va rog ajutati-ma!!!

De la: Axl_R, la data 2015-09-13 15:54:28Auleu!
Na, ajutor!

Rog fr, nu te lega și de vremea mea, dacă așa vb o ducesă...
doar daca traduci rog fr. pe vemea mea nu se vorbeste asa , cat despre restul.......potoleste-ti prietenii in primul rand, dupa care ai voie sa te legi de altii
duchess1
Postat pe 13 Septembrie 2015 16:08
''Vemea'' mea?
N-am prieteni, doar cunoștințe aici în virtual.

Nu m-am legat, doar am comentat.
Dacă vrei pot să te ignor!

Oricum, mc. am cu poftă.

PS. Nimeni nu îmi poruncește! Clar?
Axl_R
Postat pe 13 Septembrie 2015 16:13
De la: duchess1, la data 2015-09-13 15:50:24draga '' diaspora'' de doi bani in ceea ce priveste cel putin caracterul, si asta e tot ce conteaza . nu suntem culte, insa am invatat de la viata , prin ea, etc. spre deosebire de voi ......... si vremea voastra.


Si noi de la ce am invatat ? Dimpotriva, am avut de invatat mult mai mult, tinand cont ca am cunoscut si ne-am acomodat unei alte culturi. Dar tu nu ai cum sa intelegi asta, asa ca mai bine o lasam balta. Chiar nu am chef sa-mi stric dupa amiaza coborandu-ma la nivelul tau de DOBITOACA.
Rotty
Postat pe 13 Septembrie 2015 16:30
De la: Alexandrescu_Ana_Maria_1, la data 2015-09-05 01:29:41buna! am 2 copii (baieti), nu am o casa locuiesc cu parintii care nu il primesc si pe sotul meu si nici socrii pe mine ne paseaza de la unii la altii! sunt insarcinta si as vrea sa dau copilul la orfelinat si sa-l vizitez. nu il pot creste. servici nu mai am ca sunt insarcinata. va rog sa-mi spuneti cum procedez!!!


Si cam cum ai vrea sa fie ajutorul? La ce te-ai gindit ?

Oricum mie mi se pare ciudat faptul ca desi nu aveti casa, desi parintii nici unuia nu va primesc ai facut deja 2 copii si unul pe drum!
Cum ati reusit ? In parc, la hotel?

Parerea mea este ca nici voi nu v-ati spetit cautind o solutie la situatia voastra si v-ati lasat dusi de val mizind pe faptul ca parintii vor ceda.
Stiu ca "procesul tehnologic" de facut copii este f. placut dar daca nu ai ce sa le oferi mai astepti pina ai cel putin o casa sigura unde sa-i cresti.
Pentru numele lui Dumnezeu, exista contraceptive si sfintul prezervativ asa ca nu aveti nici o scuza ( ca tot spunea cineva sa nu va judecam, ei bine eu o fac).
Aici pe forum nu vad ce ajutor poti gasi (poate doamna cu credinta va ia la ea acasa daca este atit de credincioasa), ajutor gasiti la primaria orasului unde locuiti si daca tot ai un calculator conectat la internet cauta si niste ONG-uri care se ocupa cu situatii ca a voastra.
Succes!

Tommy_Boy
Postat pe 13 Septembrie 2015 16:37
De la: Rotty, la data 2015-09-13 16:30:32
De la: duchess1, la data 2015-09-13 15:50:24draga '' diaspora'' de doi bani in ceea ce priveste cel putin caracterul, si asta e tot ce conteaza . nu suntem culte, insa am invatat de la viata , prin ea, etc. spre deosebire de voi ......... si vremea voastra.


Si noi de la ce am invatat ? Dimpotriva, am avut de invatat mult mai mult, tinand cont ca am cunoscut si ne-am acomodat unei alte culturi. Dar tu nu ai cum sa intelegi asta, asa ca mai bine o lasam balta. Chiar nu am chef sa-mi stric dupa amiaza coborandu-ma la nivelul tau de DOBITOACA.
macar ai inteles diferenta dintre chirie si gazda . absolut , sunt multe feluri de culturi, ale voastre insa sunt ........agricole;)
duchess1
Postat pe 13 Septembrie 2015 16:46
Ce usor jigniti!
Eu cred ca mai intai te informezi cand nu stii bine ceva,apoi faci ironii
la adresa altcuiva daca asta este un mod de a te simti bine.
Dar sa gresesti si in loc sa-ti ceri scuze, sa jignesti pe cel care
n-a gresit...
Si mai pretindeti ca v-ati adaptat altei culturi si bla, bla.
Bianca17
Postat pe 13 Septembrie 2015 16:47
Bianca maica, tu fa bine si citeste si pe pagina anterioara, apoi sa vedem cine a jignit prima. Bine ?
Rotty
Postat pe 13 Septembrie 2015 16:53
De la: duchess1, la data 2015-09-13 16:46:20
De la: Rotty, la data 2015-09-13 16:30:32
De la: duchess1, la data 2015-09-13 15:50:24draga '' diaspora'' de doi bani in ceea ce priveste cel putin caracterul, si asta e tot ce conteaza . nu suntem culte, insa am invatat de la viata , prin ea, etc. spre deosebire de voi ......... si vremea voastra.


Si noi de la ce am invatat ? Dimpotriva, am avut de invatat mult mai mult, tinand cont ca am cunoscut si ne-am acomodat unei alte culturi. Dar tu nu ai cum sa intelegi asta, asa ca mai bine o lasam balta. Chiar nu am chef sa-mi stric dupa amiaza coborandu-ma la nivelul tau de DOBITOACA.
macar ai inteles diferenta dintre chirie si gazda . absolut , sunt multe feluri de culturi, ale voastre insa sunt ........agricole;)


Cele mai bune sint alea agricole.
Sa te vad eu ce maninci in urma unei culturi...filozofice sau de orice alta natura.

Buna Rotty , mai bine dai ban si ignore, ca nu merita.
Tommy_Boy
Postat pe 13 Septembrie 2015 17:17
Buna Tommy Eu am zis ca o las "balta" si am lasat-o.
In ce priveste culturile agricole, tre` sa recunosc ca au astia pe aici niste campuri puse la punct si ingrijite, de nu-ti vine sa crezi ca mai exista si asa ceva, nu numai locuri lasate in paragina.
Rotty
Postat pe 13 Septembrie 2015 17:25
De la: Rotty, la data 2015-09-13 17:25:37Buna Tommy Eu am zis ca o las "balta" si am lasat-o.
In ce priveste culturile agricole, tre` sa recunosc ca au astia pe aici niste campuri puse la punct si ingrijite, de nu-ti vine sa crezi ca mai exista si asa ceva, nu numai locuri lasate in paragina.
chiar asa! hai sa vedem cine ........ o fi moda de Israel, deh
De la: barboneli, la data 2015-09-13 12:08:05
De la: Rotty, la data 2015-09-13 11:37:19
De la: duchess1, la data 2015-09-13 11:13:28ce usor e sa faci misto. refuz sa cred ca nu stii diferenta. ma indoiesc insa ca ii primeste cineva in gazda cu copii.


Pe vremea mea insemna acelasi lucru. Daca acum e altceva... Explica-mi tu daca esti asa amabila.


Nu ! E acelasi lucru si azi... iar tu, duchess1, sa stii ca uneori prostia starneste rasul... refuz sa cred ca nu stiai asta sau ca nu ai mai auzit asta si de la altiii !

In privinta lui Ave Maria... eu zic ca a primit aici cateva sfaturi foarte bune cam cum ar putea rezolva problema ei, problema care nu e simpla de loc. Cineva spunea pe aici sa nu ne pierdem umanitatea... noi, dar unde este umanitatea proprilor lor parinti, care ii alunga unul de la celalalt pe amandoi "copii" cu copii lor cu tot ??? La asa ceva nu ma asteptam... chiar daca stiam cat de putreda este societatea in Romania, tara pe care am parasit-o de mult, unul din motive find si asta... !
duchess1
Postat pe 13 Septembrie 2015 17:30
Duceso, tu ai mancat pre iute la pranz de te ustura in halul asta ? Lasa sa fie totul bine si plimba oaia...

http://img9.dreamies.de/img/309/b/ev8gi8tygbt.gif

...sau berbecul, cum vrei tu. Si...ti-au placut gainile mele, daca tot mi-ai intrat prin ograda ?
Rotty
Postat pe 13 Septembrie 2015 17:46
De la: Rotty, la data 2015-09-13 17:46:11Duceso, tu ai mancat pre iute la pranz de te ustura in halul asta ? Lasa sa fie totul bine si plimba oaia...

http://img9.dreamies.de/img/309/b/ev8gi8tygbt.gif

...sau berbecul, cum vrei tu. Si...ti-au placut gainile mele, daca tot mi-ai intrat prin ograda ?

daca lumea in care traiesti, superioara celei unde noi tarim, desi habar n-ai cine suntem , de unde suntem, etc atat te-a invatat, atunci suntem infinit mai buni decat voi
ps: oi ai tu poate, vad ca sunteti obisniti in formatiune de ... turma. pacat ca nu aveti si coloana vertebrala, in rest ........altcineva are grija fiecaruia dintre noi si de rasplata
duchess1
Postat pe 13 Septembrie 2015 17:51
Ai tu habar cine sunt eu ?
Ei fatuco, zau ca mi-a ajuns pe ziua de azi...Daca te ducea cat de cat tartacuta, intelegeai ca si eu traiesc intr-o lume normala ( in ciuda distantei geografice si a altei culturi si obiceiuri), ca sunt pacifista de felul meu, desii ironica. Dar precum pe tine te domina frustrarile, invidia si .....(era sa zic "prostia" Doamne iarta-ma), iti doresc o seara placuta . Atat.
Rotty
Postat pe 13 Septembrie 2015 18:15
De la: duchess1, la data 2015-09-13 15:53:50
De la: barboneli, la data 2015-09-13 12:08:05
De la: Rotty, la data 2015-09-13 11:37:19
De la: duchess1, la data 2015-09-13 11:13:28ce usor e sa faci misto. refuz sa cred ca nu stii diferenta. ma indoiesc insa ca ii primeste cineva in gazda cu copii.


Pe vremea mea insemna acelasi lucru. Daca acum e altceva... Explica-mi tu daca esti asa amabila.


Nu ! E acelasi lucru si azi... iar tu, duchess1, sa stii ca uneori prostia starneste rasul... refuz sa cred ca nu stiai asta sau ca nu ai mai auzit asta si de la altiii !

In privinta lui Ave Maria... eu zic ca a primit aici cateva sfaturi foarte bune cam cum ar putea rezolva problema ei, problema care nu e simpla de loc. Cineva spunea pe aici sa nu ne pierdem umanitatea... noi, dar unde este umanitatea proprilor lor parinti, care ii alunga unul de la celalalt pe amandoi "copii" cu copii lor cu tot ??? La asa ceva nu ma asteptam... chiar daca stiam cat de putreda este societatea in Romania, tara pe care am parasit-o de mult, unul din motive find si asta... !

de regula prost e cel ce face pe altul prost : exemplificare gazda:http://olx.ro/oferta/inchiriez-camera-separata-ID4qPAi.html#28bfa4882f ; chirie : http://olx.ro/oferta/apartament-1-camera-ID4Cos2.html#ef8c541b39 DOBITOCULE!


Nu, nu e adevarata chestia aia care o spui cu "prost e cel ce face pe altul prost" !!! Astea-s vorbe de la mahala. Si eu continui sa cred ca esti proasta, daca tot ai vrut sa ne exemplifici chestia cu inchiriatul... macar citea-i atenta ce scrie acolo ! Sau ai citit dar n-ai inteles ?
"Închiriez cameră separată la o femeie singură sau cu copil cameră este mobilată tv și wifi"
Din cate tin eu minte, ei sunt 4 (patru) ! Si si mai proasta esti pentru ca ai facut-o pe Rotty (iti jur ca nu e proasta deloc... !) "diaspora de doi bani" dar nici nu intelegi ce scrii tu ! Ai scris: "ma indoiesc insa ca ii primeste cineva in gazda cu copii.", dar ne dai exemplul ala tampit cu camera... ! Eu zic sa te lasi de apucaturi din astea... nu tine la noi. Diaspora... poate, dar macar nu suntem disperati !
Acuma mai indrazneste sa ne explici cum e cu chiria la gazda... sau gazda la chirie... Oricum trebuie bani si nu putini. Asa ca lasa pe altii sa dea sfaturi.
barboneli
Postat pe 13 Septembrie 2015 18:31
Las-o Barbo in "ceata" ei, noi sa fim sanatosi in "diaspora" noastra. Anul nou fericit ! Apropo...cred ca aia ai tai au dreptate... Noi tot sarbatorim Anul Nou dupa Hristos....... Dar de fapt anul se schimba cu mult mai demult............................
Rotty
Postat pe 13 Septembrie 2015 18:39


Mersi Rotty... Da, daca te iei dupa ce scrie in Biblie, Adam ar trebui sa aiba azi daca traia, 5776 de ani... !!! Dar ce vorbesc eu... si el si Eva si Soarele si Pamantul si Galaxiile si.... ! In fine, noi sa fim sanatosi indiferent in ce an ne aflam !
barboneli
Postat pe 13 Septembrie 2015 18:56
Nu conteaza . Important e ca suntem.
Shana tova !
Rotty
Postat pe 13 Septembrie 2015 20:09
nu dau sfaturi dar iti transmit ca trebuie sa fiti mai constienti ca a avea copii e o responsabilitate si va trebui sa va schimbati optica despre viata. stiu e greu si cereti ajutor. dar ce faceti doar copii si atat. de preferat sa va treziti si sa va hotarati sa lucrati si sa aveti grija de ei. dumnezeu sa va dea mai multa intelegere a vietii si a ceea ce inseamna ea. succes
garbo212538
Postat pe 13 Septembrie 2015 20:48
Draga mea, eu te inteleg, ai necazuri , dar inainte de orice trebuie sa te gandesti ce faci cu al 3-lea copil. El nu este de vina ca voi sunteti cu probleme. Inainte de orice ganditi............
dimitriu
Postat pe 13 Septembrie 2015 20:49
Buna. intelegem ca ai necazuri, pe aceasta lume mai sunt oameni cu suflet mare care ajuta. este ok ca incerci sa tii familia unita, dar ar trebui tu cu sotu, sa aveti mai multa responsabilitate fata cei doi copii , care trebuie ingrijiti, dati la gradinita, scoala. e foarte placuta dragostea, dar ar trebui sa fiti mai atenti, sa nu mai faceti copii, doi erau de ajuns , pentru situatia care o aveti. cred ca parintii tai , au intrun fel mare dreptate, iti doreau un viitor mai bun, dar din pacate nu iei ascultat. sotu ar trebui sa mearga sa caute de munca.
Andrei_Petrica_Pavalache_1
Postat pe 13 Septembrie 2015 21:19
[/quote] macar ai inteles diferenta dintre chirie si gazda . absolut , sunt multe feluri de culturi, ale voastre insa sunt ........agricole;)[/quote]

Pai tocmai asta e ce nu intelegi...la duchess1 ma refer, ca nu e diferenta !!! Singura ti-ai tras in picior cu exemplul din nu stiu ce link. Acolo, GAZDA, INCHIRIAZA o camera ! Deci vrea bani pentru asta. Cati nu stim, dar probabil ca mai multi, deoarece are si WiFi... exact ce-i trebuie lui Ana Maria... !!! Si de cand acolo la voi, o camera se numeste apartament ? Ai luat-o pe aratura rau daca ne dai asa exemple ca sa ne convingi de ceva care nu exista. Auzi la ei: Apartament 1 cam. 62mp. ! Chestia cu: Se poate lăsa si 2 camere in suprafața de 70 mp. recunosc ca nu am inteles-o... dar asa sunt eu, nu inteleg totul
Si degeaba vorbesti in batjocura de culturile... agricole din alte tari, atata timp cat la voi nu mai exista culturi... aproape. Ministerul de Agricultura din Romania au invitat ingineri agricoli de aici impreuna cu multi agricultori de aici, ca sa ii invete pe ai vostrii cum se face agricultura moderna si mai ales irigarea. Asta nu e poveste. Tara asta mica cu culturile ei de flori erau pe locul al doilea multi ani, acolo la Bursa de flori din Olanda, pe primul loc find Olanda. Asa ca......
barboneli
Postat pe 13 Septembrie 2015 21:28
De la: Axl_R, la data 2015-09-13 14:07:12Sau în natură.


Sau în parc. Ssu unde vrea fiecare.
VasileDinNuc
Postat pe 13 Septembrie 2015 21:59
De la: Axl_R, la data 2015-09-13 15:58:43Vasile, scz, dar corect e serviciu!


Corect !
VasileDinNuc
Postat pe 13 Septembrie 2015 22:01
De la: Axl_R, la data 2015-09-13 16:13:39PS. Nimeni nu îmi poruncește! Clar?


Cu excepţia aristocraţilor !
VasileDinNuc
Postat pe 13 Septembrie 2015 22:07
De la: barboneli, la data 2015-09-13 21:28:25
macar ai inteles diferenta dintre chirie si gazda . absolut , sunt multe feluri de culturi, ale voastre insa sunt ........agricole;)[/quote]

Pai tocmai asta e ce nu intelegi...la duchess1 ma refer, ca nu e diferenta !!! Singura ti-ai tras in picior cu exemplul din nu stiu ce link. Acolo, GAZDA, INCHIRIAZA o camera ! Deci vrea bani pentru asta. Cati nu stim, dar probabil ca mai multi, deoarece are si WiFi... exact ce-i trebuie lui Ana Maria... !!! Si de cand acolo la voi, o camera se numeste apartament ? Ai luat-o pe aratura rau daca ne dai asa exemple ca sa ne convingi de ceva care nu exista. Auzi la ei: Apartament 1 cam. 62mp. ! Chestia cu: Se poate lăsa si 2 camere in suprafața de 70 mp. recunosc ca nu am inteles-o... dar asa sunt eu, nu inteleg totul
Si degeaba vorbesti in batjocura de culturile... agricole din alte tari, atata timp cat la voi nu mai exista culturi... aproape. Ministerul de Agricultura din Romania au invitat ingineri agricoli de aici impreuna cu multi agricultori de aici, ca sa ii invete pe ai vostrii cum se face agricultura moderna si mai ales irigarea. Asta nu e poveste. Tara asta mica cu culturile ei de flori erau pe locul al doilea multi ani, acolo la Bursa de flori din Olanda, pe primul loc find Olanda. Asa ca......[/quot

nu are sens. cat despre ''la voi'' , si va numiti diaspora romaneasca , imi vine sa vomit! eu n-am facut pe nimeni prost sau proasta, tu ai jignit si restul ti-au tinut isonul. exemplul era clar: exista diferenta intre gazda si inchiriere, insa tie nu-ti permite religia sa accepti cand gresesti, ca doar evreii sunt peste toti, sac! restul , sunt povesti de claca ale unora care se plictisesc crunt in viata reala si refuleaza in virtual. nu doar eu sunt de parere ca '' hotul striga mereu primul atentie hot '' o spun si altii, mai luminati la minte decat tine http://www.nasul.tv/alex-stefanescu-replica-dura-pentru-alina-mungiu-pippidi-prosti-sunt-de-obicei-cei-care-ii-considera-pe-altii-prosti-nu-se-poate-accepta-ca-niste-necunoscuti-sa-intre-in-tara-cu-forta-fara-acte/
duchess1
Postat pe 14 Septembrie 2015 00:15
De la: Alexandrescu_Ana_Maria_1, la data 2015-09-05 01:29:41buna! am 2 copii (baieti), nu am o casa locuiesc cu parintii care nu il primesc si pe sotul meu si nici socrii pe mine ne paseaza de la unii la altii! sunt insarcinta si as vrea sa dau copilul la orfelinat si sa-l vizitez. nu il pot creste. servici nu mai am ca sunt insarcinata. va rog sa-mi spuneti cum procedez!!!


citeste-ti mesajul din privat! e important !
duchess1
Postat pe 14 Septembrie 2015 00:22
Dumnezeule mare, da' ce copii si copile mai sinteti!...
E chiar asa de greu de inteles ca sus numita Alexandrescu_Ana_Maria_1 practic ... NU EXISTA?!? Si ca, pe linie de consecinta logica, 'povestioara' ei este inventata doar ca sa va dea de lucru CINEVA care nu prea mai are subiecte interesante de dezbatut?!?
Chiar asa de naive si naivi sinteti?...
Ori, mult mai aproape de adevar, lipsa de respect pt. proprii cititori a ajuns atit de mare tocmai datorita 'arogantzei' celor ce conduc gazeta. Mai pe romaneste, sintem luati ... de prosti! Si asta pt. ca presupusa mamica fara job si locuinta da' cu inca un plod pe drum, s-a inscris pe site doar cu scopul de a posta manipularea asta!... Pe cine stiti voi ca s-ar fi inscris pe site si imediat a si postat o 'intrebare' mai inainte de a vedea ce se intimpla pe forum, de a cunoaste preocuparile celorlati useri sau de a a raspunde mai intii la unele intrebari ale altora?!? Voi asa ati procedat? Dupa care ... ati disparut? Nu prea cred...
Bref...
Cea mai mica analiza pe text ne arata ca postarea e doar o facatura.
Cum poti fi atit de stupida incit sa vii hodoronc-tronc pe un site plin de necunoscuti si sa le ceri opinia in chestiuni in care de regula doar familia te poate consilia? Si ma refer aici nu stric la parinti. Ci la frati si surori, unchi si matuse care pot face ... 'lobby' pe linga inconstientii de parinti, ceva bunici, prieteni, colegi sau chiar vecini care te cunosc de mica si, mai ales, la propriul barbat. Nu de asta l-ai luat? Nu pt. ca-l iubeai si pt. ca aveai incredere in el si stiai ca te poti baza pe el si pe actiunile lui atunci cind aveati sa dati de greu? Si chiar pe sfaturile lui???... Da' voi nu v-ati gindit decit ce misto e ... sexul! Nu-i asa Ana-Maria?!?
Daca povestea ta ar fi adevarata, cel mai corect pt. cei de aici pt. a fi indreptatiti in a da sfaturi, ar fi ca sa stie si ... cealalta parte a povestii. Cea a parintilor. Ca s-ar putea ca de acolo sa aflam lucruri extrem de 'interesante' pe care tu nu le-ai dezvaluit pe-aici. Ca nu ne spui nici citi ani ai (poate ai facut copii cind erai minora, la scoala), nici ce scoala ai si daca ai terminat vreo una, nici ce meserie ai sau ce anume stii sa faci, nici ce hram poarta barbatul ala al tau si nici daca v-a trecut vreodata prin minte ca ar fi trebuit sa treceti si pe la ... un psiholog pt. o consiliere de specialitate. Caci mie imi faceti impresia ca adevarata voastra problema nu este drastica inacapatinare a parintilor si socrilor, ci sinteti chiar voi insiva!...
Cit de nemernica sa fii asa de tinara incit fie si numai sa te gindesti sa-ti dai copilul la orfelinat?!? Doar pt. ca voi sinteti incompetenti ca oameni si parinti? Pai nu era mai bine sa va ginditi la consecintele sexului inainte de a va inmulti ca iepurii???...
Acu', ca nataraul ala de barbactu' n-a auzit de prezervativ, coitus interruptus, calendar, alte 'jocuri' sexuale sau pur si simplu abstinenta in anumite perioade, nici nu ma mai mir, aproape ca e de inteles. Da' tu, ca femeie cu insarcinare DIVINA de a crea viata, de a procrea, de a intregi perpetuu fiinta umana, de a fi stilpul educational, emotional si caracterial al unei familii RESPONSABILE si de a avea grija de educatia copiilor, sanatatea mintala a casei si chiar de evolutia ca om a nataraului ala de l-ai luat de barbat, tu deci, ce mama dracului ai crezut ca inseamna familia? Si ce-ti imaginai ca o sa urmeze, inevitabil la un moment dat, din sexul facut fara cap si fara masurile protective de bun simt?!?...
Sincer sa fiu, mie mi se pare ca cea mai iresponsabila ai fost chiar tu, fato!
Iar daca chiar esti un personaj real, atunci ai mari probleme. Si nu datorita copiilor, lipsei unei locuinte comune, a serviciului sau a neintelegerii parintilor...
Sinteti in fond doi tineri adulti buni de munca si e inadmisibil sa te plingi de situatia creata de propria iresponsabilitate! Si mai ai si tupeul si nemernicia nemasurata sa te gindesti sa-ti dai copilul nenascut la orfelinat!?!...
Ce fel de mama poate gindi in termenii astia???...
Iata astfel, chiar aici, un foarte bun exemplu de a arata inconstientilor, stupizilor sau religiosilor fara cap la ce-ar cam fi buna ... EUGENETICA!
Sau macar vasectomia sau legarea voluntara a trompelor...
Da' in loc ca oamenii responsabili ai lumii sa ia masurile necesare caci in curind ne vom minca precum sobolanii de multi ce vom fi, noi preferam sa ne ... emotionam mizericordios stupid, sa ne lamentam penibil si sa dam sfaturi 'inteligente' pe net atunci cind de fapt problema este, evident, in cu totul alta parte...
Glumind-glumind, da' uneori am impresia ca Big D. ... a cam dat rasol(sic!) cu partea aia de ... sistem reproductiv al omului atunci cind oferindu-i si un creier pe masura, nu s-a gindit ca neterminatul, in imensa lui ignoranta si indolenta, le va folosi pe amindoua ... absolut disproportionat:
Creierul mult prea putin, zona pelvina escesiv de mult!...
Cu consecintele pe care le vedem cu to(n)tii...
.
Sfatul meu?
Vasectomie si/sau legare de trompe, la munca amindoi si ... capu' plecat si saru' mina in fata parintilor indiferent cit de mult credeti voi ca gresesc ei fata de voi: Peste nu mult timp o sa va loviti si voi EXACT de aceleasi lucruri si sint sigur ca atunci o sa intelegeti perfect atitudinile de azi ale parintilor vostri...
garbo101426
Postat pe 14 Septembrie 2015 10:23
Văd în comentariile precedente că, în loc s-o ajute sau s-o îndrume spre a găsi ajutor, unii o întreabă de ce a făcut 3 copii dacă este într-o situaţie dificilă. Cei care pun astfel de întrebări uită sau nu înţeleg că Dumnezeu este creatorul şi stăpânul vieţii, iar viaţa vine de la Dumnezeu şi trebuie primită, pentru că este darul său. Părinţii sunt doar colaboratori ai lui Dumnezeu în transmiterea vieţii, nu sunt proprietari ai vieţii. Dacă are încredere în El, Dumnezeu o ajută şi îi deschide căi prin care va găsi posibilităţi de rezolvare a problemelor şi de creştere a copiilor. Cei credincioşi nu se tem de viitor, ci se încred în Dumnezeu, pentru că Dumnezeu îi va ajuta. În general cei fără credinţă se îngrijorează. De atâtea ori Domnul Cristos le spunea contemporanilor : “ Nu te teme!” sau “ Nu vă temeţi ! ” sau “Dacă Dumnezeu îmbracă atât de frumos iarba câmpului, care astăzi este, iar mâine va fi aruncată în foc, nu va face oare cu mult mai mult pentru voi? Oameni cu puţină credinţă! Nu vă faceţi atâta grijă spunând: «Ce vom mânca?» sau «Ce vom bea?» sau «Cu ce ne vom îmbrăca?» Toate acestea le caută păgânii; Tatăl vostru ceresc ştie că aveţi nevoie de ele. Căutaţi mai întâi împărăţia lui Dumnezeu şi dreptatea lui, iar celelalte vi se vor da pe deasupra. Nu vă faceţi atâta grijă pentru ziua de mâine; ziua de mâine îşi va purta singură de grijă. Fiecărei zile îi ajunge necazul ei” (Mt 6, 30 – 34)

IATĂ SITE - URI, NUMERE DE TELEFON ŞI ADRESE UTILE ALE UNOR ASOCIAŢII DIN ROMÂNIA, CARE OFERĂ SPRIJIN FEMEILOR ÎNSĂRCINATE:

1) LISTA PRINCIPALELOR CENTRE DIN ROMÂNIA CARE OFERĂ CONSILIERE, AJUTOR ŞI ADĂPOST PENTRU FEMEI INSĂRCINATE ŞI PENTRU VICTIME ALE VIOLENŢEI ÎN FAMILIE

http://provitabucuresti.ro/resurse/centre-consiliere-avort-criza-de-sarcina-adaposturi-victime-violenta-familie

2) PREOTUL TĂNASE NICOLAE A ÎNFIINŢAT ASOCIAŢIA PRO VITA PENTRU NĂSCUŢI ŞI NENĂSCUŢI ŞI A CONSTRUIT MAI MULTE AŞEZĂMINTE UNDE PRIMEŞTE COPII SPRE CREŞTERE, în satele Valea Plopului şi Valea Screzii, comuna Poseşti, judeţul Prahova. Părintele Tănase are în îngrijire peste 300 de copii. În creşterea şi îngrijirea lor, părintele Tănase este ajutat şi de oamenii din sat.
Adresa Asociaţiei : Asociatia Pro Vita pentru nascuti si nenascuti, Str. N. Iorga nr. 72
Vălenii de Munte Jud. Prahova

Adresa Taberei:
Asociatia Pro Vita, Sat Valea Screzii, com. Posesti, jud Prahova, Romania

Telefoane:
0746 014605
0744 376544
0741 989024
0745 223663
0745 068000

Adrese de e-mail :
asociatiaprovita@gmail.com
preotnicolaetanase@gmail.com

Site-ul asociaţiei :
http://www.asociatiaprovita.org/

Toate serviciile Asociaţiei Pro Vita sunt gratuite. Părintele Tănase primeşte, de asemenea, şi copii ai străzii. În creşterea copiilor este ajutat şi de oamenii din sat. Multe femei care au renunţat la avort şi au născut copiii, i-au încredinţat părintelui Tănase Nicolae pentru un timp sau definitiv.

3) ASOCIAŢIA PRO VITA DIN IAŞI :

http://www.provitaiasi.ro

Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, nr. 14, etaj 3, Iași, Romania

Telefoane:
0743.575.765
0746.936.969

e-mail:
departamentprovita@gmail.com

http://www.provitaiasi.ro/contacte/

Serviciile oferite de Asociaţia Pro Vita Iaşi sunt aproximativ aceleaşi de mai jos (prezentate la Asociaţia Primul Pas) şi sunt tot gratuite.

De Asociaţia Pro Vita aparţine şi CENTRUL PRAESIDIO PENTRU FEMEILE ÎNSĂRCINATE AFLATE ÎN DIFICULTATE
Centrul PRAESIDIO are ca principal obiectiv identificarea oportunităților de sprijin concret pentru femeile însărcinate aflate în dificultate, astfel încât avortul să nu mai fie privit ca o soluție:

http://www.provitaiasi.ro/centrul-praesidio/

Reţeaua Pro Vita
Reţeaua Pro Vita a Mitropoliei Moldovei și Bucovinei este alcătuită din 13 birouri Pro Vita, câte unul în fiecare Protopopiat din Arhiepiscopiei Iașilor:
http://www.provitaiasi.ro/reteaua-pro-vita/

4) PREOTUL DAN DAMASCHIN DIN IAŞI OFERĂ FEMEILOR ÎNSĂRCINATE AFLATE ÎN SITUAŢII DIFICILE AJUTOR MATERIAL ŞI CONSILIERE SPIRITUALĂ. PĂRINTELE DAMASCHIN VĂ RĂSPUNDE LA NR. DE TEL. 0744 798 610 SAU LA URMĂTOAREA ADRESĂ DE E-MAIL:
pr.dandamaschin@yahoo.com

Părintele Damaschin conduce Asociaţia Glasul Vieţii

5) ASOCIAŢIA PRO VITA BUCUREŞTI
http://www.provitabucuresti.ro/
telefon: 0728.673.673
fax: 031/815.27.80

e-mail:
provitabucuresti@yahoo.com

Alte contacte:
Consilier, psihoterapeut - Roxana Puiu :
0744 982 925
roxana@asociatiaprovita.ro

Consilier juridic :
lex@asociatiaprovita.ro

Avocat - Marian Macovei :
lex@asociatiaprovita.ro

6) Asociaţia Primul Pas din Iaşi :

Site - ul Asociaţiei Primul Pas din Iaşi
http://www.primulpas.org/

Asociaţia “Primul Pas” se găseşte la următoarea adresă: Iaşi, bulevardul Tudor Vladimirescu nr. 89, bloc 89, parter, ap.2, cod poştal 700401 (pe strada care face legătura dintre Bucşinescu şi staţia Pădurii, în spatele maternităţii Elena Doamna - pe site găsiţi şi locaţia pe hartă)
telefon 0232/277.901

e-mail:
contact@primulpas.org

Serviciile asociaţiei sunt oferite de către specialişti în domeniu: asistenţi sociali, medici, psihologi.

Asociaţia „Primul Pas” oferă gratuit următoarele servicii:
- Teste de sarcină;
- Trimiteri pentru consultaţii ginecologice şi ecografii gratuite;
- Consiliere direct sau prin e-mail;
- Informare cu privire la implicaţiile şi alternativele unui avort;
- Oferire de ajutor material de urgenţă, atât înainte, cât şi după naştere;
- Găzduire;
- Grup de suport pentru mămici;
- Informare despre alte servicii de îngrijire.

Iată unele dintre soluţiile alternative la avort oferite de asociaţiile pentru viaţă:

a) Ajutor material atât înainte, cât şi după naştere;

b)Centre maternale unde sunt primite femeile, tinerele şi adolescentele însărcinate. Ele pot ramâne în aceste centre maternale cu masa şi cazarea gratuite, până la un anumit timp după naştere, iar apoi sunt ajutate material pentru a-şi putea creşte mai uşor copilul;

c)Asistenţă maternală gratuită a copilului (încredinţarea lui pentru un timp unei familii care vrea să ia un copil în îngrijire). Aceasta înseamnă că mama reală are dreptul legal să-şi ia copilul înapoi oricând doreşte acest lucru (când se simte în stare să-l crească)

d) Încredinţarea copilului spre adopţie unor familii care nu pot avea copii sau care au, dar vor să şi adopte. Decât să-l ucidă prin avort, este clar că e preferabil ca mama să-l nască pe copil şi să-l aşeze în braţele unor părinţi adoptivi, care îl vor îngriji cu dragoste. Adopţiile, după cum se ştie, se fac pe cale legală. Mama poate să-şi viziteze copilul oricând, dacă doreşte. În fiecare an, peste 50.000 de femei din America fac aceată alegere. Iată ce spunea o femeie: „Datorită faptului că nu am putut să-i ofer minimul necesar, cea mai bună decizie pe care am luat-o vreodată a fost să-i găsesc fiicei mele o familie adoptivă care să o iubească şi să o crească. În prezent îşi iubeşte familia adoptivă şi mă iubeşte şi pe mine. Fără să renunţ la ea, i-am oferit mult mai mult.”

e) Şi alte soluţii.

7) Fundaţia Solidaritate şi Speranţă Iaşi - Centrul Sfinţii Ioachim şi Ana, Iaşi
Serviciile sunt aproximativ aceleaşi de mai sus (prezentate la Asociaţia Primul Pas) şi sunt tot gratuite. Fundaţia Solidaritate şi Speranţă se găseşte la următoarea adresă: Iaşi, str. Costache Negri nr. 48, cod poştal 700071, (în clădirea Diaconia - Servicii sociale ale Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei, care se află în curtea dintre Liceul Vasile Alecsandri şi Biserica Sfântul Sava) telefon: 0746 502 708
e-mail:
sava_tincuta@yahoo.com

În afară de serviciile de ajutor social oferite de Centrul Sfinţii Ioachim şi Ana şi de părintele Dan Damaschin, Fundaţia Solidaritate şi Speranţă oferă şi alte servicii gratuite, printre care consiliere şi terapie pentru orice formă de dependenţă (de alcool, tutun, droguri, etc.) telefon 0232 / 220.548; 0232 / 271.228 sau 0332 / 805.750 site :
http://www.fundatia.mmb.ro/

8) Centrul de formare şi consiliere « Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil » - Iaşi CONDUS DE MAICI CU PREGĂTIRE ŞI EXPERIENŢĂ PSIHOLOGICĂ (MAICA SOFRONIA ŞI MAICA RAFAELA CARE AU FOST PREZENTATE ŞI LA EMISIUNI TV)
Site-ul Centrului “Sfinţii Arhanghel Mihail şi Gavriil”:
http://www.sfintiiarhangheli.ro/

http://www.sfintiiarhangheli.ro/node/75

Email:
sfarhangheli@gmail.com

http://www.sfintiiarhangheli.ro/contact

Adresa: Strada Talpalari nr 12, Iasi, cod 700 127, Iasi

Telefoane:
0751.214.017
0232.215.157

9) SITE-UL http://www.avort.ro/consiliere.php
CONŢINE POSIBILITATEA DE CONSILIERE PE E-MAIL DIN PARTEA UNOR MAICI CU PREGĂTIRE ŞI EXPERIENŢĂ PSIHOLOGICĂ (MAICA SOFRONIA ŞI MAICA RAFAELA CARE AU FOST PREZENTATE ŞI LA EMISIUNI TV) DE LA CENTRUL DE FORMARE ŞI CONSILIERE "SFINŢII ARHANGHELI MIHAIL ŞI GAVRIIL"
SITE-UL CONŢINE ŞI ARTICOLE, DOCUMENTARE, MĂRTURII ŞI SFATURI PENTRU VIAŢĂ:
http://www.avort.ro/

10) Site-ul Asociaţiei Darul Vieţii
http://www.darulvietii.ro/

11) Site-ul Asociaţiei FAMILIA ŞI VIAŢA, centru de consiliere pentru familie şi viaţă:
http://www.familiasiviata.ro/


BLOGURI ŞI SITE-URI DE INFORMARE:

1) Blogul Dreptul la viaţă care poate fi accesat pe linkul următor:

www.augustincezar.blogspot.ro/
Blogul conţine: Argumente şi dovezi că omul este om din momentul concepţiei. Adrese, numere de telefon şi site-uri ale unor asociaţii care oferă sprijin material, consiliere şi soluţii alternative pentru a NU face avort. Mărturii publice ale unor femei care au făcut avort. Mărturii ale unor femei care nu au făcut avort. Consecinţe fizice şi emoţionale ale avortului. Mărturii ale unor medici care au renunţat să facă avorturi. Filme documentare. Legături cu site-uri asemănătoare. Legea prin care se acordă indemnizaţie atât pentru mamele salariate (sau, după caz, pentru taţii salariaţi), cât şi pentru mamele eleve şi studente, inclusiv la master şi doctorat. Vă recomand să studiaţi blogul şi să-l trimiteţi mai departe, ca să folosească şi altora.

2) SITE CARE CONŢINE MĂRTURII PUBLICE ALE FEMEILOR
http://www.avort.ro/marturii.php

3) SITE-UL ADEVARUL DESPRE AVORT
http://www.adevaruldespreavort.ro/

http://www.adevaruldespreavort.ro/marturii-femei-care-nu-au-avortat

http://www.adevaruldespreavort.ro/marturii-femei-care-au-avortat

4) Site foarte interesant Avortul şi contracepţia
http://avortulsicontraceptia.ro/

5) SITE-UL
http://www.vreausaaflu.ro
CE CONŢINE ÎNREGISTRĂRI VIDEO ŞI DOCUMENTARE FOARTE INTERESANTE PENTRU VIAŢĂ
http://www.vreausaaflu.ro/camp/?page_id=11


Oricât de dificilă ar fi situaţia, să nu faci avort. Apelează la Asociaţiile de mai sus şi vei beneficia de diferite forme de ajutor material pentru tine şi pentru copii, precum şi de găzduire sau de posibilitatea de a da copilul în asistenţă maternală sau spre adopţie. Multe femei în situaţii asemănătoare au născut copiii şi nu le-a părut rău niciodată, dimpotrivă, cele care au făcut avort au regretat mult. Copilul este darul lui Dumnezeu, iar El te va ajuta să-l creşti. Avortul este crimă şi nu se justifică pentru niciun motiv. Recentele progrese ale ştiinţelor biologice (genetica, embriologia) au dovedit cu certitudine că omul este om din momentul concepţiei, deci avortul este crimă în orice stadiu s-ar face. Avortul este uciderea unui copil fără apărare. Din momentul concepţiei omul este om trupeşte şi sufleteşte.
Trupeşte, din momentul concepţiei, adică de la fecundaţie, ovulul fecundat (zigotul) are un cod genetic uman şi propriu, diferit de codul genetic al mamei şi de codul genetic al tatălui, deci chiar din momentul concepţiei este persoană umană unică şi distinctă. Codul genetic este tiparul genetic complex al dezvoltării umane şi conţine toate trăsăturile trupului omenesc: sexul copilului, culoarea părului şi a ochilor, înălţimea, nuanţa tenului, forma feţei, forma nasului, chiar şi numărul firelor de păr. Dezvoltarea ulterioară a corpului său nu este decât o derulare a acestui program care există deja de la început, din momentul concepţiei.
Iar sufleteşte, Dumnezeu creează şi dă sufletul omului tot în acel moment al concepţiei. Viaţa umană este sacră şi inviolabilă. Dumnezeu spune clar într-o poruncă: SĂ NU UCIZI !

Dumnezeu este creatorul şi stăpânul vieţii. Viaţa vine de la Dumnezeu şi trebuie primită, pentru că este darul său. Părinţii sunt doar colaboratori ai lui Dumnezeu în transmiterea vieţii, nu sunt proprietari ai vieţii.

„Omul este om din momentul concepţiei. Fiinţa omenească este de atunci desăvârşită şi unică.” (Dr. Jérôme Lejeune, genetician)
„Cea din urmă dovadă că un popor a ajuns la cel mai de jos nivel de decădere morală, va fi că avortul se va considera ceva tolerat social şi obişnuit.” (Juristul Rafael Ballestrini)

Iată şi un articol care conţine o mărturie foarte interesantă despre o femeie care a trecut prin situaţii foarte grele şi nu a avortat:
MĂRTURIE DESPRE VIAŢĂ DATĂ CHIAR DE COPILUL SALVAT DE LA AVORT, CARE ACUM E PREOT - Chiar dacă au fost trei sarcini cu complicaţii, ea a refuzat să avorteze. Viol, părăsire, cancer. Descoperiţi curajul unei femei care, împotriva multor încercări şi greutăţi, de fiecare dată a ales viaţa. Articolul poate fi citit accesând linkul următor:

www.ercis.ro/actualitate/viata.asp?id=20150234
vieru_cezar_iasi
Postat pe 14 Septembrie 2015 11:43


Eu tin sa cred totusi ca e ceva in ce si cum a spus 426. Asa un fior de nemultumire la ce a scris si cum a scris Maria, parca a trecut si prin firele mele de par... dar preocupat mai mult cu discutile nerelevante si cu chirii, gazde, etc., n-am luat seama prea tare. Asta si pentru ca totusi... cazul mi s-a parut un pic real dupa cate am auzit ce se intampla pe acolo. Da, 426... s-ar putea sa ai dreptate, asa cum ai scris, cu siguranta de sine, pot sa te iau in serios.
barboneli
Postat pe 14 Septembrie 2015 15:28
Sorry @Barboneli, da' e aproape neimportant daca unii dintre noi ne luam sau nu ne luam in serios!...
Adevarata problema e ca discutiile noastre de pe forumuri nu folosesc CELORLALTI mai la nimic de vreme ce lumea tot puieste in draci, cu munca nu se prea omoara nimeni - fie ca are loc de munca sau ar trebui -, educatia e varza in primul rind la asa-zisii parinti iar cultura sexuala se rezuma doar la ... filmele porno, putinele informatii care le intra in urechi 'eroilor' de genul asta privind planningul familial si contraceptia si, in cel mai 'bun' caz, 'experientele' celor din jur sau birfele despre viata intima facute de colegi sau prieteni...
Asa ca daca nu esti rersponsabil de la mama natura sau macar prin educatie, geaba caterinca noastra de pe net! Oricit de buna, instructiva sau la obiect ar fi ea...
P.S. : Am ferma convingere ca femeia nu-i decit o plasmuire. Care puitor de intrebari existentialiste fundamentale n-ar fi dat un semn de viata pina acum?!?...
garbo101426
Postat pe 14 Septembrie 2015 16:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
perdele draperii 3 De la: ciopica 11 Ianuarie 2013 18:58
VAND PATUT COPIL MARCA L'ROSSI 2 De la: chinabuye 9 Mai 2010 14:55
Am nevoie de parerea voastra 229 De la: garbo_415900 25 Februarie 2016 17:16
doct hemeopat din iasi 5 De la: zambil 23 Iulie 2010 15:57
bb-ei nascuti in iulie..la mai mult.... 33 De la: office_salinasusesi_ro 14 Aprilie 2010 23:09
Setari Cookie-uri