am nevoie de pareri/sfaturi

buna ziua. sunt in prag de divort, doar ca sotul meu imi tot zice ca el nu imi va semna niciodata actele. nici daca stau in cap, nici dupa 50 de ani :) Suntem casatoriti de aproape de 2 ani, nu avem copii, stam in chirie, bani adunati impreuna nu avem, decat datorii. Din pacate am ajuns la stadiul in care o saptamana suntem certati, o luna e ok si iar o luam de la inceput. am ajuns sa ne aruncam multe cuvinte, nici el nu e multumit de mine , nici eu de el...si totusi el nu vrea sa divotam.
intrebarea mea este daca eu ma hotarasc sa divortez, cum sa procedez? sa ma mut din locuinta...sau sa inaintez actele fara sa-l mai anunt?
chiar am nevoie de sfaturi si pareri din partea dumneavoastra, a celor care poate ati trecut deja prin asa ceva sau urmeaza sa treceti
garbo_2702
Postat pe 6 Mai 2012 12:26
poti sa inaintezi actele de divort spre judecatoria de care apartii cu domiciliul din cartea de identitate, si apoi sa te muti.nu este o alegere dificila, daca nu aveti copii. degeaba el nu vrea sa accepte sfarsitul casniciei. va fi nevoit la un moment dat.dar asta numai daca nu ii dai sperante desarte...
garbo_31394
Postat pe 14 Mai 2012 16:30
pina la urma tot poti sa divortezi, dar, daca vrea sa tegiverseze si are avocat bun, o sa tegiverseze.
quasaria
Postat pe 14 Mai 2012 17:30
Incearca sa-l convingi .In paralel,vb cu un avocat.E simplu de divortat fara copii,fara bunuri.Pai,daca stati in chirie,care e problema cu plecatul?Totusi,mai bine te poate sfatui un avocat.Du-te la orice birou de avocat si cere o consultare,prima data.
garbo267052
Postat pe 22 Mai 2012 19:21
Un sfat? ok. Daca vei parasi tu locuinta se va chema "parasire de domiciuliu" sau "abandon familiar" si cu cativa "martori" te mai scoate si imorala. Daca e asa cum spui si nu aveti NIMIC de impartit si nu mai e NIMIC de facut intre voi...daca iti va fi indiferent cum se va sfarsi divortul - vina ta exclusiva - atunci...lasa-l! Pleaca de langa el, du-te unde vezi cu ochii si, intr-o zi, se va satura sa te mai astepte "ca victima". Si tine minte ziua cand vei pleca de la el fiindca va avea importanta in acte..."despartiti in fapt din data de...". Mult noroc data viitoare!
Isis45
Postat pe 1 Iunie 2012 01:18
mda, depinde... E neplacut sa locuiesti cu cineva de care tocmai divortezi, mai ales daca partea cealalta nu e de acord. Iti foute nervii intr-un mare fel, cind cu bine, cind cu rau - asteapta-te.
Pe de alta parte, sa pleci pe nv. e destul de putin onest... dupa o casnicie, oricum ar fi fost ea, buna, rea.
quasaria
Postat pe 1 Iunie 2012 02:12
pai sa nu plece pe nv... dupa o cearta apriga isi ia bagajelul si pleaca.

aaa. am uitat.. tranteste si usa in urma ei.
cri_cat
Postat pe 1 Iunie 2012 09:18
vrei sa divortezi ...atunci divorteaza,era mai greu daca aveati copii...dar atata timp cat nu aveti nimic de impartit totul o sa fie mai usor ....cauta-ti o alta locuinta daca nu vrei sa mai traiesti cu acel om ...nu o mai lungi
pusa2010
Postat pe 1 Iunie 2012 10:59
Parerea mea este ca cel mai bn sa faci amandoua lucrurile deodata...iar o data ce inaintezi "piatra divortului" nu prea mai are cum sa dea inapoi...soingura problema se va pune doar pe faptul ca la tribunal (caci acolo se va ajunge) e o chestie de adica atunci cand depui actele de divort daca nu e un motiv vi se da la amandoi un termen de impacare. Binenteles daca vrei poti trece peste termenul de impacare fara a fi impreuna cu el...dar de obicei asa se cere sau trebuie aduse dovezi ffff clare pentru care sa-ti sustina si atunci chiar daca "El" nu vrea va fi obligat ca da daca intelegi ce vreau sa zic. Adica nu prea mai are ce face si vrand nevrand va trebui sa semneze... sau va fi considerat ca a semnat chiar daca ar fi un si nu vrea.
Dar am si io o intrebare pentru tine...tu esti sigura ca nu vrea sa semneze sau doar joaca teatru ca stie ca esti (aici cu inteles de frica de el)...
Desi sunt barbat totusi stiu ca unii dintre noi au "rolul" de a juca astfel de feste....destea....sau poate ca defapt nici sentimentele tale fata de el sa vrei cu adevarat sa te separi....
DjPUFY555
Postat pe 8 Iunie 2012 08:22
nu ai nevoie de un avocat,baga actele de divort si va divorteaza la a 4 infatisare ,nu conteaza daca el nu vrea si nu se prezinta,nu e nevoie sati dai bani la avocati,mai ales k nu aveti copii,e foarte important k ni aveti copii.
garbo258611
Postat pe 11 Iunie 2012 08:36
tu cauta-ti avocat bun, intai! apoi vezi-ti de treburile tale, bag actiunea de divort si stai linistita ca in instanta sotul tau va ceda!
o sa spuna odata ca nua re nevasta de lasat, poate o sa ami spuna inca odata dar nu cred ca in fata instantei o sa nege la nesfarsit si oricum instanta iti va desface casatoria
adeline
Postat pe 11 Iunie 2012 16:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
imi iubesc sotul,dar el nu ma crede 45 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:06
am nevoie urgent d un sfat,va rog 95 De la: dennysutza 2 Septembrie 2009 22:07
Divort 11 De la: garbo_416004 10 Ianuarie 2016 18:39
divort - partaj 17 De la: garbo171197 8 Octombrie 2010 23:54
As vrea sa divortez dar... 5 De la: 13 Noiembrie 2018 12:25
Setari Cookie-uri