum arata un caine cu orechile drepte in sus, astia cu urechile in jos sunt mai romantici... ! In rest nu conteaza, orice caine e defapt o comoara la casa omului, mai ales daca mai e si maidanez. Fa-i vaccinurile necesare la un veterinar specializat, nu la vre-un escroc care se da veterinar. indiferent ce varsta o sa aiba catelul, tu du-l imediat la veterinar. Ii pastrezi si lui sanatatea si tie. Pentru Lola, numele catelului cel mai potrivit ar fi Roberto... dar tu poti sa-i dai ce nume vrei daca inca nu e obisnuit cu vre-unul, unul cu numar de litere cat mai mic. Max, Red, Graf, Rex, etc.... ! cauta in cartea de telefoane numele... poate gasesti acolo ceva care sa-ti placa. La nume ma refer....
barboneli
Postat pe 29 Martie 2016 08:58
Roby (de la Roberto) si Lola suna bine.
Rotty
Postat pe 29 Martie 2016 13:15
Da, dragi cititori si cititoare, chiar asa, nu luati in seama chiar toa(n)te postarile!

Mai ales ale acelora care ajung sa puna intrebari 'inteligente', de genul "de ce NU VREA sa faca catzelusa mea pipi peee ... pampersii aia"?
Si care ... 'sugative' fiziologice se vind - EXCLUSIV din motive comerciale de catre oligofrenii ce habar n-au ce-i aia fiziologie canina -, doar tuturor prostilor dispusi sa creada orice timpenii si sa mai si dea bani pe ele!...

...Cum sa-i explic eu unei fiintze umane - presupus inteligenta, educata si cu bun simtz - ca 'metoda' asta nu numai ca este INADMISIBILA si stupida, da' ca nici un ciine nu va accepta vreodata asa ceva decit ... CONSTRINS?!?
Iar impunerea imbecila a unor astfel de 'semnale' pseudo-educationale ii va 'defecta' insasi natura lui canina.
Natura canina pt. care se presupune ca iubim canidele, nu-i asa, dragalasilor???...
...Cum sa-i explic eu unui adult in toata firea ca un ciine la 4 luni trebuia DEJA sa aiba obisnuintza sa faca AFARA?
Mai ales ca instinctele pt. asa ceva sint extrem de puternice...
...Cum sa-i explic eu unui om cu creierii la el acasa ca unui ciine NU AI VOIE sa incerci sa-i schimbi obiceiurile fiziologice instinctuale, fie si macar temporar?...
...Cum sa-i explic aceluiasi om ca un catzel - la virsta la care inca nu s-au 'desavirsit' instinctele primare de urinare si defecare -, NU TREBUIE sa fie 'invatzat' sa faca altfel decit ii spune instinctual Mama Natura?
Adicaaa ... AFARA!
...In curte, in mediul sau natural, si nu intr-o camera indiferent ca-i la casa la parter sau la bloc la ... etajul o suta?!?...
garbo101426
Postat pe 31 Martie 2016 11:42
...Cum sa-i explic, unui biped cu aparenta constiintza de sine, ca unui catzel daca-i vine sa urineze de 10 ori noaptea - in mijlocul lui ianuarie, pe un frig de crapa pietrele si pe un viscol de te da cu capu' de peretzi -, TREBUIE OBLIGATORIU sa-l scoti de fiecare data afara sa faca pipi chiar daca tie, putoare indolenta si fals auto-pretinsa ... iubitoare de ciini, iti vine sa mori de oboseala si nervi?!?...
Iar lucrul asta trebuie facut in primele citeva luni de viatza ORI DE CITE ORI nevoile fiziologice ii cer catzelului asa ceva! Pina cind sfincterele si instinctele aferente se maturizeaza de la sine...

Numai si numai asa se procedeaza daca chiar iti iubesti companionul, ii intelegi CORECT nevoile si ai minima decentza si maxima rabdare de a face EXACT asa cum trebuie!
Si doar cu unicul scop de a avea, mai tirziu, un exemplar canid absolut normal si minunat si care - surpriza-surprizelor! - nu te va scula NICIODATA la ora 5 dimineatza, nu va vrea sa iasa afara taman la 11 noaptea cind vrei sa te culci sau chiar in miezul noptzii doar pt. ca tu, animal ignobil, ai fost in copilaria lui un ... dobitoc ignorant, inconstient, self-suficient si sferto-doct!...

Asa caaa ... va pup si eu pe botic, dragi iubitori autentici de animale, in sperantza ca veti avea suficienta intzelepciune si bun simtz sa invatati cite ceva din cele spuse de mine aici!
In doar simpla calitate deee...

...etolog certificat UE & USA, crescator calificat de canide cit si ... arbitru international autorizat.

Iar pentru toate astea am avut nevoie NUMAI de foarte, foarte multa dragoste AUTENTICA de animale, bun simtz, rabdare, dorintza de a invatza cit si o experientza specifica cuprinsa doar intr-o singuraaa...
...VIATZA DE OM.
garbo101426
Postat pe 31 Martie 2016 13:02
P.S.:
Daca chiar unii dintre voi va considerati 'pe bune' fiintze umane, atunci ar cam fi cazul sa intelegeti odata pt. totdeauna ca orice animal - oricit de mic si nefolositor, de feroce si inspaimintator sau doar de ... obisnuita 'utilitate' culinara ar fi -, merita neconditionat si are dreptul inalienabil laaa...
...RESPECTUL NOSTRU DEPLIN!


Nici un animal NU ESTE si NU TREBUIE sa devina obiectul cuiva de joaca, de hachitze si mofturi, de 'moda' si bonton sau de ... ping-pong emotional ori de capricii sau sicktir comportamental !!!...

Din nefericire am trista si amara convingere - capatata in f. multi ani de permanent efort de constientizare 'canina' a ... oamenilor -, ca nici buna parte dintre cei si de pe-aici nu sinteti in stare sa va ridicati la nivelul de constiintza necesar scopului de a va intelege adevaratul rol 'scris' de Big D. referitor la raporturile noastre cu toate animalele pamintului.
Adica acela deee...

...Pastratori si continuatori, dezvoltatori si gardieni ai miraculosului material genetic viu planetar ce ne-a fost incredintat noua, oamenilor, EXCLUSIV !...


P.P.S.:
La ce, mama dracului, va mai trebuie animale pe linga voi daca nu sinteti in stare sa va sacrificati ABSOLUT NIMIC din ... pretziosul vostru 'confort'?!?
Doar ca sa va ... exhibatzi social niste pseudo-sentimente de care dati dovada in fiecare moment si in mod cit se poate de clar ca de fapt...

...NU LE AVETI in dotare ?!?!?...
garbo101426
Postat pe 31 Martie 2016 13:05
Am reusit sa iau altul-tot ciuaua,dar tot fetita-asa s-a nimerit.Bineinteles ca e mica si nu e invatata sa-si faca nevoile intr-un loc potrivit.Sambata va veni si doctorul sa o vaccineze si sa-i faca carnet de sanatate.Are doua luni si e o scumpa.M-am dus in vizita la vara mea,si ghici: nu puteam sa mai imi iau catelusa din bratele ei,! Daca ar fi dupa ea,le-ar lua pe toate De data aceasta,am cumparat-o de pe net ca sa fiu sigura ca ramane a mea.Va pup dragii mei prieteni!
MiaMihaescu
Postat pe 31 Martie 2016 20:36
Felicitari pentru noua achizitie Mia. Daca tot e asa de tinerica, are toate sansele sa se imprieteneasca cu Lola.
Seara buna iti doresc.
Rotty
Postat pe 31 Martie 2016 21:34


Pai ce mai pot sa spun in afara de a va ura, multa sanatate la amandoua si sa fiti fericite impreuna, asa cum numai intr-o prietenie om-caine se poate desfasura. Se spune si probabil este ceva in asta, ca, cainele isi iubeste stapanul, dar cateaua isi adora stapanul... ! Dar ca si la o femeie care te adora, apar si semne de gelozie. Asteptam poze.
barboneli
Postat pe 31 Martie 2016 22:21
Ai cumparat ciuaua de pe internet
voiai baietel
dar tot fetita s-a nimerit...
vreo promotie
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 1 Aprilie 2016 09:23
Stiti, dragi iubitori nesabuiti de animalutze, ca in unele tzari extrem de civilizate si deee ... capitaliste, nicidecum comuniste, exista multe administratzii locale de foarte mari orase care au instituit cu multi ani in urma pasapoarte sau CI-uri ale ... posesorului de animale in spatiul comunitar? Iar acel act se obtzine DOAR INAINTE de a si deveni respectivul 'proprietar' de drept al vreunui animalutz, oricare ar fi acesta???...

Oare isi pot imagina stupizii inconstientzi de prin Romanica noastra mult iubita de ce s-a ajuns pe-acolo la asemenea decizii, care celor mai multzi de pe la noi li s-ar parea nu numai abuzive si nedrepte da' si prostesti sau grotesti???

...Stie oare vreo unu' dintre idiotzii autohtoni - care-si imagineaza ca un animal de pe net sau de la barbarele pet-shop-uri de prin mall-uri poate fi cumparat siii ... 'tratat' la noi asemenea unei perechi de ciorapi sau a unui ... pet de apa imbuteliata -, ca dovezi de buna crestere, de bonitate financiara si materiala, de responsabilitate si chiar deee ... sanatate mintala li se cer viitoriilor detinatori de animale din acele orase tocmai pt. a preveni abuzurile de tot felul la care mai toata rasa umana este 'inclinata' sa le faca asupra animalelor, consecintza taman a partii ... profund darwine ale naturii sale?!?

Inconstientii astia - care iubesc animalele deee ... 'pleznesc' da' numai pin' ... se plictisesc -, habar n-au la ce abuzuri incredibile sint supuse acestea si cum sint fortzate sa aiba pui pe banda rulanta doar pt. ca unii nemernicii - pe care legea romana in mod cu totul straniu nu-i sanctioneaza in vreun fel -, sa poata trai f. bine din traficul barbar cu animale 'fabricate' in asa-zisele canise/felise de care e plina Romania de vreo 10 ani incoace!

Iar aceste stabilimente, unele chiar cu acte in regula, fiintzeaza tocmai pt. ca exista o 'piatza' de desfacere, adica o gramada de bipezi ... 'trendy' pseudo-iubitori de vietatzi si care, sensibili nevoie mare, sint doar egotici doritori de a le fie umplute de catre toate aceste fiintze nevinovate, chiar acele ... imense goluri din constiintzele si personalitatzii lor proprii...

Dpdv al ascensiunii evolutive a speciei umane, astfel de bipezi sint nu numai un 'balast' pt. sanatatea morala si comunitara a civilizatiei urbane umane, da' sint chiar un pericol psihologic 'subtil' pt. ei, pt. cei din jur si, mai ales, chiar pt. potentialii lor copii!

Or, unor astfel de specimene - teribil de egotice, profund inconstiente si care nu inteleg si nici nu vor accepta vreodata ca animalele, orice animale, sint EGALELE noastre pe acest Pamint si nu SCLAVELE apucaturilor noastre djuvariene -, le-ar trebui poate 'restrictionat' chiar accesul laaa ... propria capacitate de procreere!

...Si asta chiar prin prizma faptului, absolut real, cum ca pe lumea asta exista atitia homuncului sub-umani, 'produsi' dizabilitatzi emotzionalo-cognitiv si euglene incapabile de integrare sociala, numai si numai pt. caaa...

...mama idiotzilor este permanent gravida!
garbo101426
Postat pe 1 Aprilie 2016 12:30
De la: garbo101426, la data 2016-04-01 12:30:46Stiti, dragi iubitori nesabuiti de animalutze, ca in unele tzari extrem de civilizate si deee ... capitaliste, nicidecum comuniste, exista multe administratzii locale de foarte mari orase care au instituit cu multi ani in urma pasapoarte sau CI-uri ale ... posesorului de animale in spatiul comunitar? Iar acel act se obtzine DOAR INAINTE de a si deveni respectivul 'proprietar' de drept al vreunui animalutz, oricare ar fi acesta???...

Oare isi pot imagina stupizii inconstientzi de prin Romanica noastra mult iubita de ce s-a ajuns pe-acolo la asemenea decizii, care celor mai multzi de pe la noi li s-ar parea nu numai abuzive si nedrepte da' si prostesti sau grotesti???

...Stie oare vreo unu' dintre idiotzii autohtoni - care-si imagineaza ca un animal de pe net sau de la barbarele pet-shop-uri de prin mall-uri poate fi cumparat siii ... 'tratat' la noi asemenea unei perechi de ciorapi sau a unui ... pet de apa imbuteliata -, ca dovezi de buna crestere, de bonitate financiara si materiala, de responsabilitate si chiar deee ... sanatate mintala li se cer viitoriilor detinatori de animale din acele orase tocmai pt. a preveni abuzurile de tot felul la care mai toata rasa umana este 'inclinata' sa le faca asupra animalelor, consecintza taman a partii ... profund darwine ale naturii sale?!?

Inconstientii astia - care iubesc animalele deee ... 'pleznesc' da' numai pin' ... se plictisesc -, habar n-au la ce abuzuri incredibile sint supuse acestea si cum sint fortzate sa aiba pui pe banda rulanta doar pt. ca unii nemernicii - pe care legea romana in mod cu totul straniu nu-i sanctioneaza in vreun fel -, sa poata trai f. bine din traficul barbar cu animale 'fabricate' in asa-zisele canise/felise de care e plina Romania de vreo 10 ani incoace!

Iar aceste stabilimente, unele chiar cu acte in regula, fiintzeaza tocmai pt. ca exista o 'piatza' de desfacere, adica o gramada de bipezi ... 'trendy' pseudo-iubitori de vietatzi si care, sensibili nevoie mare, sint doar egotici doritori de a le fie umplute de catre toate aceste fiintze nevinovate, chiar acele ... imense goluri din constiintzele si personalitatzii lor proprii...

Dpdv al ascensiunii evolutive a speciei umane, astfel de bipezi sint nu numai un 'balast' pt. sanatatea morala si comunitara a civilizatiei urbane umane, da' sint chiar un pericol psihologic 'subtil' pt. ei, pt. cei din jur si, mai ales, chiar pt. potentialii lor copii!

Or, unor astfel de specimene - teribil de egotice, profund inconstiente si care nu inteleg si nici nu vor accepta vreodata ca animalele, orice animale, sint EGALELE noastre pe acest Pamint si nu SCLAVELE apucaturilor noastre djuvariene -, le-ar trebui poate 'restrictionat' chiar accesul laaa ... propria capacitate de procreere!

...Si asta chiar prin prizma faptului, absolut real, cum ca pe lumea asta exista atitia homuncului sub-umani, 'produsi' dizabilitatzi emotzionalo-cognitiv si euglene incapabile de integrare sociala, numai si numai pt. caaa...

...mama idiotzilor este permanent gravida!


Multora le-ar folosi ingradirea accesului la procreere, pt. ca le "servesc" aceleasi modele rudimentare de educatie urmasilor, in cel mai bun caz, daca acestia nu-s de-a dreptul dizabilitati din nastere, imi pare tare, tare rau s-o spun.
...si gandeste-te un pic numai la denumirea insasi "animal de companie" si la cata usuratate implica, e poate si chestie de perceptie, pe langa lipsa unor calitati care sa permita acceptarea responsabila a animalutului. Mai e si moda anumitor rase/pedigree-uri si uite-asa catelul sau pisica aflata in grija unui "iubitor" de animale isi dovedeste utilitatea unui deodorant...
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 1 Aprilie 2016 15:01
"...si uite-asa catelul sau pisica aflata in grija unui 'iubitor' de animale isi dovedeste utilitatea unui deodorant..."

...Foarte bine 'punctat', @Besuca !!!...
garbo101426
Postat pe 1 Aprilie 2016 15:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Lacrimi pentru 18 gropi!! 9 De la: Alina_30 19 Iulie 2013 21:25
Ce e de facut cand iti vine copilul batut acasa? 19 De la: garbo276286 17 Octombrie 2013 08:59
Raspunsul tau a fost adaugat cu succes! 22 De la: ratuscaceaurata 1 Mai 2012 08:32
La multi ani tuturor care poarta numele Gheorghe si derivatele numelui! 2 De la: Jojolin 22 Aprilie 2012 00:56
test beton: gasiti o cheie in padure, noaptea. cum arata cheia? 49 De la: fleurdelis 25 Decembrie 2009 00:22
Setari Cookie-uri