va rog ajutati-ma!!!

www.youtube.com/watch?v=KZ2lWyTi0oY
Axl_R
Postat pe 22 Septembrie 2015 13:01
Exact asta e concluzia! Plus ca e si vesela! Sper ca am scris corect.
Schmetterling
Postat pe 22 Septembrie 2015 13:13
Unde-i virgula ?
Rotty
Postat pe 22 Septembrie 2015 13:16
De la: Axl_R, la data 2015-09-22 13:01:10www.youtube.com/watch?v=KZ2lWyTi0oY


Si mie imi plac cele doua clipuri muzicale cu desene animate ale lui Gigi D'Agostino. Numai ca mie din cu totul alte motive decit cele pt. care l-ai postat tu pe cel ales de tine...
Chestie de 'gusturi' cred, nu?...
https://www.youtube.com/watch?v=6DcfXVL0mh0&index=2&list=RDKZ2lWyTi0oY
garbo101426
Postat pe 22 Septembrie 2015 13:17
De la: Rotty, la data 2015-09-22 13:16:08 Unde-i virgula ?


Cine mi-a furat virgula, ca de puna mana pe DEX!
Schmetterling
Postat pe 22 Septembrie 2015 13:20
De gustibus non est disputandum.
Axl_R
Postat pe 22 Septembrie 2015 13:20
De la: Schmetterling, la data 2015-09-22 13:20:00
De la: Rotty, la data 2015-09-22 13:16:08 Unde-i virgula ?


Cine mi-a furat virgula, ca de puna mana pe DEX!



Rotty
Postat pe 22 Septembrie 2015 13:21
Imposibil! E în CO, nu-i acasă.

Cine nu înțelege, nu mă interesează!
Nu traduc! Cineva aici, îmi citește gândurile.
Deci, ar trebui să înțeleagă, Dex-ul meu!
Axl_R
Postat pe 22 Septembrie 2015 13:27
De la: Axl_R, la data 2015-09-22 13:27:05Imposibil! E în CO, nu-i acasă.

Cine nu înțelege, nu mă interesează!
Nu traduc! Cineva aici, îmi citește gândurile.
Deci, ar trebui să înțeleagă, Dex-ul meu!



CO placut.
Rotty
Postat pe 22 Septembrie 2015 13:30
Mc!
Axl_R
Postat pe 22 Septembrie 2015 13:57
Domnului profesor, cu dragoste:
“Dumneata nu stii - asemeni multor altora de pe aici, - cand ….“
Aveti deja 2 greseli.

Eu as putea folosi fara prea mari probleme “asemeni” dar un profesor de limba romana stie ca forma riguros exacta e “asemenea”, si o foloseste in timpul unei lectii in care ii trage 10 la fund celui care a gresit.
Va las placerea sa descoperiti dvs. cealata greseala.

Si cu tot respectul, daca nu ai la dispozitie intr-un editor de texte diacritcele, folosesti vechea scriere, ca altfel se poate schimba intelesul unor cuvinte sau pot deveni neinteligibile. E o regula.
Exceptie fac cuvintele Romania, roman e.t.c.

Fisneata sau fashneatza, cum credeti ca arata mai romaneste dom’ profesor?

Si chiar m-ati pus pe ginduri.
Incercati sa-mi spuneti ca dvs, profesorii “puneti botu’ “ cum se spune in limbaj popular si luati spaga? Waw, o fi corect si moral din partea unor oamenii pusi sa educe tinerele generatii?
De fapt orice om ii judeca pe ceilalti prin prisma propriei gindiri si propriului cod moral.

Tommy_Boy
Postat pe 22 Septembrie 2015 14:48


Hei... buna ! Ce mult par (de femeie) e pe jos in topicul asta... !!! Da' she-o fost pa'shilea fratilor... ? S-a certat cineva cu cineva... ? In fine, nu ma amestec. Am vrut doar sa va spun ca eu, am alte gusturi, adica imi plac "orugunalele", alea facute de primul.... Si tot "tematice e" !

www.youtube.com/watch?v=aXxALzNW71I

www.youtube.com/watch?v=yNM3BGjwhck

www.youtube.com/watch?v=YDt1W6ORHZA

Dar voi erati prea tineri pe atunci, ca sa le stiti....
barboneli
Postat pe 22 Septembrie 2015 15:57
Zise unul de 103 ani
angel_forever
Postat pe 22 Septembrie 2015 16:06
De la: angel_forever, la data 2015-09-22 16:06:23Zise unul de 103 ani


correct!

Trasnet Barbo.
Si eu am peste 100 de ani ca m-am nascut secolul trecut
Tommy_Boy
Postat pe 22 Septembrie 2015 16:13
De la: barboneli, la data 2015-09-22 15:57:20

Hei... buna ! Ce mult par (de femeie) e pe jos in topicul asta... !!! Da' she-o fost pa'shilea fratilor... ? S-a certat cineva cu cineva... ? br />


Nuuuu numa' niste muste biziira olecuta ca stii mataluta cum sint mustele, obraznicute.
Cred ca ii nevoie de un plishi dar o cam disparut di la magazin.
O sa le mai lasam olecuta shi cind vor vedea ca nu au shi face vor pleca singurele.
Tommy_Boy
Postat pe 22 Septembrie 2015 16:21


Ei... daca tot suntem toti nascuti in secolul trecut, inseamna ca ne putem tutui, nu ?
Acum merg sa ma pregatesc pentru Postul Mare, cel mai mare care incepe inca 1-2 ore. Adica incerc acum sa mananc cat mai mult si din orice, ca dupa aia sa nu iasa mirosurile de mancare pe la vecini... poate ei postesc si nu vreau sa le fac pofta. Deci 24 ore la noi e inchist totul ermetic. In afara de spitale si alte chestii... de siguranta. Nu TV, nu radio... oricum nu se uita nimeni la ele sau le ascultau... toate automatele de CD-uri si casete video s-au golit de saptamana trecuta... muzica nu se aude dar cine vrea la el in casa asculta incet sau la casti. Nu, internetul merge, deci practic, lumea ne este deschisa prin fereastra asta mare. O seara placuta si fara muste....
barboneli
Postat pe 22 Septembrie 2015 16:53
Draga Tommy nu-mi vine sa cred ce repede a trecut timpul de la ultimul veac. Numai la Barbo nu se simte. El tot tanar a ramas.
angel_forever
Postat pe 22 Septembrie 2015 17:03
Buna ziua!

Vasile din nuc, alegerea este a dumitale. Dar daca vezi lucruri care nu exista inseamna ca ai halucinatii vizuale.

Dumneata, cel/cea care te ascunzi sub pseudonimul de cantaret de muzica rock si portret de femeie fatala de la inceput de secol douazeci, m-ai convins definitiv ca ai o problema de natura patologica.
Eu te percep ca fiind o persoana fara un partener de viata, complexata si frustrata, toxica pentru cei din jur dar si pentru dumneata insati/insuti, doar ca nu-ti dai seama. Te compatimesc.

Duduia cu polonicul, am dubii ca ai sa intelegi ce scriu aici, dar orice om merita o sansa.

Din punct de vedere gramatical, in calitate de conjuncţie coordonatoare disjunctivă, cuvantul nici se foloseşte în pereche, putând fi repetată înaintea tuturor elementelor coordonate (dar nu obligatoriu): nici alba, nici neagra; nici ca mine, nici ca tine;
Din punct de vedere literar, poate fi considerata o figura de stil, avand rolul de a accentua ideea respectiva.

Am folosit liniutele de despartire (si nu parantezele), pentru a delimita o apozitie explicativa.

Duduie, eu zic sa ramai la polonic, fiecare cu domeniul lui de activitate. Si eu stiu sa fac oua fierte si cartofi pai, dar nu ma dau cunoscator in ale bucatariei. Nu e nici o rusine sa fii bucatar, dimpotriva, este un mod cinstit de a-ti castiga existenta si poate atinge nivel de arta (culinara) daca se lucreaza la modul profesionist.

Duduia cu motan...
Dupa comportamentul dumitale si obstinatia cu care insisti sa te faci de ras, as zice ca esti ruda cu cu vedeta rock.

Eu vad in dumneata un copil prost crescut, excesiv alintat, care ajuns la varsta adulta este incapabil sa iasa din infantilismul in care s-a complacut pana acum.
Obisnuita in familie cu ideea ca lumea se invarte in jurul dumitale, imediat ce dai cu nasul de lumea reala si ceva nu-ti convine, mai ales daca ti se pune o oglinda in fata ca sa te vezi asa cum esti - nu cum crezi ca esti, faci adevarate crize de isterie.
Tot de la proasta educatie primita acasa - dar este posibil sa fie si o particularitate a caracterului dumitale, pleaca si ideea ca dumneata ai mai multe drepturi ca altii.
Exemplific:
Spui ca eu fac parte din gasca lui 101426. Nu stiu daca doi oameni inseamna o gasca, dar trec peste.
Cum am mai spus, nu ne cunoastem, dar care ar fi problema? Dumneata ai o intreaga gasca aici si ti se pare normal.
De ce n-ar fi sustinut/a si 101426 de cineva?
Nu are si el/ea acest drept?
Mai mult, atunci cand n-ai mai avut argumente si nici gasca nu mai facea fata, ti-ai adus in ajutor parintii, colegii, seful, loctiitorul sefului, o pisica si un caine cu tot cu jucariile din dotare: mingiute si soricei...

Ce inseamna ca iti asumi greselile de scriere si ignoranta, adica dumneata esti mai valoroasa sau contezi mai mult decat cineva care nu si le asuma?
Adica cine are bun simt si recunoaste ca atat poate el, iti este inferior dumitale, numai pentru ca ai multa impertinenta si tupeu!

Inca o lectie gratuita de limba si literatura romana, si ultima: asemeni si asemenea sunt variante ale aceluiasi cuvant si sunt corecte amandoua. Unii dintre cei care se ocupa de soarta limbii romane au considerat ca asemeni ar fi corect, fiind mai des folosita ca varianta literara, altii au spus ca asemenea este corect, si pentru ca adevarul era de de ambele parti, cele doua forme coexista.

Si un sfat de viata:

Esti adulta, ai un serviciu, este timpul sa devii femeie.
Leapada-te de infantilism, este penibil sa te complaci in imaturitate la varsta ta.
Impertinenta, toanele, tafna, lipsa de modestie si maniere nu definesc o Femeie.
Nu te purta ca si cum le stii pe toate, asculta mai mult si priveste cu atentie in jurul tau.
Parintii nu vor trai cat tine sa te tina de mana de cate ori ai impresia ca te prabusesti - nu acesta este rolul lor, chiar daca sunt dornici sa te sustina, si nici prietenii nu vor avea dispozitia de a fi langa tine de fiecare data cand gresesti.

Poate esti o fata draguta si atragatoare si un baiat va vrea sa te cunoasca mai bine si sa alcatuiti o familie.
Cu atitudinea aceasta il vei indeparta oricat de draguta ai fi.
Barbatii prefera fetele decorative doar pentru aventuri pasagere daca dincolo de aspectul fizic nu exista caracter, bun simt, dragalasenie, omenie.
Toate aceste sfaturi le-am dat fiicelor mele, cu diferenta ca au fost date atunci cand era timpul potrivit.
Poate nu este nici pentru dumneata prea tarziu.


Draga prieten/prietena101426, si un profesor poate fi judecat, si el este om si supus greselii, dar de cineva care stie mai multe decat el.
In domeniul lui, fireste.








Neamtu50
Postat pe 22 Septembrie 2015 17:31


Asta e secretul... draga angel ! Nu conteaza varsta cronologica ci cea pe care o simti. Si eu chiar ma simt tanar, de uneori mi-e si rusine de ce copil sunt... !!! A nu se confunda va rog cu "am dat in mintea copiilor"... !
"Tinerii nu ştiu, iar bătrânii nu mai ştiu."
"Auzi, dragă! ? Tu ai mai multă ţinere de minte. Am murit noi vreodată ?"

"- Ma ioane, mai tii minte ce tineri si frumosi eram... mai ales eu, si ce batrani si urati suntem acum... mai ales tu."
"Tinereţea este o boală din care toţi ne revenim."
"Tinereţea este timpul pe care îl avem în faţa noastră."
"Tinereţea nu are vârstă."
"Tinerilor, daţi-mi mie tinereţea voastră dacă nu ştiţi ce să faceţi cu ea !"
"Păstraţi vii visele tinereţii !"
"În tinereţe ai o mulţime de dorinţe; la bătrâneţe, o singură dorinţă: să mai fii tânăr o dată."
"Patruzeci este bătrâneţea tinereţii, cinzeci este tinereţea bătrâneţii."

"Rămâi tânăr doar făcând ce-ţi place."


barboneli
Postat pe 22 Septembrie 2015 17:59
De la: Neamtu50, la data 2015-09-22 17:31:17Buna ziua!

Vasile din nuc, alegerea este a dumitale. Dar daca vezi lucruri care nu exista inseamna ca ai halucinatii vizuale.

Dumneata, cel/cea care te ascunzi sub pseudonimul de cantaret de muzica rock si portret de femeie fatala de la inceput de secol douazeci, m-ai convins definitiv ca ai o problema de natura patologica.
Eu te percep ca fiind o persoana fara un partener de viata, complexata si frustrata, toxica pentru cei din jur dar si pentru dumneata insati/insuti, doar ca nu-ti dai seama. Te compatimesc.

Duduia cu polonicul, am dubii ca ai sa intelegi ce scriu aici, dar orice om merita o sansa.

Din punct de vedere gramatical, in calitate de conjuncţie coordonatoare disjunctivă, cuvantul nici se foloseşte în pereche, putând fi repetată înaintea tuturor elementelor coordonate (dar nu obligatoriu): nici alba, nici neagra; nici ca mine, nici ca tine;
Din punct de vedere literar, poate fi considerata o figura de stil, avand rolul de a accentua ideea respectiva.

Am folosit liniutele de despartire (si nu parantezele), pentru a delimita o apozitie explicativa.

Duduie, eu zic sa ramai la polonic, fiecare cu domeniul lui de activitate. Si eu stiu sa fac oua fierte si cartofi pai, dar nu ma dau cunoscator in ale bucatariei. Nu e nici o rusine sa fii bucatar, dimpotriva, este un mod cinstit de a-ti castiga existenta si poate atinge nivel de arta (culinara) daca se lucreaza la modul profesionist.

Duduia cu motan...
Dupa comportamentul dumitale si obstinatia cu care insisti sa te faci de ras, as zice ca esti ruda cu cu vedeta rock.

Eu vad in dumneata un copil prost crescut, excesiv alintat, care ajuns la varsta adulta este incapabil sa iasa din infantilismul in care s-a complacut pana acum.
Obisnuita in familie cu ideea ca lumea se invarte in jurul dumitale, imediat ce dai cu nasul de lumea reala si ceva nu-ti convine, mai ales daca ti se pune o oglinda in fata ca sa te vezi asa cum esti - nu cum crezi ca esti, faci adevarate crize de isterie.
Tot de la proasta educatie primita acasa - dar este posibil sa fie si o particularitate a caracterului dumitale, pleaca si ideea ca dumneata ai mai multe drepturi ca altii.
Exemplific:
Spui ca eu fac parte din gasca lui 101426. Nu stiu daca doi oameni inseamna o gasca, dar trec peste.
Cum am mai spus, nu ne cunoastem, dar care ar fi problema? Dumneata ai o intreaga gasca aici si ti se pare normal.
De ce n-ar fi sustinut/a si 101426 de cineva?
Nu are si el/ea acest drept?
Mai mult, atunci cand n-ai mai avut argumente si nici gasca nu mai facea fata, ti-ai adus in ajutor parintii, colegii, seful, loctiitorul sefului, o pisica si un caine cu tot cu jucariile din dotare: mingiute si soricei...

Ce inseamna ca iti asumi greselile de scriere si ignoranta, adica dumneata esti mai valoroasa sau contezi mai mult decat cineva care nu si le asuma?
Adica cine are bun simt si recunoaste ca atat poate el, iti este inferior dumitale, numai pentru ca ai multa impertinenta si tupeu!

Inca o lectie gratuita de limba si literatura romana, si ultima: asemeni si asemenea sunt variante ale aceluiasi cuvant si sunt corecte amandoua. Unii dintre cei care se ocupa de soarta limbii romane au considerat ca asemeni ar fi corect, fiind mai des folosita ca varianta literara, altii au spus ca asemenea este corect, si pentru ca adevarul era de de ambele parti, cele doua forme coexista.

Si un sfat de viata:

Esti adulta, ai un serviciu, este timpul sa devii femeie.
Leapada-te de infantilism, este penibil sa te complaci in imaturitate la varsta ta.
Impertinenta, toanele, tafna, lipsa de modestie si maniere nu definesc o Femeie.
Nu te purta ca si cum le stii pe toate, asculta mai mult si priveste cu atentie in jurul tau.
Parintii nu vor trai cat tine sa te tina de mana de cate ori ai impresia ca te prabusesti - nu acesta este rolul lor, chiar daca sunt dornici sa te sustina, si nici prietenii nu vor avea dispozitia de a fi langa tine de fiecare data cand gresesti.

Poate esti o fata draguta si atragatoare si un baiat va vrea sa te cunoasca mai bine si sa alcatuiti o familie.
Cu atitudinea aceasta il vei indeparta oricat de draguta ai fi.
Barbatii prefera fetele decorative doar pentru aventuri pasagere daca dincolo de aspectul fizic nu exista caracter, bun simt, dragalasenie, omenie.
Toate aceste sfaturi le-am dat fiicelor mele, cu diferenta ca au fost date atunci cand era timpul potrivit.
Poate nu este nici pentru dumneata prea tarziu.


Draga prieten/prietena101426, si un profesor poate fi judecat, si el este om si supus greselii, dar de cineva care stie mai multe decat el.
In domeniul lui, fireste.


Aaaaoleu... iar o luam de la capat... ??? In fine, daca aveti voi placere eu n-am !

Dar... daca tot m-am oprit din mers ca sa citesc..."si un profesor poate fi judecat, si el este om si supus greselii, dar de cineva care stie mai multe decat el"
Ei... asta nu mi-a placut. Adica mi-a sunat fals, nu la locul lui chiar daca e scris corect in limba romana. In primul rand, eu stiam, inca din vremea lui Gheorghe Gheorghiu Dej care era din Radauti... ca inaintea lui "si" nu se pune virgula ! Oare s-a schimbat ceva de atunci si eu n-am aflat ? Se poate, nici ca Basescu a fost un betivan notoriu nu stiam pana am aflat... ! Iar in cazul nostru aici, la topicul acesta, in nici un caz nu se potriveste cuvantul "judecat"... nu numai ca asta o poate face numai Dumnezeu... dar si pentru ca nimeni nu a judecat pe nimeni in p p polemica din zilele astea aici... ! Poate ati vrut sa scrietii, domnule profesor, "corectat"... asa mai merge, zic eu. Acuma, hai sa fim seriosi, domnule profesor de limba romana... fiti cinstit si spuneti-ne si noua, cam cati profesori de limba romana credeti ca sunt inscrisi aici pe Garbo ? 1... 2... ? Altfel, cum vine vorba asta spusa de domnia ta: "dar de cineva care stie mai multe decat el. In domeniul lui, fireste." ?!? E cumva cineva pe aici, pe un radius de 173m. care sa stie mai mult decat un profesor de limba romana ? In domeniu limbii romane ma refer. Mie, la scoala, da, am fost si eu de cateva ori pe acolo pana m-au dat afara... mi s-a spus inca din clasa a doua, de catre tovarusul invatator; "nota zece o primeste numai Dumnezeu, nota noua, o primesc doar eu care sunt invatator si care va baga in cap stiinta... asa ca voi o sa primiti note numai de la 9 in jos ! Clar, Popescule... si mai lasa naiba mustele ale de pe geam cand vorbesc eu !!!"
barboneli
Postat pe 22 Septembrie 2015 18:30
De la: Tommy_Boy, la data 2015-09-22 14:48:30Domnului profesor, cu dragoste:
“Dumneata nu stii - asemeni multor altora de pe aici, - cand ….“
Aveti deja 2 greseli.

Eu as putea folosi fara prea mari probleme “asemeni” dar un profesor de limba romana stie ca forma riguros exacta e “asemenea”, si o foloseste in timpul unei lectii in care ii trage 10 la fund celui care a gresit.
Va las placerea sa descoperiti dvs. cealata greseala.

Si cu tot respectul, daca nu ai la dispozitie intr-un editor de texte diacritcele, folosesti vechea scriere, ca altfel se poate schimba intelesul unor cuvinte sau pot deveni neinteligibile. E o regula.
Exceptie fac cuvintele Romania, roman e.t.c.

Fisneata sau fashneatza, cum credeti ca arata mai romaneste dom’ profesor?

Si chiar m-ati pus pe ginduri.
Incercati sa-mi spuneti ca dvs, profesorii “puneti botu’ “ cum se spune in limbaj popular si luati spaga? Waw, o fi corect si moral din partea unor oamenii pusi sa educe tinerele generatii?
De fapt orice om ii judeca pe ceilalti prin prisma propriei gindiri si propriului cod moral.
*
*
Sigur-sigur si la nici o ora ... nu doare prostia aia?!?
Putzin ... DEX peste boticul tzoapei 'kool'-te:
https://dexonline.ro/definitie/asemeni
Las apoi la alegerea ...'expertizoarei' in/de calculatoare - asa se numesc acum alea de introduc datele, nu? - deosebita placere de a-mi demonstra cind doreste ca:
1. 'Waw' chiar exista pe undeva, fie chiar si in l. engleza de unde crede 'faptura' ca ar proveni el...
2. Oamenii inteligenti folosesc expresia 'prin prisma gindirii' si de ce anume...
3. "Alegatzii menite sa sustina idei personale" nu este altceva decit o imbecilitate ... tautologica!
*
"De la: Tommy_Boy, la data 2015-09-22 09:33:59
Buna Rotty .
Mai sint si altele dar ma abtin.
Iar limbajul este departe de cel al unui profesor de romana.
Se vede spiritul de gasca cu 426.
Apropo dom' profesor, scoaterea din context este o dovada de rea vointa si de reinterpretare a mesajului meu dupa bunul plac.
Cu tot respectul."
*
Cred ca m-am prins de ce euglena bok-o-trofa nu se poate cobori ... "chiar atit de jos":
...Respectul ei subponderal e atit de 'light' incit ai impresia ca masa atomica a acestuia e undeva intre ...H2 si He!
*
*
Cum sa-i explici - si s-o faci sa si intzeleaga pe stupida - ca dupa 'apropo' si inainte de 'dom' profesor' se pune virgula? Intotdeauna!...

Cum sa-i explici, aceleeasi stupide, ca 'scoaterea din context' este un procedeu de sine statator dpdv literar, analitic, filozofic, cultural chiar, etc., etc. - si ca nu are nici un fel de legatura cu reaua credintza? Insasi presupunerea asta vadind exact ... reaua credintza invocata!...
Si nu are nici o legatura fie si pt. simplul motiv ca era vorba doar de o benigna ... SCOATERE din TEXT in scop de exemplificare a lipsei de bun simtz; si de 'marcare' a prezentzei din plin a ipocriziei aceleasi stupide!
Context insemnind cu totul altceva in raport cu 'demersul' prof. Neamtu, 'eminentza'!...

Cum sa-i explici stupidei - pt. a treia oara - ca 'abtzinutul' ala trebuia sa fie o actiune ... premergatoare, anterioara, anticipativa si peremptorie oricarei deschideri a gurii proprii?!?...

Cum sa-i explici stupidei - a patra oara! - ca desi exista in vorbire (si chiar in DEX) ambele forme contrase ale cuvintului 'domn' (adica si 'dom' si 'don'), adevarata, exacta si corecta folosire de catre un om cult, nu ...kool-t!, este doar cea de 'don'? Din motive ce exced prezentul comentariu, da' care pot face cu certitudine obiectul de ... expertiza(sic!) al profesorului Neamtu...

Si, in final, cum sa-i explici stupidei - pt. a cincea oara in aceasta postare -, ca 'apropo', desi exista in DEX, nu e citusi de putin un cuvint romanesc? Si ca e o ... romanizare vulgara dpdv lingvistic (vezi vs. 'anglicizare') a frantzuzescului 'a propos'?!? Si vorbim aici de acelasi 'apropo' pe care Academia Romana nici nu vroia cu destui ani in urma sa-l introduca in DEX pe motiv ca acest cuvint ... NU EXISTA in limba romana! Si sa vezi chestie: poporul insusi, tipul de pe zebra adica, cetazeanul din cartier nevorbitor de ... romana academica caravasazica, si-a cam bagat ce stie el cel mai bine sa-si bage (sorry!) fix in ... idiosincraziile lingvistice ale ... 'poporului' academist!
Bref, Academia, prin Sectia sa de Lingvistica, a fost nevoita sa se conformeze uzantzelor deja 'stradale' (ca sa zicem asa), si a trebuit sa introduca cuvintul - de un barbarism infinit mai mare decit cel presupus al avea cuvintul 'dialogativ' -, in chiar DEX-ul atit de prea des si prea prosteste invocat...

Si - culmea culmilor! -, stupiditatea - stupiditatzilor, stupiditatea ca monument de prostie, ego nemasurat si magarie, este cea in care un ZEROU ABSOLUT are tupeul sa-si imagineze ca 'corecteaza' el un profesor de limba romana chiar la ... limba romana!!!...
Mare-i gradina si gardurile ei sint tot timpul insuficient de inalte.
Sau, vorba bunicului meu, ... "Idiotul este si el o forma de expresie fundamentala a materiei"...
garbo101426
Postat pe 22 Septembrie 2015 18:57
ASUMÁ, asúm, vb. I. Tranz. A lua ceva asupra sau pe seama sa; a se angaja să îndeplinească ceva. A-și asuma o răspundere. - Din fr. assumer, lat. assumare.

In concluzie, prin afirmatia mea “mi le asum” (greselile) inseamna ca recunosc ca am gresit si accept sa raspund pt. ce am facut, ca numai eu sint responsabila ptr. greselile mele, nu profesorul de limba romana din scoala generala sau liceu.
Mama ei de limba romana, ca sintem doctori in virgule si doi de i, folosim forme inexistente ale diacriticelor si cuvinte inexistente in limba romana dar nu cunoastem semnificatia unor cuvinte care depasesc cunostintintele unui elev de clasa a V-a.
Asa se intimpla cind unora DEX-ul le pute si il considera cih.
Mare atentie profesore, poate printre elevii tai se afla si unii care descopera bogatia limbii romane si folosesc si cuvinte mai…deosebite din DEX, risti sa le dai bietilor copil nota 4 pt. ca nu le cunosti semnificatia.
Si uite asa isi pierd profesori credibilitatea si prestanta in fata elevilor.

Iar pentru stiinta ta, sint deja maritata deci ai scapat de o grija.
Parintii mei sint muncitori de profesie, oameni modesti dar plini de bun simt, care nu au avut bani pt.a mitui profesorii corupti si pentru meditatile care se practica la greu pt. ca aceeasi profesori corupti nu-si fac treaba la clasa.
Deoarece imi permit din plin, eu ii ajut acum incercind sa le asigur o viata cit mai frumoasa si fara griji, pt. ca ii iubesc si respect, deci ai scapat si da a doua grija.

De ce nu este sustinuta 426? Habar nu am si nici nu ma intereseaza.
Cu totul intimplator nu-i cunosc direct pe niciunul dintre cei prezenti pe forum.
Poate e cazul sa-i intrebi personal de ce nu o sustin pe 426.
Eu imi imaginez dar as dori sa te lamureasca ei, daca doresc.

Si cu asta am incheiat dialogul, la revedere.

Tommy_Boy
Postat pe 22 Septembrie 2015 19:03
Mai dragilor, am impresia ca de padure nu mai vedem copacii. Limba romana scrisa corect este de folos dar nu ne face oameni de caracter. Este foarte bine sa scrii si sa vorbesti corect, dar asta nu te va face un om cu o tinuta morala de exceptie si nici unul amabil. Poti jigni un om vorbind foarte corect gramatical si folosind cuvinte sofisticate. La fel, folosind un limbaj simplu poti aprecia pe cineva, indiferent de partenerul de conversatie. Chiar este asa de greu sa lasati impertinentele la o parte si sa "vorbiti" civilizat?
angel_forever
Postat pe 22 Septembrie 2015 19:10
Barbo, iti promit ca am terminat definitiv acest dialog al absurdului .
Daca ma mai vezi cumva ca dau o replica iti dau voie sa-mi faci morala si sa-mi dai 10 la fund.

Barbo, Rotty, Angel, Axl-R, Vasile, va cer scuze ca m-am lasat prinsa intr-o astfel de discutie menita din start esecului al carui vocabular a depasit cu mult limitele decentei.
Promit solemn sa nu mai fac.
Tommy_Boy
Postat pe 22 Septembrie 2015 19:15
"...eu stiam, inca din vremea lui Gheorghe Gheorghiu Dej care era din Radauti... ca inaintea lui 'si' nu se pune virgula!"
*
*
Asta pt. ca, probabil, shcoala ai facut-o cam tot pe-atunci. Si poate cu el, coleg de clasa...

1. Ghe. Gheorghiu 'linioara' Dej s-a nascut in ... Birlad, jud.Vaslui, @barboneli!...
Asa ca pot lejer sa ma gindesc ca deja au aparut pe forum mari probleme si in domeniul ... istoriei nationale recente nu numai al limbii romane?!?
2. Bizoneii tineri e bine sa stie ca in anumite cazuri, bine definite, inainte da' si dupa conjuctia 'si' chiar ... SE PUNE VIRGULA!
3. Si cum si dupa Radauti trebuia sa pui virgula (si nu punctele de suspensie), trag concluzia ca ai chiar mari probleme lingvistice - sau macar de ortografie si punctuatie - care-ti depasesc in mod clar cunostintzele si competentzele de limba...
*
In ceea ce te priveste am constatat ca macar tu nu ai fost prost crescut, grobian si n-simtzit. Pina acum. Ci doar ... mishtocar si malitzios, este?
Da' e posibil - si chiar omeneste - sa ma mai si insel si eu, nu-i asa?
...De acum incolo, huh?!?


garbo101426
Postat pe 22 Septembrie 2015 19:25
De la: Tommy_Boy, la data 2015-09-22 19:03:41ASUMÁ, asúm, vb. I. Tranz. A lua ceva asupra sau pe seama sa; a se angaja să îndeplinească ceva. A-și asuma o răspundere. - Din fr. assumer, lat. assumare.

In concluzie, prin afirmatia mea “mi le asum” (greselile) inseamna ca recunosc ca am gresit si accept sa raspund pt. ce am facut, ca numai eu sint responsabila ptr. greselile mele, nu profesorul de limba romana din scoala generala sau liceu.
Mama ei de limba romana, ca sintem doctori in virgule si doi de i, folosim forme inexistente ale diacriticelor si cuvinte inexistente in limba romana dar nu cunoastem semnificatia unor cuvinte care depasesc cunostintintele unui elev de clasa a V-a.
Asa se intimpla cind unora DEX-ul le pute si il considera cih.
Mare atentie profesore, poate printre elevii tai se afla si unii care descopera bogatia limbii romane si folosesc si cuvinte mai…deosebite din DEX, risti sa le dai bietilor copil nota 4 pt. ca nu le cunosti semnificatia.
Si uite asa isi pierd profesori credibilitatea si prestanta in fata elevilor.

Iar pentru stiinta ta, sint deja maritata deci ai scapat de o grija.
Parintii mei sint muncitori de profesie, oameni modesti dar plini de bun simt, care nu au avut bani pt.a mitui profesorii corupti si pentru meditatile care se practica la greu pt. ca aceeasi profesori corupti nu-si fac treaba la clasa.
Deoarece imi permit din plin, eu ii ajut acum incercind sa le asigur o viata cit mai frumoasa si fara griji, pt. ca ii iubesc si respect, deci ai scapat si da a doua grija.

De ce nu este sustinuta 426? Habar nu am si nici nu ma intereseaza.
Cu totul intimplator nu-i cunosc direct pe niciunul dintre cei prezenti pe forum.
Poate e cazul sa-i intrebi personal de ce nu o sustin pe 426.
Eu imi imaginez dar as dori sa te lamureasca ei, daca doresc.

Si cu asta am incheiat dialogul, la revedere.



Si iata cum 'eminentza' sa a trecut cu viteza data de ... profunzimea caracterului propriu in unitatea de timp specifica non-apis-ilor, de la 'domnule profesor' laaa ... 'profesore'!
Loaza tupeista si inculta tot neobrazata si impertinenta pina la ultima vorba...
.
Nu stiu de ce 'minunato', da' presimt eu ca n-o sa te doara in vecii vecilor ... PROSTIA si NESIMTZIREA!!!
...Parol!
garbo101426
Postat pe 22 Septembrie 2015 19:36
Discutia asta nu duce nicaieri. Nu suntem aici pentru a asculta insulte si alte vorbe ce injosesc pe cineva. Suntem aici sa mai iesim din cotidian si sa ne desprindem putin de grijile de zi cu zi. Cuvintele grele nu fac bine nimanui, nici cui le rosteste, nici cui ii sunt adresate.

Draga 426, oare initiatoarei topicului i-au fost de folos postarile tale?
Aceeasi intrebare o lansez tuturor. Ati ajutat-o in vreun fel? Sau doar ati "rasucit cutitul in rana"? Aveti macar decenta si folositi un limbaj adecvat si nu unul ca cel de pana acum.
angel_forever
Postat pe 22 Septembrie 2015 20:02
Ja bărbații vor cu femeile decorative doar aventuri, dar oare femeie vrea barbat care are aventuri, sa facă o familie
ingerasulluptor1
Postat pe 22 Septembrie 2015 22:17
Pai mai era un subiect, despre oamenii în vârstă, atunci când au fost tineri lea plăcut sa depindă de alții,, în loc sa fie independenți material și cu gândirea,, sa nu mai fie așa influențabil,

și bătrânii se gândesc doar la trecut, ce au putut sa facă ce nu mai pot face, nu gandesc în prezent, nu sunt înțelepți,
pt ptca nu vârstă te face înțelept, dacă nu exersezi în lucruri constructive
ingerasulluptor1
Postat pe 22 Septembrie 2015 22:22
Musai să zic.
Neamţule, bagă-ţi compasiunea în jăb!
Ce te tăt repeţi?
Deci io am pr, dar tălică nu?
Toţi/toate suntem kretini, numai voi doi nu?
Ete, fleoşc!
Mă ascund. Nu vrei adresa, cnp-ul şi nr cardului?
Gata.
Axl_R
Postat pe 22 Septembrie 2015 22:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vand carut sport Primii Pasi C-108, nou, 150 ron 3 De la: ahsoka 11 Mai 2010 09:19
Unghiile Incarnate la copii 3 De la: garbo_426356 4 Martie 2016 13:38
Preluare de celule stem 2 De la: artimizzia 20 Iulie 2009 12:32
COSTUMASE BABYFACE 1 De la: mayusha 18 Septembrie 2009 11:09
Jocurile copilariei 4 De la: teodor_el 1 Iulie 2010 14:25
Setari Cookie-uri