Cum invatam cainele sa-si faca nevoile unde trebuie



O celula, amoeba de ex., se inmulteste prin diviziune, din una se fac doua. Nimic nou. Ceva mai nou e aceasta 426, care o data s-a divizat si s-a transformat in 824 si ca sa ne scarbeasca si mai mult, acum iar s-a divizat, in Bescuca. Deci acelasi rahat acuma e in trei bucatele... la fel de urat mirositoare !
barboneli
Postat pe 1 Aprilie 2016 15:33
De la: barboneli, la data 2016-04-01 15:33:32

O celula, amoeba de ex., se inmulteste prin diviziune, din una se fac doua. Nimic nou. Ceva mai nou e aceasta 426, care o data s-a divizat si s-a transformat in 824 si ca sa ne scarbeasca si mai mult, acum iar s-a divizat, in Bescuca. Deci acelasi rahat acuma e in trei bucatele... la fel de urat mirositoare !


Ne cunoastem, barboneli?
iti permiti cam multe,
nu pari prea inteligent si bine ... undeva sanatate....
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 1 Aprilie 2016 16:13
@Bescuca, pt. Dumnezeu, nu-i mai ura 'sanatate' jegului asta!

Homunculul descreierat supravietuieste pe-aici doar datorita atentiei auto-modale pe care i-o acorda propriul cerc de euglene bok-o-trofe, a indolentzei si neimplicarii cf. legislatiei europene in vigoare a redactiei Garbo cit si lipsei noastre de ignorare a postarilor grobianului...

L-am avertizat de nenumarate ori sa nu se mai auto-intromisioneze scelerat, mitocaneste si lipsit de bun simtz si caracter in comentariile celorlalti useri, da' se pare ca va trebui sa duc totusi la ... 'next level' devoalarea tuturor datelor de identificare ale nemernicului!
Sa vad atunci cum o sa-i mai placa atita atentie...

P.S.: Decortexatul personaj, incult si gretzos ipochimen vesnic pus pe scandal ar lua - pe malurile Ierihonului acolo unde-si duce sordida si mizerabila existentza -, nu numai amenda ci ar face chiar si niscaiva ... pushcarie pentru un astfel de comportament!

Da' pe net, in Romania - din care a fugit ca un tradator de neam si tzara pt. privilegii material/financiare date in anii '70 tuturor 'patriotzilor' evrei romani -, isi poate inca permite nestingherit sa-si verse veninul si umorile pestilentziale la 'adapostul' pseudo-anonimatului...

...Sa vedem si pina cind!
garbo101426
Postat pe 1 Aprilie 2016 16:58
Va multumesc frumos pt mesaje.Chiar ma bucur ca am luat-o.Bineinteles ca nici ea nu e invata afara.In schimb ,vad ca face la presulet.Chiar daca nu facea,oricum era a mea.Singurul lucru mai "nasol" - are tendinte de a musca dar,nu-i chiar asa de grav.Am inteles ca fostii stapani au un copilas de doi ani care o deranja pe Betty.Sant intelegatoare cu ea si am rabdare.Sant sigura ca este un animalut extraordinar.Sper sa fie acceptata cu timpul,de catre Lola.Va doresc o zi buna!
MiaMihaescu
Postat pe 1 Aprilie 2016 17:00
Deci Betty o cheama ! Frumos nume. Tendinta de a musca, i-o poti reprima si ar fi chiar bine sa o faci ca sa nu te trezesti mai tarziu cu o catelusa super_artagoasa, ca sa nu zic agresiva. Nu te lasa "furata" de dimensiunea ei mica, ei nu stiu asta si poate deveni o problema mare atunci cand vrei sa iesi cu ea in "societate" .
Seara buna sa ai Mia.
Rotty
Postat pe 1 Aprilie 2016 18:26


Sa fie cu noroc... si la multi ani impreuna ! Betty ? Am avut o matusa pe care o chema asa, ooo scorpie de femeie... A... sa nu credeti ca era matusa de sange, era una din alianta... nici nu mai stiu de unde a aparut, dar a aparut de la Bâlți . Un orasel ceva cred, din Republica Moldova. In fine, aia nu musca dar nici Betty a ta nu trebuie ! Astia mici daca musca, acolo raman dintisorii ascutiti ! Unii zic ca musca de frica, cica au un complex de inferioritate din cauza marimii mici. Nu stiu daca e asa, eu nu am avut caine de talia asta niciodata. Dar am intalnit prin lume asa ceva. Intai isi aratau dantura, maraind fioros.... si daca incercai sa-i mangai, HATZ... s-a dus deshtu'... ! Sau o parte din el ! Rotty are dreptate, ar trebui dezvatata si sa se faca mai prietenoasa. Altfel ajunge ca 426 si nu e placut de loc... !!! Nu prea stiu cum, dar intuitiv cred ca daca e tratata cu bunatate si rabdare si chiar cand mai creste ii explici bland ca NU e voie sa faca asta, s-ar putea sa se schimbe. Succes !
barboneli
Postat pe 1 Aprilie 2016 22:08
Barbo,
Apropo de astia mici si tafnosi, faptul ca sunt agresivi poate fi un pericol pentru ei. Daca maraie si fac urat in fata unuia ca al meu, iti dai seama ca in cateva secunde devine istorie.
Buna dimineata :)
Rotty
Postat pe 2 Aprilie 2016 08:33
De la: garbo101426, la data 2016-04-01 16:58:16@Bescuca, pt. Dumnezeu, nu-i mai ura 'sanatate' jegului asta!

Homunculul descreierat supravietuieste pe-aici doar datorita atentiei auto-modale pe care i-o acorda propriul cerc de euglene bok-o-trofe, a indolentzei si neimplicarii cf. legislatiei europene in vigoare a redactiei Garbo cit si lipsei noastre de ignorare a postarilor grobianului...

L-am avertizat de nenumarate ori sa nu se mai auto-intromisioneze scelerat, mitocaneste si lipsit de bun simtz si caracter in comentariile celorlalti useri, da' se pare ca va trebui sa duc totusi la ... 'next level' devoalarea tuturor datelor de identificare ale nemernicului!
Sa vad atunci cum o sa-i mai placa atita atentie...

P.S.: Decortexatul personaj, incult si gretzos ipochimen vesnic pus pe scandal ar lua - pe malurile Ierihonului acolo unde-si duce sordida si mizerabila existentza -, nu numai amenda ci ar face chiar si niscaiva ... pushcarie pentru un astfel de comportament!

Da' pe net, in Romania - din care a fugit ca un tradator de neam si tzara pt. privilegii material/financiare date in anii '70 tuturor 'patriotzilor' evrei romani -, isi poate inca permite nestingherit sa-si verse veninul si umorile pestilentziale la 'adapostul' pseudo-anonimatului...

...Sa vedem si pina cind!


"...Sa vedem si pina cind !"

Pana cand o sa-ti dispara clonele si mutra ta de pe meleagurile acestui forum ! Pe care, il "otravesti" cu fiecare postare ! Noroc ca mai exista insecticide si mai stropim dupa urma ta. Tradator de neam zici ? Alta tampenie. Neamul meu si-a inceput existenta pe aceste meleaguri... nu pe Valea Crisului, asa ca as putea spune ca eu am venit acasa... iar tradatori de neam si tara spune-le celor aproximativ 2 milioane de urmasi ai Dacilor care au fugit din tara, ca sa-si castige o paine pe care tara lor de bastina a refuzat sa le-o dea ! Ma rog... nu atat tara cat acei conducatori pe care voi ii alegeti....
barboneli
Postat pe 2 Aprilie 2016 08:48
Dragii mei,m-i s-a intamplat ceva ingrozitor.Betty a murit de parvoviroza.Am cumparat o catelusa bolnava si nu am stiut.Iata cum a decurs totul si vreau sa stie toata lumea astfel incat alte persoane sa poata evita raul cel mai mare-moartea.La doua zile nu mai manca si nu mai bea apa.In a treia zi a venit doctorul sa o vaccineze.Mai trebuie sa va spun ca ea scotea limba in cele doua zile anterioare,ceea ce insemna ca avea temperatura.Eu nu am stiut lucrurile acestea pana a murit.A vaccinat-o.Seara la 23,starea ei s-a inrautatit si am dus-o la spital unde i-am facut testul parvo ,care a iesit pozitiv,si am ramas cu ea la perfuzii pana la 3 dimineata.Mi-a tratat-o in regim ambulatoriu.Si am tinut-o asa pana Vineri dimineata cand a si murit.Acum sa va spun greselile atat ale medicilor cat si ale mele ca nestiutor Am avut incredere in medici,doar sunt medici, nu?Bun....! In primul rand , doctorul care a venit sa o vaccineze,stiind ca nu mai mananca,nu trebuia sa ii faca vaccinul .A motivat spunand ca poate fi din pricina schimbarii stapanului,a locului a mancariii.Mentionez ca ea era ok pana seara,doar ca nu manca ,in rest era vioaie.Seara cand am dus-o la spital,i-a facut testul parvo, care bineinteles a iesit pozitiv din moment ce o vaccinasem dimineata.Vaccinul fiind de fapt boala in sine,dar in stare latenta pt a dezvolta anticorpi.La 10 min dupa ce am ajuns cu ea la doctor,a inceput sa aiba scaune si voma cu sange.Am uitat sa spun ca mai vomitase inainte dar fara sange.A bagat-o la perfuzii.Ideea care este: poate avea parvo,poate nu.Am dat la medici 7 mil in 6 zile iar in final a murit.Corect ar fi fost sa faca analize si nu test de parvo,care este asemanator unui test de sarcina.Asa ca aveti grija de animalutele voastre si nu va lasati pe mana medicilor veterinari asa cum am facut eu,intentia lor fiind doar de a va lua banii.Ii doare undeva de animalul vostru deoarece stiu ca nu ii va trage nimeni la raspundere.Am fost pt prima data in aceasta situatie,si nu stiam eu cum sta treaba cu vaccinele si celelalte.Asa ca cel mai bine ,cereti analize de sange pt ca sunt singurele care arata adevarul,si nu vaccinati animalul daca nu mananca.Imi pare atat de rau,dar nu mai am ce face! Va salut si va doresc toate cele bune dragii mei!
MiaMihaescu
Postat pe 13 Aprilie 2016 20:47
Of Mia... Imi pare sincer rau pentru cele intamplate, imi pare rau pentru bietul sufletel. Despre medicii veterinari, mai bine nu zic nimic, ca numa` ma enervez.
Iti doresc o seara buna si o noapte linistita si cu pace.
Rotty
Postat pe 13 Aprilie 2016 21:27


Subscriu la ce a scris Rotty......
barboneli
Postat pe 13 Aprilie 2016 21:50
Ca sa n-avem vorbe si sa nu se simta indrituite euglenele infantil retardate sa mearga iar cuuu ... delatziunea/pira la 'doamna invatzatoare' - ca asa au inteles ele in viatza aia a lor inutila ca exact asta ar fi 'cheia' succesului cit si o suprema si irefutabila dovada de mare caracter si tarie intelectuala -, va avertizez ca urmatorul meu comentariu nu are absolut nici o legatura cu personajele in viatza (zic ele!) de pe-aici si nu se subscrie, circumscrie sau, Ooops!, 'circumzeaza' nici unor actiuni, evenimente sau fapte de viatza intimplatoare ori intentionate petrecute in interiorul acestui topic...

Carevasazica inteleptii din vechime chiar aveau dreptate:
..."Si tacuisses, philosophus mansisses" si "Sic transit gloria mundi"...

Bref...
Dragalasilor, cel mai mare 'lucru' care trebuie evitat - si care chiar si e evitabil daca esti un biped cu capu' 'intreg' si bine insurubat intre umeri si in realitate -, nu este nicidecum inexorabila moarte, ci doar mult mai prozaica si irefutabilaaa ...

...'MARIA SA', PROSTIA !

Adica exact aia de am amintit-o 'subtil' in toate comentariile mele de la topicul acesta.
Prostie - crasa evident - care a constituit adevaratul motiv deloc intricat al seriei mele de intrebari 'ciudate' si care i-a isterizat pe idiotzii ignoranti, self-suficienti si sferto-docti, asa cum spun eu adesea. Da' cu maxima indreptatire, dupa cum poate observa orice cititor cu scaun la cap...

Si iata, helas!, cum o alta VIATZA NEVINOVATA se pierde din cauza ignorantzei totale, a ego-ului nemarginit si a prostiei funciare!
O viatza irosita inainte de vreme pt. ca bipedul presupus responsabil a fost doar unnn...

...HOMO STULTUS ET IMPRUDENS !

De aia spun eu intotdeauna - si experientza de-o viatza imi sustine 100% afirmatia asta -, un animal, orice animal, nu trebuie incredintzat niciodata si sub nici o forma unui biped pina cind cineva cu expertiza in materie si/sau o autoritate umana moral, ori chiar legea insasi, nu se incredintzeaza ca bipedul in cauza chiar este sanatos la cap.
Macar in acea proportie necesara, suficienta sau acceptabila incit sa priceapa ca un animal aflat in paza, ingrijirea si ocrotirea sa nu are cum sa moara ... intimplator!

Iar ca sa mai si vad ... 'compasiune' pt. bipedul 'lacramos' inconstient, in loc ca aceasta sa fie doar urmare a mortii animalutzului nevinovat, asta e deja mult prea mult! Si imi stirneste o greatza si o repulsie infinite...
Ma duc sa iau deja un emetiral, un ceai de ghimbir si citeva felii de lamiie simple, fara zahar.
Si sa aprind eu o luminare pt. sufletzelul ghinionistei necuvintatoare...

P.S. In mod evident medicii veterinari sint niste kremenali verosi si incompetentzi, nu-i asa?!?
Si nu dobitocul biped care, vorba lui @Bescuca, isi ia din 'magazin' sau de pe net un animalutz cu mai putzina responsabilitate chiar decit laaa...
...cumpararea unui deodorant!
garbo101426
Postat pe 14 Aprilie 2016 22:41
Va multumesc pt sustinere dragii mei! Nimeni nu iti poate garanta sanatatea animalului.Asta e adevarul,indiferent de unde l-ai lua.In ziua de azi se falsifica usor cateva hartii,mai ales un carnet de sanatate al animalului ori un pasaport.Animalul meu a murit din pricina incompetentei medicilor si nu a mea.Eu cel putin mi-am permis sa o duc la spital, ceea ce nu multi isi permit -cum ar fi sa lase, de exemplu, un salariu in 5 zile la receptia unei clinici veterinare.Hai sa fim seriosi,e un lux in ziua de azi sa iti duci animalul la tratament.Asta nu ar fi o problema in final,dar cel mai grav e ca nu avem medici capabili si nu ii trage nimeni la raspundere pt faptele lor.Vor spune: " e, un caine....ce?". Va pup si va doresc o seara buna!
MiaMihaescu
Postat pe 15 Aprilie 2016 20:12


Buna Mia, nu chiar toti veterinarii sunt incompetibili, asa cum nici toti medicii "umani" sunt toti competibili. Fiecare cu IQ-ul lui, experienta lui si dragostea lui pentru aceasta meserie. Rau este ca s-a prapadit un suflet fie el si de caine. Trist. Acum nu mai conteaza motivele, din pacate ai dreptate si nu poti sa stii starea medicala a cainelui, poate doar la o crescatorie de rase unde au control medical permanent si primesti cainele cu certificate, arbore genealogic, poza bunicii si sora mamei... etc. ! Dar, pana si aici sunt probleme pentru ca crescatorii lasa sa se imperecheze cainii intre rude. Asta da nastere la defectiuni la fel ca la oameni si se compromit generatii de caini sanatosi. De aia cainii vagabonzi, maidanezi cum le ziceti voi, sunt mult mai sanatosi si puternici din punct de vedere a imunitatii. Imi pare tare rau de pierderea ta, am trecut si eu prin asta asa ca stiu ce simti. Refa-te din punct de vedere sufleteste si... mergi mai departe. Tu alegi insa in ce directie.
barboneli
Postat pe 15 Aprilie 2016 20:29
Multumesc Barboneli.Ai dreptate ,nu te contrazic,poate nu toti sunt incompetenti.Din pacate, doi din zece stiu ce fac,restul sunt doar "intelectuali la imprimanta".Trebuie avut grija pe mana cui ne lasam animalul.Chiar mi-am dorit acest caine si chiar m-a interesat viata lui.Asta e! Te pup, si pe tine si pe Rotty!
MiaMihaescu
Postat pe 15 Aprilie 2016 22:12
Of Mia, mie nu trebuie sa-mi spui de costuri pe la veterinari, nu demult am trecut prin asta si tot ca si tine in zadar. Macar ca Linda mea a fost batranica, dar tot mai speram sa o repun pe picioare. Si eu ma gandesc tot timpul ca daca mergeam la un medic mai competent, poate ca ar mai fi avut vreo sansa. Ei, dar ce a fost a fost, e bun trecut, iar noi trebuie sa privim inainte. Nu-mi pare rau nici o clipa pentru sutele de euro cheltuite in zadar, imi pare rau doar ca nu am putut sa o ajut.
In schimb, ma bucur ca Samir (cel din poza de la avatar) a trecut cu bine de perioada de doliu si e din nou vesel si jucaus.
O zi buna iti doresc.
Rotty
Postat pe 16 Aprilie 2016 08:59
sunt covorase de unica folosinta pe care le pui in locurile unde isi face nevoile si il inveti sa faca in locul respectiv. Daca nu merge asa, cumperi de la farmacie un spray si dai cu el acolo. In 1-2 saptamani se va invata. In cazul in care ai pisica, poate face pe nisipul ei,nu este nici o problema
Alexandra_Mosu_1
Postat pe 9 Februarie 2017 14:31

Vad ca unii habar n-au de etologia canina si nici n-au citit postarile mele anterioare!


Nu-mi dau seama de unde vine incapatzinarea asta stupida cu ... covorase pt. ciini si cum se 'propaga' ea.

Probabil ca de la ... indolentza stapinilor si a pseudo-sfatuitorilor!
garbo101426
Postat pe 9 Februarie 2017 15:43
De la: Alexandra_Mosu_1, la data 2017-02-09 14:31:11sunt covorase de unica folosinta pe care le pui in locurile unde isi face nevoile si il inveti sa faca in locul respectiv. Daca nu merge asa, cumperi de la farmacie un spray si dai cu el acolo. In 1-2 saptamani se va invata. In cazul in care ai pisica, poate face pe nisipul ei,nu este nici o problema



Un cu covorasele. Cainele trebuie sa invete sa faca afara si gata. Asta cu covorasele e puturoshag si casa imputzita.
Rotty
Postat pe 10 Februarie 2017 08:16

Culmea e ca patrupedul canid stie de la cea mai mica virsta ca nu trebuie sa-ai faca nevoile in spatiul in care locuiesti si vrea, instinctiv, sa mearga afara.


Singura 'problema' e doar in capul stapinilor!...
garbo101426
Postat pe 10 Februarie 2017 10:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
UNDE NE ASCUNDEM ATUNCI CAND FUGIM DE NOI ??????????? 184 De la: eu2009 30 Mai 2013 18:53
LA MULTI ANI SI UN AN 2013 CU SANATATE SI NUMAI BUCURII ! 9 De la: VOIAJOR 10 Ianuarie 2013 21:43
Gandeste cu creierul tau. 47 De la: Tigergelu 6 Martie 2016 20:25
DOLCE cu programul TV PRIVATE SPICE PREZINTA FEMEIA TRIGAMA 7 De la: Axl_R 12 Iunie 2012 15:16
job in vacanta 1 De la: kidz000948 18 Mai 2011 10:04
Setari Cookie-uri