vreau sa fiu libera

De la: delada, la data 2015-07-10 18:32:13Daca imi cant singura, deranjez pe cineva?



Pe mine cu siguranta ca nu , dar macar scrie ceva pe usa , ca sa nu te mai deranjam cand deraiezi.
Asta cica era un forum de socializare (cel putin cand am intrat eu , sa nu mai zic de altii care s-au retras din cauza de motiv )
Rotty
Postat pe 10 Iulie 2015 18:53
Bine draguta fetita. Am inteles, aici nu am voie sa fiu cand vesela cand trista, daca tot am postat un subiect ca sunt nefericita macar sa raman asa nu sa emit pretentii de om normal. Si eventual cand mai postez sa povestesc ce bataie am luat eu, sau cat de mica si fraiera sunt.
Propun ca de acum incolo cine isi face cont pe garbo sa fie supus unui examen psihiatric, sa nu strice calitatea discutiilor si sa ii agaseze pe membrii seriosi. Si mai propun sa existe un buton de panica, atunci cand cineva scrie prea mult si dezlanat, cititorii sa poata sa faca,postarea respectiva sa dispara, macar de pe monitorul lor.
Deliaaa
Postat pe 10 Iulie 2015 21:24
Si daca am deranjat pe cineva si a fost nevoit/a sa se retraga (nu stiu de unde) din cauza mea, nu a fost cu intentie, v-ati dat seama. Nu mai e mult si o sa dispar. Promit!
Deliaaa
Postat pe 10 Iulie 2015 21:54
De la: delada, la data 2015-07-09 21:19:55De ce nu sunt de acord cu divortul. Pentru ca e urat, distruge tot ce ai construit in ani, si mai ales te lasa saracit, fara o parte importanta din tine. Nici prima oar nu mi-am dorit divort(CE cuvant urat -mai frumos suna despartire). Eu doream decat o pauza, sa ma lamuresc ce se intampla, sa ma odihnesc si sa privesc cu obiectivitate. El a inteles ca eu vreau alti barbati, exact asa mi-a spus. Adica eu nu puteam avea alte nemultumiri. Si atat a insistat, si nu m-a lasat in pace , ca pana la urma am zis gata, plec de tot. Pana si avocatul tot motivul asta l-a invocat: - "Mai baiatule, nu exista nici o lege care sa tina o femeie in patul tau". Eu una, am ramas masca la o asemenea afirmatie. Eu am plecat, dar nu mi-a fost bine. Imi lipsea casa mea, patul meu, poate chiar si sotul meu. Si nu existau alti barbati. El a continuat sa ma urmareasca. Si intr-adevar cam la 3 luni de la toata mascarada, i-am facut cadou unuji fost prieten 3 saptamani de neuitat, ca tot era singur intr-o camera din Regie. De atunci nu l-am mai vazut. Am plecat ca nu ma tinea nimic acolo si ma pot "lauda" ca stiu ce e aia sa faci sex. Iar ex-ul meu a venit si in orasul meu natal sa convinga toate rudele cat de mult ma iubeste. Si a fost circ prelungit cam 2 ani. Si nu l-am vazut niciodata baut. Nu mi-a placut deloc.


N-am înţeles nimic.... Voi ?
VasileDinNuc
Postat pe 10 Iulie 2015 22:31
De la: delada, la data 2015-07-10 21:54:02Si daca am deranjat pe cineva si a fost nevoit/a sa se retraga (nu stiu de unde) din cauza mea, nu a fost cu intentie, v-ati dat seama. Nu mai e mult si o sa dispar. Promit!


Unde (vrei să) dispari ?
VasileDinNuc
Postat pe 10 Iulie 2015 22:39
Delada , ai voie din partea mea sa fi cum vrei. Si vesela si trista . Numai ca vezi tu , cam dai in penibil. De retras , nu s-a retras nimeni din cauza ta , cel putin nu stiu eu. Vorbeam de vechii membrii din vremurile bune.. Ca dispari ? Treaba ta , nu esti nici prima si nici ultima. Deocamdata , noapte buna :)
Rotty
Postat pe 10 Iulie 2015 23:52
Vasile , fata vorbea de prima casnicie. Acum "se lupta" cu a doua. Cel putin asa am inteles eu din toata ploaia asta de "perle".
Noapte buna si tie :)
Rotty
Postat pe 10 Iulie 2015 23:54
Rotty, trec peste agresivitate, eu asa o simt, si peste indiferenta omului superior pe care o afisezi. Ai dreptate intr-un fel, si modul cum am scris poate fi considerata lipsa de respect pentru ceilalti. Cred ca poti alege si alte moduri de a te exprima, si daca as fi labila psihic nu stiu cum as reactiona. Dar, bineinteles nu te intereseaza.
Deliaaa
Postat pe 11 Iulie 2015 08:38
Pentru Vasile din Nuc. O sa incerc sa traduc. Am mai fost casa torita odata, la 21 de ani si m-am despartit la 23. Desi eu am dorit despartirea, in primii ani a fost greu pentru mine. Restul, nu sunt decat lucruri pe care nici nu ar fi trebuit sa le pomenesc.
Peste catva timp o sa dispar de pe site. Nu am spus ca pentru totdeauna.
Bine ai revenit, la subiectul meu, si pe site. Imi imaginez ca ai avut treburi de facut si nu te-au obosit scrierile mele.
Pot sa rad si sa plang in acelasi timp, nu neaparat pe rand la intervale scurte. Daca asta deranjeaza sau arata vre-o defectiune la circuitele mele asta e.
Deliaaa
Postat pe 11 Iulie 2015 08:49
Delada, fara suparare cred ca deja problema e la tine si nu la parteneri.
Daca ai mai fost casatorita odata, la o virsta destul de mica zic eu , de ce nu ai tras invatamintele de rigoare si te-ai aruncat iar cu capul inainte si a doua oara?

De regula orice om dupa un esec ia o pauza, sta si analizeaza unde a gresit si deschide ochii bine a doua oara. Se pare ca tu ai ales sa actionezi din impuls si a doua oara, si ai ajuns la acelasi rezultat, sa fii la fel de nefericita numai ca acum mai ai si un copil care sa traiasca la fel de neferict ca tine.
Macar acum in al 12-lea ceas si de dragul copilului ia o hotarire inteleapta iar viitoarea relatie sa o alegi cu mai mult discernamint si nu din impulsul de a nu fi singura.
Tommy_Boy
Postat pe 11 Iulie 2015 10:27
Nu e nici o suparare. Nu am postat aici ca sa ma supar, ca sa ma cert sau sa agasez pe cineva.
Deliaaa
Postat pe 11 Iulie 2015 11:27
Nu imi dau seama de ce imi posteaza de doua ori acelasi lucru. Asa am facut, nu stiu daca din impuls cat din dorinta de a fi bine pentru toti. Am avut o discutie pe tema asta cu actualul, si el a incercat sa imi demonstreze ca e mai bine in doi.
Deliaaa
Postat pe 11 Iulie 2015 11:37
De cate ori raspund asa, nu incerc sa ma sustrag unei eventuale vini a mea in tot ce mi se intampla, pentru ca, eu cred, contrar a ce s-a scris aici, ca fiecare primeste ceea ce merita. Incerc sa imi amintesc cum a fost si ce m-a determinat sa fac asta.
Deliaaa
Postat pe 11 Iulie 2015 11:55
Eu nu cred sub nici o forma ca cineva merita sa fie nefericit in viata.
Totul depinde de noi si de intelepciunea noastra de a alege ce e bine.
Sper ca din aceste doua experiente traumatizante sa privesti mai atent in viitor si sa faci alegeri mai bune, totul depinde de tine.
Nu cred ca exita undeva deasupra noastra o justitie imanenta care decide cine sufera si cine e fericit.
Fericirea si suferinta sint rezultatele actiunilor noastre, de noi depinde sa ne bucuram de viata sau sa o urim.
Ce te face sa crezi ca tu meriti doar suferinta?
Tommy_Boy
Postat pe 11 Iulie 2015 12:24
Daca as spune ca imi place viata si cred ca nu merit suferinta, m-ai crede pe cuvant? Hai sa spun cum traiesti cu suferinta, ca este de actualitate.Te concentrezi pe altceva, nu o mai bagi in seama. Te bucuri de orice, iti imaginezi situatii fericite, intri pe un site si scrii, ... Nu imi place minciuna, rautatea, prostia, dar viata imi place, traiesc si ma bucur de ce pot.
Nu tin supararea in suflet, incerc sa inteleg, iert. Nu sunt nefericita asa cum intelegeti voi. Am descris in culori sumbre ce s-a intamplat, tocmai pentru ca m-am desprins, le-am aruncat din sufletul meu, nu mai sunt conditionata de ele. Sunt conditionata de chestii cum ar fi datorie, dar cred ca aici am hotarat deja fata de cine sunt datoare. Intru in stare de anxietate din alte motive, cum ar fi ca sunt departe, ca sunt o multime de necunoscute in viata mea, ca nu pot sa imi fac un plan de Doamne ajuta, totul e pe baza de daca. Sant in stand-by.
Deliaaa
Postat pe 11 Iulie 2015 14:59
bine inteles ca te cred, orice om normal si cu scaun la cap iubeste viata si vrea sa fie fericit.
Problema ta este ca te multumesti sa te lamentezi in loc sa actionezi.
E normal sa stai putin in stand by dar totusi nu prea mult ca altfel viata si fericirea trec pe linga tine si risti sa ajunti la virsta senectutii regretind tot ce n-ai facut si puteai sa faci.
Tommy_Boy
Postat pe 11 Iulie 2015 15:54
De la: delada, la data 2015-07-11 08:38:01Rotty, trec peste agresivitate, eu asa o simt, si peste indiferenta omului superior pe care o afisezi. Ai dreptate intr-un fel, si modul cum am scris poate fi considerata lipsa de respect pentru ceilalti. Cred ca poti alege si alte moduri de a te exprima, si daca as fi labila psihic nu stiu cum as reactiona. Dar, bineinteles nu te intereseaza.



Daca nu-mi incep postarile cu "draga mea" , nu periez si nu pupincuresc pe nimeni , aia nu inseamna ca sunt agresiva , sau ca ma dau superioara. Dimpotriva , sunt un om ca oricare cu probleme si experiente adunate de-a lungul timpului. In ceea ce te privrste , au fost doar concluzii si constatari in urma postarilor tale. Strict personale.
Zi buna in continuare sa ai.
Rotty
Postat pe 11 Iulie 2015 17:01
Nu inseamna pentru tine, pentru mine inseamna exact ce am spus. Esti libera sa ai orice parere vrei, vad ca eu ar trebui sa fiu intr-un anumit mod, ca sa postez aici.
Poate pentru mine e timpul sa fiu penibila si nu pot ca te deranjez pe tine.
O zi buna si tie!
Deliaaa
Postat pe 11 Iulie 2015 18:37
Am schimbat. Nu vreau sa mai aud cuvintele suferinta, durere, nefericire 10 ani de acum incolo. Eu iti doresc, Rotty, numai bine, ca de altfel la toata lumea.
Deliaaa
Postat pe 11 Iulie 2015 18:58
De la: Rotty, la data 2015-07-10 23:52:08Delada , ai voie din partea mea sa fi cum vrei. Si vesela si trista . Numai ca vezi tu , cam dai in penibil. De retras , nu s-a retras nimeni din cauza ta , cel putin nu stiu eu. Vorbeam de vechii membrii din vremurile bune.. Ca dispari ? Treaba ta , nu esti nici prima si nici ultima. Deocamdata , noapte buna :)


Eu m-am întors în Nuc. M-am suit mai sus, de fapt, ca să văd mai bine, până la marginile pământului...

Cât despre "dispărut" , sper că nu s-a referit la tâmpeniile pe care le fac unii....Doar ieri am citit despre 2 inşi : unul din Bacău (absolvent de liceu care n-a luat Bacul cu ce notă a vrut), altul din Galaţi (în zona tunelului Fileşti), care s-au dus la "întălnire" cu trenul.
VasileDinNuc
Postat pe 11 Iulie 2015 22:07
De la: Rotty, la data 2015-07-10 23:54:55Vasile , fata vorbea de prima casnicie. Acum "se lupta" cu a doua. Cel putin asa am inteles eu din toata ploaia asta de "perle".

Noapte buna si tie :)


Mulţumesc, asemenea şi ţie. :)
VasileDinNuc
Postat pe 11 Iulie 2015 22:09
De la: delada, la data 2015-07-11 11:37:08Am avut o discutie pe tema asta cu actualul, si el a incercat sa imi demonstreze ca e mai bine in doi.


Desigur....Ce voiai să spună ? Dar tu, naivă, l-ai şi crezut ???... Aşa lesne ? Lui îi este bine... Asta este clar pt toţi...
VasileDinNuc
Postat pe 11 Iulie 2015 22:13
De la: delada, la data 2015-07-11 08:49:22Pentru Vasile din Nuc. O sa incerc sa traduc. Am mai fost casa torita odata, la 21 de ani si m-am despartit la 23. Desi eu am dorit despartirea, in primii ani a fost greu pentru mine. Restul, nu sunt decat lucruri pe care nici nu ar fi trebuit sa le pomenesc.
Peste catva timp o sa dispar de pe site. Nu am spus ca pentru totdeauna.
Bine ai revenit, la subiectul meu, si pe site. Imi imaginez ca ai avut treburi de facut si nu te-au obosit scrierile mele.
Pot sa rad si sa plang in acelasi timp, nu neaparat pe rand la intervale scurte. Daca asta deranjeaza sau arata vre-o defectiune la circuitele mele asta e.


De ce te-ai despărţit prima dată ? Sau, care a fost motivul pt care tu ai iniţiat despărţirea ?

O "defecţiune" pe care o văd este : vre-o. Corect este : vreo.
VasileDinNuc
Postat pe 11 Iulie 2015 22:16
De la: Tommy_Boy, la data 2015-07-11 12:24:16Eu nu cred sub nici o forma ca cineva merita sa fie nefericit in viata.
Totul depinde de noi si de intelepciunea noastra de a alege ce e bine.
1. Sper ca din aceste doua experiente traumatizante sa privesti mai atent in viitor si sa faci alegeri mai bune, totul depinde de tine.
Nu cred ca exita undeva deasupra noastra o justitie imanenta care decide cine sufera si cine e fericit.
Fericirea si suferinta sint rezultatele actiunilor noastre, de noi depinde sa ne bucuram de viata sau sa o urim.
Ce te face sa crezi ca tu meriti doar suferinta?


Ai scris foarte frumos şi foarte bine. Cu o singură menţiune, punctul 1 :

Acum nu mai poate lua decizii aşa singură, pt că are 1 copil, şi orice decizie pe care o ia, trebuie să includă şi copilul în luarea deciziei. Este o parte integrantă a vieţii ei actuale....
VasileDinNuc
Postat pe 11 Iulie 2015 22:20
De la: delada, la data 2015-07-11 14:59:321. Sunt conditionata de chestii cum ar fi datorie, dar cred ca aici am hotarat deja fata de cine sunt datoare.

2. Intru in stare de anxietate din alte motive, cum ar fi ca sunt departe, ca sunt o multime de necunoscute in viata mea, ca nu pot sa imi fac un plan de Doamne ajuta, totul e pe baza de daca.

3. Sant in stand-by.


1. Faţă de cine eşti datoare ? Spune.
2. Astea nu-s motive de anxietate, cel puţin nu în opinia mea. Eşti departe, dar vei veni înapoi = rezolvat, sunt o mulţime de necunoscute în viaţa ta, pe care le rezolvi una câte una, pe rând, că nu se pot rezolva toate deodată... = rezolvat. Alte motive mai ai ?
3. Tu alegi să fii aşa. Corect este : acţionează pas cu pas. Şi le vei rezolva pe toate în timp. Nimeni nu poate să facă totul deodată, oricât ar vrea.

Şi ce-i aia, sant ? Corect este : sunt.
VasileDinNuc
Postat pe 11 Iulie 2015 22:28
De la: delada, la data 2015-07-11 18:58:32Am schimbat. Nu vreau sa mai aud cuvintele suferinta, durere, nefericire 10 ani de acum incolo. Eu iti doresc, Rotty, numai bine, ca de altfel la toata lumea.


Ce ai schimbat ?
VasileDinNuc
Postat pe 11 Iulie 2015 22:30
Din una in alta, sub protectia anonimatului, am inceput sa imi retraiesc viata ca pe un film. Multe lucruri pe care le-am scris, ca intr-un jurnal, nu reprezinta subiect de dezbatere, sau nu le-am scris ca sa cer o parere. In lumea in care traiesc eu, a multumi e ceva normal si a te adresa cu draga poate insemna ca esti ironic sau ca persoana respectiva iti e intr-un fel simpatica.De exemplu imi e simpatic Vasile din Nuc, nu m-a lasat sa cant singura si a facut analize de text pentru mine. De aceea pot spune: Draga Vasile din Nuc, fara sa am impresia ca fac ceva iesit din comun sau ca periez. Sau draga Mia Farrow, iti multumesc pentru ca ai incercat sa intelegi ce e cu mine si sa te pui in papucii mei, si Draga Tommy Boy iti multumesc pentru gandurile frumoase, draga Barbo si tie iti multumesc pentru incurajari si explicatii, draga Angelforever iti multumesc pentru sfaturile concrete, draga Schmetterling iti multumesc pentru ca ai identificat corect starea mea. Imi pare rau ca nu mi-i amintesc pe toti acum.
Deliaaa
Postat pe 12 Iulie 2015 10:12
Pentru Vasile din Nuc - nu o sa mai intru o vreme pe aici, dar raspund la intrebari.
De ce am plecat din prima casatorie - nu am putut sa trec peste o intamplare, nu am mai crezut in viitorul nostru.
Am schimbat textul pe care il scrisesem prima data. Am modificat.
Deliaaa
Postat pe 12 Iulie 2015 10:21
De la: delada, la data 2015-07-12 10:21:23De ce am plecat din prima casatorie - nu am putut sa trec peste o intamplare, nu am mai crezut in viitorul nostru.


Ce întâmplare ?
VasileDinNuc
Postat pe 13 Iulie 2015 20:34
A fost o intamplare
Deliaaa
Postat pe 14 Iulie 2015 18:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum creste un copil fara tata? 12 De la: Blue_Tattoo 14 Ianuarie 2010 09:04
am zis ajunde...si totusi sunt confuza si ma framant in continuare 40 De la: garbo1001 10 Martie 2012 13:54
Partaj 7 De la: bianca_culea 27 Martie 2014 12:55
Mama mea e singura pe care am pus-o mai presus de viata mea dar bautura si concubinul ei de 11 anI o depart de langa mine...un sfat daca se poate!!! 14 De la: si_totusi 19 Iunie 2009 00:01
RE: salut 24 De la: prometeus_wife 13 Iunie 2009 15:45
Setari Cookie-uri