va rog ajutati-ma!!!



Iar ai dreptate. Ca puitor de intrebari existentiale si fundamentale (am pus "si" pentru ca nu toate intrebarile existentiale sunt si fundamentale... am obosit cu asa cuvinte lungi... ) ar fi trebuit intradevar sa apara, sa multumeasca sau sa ne mai lamureasca cu cate ceva. Dar probabil ca din raspunsurile noastre, vorbesc de alea serioase... a inteles ca nu va obtine ce a vrut de fapt. Poate a vrut vre-o "oferta" ceva, un ajutor banesc, nu mai stiu ce altceva. Iar cum bine ai observat, nici prea multe amanunte n-a lasat... nu varsta, nu locatie, nu ocupatie, acum sau in viata dinainte.... In tot cazul, are sau si-a pus un nume impresionant. Cand am ajuns la Maria, am uitat deja inceputul... !
Dar, s-ar putea ca in raspunsul lui vierul_cezar_iasi sa-si gaseasca rezolvarea sau macar alinarea. Mi-a placut exactitatea pana si la adrese, ca: "pe strada care face legătura dintre Bucşinescu şi staţia Pădurii, în spatele maternităţii Elena Doamna" (chiar daca habar n-am unde este asa ceva, nimereste si orbul sigur...) ! Pe langa asta, cu atata Preotime, locuri sfinte ca: Centrul Sfinţii Ioachim şi Ana şi de părintele Dan Damaschin, Centrul Sfinţii Ioachim şi Ana, Iaşi, Centrul de formare şi consiliere « Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil » - Iaşi CONDUS DE MAICI CU PREGĂTIRE ŞI EXPERIENŢĂ PSIHOLOGICĂ (MAICA SOFRONIA ŞI MAICA RAFAELA CARE AU FOST PREZENTATE ŞI LA EMISIUNI TV), etc. ca lista e lunga... e imposibil ca Maria sa nu gaseasca ajutor. Toata cinstea lui acest (vierul e nume sau ocupatie podgorean, viticultor, asta nu stiu... ?) Cezar din Iasi.
Si noi ii tinem pumnii...


barboneli
Postat pe 14 Septembrie 2015 17:13
De la: vieru_cezar_iasi, la data 2015-09-14 11:43:12unii o întreabă de ce a făcut 3 copii dacă este într-o situaţie dificilă. Cei care pun astfel de întrebări uită sau nu înţeleg că Dumnezeu este creatorul şi stăpânul vieţii, iar viaţa vine de la Dumnezeu şi trebuie primită, pentru că este darul său. Părinţii sunt doar colaboratori ai lui Dumnezeu în transmiterea vieţii, nu sunt proprietari ai vieţii.


Tinere, este adevărat ce ai spus tu, cu o singură excepţie : Dumnezeu nu cere nuimănui să facă n copii, pt ca apoi, să fie chinuiţi sau să aibă o viaţă mizeră....
VasileDinNuc
Postat pe 15 Septembrie 2015 00:43


Ce vrea sa spuna, Nea Vasile, tanarul asta al tau, Frantz din Iasi cu propozitia asta: "nu sunt proprietari ai vieţii." ??? Ca eu n-am inteles. Adica noi nu suntem proprietarii vietii ? Ce, stam in gazda sau cu chirie la cineva... ??? Eu consider ca sunt propietar si inca cum proprietr ai vietii mele, cel putin... ! Si ca parintii sunt doar colaboratori ai lui Dumnezeu... nici asta n-am stiut ! Adica acum zeci de mii de ani, cand inca nu se auzise de Dumnezeu... parintii de atunci erau doar colaboratori ai lui Dumnezeu si ei habar nu aveau... care va sa zica !!!
barboneli
Postat pe 15 Septembrie 2015 16:33
De la: barboneli, la data 2015-09-15 16:33:50
Ce vrea sa spuna, Nea Vasile, tanarul asta al tau, Frantz din Iasi cu propozitia asta: "nu sunt proprietari ai vieţii." ??? Ca eu n-am inteles. Adica noi nu suntem proprietarii vietii ?


Exact, ai înţeles perfect.

Proprietarul nostru este Dumnezeu. Chiar de 2 ori este proprietar.
VasileDinNuc
Postat pe 15 Septembrie 2015 20:56


Ok... daca spui tu asa o fi ! Ce n-am inteles eu niciodata este: cine hotaraste toate astea ? Adica chestia cu propritariatul esta... sau ca Dumnezeu e cel care te face sa iubesti... sau ca El e raspunzator de viata si moartea noastra... sau că Dumnezeu este creatorul şi stăpânul vieţii, iar viaţa vine de la Dumnezeu şi trebuie primită, pentru că este darul său... etc., etc. vorbe din astea inventate de oameni, dupa parerea mea. Oricum, nimeni nu le-a auzit direct de la Dumnezeu sa nu mai vorbesc de citit... ! Hodoronc tronc se apuca cate cineva si ne povesteste cum e si ce e sau cine e.... ! Eu asta nu inteleg.

barboneli
Postat pe 16 Septembrie 2015 08:49
De la: VasileDinNuc, la data 2015-09-15 20:56:15
De la: barboneli, la data 2015-09-15 16:33:50
Ce vrea sa spuna, Nea Vasile, tanarul asta al tau, Frantz din Iasi cu propozitia asta: "nu sunt proprietari ai vieţii." ??? Ca eu n-am inteles. Adica noi nu suntem proprietarii vietii ?


Exact, ai înţeles perfect.

Proprietarul nostru este Dumnezeu. Chiar de 2 ori este proprietar.


Cu acte ? Acte perfect legale ? Si semnate de cine ? Ce chestie domnule... si eu habar nu aveam ! Nu mi-ar fi rusinea mai mare !!!!!
barboneli
Postat pe 16 Septembrie 2015 08:51
Din nefericire, intr-o lume din ce in ce mai secularizata, 'ideologiile' religioase si-au iesit din matca lor fireasca... Si astfel, lumea a inceput sa fie populata cu tot felul de djuvarieni a-spirituali self-suficienti care au citit biblia eventual in diagonala - da' n-au inteles nimic din ea dincolo de litera tiparita - si care din lipsa de educatie adevarata, activitate sociala utila si aspiratii umane ideatice firesti, au devenit un soi de ... mini Maglavit-ieni care atunci cind deschis gura ai impresia ca sint unicii depozitari ai adevarului universal absolut, ca se 'trag' direct din ... vinul si piinea impartite de Iisus sau macar din sfintele invataturi...
Si ca stau, in fiecare dimineata, la taifas la o cafea si-un croissant, cu insusi ... Big D.!
Sa-mi fie mila?...
Sa-mi fie sila?!?...
garbo101426
Postat pe 17 Septembrie 2015 08:41
De la: garbo101426, la data 2015-09-17 08:41:24Din nefericire, intr-o lume din ce in ce mai secularizata, 'ideologiile' religioase si-au iesit din matca lor fireasca... Si astfel, lumea a inceput sa fie populata cu tot felul de djuvarieni a-spirituali self-suficienti care au citit biblia eventual in diagonala - da' n-au inteles nimic din ea dincolo de litera tiparita - si care din lipsa de educatie adevarata, activitate sociala utila si aspiratii umane ideatice firesti, au devenit un soi de ... mini Maglavit-ieni care atunci cind deschis gura ai impresia ca sint unicii depozitari ai adevarului universal absolut, ca se 'trag' direct din ... vinul si piinea impartite de Iisus sau macar din sfintele invataturi...
Si ca stau, in fiecare dimineata, la taifas la o cafea si-un croissant, cu insusi ... Big D.!
Sa-mi fie mila?...
Sa-mi fie sila?!?...


Aha....Deci eu sunt inclus pe lista ta a acestor "cunoscători" ..... Noh, dacă tu spui, aşa o fi....

Să-ţi fie cum vrei tu pt Maglaviteanul din Nuc !
VasileDinNuc
Postat pe 17 Septembrie 2015 21:31
Te-ai simtit cumva?!?... Inseamna ca poate nu e toul pierdut...
Oricum e bine sa retii doua lucruri din partea mea:
1. Cind postezi pe forumuri e musai sa ai o atitudine toleranta, ne-excesiva si daca se si poate chiar ... VERIFICATA! Stiintific sau macar de realitatea obiectiva. Fie si numai ca sa nu 'zgindari' ... abrupt, abuziv si 'sententios' opiniile, credintele sau educatia celorlalti parteneri de discutii...
Iar asta e o cerinta consecinta chiar aaa ... liberului nostru arbitru si a constiintei cel guverneza, nu?...
2. Nu mai sta tot timpul in 'nucul' ala. Iti cauzeaza la energiile metabolice ale organismului si iti schimba si starea vibrationala subtila...
Probabil ca taman asta e chiar explicatia ... fundamentalismului 'sacrosant' atit de categoric...
...Asa ca ori renunti la 'glumitele' de gimnaziu, ori iti pui ... papion cind abordezi subiecte serioase...
Parol!...
P.S. In rest ai perfecta dreptate: Facutul copiilor tine exclusiv de RESPONSABILTATE si nu de sex. Iar procreerea e doar mijlocul prin care avem sansa sa putem si sa ne putem implini si niste 'cerinte' superioare simplului act in sine...
...Nietzsche dixit!
.
Sanatate si ... no offence!
garbo101426
Postat pe 18 Septembrie 2015 13:55
De la: garbo101426, la data 2015-09-17 08:41:24Din nefericire, intr-o lume din ce in ce mai secularizata, 'ideologiile' religioase si-au iesit din matca lor fireasca... Si astfel, lumea a inceput sa fie populata cu tot felul de djuvarieni a-spirituali self-suficienti care au citit biblia eventual in diagonala - da' n-au inteles nimic din ea dincolo de litera tiparita - si care din lipsa de educatie adevarata, activitate sociala utila si aspiratii umane ideatice firesti, au devenit un soi de ... mini Maglavit-ieni care atunci cind deschis gura ai impresia ca sint unicii depozitari ai adevarului universal absolut, ca se 'trag' direct din ... vinul si piinea impartite de Iisus sau macar din sfintele invataturi...
Si ca stau, in fiecare dimineata, la taifas la o cafea si-un croissant, cu insusi ... Big D.!
Sa-mi fie mila?...
Sa-mi fie sila?!?...


Si una si alta... ! Uite o cafea la care sa simti... altfel !

http://scms.machteamsoft.ro/uploads/photos/652x450/652x450_097084-cafenele-bistro-pentru-o-toamna-aromata.jpg
barboneli
Postat pe 18 Septembrie 2015 15:27
De la: garbo101426, la data 2015-09-18 13:55:50Te-ai simtit cumva?!?... Inseamna ca poate nu e toul pierdut...
Oricum e bine sa retii doua lucruri din partea mea:
1. Cind postezi pe forumuri e musai sa ai o atitudine toleranta, ne-excesiva si daca se si poate chiar ... VERIFICATA! Stiintific sau macar de realitatea obiectiva. Fie si numai ca sa nu 'zgindari' ... abrupt, abuziv si 'sententios' opiniile, credintele sau educatia celorlalti parteneri de discutii...
Iar asta e o cerinta consecinta chiar aaa ... liberului nostru arbitru si a constiintei cel guverneza, nu?...
2. Nu mai sta tot timpul in 'nucul' ala. Iti cauzeaza la energiile metabolice ale organismului si iti schimba si starea vibrationala subtila...
Probabil ca taman asta e chiar explicatia ... fundamentalismului 'sacrosant' atit de categoric...
...Asa ca ori renunti la 'glumitele' de gimnaziu, ori iti pui ... papion cind abordezi subiecte serioase...
Parol!...
P.S. In rest ai perfecta dreptate: Facutul copiilor tine exclusiv de RESPONSABILTATE si nu de sex. Iar procreerea e doar mijlocul prin care avem sansa sa putem si sa ne putem implini si niste 'cerinte' superioare simplului act in sine...
...Nietzsche dixit!
.
Sanatate si ... no offence!


RESPONSABILTATE pentru a ne pastra specia... ! Si se poate facea si fara sex... in eprubeta de exemplu, dar e mult mai placut prin sex.
barboneli
Postat pe 18 Septembrie 2015 15:35
De la: garbo101426, la data 2015-09-18 13:55:50Nu mai sta tot timpul in 'nucul' ala. Iti cauzeaza la energiile metabolice ale organismului si iti schimba si starea vibrationala subtila...
Probabil ca taman asta e chiar explicatia ... fundamentalismului 'sacrosant' atit de categoric...
...Asa ca ori renunti la 'glumitele' de gimnaziu, ori....


N-am înţeles nimic : vibraţii, energii, stări de vibraţii... da' nu-i bai, nici nu trebuie să înţeleg termeni aşa sofisticaţi. Aişta-i numa' pt iniţiaţi ca tine. Prefer fundamentalismul nucifer, că e taaaaare buuuun.... Pt mua. Nu-i pt to(n)ţi.

Că bine zici....asta-i esplicaţia : toţi fundamentaliştii ăştia categorici sigur stau în vreun nuc, alţii aşteaptă văi pline de fecioare, fiecare cum şi ce poate....

...ori rămân mai departe în Nucul meu.

Orvoar !
VasileDinNuc
Postat pe 18 Septembrie 2015 21:43
Mi se pare ca acel copil va avea aceiasi soarta atat la orfelinat cat si acasa! Sunt doi neispraviti care nu stiu ca un prezervativ costa mai putin decat anticonceptionalele si, infinit mai putin decat un avort!
Oameni de genul acesta traiesc ca niste rame! De ce nu vor parintii sa-i accepte? De ce daca se iubesc, nu se gandesc sa munceasca orice si, sa-si creasca rodul iubirii? Mai mult nu merita sa scriu!
garbo340690
Postat pe 19 Septembrie 2015 09:38
De la: garbo340690, la data 2015-09-19 09:38:50Sunt doi neispraviti care nu stiu ca un prezervativ costa mai putin decat anticonceptionalele si, infinit mai putin decat un avort!

Oameni de genul acesta traiesc ca niste rame! De ce nu vor parintii sa-i accepte? De ce daca se iubesc, nu se gandesc sa munceasca orice si, sa-si creasca rodul iubirii? Mai mult nu merita sa scriu!


Mai sunt şi alte metode contraceptive, nu doar prezervativul. Ce, trebuie să vă-nvăţ io ? Cu sute şi mii de ani în urmă, când nu existau prezervativele, cum se evita sarcina ?

Ca nişte râme, dar care se împuiază continuu. Anul şi copilul, sau chiar şi mai repede dacă se poate. Am auzit pre mulţi zicând : facem copii cât o da Domnul. Dar Domnul a dat creier, şi nu se procedează aşa. Poate ei or fi de-ăştia.....

Corpul femeii are nevoie de timp pt refacere după perioada cât a fost însărcinată şi după naştere. Mi se pare dezgustător să te duci ca un hămesit şi să concepi alt copil, imediat după naştere.... Dar...unii sunt atât de limitaţi, că n-ai ce să le faci.... Poate doar sterilizarea i-ar mai limita să aducă copii pe lume, pe care apoi să-i trimită la cerşit, sau să-i crească în condiţii mizerabile, lipsiţi de cele necesare unei dezvoltări armonioase, şi supuşi riscurilor şi bolilor de tot felul..... Astfel de indivizi, că nu-i pot numi părinţi, ar trebui închişi pe viaţă sau sterilizaţi.
VasileDinNuc
Postat pe 19 Septembrie 2015 11:21
De la: VasileDinNuc, la data 2015-09-15 20:56:15
De la: barboneli, la data 2015-09-15 16:33:50
Ce vrea sa spuna, Nea Vasile, tanarul asta al tau, Frantz din Iasi cu propozitia asta: "nu sunt proprietari ai vieţii." ??? Ca eu n-am inteles. Adica noi nu suntem proprietarii vietii ?


Exact, ai înţeles perfect.

Proprietarul nostru este Dumnezeu. Chiar de 2 ori este proprietar.


omul este proprietar a vvieții.
DUMNEZEU ESTE DOAR ÎNDRUMĂTOR. TATĂL AL SUFLETELOR.
TE INVATA SA GÂNDEȘTI CONSTRUCTIV.
UN TATA MEREU ÎȘI EDUCA COPIII.DAR EL ESTE UN TATA BUN SI CORECT .
ESTE UN ȘEF, DAR LA OAMENI ORICE ȘEF ARE UN SEF DAR DACĂSȘEFUL ESTE CORECT ȘIUURMĂREȘTE EVOLUTIA ESTE BINE
ingerasulluptor1
Postat pe 19 Septembrie 2015 14:23
V-ati intrebat vreodata de ce oare oamenii sint atit de ignoranti, speriati, furiosi sau inconstienti atunci cind aud de ... EUGENETICA?...
De ce 'baga' intotdeauna la inaintare ... morala, etica, drepturile omului sau in mod stupid si nemernic chiar religia atunci cind e vorba de ... up-gradarea si up-datarea propriei fiinte?!?
Sa fie vorba de ipocrizie?...
Sa fie vorba de lipsa de educatie??...
Sa fie vorba doar de natura noastra umana atit de imbecila adeseori???
.
Omul a 'imbunatatit', a modificat si a selectat in toata istoria sa cam tot ceea ce i-a fost util siesi pe planeta asta: cereale, pasari si animale, legume si fructe, etc. A creat chiar noi specii: din orgoliu, din plictiseala sau doar din curiozitate... Ma intriga insa peste masura cum se face ca acelasi om nu e curios deloc sa afle de ce cu toate ca civilizatia umana pare ca evolueaza, in fond ea se adinceste tot mai mult si in tot mai multe crize: alimentara, demografica, sociala, culturala, climaterica, a resurselor si in curind criza crizelor, criza planetara a apei si chiar a aerului...
Realizati ca toate astea se intimpla pt. ca mult prea multi oameni se inmultesc fara masura, control si mai ales ... auto-control???
In loc sa gasim solutii la lipsa de educatie, la saracia datorata si suprapopularii si la neajunsurile unei planete sufocate chiar de prezenta noastra ostila si din ce in ce mai distrugatoare, noi ne 'preocupam' ipocrit si ignorant cu pseudo-sfaturi religioase, cu pansari mizericordioase ale unor fapturi inconstiente si iresponsabile cu viata lor si a copiilor lor si cu aiureli grotesti sau pretins glumete despre cit de destepti sintem noi vs. restul Umanitatii!
In fond vorbim ca sa ne aflam in treaba, nu ca sa gasim si sa oferim solutii. Iar idiotii planetei ii zic chestiei asteia ... SOCIALIZARE!
Nu zau?!?...
.
Dam stupefiant sumedenie de adrese de ong-uri care se ocupa chipurile cu 'protectia' mamelor care au facut in mod iresponsabil copii fara sa se gindeasca la consecintele tragice pe termen mediu si lung asupra lor, asupra propriilor copii sau a societatii care e nevoita sa caute ea solutii mai mereu insuficiente si nepotrivite chiar la problemele ce puteau fi evitate cu mare usurinta daca aceleasi ong-uri s-ar fi ocupat de educatie, planning familial sau consiliere psihologica de cuplu si familie atunci cind trebuia. Adicaaa...
...INAINTE DE PROCREERE !!!
.
Si mai avem tupeul sa vb. despre Big D. celorlalti semeni ca si cum rezolvarea tuturor problemelor pe care chiar noi le-am creat ar sta in ... facutul crucii, tinutul postului, mersul la moaste, spoveditul si impartasitul, ascultatul slujbelor duminicale si ... "cresteti si va inmultiti" ... iresponsabil si fara masura!
Iar eu, ca om, ca cetatean al planetei si ca fiul al aceluiasi Dumnezeu, trebuie sa fiu fortat de inconstienta altora sa-mi pun la dispozitie timp, resurse, efort si vointa pentru rezolvarea unor probleme ce nu imi apartin si care greveaza dramatic atit societatea in ansamblul ei cit si pe fiecare dintre noi, individual...
De ce?...
Pentru ce???...
Si, mai ales, in numele a ce???
Sintem in stare de crime abominabile pt. ca ne simtim - din vina proprie - 'coplesiti' de prezenta si numarul ciinilor de pe strazi, da' dam dovada de o suspecta (de imbecilism, desigur) grija, intelegere, mila si empatie fata de semenii nostri care se inmultesc mai abitir, mai intolerabil si mai greu de suportat chair decit patrupedele fara vina!
Oamenii poarta intotdeauna in ei stigmatul vinei pt. ca poarta si responsabilitatea faptelor lui...
Spre deosebire de animale, oamenii au insa constiinta si liber arbitru. Ambele date noua chiar de Bunul Dumnezeu!
Nu-i asa?!?...
.
Ca sa scurtez dizertatia care-mi pare ca nu ajunge la sinapsele tuturor - chestie de educatie, tolerantza, inteligentza si bun simtz, nu? -, o sa repet ce a spus de curind insusi Papa Francisc. Aproape un profet mesianic al Umanitatii prin atitudinile sale, prin actiunile sale si prin indemnurile cumpatate si rationale, pline de umanism si intelepciune pe care ni le arata noua tuturor. Si va spune asta un crestin ortodox prin nastere, educatie si vocatie...
..."Deschiderea faţă de viaţă este o condiţie a sacralităţii căsătoriei. Acest lucru nu înseamnă că creştinii trebuie să facă în serie copii... Am încredere totala în Dumnezeu", dar Dumnezeu îţi dă mijloace pentru a fi responsabil. Unii cred, scuzaţi-mi termenul, că, pentru a fi buni crestini, trebuie să fie precum iepurii. Atitudinea asta primitiva este in zilele nostre chiar o insulta adusa Lui!..."
.
Pentru cine habar n-are ce inseamna dpdv educational, cultural si ecleziastic sa fii calugar sau preot iezuit asemeni Papei, ii recomand sa puna mina sa caute, sa citeasca si sa se informeze temeinic; chiar si pe internet.
Si o sa aiba mari surprize...
Si poate o sa si inteleaga de ce timp de aproape 2000 de ani Biserica Catolica n-a vrut cu nici un chip sa aiba in fruntea ei un iezuit!...
garbo101426
Postat pe 19 Septembrie 2015 14:35
Uff, sinapsele mele! tz, tz, tz...

Dar rog fr de ce ai scris, să fii călugăr, la imperativ?
Axl_R
Postat pe 19 Septembrie 2015 15:22
Deosebirea intre semnul exclamarii si ...'imperativ' este simpla, elementara si nu comporta ... rafinetzuri lingvistice. Nu asta era ... on-topicul, totusi...
Da', ma rog, o fi posibil ca asta sa aiba legatura chiar cu ... sinapsele in chestiune!
http://www.garbo.ro/comunitate/forum/post_reply/19643.html#
garbo101426
Postat pe 19 Septembrie 2015 15:51
Fii călugăr, e imperativ afirmativ, pt că ai scris cu doi de i.
Exact, sinapsele.
Axl_R
Postat pe 19 Septembrie 2015 15:58


Toata cinstea mea pentru postarea ta, chiar daca, as zice ca nu e locul ei la topicul asta... dacat tangential. Ai scris infricosator de realist si frumos pe deasupra ! Ca completare. adaug chestia asta:

"Imaginaţi-vă o lume în care oamenii nu se îmbolnăvesc niciodată. Ei sunt bine făcuţi, rezistenţi şi au capacităţi intelectuale deosebite. Este p utopie ? Nu, este o lume pe care o poate propune eugenia.

Mulţi vor da nemulţumiţi din cap, pentru că este o teorie care preconizează ameliorarea populaţiei umane prin măsuri genetice a fost folosită de Germania nazistă. Naziştii au folosit eugenia pentru justificarea „superiorităţii şi perfecţiunii” unei rase. Din această cauză, mulţi savanţi au renunţat la ideile eugenetice şi ştiinţa a stagnat.
Însă totul se schimbă. Avem oare nevoie de această ştiinţă ? Eugenetica are un viitor ? Psihologul Irina Lukianova relatează: „Natura umană este de aşa natură, încât tinde să ajungă la un ideal. Ce este eugenetica în sensul profund al cuvântului ? Este dorinţa subconştientă a omului de a deveni perfect, fără cusur”.
Cel puţin de a deveni sănătos. Nu este nici un secret faptul că ultimul secol a fost marcat de un progres al medicinii. Mai demult, oamenii care sufereau de anomali genetice şi boli grave, nu ajungeau la vârsta maturităţii sexuale şi, astfel, nu puteau transmite genele lor viitoarelor generaţii. În prezent, odată cu dezvoltarea farmaceuticii, programul de selecţie naturală începe să dea greş. Pe de o parte, media de viaţă a crescut cu circa 30-40 de ani. În acelaşi timp, a crescut riscul transmiterii bolilor genetice.
În prezent, eugenia este utilizată în mod tradiţional la consultaţiile femeilor gravide în ceea ce priveşte stabilirea mutaţiilor genetice ale fătului. Se dezvoltă intens terapia genetică, o nouă ramură a medicinii care prevede căutarea şi tratarea bolilor ereditare ale genomului embrionului. Deocamdată, în multe ţări este interzisă modificarea genetică a celulelor embrionului. Dacă în viitor, această interdicţie va fi ridicată, acest lucru poate duce la discriminarea unor oameni în detrimentul altora, menţionează Irina Lukianova.
„Este important să înţelegem că lumea este minunată în diversitatea sa. Bineînţeles, bolile nu aduc nimănui fericire, însă aceasta nu înseamnă că oamenii cu anumite dizabilităţi şi boli genetice nu au dreptul la viaţă ? Un om orb poate să fie un mare muzician. Câţi asemenea oameni putem pierde dacă vom începe „să facem curăţenie” ? Are eugenetica viitor ? Îmi permit să las această întrebare deschisă”.
(Aliona Rakitina)

Fara sa posed talentul tau, as mai intreba si eu ca tine: V-ati intrebat vreodata de ce oare oamenii sint atit de ignoranti, speriati, furiosi sau inconstienti atunci cind aud de ... EVOLUTIE ?... Nu, nu am de gand sa prezint o teorie Darwiniana... ( adica despre evoluţia naturală, biologică, a speciilor prin selecţie naturală) asa ca-l las incolo pe el, dar as aminti ca atunci cand Dumnezeu l-a creat pe primul om, Adam, din materialele mentionate in toate cartile religilor monoteiste, l-a creat intr-o zi. Nu stiu exact ce varsta avea la creare, dar banuiesc ca ceva in jurul a 21-25 ani. Cred, n-am nici o dovada sau vreun certificat de nastere Acuma, cand Darwin aminteste de evolutia omului, hai sa lasam acum chestia ca ar fi dintr-o specie dezvoltata (tot prin evolutie) a uni animal primat din maimuta, multa lume se enerveaza si se supara ca si cum, cuvantul evolutie e ceva proscris. Dar cu bietul Adam, cum a fost ? L-a facut Dumnezeu asa intr-o zi si destept si cu grai si specialist cum sa faca focul (mi se pare ca pe vremea aia nu era inca electricitate... Dumnezeu a uitat s-o faca, era obosit dupa ce a facut soarele si luna...) stia cum si cu ce sa vaneze, sa taie blana pentru imbracaminte styl Armani ??? Aiurea, Adam al nostru ii trebuia urgent si o Evolutie... asa cum de fapt s-a si intamplat. Sper sa ma creada cineva pe cuvant ca noi, suntem torusi diferiti de acel prim om Adam pe numele mic. Intre timp am invatat o multime de chestii, exact cum ai spus si tu, 426... nu vi le enumar acum si aproximativ in ce an din atatia de la Geneza. Si daca tot suntem la capitolul facerea lumii... dupa cartile religioase vechi, Tanah-ul sau Vechiul testament cum ii spuneti voi, asta s-ar fi intamplat acum 5776 de ani ! Absurd, nu ? Stiam ca o sa ganditi asa, dar in acelasi timp credeti ca asa a fost. Doar scrie in Vechiul Testament, Noul Testament si in Coran, acelasi lucru. Asa ca aceasta Evolutie a omului a existat, indiferent daca a inceput de acum 5776 de ani sau de sute de mii de ani. Daca e sa luam timpul de cand s-a format planeta noastra, Pamanrul... si l-am incadra in 24 de ore, aparitia omului s-ar fi intamplat in ultimele 2 secunde. Adica ariciului i-a luat 150 de milioane de ani ca sa ajunga in starea de dezvoltare de azi din cine stie ce finta sau monstru cu tepi sau fara... si bietul om a avut doar 2 secunde de Evolutie. Cam putin, nu ?
Deci intr-un fel asta e raspunsul la cea a scris 426 cand a intrebat: "Omul a 'imbunatatit', a modificat si a selectat in toata istoria sa cam tot ceea ce i-a fost util siesi pe planeta asta: cereale, pasari si animale, legume si fructe, etc. A creat chiar noi specii: din orgoliu, din plictiseala sau doar din curiozitate... Ma intriga insa peste masura cum se face ca acelasi om nu e curios deloc sa afle de ce cu toate ca civilizatia umana pare ca evolueaza, in fond ea se adinceste tot mai mult si in tot mai multe crize: alimentara, demografica, sociala, culturala, climaterica, a resurselor si in curind criza crizelor, criza planetara a apei si chiar a aerului...
Realizati ca toate astea se intimpla pt. ca mult prea multi oameni se inmultesc fara masura, control si mai ales ... auto-control ???"
Ar mai fi asa de multe lucruri de spus sau mai ales de ascultat sau citit... incat mai imi trebuie vre-o 3-4 vieti sa le cuprind, dar ma opresc aici cu intrebarile si parerile, sa nu va stric aceasta seara de toamna, pe care v-o doresc sa fie minunata... wherever you are !

www.youtube.com/watch?v=2GRtFC8nTag

barboneli
Postat pe 19 Septembrie 2015 16:54
Mi-am propus sa nu mai tin pe forumuri ... exegeze de lingvistica, de sintaxa sau topica a frazei, da' se pare ca unor 'eminentze' li se pare - self-suficient - cum ca n-ar fi miezul din dodoasca limbii romane daca nu s-ar itzi ei sa 'puna la punct' pe altii doar din spirit de contradictie, proasta informare si/sau - Ooops! - 'deficitara' educatie!
Bref,
"(Ca) sa fii calugar" (exact asa, cu doi de 'i') este ...conjunctivul prezent al verbului 'a fi' ca forma restrinsa (acceptata verbal) a conditzionalui optativ, nicidecum vreo forma imperativa! Fie si macar datorita definitiei termenului 'imperativ':
"IMPERATÍV, -Ă, imperativi, -e, adj., s. n. 1. Adj. Care ordonă; poruncitor. ◊ Mod imperativ (și substantivat, n.) = mod verbal personal prin care se exprimă un ordin, o interdicție, un sfat, un îndemn, o rugăminte etc. a subiectului. Propoziție imperativă = propoziție care exprimă un ordin, un îndemn, o rugăminte etc. 2. S. n. Necesitate categorică și necondiționată; obligație. ◊ Imperativ categoric = principiu (enunțat de Kant) după care obligația morală are un caracter absolut, necondiționat, spre deosebire de cerințele condiționate ale vieții cotidiene. – Din fr. impératif, lat. imperativus.
Sursa: DEX '09 (2009)"...
Iar unii chiar daca pretind ca sint 'anti-idioti', in realitate sint doar in ... kool-tzi! Pt. conformitate:
http://in-cult.ro/2010/06/01/conjugarea-verbului-a-fi/
.
Ma gindesc ca daca nu care cumva o fi ... cazut pe gheatza sarmana logica si si-o fi frint gitul, atunci cu siguranta unii fac parte din cei prea multi carora la shcoala li s-a spus 'cartezian' - din lipsa de timp si pt. a nu confuza ... tinerii bizoni cu exceptii care exced regula da' tocmai prin asta fac minunea limbii romane -, ca inainte si dupa conjunctia 'si' nu se pune niciodata 'virgula'.
Ei bine, tinerii bizoni e musai sa afle caaa ... SE PUNE !!!
.
Conditional optativ:
"Condiționalul este un mod verbal personal și predicativ care exprimă în general o acțiune, o întâmplare sau o stare ipotetică a cărei realizare în prezent sau în viitor depinde de realizarea altei acțiuni, întâmplări sau stări, sau o ipoteză nerealizată în trecut.
În unele limbi, cum este româna sau maghiara, poate exprima și acțiunea de realizarea căreia depinde sau ar fi depins realizarea unei alte acțiuni.
În unele limbi, cum este româna și franceza, condiționalul poate fi folosit și pentru relatarea unui fapt despre realitatea căruia nu există certitudine.
În gramatica limbii române (si numai in ea!), acest mod este numit de obicei condițional-optativ pentru că poate exprima și ... DORINTZA."
.
Cam greu, nuuu?!?
Si e cu atit mai greu cu cit unii se grabesc sa termine studiul limbii romane inainte de a absolvi chiar ... gimnaziul! Iar asta nu-i impiedica, mai tirziu, sa termine si niscaiva studii universitare. Din pacate cu aceleasi rezultate nefaste.
Cel putin limbii romane daca nu si lor...
Parol!...
.
Morala?
Cultura nu-i nici agri-cultura da' nici ... kool-tura!
"Sa fii calugar" este conjunctiv prezent, 'i-nestimabile'. Intotdeauna!
Iar adevaratul imperativ afirmativ este ... "Fii calugar!" Care este un indemn, pricepi 'excelentza'?!?
.
Concluzie?
Ambele minutze pe carti!
Si mara grija sa nu fie alea de bucate sau - Doamne fereste! - cele deee .... poker!!!
garbo101426
Postat pe 19 Septembrie 2015 19:48
Deloc. Pers a II-a sg, conj. prezent, doi i în rest, nu.
Am plecat că-i greu de digerat o diplomă mâncată.

tz, tz, tz... Ajunge un sg !, chiar dacă-i imperativ!

Păcat că nucu-i ocupat, dar caut eu un dud.
Axl_R
Postat pe 19 Septembrie 2015 20:29


Aaaaoleu... , daca in prima postare am inteles tot, aici n-am inteles nimic ! Sorry, eu cu gramatica nu m-am imbratisat niciodata, mai ales acum dupa atatia ani si traind si intr-o tara unde se scrie invers si se citeste la fel... ! "exceseze de lingvistica... topica a frazei... din dodoasca limbii romane... etc."... am crezut ca injuri pe cineva de aici... !!!
"Ambele minutze pe carti !" zici ? Da' cine mai pune azi mana pe carti cand toti au laptop sau PC-Intel 3,5 sau 7 ? Ma faci sa rad. Poti sa inveti foarte bine si pe computer (sau calculator, depinde in ce regiune te aflii... !) Eu ma dau batut...
barboneli
Postat pe 19 Septembrie 2015 20:31
De la: VasileDinNuc, la data 2015-09-13 22:07:01
De la: Axl_R, la data 2015-09-13 16:13:39PS. Nimeni nu îmi poruncește! Clar?


Cu excepţia aristocraţilor !


Serios?
Axl_R
Postat pe 19 Septembrie 2015 20:49
De la: garbo101426, la data 2015-09-19 14:35:07V-ati intrebat vreodata de ce oare oamenii sint atit de ignoranti, speriati, furiosi sau inconstienti atunci cind aud de ... EUGENETICA?...
De ce 'baga' intotdeauna la inaintare ... morala, etica, drepturile omului sau in mod stupid si nemernic chiar religia atunci cind e vorba de ... up-gradarea si up-datarea propriei fiinte?!?
Sa fie vorba de ipocrizie?...
Sa fie vorba de lipsa de educatie??...
Sa fie vorba doar de natura noastra umana atit de imbecila adeseori???
.
Omul a 'imbunatatit', a modificat si a selectat in toata istoria sa cam tot ceea ce i-a fost util siesi pe planeta asta: cereale, pasari si animale, legume si fructe, etc. A creat chiar noi specii: din orgoliu, din plictiseala sau doar din curiozitate... Ma intriga insa peste masura cum se face ca acelasi om nu e curios deloc sa afle de ce cu toate ca civilizatia umana pare ca evolueaza, in fond ea se adinceste tot mai mult si in tot mai multe crize: alimentara, demografica, sociala, culturala, climaterica, a resurselor si in curind criza crizelor, criza planetara a apei si chiar a aerului...
Realizati ca toate astea se intimpla pt. ca mult prea multi oameni se inmultesc fara masura, control si mai ales ... auto-control???
In loc sa gasim solutii la lipsa de educatie, la saracia datorata si suprapopularii si la neajunsurile unei planete sufocate chiar de prezenta noastra ostila si din ce in ce mai distrugatoare, noi ne 'preocupam' ipocrit si ignorant cu pseudo-sfaturi religioase, cu pansari mizericordioase ale unor fapturi inconstiente si iresponsabile cu viata lor si a copiilor lor si cu aiureli grotesti sau pretins glumete despre cit de destepti sintem noi vs. restul Umanitatii!
In fond vorbim ca sa ne aflam in treaba, nu ca sa gasim si sa oferim solutii. Iar idiotii planetei ii zic chestiei asteia ... SOCIALIZARE!
Nu zau?!?...
.
Dam stupefiant sumedenie de adrese de ong-uri care se ocupa chipurile cu 'protectia' mamelor care au facut in mod iresponsabil copii fara sa se gindeasca la consecintele tragice pe termen mediu si lung asupra lor, asupra propriilor copii sau a societatii care e nevoita sa caute ea solutii mai mereu insuficiente si nepotrivite chiar la problemele ce puteau fi evitate cu mare usurinta daca aceleasi ong-uri s-ar fi ocupat de educatie, planning familial sau consiliere psihologica de cuplu si familie atunci cind trebuia. Adicaaa...
...INAINTE DE PROCREERE !!!
.
Si mai avem tupeul sa vb. despre Big D. celorlalti semeni ca si cum rezolvarea tuturor problemelor pe care chiar noi le-am creat ar sta in ... facutul crucii, tinutul postului, mersul la moaste, spoveditul si impartasitul, ascultatul slujbelor duminicale si ... "cresteti si va inmultiti" ... iresponsabil si fara masura!
Iar eu, ca om, ca cetatean al planetei si ca fiul al aceluiasi Dumnezeu, trebuie sa fiu fortat de inconstienta altora sa-mi pun la dispozitie timp, resurse, efort si vointa pentru rezolvarea unor probleme ce nu imi apartin si care greveaza dramatic atit societatea in ansamblul ei cit si pe fiecare dintre noi, individual...
De ce?...
Pentru ce???...
Si, mai ales, in numele a ce???
Sintem in stare de crime abominabile pt. ca ne simtim - din vina proprie - 'coplesiti' de prezenta si numarul ciinilor de pe strazi, da' dam dovada de o suspecta (de imbecilism, desigur) grija, intelegere, mila si empatie fata de semenii nostri care se inmultesc mai abitir, mai intolerabil si mai greu de suportat chair decit patrupedele fara vina!
Oamenii poarta intotdeauna in ei stigmatul vinei pt. ca poarta si responsabilitatea faptelor lui...
Spre deosebire de animale, oamenii au insa constiinta si liber arbitru. Ambele date noua chiar de Bunul Dumnezeu!
Nu-i asa?!?...
.
Ca sa scurtez dizertatia care-mi pare ca nu ajunge la sinapsele tuturor - chestie de educatie, tolerantza, inteligentza si bun simtz, nu? -, o sa repet ce a spus de curind insusi Papa Francisc. Aproape un profet mesianic al Umanitatii prin atitudinile sale, prin actiunile sale si prin indemnurile cumpatate si rationale, pline de umanism si intelepciune pe care ni le arata noua tuturor. Si va spune asta un crestin ortodox prin nastere, educatie si vocatie...
..."Deschiderea faţă de viaţă este o condiţie a sacralităţii căsătoriei. Acest lucru nu înseamnă că creştinii trebuie să facă în serie copii... Am încredere totala în Dumnezeu", dar Dumnezeu îţi dă mijloace pentru a fi responsabil. Unii cred, scuzaţi-mi termenul, că, pentru a fi buni crestini, trebuie să fie precum iepurii. Atitudinea asta primitiva este in zilele nostre chiar o insulta adusa Lui!..."
.
Pentru cine habar n-are ce inseamna dpdv educational, cultural si ecleziastic sa fii calugar sau preot iezuit asemeni Papei, ii recomand sa puna mina sa caute, sa citeasca si sa se informeze temeinic; chiar si pe internet.
Si o sa aiba mari surprize...
Si poate o sa si inteleaga de ce timp de aproape 2000 de ani Biserica Catolica n-a vrut cu nici un chip sa aiba in fruntea ei un iezuit!...


Da, ei bine cam bati cimpii mataluta, corect lingvistic, doct in exprimare dar abulic in gindire.
Si cine sa decida cine e OK din p.d.v. genetic si cine nu?
Ce ne facem cu copii “defecti” genetic nascuti din parinti perfect normali ca nu stim niciodata cind o gena o ia razna?
Daca ar fi sa aplicam eugenetica, parintii unor oameni ca Newton, Kant, Churchill, Toulouse-Lautrec, Hawking si chiar Einstein , ar fi fost sterilizati din start ca necorespunzatori genetic. Ar fi fost bine pentru omenire?
Incearca sa-ti raspunzi ca esti fata desteapta si citita si culta, vezi ce-ti spun sinapsele.
Scumpa si nazistii visau la o societate populata de oameni superbi , blonzi cu ochi albastri cu un trup de invidiat si o sanatate beton si doreau sterilizarea ( una din metodele eugeniei) unor grupuri de oameni in functie de rasa, grad de cultura, inteligenta, e.t.c.

E adevarat omul si-a “facut mina” experimentind modificarea genetica pe plante si animale. La ce concluzie s-a ajuns dupa ani de la primele incercari? La faptul ca toate legumele si animalele modificate genetic creaza probleme de sanatate celor ce le consuma. Deci tu ai dori sa largim experimentul si la oameni, OK si daca in urma acestui experiment dupa ani constatam ca si oamenii devin “nocivi” asemeni palntelor si animalelor modificate genetic? Ce mai facem atunci, ii eutanasiem pur si simplu? Waw, asta da umanitate, mersi dar nu doresc sa traiesc intr-o asemenea societate “umana”.
Draga mea, suprapopularea mamei Terra are mai multe cauze si iti enumar citeva:
- eradicarea unor boli care in trecut generau mari molime ce decimau populatia (ciuma, holera e.t.c.);
- cresterea sperantei de viata in ultimul secol de la 50-60 ani la peste 70;
- lipsa conflagratiilor s.a.m.d.
Asa ca vezi tu, faptul ca unii “puiaza” prea mult si necontrolat nu prea are importanta daca e sa analizam studiile demografice serioase, care arata ca Europa par example, are o populatie imbatrinita, stirnind chiar ingrijorari conducatorilor vis-a-vis de asigurarea unor batrineti linistite parinilor si bunicilor nostri
(si care conform teoriei tale ar trebui eliminati dupa incetarea activitatii utile ca ne consuma resursele si asa limitate si mai si trebuie sa muncim pt. a-i intretine dupa ce ies la pensie. Poate dai tu un exemplu cu parintii si bunicii tai si apoi cu tine dupa ce iesi la pensie).
Singurul continent cu o populatie tinara demografic este Africa dar si acolo studiul a relevat ca speranta de viata este scazuta iar numarul deceselor in rindul copiilor este f. mare in comparatie cu batrinul continent.
Lasa filmele americane care arata familia ideala ca fiind compusa din mama, tata si cel putin 2 copii ca nici acolo situatia nu e mai roza, si propaganda unor “destepti” care au descoperit secretul lui Polichinelle in faptul ca unii puiaza prea mult.
Ti-am dat aceste exemple ca sa-ti arat cit de simplist judeci lucrurile.

Cherie, pina si unele animale considerate evoluate, manifesta empatie si isi ajuta semenii aflati
la anananghie (cimpanzeii, lupii, delfinii) creind un fel de ONG-uri in cadrul familiei/haitei lor.
De ce noi oamenii sa ne dovedim mai prejos ca ele si sa-i eliminam pe cei mai putin dotati ?
Problema cu “istetii” ca tine e ca nu-si imagineaza nicodata ca va veni o vreme cind vor avea la rindul lor nevoie de ajutorul societatii, fie datorita virstei fie a unor boli care pot aparea pe negindite.
Cum ai reactiona daca societatea ar gindi in intregime ca tine acum? Te-ai duce singurica pis pis la cimitir ca sa nu mai incarci societatea cu niste cheltuieli inutile?

Si apropos de ciini, daca elimin din societate prin recluziune un om periculos, care provoaca “deranj” semenilor nu vad de ce n-as aplica aceeasi metoda oricarui alt animal care provoaca acelasi “deranj” societatii. Cu ce este mai presus ciinele decit omul?
Iar despre mersul la biserica, este bine din cind in cind sa-l practici si chiar sa mai si citesti Biblia ca poate asa ne dam seama ca sintem niste bieti muritori supusi greselii, infatuarii si prostiei ,
(indiferent de cite clase am absolv it si de cite carti am citit) vorba batrinilor din Ardeal “unde e multa destaptaciune e si prostie”.
Si pe urma daca esti crestin, respecti regulile si cutumele crestinismului, care incumba mersul la biserica, rugaciunea, crucea, spoveditul, impartasitul , altfel te poti numi oricum (teist, liber cugetator e.t.c.) dar nu crestin.

Ai dreptate in ceea ce priveste educatia, ca sa scapam de astfel de cazuri e nevoie de educatie dar ce ne facem ca pt. educatie e nevoie ca societatea ( adica oameni ca tine ca mine ca Vasile, Rotty si Barbo) sa punem la dispozitia societatii mijloacele necesare pt. a o infaptui.
Ce facem mergem mai departe (cu educatia) sau renuntam ca sa nu ne cheltuim energiile si banii ?

P.S.
Papa Francisc “aproape profet messianic”?
Cred ca te-a luat valul, e totusi un preot calugar, ajuns intr-o functie de conducere pentru ca vezi tu pina la episcop sint grade de slujire in biserica, de la episcop in sus sint ierarhii de conducere ca si in ortodoxie.
Si nu poti fi “aproape profet” sau esti sau nu profet.

Si ce este atit de extraordinar la acesti iezuiti? Sint de fapt niste catolici care au adoptat o atitudine mai pragmatica, un apostolat mai activ si s-au implicat mai mult in politica sustinind puterea bisericii catolice neconditionat.
Eu am fost si ramin o mare admiratoare a papei Ioan Paul al II-lea, care si-a inteles si indeplinit cu brio menirea de papa.

P.P.S.
Dizertatie?
Draga mea nu esti cam trufasa tinind cont ca nu ne-ai prezentat nimic deosebit decit niste alegatii menite sa sustina idei personale ?
Credeam ca disertatiile se sustin in mediu academic, stiintific de oameni cu studii academice recunoscute si expertiza in domeniul in care sustin disertatia, nu pe site-uri de socializare, ca raspuns la o cerere de ajutor.
Sinapsele mele imi spun ca nu cunosti definitia disertatiei. Iti recomand cu caldura studiul DEX-ului.



Tommy_Boy
Postat pe 19 Septembrie 2015 21:24
Barbo, ai inteles gresit eugenetica.
Eugenetica e o teorie de selectie a oamenilor, care presupune controale parentale, analiza si eliminarea fetusilor cu probleme genetice, recurgerea la fertilizarea in vitro, pt. a crea omul perfect in vederea economisirii resurselor societatii.
Dupa cum vezi are la baza o idee mercantila nicidecum una altruista asa cum visezi tu.
Intr-un fel ne intoarcem la practicile spartanilor din antichitate dar mai rafinate si imbracate in haine mai "nobile" dar de fapt cu acelasi continut, negarea dreptului la viata a celor considerati imperfecti.
O fi bine, o fi rau?
Tu ce crezi?
Tommy_Boy
Postat pe 19 Septembrie 2015 21:42
Prăpastia Kaida din Munții Taygetos…
Iar acum...
Axl_R
Postat pe 19 Septembrie 2015 21:55
De la: garbo101426, la data 2015-09-19 14:35:071. Omul a 'imbunatatit', a modificat si a selectat in toata istoria sa cam tot ceea ce i-a fost util siesi pe planeta asta.

2. Ma intriga insa peste masura cum se face ca acelasi om nu e curios deloc sa afle de ce cu toate ca civilizatia umana pare ca evolueaza, in fond ea se adinceste tot mai mult si in tot mai multe crize: alimentara, demografica, sociala, culturala, climaterica, a resurselor si in curind criza crizelor, criza planetara a apei si chiar a aerului...

3. In loc sa gasim solutii la lipsa de educatie, la saracia datorata si suprapopularii si la neajunsurile unei planete sufocate chiar de prezenta noastra ostila si din ce in ce mai distrugatoare.

4. Si mai avem tupeul sa vb. despre Big D. celorlalti semeni ca si cum rezolvarea tuturor problemelor pe care chiar noi le-am creat ar sta in ... facutul crucii, tinutul postului, mersul la moaste, spoveditul si impartasitul, ascultatul slujbelor duminicale.

5. Sintem in stare de crime abominabile pt. ca ne simtim - din vina proprie - 'coplesiti' de prezenta si numarul ciinilor de pe strazi, da' dam dovada de o suspecta (de imbecilism, desigur) grija, intelegere, mila si empatie fata de semenii nostri care se inmultesc mai abitir, mai intolerabil si mai greu de suportat chair decit patrupedele fara vina.

6. Ca sa scurtez dizertatia care-mi pare ca nu ajunge la sinapsele tuturor - chestie de educatie, tolerantza, inteligentza si bun simtz, nu? -,

7. o sa repet ce a spus de curind insusi Papa Francisc. Aproape un profet mesianic al Umanitatii prin atitudinile sale, prin actiunile sale si prin indemnurile cumpatate si rationale, pline de umanism si intelepciune pe care ni le arata noua tuturor.

Si va spune asta un crestin ortodox prin nastere, educatie si vocatie...

8. Pentru cine habar n-are ce inseamna dpdv educational, cultural si ecleziastic sa fii calugar sau preot iezuit asemeni Papei, ii recomand sa puna mina sa caute, sa citeasca si sa se informeze temeinic; chiar si pe internet.
Si o sa aiba mari surprize...

9. Si poate o sa si inteleaga de ce timp de aproape 2000 de ani Biserica Catolica n-a vrut cu nici un chip sa aiba in fruntea ei un iezuit!...


Am citit această dizertatzie....ca un profan ce sunt....

Să le iau pe rând, sistematic :

1. Modificarea genetică a plantelor şi animalelor pt a crea aşa-zise specii mai reziste la boli şi alte probleme, este O INSULTĂ la adresa lui Dumnezeu. Am scris cu litere de tipar, pt că nu există posibilitatea de bolduire aici. În Geneza scrie : Dumnezeu s-a uitat la tot ce făcuse şi iată că erau foarte bune. De ce aş interveni ca om în ce a creat Dumnezeu ? Cumva oamenii sunt mai inteligentzi decât Creatorul lor ???
2. Stai liniştit, astea sunt crize induse artificial, dar nu există în realitate. Dumnezeu are totul sub control. Nu ştiu care sunt motivele exacte pt care suntem bombardaţi cu astfel de ştiri despre "crize" , dar cel puţin unul dintre ele (motive) este acapararea resurselor planetare în folosul unor state puternice, în defavoarea multor altora.
3. Sărăcia este datorată, în primul rând, acaparării resurselor planetare în detrimentul restului populaţiei. Cum este sloganul folosit pt Iran ? Sau pt Irak, nu mai ştiu sigur : Petrol contra hrană. Cum vine asta ??? Cine stabileşte accesul la resurse ??+ Şi, mai ales cum se poate ca o ţară să nu-şi poată exploata şi, mai ales, gestiona resursele naturale fără prezenţa unei/unor companii străine ?
4. Nu eshti ortodox autentic....
5. Aşa, carevasăzică, eşti unul dintre "iubitorii" de animale..... Pt tine, este mai important un animal, decât un om. Interesant....

6. "Ca sa scurtez dizertatia care-mi pare ca nu ajunge la sinapsele tuturor - chestie de educatie, tolerantza, inteligentza si bun simtz, nu?"

Sinapsele mele şi ale multor altora de pe planeta asta nu au atâta inteligentza, bun simtz şi tolerantza ca tine, maestre....

7. Repetă cât vrei ! Şi închină-te lui ! "pline de umanism si intelepciune pe care ni le arata noua tuturor"

Umanism şi înţelepciune, dar nimic biblic sau evanghelic. Slujba lui se concentrează pe umanism, când de fapt ar trebui să promoveze pe Dumnezeu.

8. Haha. Sunt informat temeinic despre ce înseamnă a fi iezuit. Dar tu, dimpotrivă, nu eşti ! Sau, eşti unul dintre ei !

Nu există nicio surpriză pt mine, iezuiţii ca ordin aşa-zis religios au fost creaţi de biserica catolică, pt a contracara reforma. Una dintre regulile lor de bază este "scopul scuză mijloacele" . Oricâte diplome şi studii ar avea un astfel de om (care sunt făcute tot în instituţiile lor), un creştin adevărat nu va accepta niciodată această regulă de conduită în viaţă.

De exemplu, se ştie (câţi dintre oameni ştiu asta ? ) că şcolile de astăzi sunt făcute după modelul catolic, cu decernare de diplome, premii, competiţie între elevi/studenţi şi ierarhii ?

Citiţi despre cum au început sau cum au fost la început, marile universităţi americane de astăzi (Harvard şi altele), şi pe baza la ce principii au fost create, şi, cum de-a lungul timpului, principiile de fondare a lor au fost alterate după modelul catolic, cu diplome, premii, titluri academice, etc, etc.

9. Iezuiţii au fost creaţi în jurul anului 1500, pt a contracara reforma. Iezuiţii erau (sunt) "lucrătorii" din umbră ai papei, şi cu totul şi direct subordonaţi lui.

Mai informează-te !
VasileDinNuc
Postat pe 19 Septembrie 2015 22:02
Cred că mă pitesc în colț și tac.
Mamăăăă! Vă rog ajutați-mă! Asta era topicul.
Axl_R
Postat pe 19 Septembrie 2015 22:15
De la: barboneli, la data 2015-09-19 16:54:081. O lume în care oamenii nu se îmbolnăvesc niciodată. Ei sunt bine făcuţi, rezistenţi şi au capacităţi intelectuale deosebite. Este p utopie ? Nu, este o lume pe care o poate propune eugenia.

2. Ce este eugenetica în sensul profund al cuvântului ? Este dorinţa subconştientă a omului de a deveni perfect, fără cusur”.

3. Deocamdată, în multe ţări este interzisă modificarea genetică a celulelor embrionului.

4. „Este important să înţelegem că lumea este minunată în diversitatea sa. Bineînţeles, bolile nu aduc nimănui fericire, însă aceasta nu înseamnă că oamenii cu anumite dizabilităţi şi boli genetice nu au dreptul la viaţă ? Un om orb poate să fie un mare muzician. Câţi asemenea oameni putem pierde dacă vom începe „să facem curăţenie” ? Are eugenetica viitor ? Îmi permit să las această întrebare deschisă”.
(Aliona Rakitina)

5. dar as aminti ca atunci cand Dumnezeu l-a creat pe primul om, Adam, din materialele mentionate in toate cartile religilor monoteiste, l-a creat intr-o zi. Nu stiu exact ce varsta avea la creare, dar banuiesc ca ceva in jurul a 21-25 ani. Cred, n-am nici o dovada sau vreun certificat de nastere

6. Dar cu bietul Adam, cum a fost ? L-a facut Dumnezeu asa intr-o zi si destept si cu grai si specialist cum sa faca focul (mi se pare ca pe vremea aia nu era inca electricitate... Dumnezeu a uitat s-o faca, era obosit dupa ce a facut soarele si luna...) stia cum si cu ce sa vaneze, sa taie blana pentru imbracaminte styl Armani ???

7. Aiurea, Adam al nostru ii trebuia urgent si o Evolutie... asa cum de fapt s-a si intamplat.

8. Si daca tot suntem la capitolul facerea lumii... dupa cartile religioase vechi, Tanah-ul sau Vechiul testament cum ii spuneti voi, asta s-ar fi intamplat acum 5776 de ani ! Absurd, nu ? Stiam ca o sa ganditi asa, dar in acelasi timp credeti ca asa a fost. Doar scrie in Vechiul Testament, Noul Testament si in Coran, acelasi lucru.

9. Asa ca aceasta Evolutie a omului a existat, indiferent daca a inceput de acum 5776 de ani sau de sute de mii de ani. Daca e sa luam timpul de cand s-a format planeta noastra, Pamanrul... si l-am incadra in 24 de ore, aparitia omului s-ar fi intamplat in ultimele 2 secunde. Adica ariciului i-a luat 150 de milioane de ani ca sa ajunga in starea de dezvoltare de azi.


1. Este o utopie.
2. Dorinţa omului de a deveni perfect, fără cusur, se va împlini în eternitatea lui Dumnezeu. Dumnezeu a pus în noi această dorinţă şi bine a făcut. El este Singurul ce poate da perfecţiune unui om.
3. Şi ar fi bine să rămână aşa !
4. Are dreptate în ce spune.
5. L-a creat direct matur, singurul om creat matur direct.
6. L-a creat perfect, nu avea nevoie de foc pt încălzire, deoarece înainte de Potop temperatura era uniformă (tropicală) pe toată planeta, şi personal cred că în straturile superioare ale atmosferei, planeta era protejată de un strat de apă, nu avea nevoie nici de îmbrăcăminte, deoarece avea un veştmânt de lumină precum îngerii, şi nici de vânat, pt că mânca din pomii din grădina Eden.
7. Nu, nu s-a întâmplat aşa.
8. Aşa gândesc, aşa cred, şi nu consider deloc absurd, cu excepţia că nu cred că-s 5776 ani, ci mai mult, aproape 6000, fără câţiva.

9. Nu s-a întâmplat evoluţia omului în felul cum o prezinţi tu. iar ariciul a fost creat împreună cu celelalte animale.
VasileDinNuc
Postat pe 19 Septembrie 2015 22:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Donatie hainute baietel 2 ani!!! 2 De la: danuti 3 Aprilie 2009 22:04
Lichidare stoc (reduceri mari de preturi) haine din SUA pentru pitici mici 1 De la: Cladewel 8 August 2008 13:39
Pompa PHILIPS AVENT ISIS iQ 3 De la: garbo170668 31 Octombrie 2010 23:01
munca de acasa 1 De la: EUGENIA32 12 Mai 2010 16:17
Vand balansoar Baby Einstein 1 De la: BebeicaShop 5 Noiembrie 2009 21:07
Setari Cookie-uri